1 HET GEBEURDE IN UW STRAAT. MAANDAG WAS HET VERLOREN MAANDAG 5Mr°de B">en"'n,ee AnniCk e,,n beZOek aan VOOrzmer NAKLANKEN VAN HET FESTIVAL VAN VLAANDEREN DE ZITTING IS EEN ECHTE VAUDEVILLE 10 - 10-10-75 - De Voorpost VERLOREN MAANDAG EN HET HEETBROOD OORSPRONG Op het einde van de 19de eeuw werkten de fabrieksar beiders in de zomer van 's morgens zes tot 's avonds ze ven. Eens de maand septem ber met zijn kortere dagen de winter deed ruiken was dit na tuurlijk onmogelijk. Met kunstmatig licht werd nog niet gewerkt zodat men de ar beiders toeliet het werk aan te vatten bij zonsopgang en te eindigen bij zonsondergang. Deze regeling duurde tot de eerste maandag van oktober, dag waarop het winterseizoen begon: het werk met kunstma tige verlichting en opnieuw lange dagen van zes tot zeven of soms acht uur. In werkelijkheid begon het win terseizoen echter een paar da gen later. Inderdaad op de verloren maandag werd het werk neer gelegd. Men oordeelde dat een scheiding tussen twee werkpe rioden met een dag feest best aangenaam kon worden. Zo legde men het werk neer. De dag diende als verloren be schouwd te worden, de werk lieden werden immers niet be taald. FEESTEN Van die rustdag maakten de Aalstenaars dankbaar gebruik om zich in een mallemolen van volksfeesten uit te leven. De nodige hoeveelheid drank kwam er ook aan te pas zodat weinig arbeiders de dinsdag noch geestelijk noch lichame lijk in staat waren het werk aan te vatten. Wat wij een ferme kater zouden noemen, kreeg de geestige benaming 'spaaf- dag' (spuwdag). Om die reden stelden de meesters het licht werk tot de woensdag of soms tot de donderdag uit, hun werk lieden konden zo rustig van de braspartij herstellen. De dinsdagavond bij het vallen van de duisternis werd voor het eerst de kaars aangestoken of de lamp gebrand, niet voor lang echter, de aanwezige gas ten maakten alles vlug weer donker, en voor een laatste maal kregen zij de toelating om voor het bepaald uur uit te scheiden. HETEBROOD Een eigenaardig volksgebruik op verloren maandag was het ontbijten met «heetbrood», dit waren broodjes en krenten koeken niet afgekoeld, heet van de bakker. Wetend dat bakkers nachtwer kers zijn moet het ons ook niet venwonderen dat de broodjes al vroeg klaar waren toen de meesten nog in dromenland lagen. Om de slaper te wek ken, maakte de bakker dan ook al vroeg een oorverdovend la waai op straat. Hij stootte op een ossenhoorn of een ander instrument de meeste disso- nante klanken uit, wat heel wat klachten van verstoorde bur gers bij het stadsbestuur ople verde. Zekere jaren werd het «heet brood annonceren» totaal ver boden, later was het de bak kers slechts toegelaten pos- thorens te bespelen en met zijn instrument slechts korte tekens te geven wanneer 't brood in de oven ging, als 't half gebakken was en als het klaar was. Wie deze wet overtrad zette zich blsoot aan boete en speelde zijn instrument kwijt. Het aan kondigen van het «heetbrood» op straat verviel tenslotte. Va der nam het over en wekte met geblaas op een trechter zijn huisgezin. De kinderen met het heetbrood op hun schoot zon gen dan: «Heetbrood in mijnen schoot, ik zowel als een an der». VERLOREN MAANDAG ANNO 1975 In de wijk «De Kat» wordt het aloude gebruik van feestvieren en zotdoen op verloren maan dag elk jaar een sukses. Dat er menige biertjes aan te pas ko men, moeten we niet betwijfe len, dat bewees ons de toe stand waarin de vrolijke vier- ders zich maandagavond be vonden. Het was ook een lange dag geworden, 's Morgens was een ontvangst op het stadhuis gevolgd door een H. Mis. Dui zendhonderd hetebroodjes, ze zullen wel afgekoeld geweest zijn, werden in de buurt uitge deeld. Het «Gerrebollen» dat eens het hoogtepunt was van deze feestdag is heden ten dage vervangen door een wedstrijd belotten, aldus voorzitter Van NIEU WERKERKEN Een gewonde Dinsdagnamiddag in de Kwa lestraat kwam het tot een aan rijding tussen twee motorrij ders. Hierbij liep Frank De Co- ninck, Edestraat 111, Haaltert, verwondingen op. Hij moest haar het hospitaal van Aalst worden overgebracht. EREMBODEGEM Twee gewonden Dinsdagnamiddag langs de snelweg Brussel-Oostende slipte een personenauto en kwam op de middenberm te gen een paal der elektrische verlichting terecht. Benevens materiële schade liepen Luc Liebaert, Lichtenhoek 49 te Denderleeuw en Ronny De Leeuw, Acacialaan 23 te Den derleeuw verwondingen op. Beiden moesten naar het hos pitaal van Aalst worden over gebracht. GIJZEGEM Gewonde Vrijdagmorgen langs de steenweg op Aalst te Gijzegem deed zich een aanrijding voor tussen twee personenauto's bestuurd door René Van Lierde uit Aalst en door Louis Van Hoorde uit Hamme. Bene vens materiële schade liep de inzittende Prosper Schouppe uit Hamme verwondingen op en moest verpleegd worden. MOORSEL Bromfietser gewond Vrijdagvoormiddag in de Groenstraat deed zich een aanrijding voor tussen de bromfietser Michel Van Nuffel, wonende Stationsstraat te Lebbeke en de personenauto bestuurd door Philemon Van Eetvelde uit Aalst. De brom fietser werd gewond naar het Aalsterse ziekenhuis overge bracht. LEDE Wielrijder gewond Vrijdagmorgen langs de Steenweg op Aalst werd de fietser Frans Van de Meers- sche, wonende Onegem te Er- pe, aangereden door de per sonenauto bestuurd door Jean Careels uit Schoonaarde. De wielrijder werd gewond en diende te worden verzorgd. Wielrijder gewond Zondagmiddag in de Nieuw- straat te Lede deed zich een aanrijding voor tussen de wiel rijder Pierre Goossens, wo nende Oude Gentbaan te Aalst en de personenauto bestuurd door Marijke De Temmerman uit Berlare. De wielrijder werd gewond en moest worden ver pleegd. AALST Bromfietser gewond Woensdagavond aan de Moorselbaan te Aalst deed zich een aanrijding voor tussen de personenauto bestuurd door Walter Bombeeck uit Op wijk en de bromfietser Frans De Troyer uit de Langestraat te Aalst. De bromfietser werd naar het ziekenhuis overge bracht. Bestuurder gewond Woensdagavond bij de afrit van de autosnelweg te Aalst deed zich een verkeersonge val voor, waarbij Paul Loontjes uit Zomergem verwondingen opliep. Bromfietser gewond Aan de Vaartstraat te Aalst kwam het dinsdagnamiddag tot een aanrijding tussen een personenauto en de bromfiet ser Norbert De Smet uit Aalst. De bromfietser kwam zwaar ten val en werd gewond. Hij moest worden verpleegd. Bromfietser gewond Woensdagmorgen rond 7 uur in de Bredestraat-Noordstraat te Aalst reed Lutgarde Van Gucht, Kouterbaan 26 te Her- dersem met haar bromfiets. Zij slipte en kwam ten val. Ge wond moest ze naar het hospi taal worden overgebracht. Dievegge betrapt Woensdagnamiddag werd in een warenhuis aan de Nieuw- straat te Aalst Simone H. uit Aalst door een verkoopster be trapt. Ze werd door de politie voorgeleid. Bestuurder gewond Donderdagnamiddag aan de Wambekekaai-Burchtstraat te Aalst kwam het tot een aan rijding tussen de personenau to's bestuurd door Johny De Clercq uit Zottegem en die be stuurd door Kean Delbecq uit Hekelgem. Benevens mate riële schade liep eerstge noemde verwondingen op en moest worden verpleegd. Wiel rijdster gewond Donderdagavond rond 22 uur aan het kruispunt van de Ha ring te Aalst deed zich een aan rijding voor tussen de wielrijd- ster Danielle Cracz, wonende de Brabanderstraat 48 te Den derleeuw en de personenauto bestuurd door Antoine De Wael uit Aalst. De wielrijdster werd gewond en moest worden verpleegd. Geilaard gesnapt Sedert enkele dagen werden regelmatig klachten geuit door jonge meisjes die zich langs de Ledebaan naar school bega ven en lastig gevallen werden door een jongeling, die oneer bare handelingen en voorstel len deed. Bij een onderzoek door de politie ingesteld kon de dader VDC uit Aalst worden gevat en voorgeleid. Gauwdieven Zaterdagvoormiddag tijdens de wekelijkse markt te Aalst, werden ten nadele van Maria Van Molle uit Aalst, Philomena De Kerpel uit Lede en Denis Moens uit Moorsel geldtassen met belangrijke sommen geld, door onbekende gauwdieven gestolen. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. Inbraak Zaterdag werd vastgesteld dat onbekenden waren binnen gedrongen in de magazijnen van De Bisschop, Geraards- bergestraat 122 te Aalst. Zij gingen er met een heleboel materialen en een geldsom aan de haal. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. Bromfietser gewond Zaterdagnamiddag aan de Moorselbaan-Langestraat te Aalst, werd de bromfietser Vic tor Mareels wonende Moorsel baan te Aalst, aangereden door de personenauto, be stuurd door Frits Van den Be- rghe uit Opwijk. De bromfietser werd gewond en moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. Diefstal Zondagavond hebben onbe kenden de twee mistlampen die op de gestationeerde per sonenauto van Jan De Bondt, Acaci astraat 10 te Aalst ston den gestolen. Door de polieie werd een onderzoek ingesteld. Bromfietser gewond Zondagavond aan het Burge meesterplein te Aalst werd de bromfietser Daniël Machtens, Felix Deherdtstraat te Aalst aangereden door een perso nenauto bestuurd door Gerard Dierickx uit Ninove. De brom fietser werd gewond en moest worden verpleegd. Bestuurder gewond Zondagnacht fe 00.40 u. aan de Hopmarkt-Nieuwstraat te Aalst, kwam het tot een aan rijding tussen de personenau to's bestuurd door Leo De- scamps uit Aalst, Hendrik Leeman uit Aalst en Johan Basten uit Haaltert. Een der bestuurders liep verwondingen op en moest worden verzorgd. Een gewonde Zondagnacht te2.15u. aanhet kruispunt Nieuwbrugstraat, Hertshage deed zich een aan rijding voor tussen de perso nenauto's bestuurd door Wal ter De Backer uit Aalst en deze bestuurd door Johanna Van Averzaath uit Nederland. Laatstgenoemde liep verwon dingen op en moest worden verpleegd. Wielrijder gewond Zaterdagavond aan het kruis punt Siesegembaan- Gentsesteenweg kwam het tot een botsing tussen de wielrij der Herman Lievens uit Aalst en de personenwagen be stuurd door Michel Helpers uit Erpe. De wielrijder werd ge wond en moest verpleegd wor den. Bestuurder gewond Zaterdagnamiddag aan de Immerzeeldreef deed zich een aanrijding voor tussen dë per sonenauto's bestuurd door Luc Mahaus uit St.-Jans- Molenbeek door Gilbert Van den Steen uit Hekelgem en door Etienne Goedvriendt uit Teralfene. Mahaus liep ver wondingen op en moest ver pleegd worden. Op heterdaad betrapt Maandagnamiddag rond 18 uur in een grootwarenhuis in de Kattestraat werden Mario D.B., Larbi L. en Peter D.B. alle drie uit Aalst, door een verkoopster op heterdaad betrapt op dief stal. Zij werden door de politie voorgeleid. Nog meer diefstallen Maandagnacht hebben onbe kenden op de Albrechtlaan de gestationeerde personenau to's van Pierre Van de Winkel uit Erembodegem en van P. Gautot uit Aalst opengebroken. Enkele waardevolle voorwer pen en papieren werden gesto len. De politie stelde een on derzoek in. Bestuurder gewond Maandagnamiddag aan het kruispunt Welvaartstraat- Naarstigheidstraat kwam het tot een aanrijding tussen de personenauto's bestuurd door Anita Arijs uit Pollare en door MauritsVanieper uit Gent. Arijs liep verwondingen op en werd verpleegd. Bestuurder gewond Maandagavond lanas de Ge ntsesteenweg deed zich een aanrijding voor tussen de per sonenauto's bestuurd door Mare Raes uit Melle en door Marc Van Geert uit Aalst. Een der bestuurders liep verwon dingen op en moest worden verpleegd. HOFSTADE Val van pony Zondagnamiddag in de Kor- tenhoekstraat te Hofstade is Edwin Beckmoes wonende Serskampsesteenweg 48 te Wetteren ingevolge een ver keerde beweging van zijn pony gevallen Hij werd gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Verloren maandag te Aalst: koning L. Becqué, koningin mevr. Becqué, prins R. De Buck, voorzitter Van der Eist, ondervoorzitter L. Gits, sekretaris D. Van Geit en schatbewaarder K. Laurent, (jm) ning, de koningin en de prins vrouw was de koningin en Verloren maandag. Raymond De Buck werd prins Dit zijn respektievelijk de eer- W~J ste, tweede en derde in de be- lottenprijskamp. Koning was Leo Becqué, zijn der Eist. Maandagavond had dan ook in aanwezigheid van bloemenfee Annick en prins Bob (in typi sche kledij met een kaarsepan) de kroning plaats van de ko- Verloren maandag. Zo wordt een oude traditie le vendig gehouden. ROEL VAN DE PLAS Wel met enige vertraging wegens onvoorziene omstandig heden, een terugblik op het Festival van Vlaanderen. De optredens van het Concertgebouworkest, Les Mene- strels en het New Sadi Quartet uitgezonderd werd alles in voorgaande nummers besproken. Moest men de vraag stellen welke de meest indrukwekkende manifestatie is geweesd, we zouden het antwoord schuldig blijven. De vijf concerten (in feite zeven) waren van een zodanige verscheidenheid dat gewoon geen vergelijken mogelijk is. Alles bleek door de medewerking van de meest vooraanstaande solisten en ensembles en tevens door een puike organisatie ten volle genietbaar. HET CONCERTGEBOUW ORKEST Met de klank van dit orkest nog in de oren koesteren we reeds de stille hoop om ook volgend jaar een der groot ste orkesten in ons midden te hebben. Wie zou ooit de uiterst verfijnde kleuren en de fantastische sfeer in Ravels Ma Mère l'Oye kun nen vergeten, of de geladen heid van Schuberts Negen de Symfonie; een werk dat te onrechte in de schaduw staat van de «Onvoltooide»: achtste symfone van de meester. Óndanks de min der geschikte acoustiek van de Sint-Maartenskerk wis ten orkest en dirigent alle aandacht op te eisen. Vooral het eerste en het tweede deel van de Schubertsymfo- nie boeide zeer door dyna mische schakeringen die het nerveuze karakter van deze compositie op passen de wijze beklemtoonden. In de delen drie en vier vielen enkele onregelmatigheden op in de kopersectie. Ze waren echter niet van zoda nige aard om ons luisterge not te schaden, maar het weze enkel vermeld om aan te tonen dat zelfs de meest toonaangevende musici za ken laten gebeuren die de delletant angstvallig zou vermijden. Het spreekt van zelf dat bij plaatopnames dergelijke foutjes, hoe klein ze ook mogen zijn, zorgvul dig worden uitgeknipt en vervangen door een beter geslaagd fragment. Toch herinner ik me enkele orkes ten die in live-optredens hun eigen plaatopnames over troffen. Hierbij denk ik aan de Wiener Philharmoniker geleid doorClaudio Abbado met een Beethoven-pro gramma te Gent, en aan het Chicago Symphony Orches tra onder directie van Sir Georg Solit te Brussel met de vijfde symfonie van Gustav Mahler. Dit werk, dat aartsmoeilijke passages in houdt, werd op verbluffende wijze tot leven gewekt. Dergelijke modeluitvoe ringen zijn echter zeldzaam. Het mag een krachttoer heten een ensemble van ruim honderd musici gedu rende het verloop van een concertavond de uiterste perfectie af te dwingen. LESMENESTRELSWIEN Gans in tegenstelling tot de gangbare sfeer op een concertavond was het optre den van het ensemble «Les Ménestrels» uit Wenen. Er was helemaal niets te mer ken van de gereserveerdheid die publiek en uitvoerders in een dwangbuis houdt bij de uitvoering van een werk. Meermaals verscheen een spontane glimlach op het aangezicht der luisteraars, en dit omdat het «groepje speellieden» de middel eeuwse zang en danswijsjes complexloos naar voor brachten. Bijzonder interes sant waren de vele verschil lende instrumenten waarvan het ensemble zich bedien de. Naast Les Ménestrels trad het New Sadi Quartet op en wel in open lucht op de binnenkoer van het stad huis. Schrijver dezes is echter onbevoegd om over deze Jazz-muziek te oorde len. Wel zou men de binnenkoer van het stadhuis meer moeten gebruiken voor dergelijke aangelegenhe den. Het vormt een mooi kader voor muziekbeluiste- ren. Alles bij elkaar genomen, een festival-programma dat door zijn inhoud en ver scheidenheid sterk heeft geboeid en een ruim publiek heeft weten aan te spreken André De Groeve De Gijzegemse gemeente raadszittingen worden hele maal niet meer au serieux ge nomen. We willen dan ook onze lezers even voorlichten over de geruchten die hard nekkig de ronde doen. Goed ingelichte bronnen be weren dat de openbare ge meenteraadszittingen één stukje komedie zijn, waar men enkel geforceerde diskussies te horen krijgt of waar reeds door iedereen ingestudeerde teksten naar voren worden ge bracht: hoe dit mogelijk is kun nen we hier in het kort uitleg gen: Enkele dagen voor de officiële zitting vergaderen zowel de meerderheid als de oppositie samen over de punten die op de dagorde zullen staan, men wil zo alles in geheime kring bespreken zonder dat even tuele discussies openbaar kunnen gemaakt worden. Men praat alles uit in die gesloten kring en men ontneemt zo de bewoners het democratisch recht zijn gekozenen hun rech ten te horen verdedigen. De oppositie doet mee aan dit stukje komedie, en ze verklaart tegen enkele partijgenoten: «Wij kunnen meer bereiken in zo'n vergaderingen dan in open zittingen, want dan zal de meerderheid ons unaniem wegstemmen, wat nu niet het geval is. Ook het risico dat za ken, zoals het vlug vlug weg werken van de grote bonussen op de betalingsbalans ten voordele van de Gijzegem- naars, de toekomstige cen trumgemeente Aalst zou alar meren, wordt hierdoor vrijwel nihil. Kortom, deze geruchten circuleren en wij willen die en kel naar voren brengen zonder stelling in te nemen. Om over te gaan tot de zitting zelf: hetzelfde stramien als al tijd: een puntje wordt voorge steld en na enkele nietzeg- gende opmerkingen unaniem goedgekeurd. Er valt dus niets te beleven, en men zou nog de kwatongen moeten geloven die beweren: «Als er niemand opdaagt, is de zitting na vijf mi nuten afgelopen, met toe schouwers rekt men de zitting tot een half uurtje. Op de zitting zelf werden, onder voorzitter schap van schepen Van Hum- beeck, volgende puntjes vrij wel unaniem goedgekeurd: 1Het verslag van de raads zitting van 9.9.75 wordt goed gekeurd. 2. Op vraag van R. Coen afwezig op de zitting van 9.9.75 wordt bevestigd dat geen enkel oppositielid geïnteres seerd was om toe te treden tot het antifusie-comité. 2. Gemeentebelasting rijwie len 1976 er wordt beslist de zelfde belasting van 1975 te behouden deze is namelijk treeds gestemd tot 1978. 3. Er wordt eenparig beslist een perceel grond in de Munt straat te verkopen. 4. Een grondcessie op het kerkhof wordt toegestaan voor 50 jaar. 5. Begrotingswijziging nr. 1 begroting 1975 COO wordt goedgekeurd met eenparig heid van stemmen. Op vraag van R. Coen (BSP) en A. DE RIDDER (CVP) zal van de COO meer klaarheid worden geëist waartoe de verhoging van de gemeentetoelage moet dienen. 6. De begroting 1976 van de COO wordt door alle aanwe zige leden goedgekeurd. 7. Het PV kasnazicht COO 2e trimester 75 wordt eenparig goedgekeurd. 8. De aankoop in der minnen van industriegronden in de Damkouter wordt eenparig aanvaard. 9. De gemeenteraad advi seert gunstig de onderhandse verkoop van 3 loten bouw grond door de COO. 10. De gemeenteraad mach tigt het schepenkollege tot het aanstellen van een ontwerper voor de aanleg van de centrale verwarming in het rekreatie- centrum. 11. De bespreking van het rooiplan van de Denderweg wordt verdaagd. 12. en 13 werden in geheime zitting besproeken. 14. Er wordt een principiële beslissing genomen tot de ver koop van een stuk grond in de Denderstraat. 15. Het schepenkollege wordt gemachtigd een raadsman aan te stellen voor bijstand bij de gerechterlijke afhandeling van onteigening van het eigendom van de Paters Oblaten. 16. Een wegverharding in de Kasteelaan en Dorpstraat is voorzien voor 1976. Punten 14 en 15 werden vóór de zitting aan de dagorde toe gevoegd door schepen Van Humbeeck. R. Coen vroeg tot opneming van punt 16.

De Voorpost | 1975 | | pagina 10