C.A.R.J. PUBLICEERT JAARVERSLAG 1974-75 X MEI HERDERSEM GOOIDE MET PRIJZEN UNIEKE MOZART-AVOND TE LEDE HERDERSEMS KOOR NAARLOURDES LEEDSE BIBLIOTEEK: WEINIG BETERSCHAP OUD-PUPILLEN EN KADETTEN HIELDEN REUNION TE AALST ,JUI 10 - 31-10-75 - De Voorpost Maandagavond stelde de stedelijke koördinatie- en advies raad voor de jeugd Aalst haar jaarverslag voor, het geheel geboekt in een net geïllustreerd dossier. Een voorwoord door de heer Bogaert, Schepen van Finan ciën en Jeugdbeleid, wijst er op dat een belangrijke weg ingeslagen werd die tot doel heeft de koördinatie tussen het Schepenkollege, Gemeenteraad en jeugdproblemen via de Koördinatie- en Adviesraad voor de Jeugd te bevorderen. Op 1 maart bestond de werk groep uit volgende leden: Schepen Etienne Bogaert, Paul Buys, Anita De Brucker, De Cock Nestor, De Munter Gery, De Rauw Godfried, De Schrijver Herman, Helin André, HelinThérèse, Keppens Maria, Keymeulen Paul, Lelievre Jo zef, Ringoir Jean-Paul, Roe land Jean-Paul, Ruyssinck Fred, Vandenberghe Guy en Van Nuffel Antoon. Jean-Paul Ringoir, Jean-Paul Roelandt en Fred Ruyssinck treden uit en worden vervan gen door Wim Liebaut, Freddy Van Der Spiegel en Michel De Gols. Tijdens het werkjaar 1974-75 werden in totaal, na vergade ringen, 12 adviezen uit e- bracht, allen met unanimiteit van stemmen, en overgemaakt aan het Stadsbestuur, die slechts mondelinge medede lingen als gevolg hadden, daar waar de raad de voorkeur geeft aan schriftelijke kennisgeving, wat in de toekomst wellicht zal gebeuren. Diverse onderwerpen werden behandeld. In het jaarverslag vindt men vijf probleemstellin gen met de aktie van de Raad en de eventuele nawerking door het Stadsbestuur. Vooreerst is er het probleem van de aanstelling van een se- kretaris voor de jeugd, die full time als stadsambtenaar moet werken. De aanstelling van een stadsambtenaar hangt van de gouverneur af, begin augus tus werd vernomen dat die aanstelling nog enkel een kwestie van tijd is. Tweede behandelde probleem betreft speelruimte voor kinde ren, die in de steeds toene- rpende stadsdrukte zich niet kunnen uitleven. Het projekt van ravotterreinen moet de leemte vullen. Acht terreinen werden geprojekteerd: 1. tus sen St. Job en de Stefaan de Jongestraat, 2. aan de Biekorf- straat en de Boudewijnlaan, 3. aan de Rozendreef, 4. op het terrein van de KOO St. Job straat, 5. in de woonwijk Ten Berg, 6. aan de Zandberg, 7. aan de Moorselbaan en 8. aan Park de Blieck (samen 10.000 m2.) Betreffende dit advies werd overeen gekomen dat het ter rein Biekorfstraat - Boudewijn laan voortaan «Biekorf» zal he ten en dat tegelijkertijd met de aanvang van de werken aan de voetweg, onder bevoegde lei ding van de stadskondukteur en de stadstuiniers het ravot- terrein zal in orde gemaakt worden. Speeltuigen zullen door een scoutsgroep getim merd worden, hout geleverd door Rotary en laat ons hopen dat tegen de lente de kinderen daar kunnen ravotten. De ter reinen St. Job, Ten Berg, Ro zendreef, Zandberg, Park de Blieck en Moorselbaan zullen in de mate van het mogelijke tegen volgende zomer worden ingericht. Schepen De Neve heeft aan de CARJ begin okto ber de grondplannen van deze terreinen overhandigd als mede enkele boekjes over speeltuigen. Nu zullen in de kommissie voorstellen gedaan worden betreffende de op te richten speeltuigen en naar deze keuze zal de Stad het no dige doen. Derde aktie was welbekend. Ze vormde een drastische aanklacht tegen de toestand van de speelpleinen. Resul taat, de levensgevaarlijke speeltuigen werden wegge haald in de Rozendreef en nog steeds niet teruggesteld. Ver nomen door het Stadsbe stuur 'n personeelslid zal ge lasten met het toezicht op de staat van de speeltuigen en die eventueel te herstellen. Vierde projekt behandelde de huisvesting van jeugdgroepe- ringen. Naar het advies waarin algemene principes werden uitgestippeld voor de tussen komst van het Stadsbestuur bij de uitbouw van de jeugdhui zen, zal het Stadsbestuur zich richten. Als vijfde projekt werden de vakantieaktiviteiten voor kinde ren, het initiatief van de Ver eniging voor Sociale Jeugdbe scherming gesteund. De raad vroeg aan het Stadsbestuur alle bijstand voor de aktiviteiten van de Speelklub, wat resul teerde in geen enkel antwoord op de gevraagde hulp van au tobussen, terreinen en derge lijke. Slechts een publikatie van haar programma in de Stads- berichten was de enige steun vanwege het Stadsbestuur. Vernomen werd dat volgende vakantie de Stad de Speelklub, een bij voorkeur, afgesloten terrein ter beschikking zal stel len waarop deze tenten kun nen opslaan. In principe is de Stad ook bereid de schooiau tobus als vervoermiddel te la ten gebruiken. In het werkjaar 1975-76 zullen als hoofdpunten op de agenda van de CARJ volgende projek- ten voorkomen: kriteria met het oog op de erkenning van jeugdgroepe- ringen en de subsidiëring door de stad. verdere uitbouw van jeugdhuizen. verdere uitbouw van speel pleinen. verdere uitbouw van de speelklub (vakantiewerking) jeugdwerk voor gehandi- kapten. Het was terug een geslaag de inrichting van en met de jeugd van Herdersem. Dat de jeugdraad wel veel betekent in Herdersem, blijkt wel uit de zeer goede opkomst, van deelnemers en sympatisanten. Aan de verschillende spelen werd een uitermate grote deelname opgetekend zodat er wel wat diende gewacht op de uitslagen. De B.B. kwis werd gewon nen door Jos De Brucker en Lutgard De Wit voor Jaak De wit en Annemie Van der Eist, derde werden Johan De Wit en Marie-Elsa' Van Kerckhove. De spreekwoord prijskamp kreeg als winnaar Clemen tine De Wit, Firmin De Smet en Alma Van de Maele voorde plus 16 jarigen dan 16 jarigen sukses voor Beatrijs Lambrechts, Chris Lambrecht en John Doorns. De Volksspelen, we zouden er beter het massaspel hebben genoemd. De meer dan honderd deelnemers werden in vijf groepen ingedeeld hierdoor werd geen enkele plaatsaandui ding opgesteld maar alle deelnemers werden met een leuke prijs bedacht. In zijn slottoespraak be dankte de heer Mussche de honderden jongeren en vol wassenen, voor hun welwil lende medewerking, en ver zekerde tevens dat er vol gend jaar terug een Ontdek de Sterwedstrijd aan het programma zal toegevoegd worden. Proficiat jeugd- dit j raad, mensen uit jeugdgroe pen en niet georganiseerden Dorps Rebus voor minder doe zo voort. AALSTERSE AKKEFIETJES Het kinderdagverblijf aan de Rapenstraat-Tweehagen- straat kent een officieuse opening maandag 3 november. Vanaf deze datum is de kinderkribbe in werking, terwijl de officiële opening pas later zal gebeuren. Ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de Koninklijke Harmonie Ste-Cecilia werd onze aandacht meermaals getrokken op buitengewone manifestaties in het kader van deze viering. We vernoemen enkel de voorbije tentoonstelling van (weinig te vinden) muziekinstrumenten en het Hiindel-koncert door de solisten van het Belgisch Kamerorkest en de Schala Can to rum Cantate Domino. De grote verrassing en tevens het hoogtepunt van wat reeds gebeurde dit jaar te Lede is ongetwijfeld het prachtige koncert in de dekanale kerk St-Martinus te Lede waar het Westvlaams Orkest (Brugge) onder leiding van Dirk Varendonck twee grote Mozart-werken bracht: de 40ste symfonie in sol klein K.V. 550 en het machtlg-mooie Requiem in re klein K.V. 626. De heer Remi Moens voorzitter van het Herdersemse parochiaal zangkoor ontving een schrijven van het K.W.B. verbond Aalst. Hierin wordt gevraagd om de bedevaartsmis op te luisteren in de basiliek van Lourdes. De bedevaart gaat door volgend jaar in de maand juli, hiervoor schreven 162 Herdersemse deelnemers in. «HOGER OP» IN FEESTSTEMMING Toneelgilde Hoger Op viert op 8 november eerstkomend het achtste lustrum van zijn bestaan. Om 19 uur een dankmis waaronder hun nieuwe vrag wordt gewijd. Om 21 uur een gelegenheidsmaal met huldiging van vérdienstelijke leden en presentatie van de geschiedkundige brosjure <40 jaar Hoger Op». De oud-leden die eventueel geen uitnodiging zouden ontvan gen hebben en andere belangstellenden, die zich wensen aan te sluiten bij deze viering, kunnen nog inschrijven bij Frans Philips, Hovenierstraat 42 te Aalst, telefoon 21.18.67. Nadat het Davidsfonds reeds enkele jaren ijverde om meer ruimte en mogelijkheden te krijgen voor de biblioteek, kwam er een paar maanden geleden een oplossing aan dit probleem. De gemeentelijke boekerij was tot dan toe in het gemeentehuis ondergebracht, in mensonwaardige omstandigheden. Door de aankoop van het gebouw van de Rijkswacht door de Leedse gemeenteraad, kreeg het Davidsfonds opnieuw hoop op betere tijden. Nadat de Rijkswacht haar nieuwe gebouwen in het administratief centrum had betrokken, werden alle boeken verhuisd naar het oude rijkswachtgebouw. Op een keurige manier overigens. Maar nu blijkt dat de problemen enkel van plaats verwisselden. De ruimte die het Davidsfonds voorlopig kreeg toegemeten, is niet veel groter dan vroeger. Het gemeentebestuur zou de nodige veranderings- en aanpassingswerken uitvoeren. Maar daar is intussen nog niets van terecht gekomen. Er moeten heel wat nieuwe boeken worden aangeschaft maar bibliotekaris De Gussemé weet hoegenaamd niet waar ze onder te brengen. Voeg daarbij dat de uitleningen in drie jaar tijd stegen van 6,000 tot 11.000 per jaar in 1974, dan is het begrijpelijk dat de mensen van het Davidsfonds een beetje ontgoocheld zijn over hun lang verwachte verhuis. De problemen bleven dezelfde en ze zien vooralsnog geen en kele hoop op beterschap. Een dringende aanpassing van het gebouw is dus noodzakelijk. Hopelijk sleept deze belofte niet zo lang aan, als toondertijd in het gemeentehuis het geval was. Lede heeft dringend nood aan ruime, modern ingerichte biblio teek. Het Davidsfonds, en vooral de ijverige bibliotekaris De Gus semé verdienen echt niet, zo stiefmoederlijk behandeld te wor den. Daarvoor werkten ze al te hard om Lede een volwaardige biblioteek te bezorgen. En zolang het probleem van de boekerij niet opgelost is, kan er ook geen sprake zijn van de oprichting van een diskoteek. MARCOLE DE 40 stc symfonie In dit onder nefaste omstandig heden populair geworden werk (we bedoelen de eerste beweging) brengt Mozart ons een der meest dramatische uitingen in het symfonisch genre van die tijd. De mineur-stemming is door heen het ganse werk aanwezig en zelfs de slotakkoorden brengen geen oplossing voor het inner lijke konflikt waarin Mozart in zijn laatste levensjaren afreken de. Dit in tegenstelling met de 18de-eeuwse opvatting waarin steeds een «happy end» verwacht werd. Zelfs het Menuet van de veertigste kan bezwaarlijk aan zien worden als een verpozing, een rustpunt na de spanningen van de voorgaande bewegingen. Dirk Varendonck en zijn orkest wisten deze geniale partituur op een technisch perfekte wijze uit te voeren, enkele ongelijke inzetten buiten beschouwing gelaten. De tempi lagen enigs zins aan de hoge kant, zodat deze symfonie minder tragisch klonk dan gangbaar is. Wel vonden we het een prachtig idee van de dirigent om de laaste beweging, in verhouding tot de voorgaande, iets trager te nemen. Daardoor beklemtoon de hij op indrukwekkende wijze het ware karakter der dompo- sitie. De orkestklank was goed, al mochten houtblazers iets meer op de voorgrond treden. Een bevredigende uitvoering die wel niet de ontroering bracht die doorgaans wordt nagestreefd door de meeste dirigenten, maar wel een mannelijke Mozart. HET REQUIEM Van dit werk heeft Mozart enkel het «Requiem» en h?t kyrië kunnen voltooien. Van het Dies irac. Tuba mirum, Rextremen- dac, Recordare, Conputatis, Domine Jesu en Hostias liet hij volledig uitgeschreven vokale partijen en de belangrijkste gegevens betreffende instru mentatie na. Het manuscript bevat ook nog de eerste acht maten van het Lacrimosa. Tevens bleek uit schetsen dat het werk zou afgestoten worden met de fuga van het Kyrië. Franz Xaver SüBmayr (1766-1803) ver volledigde het werk, in de geest van de bestaande fragmenten. De uitvoering die ons op 19 oktober ten dele viel muntte uit door een gevatte, stevig opge bouwde musiceertrant. Het dramatische aspekt was ten volle aanwezig, zonder dat aan ro mantische hoogdravendheid werd gedaan. Het belangrijke niet zo gemakkelijke kooraan deel werd verzorgd door «Cantavite» (Knokke-Heist) voorbereid door Jacques Maer- tens. Hierin, een mooi evenwicht der stemmen zodat de polyfone gedeelten transparant over kwamen. De solo-partijen, veelal kritisch bevooroordeeld wanneer er geen grote sterren ui thet zangerswe reldje aan te pas komen, werden met veel gevoel en dramatische expressie gezongen. Sopraan was Anne-Marie Dur, alt Lieve Janssens, tenor Luc Schaever- beke (een enkele maal té expressief.) en bas was Hans Ortener. Laatsgenoemde was echter niet zuiver in de intonatie bij het Tuba mirum spargens sonum. Prachtig echter in dit deel was de baruin-solo. Boven genoemde kleine tekortkomin gen wisten echter ons muzikaal genoegen neit te schaden. Met spijt voelden we het einde naderen. Een zeer aandachtig publiek (buitengewoon voor eèrt auditorium dat niet gewend is aan dergelijke manifestaties) en een prachtige voordracht maak ten alles tot een hoogtepunt in het muziekleven van Lede. Langs deze weg, oprechte felici taties aan de organisatoren. Wat ze dit jaar verwezenlijk hebben lag boven alle verwachtingen. Een groots opgevatte jubileum viering met artistiek hoogstaan de evenementen. ANDRE DE GROEVE toekomst van een raad» al dan niet in een' gelup we, cinrtoorHo nomanntn traat sioneerde gemeente. In het kader van de kampagnCr"a£ Jeugd en Gemeente van d atHC Nationale Jeugdraad zal di C.A.R.J. in het voorjaar 197$^ een kolloqium organiser® over jeugdraden R.V.d.P. nooie en ei egroi chiet LUIK KAREL DE BAUW STELT TENTOON TE AFFLIGEM! (Allerheiligenweekeind: van vrijdag 31 oktober tot en met zondai ds 2 november) in w< Na zijn prachtige retrospektieve in het Gaasbeek lag het voor ds n te hand dat Karei de Bauw ook eens te Affligem, waar het voortdu ;c^. rend gonst van kulturele bedrijvigheid en van tentoonstellingeraann allerhande, aan de beurt moest komen. ok m De plaatselijke afdeling van de Vlaamse Toeristen- en Automobi 1 listenbond heeft de gelegenheid van haar reeds traditierijk ALP slu LERHEILIGENFESTIVAL (een boeken- en platenbeurs met eei e kur waaier van aktiviteiten en attrakties) te baat genomen om in d( e stre bovenzalen van het Kultureel Centrum-Affligem deze tipisch-'®ar Brabantse kunstenaar en volbloed Pajot te laten ekspozeren. Eiuasi i is trouwens een wonderbare gelijkenis tussen deze volksge-Brsoc trouwe schilder en de Vlaamse Toeristenbond. Allebei hebben zi is'm reeds meer dan een halve eeuw op de bres gestaan om het eigerdat erfgoed te vrijwaren. raat Schreef daar niet Dr. G. Renson dat het werk van Karei de Bauw jn één ode is aan zijn streek en de bewoners ervan en dat hij «deowo kunstgeschiedenis zal ingaan als de schilder van onze zc Blijk r geroemde Brabantse trekpaarden, als de plastische zangeiopinc van volkstypen, van boer en boerenbedrijf: de zanger van hefcel. v< landelijke leven». jame: Deze Karei de Bauw kan U met Allerheiligen ontmoeten te Affli- nz. t< gem. 1(1 a Een gemoedelijke volkse kunstenaar die in volkomen eenklanl feet leeft met zijn volk en zijn geliefd Pajottenland dat hij in zijn werker oor f zo meesterlijk heeft gestalte gegeven. er Toon Van Overstraeten zal tijdens de «Plechtige Opening van d( J,esb Tentoonstelling» (Vrijdag 31 oktober te 20 u.) het woord voeren er jn. het werk van de kunstenaar belichten. Misschien zal Karei Bauw, al ware het ook maar eventjes, iets vertellen van zijn ANV «heimwee naar de heimat zijner jeugd», Beneden-Walfergem met zijn voorvaderlijke huis «Bij Schoen»... of heel even zinspelen1 °e op de talrijke Brabantse koppen die hij zo onvergetelijk en natuur-eet c getrouw heeft gepenseeld: van Zjorsken (de zwervende bede-9ens laar) tot BaaTI die pozeerde voor «Jan Druppelmans» (wat Karei Gens de Bauw wel twee kruikjes «jenevel» kostte...),van Pië Klaus die eme< na de haverenoogst zijn baard liet groeien tot katuit van Mei- ling kermis... Jtex Het Gemengd Koor «Singhet Fro» (Mere) onder leiding van 9iast Herman Buyle zal de openingsplechtigheid, waar iedereen wel-ul,en kom is, opluisteren en de vooraanstaande Vlaamse roman- W-21 schrijfster Rose Gronon, die aanvankelijk in het Frans schreeflet maar nu met een buitengewoon sierlijk proza onze Nederlandseleren letterkunde verrijkt, zal haar boeken tekenen na een kort inter- 'roec vieuw. anke Vermelden we nog dat tijdens het tweede weekeind van hel,rem Allerheiligenfestival, dat in het teken staat van de Hekelgemse Snijbloementeelt (van 7 tot 9 november is er 'n snijbloemen- ekspol), een tweede volksgeliefde Assenaar te Affligem op he 2 podium komt: Ricardo del Tram, de zingende trammen vanutst Asse-Terheide, en wel op zaterdagavond 8 november te 19.30 u9° u. Dit wordt vast een vrolijke ontspanningsavond want ook de an 5 akkordeonvirtuoos Pol Van Gucht is van de partij! et Affligem wordt met Allerheiligen een trekpleister vol vele Assena-aa' ren en ook voor iedereen die houdt van kunst, van literatuur, van|eD'e bloemen en van vrolijkheid. ford( Beknopte Feestkalender van het Allerheiligenfestival te Affli gem vrijdag 31 oktober: te 20 u. - Plechtige Opening. Zaterdag 1 november: tentoonstelling open van 14 tot 20 u. te 18 u.: DIAFESTIJN: prachtige diamontage van André Van c Putte en zondag 2 november: tentoonstelling open van 14 tot 2( u. Benoit Verhasselt te 18 u VOORDRACHTTORNOOI «De Bloem in de Neder landse Letterkunde» Vrijdag 7 november: te20 u. - Opening Snijbloemententoonstel ling Zaterdag 8 november: tentoonstelling open van 14 tot 20 u. Te 15 en te 16 u.: Kosteloze Sint-Maartenfeestjes. Te 19.30 u.: GEZELLIG SAMENZIJN MET RICARDO DEl| TRAM Zondag 9 november: zelfde openingsuren ais op zaterdag Vanaf 17 u.: Doorlopende reisreportages «Rusland», «Egypte», «Sicilië» door N. Maesschalck, F. Chiau en J. De Deyn. MOTIE Het Aalstere Chii-komitee stelt vast, dat het Chileense volk, nu meer ooit moet kunnen rekenen op onze daadwerkelijke steun. Bij de verschillende Chiï-manifestaties kwam reeds van verschilt» zijden tot uiting dat we ChiS nog niet zijn vergeten, en niet willen vergi Mikisklub en Wereldwinkel organiseerden reeds Chileense-avonden. deze van de wereldwinkel, kregen we de kans om met verzetstrijders, terug uit ChiS, te praten. Omwille van het grote risiko aan dit werk verbonden, zijn deze men; slechts ingelicht over een bepaalde zone. Hoewel het beeld in het alge meen overal overeenkomt, moeten we het onderscheid maken tusserjDph; platteland en steden Zo moet de militaire junta, reeds afzien van de nacht-razzias in de krol tenwijken van de Chileense grootsteden. De vrouwen hebben namelijr een verdedigingssysteem opgebouwd, en beschermen zo de verzetstrij ders die men bij dergelijke razzias opspoort. Ook zorgt de gehele bevol king ervoor dat sommige mannen voor dit verzetswerk volledig kunnef worden vrijgesteld, de wijk neemt dan het onderhoud van een of meerdert gezinnen op zich. Op het platteland staat het volk er zwakker voor. Hier wordt elk verzei bloedig onderdrukt Het is er werkelijk systeem Pinochet, terechtstellin gen zonder proces! We vroegen aan deze mensen wat we konkreet kunnen doen. Eerst er vooral is het voor hen een morele steun als wij in ons eigen land, proteste ren en de uitwijzing van ambasadeur NUNO eisen. Nuno de man die zei schuldig is aan massamoorden in ChiS. Financieel, zijn bijdragen natuurlijk ook welkom, het verzetwerk, kost vee geld! ij mi Op initiatief van de Koninklijke Vaderlandse Filantropische Maatschappij der gewezen troepskinderen J^.1 - pupillen en kadetten van het leger, werd zondag jl. een reunion gehouden. Tal van personaliteiten hadden enkele grootmacht de vnjheid van de Chilenen nog beperkt, eraan gehouden deze dag mee te maken, waaronder de luit.-gen. Raemaekers. gen.-geneesheer Van We roeoen oo tot ck Haute. gen. De Wilde en gen. Derijcke. naast schepen Bogaert en Ringoir. In de voormiddag werd aan het monument van de gesneuvelde pupillen tijdens de eerste wereldoorlog, de dodenhulde gebracht en werden bloemen neergelegd. Nadien werd in de Salons Verspaille het feest van de «halfeeuwers» gehouden. EKONOMISCHE BOYCOT! Op onze vraaq of een ekonomische boycot gewenst is kregen we onge veer volgend antwoord. Ook het verzet, tracht via sabotage, de ekono mie lam te leggen. Dat daarvan iedereen een beetje het slachtoffer is nemen deze mensen erbij, het komt er immers op aan dat Pinochet en zijn kliekzo vlug mogelijk worden uitgeschakeld. Een boycot van het westen is dus zéker gewenst. Bovendien wees men ons op het gevaar, dat FREI terug aan de machtzou komen in Chili. Dat zou betekenen dat deze zogenaamde christendemokraat, zijn kon- servatief regime zou verder zetten, in voor hem gunstige omstandighe den. Namelijk zonder enige oppositie van socialistische zijde. We zullen het verzet blijven steunen en de Chileense ekonomie blijvi boycotten, tot de demokratisch verkozen regering van Allende terug wor< aanvaard, tot alle demokratische rechten terug zijn toegekend, tot enkele grootmacht de vrijheid van de Chilenen nog beperkt. We roepen op tot de ChiS-avond van het ChiKkomitee, op 7 november offj 20 uur. Hij gaat door in de zaal van het Volkshuis, Houtmarkt 1, te Aalst. Op het programma: -«Tierra Del Fuego» Chileense zang en muzikaal groep, voordracht van gedichten Pablo Neruda, Chileense gastspreker eflly een diareeks over de arbeidersstrijd in Chili. L- Deelname in de onkosten 20 fr. tei

De Voorpost | 1975 | | pagina 10