DE PONYSPDRT GROEIT SNEE IN ONZE STREEK De Voorpost - 17-10-75 11 en e -coitu Jongste deelnemer aan de poneykoersen: Luc Marchalk, 8 jaar. (ei) AALST MOTIE VAN HET VERBONDELIJK A.C.W. BUREAU Het A.C.W. bureau besprak de uitvoering van de objectie ven door het hoofdbestuur op 26.6. en 6.10 vastgelegd voor het werkjaar 1975-76. Het nam met genoegen akte van de eensgezindheid welke tot uitdrukking komt in de arbeidersbeweging omtrent de voorbereiding van de a.s. gemeenteraadsverkiezingen: o.m. door het opstellen van een progressief beleidspro gramma. Het ziet hierin de bevestiging van de taak van het A.C.W.: fungeren als samenwerkingsorgaan van de kristelijke ar beidersbewegingen en instantie die de eenheid van visie en. optreden naar politieke vertegenwoordiging en beleid tot uitdrukking brengt. Het stelt vast dat het ontwerp van fusies van gemeenten voor het arrondissement Aalst in grote mate tegemoet komt aan de beslissingen van het verbondsbestuur van 17 ja nuari 1975. Het bureau besteedde ook aandacht aan de concrete om standigheden waarin de steunverlening aan de C.V.P. ge schiedt en de voorwaarden waaraan deze moet beant woorden. Het bevestigt de zienswijze van zijn verbondsbestuur om trent de belangrijke rol welke én vrouwen én jongeren uit de rangen van de K.A.B. te spelen hebben en aangaande de noodzaak van bestendig overleg met gemandateerden in bestuurs- en beleidsorganen. Het bureau roept alle militanten en verantwoordelijken uit de deeltakken en geledingen van de Kristelijke Arbeider sbeweging op, zich gezamenlijk in te zetten voor gemeen schappelijke objectieven o.m. inzake wereldsoiidariteit, vrije tijdswerking vorming, verovering enz.... Het nam tevens de nodige beslissingen gericht op doelma tige coördinatie van acties en aktiviteiten die verband hou den met regionale problemen, zoals onderzoek van de gewestplanning en opties voor het vijfjarenplan, huisves tingsproblemen, infrastructuur in het arrondissement nez. Tenslotte drukt het bureau de wens uit dat het «samen denken en doen» aangaande meerdere objectieven van het A.C.W. werkprogramma zou bekroond worden door een denderende plaatselijke, arrondissementele en natio nale slotmanifestatie. De organisatie Zoals hoger reeds aangehaald werden er in onze streek, o.a. te Moorsel (twee), te Lebbeke, Hofstade (twee), Denderbelle en Wieze pony-inrichtingen georganiseerd die steeds een hoge publieke belangstelling kregen: dit is te wijten aan twee duidelijke fenomenen: wan neer men enkele ponytor- nooien heeft meegemaakt ver langt men steeds terug naar het volgende: de speciale sfeer die er steeds heerst is meestal vriendelijk en ook de familiale volksverhuizingen dragen bij tot het speciale karakter, het is immers normaal dat een stal vergezeld wordt door een uit gebreide schare supporters en familieleden die sterk vast- geankerd aan de ponysport geen enkele zondag kunnen thuisblijven en steeds de ver plaatsingen meemaken of schoon deze soms tot in het verste gedeelte van West- Vlaanderen kunnen gesitueerd zijn. Naast de sfeer die verslavend inwerkt op de pony- entoesiastelingen, bezitten wij in onze streek een achttal kampioenenponys, dit naast vele andere uitblinkers. Destal Maesschalck bezit, er zelfs drie met: Belinda (tweedejaars dra vers), Brando (vlucht 1 meter) en Pedro (vlucht 1 meter der tig). Petit Due D'Haese is kam pioen bij draf voor ponys van 1m20 terwijl Torrie Van Eet- velde de beste is bij draf 1 m25. Bij de grote dravers werd Sa- van D'Eke De Wolf kampioen terwijl Faboune De Schrijver de snelste is bij de vlucht voor po nys van 1m 25. Grote streekstallen In de streek van Dendermonde en Aalst vinden wij een vijftien tal ponystallen die verdienen geciteerd te worden: In Oude- gem vinden wij de stal van De Winne, Dendermonde telt de stal van E. De Backer onder zijn woningen, terwijl in Leb beke Van-Oost en in Baasrode Van Den Berghe, aktieve po nysporters zijn. In Lede vinden wij de stallen van Roger D'Haese en ook van Albert D'Haese. Hofstade vindt Maesschalck en Boterberg op zijn grondgebied, in Aalst vindt men de stallen van De Haeck en De Schrijver (de eigenares is de meest aktieve vrouw in het I.P.V. en verdient minstens een dekoratie!). In Meldert kan men Van Den Broeck situeren, in Herdersem De Wolf, in Gij- zegem S. Van Eetvelde terwijl Moorsel de stallen van Heynd- rickx en Moens op haar grond gebied heeft liggen. Conclusie Een kennismaking met de po nysport loont zeker de moeite om een zondagnamiddagje voor op te offereh: in een spor tieve sfeer en een familiale ambiance vinden honderden ponybeoefenaars een uitlaat klep om de dagelijkse be slommeringen te vergeten en om op een gezonde manier hun sport te bedrijven of mee te beleven. Deze sport is nog niet aangetast door geldzucht. Het zijn zuivere amateurs die voor het beoefenen van hun gelief koosde sport tijd en geld veil hebben. Deze nog onbezoe delde sport verdient verder open te bloeien, opdat nog meer beoefenaars en suppor ters kunnen aangelokt worden om zo de sport om de sport te kunnen beleven. Wie dat nog kan in deze moderne en jach tige maatschappij is een geluk kig mens!!! DIRK DAELEMANS steeds bij drie mensen die hun beslissing in overleg dienen te nemen: zoals in de voetbal sport waar we naast de scheidsrechter twee lijnwach- ters kunnen onderscheiden, heeft men in de ponysport één koerskommissaris en twee ter reinafgevaardigden: bij eerst genoemde ligt de uiteindelijke beslissingsmatch, terwijl de terreinafgevaardigden verant woordelijk zijn voor het nazicht van de piste (de stokjes die het loopterrein afbakenen worden soms omvergelopen, een fout waarvoor men een boete kan oplopen). Ook staan zij in voor het signaleren van andere fou ten zoals het hinderen van de tegenstanders en het aanwen den van verboden looptech nieken. De reeksen kunnen in twee grote kategorieèn onderver deeld worden: men kan de po nys in vlucht berijden, ofwel laat men de pony draven, de berijder zit dan niet op het paardje maar in een wagentje (sulky). Een uitzondering vormt de uiterst sensationele rodeo, waarbij men de pony laat vluch ten, terwijl de berijder in sulky volgt. De ponys zelf worden in gedeeld naar hun hoogte, per reeks deelt men in per vijf cen timeter te beginnen vanaf één meter tot één meter vijfender tig. In elk tornooi is er ook steeds een reeks voor grote paarden en een reeks voor grote dravers. Elke pony kan aanzetten in twee reeksen: in zijn eigen reeks waar hij vol gens zijn afmetingen normaal wordt ingedeeld en in de reeks die juist hoger valt dan de nor male die hem toegewezen is. Het zijn dan enkel de echte Elke organisatie gaat steeds uit van een stal die de ponyfeder atie uitnodigt om met haar le den te komen deelnemen. Op het ogenblik kost het de in richters 25.000 frank opdat het I P V. de kandidatuur in over weging neemt. Het probleem wordt namelijk akuut daar men niet genoeg zondagen meer heeft om het aantal aanvragen vast te leggen. Gedacht wordt om ee beurtrol aan te wijzen maar pp' devies van de I.P.V. luidt nc steeds: «Wie het eerst de aa- ;aag doet, heeft de grootste ans om te mogen in richten». )i devies wordt letter lijk opgev olgd want reeds nu hebben bepaalde inrichters de vereiste som gestort om een datum in de maand augustus te verkrijgen. De globale som die ieder moet storten wordt door de bond aangewend om de prijzen aan te kopen voor die bepaalde in richting, terwijl ook andere on- Petit Due D'Haese, Belgisch kampioen en kampioen van Oost-Vlaanderen. (el) in de wei staan alvorens hem op stal onder te brengen tot de eerstvolgende koersdag. De stal wordt enkel verlaten tij dens de trainingen die meestal op woensdag aanvangen: men vindt de meest verscheiden trainingsprogramma's bij onze ponyliefhebbers, doch normaal maakt men snelle ritten (waar bij men de topsnelheid poogt te halen) die afgewisseld worden met het stapvoets doormar cheren. Na elke training wordt de pony zorgvuldig gewassen om dan weer op stal gx plaatst te worden. Aangepast voedsel is hier zeker vereist zodat we kunnen stellen dat de ponys port een eerder dure ontspan ning vormt, en dus uit pure lief hebberij moet beoefend wor den, want de te verdienen prij zen (500 frank voor de eerste - 400 voor de tweede enz bochten). Het is bij het I.P.V. meestal de gewoonte om de ponys van de eigen stal te laten berijden door één en dezelfde jockey die bij voorkeur een lichtgewicht en een lenig iemand moet zijn: ook bij de valpartijen die op de koersen kunnen voorkomen moet hij op een elastische ma nier kunnen vallen, zodat hij steeds ongedeerd kan blijven. Een verzekering voor de joc keys kan door de stallen indivi dueel worden afgesloten, voor de pony zelf kan men bij het I.P.V. voor de som van 900 F een jaarlijkse verzekering af sluiten. Alhoewel valpartijen eerder zelden voorkomen, is het toch aangewezen dit te doen. De wedstrijden De wedstrijdleiding berust cracks die per namiddag twee reeksen kunnen winnen: in onze streek vinden we enkel Pedro (van de stal Maesscha lck) en Petit Due (van de stal D'Haese) die deze stunt heb ben aangekund. Beide ponys hebben dit jaar ook al meer dan dertig overwinningen op hun aktief! Deze paardjes hadden echter naast hun tegenstanders ook een handicap te overwinnen: het behoort bij het I.P.V. nor maal tot de gewone geplo- gendheden om de pony die driemaal na elkaar wint een handicap van twintig meter op te leggen, d.w.z. dat hij twintig meter na de anderen wordt ge plaatst, zodat hij bij het start schot eerst zijn belagers moet inhalen alvorens voor de over winning te strijden. Het nor- Jnef jgljmoi Jflwac ■ven nus let afgelopen seizoen werden er in de streek van Dender- inde en Aalst meer dan tien grote ponytornooien ingericht, iaar steeds meer ponys en paarden voor werden ingeschre- ien. Onze streek vormt momenteel de bakermat van de po nysport daar dit jaar zowel het Belgisch Kampioenschap (te Moorsel) als het Oostvlaams kampioenschap (te Denderbel le) door eigen streekorganizaties werd ingericht. Deze nog jonge sport vindt hoe langer hoe meer bewonder aars en ook beoefenaars zodat de toekomst zich heel roos kleurig voor het Interprovinciaal ponyverbond aftekent. Het I.P.V. ;en tiental jaar geleden wer- len er in onze streek door ver- ichillende ponystallen koersen jericht, die door gebrek aan applj irganizatie en akkomodatie meestal een groot debècle werden voor de deelnemende :sterha ponys en jockeys. De willekeur in regels, terreinverzorging en wedstrijdleiding stond echter elke eenvormigheid in de weg zodat het meestal bij één in richting bleef. Om verdere or- Jganizatiefiasco's tegen te gaan r-validt verenigden zich een twintigtal end vt eigenaars van één of meer po- met r<f «hap inen nkelijk kosten (zoals de mikrowagen en de verplaatsingsonkosten voor de officiëlen) door deze som kunnen gedekt worden. De inrichters zelf moeten zor gen voor een geschikt terrein omgeven met de hoogst nood zakelijke nadarafsluitingen. Ook staan zij in voor de bekers die aan elke overwinnende jockey worden overhandigd, terwijl zij zelf de opbrengsten van toegangskaarten en drankverbruik voor hun onkos ten kunnen gebruiken, waarbij ook steeds een post van het Vlaamse of Rode Kruis moet voorzien worden. Op het irachtig dat r tus» k Kleine paarden, grote spanning, (el) male tarief verhoogt wanneer men zesmaal wint, dan krijgt men 40 meter handicap aan het been, of liever, aan de poot. Negenmaal winnen geeft zes tig meter handicap enzovoort. Kortom, deze handicapregel waarborgt de steeds talrijke toeschouwers bij elke reeks een spannende wedstrijd met een nooit vaststaande ontkno ping. Een ponytornooi Inys en vooral onder impuis van Michel De Smet werd het Inter- ,ef var provinciaal Ponyverbond v.z.w. opgericht in de maand oktober van het jaar 1966. De A eerste inrichting was reeds een gebrn 9r°ot sukses: meer dan zeven- /roegi ÜQ ponys werden ingeschreven en men kon net twaalf reeksen van start gaan. Prachtprijzen werden voorzien voor de eer ste vijf aangekomenen die door een tiptop-organisatie werden __mij verwend, zodat men vertrou wen in de nieuw gestichte bond kreeg, wat een noodzakelijk heid betekent voor de verdere groei van deze vereniging. worde vande t uitge zoeke sta st. Je we er 4C iderli it konr kade >m hi bank ernst waa I wei oorgi 2000 Verdere groei Het I.P.V. garandeerde de in richtende stallen steeds een maximum aan veiligheid en discipline zodat ook andere ^stallen hun scepticisme lieten varen, en aktief een lidmaat schap in het I.P.V. gingen am biëren. Het aantal aangesloten stallen groeide gestadig van 30 tot men op dit ogenblik reeds van zeventig aangesloten leden kan gewagen. Elke stal stelt gemiddeld drie paardjes in de wedstrijden op, uitzonderingen met twee (of één) of meer dan drie vindt men eerder zelden in deze vereniging terug. Tegen woordig krijgt men op de IPV- inrichtingen een honderdvijftig tal deelnemende ponys die meestal tweemaal per wed strijdnamiddag aan een reeks deelnemen. ogenblik worden er door het I.P.V. vanaf Pasen tot nu onaf gebroken koersen ingericht met meestal 20 reeksen en prijzen voor de eerste zes van elke reeks. Het ponyrijden De aankoop van een pony is voor de liefhebber meestal de eerste stap tot het wedstrijdrij den. De training van een pony is ook heel primordiaal opdat deze het gewenste rendement zou kunnen behalen: normaal laat men de paardjes na afloop van een wedstrijd twee dagen dekken soms nog de verplaat singsonkosten niet. Wij spre ken dan nog niet over de aan schaf van de hoogstnoodzake lijke aanhangwagen (voor het vervoer van de ponys). Naast de training van de pony is ook de keuze van de jockey heel belangrijk: het is aange wezen dat deze pony door en door kent, daar hij de houding die vereist is opdat de pony zijn maximumsnelheid kan berei ken moet aanleren en zich ei gen maken. Ook de routine van de berijder is heel belangrijk (vooral in de soms gevaarlijke

De Voorpost | 1975 | | pagina 11