FILM BIJ ONS AALSTERS TRIO IN BRUGSE KORREKELDER SCHITTEREND GESLAAGDE ZIEKENDAG VOOR LANGDURIGE ZIEKEN DE MARNIXRING HULDIGT WILLEM DE MEYER BRAIN DAMMAGE EN PILI-PILI-ROCK IN C.S.V. DE 4 - 10-10-75 - De Voorpost «Niet opgeven Sam» toneel van de bovenste plank «Play it again, Sam» van de Amerikaanse auteur-akteur- realisator Woody Allen is een lachstuk dat torenhoog boven het peil van de gewone komedie uitsteekt. Het is een stuk boordevol fantazie, absurditeiten, droombeelden. Het is het soort stuk waarvan men zegt: «Ik wil het opnieuw zien, omdat het sprankelend fris is, omdat de fijnzinnige humor meesle pend genoeg is om echte lachsalvo's te waarborgen. Sam, filmkritikus, is verlaten door zijn vrouw Nancy die de echtscheiding vroeg. Hij is een unieke man, in onze heden daagse maatschappij is dat soort zeldzaam, van het zwak kere type, verlegen, zonder zelfvertrouwen, onbehouwen en bijzonder onhandig in wat de omgang met vrouwtjes be treft. Een bevriend echtpaar, Dick en Linda, neemt hem op MOON OVER THE ALLEY VAN J. DESPINS Deze film kan U zien in filmklub Pan, op zondag 12 oktober om 20.30 uur. Jan Louies verstrekte ons hierover volgende informatie. «Moon over the Alley» is het verhaal over het steegje in de buurt van Portobello road, in Londen. Het steegje waarin bedelaars overnachten in het maanlicht, langswaar de dronken bar keeper met al zijn liefdesproblemen naar huis waggelt, waar een verliefd teener-koppeltje mishandeld wordt door een nozem bende, waar een oude man de kinderen begluurt... Op de hoek van de steeg staat een huis. Daarin wonen heel wat mensen. Allemaal hebben ze iets te maken met het leven in de wijk. En dat leven wordt in deze film op een treffende, onpretentieuze manier geschetst. Op een natuurlijke manier: alle akteurs zijn liefhebbers. De prent is eigenlijk een musicalniet dat geforceerd staan zingen terwijl ge in een benarde positie zit of al uw aandacht opgeslorpt wordt door dagelijkse beslommeringen. Hier wordt alleen gezongen als het te pas komteen moeder die haar kind in slaap wiegt, een jonge muzikant die laat horen wat hij kan, de huisvrouw die de bedden aan het opmaken is...en over de muziek kunnen we niet slechts zeggen; ze is geschreven door Galt MacDermot, de componist van de overbekende musical Hair. De film is geen net afgerond verhaal. Het is ook geen pamflet tegen de huidige samenleving, met veel geroep en gecontesteer. Het is een sfeer, waardoor ge meegesleept wordt en waardoor ge voelt dat er toch iets mis gaat in onze moderne «maatschappij»dat er nog weinig zijn die contact hebben met. hun buurmensen, hun wijkgenoten, maar die eveneens machteloos staan als de sloophamers hun afgeleefde en beleefde huizen verguizen. Notting Hill, met zijn steegje, zou de Brusselse Noorderwijk kunnen zijn. ILUMINACJA VAN KRZYSZTOF ZANUSSIE Staat op het programma van de KFL, op donderdag 16 oktober, om 20 uur. Een vreemde film van een Pools kineast. Een film ook, waarvan de titel doet denken aan het lampje dat in tekenverhalen plots gaat oplichten wanneer iemand plots aan iets denkt, een inval krijgt. Dat is meteen ook de betekenis van de titel: iemand die plots tot een inzicht komt, zonder dat hij in die richting heeft nagedacht. Het is misschien nuttig even te vermelden dat de realisator, Zanussi, enige jaren wetenschappen heeft gestudeerd alvorens zich door het medium film te gaan uitdrukken. Zijn films spelen zich dan ook meestal af in het milieu van wetenschapsmensen. In «lluminacja» vertelt hij ons over Franciszek, een zoeker. Ook hij studeert wetenschappen, grotendeels om een antwoord te vinden op de vragen die hem bezig houden. Die vragen houden verband met het wezen van ons «mens-zijn» en liggen nogal zwaar op de maag. Jammer genoeg vindt Franciszek het antwoord niet in de wetenschappen. Op zekere dag wordt het hem duidelijk dat hij niet langer meer te leven heeft. Hij blijkt ernstig ziek te zijn. Dat brengt hem tot het inzicht dat de mens slechts één zekerheid heeft, namelijk dat hij vroeg of laat sterven moet. Zanussi vermengt de filmrealiteit met dokumentaire stukken waarin wetenschappers allerlei theorieën komen verkondigen. Die theorieën zullen vast wel geïnte greerd zijn in het geheel, doch voor de leek zijn ze bijzonder duister. Handig springt Zanussi met de tijd omhij vertelt in feite een tiental jaren uit het leven an Franciszek. De kijker merkt dit aan de wisselende brillen van Franciszek. Aangeraden voor liefhebbers van intellektuele films, zij komen in Aalst toch al zo weinig aan hun trekken. BREAKOUT VAN TOM GRIES Het zal wel geenszins in de bedoeling liggen in cinema Palace een kleine Bronson-retrospectieve te geven, doch dit is dan de tweede opeenvolgende film waarin de stoere borst een aardig rolletje speelt. Ook zijn echtgenote Jill Ireland speelt mee, naast John Huston, Robert Duvall en Emilio Fernandez. Tom Gries heeft al beter werk geleverd en dat weet hij zelf ook best. Naar aanleiding van «Breakout» verklaarde hij dat het zuiver maakwerk is, dat hem echter in staat moet stellen betere dingen te maken. Dank zij de kommerciële suksessen van dergelijke films krijgt hij af en toe de kans om wat beters te maken Niet onaardig, alhoewel de vraag «waarom doen die dat?» dikwijls bij de kijker opkomt. In cinema Palace. BORSALINO AND CO VAN JACQUES DERAY Vervolg op het suksesrijke «Borsalino». Dat merk je enkel omdat Deray de draad oppikt daar waar «Borsalino» was geëindigdbij de dood van Jean-Paul Belmondo. De arme man wordt begraven en daarmee kan je «Borsalino» gerust vergeten. In «Borsalino and Co» dist Deray het verhaal op van een onverkwikkelijke druggeschiedenis in Marseille. In cinema Alfa. EMMANUELLE VAN JUST JAECKIN Tot mijn spijt moet ik U tenslotte ook nog meedelen dat «Emmanuelle» weer in de stad is (cinema Feestpaleis). Op het ogenblik dat de volgende film van Jaeckin, «Histoire D'o» in Frankrijk enige opspraak verwekt en in Brussel haast onopgemerkt voorbijgaat wordt duidelijk hoe handig deze man is in het misleiden van een publiek. Het Sylvia Kristel en Alain Cuny. Guy Dele sleeptouw in een poging hem over die bittere teleurstelling heen te helpen en draven aan met mogelijke kandidaten ver vangsters voor Nancy. Sam verzint steeds maar wat, een overdadig parfum gebruik, een van buiten geleerde ma gazinetekst, een kwasie onop vallend tentoongestelde me daille, maar juist daardoor de monstreert hij zijn eigen on handigheid. Beurtelings wekt hij medelijden en lachlust op. In zijn pogingen om een echte man te worden, wordt hij ter zijde gestaan door niemand minder dan James Bond, die zijn ervaringen ,kwistig rond strooit en Sam als het ware in vervoering brengt. Uiteindelijk komt het tot een over één nacht gaande verhouding met Linda die hem echter opnieuw verlaat en terugkeert naar haar echt genoot. Sam geeft niet op. Schijnt zijn zelfvertrouwen aangesterkt? Regisseur Roger De Wilde heeft hier weerom een staaltje van zijn kunnen ten beste ge geven. Dit uiterst moeilijk stuk dat makkelijk kan ontaarden in een onbegrijpelijke chaos is tot in de puntjes uitgewerkt. De taferelen die zich in de fan tasierijke geest van Sam afspe len, de James Bond raadge vingen, de uitspattingen van ex-vrouw Nancy zijn treffend geplaatst in een gedempt be lichtingskader, zodat schijn en werkelijkheid een aaneenslui tend geheel vormen. Eén uit zondering, het roeitafereel miste realiteit. Daan Hughaert als Sam bracht een schitterende prestatie. Het stuk is als het ware op zijn voorkomen geschreven, hij vertoont trouwens een opval lend fysische gelijkenis met au teur Woody Allen. Zelden za- LLAR Ms mi vil bei Van links naar rechts: Marleen Maes, Liliane De Waegeneer, Daan Hughaert en Guido Klinck. Francine De Bolle als Nancy. gen we een zo'n sterk mimi sche prestatie. Daan Hughaert sleept de toeschouwer mee een hele vertoning lang in een ademloos tempo. Marleen Maes als Linda was een waardige tegenspeelster. Liliane De Waegeneer was dame X, gelijk aan diverse vrouwtjes, diverse karakters, nu eens de naïeve modepop, dan weer de glamour-girl of gewoon de serieuze museum bezoekster. Zij slaagde daarin wonderwel vooral als er ern stige taal bij te pas kwam maar overdreef hopeloos in de vamp-scène. De James Bond figuur miste overtuigings kracht. In Oswald Versyp, toch wel een klasse-akteur, zagen we nu nietdirektdeplayboy.de ladykiller, de grootsprakerige man van de wereld. Francine De Bolle als Nancy leverde een voortreffelijke prestatie in een voor haar ge knipte maar ondankbare rol; daarentegen schoot Guido Klinck ettelijke keren te kort. We zagen het dit keer in hem niet zo goed zitten. Een za kenman is Guido nog lang niet en zijn charmes waardoor hij een vrouw als Linda terugkrijgt leken dan toch verborgen charmes te zijn. Globaal gezien een puike pres tatie van onze Aalsterse ak teurs bij hun debuut in de Kor rekelder. Wie we echter niet mogen vergeten is Suzanne Cassiman, de steun achter de schermen, die voor menig kos tuum en attribuut instond, en handen te kort had om de ra zendsnelle verkleedpartijen vlot te doen verlopen. De wijze waarop de akteurs Suzanneke op de handen dra gen, is een bewijs van haar onmisbaar vakmanschap als toneelmeester. Wie zich de moeite wilt doen deze verplaatsing te onderne men, zal net zoals wij met boordevol optimisme het nieuwe toneelseizoen te Aalst aanvangen. Voorstellingen tot 8 november elke woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag. Aanvang 20.30 u. Korrekelder, Kraan plaats 8, Brugge. Plaatsbe spreking elke weekdag van 15 tot 19 uur, telefoon 050- 33.88.50. ROEL VAN DE PLAS en, v ten tc lens I t da 5rst\ enaa ereik ilfs vena ian msta dikv in v< eg ets C rma': root =kt:e rem: hei Kllpt tbelc IATE HOFSTADE ZIEKENZORGWERKING Op woensdag 1 oktober wer den door de kristelijke zieken fondsen van Hofstade, Gijze- gem en Herdersem de zieken samengebracht, in het lokaal «Ons Huis» te Hofstade. Daar ging de jaarlijkse zieken dag door, alle ingeschreven zieken worden daar samenge bracht voor een ontmoetings dag waaraan iedere deelne mer werkelijk genoegen be leeft. Een speciale autobus was in gelegd om vanuit Herdersem, langs Gijzegem om de zieken te halen, en zo naar «Ons Huis» in Hofstade te brengen. Honderd en zes zieken namen deel aan deze fijne ontmoe tingsdag. Na een openings woord door Staf Van Geert van het gewest Aalst, die de nood zaak en het belang van zie kenbezoek voor vereenzaam den uiteenzette en een oproep deed om ieder in zijn wijk of straat eens na te gaan waar zieken wonen en hun als het kan een bezoek te brengen. Hierop kwam het jeugdkoor «De Edelweisjes» stijlvol op, gedurende een Eucharistievie ring, die voorafgegaan werd door de E.H. Mussche, pastoor te Herdersem. Het meisjeskoor «De Edelweis jes» trad op onder de kundige leiding van juffrouw Baeyens, lerares, die een zeer goed jeugdkoor leidt. Het jeugdkoor heeft een regelmatige oefen- stonde, elke dag. na de school tijd, zo bekomt men een zeer hoog peil. Op deze open -uitvoering voor de zieken was het zeer goed merkbaar dat het meisjeskoor flink kan presteren. Z.E.H Pastoor van Hofstade gaf een homilie, en nadien volgde een bont ontspan ningsgedeelte, geleid door Benny Evert, konferencier en zanger, en die als muzikale clown een begeesterende bij val genoot. Deze ontmoetingsdag voor zieken te Hofstade, mag als voorbeeld gesteld worden wat sfeer en geestdrift en fijn amu sement betreft en is een kultu- rele manifestatie waaraan voorzitter P. Van Der Heyden met gans zijn ploeg van vrijwil ligers geluk moet gewenst worden. Deze vrijwilligersploeg zQtte zich in voor gans de dag, en men voelt de vriendschap in die ploeg tastbaar aan. Een koffietafel, een een versnapering, zo vlogen de uren. De organisatie verliep vlot, maar toch was er een grote af wezige: Eugeen Van Der Biest, afgevaardigde van de CM Hof stade, die zelf in het ziekenhuis te Gent ligt, met een kniebreuk, onmogelijk aanwezig kon zijn, maar die zeker wel aan deze dag zal liggen denken hebben. Wij danken allen die het moge lijk gemaakt hebben om deze ziekendag te realizeren en wij zeggen nog tot allen die aan wezig waren tot blij weerzien. Een van de doelstellingen van de Marnixring, als Vlaamse Service Club, is het verspreiden en bevorderen van de Nederlandse Kuituur. In die optiek wordt regelmatig hulde gebracht aan landgenoten die zich op een bijzonder wijze verdienstelijk hebben gemaakt voorde kulturele ontvoogding en verrijking van onze Vlaamse volksgemeenschap. Verleden jaar werd de ere- Willem De Meyer aan de penning van de Marnixring beurt, die ondertussen 75 uitgereikt aan Jozef Weyns, de man die Bokrijk maakte. Op 19 oktober e.k. komt jaar geworden is. Wie, die hem kent, zou het geloven? Want nog onverstoord en zingend met een vaste stem. Trekt Willem met zijn trek- harmonica door het land en zelfs naar den vreemde. Was hij niet onlangs in Canada om de tabaksplanters en onze studenten die er ge werkt hebben wat op te vrolijken met zijn liederen? Sinds meer dan 40 jaar zwerft Willem De Meyer van dorp tot dorp, in Wat zij zo grappig vonden, was ons niet meteen duide lijk. Zij: een zootje zestien jarigen, giechelend en gek doende de mensen nawui vend, samengepakt voóréén der vensters van de Beuken laan in Terjoden. We dachten: ze spiegelden zich, we dachten...tot we ingingen op de 'kom es kijken' van het meisje-met- de-bril. Aan de andere kant, een aapje, enkele bananen hoog en verbaasd het serieuze van de anderen in vraag stel lend. Soort zoekt soort, zeiden we, maar iemand merkte op dat we'r ook bijstonden en we zwegen dan maar. Zeker toen Raf z'n volgelingen opriep hem te volgen naar het repetitielokaal. We volgden... Aan Bea die het gerstenat zo vlot en vrij door ieders keelgat vloeien laat: onze .dorst is nog steeds niet gelaafd na de kruiperij over de stoelen en de tafels in 'jou' Madelon-zaal. Be dank ons lijden, lieve Bea. Voor jou dit schrijven over Brain Dammage. Met 'Wild Thing' zingt Raf over het 'ding' dat men gewoonlijk meisje noemt. Maar Raf Geest is er niet alleen met z'n sologitaar en stem. Er is ook Peter Schellekens en hij is drum mer bij Brain Dammage. We staan stom van verbazing wanneer hij hemd en broek uitspeelt...en vervangt. Van drummen moet je vreselijk zweten, zegt hij, we staan niet langer spraakloos en vragen aan slaggitarist Chris Houiele hoe z'n naam in godsnaam wordt ge speld. Mark Bonner is ons niet onbekend, hij speelt bas en zingt. Indien Josée zich in de drukkerij niet heeft laten charmeren door de succes rijke zetduivel, dan kent u nu de juiste bezetting van deze heimat-formatie. Belofte vol, zeker niet volmaakt maar alleszins een zekere interesse waard. Op zater dag 11 oktober a.s. spelen zij voor u in het centrum voor samenlevingsvernieuwing, zegge C.S.V.om 20 stipt. Er is een vóórprogramma, maar dit blijft een verras sing. Hetgeen ze u te bieden hebbeneigen en ander materiaal, een muze van vetkuif en glittervest, tech nische puike muzikanten (zeker gezien hun leeftijd) alhoewel ja...de zang is soms wel iets minder. Voor de rest, lekker swingende pop, gekruid met de nodige rock- en bluesingrediënten die borg staan voor een gezellige avond. Mogen we dansen? R.D.W. scholen, bij de jeugd, bij de mannen en vrouwen van de derde leeftijd, bij vrouwen groeperingen en kulturele verenigingen, bij onze sol daten en zovele andere om er het goede Vlaamse volks lied aan te leren en te doen zingen. De inrichting van de huldi ging aan Willem De Meyer werd opgedragen aan het gewest Zuid-Oost-Vlaande- renvan de Marnixring. En vermits Willem niet zo erg gesteld is op plechtig akademisch gedoe wordt het een zangnamiddag naar zijn hart, waaraan iedereen die er zin in heeft kan aan deelnemen. Zoals gezegd op zondag 19 oktober e.k. te 14.30 uur in de feestzaal van het St. Franciscus instituut te Strij- tem-Roosdaal. Het programma voorziet het optreden van kunstgroep Alkuone uit Aalst. het meisjeskoor van het St. Franciscusinstituut Strijtem het knapenkoor van het St. Aloysiuscollege uit Ni- nove de groep Spiraal uit Ninove het Ninoofs gemengd koor De feestrede zal gehouden worden door de heer Jan Bascour, voorzitter van de Nederlandse Kultuurraad, terwijl de overhandiging van de erepenning zal geschie den door de heer Vik Bourgeais, nationale voor zittervan de Marnixring. Alle belangstellenden zijn tot deze feestzitting uitge nodigd. De toegang is kosteloos. ing, lede1 chep P (He r anal et g •0.C et as nze aars lart it is anlei at he eke an e chep ierd i eme roeg enzij nder >ren n vre

De Voorpost | 1975 | | pagina 4