groot-mist pemumnes AALSTERSE AKKEFIETJES falluintjes JOZEF D'HOIR EN HALLELUJA-KOOR MUSICEREN «KASTEEL» VAN LEDE GEKLASSEERD ALS MONUMENT LEEDSE FLODDERS KLADDERADASJ AL UW PLAATS GERESERVEERD VOOR HET FESTIVAL KARNAVALHIT '76? De Voorpost - 19-8-75 - VERTEGENWOORDIGD BD ANTI-FUSIE BETOGING IN ARLON Op zaterdag 13 september werd in Arlon een betoging gehouden tegen de fusieplannen van Minister van Binnenlandse Zaken Michel. Deze betoging werd georganiseerd door het Luxemburgse komitee ter ver dediging van de landelijke gemeenten. Bij deze optocht werden 5.400deelnemers geteld. Uit de provincie Luxemburg Luikse gemeenten waren vele Limburgers tegenwoordig. Het waren vooral deze laatsten die door hun luidruchtig optreden de nodige kleur gaven aan de optocht. Naast Belsele-Waas waren ook de Falluintjesge- meenten vertegenwoordigd. De afvaardiging onder leiding van de heren burgemeester Uytter- I sprot. De Paux en Muylaert en j de schepenen J. Pieters, J. Moens'. Mevrouw Van der Borght en A. De Boeck bestond uit een vijftigtal vrijwilligers uit I de gemeenten Moorsel. Baarde- geni en Herdersem. Tijdens de optocht liep schepen De Boeck uit Baardegem zich opmerken door zijn alombekendheid. Bij de verschillende toespraken zo wel in het Nederlands en in het Duits als in het Frans hoorden wij de stichting aankondigen van een Nationaal Front der verdediging van de gemeente lijke demokratie. Deze betoging werd besloten met een receptie in het gemeentehuis van Heinsch. aangeboden aan de 70 aanwezige burgemeesters en voorzitters van aktiekomitees. Tijdens de terugtocht spreidde Laurent Buggenhout uit Baar degem zijn welbespraaktheid ten toon. Een volgende betoging te Luik werd aangekondigd voor zaterdag 4 oktober. De falluintjes-delegatie op de betoging te Arlon. Het moet zowat vijfjaar geleden zijn dat het koninklijk gesticht van Meesen voorgoed zijn deuren sloot voor de leerlingen. Sindsdien werd er heel wat geschreven en gepraat over een aankoop door gemeente, provincie of staat van dit prachtig domein. Maar steeds botste men op de flanciële moeilijkheden. Niemand durfde de knoop doorhakken en de beheerraad, die het domein nog steeds in eigendom hééft, vertikte het ook maar de minste onderhoudswerken uit te voeren. Het kasteel en de schoolgebouwen gleden steeds verder af naar het totale verval, en het park en de vijver werd een paradijs voor ratten en ander ongedierte. Intussen werd in stilte verder geijverd voor de klassering van het prachtige kasteel. En dit resultaat werd deze week dan eindelijk bereikt. Het koninklijk besluit verscheen, waarbij het kasteel en de orangerie als monument werden geklasseerd. Of deze klassering van aard zal zijn om een nieuwe wending te geven aan de pogingen tot aankoop, blijft een open vraag. Want inderdaad, niet zodanig de aankoop op zichzelf, maar wel de herstellings- en onderhoudswerken schrikken iedereen af. Niet ten onrechte trouwens. Er moeten echter mogelijkheden zijn, om dit prachtig geheel voor Lede te bewaren. Maar niemand heeft zich, bij ons weten ooit de moeite getroost, eens een dergelijke studie te maken van de mogelijkheden die het ganse domein kan inhouden voor lede en de omliggende gemeenten. Bovendien heeft het kasteel voor de Ledenaars een niet te ontkennen historische waarde. Over dit, en vele andere aspekten van het kasteel voor de ledenaars een niet te ontkennen historische waarde. Over dit, en vele andere aspekten van het kasteel, komen wij volgende week uitgebreid terug in De Voorpost. MARCOLE Op zondag 21 september heeft te HHlegem in de parochiale kerk om 19.00 uur een optreden plaats van het meisjeskoor «Halleluja» van het Instituut Dames van Maria te Aalst en de ten onrechte weinig gekende organist Jozef D'Hoir, eveneens van Aalst. Het doet ons genoegen om na de verschillende koncerten in het kader van het Festival van Vlaanderen ook nog eens een avond mee te makenmet JOZEF D'HOIR Hij werd geboren te Aalst in 1933. Op negentienjarige leef tijd werd hij laureaat aan het Mechelse Lemmensinstituut om een jaar later, in 1953. aan het Koninklijk Vlaams Konserva- torium te Antwerpen een eerste prijs te behalen. Aan hetzelfe instituut verwierf hij in 1955 in de orgelklas van Flor Peeters het hoger diploma voor orgel. In hetzelfde jaar werd hij laureaat in de internationale orgelwed- uitvoerders van eigen bodem. Onze aandacht gaat vooral naar Jozef D'Hoir van wie we lange tijd niets meer hoorden. Zijn orgelspel tor ons door de grote eenvoud en duidelijkheid waarmede hij de geprogrammeerde werken gestalte gaf. Het Halleluja-koor maakte in vorige optredens grote indruk met de uitvoering van Gregoriaanse gezangen. strijd te München. een concours uitgeschreven door de Duitse Radio. In 1958 kaapte hij de kompositieprijs «Albert De Vleeschouwer» weg met zijn Sonate voor viool en piano, een werk dat ter gelegenheid van het Dirk Martensjaar ten gehore werd gebracht. Hij is tevens de componist van verschillende orgelwerken, uitgegeven in België en Italië. Hij was als organist verbonden aan de dekanale kerk te Ath en aan de HOGER OP VEERTIG JAAR Toneelgilde «Hoger Op» is veertig jaar oud, een gebeurtenis die met veel luister zal gevierd worden. Op 8 november 1975 wordt na een H. Mis de nieuwe vlag van deze toneelvereniging ingewijd. Ter dezer gelegenheid zal een boekje uitgegeven worden «40 jaar Hoger Op toneel» van de hand van Hugo Broeckaert. De verdienstelijkste leden zullen vereremerkt worden en een feestmaal zal dit 40 jaar bestaan besluiten. Eind november komt Hoger Op met zijn produktie «De knecht van twee meesters» van Carlo Goldoni. In februari herneemt Hoger Op een klassiek tema-stuk waarmee het in 1967 het provinciaal toneeltornooi won: «De herberg in de roos en de kroon» van Priestley. Aanvullend bij deze eenakter zal de toneelvereniging 'Hand aan hand' van Strombeek Bever «De brievenbus» van Van Hoeck opvoeren. End april volgt dan «Melinda» of «Leer mij hoe ik schreien moet» van Patricia Joudry. Het bestuur van Hoger Op blijft ongewijzigd, maar enkele debutanten komen de bloeiende toneelgilde vervoegen. R.V.D.P. Wegens de werken op de weg Aalst-Oudenaarde te Erpe, waar op dinsdag 16 september de aansluitingswerken aangevat worden, zal het verkeer omgeleid worden op de Nieuwe Provincie Weg. Die wegomlegging geldt voor het verkeer Erpe-Vijfhuizen tot Mere dit in de richting Oudenaarde. Het verkeer wordt omgeleid ter hoogte van Erpe-Vijfhuizen via de Sissegemlaan en Nieuwerkerken naar de autoweg Brussel-Oostende, waar dan opnieuw aansluiting wordt verkregen met de Steenweg op Oudenaarde. Autobestuurders uit de richting oudenaarde-Aalst zullen op één rijvak geleid worden te Erpe. Aangeraden wordt evenwel deze bestuurders de autoweg te gebruiken van Mere tot Aalst. De weken zullen 14 dagen duren. De nodige signalizatie zal aangebracht worden. De Vriendenkring FFR, richt ook dit jaar weer tal van feestelijkheden in. Op zaterdag 25 oktober wordt garentwijn- dersdag gevierd met om 11 uur in de Sint-Jozefskerk een mis voor de overledenen en om 13 uur banket. In de namiddag treden de «Drie Charels» op en om 17 uur wordt overgegaan tot de uitreiking der eretekens. Krijgen het ereteken tweede klasse: Louise De poortere. Adrienne Hillaert. Yvonne Sunnaert, Maria Eloot en Benjamien Keppens. Het arbeidskenteken 1ste klasse voor Alice Frank. Désiré Moreels. Frans Van den Berghe, August Van de Wiele, Maurice Merckx en Jacqueline Van der Vurst. De gouden medaille Leopold II: Albert Clauwaert, Petit Albert en Maria Van den Bremt. Zondag 9 november wordt in de FFR-zaal, Dendermondsesteenweg 75 het Sint-Maartensfeest gevierd. De vriendenkring met voorzitter Charles Accou, sekretaris mevr. De Neef-Bosman en penningmeester Jozef De Moor. richt tevens groepsreizen in. Zo gaat het op zaterdag 27 september naar het provinciaal domein Puyenbroeck te Wachtebeke en terug via Brugge. Volgend jaar met Hemelvaart wordt een vijfdaagse reis naar Moskou gepland en wordt op zaterdanamiddag 8 november de ijsrevue ?Holiday on ice» bijgewoond. In geheime zitting tijdens de jongste gemeenteraadszitting werd burgemeester De Bisschop aangesteld als vertegenwoordiger van de stad bij de Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappij (GOM) en schepen De Neve als plaatsvervanger, dit ook tevens voor de raad van beheer. De volgende gemeenteraadszitting gaat door op donderdag 25 september a.s. en vang aan om 19 uur met een huldiging van laureaten van de arbeid. In hel kader van het Rubensjaar 1977, plant de Vereniging voor Aalstcrs Kultuurschoon, met de steun van het stadsbestuur, een grote tentoonstelling van alle mogelijke naschilderingen, tekeningen, etsen, gravures, koperplaten, beeldhouwwerk van het Rubensschildcrij «St.-Rochus, aangesteld tot patroon van de pestlijders., verder een keuze uit de mooiste Sint-Rochusbeelden en zilveren schrijnen die in Vlaanderen te vinden zijn. Een degelijke katalogus zal uitgegeven worden. Deze tentoonstelling 'al doorgaan in de gebouwen van het oud-hospitaal. Gedurende dezelfde periode zal er in de St.-Martinuskerk een tentoonstelling oorgaan van de mooiste St.-Martinusbeelden en schrijnen die men in Vlaanderen aantreft. Dit alles voor 1977. Dc kunstenaar-beeldhouwer Frans Huylebroeck ontwierp voor de V.V.AtK. het bronzen plakket met het hoofd van Frans Jozef De Smet 1749-1854), geschiedschrijver van Aalst. Dit plakket zal de WAK laten plaatsen aan zijn geboortehuis in de Kapellestraat ter gelegenheid van haar jaarvergadering. Op donderdag 6 november a.s. gaat het eerste koncert door van Pro Arte en dit om 20.30 uur in de Feestzaal van het stadhuis. De Japanse pianiste M. Miyazawa, vertolkt werken van Haydn, Mozart, Chopin en Ravel. Zij won de Tokio-prijs, was laureaat op de internationele wedstrijd van Genève en Bayreuth. Een tweede uitgave van «Volkstypen en Vaartkapoenen uit Aalst» van de hand van de h. Philip De Paepe, werk dat wij uitvoerig bespraken toen het verscheen, heeft een overdruk gekregen op tweehonderd eksemplaren. Het boek is te verkrijgen in de stadsbiblioteek, Kattestraat aan de prijs van 70 F. Een trits aktiviteiten kondigt de V.V.A.L aan. Op zondag 28 september wordt een geleid bezoek gebracht aan de tentoonstelling 500 jaar Zwarte Zusters te Aalst o.l.v. de h. J. Dauwe. Bijeenkomst hiervoor om 15 uur aan de ingang van het Belfort. Op zondag 19 okotber is er een uitstap naar Hekelgem en Affligem. Er wordt een bezoek gebracht aan het atelier van Frans Dc Block, aan de abdij, dc opgravingen en aan de tentoonstelling in het Kultureel Centrum. Vertrek om 13.30 uur in de Nicuwstraat aan het postgebouw. En op zondag 12 oktober is er om 15 uur in dc raadszaal van het stadhuis een voordracht met dia's over «De dynastie van dc Belgische koningen in prenten en munten door de h. Albert Van Lui. In onze Akkefietjes van vorige week publiceren wij een tweetal foto's van de maquette van de groenzone die er hoogst waarschijnlijk volgende zomer op de Grote Markt tussen het Belfort en dc Borse van Amsterdam komt. Volledigheidshalve willen wij daar aan toevoegen dat het ontwerp het werk is van twee jonge architekten de h. Erick De Bruyn en Lieven Goubert. Zij werkten met een mobiel sisteem waarbij alle voorziene banken, speeltuigen verlichtingspalen kunnen weggenomen worden evenals een overdekking van zitplaatsen. Tussen het belfort en de Borse komt er in een driehoek, aldus het ontwerp een lichte helling die en vast forum zal vormen, terwijl er als verbinding met dc Nieuwstraat en met het overige marktgedeelte bomen voorzien worden, vanaf het U-bestmagazijn in de Nieuwstraat en op het Rond Punt van de Grote Markt. Niet alleen gaat de herbestrating van de Kattestraat hemeltergend traag vooruit, doch tal van automobilisten die niet weten dat de Kattestrat afgesloten is, zetten zich vanuit de Esplanadestraat in de rijrichting voor de Kattestraat. Komen ze daar te staan voor een afgesloten Kattestraat en krijgen ze meteen ook nog een ander deksel op de neus, want de rijrichtin van het Esplanadcplein naar de Vrijheidsstraat heeft vanzelfsprekend alle voorrang op de geblokkeerde chauffeurs die meende de Kattestraat in te rijden. Aan de al te trage vooryitgang van dc werken in de Kattestraat valt wellicht door het stadsbestuur niet veel te tornen, daat het om een rijksweg gaat, doch men kan zich wel inlaten met een betere markering van deze wegomlegging. Aanduidingen die tot on heden helemaal ontbreken. O.L. Vrouw van de Rozenkrans kerk te Ukkel. Sedert 1965 is Jozef D'Hoir als muziekleraar verbonden aan het Koninklijk Blindeninstituut te St.- Lambrechts-Woluwe. We kennen Jozef D'Hoir als een fijnzinnig kunstenaar, wars van alle uiterlijk vertoon en steeds gericht op zuiver muzikale expressie. Als mens kwam hij ons voor als een bescheiden man, groots in zijn eenvoud. HET HALLELUJA-KOOR Dit ensemble werd in 1969 opgericht door zijn huidige dirigent Dom Bernard Copray van de Abdij te Affligem. Enkele «Steek die stekskes in uw zakken». Voor veel Leedse supporters leek de ontmoe ting met nieuwkomer Ninove maar een klusje te zullen worden. Maar ei zo na zaten de Ledenaars zelf in «de stekskesdoos». En nu maar hopen dat de groen-witten niet beginnen zoals twee jaar terug: Elke zondag «broeder lijk (punten) delen». Via een besluit van ons aller Boude- wijn is het «kasteel» opnieuw in het nieuws gekomen. Het kasteel en de orangerie werden geklasseerd. Als wat? Als Romeinse ruïne? Als rattenasiel? Of om de ijver- aars voor een mooier Lede te sussen: «als het morgen invalt dan kunt ge toch zeggen dat ge een geklas seerd kasteel op uw grondge bied had». Misschien is het een enige gelegenheid voorde ingedut te gemeenteraadsleden om er nog eens werk van te maken. Wat zeg ik? Nog eens! Werd er dan al ooi serieus werk gemaakt van dit domein, dat \elen ons benijden* O ja... er werd destijds naar de prijs geïnformeerd. En dan? Niemand heeft ooit serieus werk verricht om eens uit te dokteren welke mogelijk heden dit domein wel kon bieden. De gemeenteraad niet. Maar ook de sterk gestarte, maar reeds lang verdwenen «Aktiegroep van lede» niet. Hun volgende enquête zou nochtans «het kasteel» als onderwerp gehad hebben. Of zijn ze misschien nog de vragen aan het opstellen? In afwachting van septem- ber-kermis staan er geen denderende aktiviteiten op de Leedse affiches. Wie er eens uit wil. kan zondagna middag een heerlijke wande ling maken naar de Vogelen zang. Daar zit al wie een lijn kan vasthouden te goochelen met haken, larven, vliegen, amorfe en wat nog allemaal. De beste «vanger» wordt meteen kampioen van Lede en omliggende. Tiens. Hoe ver zou dat gaan, dat «omliggende? Vermelden we nog dat de Koolstraat uit Aalst zondagavond een Leedse karnavalafvaardiging mocht begroeten op haar zomerkarnaval. Naast keizer en prins en de Orde van de Leedse Hovaardige Boer, waren ook de Leedse Kal- eren van de partij. En meteen beleefde Aalst iets nieuw: Al een kalf op een olifant gezien* Dan moest je in de Koolstraat de optocht gezien hebben. MARCOLE uittreksels uit hun palmares: 1971: Laureaat Radioschool- koor. 1972: Eerse prijs 20ste Europees Muziekfestival voorde Jeugd te Neerpelt. 1973: Finalist Radioschoolkoor. Het koor vergastte ons meer maals op aangename koncert- avonden. We denken terug aan hun optreden in de H. Hartkerk enkele maanden geleden, waar ze samen met enkele instrumen talisten van Pro Musica een suksesrijke avond verzorgden. Dit koncert stond in het kader van hun optreden als vertegen woordigers van ons land op het Internationaal Congres van de federatie «Pueri Cantores» dat doorging van 28 december 1974 tot 1 januari 1975. ANDEREDE GROEVE 1 september 1975» de Bceste Loerkr-jchter, zich nuttelooc vin een n Tot mijn spijt moet ik vaststellen schromelijk aan hun plicht te kort konen denkbeeldig gevaar blootstellen ofwel is Hoe dan ook, teneinde mijn verantwoordelijkheid voili,; te stollen (en ook die van de Hoer Minister) zal elke Leerkracht de volgende ver klaring - die haar 2-al overhandigd worden - onmiddellijk klaar cn duidelijk invullon cn naamtokenen. Dit dokument zal in het doosier van de Leerkracht bewaard worden om het ten gepaste tijde te gebruiken. Ik, die onderteken, verklaar door de Studieprefect ervan verwittigd te zijn op 11,09,1975 dat ik bij het uit- en inga-n van de school, mijn leerlingen zowel naar de klas als naar hot speelplein of naar do uitgangspoort (bij het uitgaan van de school) moot vergezellen tot zo tor bestemming zijn en dat ik hen op de speelplaats niet mag verlaten zolang hot to02ieht daar niet verzekerd is. Ik "oen er tevens van verwittigd dat mijn leerlingen (lozo verplaatsing in een ordelijke groep (rijon van twoo) mootcn uitvoeren teneinde hun veiligheid op de A-lst, september 1975- Handtekening Of deze brief ook in het kader past van het vernieuwd sekundair ondewijs, is een ander paar mouwen. Een dialoog spreekt er absoluut niet uit. We dragen de leden van het feestkomitee echt een goed hart toe, vandaar dat we niet alleen geregeld berichtjes erover publiceren, tot spijt van wie het benijd. Voor onze lezers willen wij de anekdotes over de uitstap van de feestkomitee-leden naar Binche w aar een tentoonstelling loopt over het masker, niet onthouden. De Aaisterse delegatie zullen de tentoonstellingsopzichters daar te Binche niet vlug vergeten want niet alleen troffen de komiteeieden midden een beeldengroep zowaar Odilon Mortier aan, doch er werd wel even vreemd opgekeken naar bordjes als «Un voil jeannet d'alost» en dies meer. 19754-1975: twee bloemenfeeën 1975. De mannen van de dekenij Koolstraat hebben waarlijk pech. Werd hun zomerkarnaval van vorig jaar zowaar een winterkarnaval door het gure weer, dan werd dit jaar de geplande zomerkarnaval een echte regenkarnaval. Publiciteit uit de Kattestraat: een dynamieke doorgkuis. Leve de vernederlandsing maar al willen we nu niet vitten toch zouden we liever zien, een dynamische stomerij. Vandaag vrijdag gaat het laatste koncert in de Festival Van Vlaanderen reeks te Aalst door op de binnenkoer van het stadhuis. Bij slecht weer zullen er aan de achterzyde tribunes opgesteld staan. Eindelijk zouden we zeggen wordt de prachtige binnenkoer van het stadhuis aangewend als ruimte voor animatie in de stad. Waarom eens niet uitgepakt met kleinkunstavonden, poëzie, of vertelavonden in deze ruimte? BRENDAN De inschrijvingen voor het eerste Festival Karnavalhit '76 dat op vrijdag 17 oktober a.s. om 20.30 in de Madelonzaal. Grote Markt. Aalst doorgaat, lopen goed binnen. Amper 25 deelnemers die een nieuw nederlandstalig of in het vlaams dialekt gezongen karnavallied brengen worden toegelaten. Wie er nog bij wil zijn, dient zich te reppen. Alles laat voorzien dat wie met zijn inschrijving wacht tot de uiterste inschrijvingsdatum nl. 2 oktober, achter het net zal vissen. Ook voor wie het Festival dat te Aalst terdege op zijn plaats is. als toeschouwer wil bijwonen dient er aan te denken plaatsen te reserveren. Trouwens de toegangsprijs, normaal 70 Fr. komt in voorverkoop op 60 F. Men kan zijn plaatsen reserveren door storting op rekening 432-5332531-02 bij Kredietbank-Aalst met vermelding: kaarten. Festivalhit 1976. De kaarten worden U dan per kerende toegestuurd. Voor alle verder inlichtingen kan men tevens terecht bij de voorzitter van de jury de h. Octaaf Boone. Watertorenstraat 38. Aalst (tel 053/21.83.61(jv)

De Voorpost | 1975 | | pagina 3