mts* JE EREMBODEGEMSE BRANDWEERMANNEN KWIJTEN ZICH MEER DAN BEHOORLIJK VAN HUN ZWARE TAAK GEMEENTERAAD 3AARDEGEM L NIEUWERKERKEN HEEFT PARKEERPROBLEMEN IS SLOPINGSDRIFT TE NIEUWERKERKEN OORZAAK VAN GEBREK AAN TOERISTISCHE MERKWAARDIGHEDEN? De Voorpost - 10-10-75 - 5 <et groot aantal fabrieken zorgt er in Erembodegem voor dat ir konstant een reèel brandgevaar bestaat, van het plaatse- ijke brandweerkorps wordt dan ook een grotere bekwaam- leid geeist dan van deze uit de omliggende gemeenten. Dank jij een uniek alarmsysteem en een haast perfekte uitrusting tan de Erembodegemse brandweer deze enorme opdracht leel degelijk volbrengen. 1ARMSYSTEEM Is men de plaats van de brand ril bereiken met men uiteraard ver een degelijk alarmsys- >em beschikken. Daarom laakt de Erembodegemse randweer gebruik van een ysteem dat uniek is in Europa, let werkt als volgt: wanneer er rand uitbreekt, belt men naar et nummer 700.000, ogen- likkelijk gaat bij 5 verschil- >nde brandweermannen de elefoon, een beurtrol zorgt er- oor dat er steeds iemand thuis Bij elk telefoontoestel be- indt zich een zendontvan- sttoestel. Onmiddellijk wor- jn 16 chauffeurs opgeroepen ie eveneens over zo'n toestel ischikken, 4 ervan begeven ch dadelijk naar het arsenaal i vertrekken met een brand- eerwagen naar de vuurh- ard. Terzelvertijd worden ook f brandweermannen, die elk leeds een toestel bij zich heb- en, verwittigd. In 30 secon- »n tot 1 minuut zijn de 4 wa rns buiten. En een test wees t dat men het punt dat het >rst verwijderd ligt van het ar- snaal in ongeveer 4 minuten jreikt, dit is een prestatie die dfs een beroepskorps niet lenaart. Deze proef werd ge- jan in min of meer gunstige ristandigheden want maar al dikwijls moeten de spuitgas- in vaststellen dat zij op de reg gehinderd worden door iets ontziende automobilis- sn. Ook zorgt in een aantal ■ma's, waar het brandgevaar root is, een automatisch de- iktiesysteem ervoor dat de rembodegemse brandweer het te sterk stijgen van de mperatuur dadelijk wordt op- ebeld. LAS ATERIAAL lok het materiaal bevindt zich een meer dan behoorlijke staat. Zo heeft men een hoged- /kfankwagen die steeds als erste vertrekt bij industriële randen en die met zijn 1200 ter water inhoud onmiddellijk tan in werking gesteld worden, n deze wagen bevinden zich iaast het traditionele blusma- fenaal ook automatische rea- Imatietoestellen, zuurstof- paskers, snijtoestellen om pensen uit autowrakken te ha- jn enz. Een tweede wagen is pedaal uitgerust voor eide-weide- en bosbranden, jaarlijks worden een vier vijf- ildergelijke branden gesigna- terd. In ditvoetuig bevindtzich nder andere een waterkanon it 5000 liter water per minuut kan spuiten. Een demonstratie van een opstelling van een groep aan open water, uitge rust met gasmaskers, toonde mij het nut aan van een derde kleinere wagen. Hierin bevond zich een diesel voor de verlich ting en een brandvrije pomp. Als laatste werktuig werd de grote brandladder getoond. Deze heeft een hoogte van 18 meter en hiermee kan men alle Erembodegemse gebouwen aan. Dit kan bv. niet gezegd worden van deze van Aalst die slechts 30 meter hoogte be reikt, terwijl er gebouwen zijn van 60 meter. De ladder kan ook als hefkraan dienen, als hulp aan gewonden en bij snel- reddingen. WERKTERREIN De gevaarlijkste industrieën zijn Egmond: chemische nij verheid, Dekaply en Resocub: hout en R.E.D. papier. Zij be zorgen de brandweer 50% van hun werk. Daarbuiten vallen de gewone branden met daar naast het helpen bij ongeval len, het redden van drenkelin gen (duikuitrusting voorhan den) het afbreken van anten nes bij stormweer, ledigings- werken en nog een aantal kleinere zaken, waarvoor de gewone mensen graag beroep doen op het plaatselijke korps. Men vreest wel dat de fusie vooral aan deze laatste zaken geen goed zal doen omdat de mensen minder gemakkelijk Aalst hiervoor zullen durven aanspreken, HET KORPS Het Erembodegemse brand weerkorps is samengesteld uit 2 peletons van 23 mensen en bestaat in totaal uit 54 mensen Elk jaar worden jongeren opge leid. Vanaf 18 jaar kan men zich aanmelden bij de diensto- verste om hiefvoor ingeschre ven te worden. Eenmaal de in schrijving achter de rug, kan men aan een stage beginnen van 1 jaar wat inhoudt dat men om de 14 dagen, 4 uur prakti sche en theoretische lessen krijgt en dat men eveneens dient aanwezig te zijn bij alle oefeningen en branden. Na 1 jaar wordt het eindexamen af genomen, slaagt men dan wordt men voorgesteld aan de gemeenteraad die dan kan be noemen. Deze benoeming be tekent dat men gedurende vijf jaar «vrijwillige» verplciht is bij alle branden aanwezig te zijn. Dit jaar slaagden Danny Hu- bert en Hans Volkaert. olg van blz. 3. :iale woningbouw betrokken persoon heeft ivaard om het plan op te iken, doch laat niets meer zich horen. Wij geven hem iog tien dagen om kontakt op tnemen en aanzien hem an- prs als ontslagnemend. iktie Boemerang let Kollege wenst niet langer er mee te werken aan de 11.11 .-aktie. Wij zullen ons inspannen voor Boeme- ng. Er wordt gevraagd uw edewerking te verlenen aan ihepen De Gols die zich met st projekt zal bezighouden. Ie raadsleden gingen hier- ee akkoord. erinneringsplakket et schep en kol lege stelt voor en alle nog levende leden van •et gemeentebestuur en de •0.0. een herinneringsplak- st aan te bieden nu blijkt dat ize gemeente binnenkort aarschijnlijk wordt van de *art geveegd it is bij raadslid Monsieur de inleiding om te vermelden et het schepenkollege in ge- eke bleef bij het overlijden in een vroeger lid van het tbepenkollege Waarom 'erd er niets gedaan? De bur- emeester antwoordde dat er oeger ook niets werd gedaan tnzij voor een lid in funktie. Mers had u kunnen interpel- fen waarom wij nu iets deden n vroeger niet. Ik was op het ogenblik van de begrafeni splechtigheid in Gent bij de stichting van het anti- fusiekomitee. Aan wie hebben wij het te danken dat wij tegen de fusies moeten protesteren? Raadslid Monsieur zei echter tot de burgemeester: «Ik heb het niet over u». Begrotingswijziging Kerkfabriek Volgens de voorgestelde be grotingswijziging zou de ge meente 3.773.498 F meer toe lagen moeten toekennen aan de kerkfabriek. Het Schepen kollege stelde voor een nega tief advies te geven aan deze begrotingswijziging. Dit nega tief advies zal begeleid worden van een gemotiveerd schrij ven. Wij kunnen niet opdraaien voor intresten waar wij niet verantwoordelijk voor zijn. De staat heeft al 12 miljoen be taald voor de kerk. De ge meente betaalde al meer dan de provincie. Als alles zo door gaat zal de gemeente 12,5 mil joen moeten betalen voor de restauratiewerken aan de kerk. Dit i n plaats van de vooropges telde 3 miljoen. De raad was akkoord hieraan een negatief advies te verle nen. Tenslotte werd de begroting van de K.O.O. aangenomen en een begrotingswijziging van de K.O.O. en ook een van de ge meente goedgekeurd. D.D.R. Even een kort overzicht van de hiërarchie: Bevelhebber: Remy Van Vae- renberg (op het ogenblik met verlof zonder wedde) nu ver vangen door luitenant Van Vaerenberg. Dokter: Rumbout (één van de stichters) Luitenant-peletonoverste: Sonk. Adjunctoverste: De Poorter, Van der Eist. Administratieoverste: Van Vaerenberg Leopold. Voor de rest volgt men de zelfde indeling als bij het leger. Brandweerman zijn in een ge meente als Erembodegem is geen peulschil. Daarom ook verwachten deze mensen een zeker respekt en belangstelling van hun medeburgers dat zij o.a. kunnen uiten in het aan wezig zijn op het door hen inge richte bal op 18 oktober in zaal -Gerstenhof. G. Van der Spiegel *30} fö /°P7° Uitleg bij de grote brandladder. Met uitzondering van dhr. Meert (PW) was de voltallige raad aanwezig. Tijdens het voorlezen van het verslag der vorige zitting ont stond enige verwarring over het juist aantal stemmen, waar bij de Burgemeester de nodige korrekties aanbracht. Vóór de aanvang der zitting vroeg dhr. Burgemeester begrip voor de stem van de Gemeentesekretaris, die met een keel ontsteking geplaagd zat. Van de 9 geplande punten in openbare zitting werden er twee verschoven naar ge heime zitting, gezien het hier om personen ging. Bij het goedkeuren van het vo rige verslag was er één ont houding, deze van dhr. Peer- linck (PVV). Hetzelfde ge meenteraadslid hield er aan om de gemeenteraad te dan ken voor de omleiding gedu rende de kermis. Burgemeester Hooghuys gaf vervolgens kennis van een brief van de dienst Monumen ten en Landschappen, waarbij de Pastorij en tuin als geklas seerd worden verklaard. Het punt voor het herstellen van de openbare speelplaats, wat de raming betreft, verliep zonder moeilijkheden. De aanbesteding van de Spechtmeersstraat van 24-7- 73 zal een meer uitgave vergen van 187.665 fr. wegens de normale prijsstijging der lonen. De werken die toegewezen werden aan dhr. Schockaert André uit Erondegem (met slechts 1 aanbieding), werd unaniem aangenomen. Bijzonder aandacht kreeg de aanleg van het parkeerterrein en sportplein (volleybal, Bas ketbal en Kaatsplein. Dhr Goossens (PW) wijst hierbij op de toestand te Laar terwijl in deze diskussie dhr. Peerlinck (PW) tussenkomt en de Burgemeester er op wijst dat hij zich aan de dagorde moet houden. Dhr. Braem (PW) vraagt voor het sportcomplex de voorzie ning van WC en kleedkamers en waterleiding. Dhr. Goossens (PVV) is het hier mede eens, maar dan op voorwaarde dat bij deze instal laties een verantwoordelijke wordt aangesteld. De Burgemeester schetst de moeilijkheden bij eventuele in planting van deze voorzienin gen van WC en kleedkamers en voegt er aan toe: «Een soort afdak dan met WC», «maar zij zullen er misschien een half jaar staan en dan zullen we wel het overschot zien»wijzend op het heersend vandalisme, waar hij duidelijk schrik voor had. Dhr. Meganck (PVV) merkt iro nisch op dat wanneer4 miljoen wordt voorzien voor een sport plein, er gerust nog 500.000 fr. af kan voor een kotje. De stemming over de raming van het sportpfein verliep met 10 ja stemmen (op voorwaarde er bij van dhr. Braem (PW) dat er op z'n minst een kotje bij moest komen Dhr. Scheerlinck (CVP) en dhr.De Sutter (CVP) onthiel den zich bij deze stemming Punt 3 van de dagorde betreft de begrotingswijziging in ge wone dienst betreft een batig saldo van 52.000 fr. Raadslid Peerlinck (PW) ee- nigszins in de war door het ver schuiven van de agendapun ten wenst hierbij te vernemen of het aangesneden theam wel behoort tot punt 4. Raadslid Braem (PVV) wenst te vernemen met het pensioen aan de gewezen schepenen en haalt hierbij het geval aan van dhr. Roelandt, die slechts eenmaal iets gekregen heeft. In een vrij verward debat pro beerde men de reden van deze toestand" uiteen te zettén en raadslid De Sloover (PVV) wenste te vernemen of een bui tengewone dienst kon overge zet worden naar gewone dienst. Burgemeester Hooghuys be vestigde dat dit niet kon, maar wel omgekeerd. Niettemin zegde de Burgemeester ken nen we U al en zal er wel een addertje onder uw vraag schui len. Raadslid Meganck (PVV) wenst uitleg over het onder houd der buurtwegen en wijst o.a., naar de bedragen die voorzien zijn voor de openbare verlichting (voorzien 423.000 fr) Raadslid Braem (PVV) wenst ook details omtrent het betalen onder het motto «onderhoud». Hij vraagt een ander aspekt en zegt dat wanneer alles inge schreven is onderhoud en niets onder een rubriek verbeterin gen het toezicht zeer moeilijk is. Hij vraagt bovendien als gemeenteraadslid toezicht op de werken, en wanneer alles onder de rubriek onderhoud komt, is dit aan de macht ont trekken zegt hij. Het debat wordt gesloten met een goedkeuring van tien ja stemmen en twee onthoudin gen betreffende de begro tingswijziging gewone dienst. Punt 4 betreft de begrotings wijziging van de C.O.O. met een meer uitgave van 15 fr. Er was slechts 1 neen stem, deze van raadslid Peerlinck (PVV). Het volgende agendapunt be treft de proefneming met de verkeersborden Achtermaal en Hoezestraat, waar het verkeer heel wat hin der had en waar onlangs nog een wagen met een traktor uit een gracht diende gehaald. Terloops merkte Burgemees ter Hooghuys op, dat ook ge meenteraadsleden wel eens verkeersovertreders zijn. Al thans bepaalde personen. Raadslid De Sloover (PVV) merkte op dat de plaat er nu eenmaal staat en wenste me teen te weten of deze plaat me teen ook een beperking op de snelheid inhield. De Burge meester replikeerde hierop dat dit alleen gold bij een plaat met snelheidsbeperking. De uitslag over de stemming over het plaatselijk verkeer van Ach termaal en Hoezestraat bracht 12 ja stemmen op. Bij het volgende agendapunt, een parkeerstrook in de Mere- straat voorzien van gebouw 36A tot38A leverde een vinnig debat op betreffende de ver keersmoeilijkheden in Nieu- werkerken. Burgemeester Hooghuys on derstreepte dat er in de Mere- straat een toenemend verkeer was, vooral een kapperszaak en herberg brengen drukte mede, waardoor langs weers zijden van deze straat steeds wagens geparkeerd staan. Hij zag als oplossing het voetpad van een inham te voorzien voor geparkeerde wagens* Raadslid Scheerlinck (CVP) vroeg zich af waarom dan niet liever beurtelings te parkeren, dit brengt geen moeilijkheden mede, en geen kosten. De Burgemeester was van mening dat in dit geval de au to's te ver zouden staan bij het beurtelings parkeren en dit voor de gebruikers ervan heel wat moeilijkheden zou meeb rengen. Raadslid De Sloover (PW) «Kent gij die baan Burgemees ter? «Waarom kosten ma ken? «Er kunnen toch wagens door?» «Beurtelngs parkeren lijkt mij beter». Raadslid Braem (PVV): «Ik ben wel akkoord met deze parkeer strook, maar dan moet iemand van de gemeente de werken volgen. Hierbij doelend op een afgevaardigde van de Ge meenteraad. Dhr. Meuleman (CVP) was van mening dat deze parkeerstrook toch t?veel kosten zou meeb rengen en hield het liever bij een oplossing door de boord- stenen te verwijderen en op ni veau te brengen. Raadslid Meganck (PW) was de mening toegedaan dat men het kollega moest laten over wegen door advies van een bevoegd persoond persoon en wees op andere gebrekkige si tuaties, zoals de Maaldreef, waar men niet doorkan. Ook de Kantonstraat. Raadslid Braem (PW) kan wel akkoord gaan met het voorstel van de Merestraat, maar wenst niet lukraak tewerk te gaan en ziet meer in een ernstige studie voor gans de gemeente en verwijst hierbij naar de signali satie in de Edixveldestraat, waar plots een plaat opduikt, dan weer niet meer, enz. Burgemeester Hooghuys stemt met deze zienswijze over de nogal lukraak geplaatste platen in en stelt ten slotte voor om een klein komitee op te rich ten tussen dit en 14 dagen. Raadslid Meganck (PVV) is het hiermee eens, maar op voor waarde dat aan die beslissing niet meer geraakt wordt. De heer Meuleman (CVP) denkt de verkeersmoeilijkheden uit de weg te kunnen ruimen, door het maandelijks beurtelings parkeren in te voeren. Raadslid De Sloover (PVV) vraagt aan het schepencollege dit punt betreffende het ver breden van de Merestraat voor te stellen in het advies van de commissie voor verkeerspro blemen. Burgemeester Houthuys: «Neen liever niet verdagen, het is gewoon het verbreden van de straat.» Raadslid Peerlinck (PW): «Die parkeerstrook is toch slechts voor 4 huizen», «van 36A tot 38A». «Het is een persoonlijke kwestie!» «Ik zeg neen tegen het voorstel, of het moet de ganse Merestraat zijn, dan zou ik wel akkoord gaan». In punt 7 van de agenda vraagt dhr. Scheerlinck (CVP) het herstel van de dais in de Dorpsstraat. Burgemeester Hooghuys wijst er op dat deze dals regelmatig stuk gereden worden door de camions, le dereen gaat akkoord. Raadslid Peerlinck (PW) drukt zijn verontwaardiging uit over het feit dat, zoals hij had horen vertellen, in een krant de te werkgestelde werklozen teveel op de korrel werden genomen met argumenten dat zij een kwartier te vroeg zouden uit scheiden. Het raadslid was he- lemal niette spreken over deze kritiek. Verdder wees dit raadslid op het feit, dat de Hoezestraat reeds verschillende malen zonder elektriciteit was. «Gé weet niet wat het is om 18 uren zonder elektriciteit te zijn'met een diepvriezer». Burgemeester Hooghuys ver wees hierbij ook naar de wijk Laar, waar o.a. een stuk defekt was in de kabine. Raadslid De Rijck (CVP) vraagt tenslotte om aandacht te besteden aan de bocht in de Dwarsstraat. De Burgemeester wees er het raadslid op. dat er een wacht lijst is aangelegd en de nodige aandacht zal geschonken wor den, naargelang de werken hun voltooiing naderen. Van deze wachtlijst wordt en kel afgeweken in zeer drin gende zaken. Tenslotte werd overgegaan tot de agendapunten van de ge heime zitting. Wie er een toeristische gids op naslaat krijgt een verwijzing naar de beschermde O.L. Vrouwkerk en het deels omwalde kasteen van Regelsbrugge met fraai park. Onthutsender is het verslag van het Kollege van Burgemees ter en Schepenen, als bijlage aan de raadsbeslissing van 6 maart 1974 tot het bekopmen van de klasseverheffing der gemeente. In dit verslag leest men onder de rubriek «toerisme» leeter- lijk: In onze gemeente is er geen toeristische belangrijkheid, toch is het bekend als een centrum van vermakelijkheden met drie belangrijke dancings met eetgelegenheid, namelijk: Las Vegas met 300 zitplaatsen - d'Hoeve met 200 zitplaatsen en de Fermette met 400 zitplaatsen. Deze instellingen worden in de week-ends zeer druk bezocht. De werkelijke toestand scheen nochtans iets anders te zijn en bij de besprekingen in de ker kraad betreffende de restaura tie van de O.L. Vrouw Hemel- vaartkerk werd de aandacht gevestigd op wat aan beziens waardigheden verdwenen is. Onder de slopershamer viel o.a. «Het hof te Witte», beter gekend als «Lippens Hof», een oude kasteelhoeve daterend uit de Renaissancetijd en in zeer goede staat. De hoeve verdween zonder enig teken van protest. De St.-Annakapel op Maal, waar een merkwaardig beeld van de heilige Annadrita bew aard werd, evenals de St. Ro- chuskapel op Laar met zijn St. Rochusbeeld, werden ge sloopt en vervangen door mo derne gebouwen. Ook enkele boerderijen ver dwenen. Het volgende gebouw wordt de oude pastorij. De gemeente raad van Nieuwerkerken liet een plan van aanleg voor een straat bij Koninklijk Besluit goedkeuren waarin het pasto rijgebouw valt. Er werd beslist de pastorij af te breken om de geplande straat door te trekken om het verkeer van de hoofdstraat te ontlas ten. Tot het slopen van de hof muur werd reeds overgegaan. Deze pastorij daterend van het eerste deel der 18e eeuw, is een stoer gebouw in renais sancestijl. Jammer genoeg komt zij niet tot haar recht door de cementbepleistering, waar door de arduinen of zand- steenomlijsting van vensters en deuren bedekt wordt. De pastorij is merkwaardig voor zijn tijd, met een eigen in planting in. een rustige omge ving, met eeuwenoude beuken en ceders, waardig om geklas seerd te worden. Binnenshuis zijn de ruime kamers versierd met eing mooi roccoco- motieven op plafonds en schouwen, met marmermen bevloering en schouwen, en met prachtige deuren. Als woongelegenheid is de oude pastorij best geschikt in dien een zeer oordeelkundige aanpassing wordt doorge voerd. Om het eigen schoon van de gemeente tebewaren en te vrijwaren spant de huidige ker kraad zich in om de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk, daterend uit de 13® eeuw en het orgel, (dat gebouwd werd in 1703 door de Forceville) in 1760 gekocht werd van de Sint Martinuskerk te Aalst, te restaureren. De kerk zelf werd in haar ge heel als monument bij besluit van de Prins Regent op 23 mei 1947 geklasseerd. De kerk is een samenvoeging van ver schillende bouwtranten waar van het oudste en merkwaar digste deel, het koor en de to ren, dateert uit de 13® eeuw

De Voorpost | 1975 | | pagina 5