KUNSTGROEP ALKUONE TE ANGERS (FRANKRIJK) PROJEKT VOOR SOCIALE WONINGEN OP BIOLEYGRONDEN De Voorpost - 26-9-75 - 9 BRAILLE-LIGA Bal - Tombola - Tentoonstelling Het gewestelijk Komitee der Belgische Unie voor visueel gehandikapten afdeling Aalst-Ninove richt in Op zaterdag 27 september te 20.30 uur in de zaal Katholieke Kring, Nieuwstraat te MoorselGroot Bal met tombola. Eerste prijs: Bromfiets Honda. Het bal wordt opgeluisterd door het Show orkest Team Sweet Parfum met zanger Red Richard. Inkom 50 fr. Er zijn tevens tombolakaarten zonder toegang tot het bal te bekomen bij de sekretaris St.-Kamielstraat 125 Aalst en bij^ de voorzitter W.Verleysen, Kapittelstraat 10te Moorsel. Tevens wordt van vrijdag 26 tot en met dinsdag 30 september een tentoonstelling gehouden in het Kultureel Centrum te Lede. Daar zullen eigenhandig gemaakte werken van visueel gehandikapten ten toon worden gesteld en tevens te koop worden aangeboden. D.D.R. van deze jongelingen. Het applaus was niet uit de lucht. De vlaggen werden door nieuwsgierige toe schouwers gewogen terwijl zij bewonderend hun bevin dingen aan hun geburen doorvertelden. Het weder viel best mee. Een water zonnetje tintelde aan de hemel en het was wat kil, maar gedurende de ganse dag viel geen druppel water. Het namiddagspektakel kon dus doorgaan op het po dium voor het Justitiepa leis. Ditmaal trad Alkuone op met een programma van vijf nummers: Exodus, naar de melodie uit de gelijkna mige film, de Brabantse reeks met grote vendelvlag- gen, een evokatie van het Vlaamse volksleven op mu ziek van J.Brel, individeel vendelspel en een Menuet van Preatorius. De avondvoorstelling die eveneens doorging in de schaduw van het machtige justitiepaleis werd een his torische reKonstruktie van de voornaamste historische gebeurtenissen, dit alles omlijst door een feeëriek klank- en lichtdekor. Tot slot van de avond werd een hofspel anno 1475 gebracht met degenslikkers, zwaart- vechters, bevallige danse resjes, vuureters, koord dansers, akrobaten, e.d. meer. De belangstelling was mede door het koele weder maar matig. Spijtig dat een dergelijke manifestatie zo laat op het seizoen gehou den werd. Met het explode ren van veelkleurig vuurwerk aan de nachtelijke hemel er> het ontsteken van het ben gaals vuur aan de voet van het justitiepaleis eindigde deze groots opgevatte mani festatie in het verre Angers. Kunstgroep Alkuone had voor de zoveelste maal met sukses de Vlaamse en de Aalsterse kleuren verdedigd in het buitenland. Jan Strickx Op 13, 14 en 15 september jl. was de kunstgroep Alkuone, voorheen Wolfsangel, te gast in de Franse stad Angers. >amen met nog twee andere Duitse groepen waren zij de )uitenlandse gasten die deelnamen aan de historische rekonstruktie van 500 jaar Angers, een groots opgevatte, zeer luisterrijke manifestatie. 500 JAAR ANGERS De middeleeuwse feesten waarvoor Kunstgroep Al kuone uitgenodigd werd naar Angers zijn kort als volgt te situeren. In 1484 ontnam Louis XI de stad Angers aan René van Anjou, waarmee meteen haar leen- plichtig bestaan een einde nam, maar waardoor ze wel deel bleef uitmaken van Frankrijk. In de maand februari 1475 kende koning Louis XI de stad Angers een {gemeentelijk chartertoe. Dit {document verkondigde de aanhechting die definitief {werd bij de dood van koning jRené. [Gedurende vijfhonderd jaar is de stad Angers aldus [uitgegroeid tot een belang- Jrijk administratief, kommer- Icieel, universitair, indus trieel en kultureel centrum. [Dit was iets dat men niet onopgemerkt kon laten voorbijgaan. Grootse fees telijkheden werden op touw gezet. ALKUONE Op zaterdag 13 september in de vroege uurtjes vertrok ken 33 jongens en meisjes van de kunstgroep Alkuone naar Angers. Na een busreis van 11 uur en met meer dan 600 km achter de rug kwamen zij rond 15.30 uur te Angers aan, waar zij werden opgewacht door een plaat selijke gids, Lowwic Coirier, die gedurende drie dagen als een vader voor de groep zorgde. Veel tijd om te verpozen was er niet. Om 16.30 uur werd door een vijftiental vende liers, samen met de fanfaren en vlaggen van Hauen-Eber- stein en de Osnabrück Fanfaren, twee duitse groe pen, reeds een demonstratie gegeven in het centrum van de stad. Iets gelijkaardigs zou zich trouwens de vol gende dag ook herhalen, maar dan in een groot winkelcentrum, even terzij devan de stad. De bedoeling van de organisatoren was duidelijk: volk lokken voor het spektakel 's avonds. Voor het avondspektakel werd aan de buitenlandse groepen en aan de voor naamste Franse groepen, zoals la Compagnie Mare Leclerc en de Terroir Ange vin, evenals Les Maistres de la Rose van Doué-la-Fontei- ne, een receptie aangebo den waarbij wederzijdse geschenken overhandigd werden. Op deze receptie werd door de heer Oscar Van Malder, artistiek leider van Alkuone, namens het stads bestuur van Aalst, het stadsplaket overhandigd aan de voorzitter van het feestkomitee, de heer Ba- chelot. De bemoedigende woorden die de gids bij de aankomst sprak en, die ongeveer lui den: «De jaarlijkse feesten te Angers zijn nog nooit uitgeregend», mochten niet baten. Het goot water. De voorstelling die normaal voor het prachtige dekorvan het justitiepaleis moest plaats hebben werd ver schoven naar de Sint-Jans- schuur, eveneens een oud gerestaureerd gebouw. De Aalsterse jongens en meis jes brachten er voor diege nen die het gure weer getrotseerd hadden, en sa men met de andere groepen een twee uur durende show. Op het repertorium van Alkuone stond een Menuet van Preatorius, een vlaggen- nummer op de muziek van de Suite Moldova, een nummer met de grote ven- delvlaggen en een vlaggen- nummer dat het verleden naar het heden bracht en dat ook het slot werd van de show, de ode aan de vreugde uit de 9de van Beethoven, m.a.w. de hym ne van de Europese Ge meenschap. Na een korte nachtrust en een optreden in het winkel centrum werd een delegatie van de groep ontvangen door de burgemeester van Angers. In naam van de stad overhandigde de heer Van Malder een vaantje van 'Aalst Karnavalstad' aan de heer Jean Turc, burgemees ter van Angers. In een bijgevoegd schrijven van burgemeester Marcel de Bisschop wenste deze zijn Franse kollega het allerbes te met de feestelijkheden Om 14 uur trok er een kleurrijke praalstoet in mid deleeuwse kostumes van het oude kasteel doorheen de voornaamste straten en pleinen van de hoofstad van Anjou naar het justitiepa leis. Het werd voor de Aalsterse vendeliers één grote zegetocht. Het vende len zoals wij dat in onze gewesten kennen was in Angers onbekend, nu niet meer. Niet alleen de jeugdi ge leeftijd van de vendeliers maakte indruk op de men sen, maar ook de vaardig heid waarmee ze de zware vlaggen hanteerden. Een dergelijke vendelvlag heeft een afmeting van 1,90 m op 1,90 m en is bevestigd aan een bamboestok waar langs de onderkant een tegengewicht is aan vastge maakt. Alnaargelang de windsterkte heeft een derge lijke vlag een gewicht van 6 9 kg. Geen wonder dus dat men met bewondering naar de akrobatische toeren keek Vervolg van blz. 1 goed tot zijn recht komt in een groen omgeving) verwerkt in hun natuurlijke kleur. Ramen zijn in hout en donker te tinten. De binnenmuren zullen be pleisterd worden. Voor de be vloering zal er naar een ma teriaal gezocht worden dat in het algemeen kader past (de eige naar zal hier niet mogen wijzigen, dit omdat het een enorm probleem zou geven bij de uitvoering). De keukeninstal latie omvat de nodige kasten. een spoelbak en een eetbar voor 6 personen. Er zal plaats voorzien worden voor de nood zakelijke toestellen. De verwarming zal vermoedelijk elektrisch gebeuren, wij laten nochtans de mogelijkheid het gebruik van andere energie bronnen te onderzoeken. Het ligt ook in onze bedoeling de woning met de grootste zorg te isoleren. FINANCIEEL HAALBAAR? Juiste cijfers kunnen wij op dit ogenblik nog niet naar voren brengen. Hiervoor is een verdere studie vereist. Wij geloven nochtans dat het haalbaar zal zijn en dit om de volgende redenen: de schikking van de woning is zodanig gemaakt dat men een min. heeft aan verloren plaatsen, een min. aan metsel werk. een min. aan sanitaire leidingen bad en keuken liggen boven elkaar en er is ook de eenvoud van de kon- struktie en van materiaalkeuze. Er is een struktuur uitgedacht van overspanningen die zeer ekonomisch moeten uitvallen. VERANDERBAAR? Daar de keukenruimte op twee plaatsen kan ingebouwd worden krijgt men de mogelijkheid verschillende bestemmingen te geven aan de voorplaats. B.V. in het geval dat de keuken in het midden van de woning wordt gelegd, krijgt men aan de voorkant een ruimte die een volledige eetplaats zou kunnen zijn. een bureau met eetplaats of een volledige studie- of speel plaats. een t.v.-kamer. enz. Indien de keuken aan de voorzijde wordt geplaatst, krijgt men een grote w oonkamer (eet- en zithoek) aan de achterzijde, aan de voorzijde naast de keuken kan dan nog een bureau, een werkhoek op noem maar op. voorzien worden. Wij geloven dat er door een zeer klein wijziging in de plaats van de keuken aan de leefbaarheid van de woning een zo groot moge lijke variatie te geven is. Deze kleine persoonlijke ingreep van de eigenaar laat hem toe een woonmogelijkheid tot stand te brengen die is afgestemd op zijn 1Zithoek 2. Keuken 3. Ecthoek 4. Berging 5.W.C. 6. Privétuin 7. Voetgangersruimte 8. Plaats voor verschillende doeleinden 9. Slaapkamers 10 bakamer 11. Linnenkast 1 specifieke gezinssitutatie, en die hem voldoende ruimte biedt om uitdrukking te geven aan zijn per soonlijke opvattingen. Wij w illen er nog op wijzen dat deze verplaatsing van de keuken gebeurt met dezelfde keukenin richting. Op de verdieping kan de indeling van de kamers gewijzigd worden volgens de behoeften van de bewoners. Alleen de badkamer, w.c. en trapruimte zijn een vastgekozen ruimte. UITBREIDBAARHEID? De konstruktie is zodanig gevat ook de trapkeuze en de plaatsing ligt hieraan ten oor sprong dat de woning in de vertikale zin kan uitgebreid worden. Dit voor de woningen met 4 slaapkamers. Men kan op het platte dak een zolder ruimte kosntrueren die plaats zou kunnen bieden aan nog één slaapkamer, berging enz. of eventueel speelkamer of hob- bvkamer. schildersatelier, enz. Deze uitbreiding zal wel moeten gebeuren met 2 woningen te samen. Deze zullen dan dezelfde dakhelling, dezelfde bekleding van de dakvlakken moeten hebben. Wij sluiten nochtans geen construktie uit met één hellend dak of een variante op deze mogelijkheid (helling langs de voorzijde of de achterzijde). Aan deze uitbreiding ligt ook de bedoeling dat er op deze wijze aan het totaal beeld van de wijk een speelse en afwisselend karakter zal gegeven worden met een eigen gezicht en een eigen expressie. In de urbanisatiestudie zijn er op ilii ogenblik een 10 (a! woningen voorzien met zo een zolderruimte. De ontworpen strukturen kun nen aangepast worden voor gehandikapten of bejaarden omdat in het begin van de opdracht werd gevraagd hier voor een paar woningen te voorzien. Naderhand werd alles eenvormig. Alhoewel België het enige land is waar privébouw zo groot is. in de meeste landen is dit onmoge lijk. zal tussenkomst van de overheid meer en meer nood zakelijk worden. Wij prijzen ons gelukkig met deze tegemoet koming van de stad die het privcinitiatief overneemt en dit zonder winst ten baat stelt van haar bevolking. Er moet letter lijk en figuurlijk in deze zin verder gebouwd worden. Hope lijk komen latere projekten in even goede handen terrecht als die van arehitekten Hutsebaut en Verhulst. HERMAN DE BOCK.

De Voorpost | 1975 | | pagina 9