PLESCHKERMIS WERD NOG EENS ECHT GËVIERdI 'tHOEKSKEN VAN DE DRAECK CIRKUSLEUTEOP DE HOPMARKT MET DE PRINSENCAEMERE CIRKUS JOHNNY EN WALTER SEMAY LEEDSEFLODDERS TONEEL BUITEN DE DENDERSTREEK 8 - 3-10-75 - De Voorpost EREMBODEGEM iPlesch» idden de jaar ter beschikking kunnen stellen van de kooplustigen. Houtsnijder- beeldhouwer Enrico Leclair en schilder Zelfs de regen kon niet beletten dat de 28ste jaar markt te Erembodegem een sukses werd. Drie dagen lang immers wandelden honderden nieuwsgierigen in de straten van het dorp om er te genieten van de feestelijke sfeer. Nadat de sportliefhebbers met de tweedaagse trofee voor nieuwelingen in de namid dag aan hun trekken waren gekomen, werd zaterdaga vond overgegaan tot de eerste Erembodegemse hoppeworp. De inrichters zelf hadden waarschijnlijk nooit durven dromen dat zoveel mensen dit initiatief op prijs zouden stellen. Niet alleen Erembodegemnaren maar ook inwoners uit de omliggende gemeenten grabbelden naar de meer dan 200 prijzen en een Aalstenaar ging met de hoofdprijs een levend var ken lopen. Hoe kan het ook anders als je je elk jaar kan oefenen in het grijpen en duwen op de ajuinworp. Vanwege de grote bijval, staat nu reeds vast dat ook volgend jaar een dergelijke worp zal gehouden worden. Zondag ging de aandacht van de bezoekers vooral uit naar de tentoonstellingen. Op de speelplaats van de gemeentelijke jongens school konden de liefheb bers de nieuwste wagens bewonderen die de Erem bodegemse garagisten die Ten voordele van de vier Aalsterse instellingen voor gehandikaptenzorg, levensvreugde, Beschutte Werkplaat sen, Don Bosco en Rito Rijkinstituut voor buitengewoon technisch onderwijs, organiseren de Prinsencaemere en de cirkusfamilie Van Lissem van 3 tot 6 oktober namiddag en avondvertoningen. Hiermee herneemt de Prinsencaemere en de familie Van Lissem een vorig jaar voor het eerst genomen, lofwaardig initiatief. Met eigen mensen en enkele aangeworven artiesten verzorgen ze weerom een grandioos en echt Aalsters cirkusspektakel. PROGRAMMA Keizer Kamiel en zijn Ka- miellekens, zorgen voor een showparade, prins Karei kondigt een heel raar iets aan, een 'mummienummer' wat dat omvat kom je pas bij de eerste voorstelling te weten. Prins Robert, voelt zich als scherpschutter, net Willem Tellen Prins Simon die altijd al iets magisch over zich had, brengt een 'zwevende dame' mee naar de Cirkus- tent. Antoine leerde tijdens zijn vakantie in Kanada, enkele nieuwe goocheltruks zodat we kunnen genieten van nieuwe snufjes op dit ge bied. Prins Jacky zijn num mertje heet, 'in the Box' en meer weten we'r ook niet over. Ten slotte zijn ook prinsen Luc, Louis en Mar cel van de partij met halsbrekende akrobatentoe- ren of om het Aalsters te zeggen, kadoensjten oan het rek. Het familiecirkus Johnny, beperkt zich niet met enkel haar tent ter beschikking te Met nog kleine kermis- oogjes toch even terug blikken op een welgevuld weekeinde. Behalve het bier, vloeide er ook over vloedig schuimwijn op het Dorp. Vrijdagavond was er de klassieke ontvangst op het gemeentehuis van de foorreizigers. Zaterdag waren de biljartkampioe nen te gast om hun trofeeën af te halen. En dan maar vlug de glazen spoelen voor de receptie op het Kultureel Cen- trum(Tiens. Zou het waar zijn dat op het gemeente huis de glazen gespoeld worden in het toilet? In een wasbakje welis waar!) Maar keren we terug naar het Kultureel Centrum. Daar was kunstschilder Maurits Tanghe uit Avel- gem te gast. Vermelden we vooreerst dat we zelden zoveel volk zagen opdagen vooreen vernis sage van een tentoon stelling. En dat was de voorbode van de meest succesrijke expositie die Lede ooit te zien kreeg. Meer dan 35 werken gingen de deur uit in drie dagen. Er werden nog vlug wat nieuwe werken aangevoerd...en meteen ook verkocht en boven dien trok de kunstenaar nog met een tiental opdrachten naar Avel- gem. Maar het waren dan ook stuk voor stuk werk jes zoals er in het Kultureel Centrum al zel den te zien waren. Maandagavond was het de beurt aan de laureaten van de arbeid om een dekoratie af te halen op het gemeentehuis. En dan kwam de «jaar markt». Voor het eerst weer dieven op de jaarmarkt. Dank zij de karnavalgroep de «Leedse Kalveren» kwamen 57 exposanen met hun «kleinvee» naar het Pastorijpleintje. Er werd daar geblaf, ge- Sjilpt, gemiauwd, gehin nikt, gebleit en gepiept dat het een lust was. De jury had de handen vol om de ponny, als eerste prijs toe te kennen. De «Kalveren» ontvingen felicitaties van alle kan ten. En die waren ver diend ook. Het initiatief sloeg in en belooft een vastewaardete worden in de Leedse kermispret. Als de gemeente wil bijdraaien en steunen steekt er stof in deze tentoonstelling. Een on bevooroordeelde voorbij ganger merkte gevat op: «in plaats van hun geld te geven aan koersen waar maar tien koereurs naar toe komen, zouden ze beter deze mensen wat meer steunen. Daar heb ben groot en klein ten minste nog wat aan». En inderdaad. Als je de tien deelnemers aan de juniorskoers van maan dag en het daaraan ge spendeerde geld, even vergelijkt met het aantal deelnemers aan de klein- vee-tentoonstelling en het enorm succes (en met «nul» frank gemeentelij ke tussenkomst), dan is de konklusie rap getrok ken. Marcole René Bekaert zorgden met hun tentoongestelde wer ken voor een frisse tint in het nogal grauwe gemeente huis. Beiden spekuleren met hun figuratief werk .waarschijnlijk op de smaak van een groot publiek. Alhoewel bij E. Leclair, leerling van de Oostenrijkse Holzochsnitschule, een gro te technische vaardigheid en detail zorg op te merken vallen evenalsk een treffend koloriet bij Bekaert. «Wie rookt zal sterven maar wie niet rookt zal ook bederven, «aldus de woor den van een der gekwiekste marktkramers die allen hun uiterste best deden om niet alleen de aandacht op zich te trekken maar ook hun koopwaar aan de man te brengen op de derde kermis dag. De winkeliers van dorp waren eveneens straat gekomen met artikelerven hielpen mee een sfeer te creeëren die alleen op een jaarmarkt vinden. Een massa tigen verdrong zich elk jaar voor de dierenkeuringen. Bij spektakulairste, de denkeuring gingen de dieren van Devis, Callebout Roseleth met de prijzen lopen. Tot in namiddag heerst er een grote drukte op de en zelfs 's avonds hadden kelners en cafébazen hun handen vol met het.laven dedorstigen. G. Van derSpiegel R Dirk Buysse en Daniel De Cock in «zoek je weg naar huis» Het Gentse voorstadteater Vertikaal, drukbezocht door Aalsterse toneelliefhebbers brengt momenteel als eerste produktie de nederlandstalige kreatie van 'Find your way home' een toneelspel in twee delen van John Hopkins. Van deze akteur kennen we nog «This story of yours' en 'Horror of darkness'. Zoek je weg naar huis is een sterk psychologisch drama waarin de verhouding tussen twee mannen aan de basis ligt. Alan Harrison, schijnbaar een rustig man, die een eenvoudig leven lijdt komt na een brutale scheiding die een jaar duurde terug bij zijn vriend Julien Weston. Alan loopt de verhouding terug op te nemen daar waar ze eindigde, maar niet alleen zijn innerlijke twijfels wegen zwaar, ook Julien heeft een vriend homoseksueel en een hoogoplaaiende woordenwisseling met Alan's vrouw kunnen zijn beslissing niet veranderen. Het gegeven zou makkelijk kunnen ontaarden in een melodrama, maar de auteur wist zijn stuk sober, keihard en realistisch te houden. En hard is het geworden, ruwe taal, onverbloemde uitspraken geven het publiek bijwijlen een mokerslag. Hugo Van den Berghe wist zijn personnages goed te plaatsen. Opvallend was de prestatie van Dirk Buysse als Julien Weston. Verder rolbezetting David Powell: Ronnie Commissaris; Alan Harrison: Daniel De Cock; Jackie Harrison; Blanka Heirman. Het stuk speelt nog op woensdagen 8, 15 en 22 oktober op vrijdagen 10,17, 24 oktober en op zaterdagen 118, 25 aktober aanvang te 20.30 uur. Teater Vertikaal, eaterstraat, Gentbrugge. R.V.D.P. stellen, ook zij nemen aan het programma deel. Je krijgt Maestro Marcello te zien met dressure van Ara bische Volbloedhengsten, de gezusters Suzanne, Jet ty, Alphonsine en Josée in de trapéze en natuurlijk ook de clowns Tito en Toto. Ook Walter Semay van hete vroegere Aalsterse Cirkus Semay, waarvan hijzelf ooit direkteur was, herleeft in de cirkussfeer met honden- dressure. Ten slotte zijn er de aange worven artiesten van het cirkus Johnny: goochelaar Di Stefano en slangenbe zweerder Renaldo. Cirkus Johnny dat telkenja- re als winterverblijfplaats onze stad kiest, toont met deze inspanning haar be langstelling voor het Aals terse stadsleven en de gehandikaptenzorg Financieel hebben ze geen voordeel bij deze voorstel lingen en toch doen ze het, ondanks het feit dat ze het in het internationale cirkus en artiestenwereldje als enig Belgisch cirkus hard te verduren hebben. We zou den zeggen, een pluim voor de familie Van Lissem en allen daarheen... Lieven Matthieu 't Is een schoon familiefeest geweest! Alle broeders (de ontbrekende heeft ongelijk gehad) waren plus minus op het gestelde uur in 't Hol aanwezig, waar een V.P. fotograaf al van ongeduld z'n lenzen zat schoon te ademen. En... feit enig in de annalen: alle Draeckenleren pakten hun paksken uit en konden prijken met 'n gloednieuwe mantel plus draeck. Een paar laatkomers konden nog met veel moeite 'n pintje slabberen vooraleer ze letterlijk en figuurlijk naar buiten werden gesleurd voor de familiefoto. Te knippen door hogervernoemde reporter van dienst. Een guitig stormwindje zorgde voor de sfeer en liet de nieuw-krakende mantel lustig flapperen. Nietsvermoedende voorbijgangers losten 'n bedenking: «is hier vandaag misschien een kongres van de goochelaars?» Tot wat de psychose van Vlaanderens Festival in de onze Keizerlijke Stede leiden kan... De would-be goochelaars geraakten na veel getrek en geruk tot aan de voeten van de zwerte maan en in bijzijn van 'n horde losgelaten Canadezen werd dan toch de voor het nageslacht te beweren kiek geschoten, 'n Kosteloze tip voor de navolgers van dhr. Jos Ghysens... Autobus in en weg. Even geduld tussen de verkeersopstoppingen te wijten aan de braderie in de Molenstraat en tussen de toekijkende agenten door naar andere oorden. Doel van de safari: een stapje over de taalgrens om de Aalsterse Kuituur in franssprekende bodem uit te zaaien, 'n Heel klein stapje maar, 200 meter volstonden al. Onder de weg 'n klein oponthoud om toch nog eens averechts te kunnen zijn; de meeste sosjeteiten stappen maar af op de terugtocht. Ook nog 'n fikse onweersbui, gepaaid door 'n paar fraaie regenbogen die, alhoewel ze natuurlijk op voorhand besteld waren, toch nog eens het verbond bekrachtigden dat voor immer afgesloten werd tussen de dienaren van en de Grote Draeck himself. Van 'n uitstapken vanvoren in 't jeugdig groen kwam, mede door de snel invallende duisternis en in hoofdzaak door de gulle malse Vlaamse regenvlagen In franstalig gebied, niet veel meer in huis. Dan maar binnenshuis gebleven en zo vlug mogelijk de pootjes onder tafel. Geen problemen. Er stonden nog ernstiger zaken op 't programma. Een half dozijn aspirant-draeckenieren dienden 'n plechtige zweer te eden, zich voortaan te gedragen naar de geest ende de letter van de Bul. Inspektie van alle attributen bracht aan 't licht dat 98% van de Broeders wel degelijk voorzien waren van hogergnoemde dinges (behalve o.a. onze zedemeester) De delinkwenten zullen er niet wel van zijn! Onze choristen zorgden voor 'n dessertje van onze tamboerroerder, hij roerde niet alleen zijn ezelsvellen maar ook 't hart van de toeschouwers met z(jn oriëntaiistisch talent. Op de terugreis (luttele kilometers omweg kan men op de koop toenemen als digestief middel) nog 'n bezoekje aan 'n paar leden herbergiers-adverteerders uit de faubourgs en vernomen dat ons Dierbaar Lid nog altijd ergens in de Vloese Bergen naar de groep aan 't zoeken was. Wie anders komt zo iets tegen? Dat zal hem leren te laat te komen en geen kaart of kompas te kunnen lezen... wij hopen dat hij al terug is en niet nog ergens op 'n stuk boomstam zit te bleiten... Zedeles van de dag: wij sporen 'n gluiperd op die nog honderd ballen aan de kas moet betalen wij zullen voortaan 'n model-konsumptie voorschrijven waar niet mag van afgeweken worden (toch niet als de algemene kas betaalt) wij zullen proberen, zoals de koereurs, volgend jaar nog beter te doen. 't Is een schoon familiefeest geweest!

De Voorpost | 1975 | | pagina 8