FF.N WFRFXD VOOR HERMAN I KULTUURKALENDER Neem uw tijd om meubelen te kiezen kom s zondags. HP itmm open doek voor een boel* MAGISCHE SCHILDERKUNST KUNSTSCHILDER MAURICE EECKHOUT STELT TENTOON HOOP IN DE TOEKOMST BAARDEGEM DE LEVENDEN EN DE DODEN OPENINGSUREN: ALLE DAGEN VAN 9TOT 19.30 OP ZONDAG: van 14.30 TOT 18.30. HEIDEBAAN 45*2700 SINT NIKLAAS «TEL:031/76 36 3C 24 - 3-10-75 - De Voorpost Aan de Maaldreef 17, dichtbij de kerk van Nieuwerkerken woont een kunstenaar. Moeilijk om hem te vinden is het niet. Voor zijn vensterraam hangt een palet en daar prijkt zijn identiteit op. Ter gelegenheid van de jaarlijkse gemeentefeesten vormde Herman De Schutter zijn living om tot een weliswaar kleine maar zeer sfeervolle tentoonstellingsruimte. Aan de witte muren kan men kennis maken met kommerciële werken, terwijl op de grond zijn magische schilderijen staan. Naast de schouw, met een koperen bas relief van Roland Monteyne vangt men ook een glimp op van de vele geïllustreerde kunstboeken die hij bezit, en kan men eveneens een sierlijk bronzen beeldje bewonderen. Een werkelijke opleiding aan een akademie genoot De Schut ter niet. Vroeger was hij kleermaker maar gaf de stiel op voor een meer kreatieve bezig heid. Hij begon zijn schilders loopbaan als autodidakt en we zeggen wel schilder want aan het woord kunstschilder heeft hij blijkbaar een hekel. Volgens deze tweeendertig jarige man bestaan er geen kunstschilders, wel ambachts lieden. Enkel het leven is voor hem kunst. Wanneer een indi vidu iets innerlijks tracht weer te geven is dit produkt geen kunstwerk meer, maar een handelswaarde. Herman De Schutter houdt er eerlijke maar zonderlinge gedachten op na. Hij begon te schilderen omdat hij daartoe een innerlijke drang voelde en deze drang verklaart hij door ervaringen in zijn jeugd Hij was geen primus op school, hij stond zo zegt hij buiten de maatschappij. Net door dat schilderen voelde hij zich buiten de traditionele mensen staan, maar verhief zich ook boven die massa. Onnodig daarin bepaalde pretentieuze trekken te zien. naakten, vrouwengezichten en dit met zuiver droombeelden, waarin heftig oranje en blauwe schakeringen de hoofkleuren zijn. Hoe hij in geest en weergave in die wereld van het fantas tische het magische beland is. is op zichzelf een hele geschie denis. Het begon eigenlijk allemaal na een ziekte in een herstellingsoord. Onder invloed van de sfeer die daar heerst ontsproten in zijn brein deze magische taferelen, die geen uitwerking zijn van zijn dromen, maar enkel van zijn ideeën. Door zijn veelvuldige bezoekjes aan Vlassenbroek kwam hij in Maurice Eeckhout, een kloeke veertiger, stond er ietwat onwennig bij. Al die drukte rond zijn persoon op vrijdag 26 september, bij de opening van zijn eerste tentoonstelling maakte hem verlegen. Die eenvoudige mens, hij is metselaar in het dagelijkse leven, houdt er een bijzonder passionerende hobby op na. kontakt met de Nederlandse kunstenaar Jaad Verheyden, die samenwerkt met Monteyne. Deze leerde hem beeldhouwen en bronsgieten, discipline die Herman ook wel eens probeert. Ook, met Monteyne persoonlijk voerde hij menig gesprek. Op onze vraag waarom hij zoveel van strekking veranderde ant woordde zijn vrouw Jo: «zijn werk is even wispelturig als zijn leven.» waarop Herman ver volgde: «Als een mens zelf evolueert, als zijn persoonlijke visie mee evolueert, verandert zijn werk ook. Dit zie ik als e normaal verschijnsel». Hermai De Schutter is een onrustir mens, hij is een zoeker. NoJ maar pas heeft hij een ateliefl gebouwd of hij zoekt reeds onl tentoon te stellen. Misschieq terug bij hem thuis, of wordt h een galerij? Een galerij verdel digt enerzijds de kunstenaail maar buit ze anderzijds uit| aldus Herman. Zijn magische werk is beslist o de moeite van het bekijke^ waard. RVD VRUDAG 3 OKTOBER Aakt Nog tof 6 oktober in Galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein 53, tentoonstelling Theo Humblet, de galerij is open van 10 tot 12 uur en van 14tot 19uur. Gesloten op dinsdag. Nog tot 13 oktober in Galerij Pieter Coucke, Molenstraat 42, tentoonstelling «Grafisch Werk van Bodini en Longini». De tentoonstelling is open alle dagen van 10 tot 12 uur en van 15 tot 19 uur. Gesloten op zondag. Nog tot eind oktober in galerij S-65, Spaarzaamheidsstraat 65, tentoonstelling werken van van Theys. Open iedere dag, uitgenomen op dinsdag. Nog tot 19 oktober in Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt 13, retrospektieve tentoonstelling Antoon Catrie. De tentoonstelling is iedere dag toegankelijk (op vrijdag gesloten) van 14 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 10.30 tot 12.30 en van 14totl8uur. ZATERDAG Aakt 21 uur: van 4 tot 11 oktober in New Reform, Wellekensstraat 45, tentoonstellingen optredens van Nilolaus Urban (Wenen). Op 4 oktober om 21 uur, optreden met «Camera Event». 20 uur: in Belfortkelder. Grote Markt, vooropening tentoonstel ling Wilhelm Mechnig. De tentoonstelling loopt tot 19 oktober en is open iedere dag van 15 tot 19 uur, op vrijdag en zaterdag tot 20 uuren op zondag van 10.30tot 12envan 15tot20uur. Lede 20 uur in zaal Volkskring, kleinkunstavond met De Elegasten, Jan de Wilde en duo Werner en Yvette, laureaten van de Ontdek deSter 1975. ZONDAG 5 OKTOBER Aakt 21 uur in Pan, Wellekensstraat 45, poppenkastvertoning met «Ene levensschets des H.Margaritas, patrones van het gehucht Baardegem bij Aalst». DINSDAG 7 OKTOBER Lede 20 uur: in zaal Volkskring, derde koncert naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia. het concert wordt verzorgd door de Koninklijke Kristelijke Harmonie «De Eendracht» uit Wetteren. Hofstade 20 uur: in de Parochiale Zaal. Dorp. voordrachtavond met Tine Ruysschaert met als tenia «Poëtische variaties om en rond de vrouw». Ingericht door CMBV, KVLV en KAV. EVOLUTIE VAN EEN SCHILDERSKARRIERE Tot in 1969 schilderde Herman De Schutter uitsluitend figura tief. overwegend landschappen, stillevens, portretten maar gleed onder invloed literatuur, het bezoek aan menige tentoonstel ling en het veelvuldig kontakt met kunstenaars naar het begrip en het inzicht in de abstrakte kunstvormen over. Na 1969 begon hij konstuktief te werken. Hij had veel kontakt met de Aalsterse kunstschilder Walter Schelfout. Hij kwam terecht bij de groep 'Reform' de voorloper van het huidige 'New Reform'. Zijn konstruktief, be ter gezegd assemblage werk was zeer verzorgd. Op een een kleurige vezelplaat ging hij uit tripleks een dekoratief element zagen om het op een afstand te monteren. Lijnen verbonden de twee delen aan elkaar. Deze konstruktivistische periode duurde tot 1972. Onder tussen had Walter Schelfout hem de techniek van het zeefdrukken geleerd, er kwamen scheppingen die aanleunden bij het montage werk. Vanaf 1972 was het een concept-art die hem in de greep had. Zo stelde hij in de New Reform galerij al zijn persoonlijke bezittingen en die van zijn vrouw Jo tentoon. Men kon er kennis maken met ondermeer identiteitspapieren en processen verbaal. Hij ziet in deze grappige ekspositie: een speels idee uitwerken zonder meer. Vorig jaar kende Herman een moeilijke periode, familiale en sociale moeilijkheden waren er de oorzaak van dat hij terugstapte naar het brave landschap, de hoeve, de klown en het stilleven, omdat hij daarin bepaalde elementen vond die hem ontspannen... maar een voorliefde neen dat is er niet bij. Tussen deze werken zitten wel een par opmerkelijke dingetjes, de rest leek ons doodgewoon, afgezaagd, kalm in tegenstelling met de persoonlijkheid en de persoonlijke visie van de kun stenaar. Het bestaan van dit soort werk moet men vooral zoeken in de kommercialiteit, er is veel vraag naar en ze kunnen voor een schappelijke prijs van de hand gedaan worden. Finan cies moeten wel een probleem vormen, want subsiedies krijgt Herman helaas niet. Een sterke tegenstelling en fel in het oog springend vormt zijn magisch werk dat dan ook onze volle bewondering genoot. Daar in laat hij als het ware zijn fantazie de vrije teugel. Hij vermengt meestal in cirkelvorm Schilderen is zowat de zachte tegenhang van de in weer en wind harde metse laarstiel. Fredy De Schrijver, licentiaat, die het werk en de persoon van Maurice Eeck hout, in zijn openings woord, treffend schetste, had het over een jongetje dat tekende op oude staalboe ken van behangpapier en later ook schilderde. Het zat hem van kindsaf in het bloed en die voorliefde die later een passie werd, resulteert zich in vele tientallen teke ningen en schilderijen. Maurice Eeckhout wordt sterk aangegrepen door e- nerzijds mooie hoekjes in de natuur en anderzijds door religieuze onderwerpen. Mooie hoekjes in de natuur zijn dan een vredig land schap, enkele boeren gebo gen over de akker, een marine en een binnenzicht van de haven. Zijn belang stelling voor religieuze on derwerpen manifesteert zich vooral in het op doek brengen van binnenzichten van oude kerken, een stukje koor met zware gewelven, een preekgestoelte. Steeds gaat Eeckhout ter plaatse een schets maken, die hij dan in de leefruimte soms tot een klein beetje ongenoegen van moeder de vrouw, vanwege de verfvlek- ken, uitwerkt. Maar zij staat haar man ook steeds ter zijde, in de oefening van zijn hobby. In het werk van Eeckhout is een sterke evolutie waar te nemendaar waar hij aarze lend begint met brave land schappen, langzaam op ge bouwd laag voor laag met 'het penseel, gaat zijn voor keur momenteel naar het paletmes waarmee hij op krachtige spontane manier de verf kan aanbrengen. Deze werken die dateren van de laatste maanden zijn een uitdrukking van zijn sterke persoonlijkheid. Maurice Eeckhout is een autodidakt; een schuchtere poging om op de akademie meer zekerheid te krijgen viel niet zo in zijn smaak. Maurice Eeckhout is een gelukkig schilder, hij is een eenvoudig noeste werker die volledig opgaat in de blijd schap die de uren voor zijn schildersezel hem bezor gen. En getuigen niet alle werken van perfektie, de oprecht heid waarmee hij zijn liefde voor het schone weet vast te leggen is zonder twijfel een waarborg voor de toekomst Roel Van de Plas Het bestuur van de toneelvereniging Hoop in de Toekomst uit Baardegem gaf een overzicht van de voor het seizoen 75-76 geplande aktiviteiten Op 8,9 en 10 novembèr e.k, telkens te 20 uur en in de Zaal Ons Huis, wordt «De Spaanse Vlieg» voor het voetlicht gebracht. Regisseur van dat knettergekke blijspel van Arnold en Bach is Erik De Corte die ook in het afgelopen seizoen- en met sukses- de Baardegemse groep artistiek leidde. Omdat de kring over een uitgebreide schare acteurs beschikt en iedereen zijn speelkans verdienst, wordt de opvoering van een tweede stuk in uitzicht gesteld. Met dat stuk (Zes jongens en een tent, van Paul Van Morckhoven) wordt op een jeugdig publiek gemikt. Opvoering25december. Tweede aktiviteit: het gekostumeerd bal. Hoop in de Toekomst nodigt ten dans op zaterdag 14 maart en dat wordt ongetwijfeld opnieuw een «zware gebeurtenis». Op 8 mei volgt dan het traditionele herdenkingsfeest voor leden en sympathisanten Wat de jaarlijkse uitstap betreft, werd nog geen beslissing genomen over datum, omvang en bestem ming van de reis. Maar dat die andermaal een «knaller» wordt, zal blijken uit de dia-montage van de Heidelbergreis van august jl. Alle belangstellenden hiervoor worden trouwens op zaterdagavond 11 oktober naar de Zaal Ons Huis uitgenodigd. Steven Van Huysse, de centrale figuur in André Demedts De le venden en de doden (Uitgave Desclee De Brouwer Brugge- Utrecht), is een van die bewuste -«goede- mensen en fijngevoe lige idealisten van wie elk volk zijn getal heeft, zonder er ooit voldoende te bezitten om het vele leed te helpen wegnemen dat op de mensheid drukt. Steven Van Huysse is priester. Behalve in het eigen gemoed, vindt hij in zijn kristelijk - hu mane levensopvatting het mo tief voor zijn levenshouding: een onvoorwaardelijke inzet voor wie bijstand behoeft en een even onvoorwaardelijke trouw aan een woord, een afspraak, een belofte. In al de omstandig heden waarin hij terechtkomt, beleeft hij die inzet en die trouw even absoluut: als Vlaamse mis sionaris in China, als priester leraar bij een Vlaams kollege, als aalmoezenier onder vrijwil lige arbeiders voor de bezet tende Duitsers, als toeschouwer bij de zich organiserende weer standsbeweging tijdens Wereld oorlog II, als geestelijk raad gever van honderden slachtof fers van de repressie na de we reldoorlog. Steven Van Huysse is middenin dit alles iemand die geleerd heeft slagen op te van gen, eenzaamheid te trotseren, trouw te blijven aan een eens ingenomen standpunt, ondanks de zich vaak wijzigende inzich ten. Daarenboven heeft hij erva ren dat men zich op geen enkel idealisme mag blind staren om dat het in zijn verabsolutering vaak misdadig wordt. Alleidea- Iismen, (die bewegingen om de wereld te hervormen, zowel hel nationaal-socialisme als het kommunisme en het socialisme lopen dat gevaar. Zij kannen ontzaglijk veel goed doen, zo lang zij maar ten dele worden toegepast. Hun volledige ver werkelijking vereist onvermijde lijk koncentratiekampen, bero ving van de vrijheid in naam van de vrijheid, ongelijkheid en on recht, om gelijkheid en recht vaardigheid te kannen doorvoe ren. Als ik aan de geschiedenisl van de mensheid denk, zie ik hel beeld van een oude boerewa- gen, die door een span paarden] langs een modderweg vol gatei en kuilen voortgesleept wordt. Steven Van Huysses inzet ei liefdevolle toewijding geraal mettertijd voornamelijk toegt pitst op de moeilijke en vaak on dankbare Hans Dammaeit, een wat verwende jonge man die het slachtoffer wordt van de eigen eenzelvigheid, van het eigen on standvastig karakter en van de oorlogsomstandigheden die hem eerst in het verzet sleuren en later in de bewuste en onbe wuste kollaboratie. Dammaert is als kollegeleerling reeds een losgeslagene. De al thans uiterlijk onverschillige houding van zijn vader, de on handigheid van zijn moeder, de kortstondige verhouding met zijn in het liefdeleven ontgooch elde tante en een in zijn ogen onvoldoende beantwoorde liefde voor een meisje uit eet landbouwersgezin verergerei de toestand en maken hem weer loos tegenover de kenmerkei moeilijkheden van een ooorlog. Van deelname aan het verzet versukkelt hij in de kollaboratit waaraan hij deelneemt noch uit vlaams - nationale overtui ging, noch uit persoonlijk winstbejag of geldingsdrang Tijdens de gruwelijke repressie na Wereldoorlog II treedt zijn volledige ineenstorting in: na een schijnproces wordt hij ter dood veroordeeld en in het pu bliek terechtgesteld. Met de niet te motiveren dood van Dam maert eindigt meteen ook een dramatische periode in het leven van Steven Van Huysse. Maar het leven gaat verder en eist morgen opnieuw zijn inzet en zijn trouw. F.-J VERDOODT lilll llllllill i I7TT7T77- HOME-CENTER Gemakkelijkte bereiken metstads- autobus nr 1vanaf de Markt of de oc- Mercatorstraat met de lijnbus m Antwerpen - St-Niklaas en H0MEcenter St-Niklaas-Antwerpen, die op HjgÉipijPiWRW 300 m van onze winkel stopt: hoek Passtraat of hotel Rei- lr naert. "u" Vraag onze prachtige gratis kleurenkatalogus (92bladzijden).

De Voorpost | 1975 | | pagina 24