1 k m i m EREMBODEGEM GAAT WEGEN VERBETEREN 3werd NAPRATEN OVER DE SPEELKLUB AKTIVITEITEN AALSTERS MISSIEKOMITEE «DE ACHTERLINIE» 20 JAAR JONG U VINDT LEVENSVERZEKERINGEN EEN DURE ZAAK? Do Voorpost - 3-10-75 - 3 »orspei-|0GE VESTEN KERMIS HOE LANGER HOE BETER zullen sn. eid van sbewe- f sen het f edhond t, ookP Dinnen-ir betreft f akelijk- eSmet 27 tot 30 september organiseerde de maatschappij oe langer hoe beter' de Hoge Vesten kermis. Een patschappij die haar naam niet gestolen heeft, en een irmisdieermag zijn. at juist tof is aan de Hoge Vesten kermis daar wordt zoals ims gezegd wordt, niet een traditie in stand gehouden, jrden geen folkloristische gebeurtenissen tegen wil en ink nog eens ingericht, daar gebeurt dit alles zo natuurlijk, jar leeft dit alles gewoonweg verder. dereerd van 65 lien zou gedaald inderen meest tren 30 en we zaterdagavond igs kwamen vertelden Ie buurtbewoners me over openluchtmis. In hart en I hadden alle kafeegan- irs de mis bijgewoond, n kermis was goed ge- art. Deken De Vos had hoon gesproken, er was en drupje regen de och- ïd komen verstoren. Alles teken van de vrede en endschap, en nadat de iken voor het gewijde Dod had gezorgd, kwam t feestkomitee op de oppen met wijn tijdens de jeptie. de eerste avond van de rmis, wordt het gewoon ins goed uitgaan. Met de ifare op kop, en achter 't uziek ieder die wil, buren vrienden, verkleed in ide klederdracht. Van café café, èn als het te laat >rdt om nog veel lawaai te maken op straat, voor de verkleden: een fles wijn, een bon, een doos karamel len, bierbonnetjes.... De drukte van de eerste dag was voorbij, vele oudere mensen die van 's morgens af reeds in de weer waren geweest, zaten reeds in hun bed wat te mijmeren over de kermis, over de dag die voorbij was, over wat zou komen. Bij Katsjoe ken 'is het reeds rustig. D'HQge Vesten», het blijft een vraagteken voor mijeen buurt waar je dagelijks voorbij komt, maar waar je toch niet zo gauw een café binnenstapt omdat je ver moedt dat je niet zomaar ergens binnenstapt. 't Is er zeker en vast, geen hemel op aarde. Enkel met de kermis heerst die spon tane vriendschapssfeer heel duidelijk. Over 't jaar doet Op zaterdagavond optocht met muziek (jm) prijs. Maar moest je dit alles nu eens gaan beleven met je eigen gebuur, tegen wie je misschien enkel goeie mor gen en goeie avond zegt, wel dan is er meteen meer ambiance. Want ook op de Hoge Vesten, zijn vele buren, ook maar gewoon buren, die elkaar goeien dag zeggen als 't er op aan komt voor elkaar eens in de bres springen en verder niks. Met de kermis, leeft men vier dagen een beetje intenser samen. En wanneer op de laatste dag van de kermis elke huismoeder ongepelde aardappelen in haar keuken tje gaarstooft en ze naar buiten brengt om allen samen, met haring en var kenskop en met een pintje bier naar binnen te spelen Je weet dan dat er hier kermis gevierd wordt. Lieven Matthieu Ook de Hoge Vesten ontsnapten niet aan het jaar van de vrouw, want vanaf heden heeft president Bert Verbestel een presidente aan zijn zij: Marie-Clothiide Van den Bossche (jm) Tijdens de jonste zitting van de gemeenteraad te Erem- bodegem werden een aantal verbeteringen aan het we gennet goedgekeurd. Zo zal de openbare verlichting in de Driehoekstraat, evenals het waternet in de Korte- straat, worden uitgebreid. De bijakte voor de verbete- ringswerken in de Korte- straat en de toegangswegen naar de nieuwe school werden eveneens aangeno men. De wegenis in de Ronsevaalstraat wordt over genomen door de gemeen te. Ook het ontwerp voor de uitbreiding van de derde industriezone, richting Wel le, werd aanvaard. Verder zal er heel wat geleend worden door de gemeente bij het Gemeentekrediet. Voor de aankoop van gronden aan de Avondelsbaan loopt dit tot 1.300.000 Fr., voor de uit rusting van het interieur van het rusthuis 186.000 fr. voor de aankoop van gron den aan de hoek van de Molenkouter en de A. Van de Maelestraat 649.000 fr.voor de aankoop van de gronden aan de Termurenlaan 649.000 fr.voor de aankoop van gronden aan het Termu renlaan 697.000 fr. voor erelonen aan de ontwerpers van het algemeen riolerings plan 681.000 fr. voor het herstel van de pastorij 1.328.000 fr. Ook stelde men de benoemingsvoorwaarden op voor twee vakante betrek kingen van gemeente werk man. Bij de politie werd de dat het >ok een iedenis handel voners in de n en de am te z en de ICOLE s mannen verkleed, heten de vrouwen zich gelden (jm I was, ie re- nede- in de zijn sboek n. En g ook enk. rt aan was ^et 'ot van mannen va" de Hoge Vesten op de 'dag v. Ian9 rouw'.(jm) iedereen zijn eigen goes ting, vertelt me iemand, krijg je de mensen moeilijk buiten, zoals overal. Maar met de kermis, al wat ge wilt. Morgen zondag worden bijvoorbeeld alle huizen versierd, en na het noeneten mogen de kinde ren op straat tekenen en krijgen ze allemaal een schone prijs en dan later wordt er weer grote-men- sen-leute gemaakt. Wat wel waar is, en zoiets zegt elke buurtbewoners met geen overdreven fier heid, alsertijdens't jaar iets gebeurt, er iemand met moeilijkheden zit, dan is heel de buurt in de weer om die mensen te helpen. En er moeten daarvoor geen erge dingen gebeuren, een café baas die naar een trouwfeest moet, kan zijn café gerust aan een dagelijkse toog hanger toevertrouwen, er wordt niet gerekend in termen van geld en winst, maar wel in termen van dienst en wederdienst. Maar waarom hangt die buurt dan zo aaneen, ik heb het gevraagd aan mensen van wie ik weet dat het socialisten zijn, aan hevige ACV-ers en aan kommunis- ten, het antwoord was steeds hetzelfde, omdat we allemaal gewone arbeiders zijn, ons voor elkaar niet moeten schamen maar ons ook niet meer moeten voe len als een ander. Wie in de buurt komt, en in een café wat hoort roepen, mag zomaar niet zeggen dat we dit alles ophemelen, er is één verschil, deze mensen moeten om eens uit te gaan, nog geen kunstmatig opge- icht rekreatieoord gaan op zoeken, maar leven in hun buurt en ruzie maken, hoort daar ook bij. DEVESTENKERMIS De programmapunten van de volgende dagen zullen voor een buitenstaander, weinig uitnodigend inhou den, er gebeurt tijdens de kermis schijnbaar weinig bijzonders. Mannen verkleden zich eens in vrouwen, en krijgen een prijs, de vrouwen verkleden zich eens in mannen, en krijgen een prijs, iedereen kruipt voor de bougiekens- koers eens in zijn nachtge waad en krijgt weer een graad van inspekteur inge voerd. Door oppositieleden G. Bourlon (P.V.V.) en L. D'Hondt (V.U.) werd ge vraagd in het vervolg geen zittingen meer te houden in de vakantiemaanden om de aanwezigheid van alle leden te verzekeren. Verder wees men er op het feit dat het nieuwe rusthuis ontsierd wordt door een weinig esthetische frituur die zich op dezelfde grond bevindt en zeker ook het brandge vaar verhoogt. Burgemees ter F.Boel antwoordde hier op dat de toelating aan de eigenaar waarschijnlijk ge geven werd door Bruggen en Wegen. G. Van der Spiegel 1 )e Aalstersc speelklub die zich manifesteerde tijdens de een fckantieperiode, heeft wel degelijk sukses geoogst. De paar een Iktiviteiten die we bij gelegenheid bezochten, getuigden van een forse »ting lanpak. De toeloop was dan ook voor sommige aktiviteiten te groot, ge- fVat ons wel deed opkijken is het lijvig dossier dat de werkgroep alles t|||L'||i| figen ït ter jaar- i van jwer- -htig chteraf nuchter en zeer objektief heeft opgesteld. iegel ooreerst behandelt men het aarom van zo'n speelklub. et probleem van de uitbeste- ng van de kinderen tijdens de irlofperiode neemt steeds gro- re vormen aan. Beide oudere lan uit werken en een oplossing dikwijls uitbesteding aan imilieleden, straatspelen, inipen met jeugdbewegingen u vakantiekolonies (waar de erkgroep zich absoluut kontra irklaart). fet doel van de speelklub was eit een vakantiepatronaat in te chlen, maar een netwerk van ttiviteiten voor elk wat wils te 'ganizeren, op diverse plaatsen de stad, zowel linker- als ichteroever. in samenwerking iet verschillende verenigingen. oktober 1974 werd de erkgroep geïnstalleerd. Als aaibare formules om de kin- Ten op te vangen tijdens de 'kantieperiode werden weer ouden. vooreerst zorgen voor limatie en begeleiden op het euwe speelplein in de Biekorf- raat. met monitors en monitri- s. een viertal die vierhonderd ank per dag zouden verdienen. totale kostprijs voor 36 •eningsdagen zou oplopen tot 1.800 F. Er werd het stadsbe- uurschriftelijk gevraagd op 22 ibruari in welke mate zij deze °sten voor hun rekening kon en nemen, maar er kwam nooit Int woord. Vervolgens werd aan Ie diverse verenigingen in totaal 12 organisaties, gevraagd wier iktiviteiten te plannen gespreid de maanden juli en lugustus. Daar de lokalen van pc verenigingen van het ene 'nd tot het andere eind van de lad liggen, werd eveneens op 22 Ibruari aan het Stadsbestuur schriftelijk gevraagd in welke mate beroep kon gedaan worden op de stadsbussen. Ook hier werd nooit antwoord gegeven. Na de uitwerkingen van deze laatste formule werd onmiddel lijk tot aktie overgegaan. 112 adressen van verenigingen wer den schriftelijk gekontakteerd. Uiteindelijk werden 15 vereni gingen bereid gevonden aan de speelklub mee te werken, laag aantal als men bedenkt dat mogelijke deelname reklame- mogelijkheden en ledenwerving konden betekenen. Als publiciteit voor de speelklub werd aanvankelijk aan een grote poster gedacht, maar het werd een folder als vouwblad. Deze folder werd gepubliceerd in diverse kranten maar werd ook via de scholen uitgedeeld, wat zijn nadelen had. Aalstenaars buiten Aalst studerend kregen ze niet in handen, en in bepaalde scholen o.a. in de Rijksmiddel bare school. Binnenstraat wer den de 600 folders niet eens uitgedeeld. De 1.200 folders waarover de lagere afdeling van het Sint Martensinstituut. Es planadeplein beschikte kwamen nooit in de handen van de kinderen terecht. Wel in het lager sekundair onderwijs. Dit is dan een papierverspilling ter waarde van 2.400 F. geld met uitzonderlijke fijne bedoeling dat toch ergens moest vandaan komen. De werkgroep ziet zo'n folder nu niet als de ideale oplossing, maar zonder dit programmablad was het prak tisch onmogelijk op de hoogte te blijven van alle aktiviteiten. De reeds wisselende beginuren maakten het nodig over deze folder te beschikken. Voor de werkende ouders bracht de speelklub ook weer niet de ideale oplossing. Zij die jonge kinderen hadden moesten steeds over iemand beschikken om hen op het juiste uur naar de verzamel plaats te brengen. Wat dan het eigenlijk pro gramma en de afwerking van de speelklub aktiviteiten betreft, vinden we in het eindverslag een hoop vaststellingen die voor verbetering vatbaar zijn. Voor eerst is er het feit dat sommige aktiviteiten op een ongelukkige dag en uur gepland waren, (Bv. op maandag 9 uur) wat voor gevolg had dat men voor drie aanwezige kinderen over vijf monitoren beschikte. Verder vindt de werkgroep het spijtig dat naar het einde toe de belangstelling fel verminderde wat aan heel wat faktoren kan te wijten zijn, o.m. hereksamens, het niet meer bezitten van de folder, het nieuwe dat er af raakt, de steeds wisselende lokalen cn steeds wisselende leiders. Maar sommige leden van de werkgroep zagen ook andere zaken zoals een agent die het verkeer uitlegde in het verkeers park met onaangepaste ver keersborden en een niet funk- tionerende instrumentenbord en een agent die de tweede keer uitleg moest verstrekken en zich beperkte tot het openen van de poort van het verkeerspark; er werd ook kennis gemaakt met de smerige spiegelvijver. op de watertoren was in die hitte geen enkel glas water te bemachtigen en vanop die watertoren kon men op een verlofdag slechts drie mensen van het grote sportstadion zien gebruik maken. De formule van de speelklub is zeker vatbaar voor verbetering aldus de werkgroep. Kinderen wensen in hun vakantie iets meer te doen dan alleen maar spelen. Ze willen niet schools benaderd worden, ze willen zelf werken, zelf iets opbouwen. Daarom is de opvang door de monitors bij een eerste kennis making van groot belang. Maar hoe kun je een opvang niet schools verzekeren als de ver wachte veertig deelnemers uit groeien tot 150. Verder fouten die de werkgroep ziet zijn de wisselende begin- en einduren, een programma dat niet steeds was aangepast aan de leeftijd, de wisselenede leiding en lokali teiten, de te grote bezetting per begeleider en de te geringe deelname van ouders. Wat de financies betreft kan volgend jaar heel wat van de drukwerk- kosten wegvallen indien op materiële bijstand van het Stadsbestuur zou kunnen ge rekend worden, o.m. plaats in het berichtenblad, een terrein, vervoer. Om de speelklub '76 optimaal te kunnen uitbouwen zal men over een tamelijk groot terrein, enkele grote en kleine tenten dienen te beschikken. Kunnen er eetmalen geleverd worden (misschien door de C.O.O) kan voor een transportmiddel voor twintig kinderen gezorgd wor den, beschikt men over doe- materiaal, kan men verenigin gen die specialistische aktivitei ten organizeren op de kop tikken en mensen die zich verantwoordelijk voelen voor de opvang 's morgens en 's avonds dan wordt het mogelijk een tuindersklub. een natuurklub, een studeerklub. een pretklub, een krantenklub. een bestuur- klub te realiseren. En misschien nog veel meer als men denkt dat er ook vogel- en visliefhebbers zijn. Het bestuur van de speelklub wacht op redelijke voorstellen. Hopelijk zal deze maal het Stadsbestuur zeer gunstig reageren! ROEL VAN DE PLAS CAPE AJUIN LANCEERT LIEFDERAKETTEN Sinds 1955 staat de «Achterlinie» onverpoosd in de bres voor de Aalsterse missionarissen. Talrijke akties, o.m. «de raket der liefde» en «een varkentje vetten», zet zij op touw. Het verzamelde geld wordt naar de voorposten in de missielanden gestuurd. De aktiviteiten zijn tijdens die 20 jaar zodanig uitgegroeid dat ongeveer de hele Aalsterse bevolking eraan meewerkt. En de missionarissen schrijven in de wolken te zijn met de raketten die zij regelmatig krijgen toegestuurd: een welgekomen financiëe en morele steun. De plechtige dankmis in de kerk van O.L. Vrouw Bijstand op 11 oktober te 18 uur opent het feestgebeuren. De feestavond met o.m. het optreden van de interantionaal befaamde kunstgroep Incar gaat door in de zaak van de H. Hartkring. Op de jeugdnamiddag zondag 12 oktober speelt poppentheater «Wonderland» in de zaal «'t Kapelleken». Herman Blendeman vertelt hoe alles begon. Hijzelf staat van kindsbeen af in kontakt met missiehulp want ook zijn vader was op dat terrein aktief. Eigenlijk is «De Achterlinie gegroeid uit het «Goetghesel- scap». Enkele jonge mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog vormden. Eens in het volle leven kwamen zij nog regelmatig samen onder de hogergenoemde titel. Uit de groep sproten drie missionarissen. Bij hun vertrek werd telkens een aktie op touw gezet. Zo ook in 1955 toen Pater Carlos Baeyens voor de eerste maal naar het toengenoemde Kongo zou afreizen. Op fyet afscheidsfeest van Pater Carlos werd voor het eerst over de idee van een «Achterlinie» ge sproken. Eigenlijk kwam het zo: Een Dame bekend voor haar missieaktiviteit weigerde wafels te kopen. Zij vond het onrecht vaardig dat voor Pater Baeyens wel een aktie was georganiseerd en voor Pater Verhulst van de St. Antioniusparochie die ook op dat moment vertrok niet. Toen ontstond het gedacht van een «Achterlinie». Herman Blende- man zette zijn idee en praktijk om, zoch en kreeg eerst de medewerking van Jan Limpens, en Louis Van Yperzele. Achteraf van Karei Colson die reeds jarenlang voor Pater Van Schuy- Icnbergh ijverde. De eerste jaren beperkte de werking zich vooral tot een jaarlijkse wafelslag op Allerzielen. Het aantal me dewerkers groeide stillekes aan. De grote doorbraak kwam dan in maart 1961. Bij het begin van de jaren zestig werd er in pers, radio en T.V. veel aandacht besteed aan dc twee derde van de wereldbevolking die voortdu rend in honger leven. Tevens werden de ontzagelijke bedra gen bekend gemaakt die aan ruimtevaart worden besteed. In het bestuur van de Achterlinie had de sekretaris toen een «dwaas» plan uiteengezet, na melijk de raket der liefde. Aan alle gezinnen van Aalst zou maandelijks een bijdrage van 5 F. worden gevraagd. 1000 F bijeen zou een raket vormen om op te zenden naar' één van onze missionarissen om in zijn gebied de nood te helpen lenigen. De raadsleden keurden dit plan goed maar schenen weinig in het sukses ervan te geloven. Langs de pers werd een oproep gedaan om vrijwilligers te vinden die elke maand 10 gezinnen zouden bezoeken en de 5 F ontvangen. En het lukte. De eerste maand w aren er al negen brigadiers die 1000 F. bijeenhaalden. De eerste maand waren er al negen brigadiers die 1000 F. bijeen haalden. De eerste liefderaket vloog naar Pakistan bij Pater Diego Van Schuyenbergh. Van dan af breidde deze aktie zich uit als een olievlek. En zo begon de grote doorbraak van de Achterlinie. Het aantal raket brigadiers steeg voortdurend en ook hun entoesiasme. De «raket der liefde» werd een hoogvlieger. De 100ste raket werd gevierd in april 1964, de 500ste in septem ber 1966 en einde 1968 de 1.000ste. Nu zijn ze niet meer te tellen. Dit jaar alleen al tot einde juli: 366 raketten. Meer dan 4000 gezinnen zijn nu lid en bij de 100 bijïgadiers zorgen voor het ophalen van de bijdrage die door de meeste reeds zelf geindexeerd werd. Dat we dit na 20 jaar werking hebben kunnen realiseren, be tekent zeker niet dat we nu bij de pakken blijven zitten. Integen deel. we zullen niet rusten tot de laatste straat van onze keizer lijke stede bij de aktie is betrokken. Nog minstens 60 straten van de parochies Mijl beek en H. Hart moeten bij onze liefdesaktie aansluiten. Kandidaat R-brigadiers kunnen zich wenden tot het sekretariaat in de V. De Saedeleerstraat 24 Kassier paul Baeyens rekende uit da de raketaktie tot eind 1975', vermeerderd met de giften, een bedrag van 5.013.607 F. vertegenwoordigt. We gaan naar het miljoen per jaar als de 60 straten van Mijlbeek en H. Hart er bij komen. Nog andere akties heeft de Achterlinie ingevoerd: De Dag der Aalsterse missionarissen gaat telkens door tijdens het eerste week-end van september.. Het is de bedoeling de eigen missionarissen beter te doen kennen en waarderen en hen te gedenken in gebed. Met nieuw jaar gaat sedert enkele jaren een varkensaktie door. In de advent krijgen alle leden een plastieken varken dat moet gevet worden met I F per dag. Het bedrag wordt als nieuwjaarsgeschenk naar onze missionarissen ge stuurd. Ook giften brengen veel zaad in het bakje. Gans het jaar door verzamelen we oude kleren in ons kleerlokaal op de Den- dermondsesteenweg 12. Dat lokaal is elke zaterdag open van 14 tot 16 uur. Oud papier bergen we op in een lokaal op de P.Corneliskaai 33 (aan de Zwarte Hoekbrug juist naast de muur van Tupperwarefabriek). Elke maand verschijnt de «Raketpost» waarin de raketten die verstuurd (werden vermeld worden en brieven van over heel de wereld een plaatsje vinden. Onkosten zijn beperkt tot het uiterste minimum vermits alle medewerkers volledig gratis werken. Dat deze Aalsterse organisatie een sukses is en daadwerkelijke ontwikkelingshulp biedt kan je best opmaken uit de brieven der missionarissen. Zij zijn vol lof overdit gedurfd initiatief. Het feestgebeuren verloopt als- volgt: Op 11 oktober te 18 uur wordt een plechtige dankmis opgedragen in de kerk van O.L. Vrouw Bijstand. Mgr. Lehaen, Ere-Bisschop van Sakania houdt de homilie en de verenig de jeugdkoren van Mijlbeek en St. Jozef verzorgen de zang. Om 19.30 start de feestavond in de zaal van de H. Hartkring, Dr. De Moorstraat, met toespraken door Deken De Vos en een afgevaardigde van Min. Van Elslande. Daarna treedt de internationaal befaamde kunst groep Incar op. Op 12 oktober te 15 uur, in de zaal «'t Kapel leken», Meuleschettestraat: een jeugdnamiddag met het be roemde poppentheater «Won derland» en prijsuitreiking van de tekenwedstrijd. HERMAN DE BOCK Hoeft helemaal niet, dank zij een spectaculaire nieuwe formule!!! Oordeel zelf: Voor een 30-jarige. Kapitaal bij overlijden: 800.000 F (dubbele uitkering bij ongeval) en leven op 65 jaar: 1.311.000 F. Vroeger 19.280 F - Nu 10.896 F Penaar tekS Beginpremie Vraag nu nog, volledig vrijblijvend een gratis ontwerp aan specialist: N.V. KANTOOR RAVYTS Molenstraat 75 9300 Aalst Tel. 053-21.63 64. Wij komen aan huis.

De Voorpost | 1975 | | pagina 3