AALSTERSE AKKEFIETJES Pastorale ruzies r6 Naar recordcijfer van 400.000 uitlenin gen De Voorpost - 24-10-75 - 3 iherro aar een aann ah oren ast dom rsen. m van heer eiste een voogdij- :hap op over de kerk en de kelijke aangelegenheden, wel telleiit bracht met zich dat de pas- ior geen enkele beslissing tij, die u )n nemen, onafhankelijk van onzin,c e heer. De ene liet al wat ijd is mfieer, de andere minder zijn irklaringiezag gelden. In vele omstan- t neerpe igheden voelde de pastoor liet vergjat hij niet in dienst stond van parochie, maar dat hij ge- GEYTË66' afhankelijk was van de eer. 'h DOSSIER «KASTEEL VAN LEDE» Deel 4 i het MF| let is logisch dat mensen met een verschillend karakter al >ns onenigheid krijgen over één en ander. Dat gebeurde ik enkele malen tussen de dorpsheer en de pastoors van Ie. De oorzaak is echter verder te zoeken dan in de ver- iheidenheid der karakters. over de wegbrenging naar Dendermonde van het miraku- leuze beeld, en nadien over de terugkeer. Inmiddels verbood de gravin aan de koster van om het even door wie dus ook door de pastoor enig zilver werk of ornament uit de kerk of sakristie te laten gebruiken, zonder haar uitdrukkelijke toe lating. Ook toen waren de vrouwtjes blijkbaar bemoei ziek. De pastoor bekloeg zich over haar bij de aartsbisschop dat zij een gedeelte van de pastorie had doen afbrekenzodat hij de biechtvaders niet kon logeren. Zij weigerde de onkosten te vergoeden, gemaakt tijdens het jubelfeest van 1714 en wees de vergoeding af voor de vele biechtvaders, gezien ze door haar niet gevraagd waren. Bovendien nam ze de rechtse en linkse kommuniebank weg om in de plaats haar erestoel te stellen, kocht, besliste alles en deed benoemingen zonder de pastoorEen heel epistel van grieven en moeilijkheden waarvoor men op het aartsbis dom al evenmin een oplossing had. Maar ook de gravin uitte haar klachten! Op zondag 19 januari 1721 had kapelaan Cuypers voor 's anderendaags een plechtige mis aangekondigd, ter intentie van de markies Jean-Frangois Nicolaes, die in Afrika streed tegen de Moren. Het volk was opgekomen maar de pastoor weigerde de mis op te dragen! EMMANUEL BETTE Maar keren we even terug naar onze markiezen. In 1677 volgde Jan-Frans Nicolaas Be tte zijn vader op. Reeds in 1707 werd hij ridder van het Gulden Vlies, luitenant-generaal van de legers van de katolieke ko ning van Spanje en opperbe velhebber van de infanterie te Namen, kommandeur van Biezma, hoofdbaljuw van de twee steden van het land van Aalst. Dus andermaal een vechtersbaas. Hij koos de zijde van de hertog van Anjou en vervoegde na dien Philip V, die voor zijn kroon streed tegen de Engel sen en de Hollanders. Hij werd goeverneur van Palma (ko ninkrijk Mallorca), onderkoning van Mallorca. Reeds in die tijd trokken er dus Ledenaars naar Mallorca. Maar dat was wellicht niet om te gaan zonnen. De markies versloeg de Oos tenrijkers bij Francavilla. Door het vredesverdrag van 1720 werd het eiland aan de keizer geschonken tot bij zijn dood, daarna zou het aan de koning van Spanje komen. Met zijn troepen in Spanje terug, werd hij door koning Philip V naar Afrika gestuurd om er de Spaanse bezettingen tegen de Moren te verdedigen. Onder de vestigingen van Ceuta werden ze verslagen. De markies, als één van de beroemdste gene raals van zijn tijd, werd aan het hoofd gesteld van deze hoge et is begrijpelijk dat niet elke astoor daar even erg mee op- ezet was. Dit moest fataal tot die in ierhaalde processen leiden. weS rekeningen ien beefe diverse ruzies tussen de nenschi eef en de pastoor hadden >ten on rijwcl steeds met geld te ma- 1. Maar en- Geld °f macht: maar dat niet 2i 'in begrippen die steeds zeer och gra< auw verbonden zijn geweest. leeds in 1479 was er een vete KWB ojussen Hendrik De Smet, heer dag ov£ Lede en pastoor Joos De gaan ov ottere. Een aftredende kerk- sociac neester had geweigerd, de ind» t leutels van de offerblok af te de sekri &en aan zijn opvolger. De n ons a oogbaljuw van Aalst stelde ïreenitfen andere kerkmeester aan, Hij we^iaar Hendrik de Smet, heer in emen; f ede, spande hiertegen een e te mieding in bij de Raad van Vlaanderen, die hem beves- in zijn recht, de kerk- neesters zelf te benoemen. 't Groe ook ve roepsbtf reen zijJn f514 rezen er moeilijkheden over dassen Joos Quevin, heer in toe-öde en de hoogbaljuw van rage uiAa'st- zodat de volgende ker- slijks t< rekeningen slechts in 1528 werden ondertekend. Sinds I523 mocht de grootbaljuw t hun tij|mmers niet meer aanwezig stil wille rjjn bij de voorlezing van de pa- interei ochierekeningen, maar hij larheermoest ze zelf nog onderteke- van hanen bij het slot! n 1537 ging de ruzie tussen lan van der Meere, heer in .ede en de Aalsterse hoogbal- jw andermaal over de paro- Jiierekeningen. Jok Jan de Gruutere, heer in .ede, kreeg het in 1556 aan de stok met de grootbaljuw van iet land van Aalstover de larochierekeningen. Of wat lacht je? Markies Ambrosius - Augustin creeg het in 1674 aan de stok met pastoor M. Van den Ab- beelen en had voordien reeds last met pastoor Ariens in 1670. Na de dood van pastoor Van den Abbeelen maakte de mar kies zich meester van de kerk lederen, doch pastoor Ariens tad het zo niet begrepen en verzette zich tegen de vele misbruiken. Eerst ging het over een herbaalde verhuis van het beeld van O.L.Vrouw van Lede naar Gent. Daarna volgde een betwisting omwille van de klok ken. Er volgde nog een diskus- sie over de aanstelling en her aanstelling van griffiers en over het al dan niet houden van een Mis voor de markiezin in haar privé-bidplaats i.p.v. in de kerk. De verhouding pastoor markies had uiteraard een weerslag op het parochiele ven. Een gedeelte van de pa rochianen koos de zijde van de markies de macht), zodat de baljuw en zijn satellieten de )astoor veel last aandeden. Het ging zelfs zover dat op 9 uni 1704 te 5 uur 's morgens, 3ieters met 14 van zijn aan hangers binnendrong in de pastorie, deuren inbeukte en meteen ladder tot op de slaap kamer van de pastoor door drong. VROUWEN Wanneer de gravin van Bor- nem, de zuster van de markies, als vertegenwoordigster van deze laatste in alle openbare aangelegenheden werd aan geduid, werd de toestand nog meer gespannen. Reeds in 1689 was Maria- Theresia haar woordje komen meepraten. Een waardevolle mantel voor het beeld van O.L.Vrouw werd door de pas toor aangekocht, wat hem vanwege de markiezin een proces op de hals haalde, ge zien zij haar woord hierbij niet had mogen meepraten. En terwijl de Spanjaarden ver vangen werden door de Fran sen zochten de mensen in het dorp andermaal hun toevlucht met gans hun huisraad binnen de wallen van het kasteel. Maar Maria-Theresia ruziede verder met de pastoor. Eerst Markies Emmanuel Bette oorlogsraad. Deze taak nam hij waar tot aan zijn dood. De markies verbleef van 1685 tot 1687 te Parijs, vanaf 1714 huurde hij een huis te Brussel en verbleef nadien meestal in Spanje. Hij huwde in 1722 met Anne-Marie Ludovica de Croy-Roeux en overleed te Madrid in 1725. Uit zijn huwelijk werd slechts één zoon geboren: Emmanuel Ferdinand Frangois de Bette, die naar hier kwam in 1729 voor zijn opvoeding en vanaf 1735 in Spanje verbleef bij zijn moeder en in 1748 langs Pa rijs, in juli 1749 naar Vlaande ren terugkeerde. Bij het overlijden van markies Jan-Frans Nicolaas in 1725 werden de klokken te Lede 40 dagen geluid. Er bestonden al moeilijkheden tussen de mar kiezin en de familie van de markies. De markies gaf haar volmacht, waarvan Marie- Thérèse, de gravin van Bor- nem niet wilde weten. Ze ver klaarde dat haar broer werd verschalkt en dat zijn vrouw «alles opdeed». Daar zal de lange uithuizigheid van de markies uiteraard niet vreemd aan geweest zijn. Deze meningsverschillen wer den nog verder op de spits ge dreven na de dood van de mar kies, tussen zijn weduwe en de voogden van de kleine Emmanuel- Ferdinand- Fran- jois, die toen slechts één jaar oud was. De markiezin verbrak haar kontrakt opgemaakt in 1723 en maakte er een nieuw in 1725, waarbij zij verzaakte aan de mobilaire opvolging van haar man. In september 1729 verleende zij aan de markiezin van Bornem en Augustijn Van de Steenhault volmacht voor de opvoeding van de jonge markies Emmanuel gedurende haar afwezigheid en haar ver blijf aan het Spaanse Hof. Want ook haar had de Zuid erse zon blijkbaar bekoord. Emmanuel hield de militaire reputatie van zijn voorvaderen in eer. Hij werd generaal- majoor van zijne majesteit, kreeg op 27 mei 1760 opdracht om met vier bataljons en een regiment dragonders de Neder-Rijn te bewaken. Maar hij toonde zich ook op het ter rein van de liefde nogal krijgs haftig. Hij had als bijzit Jeanne- Etiennette Dutart. Maar deze episode vergt wel enige uitleg. In de salons van het kasteel bevinden zich zeer dekoratieve muurversieringen. Ze werden aangebracht bij de verbouwin gen die Emmanuel Bette in de jaren 1760-66 liet uitvoeren onder de kundige leiding van de Italiaanse architekt Servan- deni, die te Brussel herstel lingswerken uitvoerde aan het «hotel de Lede». D.P BIBLIOTHEEKWEZEN IN VOLLE BLOEI In de eerste drie kwartalen van 1975 werden in de stedelijke bibliotheken ruim 238.028 boeken en 46.099 grammofoonpla ten uitgeleend. Dit is een stijging van bijna 10% voor de boeken en ruim 26% voor de platen. Er wordt verwacht dat tegen eind van het jaar, gezien het steeds drukkere vierde kwartaal, het uitleencijfer vierhonderdduizend zal bedragen, wat een rekordcijfer voor de hoofdbibliotheek en de talrijke filialen verspreid over gans de stad zal betekenen. Aan de basis van dit sukses liggen volgens Schepen Van den Eede de vele en bijzondere inspanningen die geleverd zijn bij het bepalen van de keuze van de nieuwe boeken en platen. Er werd dit jaar een bedrag van 2,8 miljoen voorzien voor de aankoop hiervan. Wat de vele filialen betreft daar gaat de belangstelling cre scendo. De wijkbibliotheken van Ter Linden, Ten Berg en De Arend kregen door hun herinrichting en uitbreiding ook meer interesse vanwege de buurtbevolking Ook de filialen van Mijlbeek en de Dr. De Moorstraat werden met een kollektie nieuwe boeken verrijkt. Volgend jaar is men van plan het filiaal in de Drie Sleutelstraat geopend. Deze bibliotheek zal wellicht de meest moderne van de stad zijn. Zij is opgericht in de voormalige gebouwen van de beschutte werkplaatsen en zal eveneens aangepast zijn voor de minder validen. De uitleenzalen van de hoofdbibliotheek in de Kattestraat worden verruimd en er zal speciale aandacht besteed worden aan de uitbreiding van de jeugdbibliotheek. Een optimistische noot in een hoopvol streven naar de verdere uitbouw van het zo nodige kultureel centrum. Volgens historicus Duquenne huwde markies Emmanuel in 1762 met een artieste van het teaterServandeni- d'Hannetai- re, neef van de architekt. De samenwerking met deze laat ste zal hieraan wel niet vreemd geweest zijn. Hij verbleef met zijn bijzit, Jeanne- Etiennette Dutart, aan de Rijn. En J. De Brouwer stipt in een voetnota aan «Malheureusement il fit une mésalliance avec Jeanne Etiennette Dutart dont nous parierons plus loin» (Archief van het Bisdom, fonds Lede). Wie over mésalliance spreekt, zegt meteen dat er een «allian ce» bestond. Het zal dus wel een huwelijk zijn geweest. Overigens werd deze Dutart te Lede begraven in de familie kelder van de «Bette's». In 1962 werden de scherven van haar grafschrift in het graf van de markies teruggevonden en dragen volgend opschrift «D.O.M. Ci git Demelle Jeanne Etiennette Dutart décédée Ie 13 sept. 1788, agée de 48 ans et 13 jours. R.I.P.». De mésalliance werd aldus door de familie niet vergeten. Bij zijn overlijden in 1792 ver maakte hij zijn goederen bij tes tament aan zijn moeder, die deze, volgens het recht van het Land van Aalst, evenwel niet kon erven, gezien slechts de moederlijke goederen haar van rechtswege behoorden, terwijl de vaderlijke haar slechts voor een gedeelte toekwamen en het overige aan mannelijke erfgenamen behoorde. Nu zou een totnogtoe onge bluste brand uitbreken over de erfenis. Door gemis aan recht streekse erfgenamen zou men terugkeren tot 1549 om erfge namen te ontdekken en dat in de familie van de Gruutere's. Onze markies die nochtans zijn moeder als erfgename had aangeduid, werd in deze niet gevolgd. Ten andere was zijn moeder reeds overleden toen in 1793 het testament werd ge opend. Na het overlijden van deze laatste Bette kwam op 7 sep tember 1792 de heerlijkheid Lede in het bezit van een verre erfgenaam van de stam de Gruutere, namelijk Jean- Charles, baron van Joigny- Pamele, die heer van Lede zou blijven tot de afschaffing van de heerlijkheden door de wetten van de Franse Republiek. Maar over deze Franse bezet ting hebben we het volgende week. MARCOLE Opnieuw wordt het Sint Maartenfeest officieel georganiseerd door het feestkomijee in samenwerking met het stadsbestuur. Zaterdag 25 oktober 1975 te 15 uur komt de Sint, pe speciale trein, in het station aan en zal aldaar worden begroet door de stadsmagistraat, de leden van het feestkomitee en de Aalsterse jeugd. Na een korte'toespraak zal een stoet worden gevormd met de jeugdfanfare St. Lievens Houtem die, langs de Stationsstraat, Esplanadeplein, Kattestraat naar de Grote Markt zal trekken. Vanop zijn troon, opgesteld aan de voet van het Belfort, zal de Sint speel- en snoepgeod uitdelen aan de kinderen. In geval van slecht weder gaat alles door in de Keizershal. Vandaag vrijdag opent de tentoonstelling «100 jaar kunst in Aalsters bezit», tentoonstelling die georganiseerd wordt door het Davidsfonds naar aanleiding van haar 100-jarig bestaan. De openingstoespraak zal gehouden worden door prof. Frans Vyncke en de officiële openstelling gebeurt door schepen Etienne Bogaert. Vrijdag 7 november zou de pendelparking in de Denderstraat officieel geopend worden. Hoogstens veertien dagen later komt dan de parking in aarjleg op de Moorselbaan aan de beurt. Tot op heden is er nog geen overeenkomst bereikt over het tarief voor het parkeren van zijn wagen op deze pendelparking. Tot de aanbesteding voor de aanleg van een doorgang naar het station, zonder deze passerelle heeft de parking minder nut wordt eerlang overgegaan. Het kinderdagverblijf aan de Rapënstraat-Tweehagenstraat is nog niet aan zijn openjng toe. Waar deze voorzien was voor begin november is momentèel d,e juiste datum nog niet bekend. Even een paar praktische iijlichtingen: De kinderdagverblijfplaatis neemt kinderen op van 0 maand tot 3 jaar oud. Openingsuren: van 7 tot 19 uur, de vijf eerste dagen van de week (niet op zaterdag, zondag, wettelijke feestdagen en de jaarlijkse collectieve verlofdagen) het ganse jaar door op schoolverloven inbegrepen. Gescheiden afdelingen van 0 maand tot 8 maand; van 8 maand tot 18 maand tot 3 jaar. Ruime en luchtige lokalen (nieuwbouw) tuin en graspleinen - open overdekte speelruimte. De instelling staat onder leiding van een sociale verpleegster fixll-time, bijgestaan door een sociale verpleegster part-time. De verzorging en de opvoeding van de kinderen wordt naast het leidinggevend personeel - toevertrouwd aan verpleegsters, kinderverzorgsters en kleuterleidsters. De eetmalen worden door de dokter-kinderspecialist, op advies van een diëtiste, voorgeschreven en in de speciaal ingerichte keuken bereid; afwijkingen kunnen,I op advies van de dokter en de diëtiste toegestaan worden. Wekelijks medisch onderzoek door de dokter en gebeurlijke onderzoeken in het raam van de raadpleging voor zuigelingen. Gedurende hun verblijf in de instelling zijn de kinderen verzekerd tegen ongevallen. De instelling staat onder bestendig toezicht van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn en wordt door dit werk erkend. De kinderen mogen sléchts afgegeven worden aan de ouders of aan de persoon die het bewaarrecht uitoefent. Tijdens het verblijf in de instelling moderne kleding voor de kinderen. In de loop van de week mogen de kinderen alleen om buitengewone redenen afgehaald worden. T oelatings voorwaarden 1. De ouders moeten een full-time betrekking uitoefenen de moeder moet in de onmogelijkheid zijn haar kind)eren) de nodige zorgen te verschaffen wegens sociale redenen; voorrang wordt verleend aan de kinderen van weduwen, verlaten echtgenoten, ongehuwde moeders rekening houdend met de globale netto-inkomsten van het gezin gebeurlijk sociaal onderzoek. 2. De kinderen worden slechts toegelaten na medisch onderzoek door de kinderspecialist van de instelling. 3. Voorwaarden inzake inenting van de kinderen tegen bepaalde ziekten. Financiële bijdrage van de ouders Berekend volgens de schalen, vastgesteld door het Ministerie van Volksgezondheid en van het Gezin, op basis van het maandelijks netto-gezinsinkomen. Inlichtingen en inschrijvingen Bij de heer schepen of afdelingschef van de afdeling Sociale Zaken, Gezin, Huisvesting en Vrijetijdsbesteding, ten stadhuize, vanaf heden, en in de kinderdagverblijfplaats, Rapenstraat - Tweehagenstraat, Aalsu vanaf 18 augustus 1975. van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. De kamer van Koophandel, de Ekonomische Dienst van de stad Aalsten het Kontaktcentrum Bedrijfsleven-onderwijs werkgroep Denderstreek houden een gespreksnamiddag met vertegenwoor digers van het bedrijfsleven en schoolhoofden van het sekundair onderwijs uit de streek. Deze namiddag gaat door op woensdag 29 oktober a.s. om 14.30 uur in de bar van de Aeroklub, Affiigem dreef. Zondag 9 november viert de Sindikale Kamer der Verenigde Aannemers voorde Bouwnijverheid in het Arrondissement Aalst, het feest van De Vier Gekroonden, de patroonsdag der aannemers uit het bouwbedrijf. Om 11 uur is er een plechtige mis in de kerk van St.-Jozef, om 12 uur akademische zitting in de feestzaal van het stadhuis met de uitreiking van eretekens aan de verdienstelijke werkgevers en werknemers. Om 13.30 gaat een feestbankeün de Salons Carlton door en naderhand een gezellig samenzijn opgeluisterd door een dansorkest. Zondag 26 oktober 1975 heeft van 9.30 uur tot 1530 uur in het Groen Kruis te Aalst de jaarlijkse verbondelijke studiedag van de K.W.B. plaats. Dit jaar zal gehandeld worden over de aktuele sociale ekonomische toestand, meer bepaald over inflatie en werkloosheid. Piet Van Tittelboom, verbondssekretaris van het A.C.V. zal een inleiding geven, waarna in groepsgesprekken nader ingegaan wordt op de problematiek. Aangezien deze studiedag nauw aansluit bij de prangende huidige toestand verwacht het verbondsbestuur een hoge opkomst van K.W.B.-militanten en leden en andere belangstellenden. Bij Koninklijk besluit van 24 september 1975- werd onze stadsgenoot S. Ringoir, zoon van Schepen en Mevrouw Ringoir, benoemd tot gewoon hoogleraar en co-titularis van de leerstoel «Interne Geneeskunde» van de Rijksuniversiteit te Gent. Op donderdag 6 november gaat om 15 uur in de vergaderzaal van het stadsgebouw, Kapellestraat 8, de opening van de aanbesteding voor het leveren en plaatsen van dakkonstruktie, schrijnwerken en glas voor de sportakkomodatie Zandberg, door. Niet alleen komt zaterdag a.s. de Sint te Aalst aan door toedoen van de goede zorgen van het stedelijk feestkomitee, doch ook ,zoals alle jaren wordt er aan de poort van het stadhuis een Hemelbus opgesteld. In deze bus kunnen de kinderen hun brieven gericht aan Sint-Maarten gooien. Op 11 november zal Sint-Maarten de jaarmarkt die zijn naam draagt, bezoeken en aan de Watertoren, zijn laatste voorraad aan versnaperingen uitdelen. Daar zal hij ook, langpde trappen van de Watertoren en na een laatste groet vanop het platform, terugvliegen naar de hemel. KARNAVALAKKEFIETJES Door het stedelijk Feestkomitee wordt een wedstrijd uitgeschreven met als doel, het opmaken van een «motief», dienstig voor een kunstvolle karnavalaffiche voor 1976. Deze wedstrijd wordt gelsoten op vrijdag 18 november om 17 uur. Het reglement van de wedstryd is te bekomen op de stadhuis receptie, of na een telefoontje 053/2137.51 De verenigingen of groepen die wensen deel te nemen aan de karnavalstoet van zondag 29 februari (schrikkeljaar) '76, kunnen deze aanvraag richten aan bureau 1, stadhuis Aalst, uiterlijk tot 21 november a.s. De groepen die vorig jaar hebben deelgenomen dienen geen nieuwe aanvraag te doen. Karnavalgroepen die aan de stoet wensen deel te nemen dienen volgens een jongste beslissing van het feestkomitee voortaan te bestaan uit minimum twaalf leden. Vorige jaren was dit aantal tien. In de «Karnavalist» lazen we dat er officieus reeds twee kandidaten zijn voor de prinsenverkiezing '76. Francois Van Oost, vorig jaar reeds kandidaat1 en de man van de Koolstraat zou naar verluid een tweede gooi doen. In afwachting werd hij tijdens de jongste zomerkarnaval van de Koolstraat verkozen als Voil Jeannet 75-76. Henri De Smedt, Alias Harry Pinky, stelt ook zijn kandidatuur. Hij is lid van de Aalsterse Gilles en stond op de planken tijdens de Oiljsterse avond. De Moikes is een kersverse karnavalgroep die bestaat uit overwegend studenten. Hun verantwoordelijke is Patrick Kieckens, Osbroekstraat 61. Aan originele namen geen gebrek. «Krot en Companie» is de naam van een andere karnavalnieuweling onder leiding van Marijse Van Haudenhove, Naarstigheidsstraat 75a. En het wordt zelfs een heel trio, want «De Sjansjaars» vullen de rij aan van de eerstejaars. Zij spruiten voort uit jeugdklub Ocarina en hun verantwoordelijke is Etienne Versé uit de Welvaartstraat 55. We laten ons goed hart eens spreken en maken wat gratis reklame voor enkele karnavalgroepen die achter het een en ander op zoek zijn. Noig zoekt 2 trotinetten om te lenen of te kopen. Trotinette-eigenaars gelieve aan te schuiven bij Jan en Piet Louies, Nieuwstraat 24. De Moikes zoeken houten karrewielen, indien mogelijk met as. Alle wielen vinden een thuishaven in de Osbroekstraat 61. En de Sjansjaars zullen hun chance proberen op een platte wagen die ze nog ijverig zoeken. Adres jeugdklub 't Apostelken, Apostelstraat 1 bis. Daar er plaatsgebrek is een toevloed van nieuwe groepen in de karnaval Fiberfleethalle, zal elke karnavalgroep zich aldaar dienen te houden aan de ruimte voor één enkele platte wagen. Trekwagen en een mogelijke tweede wagen dienen elders gemonteerd te worden. Sekretaris Guy Van Renterghem van het Aalsters Karnavalver- bond doet forse pogingen om van alle karnavalgroepen zo spoedig mogelijk de onderwerpen binnen te krijgen. Dit om te vermijden dat er verschillende groepen met hetzelfde onderwerop in de stoet stappen. De Plezante Tritten, de enige vrouwenkarnavalgroep, sneuvelt, uitgerekend in het jaar van de vrouw. Door gebrek aan belangstelling zullen ze er niet meer bij zijn in de volgende karnavalstoet. De Destereers, de karnavalgroep van de Houtmarkt houden voortaan op donderdagavond hun lokaal aan de Houtmarkt 10, specifiek open voor karnavalisten van alle kaliber. Met een stevige pint geeft U ook een opkikker aan de Destereers-kas. Eind december komt het boek «Aalst Karnaval» dat onder de redaktie staat van Jos Ghysens en Karei Baert, met bijdragen van Frans Wauters en medewerking van Alfons Stagelijn, van de pers. Het boek zal een overzicht geven van 500jaar v astenavondviering hoe deze in de 20ste eeuw evolueerde naar de jaarlijkse kavalkade, de samenstelling van de karnavalverenigingen en een verzameling van de meest typische kolderliedjes omtrent lokale gebeurtenissen en van de bekendste karnavalschlagers. AALST KARNAVAL is geïllustreerd met een unieke selektie van ruim 150 kleur- en zwart-wit foto's. Het formaat is 27,5 X 20,5 cm en het is gedrukt op mat papier voor de teksten en op glanzend voor de foto's. Het omvat circa 250 pagina's. Een voorintekening (tot 5 december) kost 820 F., na verschijnen 970 F. Men kan intekenen door overschrijving op postrekening 000-0346216-23 van Chris Ghysens, Vrijheidsstraat 45, Aalst of in de boekhandels. Op zaterdag 29 november, 6,13 en 20 december is het weer karnavalkwissen geblazen op initiatief van C.S.C. De Rank en het Aalsters karnavalverbond. De karnavalkwis wordt begiftigd met 25.000 Fr. geldprijzen en 10.000 naturaprijzen. De finale gaat door op 10 januari. Het jaarlijkse Driekoningenfeest heeft plaats op vrijdag 16 januari a.s. om 20 uur. De karnavalverenigingen worden druk aktief. Vrijdag 7 november gaat er in zaal Madeion een Vlaamse vedettenshow door ingericht door De Foesjeleers. Zaterdag 15 november is het nog beter. In hoger vermelde zaal gaat op initiatief van de Kornissesloipers en de Gaa-Lowies, de verkiezing door van de karnavalprins van oost-Vlaanderen en in de zaal van de FFR, Dendermondsesteenweg draait fïlmklub Kinova twee uur lang de speelfilm van Karnaval af. JOHAN VELGHE

De Voorpost | 1975 | | pagina 3