PIREMBODEGEMNAAR DOM MODESTUS VAN ASSCHE 1= Uitzicht buitenland een der grote slachtoffers van het anti-Vlaams pogrom (1) De Voorpost - 17-1-Ü-75 - 9 Jlij werd dertig jaar geleden vermoord KOPING LIJK JIS 'E rSEN ELIER) GEM Jertig jaar gelden, in de nacht van 29 op 30oktober overleed te Brugge Dom s Modestus Van Assche, abt van Steenbrugge en vooraanstaand vlasoezinde. 1,1009 °ateijn overlijden was het eindpunt van eën geraffineerde moord, met toestem- te Eremt ning van de politieke partijen, de Kerk en Regering gepleegd tussen 20 erkopen: ieptember 1944 en 30 oktober 1945. Een moord op een onschuldige daaren- ?ibod S")oven' één van de helaas talr'jken die zelfs niet hadden mógen aangehouden tikt voor a worden. endewii ,ie 'eiten '>ggen thans dertig jaar achter ons. Vergeten kan men ze nooit, vooraan! hergeven wel, in de geest van Dom Modestus Van Assche zelf, Vlaamsgezinde mgsde relaat, persoonlijkheid met universele betekenis, grote vredestichter, die 'ngeveer ,e' slachtoffer werd van "de redeloze haat. 55 ca ,k heb nooit icmancl kwaad gedaan, ik vergeef alles en allen.» Die woorden iprak Van Assche enkele ogenblikken vóór zijn dood. Het klinkt vandaag ongeloofwaardig dat de Belgische Staat, bedrijver en beschermer van een rechteloze repressie, na dertig jaar die repressie-periode nog steeds niet wil gara ipbergen en vergeven en vergeten. Zodat Vlaanderen dan meteen ook zou oere' Kinnen heenstappen over de schuld van die staat. er (gasb lat een onschuldige een dergelijk lot kon ondergaan begrijpt de jonge ;eneratie terecht niet meer. Kenschetsend hiervoor is de uitspraak van liaioren emand die zich op de BRT 25 oogst 1975 erover verwonderde dat eit dl lijvoorbeeld Albert Servaes'vrijwillig in ballinschap was gegaan: «waarom inlicht! n0est hi-' vluchten' hiJ was toch geen misdadiger zou dus hoogstens een lichte Hogew itraf hebben gekregen?.». Alsof in die dagen onschuldigen op die vanzelfspre- tendheid konden rekenen! - mits bel osten. jrdag vai WIE WAS DOM MO- lG DESTUS eb 1975 VAN'ASSCHE? /issershr ^|fons Van Assche later als bod"5' monn''< Modestus werd in Erembodegem geboren op 18 mei 11891 in het erf waar de VTB vijf- [tien jaar geleden een herden kingsplaat liet aaribrengen(2). de Na de lagere school van zijn ge- jboortedorp, liep Van Assche middelbare school in de Abdij van het AanjSteenbrugge, waar hij later mon- iarwezejnik en abt zou worden. JeUgd- ïelegginlvriend en vriend voor het leven dat zijiwerd zijn dorpsgenoot Jozef Van B verbeterOpdenboschdie als jezuiet een jgbaar isibekend geestelijk raadgever en 1 woideieen vooraanstaand Vlaamsgezinde tigfrankjzou worden. Van Opdenbosch lardstraaivond de dood in het bombarde- loorstorjment op Antwerpen 13 oktober p.r. nr.j 1944 De repressie zou zeer ^'waarschijnlijk ook hem «gevon den» hebben. Van Assche werdt priester in 1913. In 1914 wil hij als vrijwilli ger naar het front, doch zijn over heid beslist dat hij samen met de Moostergemeenschap naar Enge- ind zou uitwijken. In 1915 kan hij tenslotte toch naar het oorlogs trom. Langs de opleidingskam pen in Frankrijk belandt hij als brankardier in een Waals regi- :nt. In 1917 werd hij legeral- ezenier Hij zorgt voor zijn Valen zo goed als hij het voor de jamingen zou gedaan hebben. In ijn notaboekje tekent hij regel- itigop: -N.N.. tué Ie... d ;V gedood op te. Hij :hrijft eindeloos veel brieven ongeletterde soldaten, leest brieven voor die zij ontvangen, gt voor rookgerief en lekker nij. voor dagbladen en boeken. k wlij geeft enige lessen en houdt een A lontal voordrachten, zpekt goede idressen op voor verrofgangers die naar Frankrijk gaan. en leent leid. richt feestjes in, toneel- Konden en wat nog meer. Hij 'eeft voor anderen, ook door het pknappen van ontelbare onmo- [elijke kleine karweitjes. Zelf fordt hij geen enkele maal ge toetstal leeft hij drie jaar lang in iet grootste gevaar. Maar hij ieeft gewonden zien wegvoeren '.n helpen verzorgen: hij heeft veel nannen zien sterven; hij heeft de aatste zegen gegeven aan mherkenbaar-verhakkelde lij- :en. )e grote, fikse, fiere, energieke dynamische man, met zijn ty pisch militair uitzicht, zijn helde- volle stem en zijn doordrin- Sende, soms harde blik, heeft aan iet front geleerd zacht te zijn als p vrouw, teder als een moeder, zijn groot hart open te zetten 'oor allen, Walen en Vlamingen, wnen en rijken, gelovigen en on gelovigen. Monsieur l'aumö- der, vous étiez notre joei...». Mijnheer de almoezenier. U mirt onze vreugde... schrijft la- ]er één van zijn soldaten. Kan het Vlioner? (3) Tol 1932 blijft Modestus Van As sche te Steenbrugge monnik on- fcr de monniken. In 1932 wordt ^ij er abt nadat hij voordien reeds Weemaal die waardigheid heeft geweigerd VI.AAMSGE7.INDE EN MAN van het vredes-ideaal Twee jaar vóór hij tot abt gekozen wordt, is Modestus Van Assche als monnik aanwezig op de ont hulling van de IJzertoren. Hij houdt er een toespraak, naast Frans Daels en Filip De Pillecijn. Die eerste belangrijke «openbare daad van Vlaamsgezinde aard» van de monnik ligt helemaal i n de lijn van de verwachtingen van zijn omgeving en van de ontelbaren die hij aan het front heeft bijge staan in hun geestelijke en fysieke ellende: het is de trouw aan zijn persoonlijke levensregel «Langs de weg van de vrede» en aan het* symbool van de IJzerkruis, «Nooit meer oorlog». Dom Modestus Van Assche is nu een gezien figuur. De abt van Steenbrugge is iemand in Vlaan deren (4). Hij is de raadsman van tallozen in Vlaanderen, gelovigen en niet-gelovigen, vlaamsgezin- den en Belgisch-gezinden. Zijn rusteloze arbeid onderstreept de waarachtige bedoeling achter zijn vredeleuze. Maar dan breekt zijn gezondheid, die aan het IJzerfront reeds zo fel was verzwakt. In 1939 is hij echter opnieuw her steld. Dan is er de oorlog. De Vlaming Van Assche blijft wie hij steeds was geweest: een onom koopbare en een onafhankelijke. Tot de Duitse bezetter zegt hij on omwonden; de Vlamingen zijn ging, wordt door geen enkel schrijver in de bijzonderheden verhaald. Het soort marteling blijft in de dossiers. Uit piëteit tegenover de figuur van de abt en zijn familie. Dezelfde psychische en fysische folteringen en onte ringen worden vandaag door zo genaamde Internationale Tribuna len veroordeeld en bestraft.als die in verre landen zijn gepleegd. Omdat zij m.b.t. Modestus Van Assche in onze staat zijn gepleegd en omdat gerechtelijke dwalingen als de zaak Van Assche de aan loop werden naar vooralsnog niet beëindigde loqpbanen van magi straten, moet men wellicht nooit meer op rechtsherstel en eerher stel rekenen? Dom Modestus Van Assché wordt op 20 september 1944 aangehou den. De reden van die aanhouding zal hij pas na weken gevangenis leven vernemen: propaganda ten dienste van de Duitsers en ver klikking van twee medebroeders en een industrieel uit Brugge. Van Huldemonument op het Kerkplein te Erembodegem. Dit monument werd gefinancierd door het Kultureel Fonds van Noordstar en Boerhave. A bereid na honderd jaar strijd tegen de verfransing opnieuw te vechten tegen de verduitsing! En Wint Duitsland de oorlog, en worden de plarnen uitgevoerd die sommi gen koesteren, dan dreigt de Anschluss; Vlaanderen geanne- keerd bij het Duitse Rijk. Welnu, dan krijgt gij al de bewuste Vla mingen op uw rug! Weet gij wie er u dan lullen helpen? De franskil jons, die morgen tegen dezelfde prijs, evengoed Duitsland, Enge land of Rusland zouden dienen als zij nu Frankrijk dienen. (5) Zijn ongetwijfeld die gevaarlijk opportunistische franskiljons die de abt na de bestrijding in 1944 zullen laten vermoorden, dankzij de bewuste medewerking van de helaas tallozen die door hun spre ken zijn leven en dat van zovele anderen hadden kunnen redden. Dit alles tot blijvende schande van wie zich toen katholiek noemde, zoals een vooraanstaand Vlaams politicus het uitdrukte. (6). DE REPRESSIE Het lichamelijk en geestelijk lij den dat Dom Modestus Van As- sche tijdens de repressie onder- Assche weet dat hij volkomen on schuldig is en rekent daarom op het rechtvaardigheidsbeginsel en het gezond verstand..Dus put hij uit de verwachte goede ontkno ping de moed om de beproeving met een licht gemoed te onder gaan en zijn medegevangenen op te beuren. Zij die zijn bundel in de handen houden denken- er echter anders over. onder hen is de Brugse ad- vokaat Jan Rubbrecht, zoon van een van Van Assches vrienden. Rubbrecht wordt gevraagd de verdediging van Modestus Van Assche op zich te nemen. Hij kan echter niet aanvaarden: hij is in middels substituut-krijgsauditeur geworden en belast met... het dossier Van Assche. Jan Rub brecht zal later hoogleraar worden te Leuven. Modestus Van Assche zal posthuum «onschuldig» ge vonnist worden en dus buiten ver volging gesteld, echter zonder eerherstel. Welke feiten behalve de voor velen onaanvaardbare Vlaamsge zindheid en Grootnederlandse in stelling van Van Assche heb ben geleid tot dit dramatisch mis verstand en nooit rechtgezette ge rechtelijke vergissing? Eëfstc feit! ds zaak vsn Fsüing- bostel. Fallingbostel is een dorp op de heide nabij Lüneburg. Het is vandaag bekend als bestendig in staat van paraatheid levend bol werk van de Nato-strijdkrachten het IJzeren Gordijn ligt vlakbij In Fallingbostel werden in ja nuari 1944 in een treinongeval 94 naar huis terugkerende Vlaamse krijgsgevangenen gedood. De VÓS zal de uitvaartplechtigheid bijwonen en duidt op verzoek van de Duitsers een priester aan die ginds een rouwmis zal opdragen eneen toespraak houden. De VOS denkt hiervoor aan Dom Modes tus Van Assche, die na rugge spraak met de Gentse bisschop Coppieters aanvaardt. Op 29 ja nuari heeft te Fallingbostel de uit vaartplechtigheid plaats. Van As sche houdt een ontroerende toe spraak bij het massagraf. Het is Siberisch koud te Fallingbostel. Aan de voet van de katafalk liggen 94 kransen met de Belgische kleu ren een krans van de VOS met het Vlaamse zwart-geel. Fallingbos tel, op de eerste plaats een zaak van piëteit, is dus geen anti- Belgische aangelegenheid. Tij dens de repressie zou daarover echter anders geoordeeld worden. De andere vooraanstaande Vlaamse aanwezigen bij het mas sagraf waren Frans Daels, bij ver stek ter dood veroordeeld en Karei De Feyter, als sekretaris van VOS ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Tweede feit: de aanhouding en del dodd van twee medebroeders van Van Assche en van een Brugs in dustrieel tijdens Wereldoorlog II. Die drie mensen waren betrokken bij de activiteiten van de gewa pende weerstand. Buiten het we ten van de abt om verstopten zij wapens in de abdij van Steen brugge. De Sicherheitsdiensten komep er achter, de twee broeders die later hun abt om vergiffenis zullen vragen voor hun handelen buiten het weten van Van Assche om gaan tijdens de ondervra gingen door de knieën. Evenals de Brugse industrieel zullen zij ;de Duitse koncentratiekampen nooit meer verlaten. Tijdens de repres sie wordt het buitensporige lijden van Modestus Van Assche gemo- II Herdenkingsplaat van de VTB op het ouderüjk erf Van Assche in de Dom Modestus Van Asschelaan te Erembode gem. tiveerd met de uitspraak «zijn slachtoffers hebben ook gele den». Van Assche wordt immers verantwoordelijk gesteld voor de dood van de medebroeders en de Brugse industrieel. Achteraf blijkt het echter alles onjuist te zijn, de geruchten over de ver klikking door de abt, de verant woordelijkheid van de abt. Van 7 februari tot 15 maart 1945 wordt Modestus om medische re denen in voorlopige vrijheid ge steld. Om te kunnen herstellen van zijn zware inzinking, verblijft hij afwisselend bij zijn zuster te Erembodegem en in de Abdij van Affligem. Op 15 maart wordt hij opnieuw aangehouden. Het dos sier van zijn verdediging is in middels door de Belgische over heid in beslag genomen en de per sonen die zijn onschuld kunnen staven zijn onder arrest geplaatst. EERHERSTEL, OOIT OF NOOIT? Het heeft geen zin het dossier Van Assche in de vergetelheid te wil len houden. De piëteitsvolle hulde aan hem gebracht is er een die moet gelden voor de vele door de Belgische staat gedode onschul digen, van wie Dom Modestus Van Assche het symbool is: De Feyter, Borms, Liesenborghs, Brouns, Laplasse... En van de misdaad begaan op de eenvoudige oostfrontstrijder en fabriekwach- ter die zonder vorm van proces werden neergeschoten, voor de tientallen die in Zwitserland, Ier land, Nederland, Argentinië een zame ballingen zijn of waren om dat de staat hen in een schijnpro ces veroordeelde, hun eer en huit goederen stal, hun gezinnen voor het leven tekende en uiteenrukte. De Belgische staat zal haast zeker nooit eerherstel schenken aan Dom Van Assche en aan de tien tallen van wie hij het tragisch symbool is. De bevolking van Vlaanderen heeft dat intussen wél gedaan. In Erembodegem getui gen hiervan een huidemonument, een herdenkingsplaat en een straatnaam. En zij die het daar vijftien jaar geleden nog overwo gen die symbolen te bekladden de nacht voor de huldiging in 1960 moest het monument be waakt worden zouden dat van daag niet meer straffeloos kunnen doen... FRANS-JOS VERDOODT 1Woorden van de Leuvense hoogleraar en Vlaamse letterkundige Albert Wetserlinck m.b. Wereldoorlog II. (2) De plaat bevindt zich op het huis nèèst dat waarin Modestus Van Assche werd geboren. De VTB liet de plaat bevestigen op het huis waar in die dagen de zuster van Modestus Van Assche woonde waar de monnik verbleef als hij niet in de abdij was en waar hij verbleef tijdens zijn kortston dige voorlopige in vrijheidstelling. (3) Arthur De Bruyne, Petits vicaires. West Pockets, 1968blz. 89. (4) Ibid. blz. 91 (5) Ibid. blz. 94. (4) Frans-Jos Verdoodt, Frans Van der Eist, Symbool van vlaams- nationale politieke macht, ter perse bij Rockox- Uitgaven te Antwerpen. SPANJE De golf van terreur die Spanje de laatste tijd teistert, vindt zijn oorsprong in de aanslag op de Spaanse premier Carrero Blanco van december 1973. Zijn ooyolger, Arias Navarro, zette zich in voor een voorzichtige liberalfering. De Portugese revolutie en de ziekte van de 81-jarige diktator Francisco Franco deden de hoop toenemen. Zakenlieden en toeristen lieten zich gauw geruststellen omtrent het karakter van het fascistisch regime: het was ongetwij feld op weg naar de liberalisering. Maar de oude caudillo herstelde en draaide de liberalisering terug. Met de anti-terroristenwet van 26 augustus 1975 werden de duimschroeven pas goed aangedraaid: de politie en de Guardia Civil kregen door de afkondging van een ongewoon harde uitzon- denngstoestand verregaande bevoegdheden en de miitaire rechtbanken werden verplicht de doodstraf uit te spreken voor ieder, die betrokken was bij de aanslag op een politieman, militair of regeringsfunktionaris. Op 26 september moest de Spaanse ministerraad zich uitspre ken over het lot van negen mannen en twee vrouwen die in het kader van deze beruchte wet door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld waren. Alleen het staatshoofd kan dan nog gratie verlenen. Aan vijf van de veroordeelden twee Baskische nationalisten (ETA) en drie leden van het anti-fascistisch volksfront (FRAP) weigerde Franco klementie te verlenen. En dit ondanks de sterke druk van het vatikaan en van meerdere Westeuropese regerinqen en organizaties. De Franco-aanhangers eisten wraak voor de moord op een aantal leden van de Guardia Civil. Het kwam er in feite weinig op aan wie de vergelding trof. Voor de Spaanse regering was het een moeilijk dilemma: toegeven aan de buitenlandse druk betekende een krisis in de eigen politierangen. De terechtstellingen deden een stom van verontwaardiging en protest rijzen zowel binnen als buiten Europa. De voorstanders van een burgerlijke demokratie in Spanje merken in verband met de afschrikwekkende vonnissen op dat de wrede onderdrukking in feite niet gericht is tegen de kleine groep guerrilleros van de Baskische ETA, de Catalaanse OLLA en het radikale FRAP, maar tegen de meerderheid van de Spaanse bevolking die een vreed zame overgang naar de demokratie wenst. Door de onverbiddelijke houding van de Madrileense maait- hebbers wordt het isolement van Spanje nog meer uitgesproken. Een isolement dat op de lange duur enkel nefaste gevolgen voor het land kan hebben. Niet alleen op ekonomisch gebied en op het vlak van het buitenlands beleid. Maar ook zeer kwalijke konse- kwenties op de binnenlandse situatie zelf door de uitholling van het regime door verbitterde nationalisten, anti-fascisten en leden van de andere ondergrondse bewegingen. En dit vooral nu het hen aan aanmoedigingen uit het buitenland niet ontdreekt. Tal van landen hebben hun ambassadeurs al terug geroepen Sommige regeringen roepen zelfs op tot een ekonomische en toeristische escot van SPANJE. Maar tegenover zulke initiatie ven en uitlatingen staan we zeer sceptisch: op de lange duur gaat ieder land toch weer het eigenbelang boven de kollektieve veront waardiging plaatsen. Vooral daar zulke beslissingen steeds in een sfeer van emotionele opwinding getroffen worden. En bovendien blijft dan nog steeds de vraag in hoeverre een Europese boycot wel enig resultaat kan opleveren als aan de andere kant de USA al het mogeïjke doen om de Spaanse machthebbers te behagen en dit om de Amerikaanse miitaire steunpunten in Spanje veilig te stel len. Ondertussen heeft de Franco-regering al bevestigd dat de harde lijn verder zal gevolgd worden bij de bestrijding van politieke terroristen. En dat is dan helemaal niet verwonderlijk na de mas sale pro-Franco-betogingen, die er op wijzen dat de aanhangers van het regime meer dan ooit tot een hecht geheel verenigd zijn Aan de andere kant neemt ook het verzet tegen de diktatuu r steeds grotere vormen aan. Dit kunnen wij althans besluiten uit de nieuwe reeks aanslagen op politiemannen. IERLAND In Ierland kan men moeilijk van een betere situatie gewagen. In het beperkte kader van deze bijdrage kunnen we nu moeiljkin het lang en het breed ingaan op de lange lijdensweg van het ierse volk. Ten gepaste tijde kunnen we deze kwestie wel eens als hoofdbrok van dit overzicht dieper aansnijden. Nu willen we enkel even de aandacht vestigen op één bepaalde zijde van dit schrijnend drama. De internationale opinie schreeuwt moord en brand en siddert van afgrijzen wegens de gewelddadige gebeurtenissen in Spanje maar neemt daarentegen de moordaanslagen in Ierland en het geweld, dat nog in zovele andere landen hoogtij viert, zomaar van zelfsprekend aan. We kunnen van de gelegenheid gebruik maken om ook nog even te wijzen op de nieuwe vorm van geweldpleging die zich nu in Ierland manifesteert. Hiermee bedoelen we dan de ontvoering van de Nederlandse fabrieksdrekteur Tiede Herrema door leden van het provisionele IRA. In ruil voor zijn leven moeten drie gevangen IRA-leiders vrijgelaten worden. Na de bomaansla gen en schietpartijen blijkt dit nu een nieuwe manier te zijn om de ogen van de buitenwereld op de Ierse problematiek te richten. DE EUROPESE UNIE Premier Tindemans heeft de voorlaatste ronde ter voorbereiding van zijn verslag over de Europese Unie, achter de mg. Zijn bezoe ken aan de EEG-landen zullen nu te Kopenhagen afgerond wor den. Het verslag moet klaar zijn voor de bijeenkomst van de regeringsleiders van de EEG-landen te Rome in december 1975. Te Rome ontmoette onze eerste-minister nog onlangs premier Aldo Moro, paus Paulus en Enrico Beriinguer, de sekretaris- generaal van de machtige Italiaanse kommunistische partij. Veel aanleiding tot optimisme schijnt de Europese toemee van Tindemans niet te geven. Dat kan men afleiden uit de voorzichtige toon die de premier in al zijn perskonferenties gebruikt heef. On danks de snel groeiende Eurokratie vieren protektionisme en na tionalisme nog steeds hoogtij. Zodanig dat een rechtstreeks ver kozen Europees parlement nog niet tot de mogelijkheden van morgen behoort. Er zijn teveel hindemissen. De Duitsers werden weerbarstig, tussen Fransen en Britten ligt de Gaulle nog steeds na te smeulen en de kleintjes zowel op ekonomisch als op geografisch gebied schreeuwen nu veel vroeger moord en brand. Daarbij moet het bij elkaar rijgen van de Europese landen geplaatst worden in een alles behalve positief ekonomisch klimaat. We kunnen dus stilaan wel stellen dat er nog een paar generaties nodig zullen zijn voor men spreken kan van een Europese geest. VN-KONFERENTIE De ontwikkelingslanden hebben bij de onderhandelingen, die zij in de afgelopen weken in New York voerden met de westerse landen over de internationale ekonomische samenwerking, bij lange niet de resultaten geboekt waarop ze gehoopt hadden. Door het doen van een aantal grotere en kleinere koncessies hoopten ze op enkele belangrijke terreinen winst te boeken. Dit is hen niet gelukt. Met een reeks vage beloften vanwege de Westerse landen werden zij aan het einde van de algemene vergadering van de Verenigde Naties terug naar huis gestuurd. Het echte zakendoen werd weer maar eens naar een latere datum verschoven: naar de energie- en grondstoffenkonferentie (december, in Parijs), naar het monetaire overleg (januari) en naar de vergadering van de UNCTAD de vergadering van de VN over Handel en Ontwikke ling (r..di 76 in Nairobi). De desillusie voor de landen van de Derde Wereld moet dus te groter zijn daar zij van de VN het forum bij uitstek gemaakt hadden om hun eisen en relatieve macht naar voor te kunnen brengen. Een dertig jaar geleden was de UNO een organisatie, waarin de westerse, geïndustrialiseerde landen ruim de bovenhand hadden. Met de dekolonisatie van Azië en Afrika is daarin een groncfige verandering gekomen. De 51 stichtende leden van 1945 zijn on dertussen aangegroeid tot 138 en er staan nog kandidaten klaar. Van hun numerieke meerderheid, die op geen enkele ekonomi sche of miitaire macht steunt, maken de ontwikkelingslanden nu gebruik om een aantal eisen te formuleren. Het enige wat ze echter al bereikt hebben is het feit dat de VS voor het eerst eens wilden praten over herstrukturering van de westerse industrie in het licht van de ontwikkeïngsproblematiek. Maar konkrete resultaten zijn ook nog niet voor morgen.

De Voorpost | 1975 | | pagina 9