UW WOORD Vrije tribune P.V.V. B.S.P. K.P. V.U. 2 - 26-9-75 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE B.S.P. EN DE FUSIES VAN GEMEENTEN In de vrije tribune van «De Voorpost» beschuldigt Diane D'Haeselecr er de socialisten van de leiding van de strijd tegen de samenvoeging van gemeenten op zich te nemen en dit te doen omwille van persoonlijke of partijpolitieke belangen. In dit artikel van de P.V.V; een partij die zoals iedereen weet nooit handelt uit persoonlijke of partijpolitieke belangen, wordt de B.S.P. ook verweten op het fusieprobleem de regering te willen ten val brengen, wat een zware verantwoordelijkheid zou zijn midden de ekonomische krisisdiewij beleven. Wij kunnen deze beschuldigin gen niet zonder antwoord laten. 1De socialisten zijn principieel niet gekant tegen de fusie van gemeenten mits deze fusies overal in het land beantwoorden aan dezelfde objektieve kriteria en mits zij op een demokratische wijze tot stand komen. 2. De fusieplannen van Minister Micheldiedoorgansde regering werden goedgekeurd beant woorden aan geen enkele van deze noodzakelijke voorwaar den. Zij steunen geenszins op objektieve normen. Aldus bv. wordt een afzonderlijke fusie M oorsel - Meldert-Baardegem niet leefbaar geacht, terwijl zowel in Oost-Vlaanderen als in de andere provincies nog zeer vele gemeenten met minder dan 10.000 en zelfs vele met minder dan 6.000 inwoners in stand worden gehouden. Gemeenten die': een C.V.P-volksvertegen- woordiger als burgemeester hebben worden in vele gevallen niet gefusioneerd. Men hoeft als voorbeeld daarvan maar te kijken naar de_ gemeente Ede- gem waar eerste-minister Tindemans burgemeester is. De fusies van de regering steunen evenmin op een de mokratische besluitvorming. Zij houden niet in het minst rekening met de adviezen van de betrokken gemeenteraden. Zij werden niet aan het advies van de Raad van State onderworpen. En zelfs wanneer het parlement er het laatste woord zal over krijgen, dan weet iedereen, dat hen bijgevolg verboden wordt tegen de voorgestelde fusies te stemmen, omdat dit het einde van de regering Tindemans-De Clcrcq-Perin zou kunnen be tekenen. Indien er van partijpolitieke bedoelingen, van willekeur en van anti-demokratisch optreden mag worden gesproken dan is het wel in hoofde van de partijen die deel uitmaken van de regering. Indien er van partij politieke bedoelingen, van wil lekeuren van anti-demokratisch optreden mag worden gespro ken dan is het wel in hoofde van de partijen die deel uitmaken van de regering. 3. Het hoeft dan ook niemand te verwonderen dat overal in het land protest rijst tegen deze fusieplannen. Wie storm zaait zal storm oogsten, zegt het spreekwoord. En het verzet komt zo goed uit Vlaanderen, inzonderheid dan van door de C'.V.P.-bestuurde gemeenten, als uit Wallonië waar talrijke B.S.P.-gemeenten het opnemen tegen de willekeur van Michel en de regering. Met welk recht kan men de B.S.P. dan verwijten het tegen de voorgenomen fusies op te nemen en in de socialistisch bestuurde gemeenten een ad ministratieve staking te voorzien (zonder de belangen van de inwoners te schaden)? Indien de regering op het fusieprobleem zou vallen dan kan dit enkel wanneer een deel van de volksvertegenwoordigers die be horen tot de P.V. V.. de C. V.P. of het R.W. mede met de oppositie tegen het ontwerp van de regering zou stemmen. En mocht de regering hierop dan toch struikelen, dan zou er eindelijk allicht iets veranderen aan de crisis en de werkloosheid. 4. Wat de B:S.P.-federatie Aalst betreft kunnen wij verklaren dat zij het akkoord over de fusies in het arrondissement Aalst, tot stand gekomen na vele bijeen komsten met al de partijen en na vele raadplegingen, blijft voor staan. Dit akkoord werd door Minister Michel overgenomen behalve wat Moorsel. Melderten Baardegem betreft, voor de welke de B.S.P. een afzonder lijke fusie had vooropgesteld zoals d(x>r deze gemeenten zeil werd gewenst. Wij zijn dan ook benieuwd of de C.V.P.-burge- mecstcr. schepenen en raads leden van deze drie gemeenten het steeds algemener wordend verzet tegen de willekeurige fusies in het land zullen steunen. Of was de door hen op touw gezette betoging te Aalst slechts een aanloop voor sommige van deze burgemeesters om des te beter hun plaat in de verkiezin gen voor groot-Aalst te kunnen verdedigen? BERT VAN HOORICK V olksvcrtegcnwoordiger SOCIALISTISCHE UITNODIGING MAAKT GEEN KANS De Waalse socialistische leiders Leburton en Cools hebben zondag hun hart gelucht en hun regeringshonger prijsgegeven. Het is zo dat de socialisten zich nog niet aan hun oppositiehou ding hebben aangepast sinds ze zeifin 1974 uit de regering zijn gevlucht. Ook de socialistische oppositie slaat niet in bij de bevolking. Vandaar het onge duld van bepaalde socialistische leiders om opnieuw aan het bewind te komen. De socialistische uitnodiging om met de regering te mogen meegaan lokte reeds een aantal reaktiesuit. Van P.V.V.-zijde verklaarde de partijvoorzitter dat. indien de B.S.P. reeds meer dan anderhalf jaar verwijderd is van landsbe- leid, dat uitsluitend moet toe geschreven worden aan socia listische politici die zelf een einde hebben gemaakt aan een regering op een ogenblik dat de krisis duidelijk in aantocht was. De socialisten schijnen vergeten te zijn dat ze een politieke krisis hebben veroorzaakt die begin 1974 het land maandenlang stuurloos heeft gelaten. Groot- jans wees er op dat in ekono mische en sociaal moeilijke tijden het land niet zit te wachten op doktrinaire maat schappijhervormers die slechts op de puinen van de huidige samenleving hun ekonomisch en sociaal droomparadijs willen bouwen. Ook C.V.P-voorzitter Martens sprak in dezelfde zin. Hij onderstreepte dat het in de huidige omstandigheden het meest realistisch is dat de regering haar relanceplan uit werkt. Hij benadrukte dat de politiekers nu eerst hun verant woordelijkheid moeten opne men en dat de socialisten niet het bewijs leveren dat ze over betere oplossingen beschikken voorde huidige moeilijkheden. Beide verklaringen duiden erop dat de socialistische uitnodiging weinig kans maakt. Of is het misschien de bedoeling van de socialisten hun militanten enige hoop te geven mqt het oog op het welslagen van hun kongresop 11 oktober? In elk geval een taak waarbij de socialisten bewezen hebben dat het land op hen wacht om België te redden steekt schril af tegenover hun daden in begin 1974. En wat dan te denken over datgene wat Willy Claes ver klaarde in juli II. en waarbij hij onomwonden zegde dat er wat misgaat inde B.S.P. DIANE D'HAESELEER 111.000 JONGE WERKLOZEN! Het ACV heeft vorige week maandag te Liedekerke jonge werkzoekenden bij elkaar ge bracht om hen over hun bijzondere situatie te spreken. De bedoeling was volgens «Het Volk», deze jongeren wegwijs te maken in hun rechten van jonge afgestudeerden. Steeds volgens E.V. van dit blad (we veronder stellen dat we te doen hebben met hoofdredaktcur Emiel Van Cauwelacrt). hadden de inrich ters ten hoogste dertig jongens en meisjes verwacht, en kregen ze er ruim zestig, die werden toegesproken door Piet Vansint jan. ACV-verbondssekretaris van Brussel en vader van tien kinderen, en door Jan Creylman. ACV-gewestsekretaris en vader van zes kinderen, en die hen een soort les in het doppen gaf. Volgens «Het Volk» moet laatst genoemde verklaard hebben: Dat ge moet gaan stempelen is niet uw schuld, het is niet onze schuld. Wat we wel kunnen doen is u met alle gewenste inlichtin gen bijstaan.» Vanwege de jonge aanwezigen, zo lezen we verder, kwamen er geen vragen los. Ze waren wel dankbaar voor de bekomen uitleg. «We zouden nog dank baarder zijn. zo zegde een van hen aan F.V.. indien we morgen aandeslag konden gaan...» De jeugdige werklozen minder dan 25 jaar. dat zij er volgens het ACV op dit ogenblik 56.047 en dat zullen er op het einde van deze maand niet minder dan 111.000 (honderdenelfduizend) zijn. Het ACV stelt verlenging voor van de leerplicht tot 16 jaar, een partiële vormingsplicht tot 18 jaar, een verbetering van het stelsel der kredieturen. een vergoeding voor jonge werklozen die vormingskursussen volgen en stages in de ondernemingen. «Maar. zo zegt de sekretaris, we moeten ons evenwel geen illusies maken. We zitten in een slechte periode en het kan nog even duren, vóór we er uit geraken». Waarom deze lange samenvat ting uit voornoemd blad? Om dat er op zo'n opvallende wijze de «armoede» uit naar voor komt van degenen die zich tot deze jongeren hebben gericht. We zullen niet zeggen dat hun bedoelingen niet goed zijn. We beweren niet dat sommige van hun voorstellen niets postief bevatten, maar geen woord over het waarom van deze voor de jongeren wraakroepende toe stand. geen enkel hoopgevend perspektief. «Het kan nog even duren vóór we er uit geraken»!... In ons artikel van vorige week hebben we in antwoord op een artikel van een PVV- verantwoordelijke een en ander rechtgezet. Mag het ook in het ACV niet gezegd worden dat de oorzaken van de werkloosheid, en de jeugdwerkloosheid in het bijzonder, in het kapitalistisch systeem moeten worden ge zocht? Alleen maar dokteren aan gevolgen, zorgvuldig en waakzaam vermijdend de ver antwoordelijkheid te stellen Het is alsof sommigen zich minderde vraag stellen hoe aan deze toestanden iets te wijzigen, dan wel hoe de getroffen jongeren kalm in het systeem geïntegreerd te houden?! Uit onze eigen jeugdjaren herin neren we ons nog zeer goed de hoge werkloosheid der dertiger jaren, en ook de scherpe sociale strijd die zeker niet nutteloos is geweest, al volgde toen snel de mobilisatie en de tweede wereld oorlog. Men denke alleen maar aan het toen nog door zovelen als onmogelijk beschouwde jaar lijks betaald verlof. De konse- kwente strijd tegen de werkloos heid die wij willen voeren, is zoals de andere akties die wij voortaan geen zaak op zich zelf. Zij maken deel uit van een algemeen strijdplan om het .grootkapitaal te beletten de werkers jongeren inbegrepen de gevolgen van zijn anar chistisch en alleen op macht en winst georiënteerd systeem te doen dragen. De meer dan honderdduizend jongere werk lozen moeten van de wereldlijke toestand die vandaag heerst bewust gemaakt worden. Hen de waarheid onthouden, is zich tot medeplichtige maken van de schuldigen. Met het onontwijk bare vooruitzicht morgen op de «jonge leeggangers» te schelden en de toenemende jeugdmisda digheid aan te klagen! RAY DE SMET Wij kunnen geen krant meer openslaan of er wordt ons het krisisbeeld van de jaren dertig opgehangen, krisis die qua omvang met de huidige kan vergeleken worden en waaraan door de huidige regering zo weinig fundamenteels wordt gedaan. Iedereen, elke partij heeft haar saneringsplan; ook de Volksunie. Reeds lang geleden heeft er de VU de nadruk op gelegd dat de staatsuitgaven gelijke tred moeten houden met de inkomens van de bevolking. Dit is een eenvoudige en logische ekonomische wet. die niet onge straft bvertreden wordt. Tijdens de periode van hoogkonjunk- tuur moeten de nodige maatre gelen getroffen worden om de daaropvolgende «magere jaren» zoveel mogelijk te ondervangen. Een land dat zijn ekonomie laat oververhitten moet nadien wel belanden in een periode zoals wij er nu een beleven. Er zouden miljarden bespaard kunnen worden in de onderwijs- sektor indien de CVP en de BSP er nu eens mee ophielden de rije- en de staatsscholen als hun privéjacht terrein te beschouwen en er wat zuiniger met onze belastingen omsprongen. Hetzelfde kan gezegd worden van de ziekte- en invaliditiets- sektor. Zolang de mutualiteiten partijgebonden blijven kan er geen sanering gebeuren, want de ziekenfondsen zijn de melk koeien van de nationale partijen. Op haar onlangs gehouden perskonferentie heeft de VU nogmaals haar voorstellen ge formuleerd waarmee zij de huidige krisis wil bekampen. Wij vermelden hier een paar punten. Tijdens de eerstvolgende zes maand mag geen enkele verho ging of indeksaanpassing meer toegepast worden op de bruto- inkomens die de 500.000 F. overtreffen. Tijdens dezelfde periode moet een drastische ^prijzenbeheer- singspolitiek worden aangehou den en geen verhogingen van prijzen meer worden toegestaan tenzij diegene die uitsluitend hun ontstaan vinden in prijzen- en kostenelementen afkomstig uit het buitenland en voortvloei end uit de invoer. Er moet een algemeen inko mensbeleid gevoerd worden dat gericht is op alle bronnen van inkomsten en niet alleen op wedden en lonen. In dat opzicht pleit de VU voor een dividen denstop gedurende diezelfde periode. De prijzenstabilizatie kan in de hand gewerkt worden door een verlaging van een reeks BTW- tarieven. Met dien verstande dat dit leidt tot lagere prijzen aan de verbruikeren niet tot verhoogde winstmarges. De jeugdwerk loosheid tracht de VU door de volgende struktuurhervormin- gen op tejossen: Dat aan de werkgevers per jonge werkloze die zij de eerstko mende twaalf maanden in dienst nemen, van overheidswege twee maal een jaarlijkse premie uitgekeerd wordt gelijk aan 25% van de aanvangswedde. Dat de bestaande premie bij kreatie van één of meerdere arbeidsplaatsen ook voor kleine ondernemingen op 30.000 F. zou gebracht worden. Dat de leerplicht tot 16 jaar wordt verlengd, het leerpro gramma grondig aangepast, een betere aansluiting van de pro gramma's bij de behoeften van het bedrijfsleven en een grotere doelmatigheid van de beroeps oriëntering. Tevens dient de middenstandsopleiding te wor den geintensifieerd. De VU is een beslist tegenstander van een klakkeloze uitbreiding van de administratie alleen maar om werklozen ergens onder te brengen. Vervroegde pensionering, brug pensioen voor oudere jaarklas sen, verkorting van de arbeids duur. verlenging van de vakan ties. glijdende werktijden zijn méér dan ooit aktueel in een veranderd beeld van het klas- sieke bedrijfsleven. Ziedaar een greep uit de vele voorstellen die de VU. doet om de pijnlijke toestand waarin wij ons reeds te lang bevinden radikaal om te buigen. En zeggen, waarde Lezer(es) dat de Volksunie door sommige politieke zwaargewichten in dit land nog steeds een «taaipartij» genoemd wordt, die haar enige bestaansreden vindt in de tegen stellingder gemeenschappen! JANCAUDRON UIT HET RUK K.W.B. PROGRAMMA A.C.V.-AALST BEPAALT SYNDIKALE AKTIE VOOR WERKJAAR 1975/76 Aalst: Het A.C.V.-Verbondsbestuur van het arrondissement Aalst dat vorige zatedag 20 september bijeenkwam onder voorzitterschap van Piet Rousseau heeft de verdere syndikale aktie van het werkjaar 1975/76 vastgelegd. Het wijdde een bespreking aan het jaarprogramma van de afdelingen, de gewesten en het verbond op basis van een uitgebreide werknota van het verbondssekretariaat. Drie thema's zullen voornamelijk op alle vlakken van het A.C. V-verbond Aalst behandeld worden: De diskusie rondom het loon- en inkomensbeleid van het ACV, dit naar aanleiding van het aanstaande nationaal kongres, dat in december plaats vindt. In alle A.C.V.-afdelingen zijn hieromtrent reeds besprekingsavonden opgezet in september en oktober. De gewestelijke raden van het verbond zullen hieromtrent ook vergaderen in de loop van oktober terwijl de stellingname van het verbond zal vastgelegd worden op 9 november door de verbondelijke raad. De herwaardering v.d. interprofessionele besturen. Dit zijn de afdelingsbesturen waarin bestuursleden en militanten van alle bedrijfstakken samen zetelen en de algemene syndikale uitbouw en aktie bespeken Het tewerkstellingsbeleid. Hoge werkloosheid in het arrondissement Aalst Verbondssekretaris Piet van Tittelboom gaf een overzicht van de toestand inzake werkloosheid en sluiting van ondernemingen. In het arrondissement Aalst zijn er momenteel 14.600 mensen werkloos. Hiervan zijn er als volledige werklozen: 2.700 mannen en 3.200 vrouwen. Als gedeeltelijke werklozen zijn er 2.900 mannen en 6.100 vrouwen. Hierbij zullen zich op het einde van de maand september nog een paar duizenden jónge afgestudeerden voegen. Deze situatie is zeer erg als men vaststelt dat 7% van de mannen en 14% van de vrouwen geen werkgelegenheid hebben. Deze alles behalve rooskleurige cijfers maken het arrondissement Aalst tot één der meest getroffen gebieden van het land. Deze werkloosheid is ongelijk verdeeld en treft vooral de arbeiders, de arbeidsters en de jongeren. De meest getroffen sektoren zijn hierbij de textiel- en breigoed nijverheid alsook de metaalverwekende bedrijven en de chemische nijverheden. Steun aan de A.C.V. voorstellen Het hoofdbestuur heeft zijn steun toegezegd aan de 12 punten die door het ACV in de loop van verleden week werden voorgelegd aan de regering met het oog op de bevordering van de tewerkstelling. Het dringt er bij de regering en bij de werkgevers op aan dat alles in het werk zou worden gesteld om: de tewerkstelling te bevorderen de arbeidsduur over alle werknemers te spreiden en verdere afdankingen te vermijden. Verdere aktie Het hoofdbestuur heeft beslist de ACV voorstellen voor een relancepolitiek ruim te doen kennen bij de werklozen zowel als bij de werknemers in ons arrondissement. Het doet daarbij beroep op de solidariteit van iedereen in deze moeilijke omstandigheden. Het hoofdbestuur is er tenslotte van overtuigd dat de ACV voorstellen kunnen verwezenlijkt worden en dat zij de elementen van hoop en vertrouwen aanbrengen bij alle werknemers. WERELDWINKEL AALST MOTIE WE LATEN CHILI NIET AAN ZIJN LOT OVER!! Gesprek met twee Chileense vluchtelingen De groep wereldwinkeSers - Aalst, koncentreert zijn jaarwerking rond het getormenteerde Chili, sedert twee jaar onder militaire diktatuur. Eerste avond in het kader van de Chilisteun-aktie grijpt plaats op vrijdag 10 oktober in C.S V Wellekensstraat 45. Gesprek met twee Chilenen en diamontage over Chili Op zondag 7 september hadden we het bezoek van twee in Leuven verblijvende Chileense vluchtelingen. Vorig jaar bracht hij (burgerlijk in genieur) 9 maanden door in de gevangenis, zonder enige vorm van proces (Dit is courant in het huidige regime Als lid van de parti^(ex-partij) MAPU, dat de strekking «kristenen voor het socialisme» heeft, doorstond hij ook martelingen van getrainde kommando's. De Chilenen noemen deze door «yankee's» opgeleide eenheden «de verstandige dienst», oe fenend in Panama. DE SOCIALE SITUATIE IN CHILI: Politieke gevangenen (vlg. Le Monde nog zowat 8 000) kregen nog geen proces. Vb. Sedert augustus 1973 wachten 70 matrozen en 10 burgers IN DE GEVANGENIS op hun proces. Eén van hen, Leopoldo Luna, wordt ondanks gebroken ruggegraat en verlamd been niet verzorgd. Hij zou zijn land moeten kunnen verlaten Heel Chili lijdt onder de woekerindex van de junta. Het ergst getroffen zijn de kinderen van de gevangenen, ondervoed als ze zijn, krijgen ze hulp van op eigen houtje werkende priesters. Onze Chileen kent een volk spriester die een eetzaal wil bouwen voor 100 ondervoede kinderen, en dus ook een broodnodig ziekenhuis. DE KERK is trouwens enig oppositiedeel onder de diktatuur. Vele pries ters stellen zich, soms als militant lid van de partij (MAPU, MIR,links op met toelating van enkele bisschoppen, VERZET: in de heropgebouwde partijen vormt men nieuwe kaders. 3 partijen schrijven reeds hun ondergrondse krant. ZIJN WE CHILI AAN TVERGETEN? Anderzijds saboteert de bevolking op grote schaal: bosbranden bij groot grondeigenaars, blokkeren van water en elektriciteit, trager werkritme in de fabrieken. Grootste zorg voor die verzetsmensen is GELD. HET LEGER: De struktuur is een regelrechte kopie van de USA: het rekruteert vooral onder analfabeten of onwetenden: de boeren bijvoorbe eld uit'het bergachtige noorden. Verandering in het leger? Haast ondenkbaar gezien alle «onbetrouwba re» officieren gevangen zijn. De idee over Allende van onze zegsman: Allende wou op legale wijze de macht aan het volk geven. Om bijvoorbeeld de kleine burgenj voor de arbeiders te winnen, dacht hij ze faciliteiten te moeten geven. De laatste weken vóór de putsch opperde Allende het idee van een volksreferendum: een legale oplossing voor de sociaal - ekonomische problemen. Pinochet verknoeide het net vóór de uitvoering ervan. Allende vertrouwde hem teveel (toe). Dat werd meteen zijn schandelijke dood' Een artikel in het Spaanse blad «Triumpha» bracht dit uit, in een septem bernummer 1975. Het gesprek met deze twee mensen heeft ons nog maar eens geschokt Er is een internationale aktie bezig om Chili uit de UNO te verwijderen Wereldwinkel maakt er dit jaar aktieplan nummer één van. Chili, te steu nen met hand en tand KOM OP VRIJDAG 10 NOVEMBER A S NAAR CSV (Fabrieksken) Twee Chilenen aan het woord over de situatie in Chih Diamontage over Chili. Breng je vrienden mee Zeg het voort. POL BAUWENS, Asserendries 14, Aalst De kern van het jaarprogramma is de bezinning over de Kriste- iijke inspiratie, de arbeidsge- richtheid en het beweging zijn van de K.W.B. Daarnaast kan aangesloten worden met pro grammapunten die onze be stendige aandacht vergen. 1. GRONDBELEID, huisves- TING, LEEFMILIEU. Het is niet omdat een tema niet meer het hoofdaksent heeft, dat er meteen ook geen problemen meer bestaan!. A) Uitbouw van de dienstver lening. B. Aandacht voor de gewestplannen. C) De nieuwe huurwetgeving In het licht van de gemeente raadsverkiezingen in het najaar 1976 dienen de afdelingen van eenzelfde gemeenten of van gemeenten die door fusie sa mengevoegd worden, samen te werken om een gemeentepro gramma hieromtrent samen te stellen. Dat kan gebeuren in het kader van het A.C.W. INTERNATIONALE ARBEIDERSSOLIDARITEIT W'j leggen dit jaar de nadruk op een persoonlijk financieel en moreel engagement met het paspoort wereldburger. ARBEID Op de eerste plaats komt de diskussie: Wat betekent de W in de KWB? (centraal jaartema). Daarnaast kan een gespreks- avond plaast hebben over een rechtvaardige inkomensherver deling. ONDERWIJS Meer dan ooit te voren staat de onderwijsvernieuwing in de aandacht. De school is echter niet alleen de zaak van de Minister, het Parlement of van de leerkrachten. De school is op de eerse plaats de zaak van de ouders omdat het om hun kinderen gaat. Eigenlijk is het ook aan ons om de evolutie van het onderwijs te bepalen. En dit begint bij de school van onze eigen kinderen. Maar inspraak vraagt inzicht. Daarom worden gespreksavonden ingericht. Wij vermelden elke twee nieuwe tenia's die zeer dicht aansluiten bij de aktualiteit en belangrijke gevolgen hebben voor de de- mokratisering van het onderwijs cn de onderwijskansen voor arbeidskinderen. Plan De Croo: Betere kansen voorde besten. De ideeën van De Croo over het onderwijs en de visie van de KWB over deze vernieuwingsplannen. Een plaatselijke school biedt zoveel meer: Met het rationali- zatieplan voor het basis onder wijs verdwijnen plaatselijke scholen. Welke voordelen biedt een goede plaatselijke school voor arbeidskinderen? Wat staat er in het rationalizatieplan en welke gevolgen brengt dit mee? GODSDIENST De hoofdbrok is de bezinning over de kristelijke inspiratie van de KWB. Op de bestuursver gadering is ruimte voor gods dienstige vorming. «Evangelie en opbouw van de samenleving» kan het tema worden van de bezinnings(namid)-dagen of -avonden. KULTUURBELEID Naar aanleiding van het ver schijnen van het nieuwe dekreet en de voorbereiding van de gemeenteverkiezing willen wij positief ingaan op het oprichten, tunktioneren of hervormen van de gemeentelijke kulturele raden. ECHTPARENWERKING «Zeg het nu eens» Een nieuwe cyclus van 3 avonden, vooral voor jonge echtparen. Het is de bedoeling een positieve bijdrage te leveren bij de relatievorming in het gezin en de kommunikatie binnen het huwelijk. Het recht van de verbruiker kan konkrete vorm krijgen door plaatselijke initiatieven en via een onder zoek. SPORT Verder zetten van de sportwér- king lii'dc K.W.B. met daarin een ruime aandacht voor «de sport voor allen» gedachte. ZIEKENWERKING Regelmatig bezoek van de leden, hen laten meedoen aan alle bijeenkomsten van de KWB. GEZONDHEIDSZORG Gespreksavonden over «Betaal aan uw dokter de juiste prijs» uitgebreid naar gezondheids- zorgt toe. de hernieuwing van de Konventie Artsen - Ziekenfond sen. Omtrent de Alfons De Cock- H ulde te Herdersem Mijn verslag over de Alfons De Cock-hulde op 7 september 1975 te Herdersem lijkt door som mige aldaar gewraakt te worden. Pastoor A. Mussche Uw woord. De Voorpost van 19.9. 1975 spreekt over «ont goocheling.» «verontwaardigd». tendensieurs». Waarom? Om dat wij naast onze oprechte lof ook hebben gewezen op enkele schoonheidsvlekken bij die vie ring. Laat ons de zaak eerlijk stellen: verwacht men dat een verslaggever onvoorwaardelijk vleitaal moet schrijven, dat hij niet mag wijzen op hier en daar een belangrijke fout in de organisatie en/of de uitvoering van een plechtigheid die hij bijwoont? Als wij ons de moeite getroost hebben na grondige studie, de figuur van Alfons De Cock uitvoerig te belichten (1 volledige bladzijde in De Voorpost van 28.8.75) en de hulde aan die grote Vlaming die bij te wonen en kritisch te verslaan, wijst dat alleszins duidelijk én op bewuste sympa- thie én op de zorg voor de brok kultureel patrimonium die in de figuur van Alfons De Cock te Herdersem is herdacht. En wat die schoonheidsvlekken betreft: 1de anti-fusiepropaganda was in die vorm inderdaad niet op haar plaats in een hulde aan een nationaal en zelfs universeel geleerde als De Cock, hulde die door talrijke niet-Hersersem- naren is bijgewoond. Wie als politicus en partij-gebonden man de fusie-draak van Aalst en omgeving wil bevechten, moet dat doen in het cenakel van zijn politieke partij. Dat is efficiënter en vooral moediger dan in een veilige kring van sympathisan ten. Overigens moet men ons niet vragen naar onze mening over het fusie-schandaal! 2) Flinke steun van het gemeen tebestuur onjuist... Wij had den in de toespraken nochtans gehoord dat die steun wél flink was. Daarom hadden wij het eerlijkheidshalve ook ge schreven. Gemeentebesturen met kultureel dynamisme en kulturele belangstelling ont moet je ook niet elke dag. Herdersem was dus een geluk kige uitzondering. Of niet? 3) De receptie op het gemeenthuis heeft inderdaad ongeveer drie kwart uur langer geduurd dan voorzien en noodzakelijk. Bui ten stonden intussen inderdaad een flinke groep mensen, niet- genodigden op de receptie, ongeduldig te wachten op de onthulling van het beeld. 3. Een leeuwevlag met het embleem van het Davidsfons is inderdaad geen «valse» leeuwevlag. Een vlag waarde leeuw rode klauwen cn tong heeft is dat wél. Wij herhalen hierdat de uit laksheid ontstane onzin van dat «derde» symbool tussen de authentieke leeuwevlag en de Belgische vlag in. nu maar eens eindigen moet. Ofwel vlagt men met de Bel gische kleuren, ofwel met de Vlaamse. Elke partikulier doet dat trouwens konsequent. Waarom al wat officieel is of semi-officieel niet? De Voorpost-medewerkers heb ben gedurende dit herdenkings jaar 1975 als geen andere krant het initiatief van het Herdersems bestuur van het Davidsfonds gevolgd en ruchtbaarheid ge geven. Wij hebben daarvan geen spijt, integendeel: het was het absoluut waard. Frans-Jos Verdoodt

De Voorpost | 1975 | | pagina 2