IET KULTUREEL SENTRUM TE iEELIGEM, MEKKA [AN KUNSTUITING IN HET AALSTERSE De Voorpost - 3-10-75 - 5 I» hele geschiedenis door speelden kloosters en abdijen een voorname rol in l> samenleving. Zo uiteraard ook Affligem zoals ten andere uit voorgaande ar- lselen ruimschoots bleek. Tot voor een tiental jaren scheen de invloed van Af- Igem op de omgeving, uitwendig gezien althans, wel enigszins af te nemen. Met oprichting van het nu reeds zeer gunstig gekende KULTUREEL CENTRUM linden de mensen de weg naar Afrligem terug en kreeg de abdij weer meer lipakt op en uitstraling over het hele omliggende, omliggende dan zeer ruim |»zien. Minister Theo Lef èvre bij de opening van het Kultureel Centrum (foto Walter De Mulder) i melk, kuituur 1898 zegende abt Gode- irdus Heigl de Affligem- i stoommelkerij in die in 114 reeds 600 leden telde 1 dagelijks zowat 12000 I elk ontving. I 1925 werd dan, dichtbij i abdijhoeve, een nieuwe jivelfabriek gebouwd, ïch wegens konkurrentie jp het aantal leden fel te lg zodat in 1930 nog jechts 4000 I per dag ont- ingen werd. De melkfa- fiek werd dan overgeno- len door de «Laiteries ré- NTELLIhjes Pax» met Broeder To- 'EN V(as-Vergauwe als plaatse slaan jk verantwoordelijke. 1940 werd deze melkerij :hter door de voedings- rporatie gesloten en op 8 iptember, laatste werkdag am er nog slechts 1755 ïr. Ijdens de oorlog bleef het pbouw ongebruikt. Nadien rd het achtereenvolgens in opslagplaats voor een a van keukengerief, een laslokaal bij verbouwings- [erken aan de school en ilfs een oefenplaats voor Je burgerlijke bescherming. in de installatie van de melke- itreikinj werd verkocht als oud ij- ebeurer, de schouw werd afge- het zetoken in zeven dagen en na verbouwingswerken kwam op deze plaats het huidige Kultureel Centrum. Initiatiefnemers. In 1963 vatte Dom Ambro- sius Verheul, Prior van de abdij en nu Abt van Kei zersberg, samen met de hr Maurits Lelie en andere personen het plan op om aan het oude melkerijge- bouw een andere bestem ming te geven. Zowel als het vroeger dienst had gedaan in funk- tie van de sociale en mate riële vooruitgang van de mensen uit het nabije en verre omliggende, zou het nu, volgens de veranderde tijdsomstandigheden, trach ten de kulturele ontwikke ling van de mensen uit de streek te bevorderen. Er werd dus gedacht aan 'n ontvangstcentrum met kul tureel en toeristisch doe.l De V.T.B. helpt. Kontakt werd opgenomen met de heer Jozef Van O- verstraeten, algemeen voor zitter VTB-VAB en na een paar vruchtbare besprekin gen waarin o.a. Heer Abt en Dom Servaas waren betrok ken, zegde de Voorzitter geestdriftig zijn medewer king toe. Daar hij Affligem steeds zeer genegen was po Poolse Kunst In het Kultureel Centrum Affligem (jm) in o IsooR iTM VS otiyv. gedri{outen Reliëfkaart van de VTB-VAB in het Kultureel iegrc «ntrum(jm) lehoi /ord t van ienk( Tijdens een Maria-viering (jm) geweest zou hij voor rui me financiële steun zorgen, temeer dat het Centrum vol ledig in de lijn van die van de Toeristenbond zou wer ken. Verbouwing en Versiering. De leiding van de verbou wing, een ondankbare taak, werd toevertrouwd aan ar- chitekt Van Ransbeeck en deze wist een goed resul taat te bereiken. Versiering en afwerking zouden gebeuren door ver schillende kunstenaars van het Vlaamse land. Beeldhouwer en keramist Achiel Pauwels (Mariaker- ke) bracht de reeds zeer bekende fries aan die sym bolisch - anekdotisch de voornaamste momenten uit Affligems geschiedenis weergeeft. Armand Blondeel, eveneens uit Mariakerke, verzorgde het grote gebrandschilder de glasraam. Beeldhouwer Gilbert De Smet uit Erembodegem ver vaardigde het eikenhouten bas-reliëf dat aangebracht werd aan de ingang en dat de steun van de V.T.B. aan het Centrum zou vereeuwi gen. Opening. Op zondag 4 juni had de feestelijke opening van het Kultureel Centrum plaats. Na een plechtige gezongen Eucharistieviering opge luisterd door het Knapen koor van het St. Martinus- kollege van Aalst had een akademische zitting plaats met als aanwezigen o.a. Oud-premier Theo Lefèvre, Abt Maurus Peleman uit Dendermonde, de hr Mar cel Duchateau, de heer Van Impe, vertegenwoordiger v. Ministër Van Elslande en de heer Jozef Van Overstrae- ten van de V.T.B. die de ge denkplaat bij de ingang v. het Centrum onthulde. Eerste tentoonstelling. Reeds bij de opening greep een tentoonstelling plaats waaraan verschillende kun stenaars uit de streek deel namen, als M. Van Saene, Gilbert De Smet, Etienne Le Copte, Walter De Mulder, Piet Selhorst, Bert Van den Broeck, A. Blondeel, A, Pauwels en anderen. Op de verdieping waren afbeeldin gen, plannen en voorwer pen van de oude abdij ten toongesteld. Adviesraad. Dra bleek het noodzakelijk beroep te kunnen doen op een schaar enthousiaste medewerkers en werd er dan ook een advieskomitee opgericht, komitee dat sinds zijn ontstaan bij de aanvang van de aktie van het Kultureel Centrum nog steeds ongewijzigd bleef. Van Affligem waren er als sekretaris en ziel van het Centrum Dom Idesbald Ver- kest met als public-rela tions-officer Dom Servaes Visser. Meldert werd verte genwoordigd door Mw Pia Callebaut-Hanssens, doch Hekelgem leverde het gros met, in alfabetische volgor de, Roger De Cock, Jules Dewaele, Karei Druwé, Mw J. Estival-Baten, Maurits Le lie, José Mertens, Jozef V. Caudenberg, Rudolf Van de Perre, Laurent Van der Schueren, Paul Van Herre- weghe, Albert Van Rans beeck en last but not least Prof. Frans Vyncke. Eesene stuurde als mede werker Piet Gijssens. Aktie. De werking, kultureel, godsdienstig, toeristisch, konkretiseerde zich onge veer volgens volgend sche ma 1. Tentoonstellingen aller hande 2. Voordrachten a. Godsdienstige b. Letterkundige c. Toeristische d. Andere kulturele voordrachten 3. Muziekuitvoeringen 4. Kleinkunstavonden 5. Filmfora 6. Jeugdprogramma's 7. Kulturele zelfaktiviteit (wedstrijden). Maandblad. Reeds vanaf de inzet van het tweede werkjaar werd onder de verantwoordelijk heid van Dom Idesbald Ver- kest een gestencild maand- schriftje uitgegeven met als titel «Mededelingen van het Kultureel Centrum Affli gem». Naar alle vrienden v. het Centrum die 50 fr stort ten werd het verstuurd. Reeds voordien had men, om een blijvende werking op hoog niveau te kunnen verzekeren, beroep gedaan op een groep leden en ere leden die respektievelijk 250 fr en 1000 fr stortten. Met deze grote materiële steun werden allerlei verbe teringen aangebracht zoals de inrichting van een bar waar men na afloop van 'n spreekbeurt of andere ma nifestatie gezellig met vrien den en kennissen kon na kaarten, en verdere inrich ting van het ontvangstcen trum. Een volledige opsomming van alle aktiviteiten gedu rende deze eerste vijf jaar zou ons te ver brengen. Daarvoor kunnen we U lie ver verwijzen naar het «O- verzicht van vijf jaar kultu rele werking in het Land v. Aalst en Asse» door Dom Idesbald Verkest. Alleszins kunnen we vast stellen dat grote, reeds zeer ver gekende kunstenaars werden uitgenodigd en dat het Centrum eveneens zijn lokalen ter beschikking stelde aan jonge beloften uit de streek die er vaak een welkome gelegenheid in zagen hun werken te ex poseren en zo stilaan be kendheid te verwerven. We willen ons uiteraard dan ook bepalen tot enkele top pers en frappante -aktivitei ten van dit eerste lustrum. Tentoonstellingen 1967 kunstschilders Frans Coppens, (Hekelgem), E- tienne Lecompte, (Hekel gem), hedendaagse West- vlaamse kunst, glazenier A. Blondeel (Mariakerke), ke ramist Achiel Pauwels (Ma riakerke), Lieve De Pels maker (Erembodegem), beeldhouwer Gilbert De Smet (Erembodegem), teke naar Bert Van den Broeck (Opwijk). Verder een retrospectieve lino- houtsnijder Jos Can- tré (Gent) en expo van Kin dertekeningen. 1968kunstschilder Juul Keppens (Lebbeke), Gun- ther Goris (Mechelen), Jan Heuninckx, E.P. Walter De Bock (St. Niklaas) en E. Br. André De Witte, beeldhou wer (Leuven). Verder in samenwerking met vele firma's «Schoon heid in de hedendaagse vormgeving», kunstenaars van bij ons en postzegel tentoonstelling. 1969 kunstschilders Albert Claeys (St. Martens Latem), Herman Minner (Ninove(, J. Verdegem (Gent), Maurits Verbist (Veltem). Verder jonge schilders van St. Lukas, kunstenaars uit eigen streek, het Vrije Te kenatelier van St. Lam- brechts-Woluwe, het betere geschenk. 1970 kunstschilders Henri Van der Moere (Mariaker ke), Wilhelm Mechnig (Aalst), Juul Keppens (Leb beke) en verder keramie- kers, kunstsmeden, beeld houwers alsmede een re trospectieve Frans Coppens Waaslandse kunstenaars, Aalsterse kunstenaars met Frans De Coninck, Jozef De Witte, Staf Frangois en een tentoonstelling van ge- bruikskeramiek Sa'Rossy (Hekelgem). 1971 Jonge kunstenaars uit het Aalsterse als Agnes Van Ransbeeck (Hekelgem, Monique Muylaert (Dender- houtem), Paul Backaert (Herdersem) en Jos Scheir- linckx (Herdersem), verder kunstschilders Jur. Schnei der (Gent), Luk De Block (Meldert) en Hugo Cloche- ret (Asse, Georges Beckers (St. Gillis-Dendermonde), Bert Van den Broeck (Op wijk) en Ludo Laagland (Tessenderlo) en daarbij «Brabant gezien door Bra banders», beeldhouwwerk en schilderwerk van een wedstrijd, Hoptentoonstel ling met o.a. Frans Lemaitre uit Aalst. 1972 De St. Lukasgezellen, kunstschilders Lydia Lieffe- ringe uit Ninove, Jan Van Holder uit Deurle en een kruiden- en plantententoon- stelling Florirama. Voordrachten a. Godsdienstige Liturgie na het Koncilie door Paul Leemans, Huwelijksleven na het Koncilie (Mgr Heylen), De Eeuwige waarden v. het Gregoriaans (Ignaas D. Sut ter), Heeft missioneren nog zin (H.J. Van Torre), De Kerk in de wereld van mor gen (Norbert Wildiers), Aandachtig luisterend tijdens de opening Jeugd en sexualiteit (J. Crick) De Kerk tegenover honger en oorlog (Nic Leyn- se), Liturgie in een gesecu lariseerde wereld (Dom Am- broos Verheul), Nieuwe we gen in de moraal (Prof. Janssens), Eerbied voor het leven (Prof De Wachter S. J), Nieuwe inzichten in het kerkelijk celibaat (Mgr. Fraeyman). b. Letterkundige Bert De Corte (Problema tiek van de jonge auteur), André De Medts (Stijn Streuvels), Karei Jonckheer (Ernst en luim), Gaston Durnez (Mijn leven onder de Belgen), Bernard Kemp (Poëtica v. de Vlaamse ro man), Hubert Lampo (Ma gisch realisme), Aster Berk hof (Het huis van Mama Pondo). c. Toeristische Dom Leroy (Zuid-Afrika), Dom Verme ren (Noord-Transvaal), Ray mond Van Dijck (Turkije), Norbert De Meester (Zee vogels). d. AndereWat is ruimte lijke ordening (Ir Was- tiels), Kreativiteit in het te kenen (Gaston Heuninckx), Ruimtelijke Ordening in He kelgem en Omgeving (arch. Van Ransbeeck), De B.T.W. (Leo Guns), Affligem (Dom Cyprianus Coppens), Mos- kou-Peking (Prof Vyncke), Nieuwe konstellaties (Huog Schiltz), Insektenbestrij- ding (Ir Sacreas). Muziekuitvoeringen Optreden v. Zangkoren als Jong-Knapenkoor St. Maar ten Aalst, Knapenkoor van Boom, Zangkoor van de Muziekakademie August De Boeck, Jan Niklaaskoor van Essenbeek, Cantate Domi no van Aalst, Halleluiakoor van Aalst, A capellekoor Kulturele Kring Meldert. Verder duetten met Joze- fien Allossery en Karei Dru wé, Leerlingenkoncerten v. de Muziekakademie, «Pro Musiac» uit Aalst, recital Floris Jonckheere, Joannes Ockegemgezelschap enz. Kleinkunst Traden o.a. op te Affligem Zjef Vanuytsel, Pendulum, Tucker Zimmerman, Johan Vernimmen en het kwintet Pol Van Gijsegem. We willen er nogmaals op wijzen dat uit overzicht slechts een keuze is en dat de aktiviteiten dus veel rui mer zijn dan hierboven ge schetst. Een hele waaier waaruit ie dereen die enigszins kul turele belangstelling heeft een gemotiveerde keuze kon maken. L.H.

De Voorpost | 1975 | | pagina 5