I I KLADDERADASi VERDIENSTELIJKE BLOEDGEVERS GEHULDIGD TE MOORSEL DE K.A.J. EN V.K.A.J. VIERT 50 JAAR WERKING VIJFDE ORGELCYCLUS TE AALST KRISTIAAN VAN INGELGEM BOUWT AAN EEN MUZIKALE TRADITIE Voordrachttornooi te Affligem Even wat oud nieuws opdiepen. De Volksunieleden en ge nodigden kregen zoals het hoort voor hun jaarlijks bal een invitatiekaart in de bus. Voor de VU hadden deze kaarten wel een ongebruikelijk rood kleur. Diende de kleur misschien overeen te stemmen met de kleur van de drukker van de affiches? De reeds bekende Falluintjesgraangenever krijgt weldra een broertje. De bevalling laat nog wel even op zich wach ten want er dient o.a. in Baardegem nog druk geëxperi menteerd met als vertrekpunt «Irish Coffee» en verder ingrediënten als genever, kruidnoot en andere liever on gekend blijvende bestanddelen. Naar men zegt wordt het een mevaller en naar we vernamen schijnt hij inderdaad, zelfs voor geoefende Baardegemse kelen en magen, spo ren achter te laten In Falluintjeskringen schijnt «eten» niet alleen een nood zaak doch ook een «must». Hubertiaanse lever wordt er ge volgd door bergforellen. Met het U verwonderen dat de dames, nu er weer een meer haar rijbrevet behaalde, ook komen meegenoeten? Door de vriendenkring Moorsel, aangesloten bij het Natio naal Verbond der Vrije Bloedtransfusiediensten van België VZW werd verleder.ig de viering van het tweede lus trum gehouden. Na de driemaandelijkse bloedinzameling ging een receptie door in de zusterschool nadien werd hulde gebracht aan het monument der gesneuvelden, waarna een akademische zit ting plaats had in de gemeenteschool om te besluiten met een feestmaal. BLOEDINZAMELING Bij de driemaandelijkse bloe dinzameling in het klooster werd een rekordaantal bloed gevers ingeschreven. Niet minder dan 127 vrijwilligers boden zich aan. Hiermee kreeg het aktieve bestuur loon voor zijn ten jaar dynamische wer king. Na de bloedinzameling werden de genodigde vrien denkringen uit Halle, Sint- Pieters Leeuw, Gijzegem, Erembodegem, Asse, Den- dermonde -Sint-Gillis en Loke- KAJOTTERSVUUR LAAIT TERUG OP Met een groots feestprogramma vieren de K.A.J. en de V.K.A.J. van het arronsissement Aalst-Geraardsbergen hun 50-jarig bestaan. De Katholieke Arbeidende Jeugd, gesticht en bezield door Mgr. Cardijn, heeft binnen deze halve eeuw heel wat veranderingen ondergaan. De arbeidersproblemen zijn trouwens evenmin dezelfde gebleven als in 1925. Bij K.A.J. en V.K.A.J. treffen we vandaag weer dezelfde actieter reinen aan als bij hun stichting: klemtoon op het vormend element, jonge arbeiders begeleiden naar een zinvolle le venssituatie. Daar waar in de jaren '50 de nadruk meer lag op ontspan ning, massamanifestaties, jeugdanimatre. Het feest be oogt vooral twee zaken: een ontmoetingsdag worden voor oud-kajotters en kajotsters. Want vooral onder hun impuls kwam het tot stand. Langs het feest om wil het verbond te vens een oproep doen aan de jeugd om kajotter te zijn. Het verbond wil alle minachting die er bestaat smoren met fei tenmateriaal. Haar akties en projekten liegen er niet om! Weliswaar zijn de kansen van de jeugd enorm verruimd. Maar de K.A.J. en V.K.A.J. vormt voor arbeidende en stu derende jeugd een stimulans en een kring van waaruit ze ten volle een sociaal-kristelijk le ven kunnen opbouwen. De aanleiding van het ontstaan der K.A.J. - beweging lag op de eerste plaats in de duidelijke noodsituatie waarin de arbei dersgezinnen toen verkeer den. Vervolgens ook in het feit dat deze arbeidersgezinnen daardoor verloren gingen voor de Kerk. De beginnende groep die officieel vanaf 1925 actief was had de naam «klein syndi- kaat». Zij hield zich hoofdzake lijk bezig met arbeidsproble men allerhande. De beweging groeide en in de jaren '50 ken nen we de feestende K.A.J., de manifesterende K.A.J. Vanaf ongeveer 1960 begon, zoals in vele verenigingen, een crisisperiode. De beweging werd onstabiel door een te vlugge groepswisseling: jonge mensen komen in de leidér- sploeg, krijgen kennis, en laten na korte tijd alles in 't water val len. Iets wat vroeger veel min der, of dan toch veel minder bruusk gebeurde. Ook het feit dat de priesters hun leiderschap overlieten bracht moeilijkheden mee: het veronderstelt degelijk ge vormde leiders. Vóór '65 wer den de groepen getrokken door de priesters. Nu is hun taak meer geïntegreerd in de gezamenlijke activiteit: een evangelische verdieping bren gen in en door de werking. Vandaag zijn er van de K.A.J, en V.K.A.J. samen in het ar- ronssement 33 afdelingen Elke groep heeft een kern met hoofdverantwoordelijke. 13 jonge arbeiders - hoofdve rantwoordelijken vormen het dagelijks bestuur van het ver bond en bepalen van daaruit de werking op nationaal vlak. Eén vrijgestelde (Noël Cromp- hout die ons vriendelijk te woord stond) zorgt voor de uit voering, coördinatie en dgl. De huidige werking concentreert zich vooral op het vormend element, op problemen rond de hedendaagse arbeidssituatie: concrete vormingskansen voor de jonge arbeider de wet op de kredieturen, de wet op de so ciale promotie, de leerplichtver lenging... Volgende akties staan onder meer op touw: een cyclus van vier avonden over vormings kansen. Een aktie voor Tanza nia. Sinds de vorige nationale kaderdagen en arbeidsweek wordt immers het internatio naal karakter van de beweging benadrukt. Vervolgens nog vérscheidene vergaderingen over werkloosheid, jeugdloon enz. met als doel deze proble men vanuit de invalshoek van de jeugd te belichten bij offi ciële instanties. De K.A.J. publiceert maande lijks akties, ideeën, informatie, besluiten in «Akzie». «Keihard» is het maandblad der V.K.A.J. Momenteel wordt met man en macht gewerkt aan de uitbouw van de werking in de groepen. Een belangrijke hinderpaal vormt het feit dat alle initiatief teveel blijft vastgeankerd in de groep. De jeugd moet aange spoord worden tot engage ment en de gedachten van de K.A.J. moeten in de wereld ge bracht worden. De jeugd aktiveren en de vol wassenen diets maken dat hun vraag: «welke oude koe hou den jullie recht?» getuigt van onwetendheid en gewetenloos misprijzen. De financiën zijn een groot zorgenkind. Nu worden vooral met toelagen de eindjes aan mekaar geknoopt. Alles bijeen is dit ontoereikend. Het decreet op het landelijk georganiseerd jeugdwerk zou daaraan iets kunnen verhelpen. Maar zover is het nog niet. Er moet geroeid worden met de riemen die men heeft, maar dit staat vast: de boot gaat vooruit. Het feest start op zondag 19 oktober vanaf 15 u. in de Kei- zershallen. Achtereenvolgens staat op het programma: 15.00 u, tentoonstelling 50 jaar (V.) K.A.J. (Oude tijdschriften, foto's, diareeks...) 15.30 u. Welkom en een groet van vroger: 15.45 u. Eucharistieviering voorgegaan door de huidige verbondsproost in cencelebra- tie met alle oud-proosten die het wensen, en opgeluisterd door het (V.) K.A.J. -koor van Schendelbeke. 17.00 u. Demokratisch avondmaal met broodjes. 18.00 u. Klank- en lichtspel rond het thema: Hoop liefde en dankbaarheid. Een soort ana lyse van de huidige samenle ving en het antwoord van de beweging ten aanzien van deze samenleving. Het ant woord dat de beweging gaf in het verleden, met een hulde aan de stichter Mgr. Cardijn, en wat de beweging vandaag pro beert te verwezenlijken. Dit alles loopt uit op een gezel lig samenzijn. Herman De Bock ren verwelkomd. Na deze ont vangst ging het stoetsgewijs naar het monument der ge sneuvelden waar bloemen werden neergelegd. AKADEMISCHE ZITTING Eindelijk arriveerde de menigte in de gemeenteschool. De 200 mensen werden in een klas van de gemeenteschool ont vangen omdat het gemeente bestuur vreesde dat de vloer van de raadszaal dergelijk ge wicht niet zou houden. In zijn toespraak loofde^ bur gemeester alle bloedgevers en voor al het dynamische bestuur voor hun belangloze inzet. Na tionaal voorzitter Steens was echt blij in Moorsel zoveel mensen samen te zien die zonder enig voordeel, volledig naamloos het beste van zich zelf geven, hun eigen bloed, in dienst van de medemens. De voorzitter van Halle en tevens Nationaal ondervoorzitter sprak niets dan lof voor de Moorselse vriendenkring die als voorbeeld mag gesteld voor gans België. Nadien werd overgegaan tot de uitreiking der eretekens en diploma's en dit werd ook met de nodige wijn begoten. DIPLOMA'S Ontvingen het diploma voor tien bloedgiften: Coppens Wil- fried, De Clerck Willy, De Co- ninck Louis, De Kocker Maria, De Meyst Alfons, De Ridder Albertina, Heyvaert Yvonne, Jacobs Simonne, Kerremans Jan, Maes Freddy, Marsel De- nise, Pots Pierre, Staelens Magdalena, Van Brempt Ag nes, Van Brempt Frans, Van Brempt Nelly, Van den Meers- sche Mariette, Van der Biest Frans, Van der Borght Alfons, Van Hove Remy, Verhaevert Albert, Verhaevert Guy, De Neef Paul, Michiels Roger, Cal- lebaut Simonne, Jacobs Mar cel, Verschuere Guido, Coor- eman GustaafDe Ridder Gas ton, Puype Paula, Schelfout Johan, Van Biesen Jozef, Buyl Roger, Van de Velde Maria, Van Biesen Pierre, Buggen- hout Auguste, Van Lembergen Ivo, De Backer JanDe Braeke- leer Marcel, Goeman Clement, Philips Johnny, Pieters Willy, Ringoot Lutgarde, Van der Stappen Clement, Vermoesen Willy, Beulens Gerard, Buyl moïum der%'s«u^Cam) nati0naa' voorzmer S,eel Willem, Christiaens Jean, De Klerck Herman, De Meyst Jan, D'Haese Pierre, Hendrikcx Luc, Kindermans Jan, Lede gen Maria, Van den Berghe Cyriel, Van den Steen Bertha, Van Driessche Herman, Van Moesieke Omer, Van de Velde Alberic, Vermeulen Julia, Ver moesen Herman. ERETEKENS Ontvingen een Bronzen erete ken voor 20 bloedgiften: Aelbrecht Emiel, Baeten Jus tin, Cooreman Philemon, De Ridder Theo, De Smedt Elisa, De Smet Norma, Dierick Etien- ne, Heiremans Frans, Jacobs Paula, Marcoux Jean-Marie, Mertens Louis, Muller Helene, Podevijn Guy, Van Biesen Al fred, Van der Veken Jozef, Van Hove Zenon, Permentier Gas ton, Heyndrickx Richard, Van Schel Richard, Aelbrecht Jean, Roggeman Marcel, Carlé Wil- fried, Margo Denise, Van Bie sen Louis, Goeman Joannet, Van Hauwermeiren Frans, Carlé Benoni, De Cocker Freddy, De Neef Jozef, De Wolf Maria, De Wolf Willy, Henderickx Constant, Pissoort Cesarina. Redant Jozef. Van Eeckhoom Willy, Verhasselt Jan, Wasteels Eleonora, Wolff Georges, E.H. De Rouck Jo zef. Ontvingen het Bronzen Juweel voor 30 bloedgiften: De Rop Pauline, Van Hove Gustaaf, De Meyst Roger, De Ridder Pieter, Festra ets Pierre, Ghyssens Maurits, Taelemans Paul, Van Cauter Desiré, Janssens Augusta, De Cocker Jan, Moens Denis, Van Brempt Pieter, Cassiman Adeline, De Meyst Freddy, Cooreman Ju- lien, Baeten Frederik, De Brandt Willy, Van Hove Gilbert, Saeys Alice. Ontvingen het zilveren erete ken voor 40 bloedgiften: Ling Victor, Timmerman Pe trus, Van Gyseghem Alfons, Wille Louis, Wille René, Saeys Philemon, De Ridder Louis, Van Brempt Alfons, De Meyst Maria, Kieckens Albert, Van der Borght Alfons. Ontving het zilveren juweel voor 50 bloedgiften: Van Biesen Henri. Ontving het gouden juweel voor 70 bloedgiften: Troch Kamiel. Ontvingen het ere-diploma: De Boeck Odile, Moens Jozef, Aelbrecht Pieter. Het ere-diploma met bronzen ereteken werd afgeleverd aan Mevrouw weduwe Jan Van Nieuwenborgh - Hendrickx. Burgemeester ere-voorzitter Uyttersprot ontving het gouden ere-plakket uit de handen van AALSTERSE AKKEFIETJES Op donderdag 30 oktober gaat om 15 u. in de vergaderzaal van het stadsgebouw Kapellestraat de opening van de aanbe steding door voor het leveren van verlichtingstoestellen voor onderhoud en uitbreiding van de openbare verlichting. Met een vijfde uitgave van de jaarlijkse orgelcyclus in de Sint-Maartenskerk te Aalst kunnen we terecht spreken van een onvolprezen reeks muzikale manifestaties in het raam van de culturele traditie te Aalst. Initiator Kristiaan Van Ingelgem, organist aan de Sint-Maartenskerk, kan omwille van deze verdiensten niet genoeg geprezen worden. Meerdere malen woonden we in andere steden dergelijke orgelconcerten bij, en zonder enige vorm van chauvinisme kunnen we hetgeen in onze stad plaats heeft gehad (en hopelijk zal blijven bestaan) tot het allerbeste in het genre rekenen. Het kan merkwaardig lijken, maar toch is het zo dat gedurende de vier jaar waarin deze manifestaties plaats hebben gehad geen noemens waardige tekortkomingen opgevallen zijn van de zijde de uitvoerders. Steeds kregen we kunstenaars te horen die, elk op zijn eigen wijze, de muziek alle recht lieten weervaren Zo ook was het laatste concert van deze vijfde cyclus, gespeeld door Van Ingelgem, volledig in de lijn van voorgaande optredens. Het doet de concertbezoe ker steeds genoegen geen «hoge verwachtingen» te moeten koesteren, maar met een gerust geweten in de volle zekerheid van de muziek ten volle te zullen genieten de concertruimte te betreden. Het is steeds dat gevoel dat ons bekruipt, wanneer we een optreden van Van Ingelgem gaan bijwonen. We schreven het reeds eerder, maar het mag gerust herhaald worden; bij voordrachten door Van In gelgem vergeet men dood gewoon dat er mensenhan den (en voeten!) aan het werk zijn. De ongelooflijke vlotheid, de uiterst geraffi neerde fraseringen en regi straties zijn ons als vanzelf sprekend geworden bij een organist als laatstgenoem de. Wie werd op het laatste concert niet getroffen door de vurigheid, de strijd tot het uiterste in de Sonate over Psalm 94 van Julius Reubke: de diepzinnigheid in «Deuils» (rouw) en de aggressie in «Luttes» (strijd) uit Trois Danses van de al te vroeg gestorven Jehan Alain (1911-1940). Naast de grote muzikale waarde die Van Ingelgem zelf aan zijn orgelconcerten weet te geven willen we ook wijzen op de zorgvuldigheid waarmede hij te werk gaat bij de keuze en uitnodiging van buitenlandse organis ten. Namen als Imbert, Beekman, Lassing enz. zul len ons steeds bijblijven en tot beluisteren aansporen. Het is ons bij elk der recitals opgevallen dat gespeeld wordt voor een eerder gese lecteerd publiek. Het is onzin te beweren dat in onze stad te weinig muzieklief hebbers zijn om een ruimte als de Sint-Maartenskerk behoorlijk te vullen. Eerder dienen we de reden te zoeken in een zekere drem pelvrees van de zijde van het publiek, of beter gezegd een onverantwoord scepticisme tegenover de orgelmuziek, voortkomend uit gebrek aan voorlichting en of kennis. De ervaring heeft ons ge leerd dat de orgelmuziek alles behalve «ivoren toren composities» bevat en mits enige inspanning voor ieder doorsnee-muziekliefhebber toegankelijk is. Om aan dit euvel tegemoet te komen sprak Van Ingelgem ons reeds over enkele concerten die zouden gegeven worden waarbij de nadruk zou ge legd worden op de meer populaire orgelliteratuur. Hierover zal bij gelegenheid langs deze weg alle informa tie verstrekt worden. In het verloop van de vijfde orgelcyclus mocht de orga nisator zich verheugen op de aanwezigheid van personali teiten van het stadsbestuur. Het concert van Jean-Paul Imbert werd bijgewoond door de heer Schepen van Cultuur, Van den Eeden. Van Ingelgem werd bij zijn optreden vereerd door de aanwezigheid van de heer Stadssecretaris Willems, aan wie we veel dank zijn verschuldigd voor zijn wer king in de organisatie van het Festival van Vlaanderen in onze stad. Met de vele orgelrecitals die plaatsvonden in de Sint- Maartenskerk en met hun artistiek hoogstaand peil voor ogen kunnen we enkel hopen op een voortzetting van deze manifestaties. DE BLOEM IN DE NEDERLANDSE LETTERKUNDE In het raam van het Allerheiligenfestival, dat doorgaat in het Kultureel Centrum-Affligem van vrijdag 31 oktober tot zondag 9 november 1975, richt de plaatselijke afdeling van de Vlaamse Toeristenbond en Automobilistenbond een voor drachttornooi in dat gewijd is aan de bloem. Hekelgem is trouwens met zijn meer dan veertig bloemiste rijen (snijbloemen) het bloemendorp bij uitstek en de Hekel- gemse bloemisten verlenen bovendien aan het tweede wee keind van het steeds zo suksesrijk Allerheiligenfestival hun sympatieke medewerking door middel van 'n Snijbloemen- Ekspo, een weelde van bloemen, gekweekt en geschikt door de Hekelgemse bloemisten. ledereen, vanaf 13 jaar, mag aan het voordrachttornooi deel nemen mits een gedicht of prozawerk voor te dragen dat handelt over de flora, en liefst nog over bloemen. Vanaelfsprekend worden enkel werken uit onze Nederlandse Letterkunde aanvaard. Iedere kandidaat mag slechts met één voordrachtstuk deel nemen en de duur van de voordracht dient beperkt te blijven tot maximaal 10 min. De wedstrijd gaat door op zondagnamiddag 2 november (te 18 u.) in het Kultureel Centrum-Affligem. Een bevoegde jurie, waarvan de namen binnenkort zullen bekend gemaakt worden, zal een oordeel vellen over de waarde van de voordracht. De Plechtige Prijsuitreiking is voorzien op vrijdag 7 november te 20 u., eveneens in het Kultureel Centrum - Affligem, avond waarop tevens de «snijbloemen-Ekspo» van de Vriendenkring van de Hekel gemse Bloemisten zal geoend worden. De kandidaten worden verzocht zich vóór zondag 26 oktober aan te melden bij de V.T.B. - V.A.B.- vertegenwoordiger Lau rens Van der Schueren, Kruisstraat 23 Hekelgem (1790) - tel. 053-66 72.00 met het afschrift van het werk dat zij wensen voor te dragen. Verklappen wij nu reeds dat dichter Anton Van Wilderode de Plechtige Prijsuitreiking met zijn aanwezigheid zal vereren. Nationaal Vooriztter Steens. De Heer Steens werd door he( gemeentebestuur bedacht me: het plakket van de gemeente) Moorsel. FEESTMAAL Na de uitreiking van diploma's en eretekens ging het naar dej zaal Breughel voor het eetmaal) ter gelegenheid van het tienja-f rig bestaan van de Moorselsa Vriendenkring. Het eetmaal; was prachtig verzorgd en voor! het muzikaal gedeelte zorgde' Anita Van Barel, laureate van; de akkordeonwedstrijd «Bin nen en Buiten». Dat dit feest doorging tot laat ini de avond zal zeker niemanc verwonderen. Er zijn veel ver enigingen in Moorsel, maar bij de Boedgevers heerst er een vriendschappelijke sfeer, en daar geeft iedereen het beste van zichzelf, zijn eigen bloed, volledig belangloos en una niem... D.D.R, uw WOORD Geachte redactie, Naar aanleiding van het ver schijnen van een brief van C D betreffende de opendeurda gen der Brandweer Aalst, in de rubriek «Uw Woord» van Voorpost 19.9.1975, zijn wij z, vrij hierbij volgende bedenkirv, gen naar voor te brengen. Het is voor iedereen wel duide lijk dat de brandweerdiensl voor de ganse bevolking een uitzonderlijke en zelfs vitaal be langrijke rol vervult. Ik ben hel wel eens met de schrijver van voornoemde brief dat, sinds het beroepskorps op 1 januari 1975 gestart is en de aange worven vaste brandweerman nen hun taak hebben opgeno men, de bezetting niet volstaat om goede tussenkomsten t€ verzekeren. Het is dan ook zo dat in geval van grote branden of rampen het korps nog be roep doet op de leden vrijwilli gers. Wij wensen nochtans sterk te reageren tegen de be weringen van uw briefschrijver, wanneer hij zegt dat hij oproep slechts 6 of 7 en soms zelfs amper 1 vrijwilliger opkomt, hierover een vage alles nietszeggende uitleg verstrekt en zich verder verliest in be denkelijke beschouwingen, die op zijn minst tendentieus kun nen worden genoemd. Het is immers frappant dat dert het oprichten van het vaste gedeelte van de brandweer, de vrijwilligers en er zijn er ze ker nog genoeg die hun taak ernstig opvatten blijkbaar systematisch geweerd en zelfs belet worden om hun diensten naar behoren te vervullen. Vermits voor de vrijwilligers de oproepen zowel voor oefenin gen als voor branden zo mogelijk worden gehouden en zo de indruk wordt verwekt dat zij geen interesse meer verto nen, ligt de schuld duidelijk niet bij de vrijwilligers. Naar onze mening komt uit de brief van c.D. alleen maar een sterke drang naar voor om het vaste kader aan te vullen op de rug van de vrijwilligers, en dit door op vage gronden te insi nueren dat het vrije kader doof eigen schuld overbodig is worden Voor het oprichten van het vaste geddelte was nochtans nooit gebrek aan manschappen die dienstbereid waren, dit ik ook nu het geval niet, maar laat men dan ten minste deze mensen de kans bieden het te doen. In naam van de vrijwilligers der brand weer AALST, getekend 0 It. Ruyssinck Karei 1e sergt. Degels Victor 1e sergt. Huylebroek Leo Korp. Alloo Willy 1 Bdm. Nieuland Alfons

De Voorpost | 1975 | | pagina 8