K.A.V. GIJZEGEM VIERT TWINTIGJARIG BESTAAN OPEN DOEK VOOR EEN BOEK ^n°ïnfIST0K,KK DE WINT WAAIT M AU RITS TANG HE EXPOSEERTIN LEDE De Voorpost - 26-9-75 - 11 ND i de Houl ch een aan. in persone- Sustaaf Lip- ïlrijder Mai e wielrijdl Gij/.egemse KAV-afdeling bestaat twintig jaar en ter dezer st naar hePclcKcnhcidwcrtlecnfees,Pro8rammageorganiseerdom de stichters an deze beweging te vieren alsook om de 129 leden aan de hand van iel zeer gunstig bilan van de werkingsvormen aan te sporen tot ci'dcrc aktieve deelname in deze Gijzegemse vrouwenbeweging. irgebracht. nauto's be uit Liede ans uit Me n de Den 'n ht jaar 1955 kwamen een groepje kajotsters, die de leeftijd lurders heidcZ.e i"-'"S<lbewc6ing stilaan uitgroeiden, bijeen om een kolwassenvrouwenbeweging te )nd 10.45' an te Aalst me5AaTsrEERSTE KLEIN VEETENTOONSTELLING nsstap ten n™lveiHTE LEDE >ND vormen met de principes die men zich in zijn jeugd had eigen gemaakt. De Gijzegemse KAV was gesticht en dit vooral onder impuTvan Adrienne De Croock, Antoinette De Witte, Julia De Wilde. Marie Louise Van Den Hauwe en Leontine De Croock. Op de startavond waren 30 vrouwen aanwezig zodat met deze groep kon gestart wordén. De hoogtepunten van deze vrouwenbeweging zijn steeds te vinden in de lessenreeksen. Men heeft reeds 17 kursussen zwem men en jaarlijks krijgt men demonstratielessen, kerst- en Sint-Maartensfeest, en voor drachten. dit naast de maande- in de ijlbeek. (ND In onze vorige editie hadden we het reeds over de recente verwezenlijkingen van de karnavalgroep de «Leedse Kalveren». Intussen kwam het eerste nummer van hun tijdschrift van de pers en zijn alle voorbereidingen getrof fen voor hun kermisaktivitei- ten. Zondag 28 september vanaf Ónder- 15 uur en dinsdag 30 ngen aan september vanaf 2 uur wordt en an- de zijpoort van de zaal Lelie geopend en zal de geur van witte en zwarte «trippen» en van hot-dogs u tegemoet komen. De Leedse Kalveren zorgen er tijdens de kermis dagen vogr, dat je tussen als het bier een flinke brok kunt eten. Meteen willen ze hun kas wat spijzen voor de recentelijk gemaakte onkos ten. Op de eerste plaats is dat de uitgave van hun tijd schrift «U komt te laat». Een niet alledaagse titel, zul je zeggen, voor een tijdschrift. Voorzitter Dennis De Pauw verklaart deze titel in zijn verantwoording als volgt: De naam geeft meteen de chtaan de om het tol en perso- tsster Mi- lende Le- werd ern- naar een jebracht. i toegang i van de (rpen De f om 9 uur op rsem ter de wiel- vonende dersem, •achtwa- I ernstig 5t hospi- :ht wor- doelstellingen weer. Het wil voorkomen dat je in de toekomst een of andere karnavalaktiviteit zou mis sen. De enige ambitie die «U komt te laat» heeft, is een lijfblad te zijn van de Leedse Kalveren, maar meteen ook een klankbord te zijn van wat er groeit en leeft en de Leedse karnavalmiddens.» Het blad staat open voor alle Leedse karnavalgroepen. Het eerste nummer, een zeer verzorgde uitgave overi gens, telt twaalf bladzijden en wordt over gans Lede verspreid. Naast de nodige informatie over de Leedse Kalveren en hun aktiviteiten, bevat het een uitgebreid gesprek met de Leedse keizer Padova die dit jaar «tien jaar karnavalaktiviteit» viert. Ook het ontstaan en de vroegere aktiviteiten van de groep worden er in belicht. Naast -de financieel nood zakelijke publiciteit bevat het blad ook nog enkele kleinere rubriekjes. Het blad zal vijf maal per jaar ver schijnen (driemaandelijks en een extra-uitgave rond raan de Jde ter iverweg 1 tussen 1 wielrijd- onende PVV-VROUWENDAG TE AALST de De moest karnaval) en iedereen kan zich voor 50 Fr. laten abonneren. Uteraard wordt er uitgebreid gehandeld over de nieuwste stunt van de groepdinsdag 30 september, tijdens de jaarmarkt, organiseren de Kalveren voor de eerste maal in Lede een kleinvee-ten- toonstelling. Alle jongenren tot 14 jaar kunnen met eender welk dier (kleine diertjes uiteraard) deelne men. Inschrijving van 9 tot 10 uur in café Duivenlokaal, Pastorijplein. Op dit plein gaat ook de tentoonstelling door. Al is de deelname gratis, de prijzen zijn niet gering. Iedere deelnemer heeft prijs. De overwinnaar kan naar huis trekken met een heuse pony. Verder zijn er geiten, konijnen, Engelse haven, duiven enz. te win nen. Kortom, naast de tentoonsgestelde dieren wordt er nog eens een hele dierentuin aan prijzen ge schonken. De prijsuitreiking gaat door in de zaal Lelie, om 15 uur. Marcole worden vagens ijver uit t Lede Gua- gatha terug. jsdat onze 1 ge- ooral lie de ge- elijk- lie zij (eten k de geen ;hrij- an- mee k re- aden Ver- e te Drie kommissies hebben zater dag tijdens een druk bijgewoon de studiedag van de P.V.V.- vrouwen ondcrscheidelijk vol gende thema's besproken: de juridische positie van de vrouw, de sociaal-ekonomische toe stand van de vrouw in de samenleving en dc vrouw in onderwijs, opvoeding en oplei ding. In de versierde zaal hing een spandoek: «PVV ook Partij voor Vrouwen». In de namiddag werden de resoluties die uit de werkzaamheden van de kom missies voortvloeiden door de algemene vergadering be sproken. Het zou zeer moeilijk zijn alle eisen te formuleren die op deze studiedag onder voorzit terschap van mevr. Diane D'Haeseer. echtg. Van Renterghem. werden naar voor gebracht. De dringende hervorming van het huwelijksvermogenrecht was zeker de belangrijkste eis op jridisch gebied. Men stelde dat één der echtgenoten door huwe lijk niet de bcheers-en beschik kingsbevoegdheid over zijn goe deren mag verliezen in voordeel van de andere partner. In gemeenschap samengebrachte góederen behoren de 'beide partners toe. Echtgenoten heb ben volgens de bijeenkomst dezelfde rechten en plichten. De oprichting van een waarborg fonds werd geëist om de nadelige gevolgen van de echtscheiding voor kinderen te beperken. Ook de afschaffing van de samen voeging der inkomsten voor het bereken van de belastingen werd dringen gesteld. Sociaal-ekonomisch vroeg men meer aandacht voor sociale voorzieningen als kinderdag verblijven en opvangmogelijk heden. Gelijk loon voor gelijk werk. Glijdende uurroosters waren andere eisen. Voor het onderwijs is men volgens de bijeenkomst aan een dringnde ^Mentaliteitsverandering toe. Psychologische verschillen tus sen jongens en meisjes worden volgens de aanwezigen niet aangeboren, leerboeken, leer middelen en opvoedende spelen moeten herzien worden om te vermijden dat verschillen wor den aangeleerd. Een gelijke opvoeding en zelfde program ma's voor jongens en meisjes in alle onderwijsnetten is noodza kelijk. De algemene vergadering in de namiddag werd behalve door de bespreking der resoluties, ge kenmerkt door drie toespraken. Staatssekretaris D'Haeseleer bewees dat hij in de openbare sektor reeds een aantal sociale maatregelen heeft getroffen die vooral de vrouwen ten,goede zijn gekomen. Hij citeerde dc moge lijkheid om gedurende twee jaar verlof zonder wedde te bekomen ,om een kind op te voeden. Een periode die kan verlengd worden als het kind gehandikapt is. Staatssekretaris D'Haeseleer denkt er ook aan eerstdaags een verlof voor adoptie te kunnen doorvoeren. De voorzitster van de P.V.V.-vrouwen herman- Michielsen deed een terugblik op de ervaringen en vaststellin gen opgedaan tijdens de Uno- wereldkonterentie voor vrouwen in Mexico. P.V.V.-voorzitter Frans Groot- jans beloofde de meer dan vijfhonderd vrouwen dat de resoluties de basis zullen vormen van het programma voor zijn partij. Dc P.V.V.-voorzitter waarschuwde echter voor al te ver gezochte standpunten. In dien men teveel wil bereiken in een te korte tijd dan zal een massa vrouwen de beweging niet meer volgen. Te velen voelen zich vandaag nog te geborgen in hun toestand, verklaarde Grootjans. Hij verklaarde echter nadrukkelijk dat de vrouw die het wenst, de gelijke moet zijn van de man. Maar, onderstreepte de voor zitter van de P.V.V., gelijke rechten, betekent ook gelijke plichten, politieke gelijkheid betekent ook politieke verant woordelijkheid. In haar slotwoord dankte de voorzitster van de vrouwendag mevr. Diane D'Haeseleer allen en verheugde zich over het sukses. Zij benadrukte dat de vrouwen verwachten dat de verantwoordelijken de eisen van deze hoogdag voor de vrouw zullen waar maken en riep alle vrouwen op waakzaam te zijn. lijkse vergaderingen. Het be stuur was steeds heel dyna misch. Het bewijs vinden we in het feit dat de voorzitsters steeds werden vervangen, omdat men volgens het bondsreglement moest vervangen. Anders had men er zeker nog maar één of twee aan het kommando gehad. Als eerste voorzitster kwam Leontine De Croock, zij werd eerst opgevolgd door Celine Cortvriendt. dan door Maria Van Gijseghem en kortelings door de huidige voorzitster Adrienne De Croock. HUIDIGE WERKING Op het ogenblik wordt een nieuw jaarprogramma aange vat. twee lessenreeksen staan op het programma: op maandag 29 september begint een cyklus van turnlessen: o.l.v. lycentiaat Jan De Droog kan men elke maan dagavond aangepaste turnoe feningen aanleren in de ge meentelijke jongensschool. Ook een nieuwe lessenreeks zwem men (de achttiende) wordt aangevat op woensdag 1 oktober: o.l.v. lycentiaat Roger Van Vaerenbergh kan men leren plonsen en eventueel zwemmen en dit in het overdekt zwembad van het Heilig Maagdkollege van 19.30 tot 20.30 uur. Het bestuur heeft nog andere aktivi- teit in petto zoals de reeds aangevangen kookdemonstra ties. Het aantal kandidaten was zo overweldigend dat men twee groepen heeft moeten vormen die afzonderlijk de kooksnutjes aanleren. Het huidg bestuur bestaat op het ogenblik uit Adrienne De Croock (voorzit ster). Celine Corvriendt (onder voorzitster), Maria Robbrecht (sekretaresse-penningmeester), Paula Roels (praktische school) en Julia De Wilde (ontspan ning). dit naast de bestuursleden Paula Van Waeyenbergh. Marie Louise Van Den Hauwe, Maria Boon. Isolde Geerinckx, Simonne Van Boven, Marie José Becckman. Irène Van Den Hauwe, Celine Tas. Maria Van Gijseghem en Denise Everaert. FEESTVIERING Deze werd ingezet met een stemmige Eucharistieviering ge volgd door een uitgebreide receptie in de prachtig versierde patroonszaai. De feestrede die werd uitgesproken door mevr. Matthijs-De Moor handelde voornamelijk over het Jaar Van de Vrouw: deze omkadert nog steeds de emancipatiebeweging. Veel verandering in de konkrete huishouding van onze Gijze gemse vrouwtjes blijkt deze niet gebracht te hebben want bij de vraag van de gastspreekster werd eerder negatief ge antwoord op de vraag naar Konkrete veranderingswijzen in het dagelijkse leven. Ook de situatie van de moeder en de opvoeding van de kinderen kwamen ter sprake in deze gloedvolle en dynamische rede voering. Het feestmenu werd dan aangevangen: varkensge braad met een speciale 4 maal 5 saus en KAV wel en wee ijs konden gekonsumeerd worden. Achteraf kreeg men een bloe menhulde aan de stichtsters terwijl de avond besloten werd met gezelschapspelen o.l.v. Julia De Wilde en gespijzigd met verschillende prijzen in natura. Deze feestviering mag als een geslaagde manifestatie geboek staafd worden. DIRKDAELEMANS DE 28ste. JAARMARKT TE EREMBODEGEM START MET NIEUWE INITIATIEVEN Op maandag 29.9.75 heeft te Erembodegem op het Dorp en aanpalende straten de 28ste Jaarmarkt plaats. Daar er de laatste jaren een zekere teruggang in belangstelling op te merken viel, hieeft men dit jaar enkele aantrekkelijke nieuwigheden, zoals een hoppeworp, in het feestprogramma opgenomen. Ingericht door het gemeentelijk feestkomitee onder leiding van de heer Luc Steenhoudt, wordt naast de traditionele paarden- pony- koeien- en schapenkeuring een rasechte feestmarkt georganiseerd waar de bezoeker van alles en nog wat aangeboden wordt. Ter gelegenheid van Dorp kermis wordt door de Dekenij Dorp deze 28ste jaarmarkt omlijst door een gevuld feestprogramma. Het omvat onder andere een 3-daagse reuzebraderij en talrijke andere festiviteiten waarvan hieronder de belangrijkste even nader belicht worden. DEHOPPEWORP Op zaterdag 27.9.75,1ste dag van de reuzebraderij Dorp wordt na de Iste wedstrijd van de tweedaagse «Trofee Van Vlaanderen voor Nieuwelingen» om 18.30 de 1ste fantastische Hopworp gehouden. Naar het voorbeeld van de Aalsterse ajuinenworp zal aan deze worp een reusachtige geschenkenregen verbonden zijn. Hij zal achtereenvolgens gehouden worden op drie plaatsen van het dorp opgeluisterd door fanfaremuziek. De hoofdprijs is niets minder dan een levend varken, maar daarnaast kan je ook een levende jonge bok w innen en talrijke andere prijzen, al dan niet folkloristisch, op De 2de dag van de reuzebraderij krijgen we dan om 15.30 uur dc 2de wedstrijd v.d. tweedaagse trofee van Vlaanderen Nieuwelingen. En om 9 uur 's maandags zal naast de gebruikelijke markt een reuzeballonwedstrijd gehouden worden aan het station met als hoofdprijs een prachtige fiets. Het feestkomitee en de Dekenij Dorp verwacht 'dan ook talrijke bezoekers tijdens deze uitzonderlijke koopjesdagen, wenst hen veel kermisvreugde en feliciteert nu reeds de gelukkige winnaars van de hopworp en ballonwedstrijd. Laat ons hopen dat hun jaarmarkt een sukses wordt. G. VAN DER SPIEGEL In 1932 gaf het Davidfonds met Ernest Van der Hal lens meesterwerk De wind waait een de meest revolu tionaire geschriften van onze moderne literatuur uit. Vandaag de dag zijn zowel de schrijver Van der Hallen als diens De wind waait een vergeten of verwaarloosd begrip. Vooral voor hen die de schrijver en zijn boek in de eerste plaats zouden moe ten eren: zij die zich op luidruchtige wijze rekenen onder revolutionairen, de modernen, de non-confor misten. Dat Van der Hallen in bepaalde middens doodgezwegen wordt - nadat men hem na de Tweede Wereldoorlog als asthmalijder op een stro hoed lieten stikken in de gevangenis! -, kan een verklaring zijn, een veront schuldiging is het zeker niet. De gewijzigde omstandig heden van thans en toen in acht genomen, kent onze na-oorlogse Nederlandse literatuur geen boek dat even revolutionair kan ge noemd worden als De wind waait. In een tijd waarin orde en arbeid de universe le leuzen waren, klinkt De wind waait als het harts tochtelijk credo van de zwerver, van de kunstenaar die genoeg heeft aan de schoonheid van de natuur en slechts aan arbeiden denkt als de nooddrift hem daartoe dwingt. De hoofdfiguur van De wind waait is een kunste naardie na een reeks zware beproevingen in het zwer versbestaan zijn levens blijheid herwint. Eigenlijk stijgt hij boven het zwer versbestaan vol impres sionistische bewondering en verwondering uit en bouwt onbewust mee aan het vitalisme van Hendrik Marsman en aan het hu manitair expressionisme van Wies Moens - «laat mij tussen de geringen staan, hun ogen richtten naar boven. Zijn geel geschil derde woonwagen is het toevallig centrum van al die levensopvattingen, vertegenwoordigd in de personen die er samen hokken een tengere, zie ke dichter die de revolutie predikt, een zanger die een en al opgewektheid en bewuste goedheid is, een zwerver-schilder die sinds lange tijd niet meer zwerft om te vergeten doch zich laaft aan de ongerepte schoonheid van de natuur. Er is een sparrebos langs j de weg - van mij dit bos. Er is een koele beukendreef k rijd er mijn wagen door en laat mijn paardje vreten van het korte stevige gras. Het paneel met mevrouw D.D'haeseleer, staaLsekretaris L. D'Haeseleer, mevr. Herman-Michielsen e PVV-voor/.ittcr Frans Grootjans. Gedurende de kermisdagen exposeert de Avelgemse kunstschilder Maurits Tanghe in het Kultureel Centrum te Lede. Meteen brengt het Feestkomitee een schilder van Leedse afkomst voor het eerst naar hier. Zijn moeder, mw. Van De Vuyst, is immers een echte Leedse, maar woont reeds vele jaren in Avelgem. Maurits Tanghe werd gebo ren te Avelgem op 21.6.1938 als oudste van zes kinderen Zijn vader bemerkte de drang naar tekenen en vroeg zich af hoe die drang gestalte kon krijgen bij een motorisch gestoorde jon gen. Op aanduidingen van Mau rits zelf werd een werktafel ontworpen alsmede een rij den hekken van waaruit hij zijn doeken maakt. Kunst schilder Michel Depijpere bekwaamde hem verder zo dat deze man, die begon met copies van gekende werken, weidra uitgroeide tot één van de meest beloftevolle jonge kunstenaars van West-Vlaanderen. Behalve bloemstukken en stillevens legde Tanghe zich vooral toe op het schilderen van de wijds en sfeervolle West- Vlaamse landschappen. Het is een visueel geheugen schilder die met rustige, blije kleuren een innerlijke rust brengt bij de toeschou wer. Zijn aangeboren zin voor ruimte en perspektief verheffen zijn werk tot een volwassen romantische ex pressie die ruimte laat voor interpretaite. Bovendien is gans zijn oeuvre een triomf van de wilskracht van deze man, die dan toch in uiterst moeilijke omstandigheden dingen maakt waaruit een technische gaafheid blijkt, die velen hem mogen benij den. De meest rake typering vonden we in het luxueuse kunstboek «Beeldende kun sten in en om Waregem»: «Men kan bewondering op brengen voor deze jonge man die, ofschoon gehan dicapt, zich met talent en liefde voor zijn vak aan de schilderkunst wijdt. Bij het bijken van zijn werken is het niet te merken dat deze kunstenaar in de beste zin van het woord, de techniek van het vak in wel zeer moeilijk omstandigheden moet tot uiting brengen. Voor hem, meer dan voor wie ook, is elk werk een moeizame konfrontatie met de materié. Ook hierom houdt men van het werk van Maurits Tanghe^» De werken wan Maurits Tanghe worden tentoon gesteld zondag 28 septem ber van 10 tot 12.30 uur en van 16 tot 21.30 uur. Maandag 29 september van 18 tot 21 uur en dinsdag 30 september van 10 tot 12.30 uuren van 17 tot 20 uur. Vooropening zaterdag 27 september om 20.30 uur. Marcole Er is een water waar de zon in blinkt; ik leg mij neer aan zijn rand en rook er mijn pijpje bij. Gisteren en eergisteren heb ik aardap pels helpen planten; van daag heb ik zin in schilde ren en morgen zal ik ergens het winterkoren helpen maaien. Misschien zal ik daarna handel moe ten drijven in konijnenpel sen, die ik in de hoeven langs de baan opkoop; misschien zal ik een huis gevel schilderen of andere karweien uitvoeren om een week verder te geraken. Misschien zal ik helemaal niets doen en een stuk brood bedelen aan de pastorijdeur. Misschien... misschien... misschien... ligt de wereld niet wijd open vooreen vagebond? De verrukking duurt tot hij haast begint te verlangen dat hem die dag iets bijzonders zou gebeuren. Dat bijzondere komt wel dra in zijn leven: langs de zieke dichter en langs de zanger die het geloof bezit waarmee men bergen ver plaatst. Tot heel die won-1 dere samenhang van drie mensen breekt: de dichter sterft in de wagen, de schilder huwt - met een zwerfster - en de zanger trekt alleen verder... Frans Jos Verdoodt LEEDSE FLODDERS Jong Lede heeft er de eerste overwinning opzitten. Ze hielden Ourodenberg op nul doelpunten. De jongens zijn dus klaar om toekomende zondag voor een passende kermïstaart te zorgen. Er is anders geen tekort aan kermisdrukte. Alle zalen en zaaltjes hebben alle beschik bare orkestjes en disco-baars opgetrommeld. Sommigen beginnen reeds van in de voormiddag de beentjes uit te slaan. Dus weer drie dolle dagen in het verschiet voor lede. Naast al het klassieke ker- misgedoe dan toch een fris geluid: «de roep van het kalf». Immers, de karnaval groep De «Leedse Kalveren» organiseren voor de eerste maal in Lede een kleinvee - tentoonstelling. Alle jon geren van 14 jaar worden de dinsdagmorgen op het Pas-; torijpleintje verwacht met alle mogelijke en onmoge lijke dieren (maar liefst geen te grote). Intussen verkopen de jongens naast de Lelie ook hot-dog's en «trippen». Wie dus met een varkentje schikt naar de tentoonstelling te komen... opletten jongens! Mochten de «Kalveren» trip pen tekort komen... Tussen al de kermisdrukte door wordt er ook nog gefietst. Tweemaal zelfs. Za terdag en maandag zijn de juniors te gast voor een wielertweedaagse. En verge ten we vooral de «dorpsker mis» van de harmonie niet. Zondag in de Volkskring kun je nog eens gaan kijken hoe ze hier in 1875 gekleed liepen. De ouderwetse ker- misslëer wordt opgeroepen in aangepaste dekors en kostumering. Slaap op je twee oren organisatorisch zal het wel weer tot in de puntjes zijn. Voor de organi satie tekent immers de har monie St.-Cecilia. En van die mannen hebben we al één en ander gezien dit jaar. Ons doen verschieten kunnen ze niet meer. Iedereen verwacht gewoon «het best». Wie een rustiger kunstvorm wil opzoeken, kan tijdens de kermisdagen eens binnen wippen in het Kultureel Centrum waar kunstschilder Maurits Tanghe te gast is. 't ls niet omdat zijn moeder van Leedse- afkomst en geboorte is. maar ga gerust eens kijken. Er zijn er nog niet zoveel in Lede geweest die kunnen wat deze man u allemaal te bieden heeft Een tentoonstelling die echt een kerm isa ffichewaa rd ig is. MARCOLE

De Voorpost | 1975 | | pagina 11