PBBHll WBM STAAT LANGZAMERHAND RECHTOP wenborgh, Patrick Van der Meersche, Berke Staelens, Rita Roelandt, Willy Geldhof, Guido De Wael, en Erik Ro- giers. Voor de klubs met permanent karakter krijgen we volgende verantwoordelijken: Guy Ghesquière (volley), Berke Staelens (émail), Patrick Van Der Meersche (voetbal), Erik Rogiers (biljart), Ignace Bruy- landt (foto) en Gilbert Tas (pingpong). Het jeugdhuis zelf heeft onge veer 150 ingeschreven leden, die een lidkaart en een volle dige jaarwerking aktief bele ven. Opvallend is hier wel dat men zowel heel jonge en als eerder andere personen als leden heeft ingeschreven. Het groot ste gedeelte vinden we in de kategorievan 16 tot 18 jaar. Als we de sociologische kring on derzoeken waarin deze jonge mensen zich bewegen zien we dat op 5 er 2 bij de werkende jeugd en 3 bij de studerende jeugd kan gerekend worden. Dezelfde verdeling als we de beide sexen vergelijken: op 5 leden vinden we 2 meisjes en 3 jongens. EVALUATIE Ocarina is samen met Kreja de enige jeugdklub die «over het water» haar aktiviteiten ont plooit. Het zou moeten open staan voor ieder die er binnen treedt. Het onthaal is de eerste vereiste om nieuwe leden met drempelvrees op een uitnodi gende manier te onthalen. Dit onthaal kan heel summier wor den toegepast, doch wij heb ben absoluut niets van dit alles bemerkt. Pas na een kwartier was iemand bereid de nieuwe bezoekers te bestellen, een gastenboek werd absoluut niet aangeboden, zodat wij ons in een jeugdkafee waanden. Op vallend was het groot aantal bezoekers die op donderdaga vond bezig waren met aller- inaa laa-rc jroe>< s ien jcI was gestart. Het aantrekke»ien de van nieuwe leden geschiet Iedere meestal langs de dansavon '®zl"r den en ook tijdens de jaarlijk! l'id ku ingerichte danskursus wort Pn9e' nieuw bloed binnengehaalc btj, zliii de sm; Bij de sportklubs en ook bioorhe sommige hobbyklubs ligt d nadruk op het beoefenen nqDe Vl meer dan op het perfektioneook ren. Men redeneert dat men d( f1oemd jongeren iets kan aanleren o !emee gezond kan bezighouden zon nw e der werkelijk een kompetitie ii [Peer 1 te voeren. Wil men zich we l^el perfektioneren, dan dient mei dt dit te doen in een sportklub o r op een kunstakademie. Kon flikten zoals bij de voetbalploet r h hadden deze diskrepantie to p0|,jer oorzaak. Een nieuw initiatief ii de start van een karnaval aanqe, groep, die nog dit jaar in di Aalsterse stoet wenst mee ti wormCj gaan. Aan individuele begelei- e ding wordt voornamelijk doo de on de permanent verantwoorde mens lijke en de Mijlbeekse onder anuvia pastoor gewerkt, terwijl voo jvochtir groei e - rraan meest drain e den a; 10 - 7-11-75 - De Voorpost Bejaarden (KOVDA) kerstbe- zoeken (met gratis wafels) tot gevolg had. De bloedinzame- ling die in het jeugdhuis zelf werd georganiseerd was suk- sesrijk qua liters afgenomen bloed, terwijl er serieuze kon takten met het VSJ (Sociale jeugdbescherming), Stedelijk Koördinatiekomitee voor Jeugdaktiviteiten en Sodiga (sociale dienst voor Gastarbei ders) plaatsvonden. De deel name aan de jeugdklubkompe- tities waren ook stimulerend voor de samenwerking onder de Aalsterse jeugdhuizen. De werkgroep die zich voorname lijk met de problemen van de werkende jongeren bezig houdt, heeft haar lokaal in de KAJ-ruimte behouden, maar blijft nog een wezenlijk ge deelte van de jeugdhuiswer king. Verscheidene leden van Oca rina namen geregeld deel aan vormingsdagen, zoals de kur- sus voor kernleden te Dron gen, de trainingsweek voor re latievorming te Dworp, het Follow-Up-weekend te Heus- den en het impulsweekend te Dworp waar zeven leden in de werkgroepen waren onderver deeld. Dit alles werd ingericht door de Nationale Dienst voor Jeugdklubwerking die buiten het inrichten van kursussen ook geregeld informatie door speelt die nuttig voor het her werken van bepaalde organi satievormen kan aangewend worden. Het doorspelen van de infor matie, gebeurt naast het per soonlijk doorgeven van berich ten ook langs het maandelijks verschijnend Ocarina-orgaan, dat 't Kelderken werd gedoopt. In stuif ruimte De normaal tot het jeugdhuis behorende en benutte ruimte bedraagt ongeveer 300 m2, terwijl men buiten een volley balplein ter beschikking heeft. In de instuifruimte die 4 zit hoeken bevat wordt aan de vraag naar meer speelgele- genheid ruim tegemoetgeko men: permanent staat er een pingpongtafel, een biljart, een kicker, een tolspel, een schiet- bak, 'n vogelpik, en 'n gêr- rebollenspel ter beschikking, terwijl er ook geregeld leden zich onledig houden met stra- tego, schaakspel, damspel, kaarten en poker. De nieuwe discobar, met aangepaste ver lichting, kreeg een strategische plaats. De leeshoek is nog in een beginstadium. Toch vindt men er naast tal van wetens waardigheden, over de meest verscheidene onderwerpen die uitgezocht en keurig in farden werden geklasseerd ook weke lijks nieuwe nummers van een tiental periodieken, waarop men een jaarabonnement heeft genomen. Struktuur De jeugdklub zelf wordt geleid door een beheerskommissie die acht personen telt. De akti viteiten zelf worden georgani seerd en geleid door een losse groep van personen die zich kernleden noemen. Deze groep bevat de aktiefste leden die zich willen inzetten om een bepaald facet van de jeugdklub te verbeteren. In deze kern groep zetelen Leni Boom, permanent verantwoordelijke, Arnold Pauwels, Trees Van Geert, Hilde Merckx, Ignace Bruylandt, Fred Claessens, Roel De Brul, Erik Van Nieu- Deze jeugdklub, die gelegen is in de wijk Mijlbeek nabij de Aalsterse kliniek is slechts de jongste jaren als een werkelijk jeugdhuis op de voorgrond kunnen treden. Gesticht door Pater De Smet die met een groep jongeren een jeugdgroep wou vormen naar de criteria die door de hogere kerkelijke overheid werden opgelegd, kwam het jeugdhuis slechts moeilijk van de grond. Een probleem dat aan vele faktoren te wijten was. Zowel de sociologische verschillen die tussen de jongeren aan het licht kwamen als de minder geschikte huisvesting belemmerden de goede start van Ocarina. Deze problemen werden stilaan opgelost zodat men enkele jaren geleden van het ministerie erkend kon worden als officieel werkend jeugdhuis met een permanent verantwoordelijke die door de staat wordt vergoed. Huidige situatie Tegenwoordig bezit Ocarina naast een beheerskomitee, dat acht volwassen personen groepeert, een kerngroep die de aktiviteiten organiseert en koördineert. De rechtspersoon lijkheid wordt momenteel ge dragen door Veja v.z.w., het dienstcentrum voor jeugdwerk dat haar diensten in de Espla nadestraat 34 ter beschikking van de Aalsterse jeugdgroepe- ringen heeft gesteld. Deze groepering die financieel en moreel verantwoordelijk is voor de werking, daar zij het zin kende schip heeft opgekalefa terd, komt echter in de werke lijke binnenhuiswerking prak tisch niet tussen. Als we het overzicht van de voorbije aktiviteitenkalender overlopen valt het duidelijk op dat we hier één van de meest gestoffeerde agenda's van de Aalsterse jeugdklubs ontmoe ten. De opwerping dat het feit dat men veel aktiviteiten plant, daarom nog geen goede werk sfeer en groot aantal deelne mers waarborgt is hier slechts gedeeltelijk gerechtvaardigd Als we de aktiviteiten met meer permanent karakter overlopen zien we dat de sportklubs een heel aktieve ader van het Oca- rinahart vormen De tafeltennisploeg won het afgelopen seizoén de jeugd- klubkompetitie Dne volleybalploegen nemen aktief deel aan wedstrijden en tornooien, terwijl er ook buiten deze klubs veelvuldig gele genheidswedstrijden plaats vinden op het terrein dat pal voor de klub gelegen is. Mo menteel spelen er twee voet balploegen in kompetitie: één ploeg die 's zaterdags uitkomt in tweede klasse van het Se- tokverbond, terwijl een jongere ploeg 's zondags in het jeugd- klubverbond aantreedt Het zwemmen in groepsverband wordt slechts zelden beoefend. Wat de andere hobbyclubs be treft komen we hier een eige naardig fenomeen tegen: men biedt de leden mogelijkheid tot beoefenen van de fotografie Ook koreo, emailleren en to- opget zelfde ons n vervla eenvc Rondt bouwt Rome Tien waar kwam drukk tig ge! ken t< Van d neel hebben op het pro gramma gestaan: dit heeft weinig of geen sukses als men deze aktiviteiten op een be paald uur vaststelt. Integen deel wordt er bv. veel in de donkere kamer gewerkt als bepaalde leden hun goesting uitdrukken en een ouder lid de verantwoordelijkheid op zich wil nemen. Dit is gewoon te verklaren door het feit dat de losse sfeer die in Ocanna heerst, gestruktu- reerde hobbyklubs onleefbaar maakt of houdt. Okkasionele aktiviteiten Deze hebben in Ocarina mees tal wel sukses, daar men voor sommige organisatievormen wel de jongeren kan aanspre ken. Spontane groepsbezoeken werden afgelegd aan Kreja, Dido, Terlinden, Leeuwerik en Sint-Joris terwijl er met Kreja een meer dan losse samen werking is tot stand gekomen. In het afgelopen werkjaar werd deelgenomen aan de Pikfees- hande aktiviteiten, zoals kic ker, pingpong, volley en minder gestruktureerde sporten zoals kaarten, praten enz De verschillende mentaliteit met andere bezochte jeugd klubs is hier duidelijk, daar men heel soepel het eerder jonge publiek laat betijen. Men heeft een hele infrastruktuur ter be schikking gesteld en het is aan de leden om iets zinnigs te presteren. De hobbyklubs zoals email en fotoklub worden slechts op onregelmatige tijd stippen beoefend, dit steeds door een klein aantal perso nen, die er op dat moment om vragen Men delegeert dan de verant woordelijkheid aan een ouder persoon die de aktiviteit, door deze mensen op een bepaald ogenblik gewild, koördineert en leidt. Ook op deze manier is nu een kursus voor d.j. volop aan de gang. Een aantal personen toonde interesse, men vond enkele mensen die de lessen wilden geven en de hobbyklub specifieke gevallen bevoegde personen, zoals advokaat Geldhof en anderen gratis hun steentje bijdragen tot oplossen van het konflikt. Deze jeugd klub is duidelijk nog in haar eerste stadium en kan daarom minder dan anderen beoor deeld worden. Zij hebben de nodige infrastruktuur. Aan de leden om te bewijzen dat men er een goede jeugdklub kan van maken. DIRK DAELEMANS DIGEST Verantwoordelijke: Leni Boom Adres: Apostelstraat Ibis te Aalst. Openingsuren: woensdag van 16 tot 22.30 u; donderdag van 17 tot 22.30 u., vrijdag van 17 tot 23 u zaterdag van 14 tot 23.30 u., zondag van 14 tot 23 uur. Voor iedereen toegankelijk vanaf 16 jaar. ten, jeugddag, wandeltocht (KAJ), Wieze Oktoberfeesten, terwijl zelfs een daguitstap, een kampvuur, een optreden van Comsada en een dia avond over Sardinié, dropping, week-end te Ronse (19 deel nemers), Sint-Maartensfeest, wafelslag, dia-avond over Pe ru, vrij podium, uiteenzetting over toneel en toneelbezoek, fiets- en wandeltocht in het Kravaalbos, een wandelzoek tocht en 'n opendeurweek- end werd georganiseerd. Deze lange opsomming be wijst wel dat men zaken aan pakt die de leden kunnen aan spreken. Vooral de wandel zoektocht en het opendeur- weekend lokte veel geïnteres seerden. Uitstraling Het samenwerken met andere organisaties werd dit jaar meer geïntensiveerd. De samen werking met «Jeugdgemeen schap Mijlbeek» zorgde voor een pikfijne organizatie van de Jeugddag, terwijl de samen werking met de Vereniging van

De Voorpost | 1975 | | pagina 10