Vrije tribune v.u. AALSTERSE PATER VLOOG ZELF MET EEN CESSNA NAAR ZAIRE K.P. P.V.V. 2 - 10-10-75 - De Voorpost De redaktie heeft,het recht deze teksten in te korten. GEWELD De westerse wereld heeft zeer scherp gereageerd op de; vijf terechtstellingen in Spanje. Deze verontwaardi ging is gegrond. In 1975 zou de doodstraf niet meer mogen behoren tot het strafwetboek van een be schaafde land, ook al was het een zware beschuldiging die tegen de betrokkenen was ingebracht: Moord op politie-agenten. De dood straf lost trouwens niets op. Geweld roept geweld op. Op cjie wijze blijft men in een c!ircel rondstappen: de vijf terechtstellingen worden door de Basken als even zoveel gerechtelijke moor den beschouwd en zullen nieuwe geweldplegingen voor gevolg hebben. Het is trouwens niet op die wijze dat in Spanje de rust zal weerkeren. Het Franco regiem zal er niet door versterkt worden. De moei lijkheden zullen aanhouden. Het geweld zal blijven heer sen. Het valt dus te vrezen dat deze vijf jonge mensen nutteloos tegen de ekseku- tie-paal zijn gegaan. Het niet-verlenen van gratie zo voor het Spanje van Franco wel eens de betekenis kun nen krijgen van wat de Franse staatsman Ch. M. Talleyrand op de hem eigen wijze omschreef: «Het is erger dan een misdaad. Het is een fout!». De vijf terechtstellingen in Spanje werden - dat was te verwachten - door de kom- munisten in heel Europa aangegrepen om een onge meen brutale hetze te ontke tenen tegen alles wat Spanje aan vestigingen heeft in het Westen: banken, reisagent schappen, enz. Deze hetze beperkt zich niet tot moties en optochten. Het werd deze maal straatschenderij, ver nieling, brandstichtingen... Ook de rol van onze eigen BRT moet in dit verband onderstreept worden. In het TV-nieuws krijgt het anti spaans geweld de kop het nieuws en wordt minuten lang uitgesponnen en uitge smeerd...Over de verant woordelijkheid van deze met ieders centen behaalde in stelling stelt niemand zich vragen... Op het ogenblik dat in Spanje het eksekutie-pelo- ton aantrad, veroordeelde in de Sowjet-Unie een recht bank in het stadje Vladimir, 200 km ten oosten van Moskou, de russsiche on- jjerdaad Wladimir Osipov tot acht jaar werkkamp, strikt regiem. Deze31-jarige nad zich schuldig gemaakt aan anti-sowjet-aktiviteiten. Hij had namelijk de moed gehad een nationalistisch tijdschrift «Vetsje» uit te geven. Daarop staat in de Sowjet-Unie acht jaar werk kamp! Wladimir Osipov is trouwens een recidivist: Hij heeft al acht jaar werkkamp achter de rug! Deze veroordeling, in de grond een misdaad tegen de mensheid, de zoveelste waaraan de Sowjet-dikta- tuur zich schuldig maakt, moet men in de krant gaan zoeken op bladzijde zoveel, ergens onderan, tien lijn tjes. Voor deze schending van de elementairste men senrechten geen vette kop pen op de eerste bladzijde. Voor deze veroordeelde, die na zestien jaar werkkamp geen mens meer zal zijn, gaat niemand op straat om zijn verontwaardiging uit te schreeuwen. Aan dit on- re'cht besteedt onze BRT zelfs geen sekonde van het nieuws! De vijf Spaanse lijken wor den door het internationaal kommunisme als projektie- len gebruikt tegen het Fran- co-Spanje. Omdat de wereld de eigen Sowjet-misdaden niet zou zien! Ondertussen gaan de onde- mokratische en anti-demo- kratische fratsen van de Portugese militairen zo goed als ongestoord hun gang. Maar wie heeft daar nu nog belangstelling voor? Willy Cobbaut 11.000 WERKNEMERS BEDREIGT IN OOST-VLAANDEREN Een zeer lakonischbericht in een krant die ver van Kommunistisch is: 11.000 Oost-Vlaamse werknemers bedreigd. Volgens Vlaamse streekekonomie zijn inder daad in Oost-Vlaanderen niet minder dan 93 bedrijven in moeilijkheden, met 11.000 werknemers. Dit be tekent voor het Gentse 17 bedrijven met iets minder dan 1.900 werknemers, voor het Dendermondse 12 be drijven met 2000 werkne mers. Voor het arr. Aalst 20 bedrijven met 2000 perso nen. Voor Oudenaarde 19 bedrijven met 2.670 werk nemers en voor St. Ni klaas 24 bedrijven met 2.635i personen. Daar zit stof in vooreen hele reeks van overwegingen. Eerst en vooral moeten we reeds vaststellen dat de Korrimunistische Partij meer dan gelijk heeft wan neer ze voorstelt dat niet langer meer zou mogen toegelaten worden dat een bedrijf hals over kop sluit of kollektief afdankt. Zes maanden vooropzeg is geen dag te veel wanneer het met de huidige werkloosheid om de werkgelegenheid gaat Ten tweede stellen wij met klem de vraag, of het niet hoog tijd over een tweede voorstel van de KPB dieper na te denken. Waarom zou de pensioensgerechtige leeftijd in dergelijke om standigheden niet vermin derd worden tot 60 en 55 jaar (vrouwen) met waarborg van 80% van het loon? Niemand moet daartoe verplicht wor den maar hoeveel mensen zouden niet beter vragen, en in hoeveel gevallen zou men de jonge afgestudeerden aldus niet van de straat kunnen helpen? Derde kwestieis het met de huidige produktiemiddelen en een reeks van grote ondernemingen die reuze winsten boeken niet het moment om de werktijd tot 36 uren te verminderen? Natuurlij zullen daarentegen een aantal tegenargumen ten worden aangesleept, maar herinneren de ouderen zich niet dat dit ook het geval was toen werd gespro ken over de 44 - en de 40-urenweek? Bovenaan weet men natuur lijk wel beter, waar we hebben de indruk dat nog heel wat werkers zich geen rekenschap geven van de werkelijke toestand. Zij ge loven meestal nog te doen te hebben met een van die voorbijgaande ekonomische krisissen, dalingen van de ekonomische konjunktuur, zoals velen onder hen er nog hebben gekend. Maar daar ligt juist hun grove vergis sing. Het is vandaag veel méér! Wat wij vandaag beleven - inflatie en werkloosheid - zijn tekenen van de algeme ne krisis van het kapitalis me. Al opgemerkt hoe de burgerlijke kranten zich in spannen om de grote massa voor te houden dat dit over de hele wereld het geval is, ook in de socialistische landen? Dit past natuurlijk zeer goed in hun kraam, vermits hun inspanningen er op gericht zijn de arbeiders ervan te overtuigen dat iedereen moet offers bren gen, maar dit is wellicht de grofste leugen van de jong ste vijfentwintig jaar. Onder de invloed van de buitenlan dse handel kunnen de prij zen van sommige produkten ook in de socialistische landen licht stijgen, maar dit wordt opgevangen door het geheel van de ekonomie, een geplande ekonomie en door de staatstussenkomst. En voor wat de werkloosheid betreft, moeten de miljoe nen bezoekers uit de kapita listische landen maar eens vragen waar ergens een werklozenbureel bestaat! Wij verheugen ons zeker niet over deze toestand in ons land. Het beste bewijs daarvan is, dat wij het sterkst op de bres staan tegen de werkloosheid. Wat ons Kommunsten bekom mert, is dat het algemeen bewustzijn in vertraging is op de werkelijk zeer gevaar lijkesituatie. Degenen die met werken hun brood moeten verdie nen - en dit geldt voor de middenstand - mogen zich niet op sleeptouw laten nemen door argumenten over de te hoge lonen voor de uitvoer en dergelijke onzin meer. Dit wordt in alle kapitalistische landen aan de openbare linie wijsge maakt. Zij moeten integen deel inzien, dat anti-mono polistische maatregelen zich opdringen. Maatrege len waarbij de macht van het grootkapitaal wordt beperkt en de regering haar volle verantwoordelijkheid neemt. Zij moeten daarbij inzien, dat deze maatregelen moge lijk zijn in het raam van een demokratisch bestel. Niet de sociaal- en politiek voor- uitstrevenden schepppen de wanorde, maar degenen die de progressistische oplos singen halstarrig blijven weigeren, omdat zij hun private belangen bedreigd voelen! Private belangen die moeten wijken voor het algemeen belang. Ray DeSmet Het woord aan het parlement De tweede dinsdag van oktober, dus volgende dins dag, komt het parlement na het zomerreces opnieuw bijeen. In een crisisperiode zoals wij die thans meema ken, zal echter voldoende werk voor deze vergaderin gen weggelegd zijn. Begrij pelijk is dan ook het voorstel om meerdere dagen voltalli ge vergaderingen te houden om de problemen zonder onderbreking door te pra ten. En van bij de aanvang krijgen de kamerleden en de senatoren reeds de gele genheid het regeringsbeleid te bespreken. Voor- en tegenstanders zullen de kans hebben hun mening te zeggen en te verdedigen betreffende de maatregelen van de ploeg Tindemans, ten overstaan van de sociale en economische toestand. En hopelijk wordt het een positieve bespreking zowel van meerderheid als opposi tie te meer dat eenieder in het halfrond verondersteld word bewust te zijn van de grote en zware problemen waarmee ons land vandaag heeft af-te rekenen. De gekozenen zullen naar gelang hun instelling ten overstaan van de moeilijk heden en naar gelang hun ideologische opvattingen de gelegenheid hebben hun plan tot economisch herstel uiteen te zetten en te vergelijken met de voorstel len steunende op andere besprekingen. Hopelijk zal men niet in het vage spreken over theoriën, maar wel concrete oplos singen en afdoende midde len voorstellen. De vraag kan gesteld worden of de moed zal worden opgebracht om tegenover de huidige moeilijkheden pas sende maatregelen te tref fen en de demogogische politieke taal te laten voor overleg, voor eenvoudige en directe oplossingen door gedurfde beslissingen Ons land en zijn bevolking vraagt geen vage voorstellen maar concrete daden. In deze moeilijke periode kan het parlement bewijzen voor VERVOLG Toen we daarmee klaar waren moesten we nog wachten op een ander vliegtuig dat wegens mistige lage bewolking moeite had om de lan dingsbaan te vinden. Eindelijk was die op de grond en konden we ver trekken. Het was 11,10 u. We ble ven braafjes boven de zee. Toen we dan aan de kaap Juby kwamen zagen we inderdaad een tenten kamp van soldaten die het grens gebied moesten bewaken. Dit zou het enige teken van leven blijven dat we nog zouden ontmoeten tot dat we in Vila Cisneros kwamen. Als we daar goed en wel voorbijwa ren zijn we terug boven het land gekomen, en weerom was het zand en nog eens zand. Geen sprietje groen, geen beekje, geen plasje water Wel kon men zien dat er ooit rivieren of vijvers moeten geweest zijn, maar die stonden nu poederdroog. Geen dorpen, geen teken van leven. Ik had echt de indruk dat dit stuk wereld er te veel was en voor niets kon dienen. Zo was het bijna 5 uur aan één stuk, tot we eindelijk in Vila Cisneros aankwamen om 16,07u. Het staat op alle kaarten, maar in feite is het slechts een voorschoot groot. De piste ligt op een schiereiland dat als een vinger in de zee uitsteekt. Langs beide kanten van de lan dingsbaan is er water. Cisneros is een soort militaire nederzetting om die spaanse kolonie wat in de hand te houden. Men heeft de indruk dat het leven er hard is, afgesloten van de rest van de wereld, zonder ont spanning of kulturele manifesta ties. Een hotel is er niet. Op de luchthaven zijn een paar kamers voorzien voor mensen die daar om een of andere reden moeten over nachten. Zo een kamertje hebben wij dan ook gekregen. Er was niet het minste komfort maar we kon den toch slapen en dat was 't voor naamste. In het centrum van de stad staat er wel een mooie kerk en een grote zandbak. Er is maar één restaurant waar we na veel aan dringen tegen 7,30u. toch wat eten gekregen hebben. Sinds Agadir hadden we niets meer onder de tand gehad tenzij dan onze koekjes met een slokje water. Van span ningen tussen de Spanjaarden en de afrikanen die er wonen hjeb ik geen spoor gezien Ik had integen deel de indruk dat die met elkaar in goede verhoudingen leefden. In dat restaurant kwamen zwarten en Spanjaarden samen gezellig een pintje pakken en een praatje slaan. Ons geld konden we daar wisselen bij een vent die rechtstreeks uit een cow-boy film scheen weggelopen te zijn Proper was het er echter allerminst Er staat daar altijd een zeer krachtige wind van 30 a 40 km per uur maar ge ziet er geen stof opwaaien. Hetzand en het stof zijn blijkbaar aan die wind zodanig gewend dat ze gewoon blijven lig gen en zich geen moeite meer ge troosten om zich door die wind te laten opjagen. De volgende morgen, het was toen al dinsdag 24 juni, gingen we in de bar van 't vliegveld een stukje brood eten met een tasje koffie Vermits we daar ter plaatse waren konden we die dag op tijd vertrek ken. Om 8.16u waren we al de lucht in, richting Dakar Het werd weer de eentonige aanblik van zand, ook boven Mauretanié. Toen we Dakar naderden beginnen we stilaan toch wat groen te zien. Ge leidelijk kwam er wat leven in de natuur en we waren er blij mee. We bereikten Dakar na een goede 4,30u. vliegen. Het was juist 12,49u. als we op de grond kwa men. Men was er bezig de luchtha ven uit te breiden en te verfraaien. Het zwarte werkvolk dat er doende was gaf zeker niet de indruk van een luie soort te zijn. Het heeft me getroffen hoe ijverig ze werkten. Er stonden ook geen «kijkers» bij. Zo iets ben ik bij ons in Zaire niet ge wend. We moesten er wel eventjes wachten op essence, maar voor de rest verliep alles er zeer vlot. We wilden nog naar Freetown en kon den er niet de tijd aan afdoen om te gaan eten. We zouden onze koek jes en ons fles water dan maar aanspreken. Om 14.30 geraakten we er weer weg De woestijn was voorbij en dat betekende meteen dat we rekening moesten houden met eventuele onweders. Bewol king was er wel, en de onweders waren gelukkig niet groot zodat we er altijd omheen konden vliegen. We vlogen boven Gambia en Guinea zonder er te landen. Het groen en de rivieren die we tussen de wolken door op de grond kon den zien, boden toch een veel zijn taak opgewassen te zijn. Bij een falen zou een zware klap aan de democra tie worden toegebracht. Ho pelijk beseffen de kamerle den en senatoren dat ze afstand moeten doen van alle druk van links of rechts om de moedige beslissin gen te treffen die van hen worden verwacht. In een periode van grote crisis moeten grote middelen wor den aangewend om uit de moeilijkheden te geraken. Het oplossen van de huidige moeilijkheden en het te boven komen van de crisis zal een nieuwe impuls betekenen voor grotere wel vaart en hoger welzijn. Diane D'Haeseleer blijere aanblik dan het dorre leven loze zand van de woestijn. Om 18,50 kwamen we dan in Freetown aan. We hadden er 4 uur en 20 minuten over gedgan. Dit zou onze langste vliegdag zijn; bijna 9 uur. De eigenlijke stad ligt als een schil derij aan de voet en de flank van een berg op een schiereiland, het vliegveld op een vlakte aan de kust van het vasteland. Vanuit de lucht gezien moet die stad wel heel mooi zijn. We hadden ze graag eens van dichterbij bekeken, maar daar was geen tijd voor. Het plaatsje waar het vliegveld ligt heet eigenlijk Lungi. WE vonden er onderdak in een soort gastenhuis niet ver daar vandaan Hoewel Siera Leone al geruime tijd onaf hankelijk is was de stempel van de engelse kolonisatie er toch nog heel goed merkbaar Het was ervrij warm en onweerachtig. Het perso neel gaf ons de raad het vliegtuig in de loods te zetten, om eventuele beschadiging bij een onweer te voorkomen Dat deden we dan ook. Het bad dat we konden nemen in het gastenhuis deed ons veel deugd. Op het terrasje naast het restaurant dat nog enkele sporen vertoonde van vroegere schoon heid en vergane glorie dronken we een frisse pint «Heineken brewed in Freetown». Het smaakte. Ook het supétje in engelse stijl opge diend viel nogal mee. We waren ondertussen al moe genoeg om naar ons kamertje te trekken. Het was een vrij zware dag geweest. Het bleef warm. Er kwam gelukkig een onweer overgewaaid en we waren blij dat ons vliegtuig veilig geborgen stond. De verfrissing van de regen was wel niet overdreven maar toch welkom Een typisch engels breakfast is eggs with ba con, maar er was geen bacon en ze hebben ons dan maar iets anders gegeven We dachten die dag (woensdag 25 juni) misschien tot Lagos te kunnen geraken Het duurde echter een hele tijd vooraleer we klaar kwa men met de formaliteiten. Het groot probleem was hier de betaling. De munteenheid hier is een leeuw (lion) en die is dan onderverdeeld in 4 poten (4 feet); en aan die poten zitten natuurlijk tenen en dat zijn de «cents». We moesten daar 28 leeuwen en 16 tenen betalen, (waarom niet drie voeten en één teen?) Hoeveel dat nu in dollar was, daar kregen ze kop noch staart aan. Koppen en staarten zijn blijkbaar in hun munt niet voorzien. Ze kwamen met een oud en ver kreukeld boekje voor den dag waarin de berekening moest staan, maar waar stond die juist? Diskus- sie van jewelste onder elkaar Bob deed zijn best om hen een beetje te helpen Toen het spelletje lang ge noeg geduurd had was tenslotte iedereen akkoord met 21 dollar Wij ook. Maar ondertussen was het 10,28 u. geworden als we konden opstijgen. Aan Lagos moesten we al niet meer denken, We besloten in Abidjan te blijven overnachten. Onze tussenlanding deden we in Roberts (Liberia). Een beetje la verend tussen onweerswolken kwamen we daar aan om 12,55u. Het was er een beetje aan 't rege nen maar toch kwam er een vrien delijke liberiaan dadelijk op ons toegelopen om ons in één adem te zeggen dat we welgekomen wa ren, dat het daar nationale feest dag was, dat om die reden de tak sen dubbel waren en dat we op de koop toe voor de verschillende diensten van de luchthaven nog eens 50 dollar moesten betalen Toen dan de tankwagen kwam bleek dat ook die met onze krediet kaart niet gediend was en geld in handen moest hebben. Hadden we dat geweten... maar 't was nu te laat, we stonden er. Die zogezegde nationale feestdag heeft ons daar het peulschilletje van 120 dollar gekost, en kwestie van omrekenen schenen ze daar geen enkele mei- lijkheid te ondervinden. Om onze sympathie met hun vaderlandse gevoelens te betuigen zijn dan naar het restaurant vlak bij de vlieghaven een omelette gaan eten, vooral ook om eens een glas fris water te kunnen dnnken. Om 14 .34 lieten we dien mensen alleen verder feesten en vlogen wij door naar Abidjan in Cóte dl voir. Het bleef zowat hetzelfde veld van on weerswolken zoals in de voormid dag, maar gelukkig konden we er telkens zonder te veel moeite onze weg doorheenboren. Een keer 'toch werden we een beetje verrast en werden we nogal brutaal de hoogte ingezogen, maar 't duurde niet lang. Dat ook was dan een ex- perientie meer Om 17,45 kwamen we in Abidjan aan. Vermits we het vereiste visum hadden was er geen enkel probleem. Wel merkten we duidelijk dat we dichter bij de venaar kwamen en dat de dagen korter werden. We namen een taxi naar de stad om logement te joe- ken Drie, voer hotels aangedaan maar telkens volgeboekt Tens lotte vonden we een onderkomen in het «hotel international» aan de kant van de inlandse wijken Het was er niet luxueus maar toch heel netjes. Het was al donker gewor den. Meer dan een uur hadden we rondgereden, doch het reke- ningske van onze taximan viel nog mee, slechts 2.000 CFA. Onder tussen hadden we toch een groot stuk van de stad gezien, en onze chauffeur had ons met fierheid heel wat uitleg gegeven. Abidjan geeft de indruk een zeer bedrijvige en welstellende stad te zijn Ze is pro per onderhouden, en de inlandse wijken geven niet die wanordelijke armoedige aanblik van andere grootsteden als Kinshasa of Ka- nanga lk-geloof dat Frankrijk daar nog een vaste voet op de grond heeft, en toch schijnt alles daar in handen van afrikanen te zijn. Aan de recepties van de hotels die we aandeden hadden we telkens met vriendelijke zwarten te doen. Op de luchthaven werden alle diensten verzekerd door zwarten. Er is een zeer druk verkeer maar echt op den draad versleten wagens zoals in Zaïre ziet ge daar praktisch niet Op de weg naar 't vliegveld stond een taximan in een grote plas wa ter zijn wagen af te wassen. Abid jan heeft op mij een zeer positieve indruk gemaakt en het verwondert me niet dat er daar zoveel interna tionale kongressen gehouden worden. Ondertussen was het donderdag geworden (26 juni). Om 9,24 u. konden we opstijgen met bestem ming Lagos (Nigeria). Zonder er te landen vlogen we boven Ghana, Togo en Dahomey. Toch hadden we voor die overvluchten een toe lating nodig. Die hadden we en dus was er geen moeilijkheid We landden in Lagos om 12,32u Welk een verschil met Abidjan! Gedaan met de vriendelijkheid en de hulp vaardigheid We stonden daar aan ons lot overgelaten. Men verwees ons naar een bureel, maar van die man kregen we nog niet eens een antwoord op onze vraag De blan- kenhaat kon je van dat ventje zijn gezicht zo afscheppen. We gingen terug naar buiten Na een poosje kwam daar iemand die in dienst was van de Britisch Caledonian. Die zegde ons dat het ventje van dat bureel niet wel wijs was, maar daar waren wij vet mee Toch wees hij ons de weg om bij de kontroleto- ren te geraken. Bob ging daarheen voor de formaliteiten. Ik probeerde ondertussen te weten te komen waar ik zijn moest om essence te krijgen. Na lang zoeken heb ik het dan toch gevonden Er was echter één moment waarop dat «onwijs» ventje en nog een paar andere zich wel aan ons interesseerden. Die mannen met hun essencewagen hadden geen laddertje bij. Dus zet ten ze een landrover tegen de vleugels van het vliegtuig om op die manier aan'de reservoirs te kunnen Bob vond het de moeite waard daarvan een foto te nemen. Een paar sekonden later, nog voor hij de tijd had gehad zijn apparaat in te stellen, stonden ze met een viertal bij hem om het apparaat af te nemen. Hij moest mee naar 't bureel. De film die er op stak, werd er uit genomen. Na veel palabreren heeft hij dan toch zijn apparaat te ruggekregen, en de film ook, maar wat zal daarvan nog bruikbaar zijn? Ook op de vlieghaven zelf lig gen de verschillende diensten wanordeijk door elkaar Het lijkt wel een doolhof. We hadden hon ger gekregen van al die onvriende lijkheid en zijn dan een brokje gaan peuzelen in het restaurant. De be diening was korrekt maar zonder meer. Ik was blij dat we uit dat on vriendelijk gedoe wegkonden om 14,33u. We vlogen nu naar Port Harcourt (ook nog Nigeria). Nor maal hadden we naar Calabar moeten vliegen omdat we volgens de officiële gegevens vanuit Port Harcourt niet naar het buitenland mochten vertrekken. De volgende dag moesten we naar Libreville en Calabar was een omweg De kort ste weg zou lang genoeg zijn, en dat was dan vanuitTort Harcourt Iemand had ons gezegd dat het toch kon We probeerden die dus maar We kwamen er aan om 17,53 u De kommandant van het plein was een zeer hoffelijk man. Na wat we in Lagos hadden mee gemaakt zou men maar met moeite geloven dat ook hij een Ni- geriaan was. Maar hij hield zich aan het reglement en we mochten van daaruit niet naar Libreville ver trekken Het was te laat om nog naar Calabar door te vliegen Hij liet voor ons de ambulancewagen van de pompiers komen om ons naar een hotel te brengen. Het zal wel een hotel geweest zijn, maar dan van een speciale soort. Mis schien was dat een ideaal pleister plaatsje voor andere piloten, maar wij voelden ons daar alleszins niet op ons gemak. Bob dacht dat de elektriciteit er in pan was omdat die ook in Lungi al eens een poosje was uitgevallen. Maar de duister nis bleek al vlug de aard van de verlichting zelf te zijn, Hpt heeft ons daar twee dollar gekost om er weg te geraken We namen een taxi om een ander hotel te zoeken. Toen begon een nieuwe kruisweg Het was al donker Waar dat ventje met ons allemaal naartoe reed weet ik niet, maar vele kilometers heeft hij gedaan vooraleer we terecht kwa men in het «cedar Palace Hotel». Kamers waren er daar niet. alleen maar «suites» Maar we waren het beu nog verder rond te dolen en bleven waar we waren. In feite wa ren die suites maar doodgewon® kamers, juist onder het dak Hr plafond was er al half uitgevallen het regende er binnen. De water leiding van de badkamer was ook niet in orde. Maar ja, we zouden er toch kunnen slapen en eten en dat was voor ons 't voornaamste Op de WC was er geen papier. We vroegen er maar er kwam geen Ik ging dan maar naar beneden. Ook daar was geen papier Aan de re ceptie kreeg ik toen een rolleke. Maar toen ik er weer buiten kwam vroegen ze waar ik mijn rolleke pa pier had achtergelaten Ik heb het gewoon vertikt om het terug te ha len Een lawaaierig verkeer als dal van Port Harcourt heb ik nog nooit meegemaakt. De verkopers van klaxons moeten daar zeker gou den zaken doen. ledereen toetert daar om ter hardts en om ter meest Om zot van te worden En dat zede ganse nacht door Tegen 4 uur in de morgen ging ik eens kijken of er werkelijk nog zovee verkeer was, want ik hoorde altijc maar toeteren Toen zag ik wagen, alleen op straat, maar elke tien meter moest hij zich toch eens laten horen Van administratie moeten ze daar ook een handje weg hebben. De bestelbon van ons avondeten droeg het eenvoudige en duidelijke nummertje: 44996- 97-41988-85. Het kostte ons daar 19 dollar Wie weet hebben ze dat roileke WC papier niet op mijn re» kening gezet. Vandaag vrijdag zou het normaa onze laatste dag zijn. Om 7u. wa ren we al op het vliegveld. Als we in Kinshasa wilden geraken mochten we geen tijd verliezen. Om 7,35u. vertrokken we naar Calabar Er was een lage bewolking maar we verkozen er niet boven te gaan om onze bestemming niet te missen. Na drie kwartier waren we in Cala bar. Terwijl Bob de formaliteiten ging vervullen zoals hij dat gewoon was te doen, zorgde ik dat het vliegtuig volgetankt werd. We moesten wel eventjes wachten tot met een handpomp de banden van de tankwagen opgepompt waren. Maar toen ging het vrij vlug en om 9,06u. konden we opstijgen met bestemming Libreville Praktisch de hele vlucht was boven de zee, de Golf Van Guinea

De Voorpost | 1975 | | pagina 2