Vrije tribune v.u. OPPOSITIE REEDS IN VERKIEZINGSSFEER P.V.V. B.S.P. K.P. DOSSIER «KASTEEL VAN LEDE». Deel 1 WAAR GAAT HET OM? RAADSVERGADERING IN DE K.W.B. MET BESTUURSVERKIEZING ROGER MOENS EN BLIJF 1 JONG GEHULDIGD TE EREMBODEGEM 2 - 3-10-75 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 twintigtal werklozen de stad een reinigingsbeurt zullen geven, straat per straat. Straatgreppels zullen uitgekuist worden, ver- keerspalen geschilderd, alle vuil wordt verwijderd en kleine reparaties aan de voetpaden zullen ook uitgevoerd worden. In verband met wat wij twee weken geleden op onze front pagina afdrukten over de me morabele toestand van ge bouwen aan de Moorselbaan en in de Binnenstraat, wees sche pen De Neve op de reeds talrijke hoekjes die door dit stadsbe stuur opgeruimd werden. Voor wat de krotten van de Binnen straat en de vervallen school van de Moorselbaan betreft had de schepen het over de lange en moeilijke procedure die loopt. SLACHTHUIS Schepen Ringoir noemde de krantenknipsels over de lozing van bloed en mest door het slachthuis, waaronder het front- artikel van De Voorpost, sterk overdreven. De vervuiling door het slachthuis is volgens de schepen slechts sporadisch en in kleine mate. Er zijn mensen, aldus de schepen die allergisch zijn voor een beetje mestgeur, en het slachthuis is nu eenmaal geen parfumfabriek, aldus schepen Ringoir. Met gedetail leerd cijfermateriaal gaf de schepen de werking van het slachthuis weer. De schepen minimaliseerde de hinder die de buren zouden hebben van lawaai van noodslachtingen, lawaai van vrachtwagens en lozeingen in de beek van Mijlbeek. Burgemeester De Bis schop pleitte evenwel voor gesloten riolen voor alle afval van het slachthuis. ROKEN Jan Caudron (VU) haakte op de hele leefmilieu-problematiek in door de raad te wijzen op de ongzonde sfeer die in de raadszaal hing, door het roken van de raadsleden. Hij vroeg de raadsleden het roken tijdens de zittingen te laten. Raadsleden uit meerder heid en oppositie traden hem bij, terwijl anderzijds andere leden enige bezwaren lieten gelden. Het punt werd verschoven naar de agenda van de volgende zitting. ADVIESRAAD GASTARBEIDERS Raadslid E. Monsieur (BSP) zag graag gezien de vestiging van een vijftigtal Spaanse gezinnen te Aalst en enkele tientallen Noordafrikaanse, een stedelijke adviesraad voor de gastarbei ders opgericht, met als koör- dinator een ombudsman waar de gastarbeiders steeds bij terecht kunnen voor alle noden. De raad ging hiermee akkoord en het geheel zal worden uitgewerkt. Raadslid Van der Speeten pleitte ten slotte voor het aanleggen van twee parkeer plaatsen voorbehouden voor gehandikapten op de nieuwe parking van de Moorselbaan. De mogelijkheid zal onderzocht worden. JOHAN VELGHE De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. Elk zinnig mens is verontwaar digd over de executies in Spanje en wat er in dat land misloopt. Wij betreuren dat Franco niet heeft durven weerstaan aan de druk van zijn politie, dank zij wie zijn regiem met ijzerene hand aan de macht blijft. Wij zijn geschokt door een schijn proces, waar de schuld niet werd bewezen, de verdediging een aafluiting was en beroep on mogelijk. Dergelijke rechtsrpaak doet ons met huiver terugdenken aan de bloedige repressietijd na de oorlog, waar Belgische krijgs auditeurs tegenstanders van het regiem eveneens hebben klein gekregen met executies, gevan genisstraffen en broodroof. De objektiviteit dwingt ons echter ons te verbazen over dat vreemdsoortig «wereldgeweten» dat steigert bij de gebeurtenis sen in Spanje, maar doet alsof zijn neus bloedt, wanneer zich 1000 maal ergere gruwelene voordoen in het rode kamp op in de ontwikkelingslanden. Budapest I956 en Praag 1966 zijn wij nog niet vergeten. Wie heeft een paar jaar geleden geprotesteerd tegen de uitmoor ding van honderdduizend 100.000) Toetsid oor hbn zwarte broeders de Hoetoes? Wiedurftde «halfgod» Idi Amin Dada eens op zijn nummer zetten nadat hij andermaal een portie levend mensenvlees voor de krokodillen heeft laten gooien? Hoelang is het geleden dat Moeboetoe een aantal van zijn politieke tegenstanders in het openbaar heeft doen op kopen? Hebben wij dan ook protestmarsen georganizeerd en ambassadeurs teruggeroepen? Wat gebeurt er dagelijks in de zoutmijnen van Siberië en in de psychiatrische instellingen van het sovjetparadijs? Gedreven door de geest van ons bevrijdend volksnationalisme verwerpen wij elke terreur en onderdrukking van personen en volkeren waar ook ter wereld en weigeren mee te huilen met de wolven in het bos. die zich éénzijdig opstellen en slechts dan met ontsteltenis huiveren wanneer zij gruwelen in één bepaald kamp ontwaren. JANCAUDRON AFSCHUW EN VERBIJSTERING De ganse vrije wereld is met afschuw en verbijstering getrof fen door de terechtstelling van vijf jonge mensen in Spanje. Zonder zich te bekommeren om mensenrechten of demo- kratische rechten van de verde diging heeft het Spaanse gerecht deze jonge mensen veroordeeld tot de dood. vooral steunende op politieke gronden. De doodstraf werd voltrokken zonde vorm van geldig proces en zonder kans op beroep. Onbegrijpelijk is dat in een katholiek land als Spanje, doodvonissen nog worden uitge voerd. Alle druk van de verschil lende regeringshoofden, evenals van de Paus hebben Franco niet kunnen doen afzien van zijn voornemen en hebben het leven van deze jonge veroordeelden niet kunnen sparen. Tegenstrevers van de voltrek king van de doodstraf, zoals alle humanisten zijn, en steeds geweest zijn. huiveren van weerzin, gewelddadige wraak lost niets op. Zij lenigt niet de smart van de families van de twaalf politiemannen. De vijf jonge mensen hadden niet moeten streven voor het execu- tiepeleton. Bij het universele protest tegen de gebeurtenissen in Spanje mag niet worden vergeten dat vandaag nog re gimes, zowel rechtse als linkse, op terreur en bloed zijn ge steund. Bij de zware nederlaag die de mensenrechten in Spanje heeft geleden moeten wij denken dat humanitaire rechten in alle richtingen gaan. Wij mogen niet bij de enen aanvaarden, wat wij bij de anderen aanklagen. Het is daarom ongepast ons te laten op sleeptouw nemen door politieke menners die te gemak kelijk de vijf ter dood veroor deelden van Spanje zouden misbruiken om hun eigen opvat tingen door te duwen. Ons protest moet er een zijn van de miskenning van het mensen recht. waar ook en in welke beschaving ook ter wereld. Hopelijk is de terechtstelling van Spanje, de laatste misdaad. DIANE D'HAESELEER KRONISCH HERSTELPLAN VAN DE REGERING TINDEMANS. Fundamenteel ondoeltreffend, misleidend en sociaal onaan vaardbaar Zopas geraakte door toedoen van de zg. «Wellingelichte bronnen» (lees: de regering zelf) het zg. «ekonomisch herstel plan» van de ploeg (dit is een te sterk woord) Tindemans of ficieus bekend. Hoewel het in zijn huidige versie nog niet officieel is (dit artikel is immers geschreven op 28 september), mag redelijkerwijze aangeno men worden dat deze officieuze versie, die de regering per indiskretie opzettelijk liet uit lekken in de haar bevriende pers en die bedoeld is als proefballon teneinde de reakties erop te kunnen peilen, niet ver van de officiële versie zal liggen. Meteen mag de bevolking zich dan ook in de liberale en katolieke pers aan loftrompet ten en grote woorden verwach ten. teneinde de krachtdadige aanpak en meteen de sociale bekommernis van de regering te prijzen. Een voorsmaakje van deze bedriegelijke barnunire- klame kregen we alvast vorige zaterdag in «De Standaard», waar het op de eerste bladzijden in koeien van letters heette dat «Tindemans de voorwaarden voor nieuwe sociale vooruitgang geschapen had». Dat deze voorwaarden meteen een faze van sociale achteruit gang inluiden voor de werkende bevolking, staat er niet bij vermeld Wat de socialisten in geen geval kunnen aanvaarden is dat de regering de ekonomie wil relan- ceren op de rug van de werkende bevolking, net zoals dat ook gebeurde ten tijde van het zuiverste ekonomisch liberalis me. Dat de aanpak van de regering bovendien volkomen ond oei treffend is. omdat de bestaande fundamentele struk- turen en machtsverhoudingen in het ekonomisch leven onaan geroerd blijven (enkele holle fazen en ronkende namen van nieuwe instellingen, die van bij de aanvang gekortwiekt zijn, veranderen daar niets aan) is een reden te meer om dit herstelplan resoluut te verwerpen. HET HERSTELPLAN KOMT VEELTELAAT! Als er een groot verwijt kan gericht worden aan de ploeg Tindemans. is het wel haar fundamenteel immobilisme t.o.v. de ekonomische krisis: de regering heeft de krisis «be heerd» i.p.v. hem te keren. Op die wijze inkasseerde de bevol kingen de jeugd in ht bijzonder de klappen van een krisis voor dewelke een liberaal ekono misch systeem en het «passieve» regeringsbeleid (beleid is nog een te sterk woord) verantwoor delijk zijn. Wanneer men enerzijds bedenkt dat de werkloosheid in België (in ongeveer de hoogste is van gans Europa (het arr. Aalst scoort absolute records: eind december 1974 hadden wij 5.000 volledig werklozen; nu hebben wij er al 6.000. Voeg daarbij de 9.000 gedeeltelijk werklozen op een aktieve bevolking van ong. 100.000) en dat de inflatie in Belgie ongestoord verder woekert en men stelt andezijds vast dat een ganse reeks van euopese regeringen, waaronder de Duitse, de Franse, de Nederlandse, de Deense, de Italiaanse en noem maar op, reeds lang massale relanceplan- nen hebben gelanceerd, hoewel de crisis in die landen nog niet het niveau had bereikt dat we in Belgie kennen, dan ligt de konklusie zo voor de hand: de Belgische regering stak de kop in het zand en profiteerde van haar Europese partners! MARTIN HUTSEBAUT WAAROM BESTAAT FRANCO-SPAN JE NOG? Deze week donderdag is zoals op vele honderden plaatsen in de wereld, ook te Aalst betoogd tegen het vermoorden van vijf anti fascisten in Spanje, tegen Franco, tegen het fascisme over het algemeen. De oude verbitterde, door de onstuitbare vooruitgang in de wereld onverbiddelijk voorbijgestreefde diktator, met de ijskoude steen die hem voor hart dient, heeft de meerderheid van de wereld tegen zich in het harnas gejaagd. Zelfs degenen die hem steeds openlijk of verdekt gesteund hebben, durven hem vandaag niet verdedigen. Méér, sommi gen die hem hun hulp verleenden, keuren nu zijn optreden af. Hij heeft het hen te moeilijk gemaakt. Het feit op zich zelf is betekenisvol, maar hoe be langrijk historisch en poli tiek ook, het ware fout het alleen op zich zelf te zien. Zoals met wat in Chili gebeurd is en nog dagelijks gebeurt, moet men zich de vraag stellen hoe en waarom dit nog mogelijk is. Hoe en waarom het fascisme in Spanje nog aan de macht is, na wat Franco aan Hitier aan hulp heeft geboden, na de nederlaag van Hitier en Mussolini, zonder dewelke het fascisme in Spanje nooit aan de macht ware geko men. Het fascisme is geen zaak op zich zelf. Niet méér dan dat een groepje revolutio nairen, los van het volk, in om het even welke omstan digheden, in om het even welk land willekeurig een klassenloze staat kunnen opbouwen, niet méér kun nen een groep avonturiers een fascistische diktatuur oprichten zonder dat zij op bijzondere steun van de bepaalde machten kunnen rekenen. Vor de revolutionairen is dit de grote massa van het werkende volk. Voor het fascisme is dit de reaktie, si dit de geldmuur, is dit het internationaal nationalitei- tenloze grootkapitaal. Waar bij (laatstgenoemden) na tuurlijk kunnen reken op de misleiding van de inter nationale openbare opinie, door de aan deze groot machten verknochte pers en de gevestigde macht, terwijl progressieve krachten met dezelfde af te rekenen krij gen. Franco zou na wereldoorlog II niet aan de macht kunnen blijven hebben, zonder de steun van het Internationaal grootkapitaal dat hem nodig had voor zijn kruistocht tegen de socialistische lan den. Is men nu reeds vergeten hoe de USA-presi- dent Ford het bij zijn jongste reis in Europa ook bij Franco dacht op bezoek te moeten gaan en hem te danken voor alles wat hij voor de vrije wereld had gedaan?! Weet niet iedereen hoe de multinationaal ITT en de USA bij de putch in Chili zijn gemoeid geweest? En iedereen zal nu wel reeds weten hoe de ganse kapita listische wereld een meer gunstige evolutie in Portu gal heeft gedwarsboomd door ekonomische boycot- age, te beginnen met een systematische sabotage van het buitenlandse toerisme, een der bijzonderste bron nen van inkomen van het onderontwikkeld Portugal? De wieg van het fascisme staat in het kapitalistisch systeem. Men reageert er met de burgerlijke demokra- tie zolang dit normaal kan, men wringt er zijn eigen demokratie de nek om wanneer men in moeilijkhe den komt. Dit is de reden waarom wij niet tegen het fascisme betogen zonder daarbij te bedenken vanwaar het komt, zonder dat we daarbij blijven stilstaan bij wat zich dichter bij ons en in ons eigen land afspeelt. Over de ganse kapitalistische we reld heerst een diepe alge mene krisis die de geldmuur door de werkende bevolking wil doen betalen. Zeker, de machthebbers hopen en trachten de werkende bevol king wil doen betalen. Zeker, de machthebbende hopen en trachten nog er zich uit te redden zonder het al te bont te moeten stellen. Zij proberen nog door het volk te doen aanvaarden dat iedereen teveel heeft geëist en wat van het veroverde moet laten vallen. Hun aanvallen op wat doorheen de jaren werd veroverd zijn nog genuanceerd. Maar het gevaar is er, en er is.-.^ •niemand die kan voorspel-|OC len wat zij morgen zullen trachten door te voeren Daarom is de eenheid van,n aktie van de arbeidersbewe- ®e ging die zich doorheen het protest tegen de bloedhond ,rm.is. Franco manifesteert, ookat'uls voor wat onze eigen binnen- '™s ge landse problemen betreft rren een dringende noodzakelijk-,n n0* heid. Ray De Smet F,eef Vervolg van blz. 1 menige rekreatiezaal van 11 op 15 nieter. Het oudere gebouw, van 1899-1923 daterend is insgelijks opgetrokken in neo gotische stijl en verbonden aan de recentere vleugel, op zijn beide verdiepingen door grote gangen (3 meter) verbonden, het omvat een tiental zalen van 11,5 op 10 meter, een toneelzaal, dienstliften en verwarming op alle verdiepingen. Overal wer den lavabo's en toiletten inge bouwd. De kelderverdiepingen. Overal werden lavabo's en toiletten ingebouwd. De kelderverdiepingen omvat ten vier badkamers en 16 douchebaden, een omvangrijke keuken en wasplaats, bakkerij, wasserij plus stookplaats voor de twee schoolgebouwen, het kas teel zelf werd centraal ver warmd. Dienen nog vermeld, volledig afgezonderd maar on dergronds verbonden, het pavil joen met kelders en stookplaats, waar zich een ultra-moderne keuken bevond, een ruime portaalzaal en een zestal zeer ruime klaslokalen. In dit pavil joen is een portiershuis ingericht en bevindt zich de orangerie die werd omgevormd tot gymnas tiekzaal met ruime kleedka mers. Oude stallen, van boog- kelders voorzien, verwijzen ons naar een eeuwenoud bestaan. De kelders van het paviljoen zelf behoren tot een gelijkaardige oudere geschiedenis. Deze zou den beiden wel de ondergrond kunnen weergeven van de oude vesting. Voegen we hier aan toe dat van de oude legendarische ondergrondse gang die het baljuwshuis op het Dorp, zóu vergonden hebben met het kasteel, niets te vinden, nu niet en ook vroeger niet. Uiteraard wordt dit gebouwen complex omgeven door een prachtig ruim park met vijver. VERVAL Zoals reeds aangestipt, bevond het hele complex zich nog in een goed onderhouden staat, op het ogenblik dat de stichting Mesen de school liet sluiten. Dit besluit viel in Lede als een donderslag bij heldere hemel. Temeer daar de school tijdens de laatste jaren van haar bestaan bestendig leerlingen bijwon. De leefbaar heid kwam dus geenszins in het gedrang. Volgens insiders moet de hele polemiek in een politiek decor bekeken worden. De stichting Mesen is een Vereniging zonder Winstgevend doel van Franstalige origine en met een ééntalig Franse barones aan het hoofd. De school in Lede was dan ook vele jaren een uitsluitend Franstalige instel ling. Met de taalwet op het onderwijs was men echter ge noodzaakt, de school volledig te vernederlandsen. De financie ringsmiddelen hadden een na tionale bron. vermits de stich ting Mesen in het leven was geroepen om oorspronkelijk onderwijs en opvoeding te ver strekken aan kinderen van oorlogsslachtoffers. Naast de kinderen van oorlogsslachtof fers werden nadien de deuren ook opengesteld voor half- internen van het dorp zelf. Maar nu moesten nationale fondsen dienen om uitsluitend neder- landstaligen te onderwijzen. En Dit is een unieke kans om de leden bij het gebeuren van de K.W.B. te betrekken langs informatie, medezeg genschap, samen beslissen en een duidelijke uitnodi ging tot medewerking. Terzelfdertijd is deze «statu taire jaarvergadering» een voorname gelegenheid om met de jaarwerking in de afdeling te starten en er zoveel mogelijk leden voor warm te maken. In het licht van het komende werkjaar krijgt deze jaarvergadering een uitzonderlijk belang: het is immers de bedoeling om alle afdelingen zonder uitzondering te betrekken bij de bezinning over de K.W.B. zelf. Vanuit deze uitgangsideeën zijn er vijf inhoudelijke deeltjes. De inspraak en de medever antwoordelijkheid van de leden moet niet alleen aan bod komen in het program ma, maar ook in de verslag geving over wat voorbij is. Deze verslaggeving heeft zowel betrekking op de aktiviteiten en de resultaten ervan als op de financiële verrichtingen van de afde ling. Langs een totaal nieuwe dat was blijkbaar een doorn in het oog van de francofone beheerraad. De school werd gesloten en het complex zou verkocht worden. Aan de gelden zou een andere bestemming gegeven worden. De stichting verwaarloosde het complek vol ledig. het park, de vijver en de bomen bevinden zich in een erbarmelijke staat. De gebou wen zijn binnenin blote muren geworden. Regelmatig werd er «gerief» meegenomen en het complex werd geheel ontman teld. Niets bleef overeind. Zelfs prachtige schouwen en lanbri- seringen werden gewoon uitge broken en «verwisselden van eigenaar». Een stichting die jarenlang ongestoord en ongemoeid de gastvrijheid van Lede heeft genoten en ons als vreemden heeft bekeken, zou uiteindelijk zijn bestaan voor de gemeen schap nuttig moeten bewijzen. Het goed is in feite van de staat (of hoe zou Maria-Theresia zaliger anders op ons grondge bied deze stichting hebben verwezenlijkt). Het zijn in es sentie «staatsgqederen» die van ons zijn. Er zijn zelfs geen venoten of aandeelhouders. Het doel van hun bestaan is boven dien reeds lang voorbijgestreefd, maar toen een afvaardiging van de Leedse gemeenteraad een eerste onderhoud had met de barones en haar discipelen, Den v bgs flebuu i open ^1 had trs de in ker art. C hoon sprak men doodgemoedereerd over een verkoopprijs van 65 miljoen. Toe maar! Nadien zou gn £jr men volgens sommigen gedaald ^0| zijn naar 45 miljoen. Anderen spreken van 35 en de meest I optimistische cijfers waren 30 jendsc miljoen. |k6n Uiteraard hadden de verkopers jood f een verkavelingsplan in het if fe« achterhoofd, maar daar heeft de ppper Leedse gemeenteraad dan toch pepti€ een stokje voorgestoken. Het L ^g terrein werd in het gewestplan Lmjs voorgoed opgenomen als groen- zone. En dat is toch een r*s 9 voornaam pluspunt. Onafgezien |"ar® van de erbarmelijke staat van de kiziek gebouwen, die straks alleen nog j vrie goed zijn voor afbraak, blijft er jjde kl' toch altijd een park over. En wat |t café supplementair groen is toch Ur(jt q altijd meegenomen. Maar hier zitten we weeral op het terrein P* - van de bestemming. Vergeten we echter niet dat het kasteel van Lede, behalve een kwestie van leefmilieu, ook een stuk onvervalste geschiedenis uitmaakt van Lede. De handel en wandel'van de Ledenaars is steeds nauw verbonden geweest met het kasteel en zijn bewoners. Volgende week gaan we voor eerst eens rondneuzen in de: muffe geschiedenisboeken en de bestofte dokumenten om te zoeken naar de oorsprong en de geschiendenis van het kasteel». MARCOLE Twintig jaar lang bleef het rekord achthonderd meter op naam van Roger Moens staan. Als blijk van waarde ring voor deze prestatie werd hij dan ook samen met Blijf Jong, een vereniging die reeds vijftien jaar stand houdt, op het gemeentehuis ontvangen van zijn geboor teplaats Erembodegem. Nadat T.V.-reporter en voor zitter van de Erembodegem- se sportraad Louis De Pels- maeker in een toespraak de verdiensten van Roger Moens als atleet had onder streept werd hem door de burgemeester Frans Boel een glasraam overhandigd met een voorstelling van Erembodegem. Hierbij maakte de burgervader de opmerking dat dit werk niet alleen een artistieke- maar eveneens een folkloris tische waarde heeft nu Erembodegem opgeslorpt wordt in de fusie met Aalst. De burgervader van Welle die eveneens aanwezig was, bedacht de voormalige re- kordhouder om zijn mede- 'T_T werking en steun aan de sportactiviteiten in zijn - dorp, met een schildersboek van Sint-Martens-Latem. En last but not least kreeg ook vader Moens een geschenk. Nadien was het de beurt aan Blijf Jong om gehuldigd te jitwas worden. Vijftien jaar lang Luw»_ zetten de leden van deze k— vereniging zich belangloos |t^ in voor hun sport. Hen werd j dan ook ter ere van dit vijftienjarig bestaan een Lkant ping-pong tafel en een jktiviti nieuwe voetbaluitrusting umpal aangeboden door het ge- meenbestuur. Op dit alles werd door de aanwezigen een glas geheven in het ter gelegenheid van de jaar markt door schilderijen van R. Bekaert en houtsnijwer ken van E. Leclair prachtig versierd gemeentehuis. jle A jchteri jooree faaror let pr ling v£ Irlofp pre vc G. Van der Spiegel diamontage wordt het cen traal jaarprogramma bekend gemaakt en de leden opge roepen om er aan mee te werken. Daarnaast komt het eigen afdelingsprogramma met traditionele vergaderin gen en verwezenlijkingen, met programmapunten die aansluiten bij plaatselijke vragen en behoeften In het raam van de demokra- tische uitbouw van de KWB is het in oktober 1975 de beurt aan de afdelingen om de tweejaarlijkse verkiezin gen te organiseren. De bijeenkomst wordt afge sloten met een aantrekkelijk ontspanningsprogramma Tijdens de viering van Roger Moens (jm) Hel hele Blijf Jong team Om)

De Voorpost | 1975 | | pagina 2