T F RUIM TWEE JAAR "OPEN ROEK VUUR EER ROEK voor een ONBEKENDE POEZIE IS ONBEMINDE POEZIE WILHELM MECHNIG IN BELFORTKELDER doek i boel DE GOUDEN REAEL 24 - 10-10-75 - De Voorpost Na ruim twee jaar open doek voor een boek voelen wij de behoefte eens achterom te kijken: wat heeft een reeks van honderd stukjes over boeken en schrijvers voor de lezer betekend? Tot welke nieuwe inzichten, tot welke smaakverf ijning heeft die kritische arbeid geleid? Honderd stukjes zijn natuurlijk nooit representatief voor een hele literatuur. In die honderd bijdragen zouden wij niet eens alle nieuwe opmerkelijke publicaties van de voorbije twee jaar hebben kunnen opvangen, zelfs niet indien wij ons tot Vlaanderen beperkten. Het blijft dus steeds een zaak van kiezen. Want zelfs een 1000-tal stukjes zouden niet volstaan om de gelukkige zeer rijke literatuur van Zuid- en Noord-Nederland te inventariëren. En tenslotte is zo'n werk nooit helemaal af. Daarom denken wij al die beperkingen het best te kunnen opvangen door de leze een staalkaart te MET ROMAIN JOHN VAN DE MAELE DOOR DE GRAUWE STRAAT «De grauwe straat is geen visioen Ik verbleef er van fe bruari tot juni 1974. De tweeëndertig gedichten die ik in Bolton schreef en aan Chantal Masson wou opdragen, zijn nooit bijgeschaafd geworden. Ze zijn een dokument over mijn een zaamheid (en mijn solidariteit) in een buurt die smalend Paki- land wordt genoemd» Aldus leidt Romain John Van de Maele de dertigtal bladzijden in, die het literair tijdschrift «Kruispunt-Summier 55» dit trimes ter voor hem vrijmaakte. Terwijl deze Aalstenaar (48) in zijn eerder gepubliceerde cyklus «Vruchtbare Haat» en zijn eerste volledige bundel «Dagboek van een paria» (1974) vooral het haat-element liet primeren, blijkt hij nu de balans in evenwicht te brengen. Een onderling evenwicht tussen wat hij de twee oerelementen noemt: liefde en haat. Volgens Romain J. mag de poëtische kommunikatie dan ook enkel stoelen op deze dubbele grond, vermits de moderne mensen buiten deze, weinig gemeen hebben. «mijn haat was vruchtbaar torn ik heb hem voor altijd in -woorden vastgelegd opdat ik mijn fluwelen hand nooit meer tot een vuist zou ballen maar jij mag nog geen dagboek gaan schrijven jij bent nog jong en een te vroeg verstommen is een vroegtijdige dood zonder haat MAAR OOK ZONDER LIEFDE» Met dit uitreksel raken we meteen het verhaal van de grauwe straat. De Curzon street is een Coronation street, lachend door talloze kijkers gevolgd «want ze hebben nooit een grauwe straat bezocht Troosteloze huisgevels in een armtierige buurt, hongerig snuf felende hondesnuiten, vuilberookte muren die de bomen elke groeikans ontnemen het dekor waarvóór het verhaal zich afspeelt, het gesprek verloopt met Tom over Kate (Chantal?) en de ik-persoon Maar het hadden net zo goed Piet en Anne- mie of Jo en Linda kunnen zijn. Immers, Romain J. Van de Maele beperkt zich tot een sobere, alledaagse verwoording van de gevoelswereld van even alle daagse mensen. Geen bombastische zwansfiguren dus, het geen de inbreng van eigen ervaringen door de lezer mogelijk maakt. Maar hiermee herhalen we enkel de meer diepgaande analyse van André Heyvaert in het Voorpost-nummer van 23 augustus '74. Ter illustratie putten we nog enkele passages uit deze bundel. Al zijn ze slechts brokjes sentiment geamputeerd van een veel ruimere ziel (Romain J. vergeve ons dit losrukken uit de kon tekst), ze zullen de lezer dezer meteen de persoon van Tom belichten: «torn is een septemberkind met een keizersnede ter wereld gebracht zelfs de liefde wordt met een mes opengereten als ze in de grauwe straat aan het bloeien ging» Maar liefde is er geen ijdel woord, en de grauwe straat is er ook al geen zonder einde. Bovendien, het eerder zeldzaam pes simisme vervaagt doorheen de lektuur tot vage kladden bittere herinnering. Immers, liefde is misschien het enige dat de mensheid doorheen de eeuwen leefbaar houdt, «liefde is te mooi om in een dwangbuis gekneld te worden». «je bent mijn vuurtoren liefste ver weg van hier maar ik vaar nu zeker op de golven van mijn pijn je licht is plots in curzon street zichtbaar geworden en je stem heeft fluisterend mijn noodroep beantwoord vanavond zal ik torn dromend op mijn knieën nemen en je naam fluisteren dan wellicht zal de grauwe straat in avondrood verdrinken zoals het meer die avond in maart toen je handen door mijn haren gleden» Net zoals de dichter denken we dat zijn verzameling wellicht geen schokkend dokument vormt. Of het bijdraagt tot enig verzet tegen gettovorming laten we aan de beoordeling van de lezer over. Een voorsmaakje van de sociale boodschap «in de sjieke huizen wordt toms buurt r nalend pakiland genoemd want er wonen kleurlingen in de krotten en er zit nog steeds een vuiltje aan «De grauwe straat» biedt veel meer dan dit, maar u verdiept er zich best zelf in. Het loont de moeite! RENE DE WITTE bezorgen van wat onze literatuur in de Moderne Tijd - d.w.z. van de romantiek af tot heden - te bieden heeft. In die zin kunnen de honderd reeds verschenen stukjes geleden als het begin van een verantwoorde keuze van werken die een ontwikkeld en kuituur-bewust mens moet gelezen hebben. Bij het bepalen van die keuze hebben wij reeds getracht te weerstaan aan de verleiding ons te beperken tot het algemene bekende tot de «ronkende» namen van schrijvers en titels, tot thema's die vandaag gulzig verslonden voer voor lezers zijn. Zonder blind te blijven voor het eigentijdse, hebben wij toch getracht een aantal literaire waarden - zowel schrijvers als titels en gen res - van onder het stof van de vergetelheid weg te halen en onder de ogen van de lezers te brengen. Sommige lezers stonden aanvankelijk afkerig voor die werkwijze maar traden achteraf het standput bij dat onze litera tuur een ijsberg is waarvan slechts een klein deel boven het oppervlak schittert. Dat de Vlaamse literatuur in de beide Nederlanden het sterkst lijdt onder die onder waardering ligt voor de hand gewijzigde machtsverhou dingen onder de literaire opinimakers, relatief groot sukses van hoofdzakelijk avant-gardistis ingestelde Noordnederlandse uitge vers op de Vlaamse markt, ontstaan van schrijver-clans en zogenaamde maatschap pij - en voor onderlinge bewieroking - die de clans en de maatschappij van vóór Wereldoorlog II contesteer den...en vervingen - ter reinwinst van de zelfkant-li teratuur ten koste van de traditionele Zuidnederland se heimatliteratuur, het suc ces van verdienstelijke doch kritiekloos nagevolge vorm vernieuwers, polarisatie naar enerzijds socialistisch- geërigageerde en anderzijds kristelijk-geengageerden ter vervanging van de vooroor logse polarisatie naar vrij- zinnige-vlaamsgezinden en kristel ijk-vlaamsgezin-ve- len ons literair patrimonium uitsluitend gestoffeerd wordt door een tiental musts, buiten wie dan verder geen belangrijk schrijver meer kan bestaan Na honderd stukjes is ons werk uiteraard niet af. Het moet tenminste nog zolang doorgezet worden tot een algemene en evenwichtige waardering van Noord- en Zuidnederlandse literatuur, van konformistischeen niet- conformistische, van ag nostische en christelijk- geïnspireerde, van roman tische en realistische litera tuur is bereikt. Lezers hebben ons vaak gevraagd te gelegenertijd een overzicht te willen laten verschijnen van de schrij vers, titels van werken en literaire, onderwerpen die in dit blad reeds aan bod komen. Wij vermelden daar om hierna in chronolo gische volgorde zoals ze verschenen de 100 Open doek voor een boek. Waar wijzelf over de datum van het verschijnen in De Voor post beschikken, nemen wij die op. Afzonderlijk vermel den wij ook de bijdragen over literaire ondervyerpen, verschenen buiten de ru briek Open doek voor een boek T7HT DoeK moet je nu echt lezen, 7.9.1973 (over goede boeken en critici) Het dwaallicht/Willem Els- schot, 7.9.1973 De ontaarde slapers/Ward Ruyslinck, 21.9.1973 Mijn leven onder de belgen Gaston Durnez, 28.9.1973 Het land Mordor/Rose Gro- non, 5.10.1973 Het oranje huis/Jaak Ster- velinck, 12.10.1973 Is de kunst ziek?/Albert Smeets, 19.10.1973 (Over waardering van de kunst) Vergeten straat/Louis-Paul Boon, 26.10.1973 Koelie en Houtekiet/Boon- Walschap, 2.11.1973 (Ver gelijking Boon-Walschap) Het deps van Houtekiet/Ge rard Walschap, 9.11.1973 Terugkeer naar Atlantis Hubert Lampo, 16.11.1973 Mensen achter de dijk/Filip De Pillecijn, 23.11.1973 Het leven en de dood in den ast/Stijn Streuvels, 30.11.1973 Iseland, Iseland/Fred Ger- monprez, 7.12.1973 De grote heer/Cor ria Lee man, 14.12.1973 Omtrent Deedee/Hugo Claus, 21.12.1973 Dood van een non/Maria Rosseels, 4.1.1974 De trein der traagheid/Jo- hand Daisne, 11.1.1974 De trap van steen en wolken/Johan Daisne, 18.11.1974 Joachim Van Babyion/Mar- nix Gijsen Mijn vriend de moordenaar Marnix Gijsen Het groot jaargetijdenboek Anton van Wilderode De Kavijaks/Jozef van Torre De Loteling/Hendrik Cons cience Reizigers voor gisteren/Jos Ghysen Philip en de anderen/Cees Nooteboom Klinkaart/Piet van Aken Het begeren Piet van Aken Ernest Staes advocaat/An ton Bergmann PieterluitFelix Dalle Boeken lezen, welke en hoe? 13.4.1974 (Over ver oordelen bij het lezen) Boeken lezen, welke en hoe? 26,4,1974 De muur/Jos Vandeloo, 3.5.1974 De kleine johannes/Frede- rikvan Eeden, 10.5.1974 Celbrieven, dertig dagen oorlog en andere harde waarheden/Wies Moens Alles komt terecht/Maurice Roelants, 31.5.1974 Maria Speermalie/Herman Teirlinck, 7.6.1974 Het behouden huis/Frede- rik-Willem Herman, 14.6. 1974 Terug tot Ina Damman/Si- mon Vestdijk, 21.6.1974 De zeer schone uren van juffrouw symforosa, begijn- tjesFelix Timmermans, 29.6.1974 De avonden /Gerard-Corne- lis van het reve, 5.7.1974 Karakter/Ferdinand Borde- wijk, 12.7.1974 Wat ben ik blij dat ik in een dorp geboren ben Lut Ureel Toekomstig en onafwend baar herden king sceremo- nieel Henri-Floris Jespers De zonen van Pepe Gimi- nez/Jerm De zonen van Pepe Gimi- nez/Herman Vos Wilhelm Mechnig is niet meer weg te cijferen uit de Aalsterse schilderswereld. Mechnig, een uiterst be gaafd kunstenaar, gaat zijn eigen gang, stoort zich niet aan hedendaagse kunststro mingen en komt op regelma tige tijdstippen met een zeer verzorgde en steeds weer vernieuwde ekspositie in de Belfortkelder. Met vernieuwd willen wij niet zeggen dat er grote eksperimenten gebeurd zijn. Mechnig blijft tussen honderden herkenbaar, Mechnig blijft zoeken in de wonderbaarlijke, verfijnde elementaire weelde van de natuur, in de dierenwereld een ander belangrijk motief is ongetwijfeld de stad met zijn hoogbouw. Mechnig vertrekt steeds van een duidelijke indruk, blijft enigszins figuratief, maar door een wisselspel van verdoezend aangebracht tin ten en scherpgezette lijnen en kleuren komt hij tot een zekere abstraktie die afwijkt van het oorspronkelijk ge geven, veeleer een impres sie oproept. Nieuw zijn vooral de kleuren, daar waar vroeger een uitgesproken voorkeur voor rood, oranje en bruine tinten aanwezig was, zien we nu allerlei kleurschakeringen gaande van wit crème, tot paars en bordeaurood. Ook zijn stekelige dierim- pressies zijn in de minder heid, en worden aangevuld door romantische indrukken aan reizen, voorvallen en jeugdherinneringen. Het werk van Mechnig is en blijft een zeer persoonlijke kunst, vol vondsten, tech nische hoogstaand en getui gend van de gedegen vak kennis van een heel aparte kunstenaar. De tentoonstelling blijft ge opend tot 19 oktober Bel fortkelder Aalst. Roel Van de Plas Wilhelm Mechnig (el) Lang weekend/Walter van den Broeck, 16.8.1974 Het plantenoffensief/Pauml Koeck, 23.8.1974 De Cleyne keyser/Emiel van Hemeldonck, 30.8.1974 (O- ver E. Van Hemeldonck en andere ondergewaardeerde schrijvers) De seizoenen/Clem Schou wenaars, 6.9.1974 Op leven en dood/Ana Blamman, 13.9.1974 Erik/Godfried Bomans, 20.9.1974 De ramkoning/Rose Gro- non, 27.9.1974 ValentijnHans Andreus, 4.10.74 Serpentina's Pettitcoat/Jan Wolkers, 11.10.1974 Muziekje en een heel klein scheepje/Chris Yperman, 18.10.1974 De gele roos/Lode zielens, 25.10.1974 Orpheus/Albe, 31.10.1974 Een voetreis naar Rome Bertus Aafjes, 8.11.1974 Een lampion voor een blin de/Bertus Aafjes, 15.11. 1974 Matsombo en ik maar een neger en reizen met Jef Geeraerts/Jef Geeraerts, 22.11.1974 Vaarwel aan gertrude/Raf van de Linde, 29.11.1974 Klosjes, klosjes.../Gustaaf Vermeersch, 6.12.1974 Het bol leken/Cyriel Buys- se, 13.12.1974 De onbekende soldaat/Wal- ter Roland, 20.12.1974 Een stoet van dwergen/Si mon Carmiggelt, 3.1.1975 Het stenen bruidsbed/Harry Mulisch, 10.1.1975 Water/Jan Veulemans, 17.1.1975 Xantippe/PaulLebeau, 24.1.1975 Veel geluk professor/Aster Berkhof, 31.1.1975 Icara zonder vleugels/Ina Van Goeree, 7.2.1975 Kaas/Willem Elschot, 14.2.1975 Onbekende verhalen/Mau rice D'Haese, 21.2.1975 De Wandelende Jood/Au gust Vermeylen, 28.2.1975 Jeugd/Ernest Claes, 7.3. 1975 Het bittere kruid/Marg; Minco, 14.3.1975 Isthar/ Rose Gronon 21.3.1975 De knetterende schedel /Roger van de Velde, 4.< 1975 Ik was een onwaardige/L.H Cotvooghel, 11.4.1975 De kleine Rudolf/Aart va derLeeuw, 18.4.1975 De stille man/Albert Va Hoogenbemt, 25.4.1975 Ik ben een hand/Harr Platteel, 2.5.1975 De veerman en de jonkvrouv Filip De Pillecijn, 9.5.1975 Bittere wijn/Bert van Aet schot, 16.5.1975 Barcarolle Johan Fabricius, 23.5.1975 Noorderlicht/Ferdinand Bordewijk, 30.5.1975 Met open ogen/Ann Ru gers-Van der Loeft, 6.6.197 De gekwetste Marcel Proost, 20.6.1975 Het huis boven de melkwe Jan van den Weghe, 27 1975 Brieven aan mijn kleinzoo -Tie Abel J. Herzberg, 4.7.1975 Een handvol aard Valèredepauw, 11.7.1975 Herinneringswaarden Ka- rel Jonckheere-Valère De pauw-Anton van der platst (Over de dagboeknotitie van de drie genoemden) Het huis der onbekenden Jos Vandeloo, 14.8.1975 Vingers van mijn linke hand/Jef Last, 22.8.1975 Johanna-Maria/Paul Le beau Tabula Rasa/Roger van d velde, 29.8.1975 De levenden en de dode André Demets De wind Waait/Ernest vai der hallen De gouden Reael Jan Men! Buiten de reeks Open doe voor een boek verschei nog uitvoerige bijdragt over Alfons van de Maele, 4. 1974 Ben Cami, 22.11.1974 Gustaaf Vermeersh, 6.1| 1974 Alfons De Cock, 28.8.19' ER gebt seist dan, Sont kont dagr de n Frans-Jos Verdool' Mevri en dc De schreeuw, of ode aan Roger Van de Velde, werk van Wilhelm Mechnig. De Noordnederlander Jan Mens is een tijdlang een populaire schrijver geweest, dankzij... de televisie. De televisie-bewerking van zijn De Kleine waarheid heeft immers een paar tientallen weken lang de Nederlanders van Noord en Zuid in de ban gehouden en bewondering en ontroering opgewekt voor de zo mense lijke personages van Jan Mens. Intussen is ook dat weerom voorbij en vergeten. En Jan Mens blijft een ongelezen en dus onvoldoende gewaardeer de schrijver.Toch is Jan Mens een belangrijk schrijver en een grootmeester van het zoge naamde betere volksboek. In zijn strak gehouden verhalen ordent hij de chaos van met elkaar verstrengelde ver langens. belangen en daden van hartstochtelijk levende volksmensen, van aanklam- pers die iets willen bereiken in hun leven, van pierewaaiers en door lot en ellende getekenden. Al die verhalen tonen een sterke verbeeldingskracht, een taalbeheersing en een sociale bewogenheid zonder vloek of wrok. De werken van Jan Mens zijn geenszins manifesten op pamfletten, maar zijn vormen daarom niet minder een aan klacht tegen de uitbuiting, de onverschilligheid en de ach terbaksheid, het burgerlijk, fatsoen, de taboes, de klein heid die in alle lagen van de matschappij aanwijsbaar is. Een opvallend sterk Jan Mens- verhaal is Dc Gouden Reael (Uitg. Querido, Amsterdam), opgebouwd rondom een ge lijknamig Amsterdamse her berg, waar de jonge weduwe Griet Manshade troont en beveelt als een kapitein op een schip en haar leven verdeelt tussen haar arbeid als onbesproken kasteleinse en dc tedere zorg voor haar enig kind Jane. Griet is een geziene persoonlijkheid in de wijk van zeelui en havenarbeiders om heen de Gouden Reael. De In ee voor eerd verle Deir wan) kijf. proe fami hers< praatjes die tijdelijk opsteken veranderen daarin niets. Want Men behoeft niet alles geloven wat een eenzaam varensgast vertelt terwijl zijn schip hobbelt op de golven en zijn lijf doordrenkt raakt met verlangen naar tederheid, die voor geld te koop is. In alle omstandigheden is De Gouden Reael dé pleister plaats van het stuk Amster dam dat het hard haven- en zeelabeur wil vergeten in de roes van drank en samenzijn Tot Jan Witte, een stille maar energieke rosharige jongeman, er toevalligerwijze aanbelandt, zowel Griet als Jane onbewus in de ban houdt en het eendei leven van de buurt dag vi dag bedreigt: zijn afkeer de drank, zijn zorgzaaniheit en zijn ambitie het in het level ergens te schoppen en voori zijn mcér dan aanvaard woi den door de kasteleinse van Gouden Reael en haar dochtel winden de buurt op. roepei tegenstrijdige gevoelens opi veroorzaken deining onder dl stamgasten, voor wie Grit Manshade duidelijk mindi belangstelling toont dan voi de «vreemde», de viljarmaki Jan Witte. Ongevraagd Griet die Jan Witte helpen bi de uitvoering van zijn plannei zich te vestigen als biljartfa brikant. Jan Witte heeft echt» slechts oog voor zijn werk ei voor Jane, die bijna nog eet kind is. De houding kwetst de door het leven niet bijzondei verwende Griet in haar gevoe lens tegenover Jan Witte, dit zich naarmate zijn droom verwerkelijkt wordt steeds on afhankelijker gaat opstelleren tegenover Griet. Toch blijkei dan de gevoelens van Griet tegen-lijk. over Jan Witte eerlijk en zat e gesublimeerd. Op de dag v: het huwelijk van Witte en Jant is zij een oude en vereenzaam- ^ggj. dc vrouw, ofschoon zij slechts zesendertig is. Frans-Jos-Vcrdoodi «D» Eers' foor: fiktie den I Muyl

De Voorpost | 1975 | | pagina 24