ZESTIG JAAR KONINKLIJK ZANGKOOR "SINT JOB JUBILEUMVIERING OP ZATERDAG 27 SEPTEMBER 95 De Voorpost - 19-8-75 - 9 Op 27 september 1975 viert het koninklijk zangkoor St.-Job uit Aalst zijn zestigjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum lijkt het nuttig in een historische schets een overzicht te geven van het ontstaan, de groei en de aktiviteiten van deze zangvereniging die reeds meer dan een halve eeuw haar stempel drukt op de kulturele bedrijvigheid in Aalst en opgeving. De stichting van het koor gebeurde i eerder toevallig. 1914. Hetlosbar- sten van de eerste wereldoorlog Een rustig levende maar hard wer kende volksgemeenschap werd brutaal gekonf ronteerd met de bru taliteit van het oorlogsgeweld dat stad noch inwoner spaarde. Voor velen was de vlucht de enige red ding Die vlucht ontredderde ook het kloosterleven van de sedert 1910 in onze stad gevestigde Ka- pucijnenkommunauteit In september van dat eerste oor logsjaar werd er noodgedwongen een beroep gedaan op de Aals- terse komponist Gustaaf Pape (1857-1920) om de pas gebouwde I Kapucijnenkerk, tijdens de liturgi sche diensten, het zang- en orgel spel te verzorgen. Gustaaf Pape aanvaardde maar gedreven door zijn muzikale vitali- teit stichtte hij reeds in 1915 met zes studenten-fraters en enkele medewerkers een mannenkoordat i de «eerste steen» werd van het i huidige St.-Jobkoor. i Aanvankelijk werd er slechts twee- j of driestemmig gezongen en alleen het orgel werd gebruikt voor in- strumentale begeleiding maar door een tooval zou daar verandering in j komen en wel in de twintiger jaren. j In die tijd kende Aalst een zeer in- I wie tensief muzikaal leven dat deels te het wijten was aan de Barbaristen, een taa\t symfonieknng die alsdan onder leiding stond van Theodoor Ee mans In het jaar 1921 werd deze symfo- tnde) niekring uitgenodigd zijn mede- onds' werking te verlenen aan de plaat- -toe-: selijke passiespelen. De toenmalige voorzitter van de Barbaristen, dokter Jules Schelf hout, ijverde voor een grootse I prestatie en deed opzijn beurt een beroep op het zangkoor St.-Job Zodat tussen beide muzikale ver- enigingen een vorm van samen- werking ontstond Deze samen- fr werking had tot gevolg dat de muzikanten-Barbaristen daarna I spontaan hun diensten aanboden om het koor bij zijn optreden te be- ...fr. geleiden Die toevallige instrumentale bege- leiding is nu uitgegroeid tot een on- ...fr.j afscheidelijk deel van het geheel zodat koer en orkest een homo gene muzikale eenheid vormen die tot op heden ongeschonden werd bewaard S Door de jaren heen is het dries temmig mannenkoor geëvolueerd I naar een vierstemmig gemengd Thans omvat dit koor 56 zangers I (sopranen, alten, tenoren, bas- sen), gesteund door een symfoni eorkest van 28 muzikanten en een organist. i Het feit dat het koor optreedt met orkestbegeleiding is anderzijds niet uitzonderlijk daar de stichting dateert uit een periode toen de kerkmuziek gekomponeerd werd voor een dergelijke muzikale on dersteuning, j Dit romantische genre kende zijn hoogtepunt omstreeks 1900, ge- raakte door gewijzigde levansom- standigheden in ven/al om plaats te maken voor de orgelbegeleiding of de «a capellazang». KERSTMIS Bij de jeugd is er thans, onder een moderne vorm, een heropflakke ring van deze romantische stijl waar te nemen. Het is de verdienste van het Sint- Jobkoor dit historische en rijke mu zikale repertorium uit de eeuwwis seling niet te laten verloren gaan. Het zou een gebrek aan dankbaar heid en waardering zijn mocht hier niet vermeld worden dat de stichter Gustaaf Pape, na zijn dood in 1920, als dirigent achtereenvol gens werd opgevolgd door Pater Athanasius, Pater Berthold, Jozef Vandevijver, Pater Cyprianus, Pa ter Landowald, Pater Mathias, Pa ter Jan-Baptist, Pater Osmond en Roger Van de Wiele die thans, als koorleider, nog instaat voor de Elk van deze dirigenten liet van zelfsprekend zijn invloed en artis tieke visie na, zodat mag beweerd worden dat het hoge niveau van de huidige uitvoeringen de kristallisa tie is van de talenten van deze be gaafde koqrleiders die zich gedu rende zestig jaar met al hun muzi kale vaardigheid volledig ten dien ste hebben gesteld. Het moge zonder overdrijven ge zegd worden dat het koor een goede faam geniet die vooral te wij ten is aan de jaarlijkse Kerst nachtmis, waar liefhebbers van heinde en verre en zelfs van buiten de grenzen, naar komen luisteren. Naast de jaarlijkse nachtmis, de uitvoeringen op de andere kerke lijke hoogdagen, een optreden te Macon en te Brussel, kunnen uit het recente verleden tot op heden nog volgende hoogtepunten geci teerd worden: 9.5.65: jubileumuitvoering ter ge legenheid van het vijftigjarig be staan van het koor. Huldiging der verdienstelijke leden Gustaaf Van- derheyden, Edmond Backaert, Robert Demette, Richard D'Haese, Jozef De Ridder, Jozef De Smet, Alfred Van den Eynde, Hortense Vermoesen, Kamiel Huylebroeck. Godefroid Wils en Gilbert De Sae- deleer. 19.5.1969: bij koninklijk besluit wordt het St - Jobkoor de titel van «koninklijk» verleend, wegens een onafgebroken vijftigjarige aktieve werking. 23.3.1972: medewerking aan de door het «Land van Riem» inge richte Gustaaf Pape-huldiging in de feestzaal van het stadhuis te Aalst 21.5.1972: kreatie van de Missa Benedicamus Domino van Adolf De Graeve (vader van de huidige pastoor Antoon De Graeve) in de parochiekerk van Sint-Antonius. 30.10.1973: optreden voor het slot- koncert ter gelegenheid van het Dirk Martensjaar, in de Sint- Martinuskerk van Aalst. 18.11.1974: koncert met de konin klijke symfonie «Door Eendracht Groot», in de feestzaal van het stadhuis te Aalst KABARETTEN En het St.-Jobkoor zou geen Aals- terse vereniging zijn mocht het nergens een raakpunt hebben met het karnavaleske gebeuren. Uit die eigen Aalsterse sfeer aangetrokken liet hij zich inschrij ven aan het konservatorium te Gent. Na zijn opleiding aldaar werd hij aan verscheidene Aalsterse scho len verbonden als muziekleraar en lange tijd was hij direkteur van de Stedelijke Muziekschool. Hij was tevens een tijdgenoot en mede werker van Paul Gilson, Edgard Tinei en Emiel Wamback. Hij was tevens dirigent van verschillende muziekmaatschappijen in Aalst, waaronder de muziekkapel van de Het Kon. St Jobskoor. o.l.v. R. Van de Wlele, tijdens zijn optreden in de feestzaal van het stadhuis, op de herdenkingshulde gebracht aan Gustaaf Pape op 23/3/1972. groeide het traditionele jaarlijkse kabaret dat meer dan twintig jaar heeft stand gehouden maar nu, om organisatorische redenen, niet meer kan plaats hebben. Deze kabaretten, met eigen tek sten en muzikale bewerkingen, waren zeer lokaal getint en vele sympatisanten, alsmede plaatse lijke vooraanstaanden, stelden er werkelijk prijs op naar deze volkse hu mor te komen luisteren en kijken omdat op een hekelende maar niet kwetsende wijze bepaalde perso naliteiten of toestanden satirisch worden behandeld. Door een zekere evolutie groeiden deze kabaretten weldra uit tot suk- sesvolle revues waarin vanzelf sprekend zang en muziek de toon aangevende elementen waren. Revues als «Oilsjt in Congé Payé», «Het Spoek van cfAa Keirk» en «Vraan Traan» zijn typische voor beelden uit die volksironische akti viteiten van het zangkoor - Wie vertrouwd is met de geschie denis en de werking van het ko ninklijk zangkoor «St.-Job» weet ten stelligste dat de Kapucijnen kerk steeds een aantrekkingspunt is geweest voor de elite van de Aalsterse muzikale wereld die er. vroeger en nu nog, bestendg heeft mogen rekenen op het begrip en de medewerking van de geeste lijke overheid Tevens zal het geen enkele muzie kliefhebber ontgaan dat bepaalde personen door hun verdiensten en hun talenten hun eigen stempel hebben gedrukt op de werking van dit zangkoor. Het is dan ook met erkentelijkheid en dankbare waardering dat op sommige van hen even de aan dacht wordt gevestigd GUSTAAF PAPE Gustaaf Pape werd op 15 april 1857 te Aalst geboren, deed zijn humaniorastudies bij de Jezuïeten en behaalde nadien het diploma van landmeter. Door de muziek Gustaaf Pape, centrale figuur van het toenmalige muziekleven te Aalst. stedelijke vrijwillige brandweer in wiens arsenaal zijn borstbeeld nog prijkt Gustaaf Pape werd de spil van het plaatselijke muziekleven en be wees door zijn massamanifesta ties een duever en knap dirigent te zijn. Onderzijn leiding werd op de Grote Markt te Aalst de Rubensaktie van Peter Benoit uitgevoerd en de door hem gekomponeerde passiespe len maakten destijds van Aalst het «Vlaamse Oberammergau». In een brochure, getiteld «De Pas siespelen», schreef Theodoor Ee- mans het volgende over Gustaaf Pape: Een fijngevoelig mens was Gus taaf Pape, die de kunst der mu ziek in zeer hoge mate bezat. Met geringe krachtinspanning schiep hij kunstwerken. Hij was één van die weinige kunstenaars die het talent bezitten met mas- sastemmen te kunnen omgaan. Zo getuigen zijn talrijke werken, als kantaten, zangspelen, koren en liederen van hoge kunst waarde. Maar het was vooral de muziek voor de Passiespelen die hij schreef, die de gelief koosde muziek was van het volk, zo getuigen de menigvuldige opvoeringen te Aalst in 1901, te Gent in 1903, te Aalst in 1904, te Genève in 1905, te Aalst in 1910 en 1931.» Zo typeerde Theodoor Eemans de Aalsterse komponist, die noeste stille werker, die het nog aandurfde op 58-jarige leeftijd, in de herfst van zijn leven, een zangkoor te stichten en de werking ervan op zich te nemen. Voor zijn Sint-Jobkoor schreef hij nog een bewerking van «Stille Nacht» en komponeerde hij een «Tantum Ergo», stukken die nu nog geregeld worden uitgevoerd Maar de ontplooiing van zijn laatste levenswerk zal hij echter niet meer beleven want op 20 december 1920 overleed hij in zijn woning. St.-Jobstraat 103, waar, door de «Vereniging voor Aalsters Kuituur- schoon», als dankbare herinnering een bronzen gedenkplaat werd aangebracht In dit huis waar Gustaaf Pape leef de, woonde, werkte en stierf, woont nu nog zijn dochter, Me vrouw Wwe. Lorette Renders- Pape. Ook het stadsbestuur was de kom ponist erkentelijk en vereerde hem met een straatnaam. STEPHAN DE JONGHE Stephan De Jonghe werd op 21.10.1902 te Kruishoutem gebo ren. Na het voltooien van zijn studies voor onderwijzer gaf hij les aan het Sint-Maartensinstituut te Aalst, terwijl hij verder studeerde aan de universiteit te Gent waar hij met grote onderscheiding hetlicenciaat behaalde in de Kunstgeschiedenis en de Archeologie, specialiteit Mu sicologie. Na het verwerven van deze weten schappelijke vorming werd hij le raar aan de muziekakademie te Aalst, gaf pianorecitals en organi seerde de Nieuwe Koncerten In 1932 werd hij door het toenma lige N.I.R. aangeworven om de programma's van de schoolradio te verzorgen en om maandelijkse lezingen te houden over de mu ziek. Rust kende hij niet en werken be koorde hem. Totaal uitgeput stierf hij op 30.12.1933 in een kliniek te Etter beek, zonder dat zijn beloftevolle talent zich totaal had kunnen ont plooien. Stephan De Jonghe was in eerste instantie een muziekpedagoog maar liet ook als toondichter en kele te waarderen werken na. Zijn invloed op het Aalsterse muzi kale leven is niet meer weg te den ken. De koncertvereniging «Pro Arte» is daar nog een stille getuige van als ook het zangkoor waarvoor hij ja renlang op de piano de repetities begeleidde, een taak die hij nauw gezet en met veel ijver heeft vol bracht. Stephan De Jonghe woonde in de Sint-Jobstraat 98 en was dus een late tijdgenoot en gebuur van Gus taaf Pape. Ook zijn nagedachtenis wordt door een straatnaam in ere gehouden. THEODOOR EEMANS Theodoor Eemans werd te Aalst geboren op 2 i 12.1876 en over leed er op 27.6.1959. Tussen de twee wereldoorlogen toen de ama teursverenigingen hun bloeipe riode kenden, was hij in de Aals terse muziekwereld een zeer ak tieve figuur en dit niet alleen als instmmentist (altviool en slagwerk) maar ook als dirigent van de sym foniekring «De Barbaristen». De Passiespelen die hij met Gus taaf Pape organiseerde en die on der zijn leiding werden uitgevoerd, alsmede de Mariaspelen en het Sint-Elisabeth - oratorium dat hij dirigeerde, worden nu nog terecht als de grote prestaties beschouwd uit het Aalsterse muzikale leven Zoals reeds geciteerd ontstond er in het jaar 1921 een samenwerking tussen de Barbaristen en het Sint- Jobkoor, waardoor Theodoor Ee mans als altviool definitief werd in geschakeld in de instrumentale begeleiding van deze zangvereni ging. Niet alleen als muzikant maar ook bij afwezigheid van de toenma lige koorleider, Pater Jan, zou hij als dirigent zijn talenten aanbie den, Theodoor Eemans was muzikaal zeer begaafd en muziek was voor hem een bestendige orikkel. Het zal dan ook niemand verwonderen dat het uitschrijven van de orke stratie van missen en motetten hem uiteindelijk werd toever trouwd. Het was een delikate en tijdro vende taak die hij met grote kunde en artistieke vaardigheid wist te vervullen. Tot in het jaar 1950 waren prak tisch alle werken die door het zangkoor werden uitgevoerd, door hem instrumentaal uitgeschreven. Het zangkoor Sint-Job is hem zeer dankbaar omdat zijn muzikale in spiratie zelfs nu nog op elke uitvoe- nng een stempel van verfijning na laat. ROGER VAN DE WIELE De huidige dirigent werd geboren te Gent, op 17.6.1921 en stamt uit een familie met muzikale traditie. Hij is reeds sedert 1928 te Aalst gevestigd Hij studeerde aan de Aalsterse Muziekakademie en ver leende zijn medewerking als pia nist en dirigent aan de operette uitvoeringen van de toneelkring «Arbeid en Kunst», thans «Aloude Rederijkerskamer De Barbaris ten» Tevens was hij gedurende jaren de leider en bezieler van het Vibrator kwartet dat te Aalst gekend stond als eèn salonensemble hetwelk op een vulgariserende wijze poogde de populaire klassieke muziek dichter tot het volk te brengen. In 1944 werd Roger Van de Wiele lid van het koor en in 1961 volgde hij Pater Osmond als dirigent op. Het valt niet te loochenen dat se dertdien het repertorium van het zangkoor meer werd gericht op een moderner en aktueler gamma van motetten die rechtstreekser afgestemd zijn op de verwachtin gen van de evoluerende smaak van het publiek. Zijn aandacht gaat vooral naar een vernieuwing van het programma van de Jaarlijkse Kerstnachtmis waarvan hij de muzikale verzor ging, naast de oude Vlaamse lie derenschat, verrijkt heeft met Poolse, Noorse, Franse, Duitse en Engelse werken. Het blijft tevens de grote verdienste van de huidige dirigent het histori sche en rijke muzikale repertorium uit de eeuwwisseling niet te laten verloren gaan, terwijl hij er daaren boven met grote inspanningen voor zorgt de nieuwe stukken in dezelfde stijl te houden door de gepaste orkestratie op een muzi kaal verantwoorde wijze uit te schrijven. PROGRAMMA JUBILEUMVIERING OP 27.9.1975 Jubileumuitvoering ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van het koor, en dit met het vol gende programma: Missa Solemnis in D van Max. Filke (Kgl. Musikdirektor en Domkapellmeister in Breslau) onder het motto «Oriens ex al- to», Christus Opgaande Zon Orgelspel door E P Jozef Van Herreweghen Exsultate Justi van Viadana Opdracht (solist Hubert Van Geert) Alleluja van W.A. Mozart (so liste Daelman Mariette Orgelspel door E P Jozef Van Herreweghen Marialiedeken van G. Fere- mans Gebed voor het Vaderland van G. Feremans. Alleluja van G.F. Handel. Te dier gelegenheid worden vol gende verdienstelijke leden als ju bilaris gehuldigd: Jan Baeyens, Yvonne Bauwens. Mariette Daelman-Troffaes, Etienne De Ridder, Luc De Schrijver, Maurits De Smet, Marie-José D'Haeseleer-De Nul, Kamiel Huy lebroeck, Achiel Kiekens, Louis Persoons en Jos Siegers. ETIENNE DE RIDDER

De Voorpost | 1975 | | pagina 9