t is» UsSM» Vft tLSWSS* DIERENBESCHERMING IN HET AALSTERS VUFDE ORGELCYKLUS JEAN-PAUL IMBERT OVERTREFT HOOGSTE VERWACHTINGEN pr** SS* 2W 4 - 26-9-75 - De Voorpost «NIEUW LEVEN» GESLAAGDE INZET VAN TIENJARIG BESTAAN In het kader van de decennium viering van de toneelvereniging Nieuw Leven werd op vrijdag 19 september in de zaal «De Kring» een tentoonstelling over vrije tijdsbesteding. samengesteld door verschillende hobbyklubs, plechtig geopend. Voorzitter Roger De Cock had het in zijn welkomswoord vooral over de taak van het amateurs toneel dat een vorm van vrije tijdsbesteding is. Maar onze toneelmensen, aldus de heer De Cock, mogen zich niet isoleren, zij moeten ook openstaan voor andere vormen van vrijetijdsbe steding. Zo worden door de vereniging wandel en fietstoch ten goerganiseerd. bezoekt men toneelvoorsellingen in de be- roepsteaters. gaat men het kunstpatrimonium van een of andere stad bekijken, beluistert men muziek en wordt er aan sport gedaan. Het doel is het kontakt tussen de mensen te bevorderen. Tot slot citeerde de voorzitter een zin uit het dagboek van Anne Frank: «Ondanks alles blij ik geloven in de innerlijke goedheid van de VOORDRACHTTORNOOI TE AFFLIGEM «DE BLOEM IN DE NEDERLANDSE LETTERKUNDE»» In het raam van zijn Allerheiligenfestival richt de plaatselijke V.T.B.-V.A.B. afdeling een voordrachttor- nooi in dat gewijd isaan de bloem. Hekelgem istrouwens het bloemendorp (snijbloemenkultuur) bij uitstek en de Hekelgemse -bloemisten verlenen trouwens aan het tweede weekeind van het allerheiligen festival hun simpatieke medewerking met een prachtige stand van snijbloemen, gekweekt en geschikt door de Hekelgemse bloemisten. ledereen vanaf 13 jaar mag aan het voordrachttornooi deelnemen mits een gedicht of prozawerk voor te dragen dat handelt over de natuur en liefst nog over de bloemen Vanzelfsprekend worden enkel werken uit onze Nederlandse letterkunde aanvaard. De wedstrijd .gaat door op zondagnamiddag 2 november in het Kultureel Centrum - Affligem. Een bevoegde jury, waarvan de namen binnekort zullen bekend gemaakt worden, zal een oordeel vellen over de waarde van het voordracht geven. De prijsuitreiking is voorzien op vrijag 7 november te 20 uur (eveneens in het Kultureel Centrum-Affligem), met name de avond tijdens dewelke de «Snijbloemenexpo» van de Vriendenkring van de Hekelgemse Bloemisten zal worden geopend. De kandidaten worden verzocht vóór zondag 26 oktober zich aan te melden bij de V.T.B.-V.A.B. vertegenwoordi ger Laurens Van der Schueren, Kruisstraat 23 Hekelgem 1790 (tel 053-66.72.00) met afschrift van het werk dat zij wensen voor te dragen. Verklappen we nu reeds dat dichter Anton Van Wilderode die met «Het groot Jaargetijdenboek»» een prachtverza melingvan Nederlandse natuurgedichten heeft samenge bracht, het voordrachttornooi met zijn aanwezigheid zal mens.» De tentoonstelling met mede werking van het Stadsbestuur en verschillende hobbyklubs was een juweel van goede smaak. Aan diverse standjes kon men het resultaat van de meest uiteenlopende vormen van vrije tijdsbesteding bewonderen: van kreaties uit waardeloos mate riaal over schilderwerken en verzamelingen tot heuse kunst werken in keramiek. Er was voor elke smaak iets. veel nyionbloe- men in sierlijke stukken opge maakt. haakwerk van het een voudigste jurkje tot de meest luksueuze stola, luciferswerken. beeldhouwwerk, een volledige elektrische trein met alle bijbe- horen, een verzameling oude en nieuwe boeken over orgelbouw, linosneden, schilderijen, scheepsbouw, oude kranten van in de oorlogstijd, een verzame ling schelpen, vogels, vissen, tuinaanleg en nog veel meer. Onze aandacht ging vooral naar het werk van een nog jonge man. hij is zestien jaar. heet Patrick D'Hondt. zoon van Gustaaf. Hij toonde een reeks typische inleg- werkjes uit resten balatum. Knap voor een jongen van die leeftijd en kritisch is hij ook al, hij ziet een duidelijk onder scheid tussen zijn aarzelend beginwerk en zijn laatste fanta sieën. En zegt hijzelf dat is veel mooier want de voegen zijn dunneren gelijk, de figuren zijn beter en de gehele samenstel ling. Zo dachten wij er ook over. Het werk van Frieda Van den Broeck was een hoogvlieger. Haar keramieken montages troonden fier en hoog op de scène en leken zo uit afrika te komen. Frieda zelf verbleef een tweetal maanden in Zaïre en haar kunst is door de inheemse tradities sterk beïnvloed. Later komen wij uitvoeriger terug over de persoon en het werk van deze nog jonge maar veel belovende kunstenaars. Ook opvallend waren de keramieken, gebruiks en siervoorwerpen van Hilde Vlassenbroeck, zij volgt Aka- demie te Aalst, krijgt les van mevr. Muys en wil een goede keramiste worden. De toneelve reniging Nieuw Leven toonde ons het overzich van tien jaar toneelspelen met foto's enkele krantenknipsels en affiches. De diamontage met een geestige kamnientaar riep voor de to neelmensen zoete herinneringen op en was voor ons een ervaring meer. Hoogtepunt van tien jaar spelen was het dagboek van Anne Frank en Montserrat een suksesstuk dat Nieuw Leven dit jaar herneemt. Eerste stuk op hun programma is Boein Boeing in de regie van Vik Moeremans. Alvast een jonge toneelvereni ging die van aanpakken weet en onze felicitaties meekrijgt. RVDP DE LUSTIGE WEDUWE IN K.O.V. Op zondag achtentwintig september start in de K.V.O. te Antwerpen een nieuwe reeks voorstellingen van Frans Lehar's Lustige We duwe. Vertoningen op 12, 25, 26, 31 oktober en 2 november. Plaatsbespre king alle dagen behalve maandag van 12 tot 15 uur. Tel 031/33.66.85 Het artikel over he kasteel van Led verschijnt in on editie van volgend week. X Irl, NIEUWEV.A.B. Kursus De Vlaamse Automobilisten Bond start op 1 oktober te Mechelen met een nieuwe kursus voor autorijschool monitors. Inlichtingen bij de V.A.B. Sint-Jakobsmarkt 45, 2000 Antwerpen. Tel. 031/31.76.80 toestel- nummer 40 HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP SIER-EN POSTUURVOGELS... Wordt ingericht in de ge meentelijke sporthal van Schellebelle van 25 tot 30 november. Voor de deelne mers uit negen landen zijn 76 waardevolle trofeeën uit geloofd. 'Als overtuigde dierenvriend verplicht zijn jonge, gezonde dieren te doden omdat ze het ongeluk hadden ongewenst te zijn of verdwaalt buiten de grenzen van de provincie Brabant, is echt geen sinecuur»», verklaart ons ex-inpsekteur van Veeweyde en stichter van het Meiderts Asyl A. Moreels. Inderdaad, de aktieradius van Veeweyde scheen zich niet ongewenst of verlaten dier niet kon worden opgehaald vanuit Brussel. Wel kon een plaatselijk inspekteur het dier, op eigen kosten en zonder énige vergoeding, het dier naar Veeweyde brengen met eigen wagen maar dat werd uiteraard wel een onhoudbare toestand. Uit deze ongelukkige konjunktuur werd dan ook de V.Z.W. «ST. BERNARDUS», maatschappij ter bescherming van de dieren, geboren. 3 Weliswaar werd eerst nog druk kontakt gezocht met Veew eyde zelf doch samenwerking scheen hen niet te liggen zodat «bt. oernardus» dan maar uit de grond werd gestampt. gratis spenderen. GALERIJEN VERBROEDEREN UNIEF AALST Het akademisch jaar 1975-1976 staat voor de deur zodat ook de studentenklubs hun jaarprogramma binnenkort zullen aanvatten: op zaterdag 27 september krijgen we reeds de eerste T. Dansant, ingericht door Universitas en dit in zaal Driekoningen, Keizerlijk plein te Aalst. Aanvang om 20 uur. Op vrijdag 3 oktober geeft de «Moeder der Aalsterse Studenten», namelijk mevrouw Castelein een verjaar dagsfuif in café Windsor. Deze herberg bestaat 25 jaar. Ter dezer gelegenheid worden twee schaapjes aan het spit gebraden. Een verjaardagscantus wordt voorzien. Een zeker hoogtepunt in het Aalsterse studentenleven Den Domper heeft ook reeds een praesidiumvergadering achter de rug: in de maand oktober krijgt man naast de deelname aan de sportkompetities met telkens twee ploegen ook: op woensdag 8 oktober: een voetbalmatch tegen geologie (de andere klub in de Rembrandt); op woensdag 15 oktober: volleybalmatch voor de porren met achteraf in de Rembrandt: Grote Openingsfuif met speciale attrakties: nieuwe Aalsterse studenten zijn dan zeker hartelijk uitgenodigd, het is dan het geschikte moment om kontakten te leggen Op woensdag 22 september is er een uitgebreid souper voorzien terwijl ook wordt deelgenomen aan de studentenmarathon. Inlichtingen in café Rembrandt, Naamsestraat of ook per tel. 053-213303. De Universitaspraeses Dennis Gheys heeft zijn ontslag ingediend zodat de praesespost nu vakant is verklaard in afwachting van een nieuwe verkiezing. Van Sefalon nog geen nieuws. Allemaal tweede zit misschien? In een reportage «Galerijen door of voor de kunst» gaven wij vorig jaar aan de hand van een enquête een overzicht van de toestand in de galerijen in het Aalsterse. Hadden we dan de indruk dat de galerijhouders nier de beste maatjes waren en elkaar voortdurend stokken in de wielen staken dan mag men dat ons niet ten kwade duiden. Wij besloten ons artikel met de volgende hoopvolle frasen: «Dat er weinig overleg in koördinatie tussen de galerij houders in de Denderstreek of in gelijk welke streek van ons land bestaat kunnen we konstateren. In de stad Aalst gebeurt het dat alle vernissages op één en dezelfde dag plaats vinden, wat voor de kunstliefhebber die op de ope ningsrede gesteld is niet te doen is. Van een spreiding is geen sprake. In een bepaalde periode wordt overal tentoongesteld om dan later weer eens tegelijk leeg te laten staan» Tot zover. Bij een bezoek aan de tentoon stelling in de galerij Pieter Coucke van het werk van Italiaanse nog onbekende grafici Bodoni, Longoni en Pozzi, werk dat de moeite van hel bekijken waard is. vernamen wij van Herwig Van Holsbeek een en ander over de samenwer king die tussen vijf galerijen in het Aalsterse doorgaat. Affiches evenals uitnodigingen worden gezamelijk gedrukt en verspreid en van de dure vernissages overvloedig begoten is geen sprake meer. Deelnemende galerijen zijn: Elias Te Wieze. Pieter Coucke. Valerius De Saedeleer, New Reform en de nieuweling S 65. Meer informatie en bespreking van het tentoongestelde werk komen in volgende uitgave. RVDP In gevolge omstandigheden buiten de wil van onze medewerker André De Groeve of van deze van de redaktie worden de verslagen over het slotkoncert van het Festival van Vlaanderen en de orgelcyklus pas volgende week gepubliceerd. Zondagnamiddag waren we getuige van een prestatie die we ronduit als uniek mogen beschouwen. De jonge Fransman Jean-Paul Imbert vergastte ons op een recital waarin hij de geprogrammeerde werken volledig uit het hoofd speelde en bovendien zelf de registratieknop pen bediende. Een verwezenlijking die we voordien nooit meemaakten, en zelfs ondenkbaar achtten. Neem daarbij de grote zorg en de technische perfektie waarmede dit alles gebeurde, dan moge dit voldoende zijn om Imbert tot de grootsten te rekenen. Naast dit alles vermelden we ook het uiterst boeiend en zeer persoonlijke interpretatievermogen van de 33-jarige Imbert. Wanneer we de stijl van laatstgenoemde vergelijken met die van de Nederlander Bram Beekman, een eveneens geniaal organist die we vorige week te gast hadden, dan komen we tot de konklusie dat daar waar Beekman boeide door zijn grote virtuositeit de Fransman het moest hebben van een haast gedeklameerde opbouw der muzikale Reeds van bij de inzet van de variaties uit de 5de symphonie van C.M. Widor trof ons de gevatte prestatie van het thema: Forse ritmiek en overduidelijk spel. met grote doorzichtigheid. Tevens zorgde Imbert voor een mooie opbouw der verschillende variaties: dit door originele registerkombinatie. Bijzonder boeiend werd de 3de Orgelso nate van Mendelssohn, vooral de eerste beweging. De forse krachtige wijze waarop deze muziek werd gebracht deed ons alle vooroordelen ten opzichte van Mendelssohns orgelmuziek vergeten Het was opvallend hoe Imbert steeds weer de kern van de zaak wist te raken: in de eerste fuga wordt in het pedaal het wondermooie koraal «Aus ticfer Noth schrei ich zu dir» aangehaald. De melodie werd op een haast nadrukkelijke wijze gepresenteert. en mistte geens zins haar betekenis. Na het strenge en door spanning beheerste eerste deel volgde een andante tranquillo waarin de romantische sfeer, het tot rust komen de bovenhand had. Een wondermooie Mendelssohn. Als derde kompositie bracht Imbert César Francks tweede orgel koraal. Kort nadien beluisterde ik een plaatopname van het werk en zonder enig voorgehoud kunnen we zeggen dat Imberts uitvoering qua opvatting en qua technisch meesterschap alles overtrof. Dit werk bevat de meest innige bladzijden die in de Romantiek voor orgel zijn geschreven. Onbeschrijflijk is de ontroerende coda. Van een even aangrijpende schoonheid was het zesstemmig ricercar uit «Das Musikalisches Opfer» van Johann Sebastian Bach. De komponist zelf be werkte dit stuk zelf voor klavecimbel, doch het betrof hier een transcriptie voor orgel van Jean Guillou. Na afloop van het recital vernamen we dat aan het notenbeeld niets veranderd werd en de aanpassing dus enkel betrekking had op dynamiek en registratie. Naar onze smaak bleken deze elementen iets te zwaar van opvatting en leunden te sterk aan bij voorbijgestreefde methodes. Bachs muziek echter is universeel genoeg om derge lijke aanpassing te verdragen, en mede door het feit dat alles zeer zuiver naar voor werd gebracht mondde alles uit in een geniet baar geheel. Als indrukwekken de bekroning van dit concert, het Preludium en Fuga op de naam Bach, van Franz Liszt. Reeds vele organisten hebben we dit werk horen uitvoeren. On langs nog hoorden we de Franse organist Saorgin met onder andere deze kompositie in een orgelconcert te Gent in de Sint-Baafskathedraal. Imbert echter wist meest te boeien door een zeer doorzichtige voordracht en een uiterst subtiele frasering. Met bijzondere kracht kwamen de trillers in het pedaal naar voor. Grote dynamische kon trasten en tempowisselingen kwamen ten volle tot hun recht. De breed uitgewerkte coda werd echter door een technisch defekt aan het orgel in allerlaatste instantie van haar kracht be roofd. De pedaaltoon (si b) van het slotakkoord bleef hangen en klonk onverstoorbaar verder nadat Imbert alle toetsen had losgelaten. De organist zag als enige mogelijkheid om het euvel te verhelpen de volledige uit schakeling van het orgel, nadat hij gepoogd had alles snel te dempen met behulp van het register zelf. Eens te meer is de slechte toestand van het orgel aanleiding geweest tot inciden ten die mits een degelijke aanpak voorgoed van de baan kunnen worden geruimd. Het zal de luisteraars eveneens opgevallen zijn dat bij de diepe bastonen in Widors symphonie ongewenste resonanties zijn op getreden die een zeer storende invloed hadden. We kunnen deze voorvallen enkel betreuren, temeer er de bew uste zondag een man aan het werk was die. we herhalen het. een quasi volledig romantisch programma afwerkte, gans uit zijn hoofd en zonder de hulp van een registrant, en aldus aan de orgelkoncerten in onze stad een bijzonder hoogstaande betekenis gaf. Het is onze grootste wens hem terug te kunnen beluisteren, op een gerestaureerd instrument. ANDRE DE GROEVE DOEL Zaols trouwens elke vereni ging ter bescherming van de diren, en er zijn er verschil lende zodat zelfs een overkoe pelend orgaan, de «Nationale Raad voor Direnbescherming» ontstond die reeds een wet sontwerp in de Kamer van Volksvertegenwoordigers liet neerleggen en op zondag 12 oktober te Brussel een grootste manifestatie inricht, houdt de vereniging die zich richt tot gans het arrondissement Aalst en haar burelen en asyl te Mel dert, Kokerijstraat 30, heeft zich volgende doeleinde voor: 1 Afhalen van zwervende en dolende dieren 2. Asyl-toevluchtsoord voor ongewenste dieren 3. Afhalen van verongelukte en verlaten dieren 4. Pijnloze afschaffing van zieke dieren 5. Plaatsen van beschikbare dieren bij nieuwe meesters 6. Inlichtingen geven i.v.m. dierenbescherming 7. Onderzoeken van ge gronde klachten inzake die renmishandeling 8. Toezicht op de wijze van behandeling van dieren op de markten. BESTUUR De V.Z.W. «Vereniging ter Be scherming der Dieren»» werd gesticht op 23 december 1974 en heeft volgend bestuur: Voorzitter A Moreels, afgevaardigde-beheerder en sekrataris Fr. Vereecken, on dervoorzitter P. Festraets, be heerder E. Buyl, raadgever L. Van Cauter, dierenarts Dr L. De Cuyper en inspecteurs G. Coupé, R. Hoebeeck en Elise Arijs. PERSONEEL Voor het hele arrondissement Aalst beschikt men daarenbo ven over een reeks inspecteurs als H. Van Schamelhout, O Van den Brempt, J De Smedt en M. Simal van Aalst, Leon De Nil en M Buyl van Meldert, L. Van den Meersschevan Moor- sel, R. De Moortel uit Liede- kerke en J. De Luyck uit Erem- bodegem. Inspecteurs voor andere gemeenten van het ar rondissement kunnen steeds aangenomen worden zo ze aan de voorwaarden voldoen. Ze kunnen zich wenden tot het bestuur schiftelijk Kokerijstraat 30,9392 Meldert of telefonisch via 053-215195. In het asyl zelf zijn full-time twee personen aanwezig, nl. A Moreels en Fr. Vereecken. Er weze wel opgemerkt dat geen enkele bezoldiging of vergoe ding aan om het even wie van het personeel wordt uitgekeerd en dat men het dus alleen uit overtuiging of idealisme moet doen. Er is inderdaad absoluut niets mee te verdienen. Ook niet voor de twee full-time per sonen. Dat zijn immers men sen met een invaliditeitspensi oen die hun tijd aan dit werk AKTIVITEITEN Via plaatselijke politie-organen en vooral via de Rijkswacht die een pluim verdient voor haar flinke medewerking worden door de inspecteurs (met hun persoonlijke wagen) onge wenste, of verlaten dieren op gehaald en naar het asyl ge bracht waar ze een grote kans op overleving maken, ruim 90%. Er wordt getracht ze aan een nieuwe meester over te maken. In afwachting worden de dieren gehuisvest, gevoed, onder houden en die kosten lopen dan wel hoog op vooral als men als financiële middelen enkel beschikt over een 400-tal le den die 150 fr. per jaar betalen plus enkele steunende en ere leden. Voor die 150 fr krijgen de leden dan echter ook nog het driemaandelijks tijdschrift «St. Bernardus» met allerlei nieuws over de vereniging. HUISVESTING Een passend onderkomen vin den voor de dieren (er zijn er normaliter een twintigtal) was uiteraard een hele karwei. In Aalst, centraal gelegen en dus best geschikt, scheen een der gelijke huisvesting niet vind baar. Na veel rondgetoer werd te Meldert een leegstaande woning van Frans De Bondt gevonden en na een onder zoek de commodo et incom- modo werd door het gemeen- tebstu u r de toelati ng tot h et op richten van een asyl verleend nadat gebleken was dat de bu ren geen verzet hiertegen had den aangetekend. De beide promotorrs hadden dan werk genoeg om het hu op te knappen en geschikt maken als asyl voor dieren, w< buiten de vele, gratis gepres teerde werkuren, toch nog ee uitgave meebracht die de hor derdduizend fr. ruim ove schreed. Op 3 augustus II. was dan c officiële opening doch de org msatoren voelden zich niet al fel gesteund door de eerdi magere opkomst Waarschijf lijk zat de verlofperiode das ook wel voor een deel tusser Daar kon gewezen worden c ongeveer 150 honden di reeds door hun tussenkom geplaats werden, op de prak! sche lessen over dierenbt scherming door leden van hi bestuur in verschillende schc len gegeven, op deelname as de aktiviteiten van de Aalsters Speelklub waar 90 kindere wandelden met honden uit ht asyl, op het tijdshcrijft dat. a hoewel nog primitief, toch bli gaf van allerlei aktiviteiten MEDEWERKING De bestuursleden doen hierb dan een warme oproep tot me dewerking en steun Ze menei dat een organisatie die werkt i het algemeen belang en het t( hiertoe volledig met eigen eer ten heeft moeten doen w< enige tussenkomst van d openbare besturen zou mogei genieten, temeer dat alle in di vereniging aktieve personet het volledig belangloos doen. Moesten bvb. de gemeente besturen, en enkele hebber reeds gezegd dat ze dit zoudei in overweging nemen, nu di begroting wordt opgemaak voor 1976, eens aan de St. Be rnardusvrienden denken ei hen een toelage verlenen i rato van hun aantal inwoners dan zou niet alleen het werl van de dierenbeschermin veel lichter worden maar zou den plotseling veel meer moge lijkheden ontstaan om ook o dat gebied aan de bevolkt van ons arrondissement mej service te verlenen. Want al is het, zegt men z< vaak, «toch maar een beest!» kan men zich misschien we even afvragen of ook een die geen recht op leven heeft. LH iï ■JHWWi»! ■t *wjhS ;j4 -i

De Voorpost | 1975 | | pagina 4