SPES BOUWT EEN BRUG TUSSEN OOST- EN WEST EUROPA KLADDERADASJ EN- EVEN RUST RALDES TEKENT PROTEST AAN TEGEN SILOBOUW TE HERDERSEM DONDERDAG 2 OKTOBER BETOGING IN STADSCENTRUM TEGEN DOODVONNISSEN IN SPANJE U VINDT LEVENSVERZEKERINGEN EEN DURE ZAAK? De Voorpost - 26-9-75 - 3 In de Arbeiderstraat aan het nummer 42 hangt een bordje voor het raam. Tientallen keren ben ik er achteloos aan voorbijgelopen. Dat kan niet meer voortaan. Want sinds vorige week weet ik dat het-woordje-van-het-bordje een hele wereld achter zich heeft. 'Spes', staat er zonder verdere komplimenten, en dat betekent hoop. 'De stem van de hoop', vertaalt Staf Van de Vreken die de bezieler is van de groep die zich met deze naam tooide. Bondig samengevat kunnen we zeggen dat Spes zich bezighoudt met het leven en het werk van de kerk in Oost Europa. Dat is inderdaad bondig. Al te. We schrijven, Arbeider straat 42, het 'hoofdkwar tier'. Oost-Europa komt je uit alle hoeken en kanten tegemoet. Tito heeft een ereplaats merken we en het ongaat me (uiteraard) niet dat kardinaal Mindszenty de wanden siert. Er is Poolse wodka maar we krijgen niet de gelegenheid daarvan te snoepen. «Men mag niet verstaan uit onze werking dat we tegen een of andere ideologie zijn», zegt Oost-Europa priester Staf Van der Vreken I «in het werk dat je doet kan je de 'tegenstanders' niet ontlopen», kaats ik de bal terug, «en in dit geval heten die kommunist». Meteen zijn we voor een paar uur ondergedompeld in een ge sprek dat bijwijlen erg geanimeerd verliep. EVEN VOORSTELLEN Daar laten we ons zowaar verleiden door een tekstje uit het staatsblad. De vere niging heeft tot doel de uitwisseling van geestelijke verworvenheden tussen de kerken mogelijk te maken. Geestelijke, materiële en algemeen menselijke bij stand, op welke wijze ook, te verlenen aan instellingen en/of personen die uit eigen kracht niet over voldoende middelen beschikken om hun apostolische taak te vervullen en om zich in hun normale aspiraties te ont plooien! Het begon allemaal anno 1960 in de vluchtelingen- Woensdag 1 oktober davert de halle A tijdens de Oktoberfeesten te Wieze van de liedjes van het Corum Alostum Imperiale. Als gevolg van de paardezitting die in mei jl. op het Aalsters stadhuis doorging wordt het op 1 oktober a.s. een verbroedering tussen Aalst en Dendermonde. Voorzien van alle attributen trekken de Draeckenieren morgen zaterdag naar Vloesberg waar ze zich vol zullen schransen tijdens een reuze-avondmaal. Wat te denken van volgende mededeling die we vonden in «Jobstijdingen» het parochieblad van de Sint-Antoniusparochie te Aalst. Hier gaat de tekst met volle zwier: «Jeugdcentrum 't Satellietje biedt op verschillende terreinen mogelijkheid tot ontspanning. De volle zwier wordt momenteel nog belemmerd door de deuren die moeten gestoken worden om een vlottere werking mogelijk te maken. Dat komt binnenkort.» Tot daar citaat. Het gaat daar zeker een café op zijn Texas worden met klapdeuren waardoor de leden met volle zwier buiten gesodemieterd zullen worden. Hoe zit dat nou met het «bal van de burgemeester» dat op vrijdag 3 oktober in de piste van cirkus Johny op de Hopmarkt moest doorgaan. We horen d'er plotseling niks meer van. Een alomheersende stilte is hierover neergedaald, 't Zal ergens anders wel «cirk» geweest zijn toen dit burgemeesterlijk cirkusbal geannonceerd werd. In afwachting gaan we lekker op 3 oktober naar de gala-avondvoorstelling van het cirkus Johny en de Prinsencaemere. In de poiitiebrosiure uitgegeven ter gelegenheid van de korpsdag was er toch een zetfoutje geslopen dat echt niet door de beugel kon. Onder de foto van het feestkomitee van de politie prijkte bijna vluggerds zorgden nog rap voor een zwarte overdruk «Peestkomitee», nog wel dat de zetter niet dacht aan Het is reeds lang gekend en geweten dat onze eigenste Voorpost ook wel eens uitblinkt door kanjers van zetfouten. We slaan mea culpa en beloven beterschap. Zo ook in de kladderadasj van vorige week en hierop willen we terugkomen toen er stond: «1975 1975 twee bloemenfeeën 1975». Eenieder had het natuurlijk doordat het «1974 1975...diende te zijn. Even hierover meer. Bloementee Annick werd het deze week toch wat te veel en ze ging even bij feestkomiteevoorzitter Fons Singelijn aankloppen om haar nood te uiten. Het moet voorwaar voor de kersverse bloemenfee geen pretje zijn wanneer haar aanwezigheid op een of andere gelegenheid steeds ietwat ontluisterd wordt door haar voorgangster, die er ook steeds is in hoedanigheid van ex-bloemenfee of zoals vorige zaterdag te Wevelgem bij de verkiezing van de vlaskoningin, als heuse bloemenfee van Aalst. Myriam was een steengoede bloemenfee vorig jaar, en daar doet niemand afbreuk aan, doch eenmaal het kroontje overgedragen is het blocmenfeejaar afgelopen, voorgoed. Uitnodigingen die naderhand nog toekomen dienen normaliter overgedragen te worden aan de opvolgster. De zaak is simpel en is in het verleden ook steeds zo geweest. Ook dit jaar dient daar geen afbreuk aan gedaan te worden. Dat zal de goede verstandhouding tussen bloemenfee Annick en de bloemenfeeëring waarachter Myriam staat ten goede komen. Dit alles sans rancune van BRENDAN Een kladderadasj-naschriftje: De lange messen worden voor een tijdje in de schede gestopt. Met de liederlijke kerel die deze kladderadasj voor zijn rekening neemt, gaat ook kladderadasj voor enkele weken met vakantie. Lieve bloemenfeeën Myriam en Annick worden verder met rust gelaten, het feestkomitee wordt even de rug toegekeerd tot zelfs Herman Daelman op weg naar Mere achter trippen doch in Ternat verzeilend, wordt in vrede gelaten. Eind oktober is Kladderadasj back in town. Even kunnen deuren en luiken opengezet worden er dreigt niet langer gevaar, doch aan Daniël -onzc-vriend gunnen we geen rust. Met onderstaande foto lichten we even de informatie-sluier op. open oor en mond voor pikant nieuws. kampen van Oostenrijk. Schrijnende materiële more le nood van honderden families weekten een hulp- aktie los. Algauw kwamen nieuwe zorgenkinderen aan kloppen: Joegoeslavië, Tsjekoslovakije, Polen, Hongarije..Intussen was reeds de noodzaak gebleken ergens een koördinatiecen- trum te hebben en hadden een aantal bereidwilligen zich in een beschermkomi- tee verzameld. Vanuit Aalst werd, met hulp van buitenaf uiteraard, een brug gesla gen naar Oost-Europa. WERKING «Nergens», zegt Staf Van de Vreken,» nergens probeert de kerk als kerk er een regime onder te krijgen. Wat wij wel willen is een reli gieuze beleving in vrijheid. Ik meen hier in naam van de Oost-Europese bisschop pen die ik persoonlijk ken en dat zijn er bijna veertig, te mogen spreken: wij zijn voor een socialisme maar met vrijheid». Vanuit die optiek kan Spes het niet nalaten een praktisch stoot je aan de kar te gevenEn dat stootje kan niet bepaalde hypokriet of paternalistisch worden gedoopt. «Het is er ons in de eerste plaats om te doen een bewustmaking tot levenshernieuwing en ge loofsverdieping op gang te brengen, Gelped voorde kerk in Oost-Europa is niet de laatste van onze zorgen. Een aantal zieken en gehandi- kapten dragen hun situatie op voor die kerk». Het wordt me wat te gortig of theolo gisch, zoals je verkiest. Liever een en ander duide lijk maken aan de hand van praktische voorbeelden. Al moet ik erkennen een gelan ceerde Staf Van de Vreken niet helemaal te kunnen stuiten in zijn rush: «De middelen moeten komen vanwaar ze kunnen komen, dus van hier. Reeële nood zaak en het duidelijk worden van de geest heeft ertoe geleid een brug te slaan tussen Oost en West», dikteert hij, «enerzijds kun nen we op die wijze de zachtere en kleinere stem men te laten horen en ander zijds worden getuigenissen naar mekaar doorgespeeld die mensen dichter bijeen kunnen brengen. Maar we dringen niks op. Onze speci fieke taak is het middelen ter beschikking te stellen. De mensen ginder moeten het 'vertalen', er uithalen wat voor hen nuttig kan zijn». Ik laat me meeslepen en begin van mijn kant te orakelen en jamaren over de Westerse kerk en of het niet beter zou zijn van eerst eens voor de eigen deur wat aan te vragen en van enzovoort.. «We zouden zo'n macht kunnen zijn», haakt Staf Van de Vreken gretig in, «en er gaat inderdaag zo weinig van ons uit. We hebben niet het recht iemand de les te willen spellen, akkoord en dat zou in dit geval zelfs geen kans krijgen. Maar mag ik er toch op wijzen dat we niks maar doen dan aan de kerk in Oost-Europa Staf Van de Vreken, de bezielervanS.P.E.S.vzw. in Oost-Europa bij een bis schop aan wie namens S.P.E.S. vzw. 60.000 BF. werd overhandigd voor de vergroting van het semina rie. dingen aanbieden. En dat ik daar steeds bereid zal toe blijven...». (Ik moet plots denk aan wat Raymond De Smet me eens zei. Er zijn twee soorten die ze d'r niet onderkrijgenkatholieken en kommunisten. En toch, waarschijnlijk staan mijn woordvoerder en Raymond met getrokken zwaard te genover mekaar. Dat vraag ik tussendoor dan maar) «Jezou 't zo kunnen noemen ja, als is de tijd van het razende pennevechten al weer vporbij. Maar alsje blief, als men het over vrijheid wil hebben, dat men dan de mensen ginder hetzelfde toewenst». PROJEKTEN Nu stappen we voorwaar van die hoge woordtroon, hij zweeft te profetisch. We vallen met onze allemaal- voeten op moeder aarde en zetten de materiële bekom mernissen van Spes op een rijtje. Er wordt infoVmatie uitgewisseld op het pastora le vlak; boeken, tijdschrif ten vinden hun weg van hier naar daar; kleren, etenswa ren en geneesmiddelen be horen nog steeds tot de geplogenheden (neen, we blijven praktisch) Spes fi nanciert enkele bouwpro- jekten als daar, zijn een bejaardentehuis, de herstel ling van een katecheslokaal» het opknappen van een seminarie. «Er wordt niet met miljoe nen gegoocheld maar elke frank wordt om zo te zeggen in twee gebeten. Ikzelf kan elk jaar geruime tijd mee maken hoe onze centen worden besteeds. Bijna da gelijks lopen d'r hier brieven binnen van bisschoppen of priesters die hun dank uitspreken voor wat ze mochten ontvangen. Boven dien kan ik verschillende mensen aanduiden die een van de landen waar we iets steunen hebben bezocht. Druppels op de hete plaat of de al even spreekwoordelij ke kleintjes die een groote maken. Het blijft in ieder geval niet bij woorden. FEEST Misschien ware een oost- Europese feestavond zinvol ler geweest voor de vereni ging die we hier hebben voorgesteld, maar enfin, we verstoren de feestvreug de niet: Oef, oef de indianen zijn daar. Een folkloristische groep uit Genk komt op zaterdag 4 oktober in de H.Hartkring een indiaanse duit in Spes- zakje doen. Naar verluidt een spetterende show met afwisselend zang, dans, licht, sketches en boordevol kleur. Als referentie brengt deze groep een ware uitno diging van verbroederings- minnende 'echte' indianen mee. Het is duidelijk dat de opbrengst gaat naar een van op een andere wijze hetzelf de werk wil steunen kan steeds terecht bij Staf Van de Vreken, Arbeidstraat 42 te Aalst. Met zijn woord willen we ook afronden. «Laten we proberen een wereld te maken waarin we elkaar nodig hebben, zonder si roop of kletspraat. We de projekten die we hierbo- hebben iets te leren van ven hebben geschetst. Wie mekaar». (André Heyvaert) v;'::V7: Cibisten, seminaristen in militaire dienst, kwamen destijds klederen en geneesmiddelen sorteren. Nadat Raldes reeds in juni van vorig jaar protesteerde o.m. een Raldes-aktie die met sukses bekroond werd, tegen de installatie in het bedrijf Lambrecht van een opslagplaats voor vloeibare stikstof van 5000 liter, protesteert Raldes opnieuw tegen hetzelfde bedrijf dat voorneemt een silo te bouwen van 15 meter hoog achteraan in de fabrikageplaats. Bij de bewoners van Herdersem dringt Raldes aan het bezwaarschrift hiertegen te ondertekenen en dit omdat de silo de zoveelste uitbreiding zou zijn van een bedrijf in een woonomgeving en in een agrarisch gebied, dat thans bij Ministerieel Besluit van 9 mei 1975 op het Ontwerp Gewestplan Aalst vastligt. Bovendien poneert Raldes dat het hier duidelijk om een industrieel bedrijf gaat dat het ambachtelijk stadium ontgroeid is en een dergelijk bedrijf is volgens de gewestplannen niet toegelaten in een woongebied net zo min als in een agrarisch gebied. Raldes stelt dat deze Silo hoogst waarschijnlijk zou bijdragen tot een toename van milieuhinder van het bedrijf, (jv) Op initiatief van de BSP-Aalst trekt op donderdag 2 oktober met vertrek om 20 uur aan de Houtmarkt, een betoging door de Aalsterse centrumstraten, gericht tegen de elf recente doodvonnissen die in Spanje uitgesproken werden tegen Baskische ETA-leden en tegen anti-fascistische FRAP-leden. De BSP richtte een oproep tot alle partijen te Aalst om aan deze betoging deel te nemen met hun vlaggen. Iedere partij werd trouwens uitgenodigd een spreker aan te duiden voor de meeting die op de betoging zal volgen. De betoging trekt langs volgende straten: Houtmarkt, Hoogstraat, Korte Zoutstraat, Keizerlijk Plein, Nieuwstraat, Markt en Pontstraat. JV Op donderdag 23 oktober om 15 uur zal in de vergaderzaal van het stadsgebouw, Kapellestraat overgegaan worden tot de opening der aanbesteding voor het inrichten van een filiaal-biblioteek in de gebouwen Drie Sleutelstraat 51-53. De raming beloopt 845.748 F. De hoofdprijs van de bliksemtombola van de dekenij Molendries - Varkensmarkt - Hoveniersstraat vorige maandag avond gehouden ging naar Mevrouw Van der Borght, Binnenstraat 188 te Aalst. Zij kreeg er «de harteklop» van toen ze vernam dat ze de kleurentelevisie mocht naar huis meenemen. Aan speaker van dienst Keizer Kamiel verklaarde zij dat het de eerste maal was dat ze iets fatsoenlijks won op een tombola. Het levend varken ging naar mevr. Van Goethem uit de Moorselbaan. Spijts een aanvankelijke erbarmelijk slechte geluidsinstallatie en een goede drie kwartuur vertraging mocht de dekenij zich verheugen in uitzonderlijke toeloop. Het kollege van Burgemeester en Schepenen, in uitvoering van artikel 28 van het kieswetboek, brengt ter kennis dat de voorlopig afgesloten kiezerslijsten voor de algemene- en gemeenteraads kiezers, van kracht wordend op 1 mei '76, 1 oktober '76, 1 mei 1977 en 1 oktober 1977 ter inzage liggen van het publiek, ten stadhuize, afdeling «sekretariaat en algemene zaken» en in ht «politiekommissariaat» en dit vanaf 23 september 1975 tot 10 februari 1976. Alle bezwaren die tegen deze lijsten zijn in te brengen moeten afzonderlijk en schriftelijk voor elke kiezer, bij het kollege van burgemeester en schepenen worden ingediend tot uiterlijk 20 november 1975. Geen vordering strekkende tot inschrijving van een kiezer in beroep zal ontvankelijk zijn, zo zij niet voorafgaandelijk met alle bewijsstukken aan het kollege van burgemeester en schepenen werden onderworpen. Gisteren donderdag verscheen in het Staatsblad een Koninklijk Besluit dat de fusievoorstellen van minister Michel omvat en dat naderhand in de Kamer en Senaat dient bekrachtigd te worden. Een ongebruikelijke procedure die moet toelaten dat rumoerige elementen in de partijen het zwijgen opgelegd worden. Groep the Idian World Hoeft helemaal niet, dank zij een spectaculaire nieuwe formule!!! Oordeel zelf: Voor een 30-jarige. Kapitaal bij overlijden: 800 000 F (dubbele uitkering bij ongeval) en leven op 65 jaar: 1.311.000 F. Vroeger 19.280 F - Nu 10.896 F toks taks Beginpremie Per jaar Vraag nu nog, volledig vrijblijvend een gratis ontwerp aan specialist: N.V. KANTOOR RAVYTS Molenstraat 75 9300 Aalst Tel. 053-21.63.64. Wij komen aan huis.

De Voorpost | 1975 | | pagina 3