SINT JORIS, NESTOR PER AALSTERSE JEUGDKLORS 4 - 24-10-75 - De Voorpost Deanimatieploeg (el) waaraan ongeveer 120 leden deelnamen, het kampioenen souper van de Voetbalploeg. Ook de akties voor de Vredesei- landen werd intensief mee- gevolgd, en bij de 11.11.11-aktie fungeerde de Sint-Jorisclub zelfs als het algemene sekretariaat. INFORMATIEDIENST Bij deze verscheidenheid van aktivteiten is een degelijke informatiedienst onontbeerlijk. Over de klubwerking zelf krijgt men het meest informatie langs de «Band», het net afgewerkt klubblaadje dat, (door de stij ging van de posttarieven) in omvang noodgedwongen moest beperkt worden. Naast dit klubblaadje kan men ook in het uitstalraam aankondigingen aantreffen, dit naast de aankon digingen in de plaatselijke De pottenbakkerij (el) plaats heeft om de vier weken, zorgt voor de bespreking van de klubwerking en de samenstel ling van het maandprogramma. Hierop zijn meestal de klublei- ders aanwezig, hierbij heeft men Filip Schockaert (postzegelklub) Simonne Troch (rietwerk). Dirk Van Hoeck (volksdans). Mark De Wolf (volley). Herman Jans- sens (voetbal). Gisèle Van De Waeter (pottenbakken). Her man Leemans (duikklub), Lut Jansegers (naaiklub), Jean- Marie Degrez (pingpong) Dirk van Herpe (film), Ignace Lievens (gitaar), Guy Van Daele (dans- klub) Fernand Van Langenhove (foto) en Paul D'Haeseleer (muziek). De administratieve elementen zijn naast de lidkaar- ten een aparte boekhouding voor elke klub (financieel zelf standig) met aparte rekken en dossiers. Een uitgebreid fichen- systeem met een algemeen ledenregister en een lijst met de hobbyaktiviteiten en diensten is steeds voor ieder lid ter inzage beschikbaar. VORMING De Sint-Jorisklub neemt regel matig deel aan de kaderdagen en weekends ingericht door de Vlaamse Federatie van Jeugdte huizen. Dit jaar nameen P.V. en een AP-lid deel aan de stage te Dworp terwijl de voltallige animatieploeg en de PV deel nam aan het impulsweekend. De lektuur: «Jeugdhuiswerk» wordt regelmatig doorgenomen. SAMENWERKING De koordinatie met de andere jeugdklubs is niet bijzonder goed. na het wegvallen van de maandelijkse jeugklubvergade- ring waarop vooral de respek- tievelijke kalenders werden be ring echter wordt men door hel stadsbestuur stiefmoederlijk be handeld: 5.000 FRANK IS MAAR EEN PEULSCHIL? IN VERGELIJKING MET DEjmpi DOTATIE DIE ANDERE STADSBESTUREN AAN HUN JEUGDKLUBS SCHENKEN; EVALUATIE ENKELE PROBLEMEN HEBBEN ZICH GESTELD MAAR ZIJN DOORGAANS GOED OPGELOST; De opera- J tie gevolgd door een lang ziekteverlof van één der 2 PV's had voor gevolg dat de andere PV zich enkel kon richten op het algemeen koördineren van het klubleven, zonder de mogelijk heid te hebben om aan indivi duele begeleiding te doen. Het onthaal wordt voornamelijk de PV's en de onthaalploeg opgeknapt. Qua vangst wordt men enigszins geholpen door de jaarlijkse danskursus, die in de maand september wordt geor ganiseerd en waarop tientallen nieuwe gezichten zich komen aanmelden. Andere nieuwelin gen worden steeds deskundig ii.oo begeleid tot ze ertoe komen zich fcfi I in bepaalde klubs te engagerenJedi Want één zaak is duidelijk:Jieu\ ondanks de strenge organisa- tiestruktuur is er voor ieder lid afzonderlijk mogelijkheid tot zelfinbreng en kreatieve mede werking. Sociologisch is het heel i,.c opvallende dat het publiek in iewe Sint-Joris ouder is dan het doorsnee jeugdklubpubliek. Dit is duidelijk merkbaar tijdens de donderdagavond en minder op woensdag- en vrijdagavond en Op zaterdagavond is het publiek merkelijk jonger. Qua milieu-j afkomst kunnen we stellen dat men 7% studenten telt dit naast 30% arbeidsjeugd. Algemeen kunnen we stellen dat men zich werkelijk thuis voelt, daar men de indruk heeft (realiteit) dat men zelf de jeugklub kan helpen begeleiden door het bijwonen van openklubraden en het aktief uitwerken van eigen voorstellen. sproken in funktie van zo min mogelijke konkurrentie en een zo groot mogelijke samenwer king. Dit euvel zou zo vlug mogelijk hersteld moeten wor den, misschien door de vroegere verantwoordelijke zelf, die door persoonlijke beslommeringen verplicht werd zijn taak voorlc- pig op te geven. Het kontakt op sportgebied is heel goed, dit vooral dankzij de onderscheiden sportkompetities tussen de jeugdklubs uit het Aalsterse: in voetbal, volley en pingpong reeds bestaande, en mogelijk komt hier vanaf het volgend seizoen ook handbal en baket bij- Qua uitstraling in Aalst zelf kan men heel tevreden zijn: deel name aan verschillende tentoon stellingen, jeugdavonden en ook aan de karnavalfeesten (Keizershof) kreeg verschillende positieve reaktie. Qua subsidie- Een akuut probleem zal zich echter stellen daar men binnen I afzienbare tijd verplicht wordt te verhuizen (eigenaar gaat het zelf E bewonen). Men is nu ijverig op zoek naar een geschikte ruimte I die niet te ver van de huidge I plaats gelegen is en waar men I ook iets van de sfeer van het vroegere jeugdhuis kan terug vinden. Want dit blijft steeds het J belangrijkste: dat de leden zich kunnen blijven identificiëren I met hun jeugklub zelf! Men heeft goede hoop dat de huidige I onderhandelingen tot een goed a einde kunnen gebracht worden, 1 dan zal men naast geschikte I ruimten ook een sportkoer ter beschikking hebben, iets wat men nu ontbeert. Financiëel zal men de verhuizing aankunnenn hopelijk zal men de typische Sint-Jorissfeerook kunnen tran sponeren zodat deze jeugdklub een voorbeeld kan blijven van gezonde jeugdhuiswerking. Digest: Sint-Jorisklub, Keizer lijke plaats 2, te Aalst. Gesticht in 1961. T oegenkelijk vanaf 17 jaar. Tel.: 21.91.11 Verantwoordelijken: Ignace Lievens - Thérèse Helin. Openingsuren: woendo: van 16 tot 23 uur. Vrijdag 16 tot 14 uur Zaterdag: 16 tot 1 uur Zondag:15 tot 24 uur DIRKDAELEMANS De Sint Jorisklub is de oudste jeugdklub uit het Aalsterse. Veertien jaar geleden groeide ze van een scoutsvereniging uit tot een volwassen jeugdtehuis, dat als één der eerste van het Vlaamse land officieel erkend en betoelaagd werd door het Ministerie van Kuituur. De uitstraling van de Sint-Jorisklub werkte bevorderlijk zodat in verscheidene Aalsterse wijken nieuwe jeugdklubs het licht zagen. Toch is onze Nestor der jeugdklubs een speciale plaats blijven innemen in de jeugdbewerking daar ze met aangepaste akkomodatie en bekwame leiding een ideale onthaalplaats vormt voor jongeren vanaf 17 jaar. zodat men een gedeelte van de beschikbare knipsels naar het instuiftökaal heeft overgebracht Tijdens de 40 openingsuren bezoeken wekelijks een zeshon- dertai leden het instuiflokaal. In dit lokaal zijn volgende aktivitei- teiten mogelijk: pingpong, kicker, bakschieten, schaken, dammen, kaarten, schrabble en monopoly, dit naast andere gezelschappen. Het instuiflo kaal heeft ook nog een leeshoek, zithoek, muurkrant, kring rond open haard en een deel van de informatiedienst binnen haar muren. Om de drie weken wordt er door een sport- of hobbyklub een dansavond georganiseerd. Deze verzorgen dan de sfeer en de bardienst en krijgen dan ook een deel van de winst. Een dansavond kan meestal rekenen op 200 bezoekers. Kontrole op de lidkaarten gebeurt ook hier: enkel gewone leden (100 frank De zithoek in Sint-Joris (el) De Beheerskommissie bestaat uit Jan Eeckhout, Gilbert Key- meulen, Roos Eeckelaers, Maurice De Brauw, Eddy De Brucker en de beide PV's: namelijk: Thérèse Helin en Ignace Lievens. Deze groep is financieel verantwoordelijk en heeft ook de verantwoording ten overstaan van de buitenwereld afteleggen. De animatieploeg die bestaat uit de 2 PV's, en Luk Sergeant, Johan D'Haese, Annemie De Cock, Jacques Helin, Guy Van Daele en Marijke Van Steen- berghe is verantwoordelijk voor het dagelijks klubleven. Verder heeft men nog de onthaalploeg, de redaktie ploeg (Kathleen De Backer en Mario Tijtgat), de Klank en Lichtklub (Jan Eeck hout, Luk Sergeant, Jacques Helin en Fernand Van Langen hove) en ook een technische dienst. De Openklubraad, die weekbladen. Ook tijdens de opendeurweekends en via de tentoonstellingen over kreativi- teit en vrijetijdsbesteding kan men resultaten (o.a. prachtige rietwerkkonstrukties, emailsier raden, enz) van de hobbyklubs aantreffen. Andere interessante informatie wordt door een speciale equipe ingezameld en gesorteerd. Deze informatie dienst 't Ideetje genaamd is voor ieder, ook niet-leden toeganke lijk. Dit jaar wordt vooral sukses geoogst met het uitlenen van stafkaarten waarvan men een heel uitgebreide kollektie bezit. Het speciaal uitgekozen lokaal wordt echter minder bezocht AKTIVITEITENGAMMA Op sportgebied bezit Sint- Jorisklub vijf klubs met een eigen bestuur. Haar judoklub telt 150 leden terwijl de duikers- klub er 50 telt, deze laatste klub heeft een bestuur van 8 leden en het vergadert in het jeugdhuis zelf voor de theoretische lessen terwijl de praktische beoefening in het Stedelijk Zwembad ge beurt. De laatste drie sportklubs nemen deel aan de jeugdklub- kompetitie: de voetbalploeg met 30 leden speelde zich het afgelopen seizoen kampioen, de pingpongploeg en de volleybal- ploeg tellen beiden ook dertig leden en laatstgenoemde is tevens de hoofdorganisator van de volleybalkompetitie. Naast deze sportgroepen die een permanente werking bezitten vinden we ook groepen met een speciale verantwoordelijkheid die rechtstreeks onder de PV's -essortenm namelijk de anima tieploeg, de informatiedienst, klank- en lichtklub, de onthaal- ploegen de redaktieploeg. Qua kreatieve klub vinden we een fotoklub (20 leden), een naaiklub (10 leden), een riet werkgroep (15 leden), een pot- tenbakkersgroep (15 leden) en een postzegelklub (40 leden). Deze laatste noemt Fila-Aalst en is niet uit de klub zelf gegroeid, maar daar ze open staat voor alle leden kan ze als hobbyklub van Sint-Joris beschouwd worden. De volksdanstgroep startte eer der traag maar na verloop van tijd bereikte men wel een 25 leden, dit in tegenstelling met de danskursus die van bij de start een overdonderend sukses bleek. De klub bezit ook een eigen orkestje, namelijk de Plastic-Chocopot, samengesteld uit vier mensen die geweldig hun best doen om mooie popmuziek ten gehore te brengen. Ook de gitaarklub kent een grote bloei dankzij een nieuw leider die zijn mensen begeestert en zo nieuwe leden kan aanlokken! Als we de okkasionele groeps- aktiviteiten van het afgelopen werkjaar overlopen zien we qua uitstappen reizen naar het Meerdaalwoud, Brugge Fran- corchamps, de ZOO te Antwerpen, Martilly, Zolder (steenkoolmijnen), Overmere en de Wellemeersen. Deelname van de klub aan de tentoonstelling: «week van de vrijetijdsbeste ding», volleytornooi te Dender- monde, klubreis naar Tirol, Nationaal kampioenschap te Oudegem (volley), kleinkunst- feest Nekka, veldloop te VLier- zele Papegem volley tornooi te Nijverseel, tentoonstelling in het Apostelken, volleytornooien op Tuf-tuf en Ocarina. In de klub zelf werd een kaartavond, muzeikkampioen, optreden theatergroep Comsada, belot- tersavond. gespreksavond na tuurbehoud, opendeurweekend Sint-Maartensfeest, pingpong- tornooi, kerstfeest- en nieuw jaarsviering, dropping, Beatle disco-avond, showavond, kwis- avond en verzoekplatenavond ingericht dit naast enkele film vertoningen. Hoogtepunten wa ren voorzeker het Karnavalfeest lidgeld per jaar) of interimleden (20 frank voor 1 maand) worden hierop toegelaten. Steeds is er één van de twee P. V.'s aanwezig, dit naast één of meer leden van de onthaalploeg. STRUKTUUR De struktuur van het jeugdhuis is gebaseerd op zes instellingen

De Voorpost | 1975 | | pagina 4