T0NEEIKRIN6 DE SCHAKEL MET KREATIE VAN OOM IS 6EVAARI1IK FILM BIJ ONS KULTUURKALENDER DAVIDSFONDS BESTAAT 100 JAAR "11 >1 hurk 24 - 31-10-75 - De Voorpost In de stadsschouwburg, wegens het onverzorgde uitzicht haar naam onwaardig, bracht de toneelkring de Schakel het afgelopen week-end de kreatie van 'Oom Edward is gevaarlijk', een komedie van David Meijvis, pseudoniem voor Alfred Muylaert, bestuurslid van de Schakel. Met de keuze van dit stuk heeft de toneelkring geen gensters geslagen evenmin kunnen we echter die keuze volledig afbreken. We moeten erkennen dat een werk van eigen bodem en dan vooral van de hand van een lid van de toneelvereniging, het aanpakken waard is. Immers een komedie van David Meijvis is niet beter of slechter dan de komedies van buitenlandse makelij die bij onze amateursverenigingen zo in trek zijn. Spijtig is dat ondanks het feit dat in dit stuk alle ingrediënten aanwezig zijn om er een forse komedie van te maken, het geheel slecht uitgegroeid is tot een al te doorzichtig afgietsel met een vroeg verval van alle verrassingseffekten. Het verhaal brengt een close-up uit het dagelijkse leven van twee echtgenoten Een uitgangsavondje van Anne-Marie met achteraf een verloren beha, slipje, en panties en en mogelijke bestelling van een miljoen onderbroekjes voor het leger bij textielfabrikant Edward Broeckaert liggen aan de basis van prettige verwikke lingen. Voeg daarbij nog een liefdesbrief die in de ver keerde handtas terecht komt en je krijft er ook nog de nodige verdachtmakingen en jaloerse buien bij. Vorige week zijn er een aantal vergissingen in deze rubriek geslopen. Daar gaan we nu dus één en ander proberen aan te verhelpen, niits enige medewerking van de zetterij. Daarmee bedoel ik niet dat de fouten van vorige keer aan de zetjuffrouw (wie heeft daar een goed Nederlands woord voor?) te wijten waren. Helemaal niet. Die ene vergissing ligt mij nochtans zwaar op de maag. Ja baas (de kleine baas bedoel ik, JV), ik heb het nagekeken, in de originele tekst stond: dat deze rubriek in de toekomst leesbaar wordt.» En wat hebben ze daar van gemaakt? Juist, onleesbaar! Nou ja, het is al vergeven hoor. In Dendermonde liep er trouwens ook wat mis. Daar stond de filmrubriek ergens verloren midden het sportnieuws, wat voor de Aalsterse lezers bijkomende hinder meebracht. En dan tenslotte, mea culpa, daar staan de mensen van de Katholieke Filmliga al met de wijsvinger dreigend hoog geheven: de film van Paul Newman. «The Effect of Gamma Rays on Man in the Moon Marigolds» wordt pas aanstaande donderdag, 6 november, vertoond. Ik hoop maar dat de aanhangers van KFL meer geloof hechten aan hun eigen krantje. (Kent U die mop van Tindemans? Nee? Die vertel ik later dan wel eens.) Dan zullen we gewoontegetrouw maar een en ander over de films gaan vertellen zeker? (Wat er in cinema Alfa op het programma staat weet ik niet zulle, ik ben het vergeten te vragen, was wat haastig. Dat leest U dan maar in de Aankondiger of in den E3). •Dood van een Non», een Belgisch-Nederlandse ko-produktie, gerealiseerd door Paul Collet en Pierre Drouot. Naar de gelijknamige roman van Maria Rosseels. In de hoofdrollen: Nellie Rosiers, Josine Van Dalsum, Jules Hamel, Jo De Meyere, Elisabeth Andersen, Hans Rooyaards, Roger Coorens en Elly Koot. Verder nog Paula Sleyp, Henny Alma, Janine Bisschops en Elliot Tiber. De fotografie is van Ed Van Der Enden, de muziek van Pieter Verlinden en het dekor van Ludo Bex. (Ik geef er al die namen bij opdat U ook eens kennis zou maken met de mensen die medeverantwoordelijk zijn voor het eindresultaat). Wat kan ik U verder nog over «De Non» vertellen dat U al niet weet? Weinig denk ik. Het is de duurste Belgische film die tot nu toe werd verwezenlijkt en het lijkt meer op een paradepaard, een prestigefilm. Als U het mij vraagt hoefde het allemaal niet. Het gespendeerde bedrag lijkt wel enorm groot doch om een degelijke film te maken, in alle artistieke vrijheid en met kansen op een buitenlandse promotie, is nog heel wat meer nodig. Uiteraard getuigt «Dood van een Non» van een professionele aanpak en valt er op de techniek niets aan te merken. Wel blijven Collet en Drouot hangen in de typisch Vlaamse stijl van mooie prentjes maken. Dat zij een erg diepzinnig (alhoewel voorbijgestreefd) onderwerp aansnijden verandert niets aan de zaak. Enigszins getuigt dit laatste trouwens van de handigheid van de makers van «de Non». Elke rechtgeaarde Vlaamse intellektueel voelt zich nu immers geroepen om de film te gaan zien. Daar kan hij zich te goed doen aan een flinke portie symboliek, ook al niets nieuws in onze nationale filmproduktie. Zuiver filmisch gezien is «de Non» eerder zwak. De literaire erfenis weegt zwaar door. Veel wordt echter goed gemaakt door de knappe prestatie van Nelly Rosiers. Meer over «de Non» volgende week. •Salomon and Sheba», Bijbels drama van King Vidor. In de hoofdrollen: Yul Brynner, Gina Lollobrigida, George Sanders en Marisa Pavan. Een groots epos, zestien jaar geleden gemaakt door de tweeëntachtigjarige 'King'. Interessant als fenomeen. Guy Dele Toneelkring De Schakel (jm) Schoonmama gaat op de vrijerstoer en nichtje Sibyl moet zo nodig trouwen. Vriendin Liesbet poogt orde op zaken te houden maar raakt meegesleept in de mallemolen als zij de met een kater in bed verblijvende Anne Marie vervangt en als Mevrouw Broeckaert, de kolonel van de onderbroek jes in wie zij haar vriend herkent, dient te ontvangen Een happy end, alles eindigt zedig en braaf: een ver zoend echtpaar met een miljoenenbestelling, een schoonmama die de kolonel aan de haak sloeg of omgekeerd, een gelukkig jong paar en een altijd koel blijvende vriendin. Tuur Callens als Edward Broeckaert was precies op maat geknipt voor deze rol, bracht een knappe prestatie met uitzondering van de momenten waarop stemver heffingen noodzakelijk wa-1 ren, schreeuwen kon Cal lens niet! Kris Verhoeven als zijn vrouw Anne Marie speelde vlot en aantrekkelijk evenals Lut Verhoeven als vriendin Liesbet, die zich bijzonder elegant bewoog het zijn vooral deze drie personages, die het stuk tot een bevredigend spelniveau optrokken. Ulrich de Boitselier bracht een verdienstelijke maar op momenten iets stereotiepe uitbeelding van de butler Xavier. Hij was de enige die de zaal toch nog aan het lachen bracht. Nild Van Overstraeten als schoon moeder was merkbaar vlot ter in haar optreden dan vorige keer, maar haar taal laat fel te wensen over en bederft een groot deel van haar toch wel angepaste muziek. Carole De Jonck- heere als Sibyl, laat geen onaardige indruk na on danks het feit dat zij haar rol vergat, dit kan immers aan premierekoorts toe ge schreven worden. Erger is het feit dat deze prettige verschijning voorde vijfde rij al herhaaldelijk onverstaanbaar is en haar stem niet draagt. Beter artikuleren en ietwat rusti ger kan hier de oplossing betekenen. Jo Van Den Brulle akteerde bloednuch- ter. We zijn het hier wel eens dat boekhouders ernstige personen kunnen zijn; maar een lachje of en tikkeltje charmeurbedoening kon er toch best af, temeer daar hij het op momenten best gezellig kreeg met die flinke omhelzingen van zijn aan trekkelijk liefje. En koude vertoning van Jo Van den Brulle. Bijzonder knap op treden kwam van Dolf Se- deyn als kolonel Crombaut. Verleider van het beste soort, snoeper van vrouwe lijk schoon. Regisseur Tuur Van Den Brulle wist het tempo niet op te drijven. Pas op het einde van rf&t tweede bedrijf kwam er schot in de zaak. Het geheel was niet soepel genoeg opgevat en miste pittigheid, vandaar weinig echte lachmomen- ten. Die lachsalov's die de zaal moeten uitschieten bij een geslaagde komedie wer den herleid tot een tweetal korte lachjes en verder wat gegrimmel van enkelingen. Het dekor was funktioneel maar ouderwets, en zeker niet in overeenstemming met de opvattingen van het moderne echtpaar, noch met hun status als je ervaart dat zij er een butler kunnen op nahouden. Samenvat tend geen hoogvlieger wat inhoud betreft, geen boeiend spektakel, de Scha kel heeft meer in zijn mars! vervolg van p. 1 de oude waarde brokkelt af en de nieuwe waarden zijn nog niet opge bouwd. Een bewijs daarvan vindt men bij Picasso, de grootste schilder van de twintig ste eeuw, hij veranderde steeds van stijl. Positief aan deze tijd van omwenteling is de enorme rijkdom van stijlen en vormen die daaruit voortspruiten». De briljante en overtuigde spreker besloot: «De dag waarop de gemeenschap kollektief een waardesysteem terugvindt, zal men nieuwe hoogtepunten krij gen.» Schepen Bogaert dankte het gezelschap voor deze tentoon stelling en zei dat hij niets meer toe te voegen had aan de uiteenzetting van de inleider. Hij verklaarde dat het Stadsbestuur tevreden was met deze tentoon stelling en beloofde alle mogelij ke steun te verlenen aan het Davidsfonds te Aalst. Alvorens de tentoonstelling te openen overhandigde hij aan voorzitter G. Claus die in zijn funktie van EREMBODEGEMSE AUTOCROSSER RENE SEGERS: OPKOMENDE VEDETTE IN MINDER GEKENDE SPORT Velen mensen zullen reeds gehoord hebben van autorodeo, doch weinigen zijn echt met deze sporttak vertrouwd en daarom ging ik even praten met René Segers. Deze Erembo- degemenaar is één van de weinigen in de streek die deze sport beoefenen. Twee jaar geleden reed hij zijn eerste wedstrijd waarin hij dadelijk een beker behaalde. Na dit veelbelovend debuut had hij weliswaar dikwijls met pech af te rekenen maar toch slaagde hij erin zich dit jaar zo danig te klasseren dat hij vol gend jaar overgaat naar de hoogste kategorie In auto cross is het immers zo dat er twee afdelingen bestaan, de vedetten en de inters. Uiterlijk kan men deze herkennen aan de kleur van het dak, vedetten: zwart, inters: wit. Om in de hoogste, de inters te geraken moet men bij de twintig besten gerangschikt worden in de ve- dettenafdeling, hierin lukte René dit jaar. Enkele prestaties waardoor hij dit bereikte: in vijf wedstrijden waaronder het kampioenschap van Brabant eerste in zijn reeks; in Zand bergen eerste vertrokken en eerste aangekomen. «De meeste mensen vormen zich een verkeerd beeld over auto rodeo,» zegt René, «een aantal strenge veiligheidsmaatrege len zorgen voor de bescher ming van de toeschouwers en de piloten». Het publiek moet op een grote afstand achter de afsluitingen de wedstrijd vol gen en in de ingangsprijs is au tomatisch de verzeken ng te gen ongevallen inbegrepen. De deelnemers zelf moeten veiligheidsgordels en een overall dragen, hun wagens mogen een maximum cylinder- inhoud hebben van 1700 cc en slechts van binnen versterkt zijn. De laatste tijd voerde men een strenge kontrole in op de geluidshinder zo erg zelfs dat een aan de leiding rijdende crosser onlangs uit de wed strijd werd gezet wegens het afbreken van de uitlaatbuis. Het mag dan wel spijtig ge maal niet in het karakat van de auteur ligt. Zi vrouw beleefde de verrt sing van haar leven tofc haar plichtsgetrouwe, rieuse en eerder zwaarmd dige echtgenoot een luch| dingetje op papier zette. komedie ontstond zegt fred Muylaert uit een min I meer gelijkaardige situai die ik meemaakte. VANWAAR DE MEIJVIS? De inwoners van Herdersi worden meijviskoppen noemd, vandaar... HOE ZIET GIJ EEN KOMEDIE? I Ik maak een duidelijk ondt scheid tussen een komeci en een klucht. Een komeci zie ik als een afgerol geheel, een story met eigl spirit die niet zo dik in verf wordt gezet en waar tekst evenveel belang he(jdens als de handeling, terwijl e< Fts^ klucht het vooraf van gags moet hebben. Een veaudeville vind ik h meest verfijnde genre. HEBT U VOORKEUR VOOF BEPAALDESTUKKEN? Ik "heb eigenlijk geen btjrag paalde voorkeur. Stukke igsk als 'Na de zondeval' en 'H mal* hoi enlij k ziji :t gii :ing ibrul KENNISMAKEN MET DE fenomeen' vind ik zeer goei urig Schepen Van Openbare Werken de bezieler van de restauratie van het Oud Hospitaal was. het stadspiakket. Deze ekpositie waar men on dermeer werken vindt met klinkende namen als De Saedeleer, Landuyt, De Smet, Van Saene, Schelck, Van Hecke, Ensor en Picasso blijft geopend tot en met 11 november van 10 tot 12 u en van 15 tot 18 uur. Zaterdag en zondag tot 20 uur. Roel Vandc Plas AUTEUR DAVID MEIJVIS David Meijvis, Alfred Muy laert is een gekende ver schijning in Aalsterse bank- middens. Hij is een absolute cijfermens, beroepsbe kwaamheid die zijn tegenge- wicht krijgt in literaire ont boezemingen die zich resul teren in diverse kinder-en jeugdboeken, sprookjes en luisterspelen. We situeren er enkele: het sprookje Biggetjes voor Holderbol- derland, het koor van Ever Stekelbaard, het luisterspel het rammetje van Mario, Peter Kraan en de drie koningen, Suske Wiet, de ontevreden muse a. 'Genoeg voor vandaag» zijn eerste eenakter werd in 1974 bekroond met de Visser- Neerlandiaprijs. Zijn eerste komedie 'Oom Edward is gevaarlijk' werd door de toneelkring de Schakel in kreatie gebracht. Enkele weken geleden hadden we met de auteur een gesprek waaruit naar voor kwam dat de komedie eigenlijk hele- U VOERDE AL REGI WAAROM REGISSEERDE?16 DAT WERK NIET? Ik deed de regie in 'ValstrLr"d, voor man alleen', 'De ve leid: kochte grootvader', 'Fanfa unal< de St. Jansvrienden', uver muizeval'. Mijn eigen sti heb ik geschreven in ee bepaalde vizieen nu wilde er ook eens de visie van ee ander naastplaatsen, ik ke Jj ervaring opdoen. Ik was het begin regelmatig de repetities, maar stoptiting ermee om de mensen niet beïnvloeden. WAT VERKIES JE JEUGDBOEKEN OP TONEELSCHRIJVEN? Ik vind toneelschrijven gi,rde makkelijker dan jeugdbot ken samenstellen. Tone moet echter langer rijpen, de Paasvakantie 1974 ben begonnen aan 'Oom Edwaï is gevaarlijk', vertrek eindpunt was toen al klaa de handelingen kwami achteraf bij. Roel Van de PI sch :8 lepe lie\ t ra uitg dat it iam eeks] iarn; •ns f 0 ebru it hi daa ogae n ni or t< >ord ok s aag «ft lunal noemd worden dat uit schrik voor een denkbeeldig lawaai zo weinig wedstnjden kunnen ingericht worden. Autocrossen is ook niet alleen een beetje durven het vraagt een grote in zet. Elke avond immers sleutelt René aan zijn wagen want waar het op aankomt in een wedstrijd is dat de machine in een perfekte staat aan de start komt. Dat het ook geen goed kope hobby kan genoemd worden bewijst het feit dat op de twee jaar dat hij aktief is, onze Erembodegemse auto crosser reeds drie motors moest kopen Men doet dit ook zuiver uit liefhebberij want met de premies die men krijgt kan men de onkosten niet dekken Wie meer over deze sport wil te weten komen kan altijd meer inlichtingen vragen aan René zelf of aan de andere leden van ploeg de Silverboys in hun lo kaal «het Vissershof» Klei- straat, Erembodegem, waar binnenkort een T. Dansant ten voordele van hen zal worden ingericht. G. Van der Spiegel. Vrijdag 31 oktober Aalst 20 u: in jeugdklubhuis Tanu, Houtmarkt 1, debatavond overl jeugdwerkloosheid met de h. Van Loosveldt. personeelsdirekteurl Gates Europe en de h. Xavier Verboven, stafmedewerker ABVV. Tentoonstelling Guy Leclercq in galerij S-65, Spaarzaamheids-! straat 65. Nog tot 3 november in galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein 53. tentoonstelling «Vlaamse Wandtapijten, heden en verleden». De tentoonstelling is open op zondag en weekdagen! van lOtot 12u en van 14 tot 19u. Gesloten opdinsdag. Nog tot 11 november in Oud Hospitaal. Oude Vismarkt 13,] tentoonstelling «100 jaar Kunst in Aalsters bezit» ingericht door het Davidsfonds. De tentoonstelling is open tijdens de week van 10 tot l*De! De tentoonstelling is open tijdens de week van lOtot 12 en van 14; tot 18 u en op zaterdag en zondag tot 20 u Nog tot 9 november in Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, tentoonstelling Jan Verwest. Zaterdag 1 november Aalst 20 uvooropening tentoonstelling Pools houtsnijwerk in Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, dóór prof. Frans Vyncke. 10u: inde Kapucienenkerk, kunstmisdoor het Kon. St.-Jobkoor met orkest o.l.v. R. Van de Wiele. Aan het orgel E.P. J. Van Herreweghe. Moorsel Op zaterdag en zondag 1 en 2 november in klubhuis Bergop, Exterkenstraat. tentoonstelling beeldhouwwerken Remi Van Hove. Zondag 2 november Aalst 20 u: in Tuf-Tuf. Zonnestraat 20. vertoning van film «Cabaret» met Liza Minnelli. Moorsel 19 u: in de Katholieke Kring, filmvoorstelling «De brug over de rivier Kwai». Donderdag 6 november Aalst 20 u: in filmzaal St.-Jozefskollege, Pontstraat, vertoning door KFL van «Hetcffckt van gammastrulen». 20u30: in de feestzaal van het Stadhuis, koncert door Pro Arte, met de pianiste M. Miyazawa uit Japan die werk van Haydn, Mozart. Chopin en Ravel vertolkt. ela erbi

De Voorpost | 1975 | | pagina 24