HET GEBEURDE IN UW STRAAT. AALSTERSE PATER VLOOG ZELF MET EEN CESSNA NAAR ZAIRE 10 - 3-10-75 - De Voorpost Einde juni vertrok de Aalstenaar Pater Paul Lissens vanuit Deurne-met een vliegtuig naar Zaïre. Hijzelf bestuurde het vl iegtuig dat een geschenk was van de Amerikaanse katolie- ken aan zijn bisschop in Zaïre. Zo'n vliegtuig is daar bijna levensnoodzakelijk.geworden. Immers, het meest nabije centrum met hospitaal ligt op 400 km. afstand en met de auto is dat, gezien de archi-slechte wegen, haast niet meer te doen of doet men er een hele dag over en nog eens een dag om terug te keren. Nu met dit zespersonen vervoerende vlieg tuigje doet men het op twee uren. De reis van Deurne naar Zaïre duurde echter zes dagen en Pater Lissens vertelt hier onder zijn wedervaren. SEMI-DIREKT MET EEN CESSNA 206 Dank zij een flinke subside van weldoeners uit Amerika kon Mgr. Bakole, de Zaïrese aartsbisschop van Kananga een vliegtuig kopen om de verbincSngen te verzekeren in de Kasai, waar de grote afstan den steeds meer een marteling worden omdat de wegen er meer en meer «Weg» geraken Hij liet er geen gras over groeien. Een sym pathieke dynamische Antwerpe naar. Bob Claessens, werd als pi loot aangeworven. Bob heeft een licencie van professioneel piloot met een kwalifikatie voor vliegen op instrumenten (IFR). Zo werd ik door onze aartsbisschop naar Be lgië «gezonden» om zo vlug moge lijk met dat machientje naar Ka nanga terug te keren. Dat «vlug» heeft, buiten onze wil om. toch nog enkele weken geduurd, zodat er begrijpelijk wel uiteenlopende kommentaren over de tongen rol den.-De reisroute die we zouden volgen werd zorgvulcig uitgestip peld aan de hand van Jeppessen- kaarten van West-Europa en Afri ka. Voor zo maar eventjes 17 afri- kaanse landen moesten we een toelating hebben om er boven te vliegen of er eventueel te landen, ze willen immers op voorhand we ten wie er daar boven door de rui tjes gluurt om hun land te bekijken. Enkele van die toelatingen kwa men vrij vlug binnen maar anderen lieten wel weken op zich wachten Die mensen op de ambassades kunnen toch niet alles tegelijk doen. Er was ook nog de rodage van het vliegtuig. We wilden zeker zijn dat het geen kinderziekten had vooraleer aan zulk een grote reis te beginnen. Van die rodage heeft de een en de ander toch wel eens kunnen profiteren, en op het vlieg veld van St. Denijs-Westrem was de 9Q-CAK al goed gekend. Vrijdagmiddag, 20 juni, kwam ein delijk het vliegtuig klaar. In scheut stond de vracht die we moesten meenemen al lang Waar. Het stof werd van de kisten gevaagd en per VW kamionette naar Zaventem gebracht. Bob en zijn «Anneke» waren er ook. De vracht werd zorg vuldig gestapeld, en nog een plaatsje opengehouden voor onze persoonlijke bagage. Bob vloog er mee naar Antwerpen De ongelo vige thomassen en andere twijfe laars hebben het dan toch moeten afleggen, want de volgende zater dag 21 juni, om 7.30u. in de mor gen zijn we in Antwerpen van de grond gegaan. Ik vermoed dat onze papa en mama onze Lieve, onze Jos en ons Nicole wel een tikje ongerust zullen zijn geweest toen we daar juist voor hen van start gingen. Een schuchter zon- neke had toegekeken hoe we eerst nog eens alles onderzochten en hoe we dan met een kruiske en een zoen van iedereen afscheid na men. Een kwartierke later zagen we Aalst nog liggen aan onze rech ter zijde. Ik heb er nog eens goed naar gekeken. Enkele minuutjes nadien ook nog eens naar Voorde en Idegem, maar dan aan de an dere kant. Als we goed en wel Frankrijk binnen waren stak de zon zich weg en kregen we regen in de plaats. Al de radiobakens mar cheerden prima en het hinderde ons niet dat we in de wolken moes ten vliegen gedurende een hele tijd. Het striemde soms wel eens hard tegen de ruiten, maar die aren ervoor gemaakt Even voorbij Lyon werd de regen moe en kregen we terug gezel schap van de zon. Langs Monteli- mar ging het naar Marseille. Hier kwamen we aan om 11.24u We hadden juist 3 uur en 50 minuten gevlogen. Marseille heeft een grote luchthaven vlak bij de zee. Er liggen twee pisten naast elkaar waarvan de langste nog zelfs een heel eindje in zee uitsteekt. We stonden nog niet helemaal stil of een viertal beleefde maar kordate politiemannen kwamen ons be-- groeten... We kwamen immers van Antwerpen en ze wilden zeker we ten hoeveel kilotjes drugs we bij- hadden. Ze keken onze papieren na; luisterden achterdochtig naar onze uitleg en bleven ons maar goed in 't oog houden. Toen onze formaliteiten daar in orde waren en de reservoirs weer met essence waren gevuld wuifden we nog eens vriendelijk goede dag naar die mensen. Om te eten hadden we geen tijd gehad, en ons boter- hammeke in de hand opgegeteh met een slokje Vittel Om 12,46u stegen we terug op voor onze tweede etappe naar Alicante (Spanje) Het was een tocht geheel boven de Middellandse Zee. De ween/oorspelling die we in Mar seille meekregen was gunstig. Maar toen we boven het eiland Ma jorca kwamen was het daar volop aan 't regenen. We moesten goed opletten en een weg zoeken tus sen de wolken om de bergen niet kapot te vliegen. De kontroletoren van Palma was niet helemaal ak koord met ons dat we doorvlogen, maar er was geen andere uitweg. Van Majorca en ook van het an dere eiland Iviza, een eindje ver der, hebben we niet veel gezien. We moeten het dus maar houden bij horen zeggen dat dit wonder mooie plekjes zijn, hoewel we door de regendruppels heen wel iets van dat schone hebben kunnen HERDERSEM Wielrijder gewond: woensdag morgen langs de Grote Baan te Herdersem deed. zich een aan rijding voor tussen de wielrijder Steven De Bruyn, wonende Binnenstraat te Aalst, en de personenauto bestuurd door Frand Schockaert uit Lebbeke. De wielrijder werd gewond en moest worden verpleegd. Diefstallen: onbekenden zijn nog eens binnengedrongen in de koelkastenstapelruimte van de firma Frans Demeersman, Klauwstraat, Herdersem. Zij drongen het huis binnen en trachtten de koelkast open te breken, iets waarin ze niet zijn geslaagd. Enkele weken geleden al werd een partij kippen gestolen ten nadele van dezelfde firma maar thans beschikt men over goede aanwijzingen om de diefstal te klaren. Bromfietser gewond: zondag namiddag ter hoogte van het sas van Herdersem reed de brom fietser Willy Vertongen wonen de Sasbaan 4 te Herdersem. Bij het ontwijken van een hindernis kwam hij ten val. Hij werd ernstig gewond. tkÉMBODEGEM Kind gewond: woensdagnamid dag aan de Brusselbaan ter hoogte van de Hogeweg te Erembodegem werd de kleine Sandra Meert, wonende Krom me Elleboogstraat 37 te Erem bodegem. door een personen auto aangereden. Het kind liep verwondingen op en moest naar de kliniek van Mijlbeek worden overgebracht Wielrijder gewond Woensdagvoormiddag langs de Geraardsbergsesteenweg te Erembodegem kwam het tot een a-.iirijding tussen een personen auto en de wielrijder Frandy De Brandt, wonende St-Andrea- laan 20 te Beernem. Laatstgenoemde werd gewond en moest naar het ziekenhuis van Aalst worden overgebracht. Beenbreuk: op het voetbalter- rein iri de Gerstenstraat te Erembodegem liep speler W. Van de Perre. Begonialaan 30, Teralfene een beenbreuk op. AALST Een gewonde: Dinsdagnamid dag aan de Arbeidsstraat te Aalst kwam het tot een aanrij ding tussen de personenauto's bestuurd door José De Schrijver uit Erembodegem en door F. De Smet uit Uttergem. De schrijver liep verwondingen op en moest worden verpleegd. Bromfietser gewond Dinsdagnamiddag aan het Astridpark te Aalst kwam het tot een aanrijding tussen de bromfietser paul Dubois, wo nende Alfons De Cockstraat te llerdersem, en de personenauto bestuurd door monique Van den Ede uit Aalst. De bromfietser werd gewond en moest worden verpleegd. Dievegge betrapt: dinsdagavond in een warenhuis in de Nieuw- straat te Aalst werd Adolphina R. uit Aalst door een verkoop ster op heterdaad van diefstal van verscheidene voorwerpen betrapt. Zij werd door de politie voorgeleid. Fietser onder auto: In de Albrechtlaan te Aalst kwam de 55-jarige fietser Virginie Van den Bremdt. wonende Hoge Weg 107 te Erembodegem. donderdag onder een perso nenauto terecht. Het slachtoffer overleed tijdens haar overbren ging naar het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. Wielrijder gewond: woensdag morgen aan het kruisount van uë «aring- en de Geraardsberg- sestraat te Aalst deed zich een aanrijding voor tussen de per sonenauto bestuurd door Rudy Van Schepdaal uit Roosdaal en de wielrijder Jan Lievens, wo nende Kwalestraat 44 te Nieu- werkerken. De wielrijder werd gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht Reeks diefstallen Tijdens de nacht werden ver schillende diefstallen gepleegd te Aalst. De slachtoffers waren Jozef Van Steenbergen, Hoeze- straat. Van Petegem en de firma Sotrahy die werken uitvoert aan de Denderbrug.' Wielrijder gewond: Aan de Brusselsesteenweg-Kloosterweg te Aalst deed zich een aanrijding voor tussen de personenauto bestuurd door Jozef De Backer uit hekelgem. de bromfietser Guys Spinet uit Aalst en de wielrijder Achiel Van Paniel uit Erpe. De wielrijder werd gewond en moest worden verpleegd. Wielrijders gewond: Op de Moorselbaan te aalst werd wieldrijder Lodewijk De Poorter Vooruitzichtstraat 187, Aalst betrokken in een ongeval en liep verwondingen op. Val: In het station te Aalst deed Maria. Meulebeke. Bosstraat 37, Wanzele. een misstap en viel. Zij werd gewond. Bestuurder gewond: Maandag bestuurde paul Verhoeven uit Erpe in de Hoezestraat te Aalst een personenauto en kwam ingevolge een verkeerde bewe ging tegen een paal terecht. De bestuurder liepverwondingen op en moest worden verpleegd. Bromfietser gewond: Aan de Gentsesteenweg te Aalst kwam het tot een aanrijding tussen de bromfietser Margot D'Haese uit Aalst en de personenauto be stuurd door Petrus Ruyssinck uit Nieuwerkerken. De brom fietser werd gewond en moest worden verpleegd. Wielrijder aangereden: Op de Dendermondsesteenwegte Aalst werd de wielrijder Johny De Ridder, wonende irisstraat te Aalst, aangereden door een personenauto waarvan de be stuurder verder vluchtte zonde zich om het ongeval te bekom meren. De wielrijder werd gewond en moest worden ver pleegd. Twee gewonden: zondagnamid dag in de St.-Jobstraat te Aalst reed Maxim Ganzeman i'Nieuwerkerken met zijn per sonenauto tegen een afsluiting en tegen de huisgevel van Thienpont. De inzittenden Jaak Vockaert en Johan Cautaert uit Nieuwerkerken liepen verwon dingen op. Beiden moesten worden verpleegd. Twee gewonden: Zondagavond aan de Leo De Bethunelaan te Aalst kwam het tot een aanrij ding tussen de personenauto's bestuurd door Alfred Meert uit Teralfene en De Sagny-De Bruyn uit Asse en Eddy Ver doodt uit Teralfene liepen ^verwondingen op. De Croock moest naa het ziekenhuis wor den gebracht. Drie gewonden Zondag rond 22 uur aan de Siesegembaan-Merestraat te Aalst deed zich een aanrijding voor tussen de personentauto's bestuurd door Jan Mortier uit Lenibeek en door Freddy Van der Donckt. wonende Prosper Bresserbaan te St-Agatha- Berchem. Beide bestuurders en de inzittende Hilda Van nuffel, wonende Verbrandhofstraat 13 te Aalst, liepen verwondingen op en moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Diefstallen: Tijdens de weke lijkse markt te Aalst werden ten 'nadele van Yvonne Van de Winckel uit Erembodegem en van Anny De Jaegher uit Foto J. Lissens Haaltert hun handtassen met geldbeugel en belangrijke som geld door onbekenden gestolen. Uit de gestationeerde perso nenwagen van Marc Cottijn in een bergplaats op de Parklaan werden door onbekenden waar devolle voorwerpen ontvreemd. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. NIEUWERKERKEN Zwaargewond: Rond 18 uur reed Petrus Vanden Bossche, wonende Geldhofstraat 77 te Aalst, met zijn bromfiets in de Merestraat te Nieuwerkerken. Bij het ontijken van een hinder nis kwam hij ten val en werd ernstig gewond, hij moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. Gewonde: Langs de autoweg Brussel-Oostende. op het grond gebied Nieuwerkerken, bestuur de Roger Troch, wonende Ot- tergemstraat 26 te Mere, een per sonenauto toen deze door een hevige rukwind uit de goede richting tegen een paal der elektrische verlichting werd ge slingerd. Benevens materiële schade j'.ep bestuurder verwondingen op en moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. Brand: In de bakkerij Bom- baert. Kwalestraat 42 te Nieu werkerken. brak brand uit. Dt brandweer kon de schade be perken. MOORSEL Bromfietser gewond: Donder dagmorgen langs de Steenweg op Aalst te Moorse! werd de bromfietser Jaak Van Malderen, Wijngaardstraat te Opwijk, aangereden door de bestelwagen bestuurd door Lodelwijk De Vreese uit Aalst. De bromfietser verd gewond en moest worden 'erpleegd. GUZEGEM Voetballer R. Haleydt kreeg vandalen op bezoek: de voetbal ler Rudy Haleydt. Stationsstraat 88. te Gijzegem heeft niet veel pret overgehouden aan zijn reis naar Oost-Duitsland met de Belgische voetbalbelofte. Hij kreeg vandalen op bezoek op de werf van zijn nieuwe woning die hij optrekt in de Migerodedries in Schoonaarde. Zij koelden er hun woede door twee muren die al meters uit de grond stonden gewoonweg omver te duwen. De schade is aanzienlijk en de rijkswacht kwam ter plaatse voor het onderzoek. vermoeden. Toen we de spaanse kust begonnen te naderen begon de hemel weer klaarder te worden. We vlogen nog een eindje lang sheen de rotsachtige kust en raak ten met onze wielen de spaanse bodem om 16,23u. Bob kende ge lukkig een paar woorden spaans, en voor de rest probeerden we het in 't frans en in 't engels. Zo geraak ten we door de formaliteiten en konden we weer voltanken met es sence. Rond het vliegveld waren geen hotels. Een taxi bracht ons naar de stad, op 8 km. De weg liep volledig langs de zee, maar daar is geen strand zoals bij ons. Onze chauffeur kende blijkbaar goed zijn stiel want hij bracht ons direkt naar het hotel Reycar. De man aan de receptie was heel vriendelijk en sprak vlot frans Onze travelier ehèques uitwisselen was daar ook geen probleem. Het was er niet overdreven luxueus maar'toch proper We gingen eerst een bad nemen om onze buitenkant wat te verfrissen. De binnenkant koelden we nadien wat af met een fris glaasje spaans bier. We waren kontent nadien aan tafel te kunnen want ons maagske was al een poosje begonnen met protesteren omdat we 's middags niet vol doende gegeten hadden, en 's morgens vroeg eigenlijk ook niet. Het smaakte, want honger is altijd de best saus. Nadien gingen we een kleine wanr£ïp~ m fe stad. Het was zaterdagavond en in een echte kermisstemming kuier den zeer velen door de straten om zoveel moegelijk van die avond nog te genieten. Was het nu omdat wij er waren, ik weet het niet, maar toen het goed donker was begon er een vuurwerk. We waren te moe om er veel naar te kijken, maar voortgaande op het lawaai en de knallen moet het zeker prachtig geweest zijn* Toen dat vuurwei1< uitgedoofd was, was de kermis echter nog niet voorbij. Zowat de hele nacht bleef het lawaai aan houden Van slapen kwam niet veel in huis, hoewel ik dat zeer graag had gedaan. De volgende dag waren we om 6 uur al uit de veren. Een beetje te vroeg eigenlijk want het restaurant was nog gesloten. Een beetje dom van ons, want we hadden moeten weten dat Alicante in verlofstem- ming was en wij zo vroeg hun rust kwamen verstoren. Als eerste klan ten gebruikten we het ontbijt, maar het bleek al heel vlug dat die men sen geen enkel benul hebben van een Vlaamse maag Met een glaasje fruitsap, een tasje koffie en een boterkoekje moesten we te vreden zijn. We betaalden de re kening die gelukkig niet te duur uit viel. Toen we op het bureel van de vluchtplannen kwamen bleek het plan dat we daags te voor hadden opgesteld niet uitvoerbaar volgen sd e bestaande reglementering. Om over de bergketen van Anda- lousië en Granada te vliegen moesten we minstens tot 5 000 meter kunnen klimmen, en dat was ons onmogelijk. We wilden een weg volgen langs de kust, maar dat was een verboden luchtweg We vulden dan maar een plan in om op zicht over de bergen te vliegen, hoewel we dat ook niet konden. Maar 't was kwestie van daar weg te geraken. Ze namen dit aan. Om 8,27 geraakten we dan toch van de grond Eens in de lucht hebben we dan toch maar die zo gezegd verboden kustweg gevolg, want in feite hadden we geen an dere keuze Alles verliep rustig, tot we naast Almaria vlogen Daar steeg juist een Caravel Ie op. Hii drSalSfi naai links, dus langs de kant waar wij ons bevonden. Het was klaar weer en we zagen hem afkomen, juist naar ons toe draaiend. Gelukkig gingen wij steeds verder vooruit en bleef hij draaien zodat hij juist achter ons de hoogte inging. Als de dias gelukt zijn moet dat Caravel leke er op staan. Vanuit Malaga hebben we dan de ruwe bergkust van Spanje verlaten, richting Tétuan. Daarmee zaten we niet meer in die verboden baan. Een beetje later konden we de straat van Gibralter oversteken. Er was veel bootverkeer, maar wij konden daar vanuit de hoogte op neerkijken zonder hinder Van Té- tijan ging nét bcvsr. Marokko naar Rabat. Daar moesten we essence nemen. We kwamen er op de grond om 11,54u. ledereen was er vriendelijk maar toch voelden we al dat we in Afrika waren. Het kostte al wat meer tijd om de formiliteiten te doen en om essence te krijgen, er was wat meer geloop van hier naar ginder. On onze achterstand van 's morgens in te halen zijn we een brokje gaan eten in het restau rant van het vliegveld. We konden het best gebruiken. Om 14,06 vertrokken we dan weer met bestemming Agadir. We za gen rechts van ons Casablanca liggen, en links van ons beloerden ons de sneeuwtoppen van het hoge Atlasgebergte. Onder ons lag reeds de woestijn; zand en nog eens zand. Om 16,44 u. waren we er. Weer vriendelijke mensen en vlotte for maliteiten We dienden ons vlucht- plan in voor de volgende dag. We kwamen te weten dat er schermut selingen waren aan de grens van Marokko en de Spaanse Sahara. Om verder te mogen moesten we een speciale toelating hebben van den état major van 't leger. Die vroegen we dan maar meteen. We moesten de kleuren van 't vliegtuig opgeven en nog enkele andere gegevens. De kommandant van de luchthaven zou alles voor ons aan vragen. Beter kon het niet. Onze taxichauffeur bleek in een slecht bui te zijn maar bracht ons toch naar het hotel Salam. We kregen een kamer op de derde verdieping. Vanuit het venster ahdden we een zeer goed zicht op de Atlantische Oceaan De typische huisjes ston den lager en we konden gemakke lijk over hun platte daken de on dergaande zon afspieden. Ze deed het mooi met kleuren van overwe gend oranje en grijs, die zeker niet in verfpotten te koop zijn. Ja, ik ge loof dat Agadir een van de weinige plaatsen is aan de afrikaanse kust die een strand heeft ongeveer zoals dat aan de zee bij ons in Be lgië. Het huicSge Agadir is een splinternieuw stadje, gebouwd be neden de oude stad in een speci fieke mmarokkaanse stijl. Vier kante huisjes, van buiten witge kalkt, en een plat dak. Een paar moskeeën met hun minaretten steken boven het gewone land schap uit. Er zijn proper geasfal teerde lanen, een winkelcentrum waar met het typische koper- en lederwaren kan kopen. Er is ook een groot plein, aangelegd op een verhoog de nodige podiums voor eventuele volksfeesten of andere manifestaties in open lucht. Men merkt gemakkelijk dat het toerisme de grote bron van inkomst is voor die mensen. Een serie grote hotels is trouwens in aanbouw langsheen de kust. Het oude Agadir werd een twintigtal jaren geleden door een zware aardbeving geheel ver woest We hadden spijtig genoeg de tijd met om eens zover te gaan kijken. Het is gevaarlijk een oor deel te vormen over die mensen in zo een korte tijd, maar mijn indrul was dat ze zeer vriendelijk zijn maar ook zeer nieuwsgierig. Hun typisch drankje is de muntthée. Een ander goed punt voor Agadir: het is er zeer rustig en we hebben er goed kunnen slapen. Zo was onze achterstand van Alicante in gehaald PROP- In lol Aalst 20 u. ter ge jartcli Hier Jongh Spieg. Het t Frang< België vele eens Ale ii men Fran?' 70.08. We wilden daar de maandagmor gen op tijd vertrekken, maar dat viel dan toch tegen Het begon al met de taximan die zijn kat stuurde zodat we dan op de duur een an dere moesten zoeken. Op de luch thaven troffen we dezelfde kom mandant als de avond te voor. Hij had voor ons van de legeroverste, de toelating gekregen om naar de Spaanse Sahara te vliegen, maar we mochten dit niet doen over het grensgebied. We moesten dus bo ven de zee blijven, anders zouden ze naar ons pief poef paf doen We moesten dus rond de kaap J'jby vliegen. Het werd een dhehoek in plaats van een rechte lijn. Het duurde vooral heel lang vooraleer we essence konden tanken. Vervolg toekomende week KONINKLIJK SINT-JOBKOOR ZESTIG JAAR Hofstade: 2 zwaar gebonden: maandagavond omstreeks 22 uur kwam het tijdens een inhaalmaneuver tot een frontale botsing op de Dendermondsestcenweg ter hoogte van de firma Pelnturla, tussen 2 personenwagens bestuurd door Paul Govaert uit Berlare en gustaaf Pdevyn uit Aalst. De 2 bestuurders werden met ernstige verwondingen opgenomen in het hospitaal te Aalst. De materiële vchade is ook vrij groot. Dinsdagavond gebeurde er opnieuw een zwaar ongeluk te Hofstade, dit op de hoek van de Bergweg en de Nieuwe Dendermondsesteenweg (cl) Vorige zaterdag vierde het Koninklijk Sint-Jobkoor zUn zestigjarig bestaan. Volgende verdienstelijke jubilarissen werden gehuldigd: Jan Baeyens, Yvonne Bauwens, Mariette Daelman, Etienne De Ridder, Luc De Schrijver, Maurits De Smet, Marie-José D'haeseleer, Kamiel Hylebrock, Achiel Kiekens, Louis Persoons en Jos Siegers (jm)

De Voorpost | 1975 | | pagina 10