FANDELEN I00R POLDER EN IROEK TE IAASR0DE - FLASSENRRDEK -• De Voorpost - 7-11-75 - 11 maart van dit jaar realiseerde de Werkgroep Leefmilieu taa-rode een interressant initiatief. Doorheen de Vlassen jroense Po'der. ook wel het Baasrode broek genoemd, wer- len jcht wandelpaden aangelegd die in lengte variëren tus- :rekkeijsen de 4 en de 7,5 km. schiec edere wandelliefhebber zal er zeker zijn gedaing vinden, savon bezinnen met kleine kinderen of mensen van de derde leef- aarlijk 'id kunnen langs de geasfalteerde wandelpaden kuieren. wor( longeren en daar reken ik zeker en vast de verliefde paartjes ahaalc >>ij. zullen het zeker niet versmaden om gebruik te maken van de smalle, modderige, soms half overwoekerde wegeltjes ook b doorheen de met laag struikgewas begroeide bossen ligt d en no Vlassenbroekse Polder. ktione°°k wel Baasrode-broek ge nen di noemd. maakt deel uit van de aren c gemeente Baasrode (6.700 'n zon nwen meet 2®7 ha' dwz atjtie «méér dan 1/3 van de totale we Öaasroodse oppervlakte, it meiln het ontwerP gewestplan klub t worclt 9ebied a's 'ntegraal Kon°Pen natuurreservaat behou- ^oor he' 'nc|ijken werden in de atief i ^older uitgestrekte rietvelden Jen bossen 'oi-»Qnhr«oi/on\ (elzenbroeken) Deze over- Jstroomde regelmatig Zij nee. wormden gedurende lange tijd ^®lei een ernstige hinderpaal voor °ade ontginningsdrang van de oordemens Door de ontginning is de onder alluviale vlakte overgegaan tot voc vochtige weide met hoog- groeiende kruiden, zoals vale riaan en moerspirae. In de meeste gevallen werd er ge draineerd en werden vetwei den aangelegd. Mede door de ontginning ves- igde zich in deze streek rond Ie 11de eeuw een gehucht van laasrode: Vlassenbroek. Het prachtige kerkje van Vlassen broek. dat in de Romaanse stijl opgetrokken is, dateert uit de zelfde tijd Zelfs nu geeft het ons nog een beeld van lang vervloegen tijden: rust, stilte, eenvoud. Rondom het kerkje dat ge bouwd is op vestingen van een Romeinse uitkijkpost, vindt men enkele unieke huisjes waar zich vooral kunstenaars kwamen vestigen, die van de drukke toeristische dagen gre tig gebruik maken om hun wer ken te exposeren Van de vele pijlen die de Werk- groep Leefmilieu Baasrode op haar boog heeft, heeft zij er al vast een met bastberaden blik gericht op het hart van Vlas- senbroekse Polder. Waar de Ider nog voor velen een ge bied blijft waar de witte paar den van de mist op herfstavon den vol mysterie door de meer sen rijden alsof ze hun gave schoonheid voor de nietsont ziende blitslamp van de nieuwsgierige indringers willen bewaren, heeft de Werkgroep igepoogd deze geheimzinnige en voor velen ongekende pracht schroomvol te ontsluie- flren. Oit houdt echter niet in dat zij de verliefde jongeman die de naam van zijn geliefde in de bomen kerven wil zullen aan moedigen. Of de bull-dozer- toerist die met zijn olifantentred onbegane en onbetreden pa den stoomwalst. Of de picknic kende familie die gezellig als Zwarte Piet hun konservenblik- le aat s hun issen jugd- haar arorr aoor- n de n de men kan jes in het rond strooien. Of de lichte kavalerie van ons zondagsrijdersautopark die als een chargerende horde, naast de hazen ook onze kinderen uit elkaar doet stuiven, als die tenminste geluk hebben. Neen. het is beslist niet de be doeling van de Werkgroep om deze karikaturen uit de beeld verhalen, door het trekstaal van hun goede wil aan te lik ken. Integendeel! Wel willen zij de noest werkende kabouters zijn die het klaarspelen om met een minimumbudget van on geveer 30.000 fr. talloze wan delwegen te bewegwijzeren. Die aan de invalswegen kaar ten met een platte, grond van de omgeving aanbrachten. Die knusse banken uit natuurhout uit de grond stampten en die ma andelijks begeleide wan delingen met natuurgidse, in richten. Vlassenbroek, een naam als een gedicht, is het versmade zwarte broertje van Sint- Martens-Latem. Wie New- York zegt als voorbeeld van lawaai moet Vlassenbroek zeggen als voorbeeld van de middeleeuwse rust die er heerst. De kunstenaars die komen en gaan. Geen tram die hen brengt, geen autobus. Sommigen belanden er met de fiets, anderen met de wagen of, en waarom niet, ook met kar en paard. Er lopen nog koeien over de straat. Er spelen nog kinderen. Er is een schooltje waar zelfs de Witte van Ernest Claes nog kwajongensstreken zou kun nen uitgehaald hebben. Er zijn nog vissers langs de water kant Maar. er is vooral het kerkje. Van oudsher koester den reeds de Vikings een meer dan gewone belangstelling voor deze kontreien, zodat het steenoude kerkje meer als ves ting tegen deze besnorde en ^e'i a-de woestelingen dienst je3' dan als Huis des Heren. 1 oen jeze vroegtijdige hippies hier niet de nodige mogelijkhe den voor hun zicht naar avon tuur vonden, kwam het kerkje meer in de belangstelling als bedevaartoord tegen haaruit val en tegen de ratten. Van ratten gesproken. De mensen aan de Schelde zijn van deze plaat nooit verlost geweest, maar hebben het nut tige aan het aangename ge- koopeld. Dit vooral dank zij Delphine die in haar Vissershof op zaterdagavond de ratten naar aloude Vlaamse wijze, waarvan het geheim mede in het graf wordt genomen, op dient en die naar dezelfde Vlaamse traditie tot op het be en, tot op het merg worden af gekloven. Deze primeur in het Vlaamse land lokt vanzelfspre kend van einde en verre fijn proevers aan die beslist op tijd moeten zijn om in de omge bouwde schuur aan hun trek ken te kunnen komen Er is de pastoor die ook een groot kunstenaar is. Weet hij met uit elke boomstronk, elke tak. religieuze personages te toveren waarvan een neerslag te vinden is in zijn bloedeigen kerkje, dat naast zijn domein ook dat van God is, wat hij als beeldhouwer schroomvol weet te verfraaien. En dit tot meer der eer en glorie, tot serene eerbied voor het oneindige. Andere kunstenaars wonen er of hebben er hun atelier. Ik denk aan Jef De Coninck, aan Jozefa Van Damme, aan Ward van Ransbeeck, aan Henk Peeters die heer maar mens onder mensen zijn. Een land schap is hun handtekening, een kind hun vreugde. Ze bie den u aan een bloemstuk, een pentekening, hun fijngevoelig- Oh! Er is voor elk wat wils, Er is Huize Geertrui met zijn aan grenzend zaaltje waar maan delijks nieuwe kunstenaars hun werken ten toon stellen of waar men een goed glas in een goede sfeer kan genieten. Er is Vlassendijk, een klein kroegje waar je, naast de dorsvlegels aan de muur, dorpsfiguren vin den kan zo mooi en levendig als waren ze uit een schilderij Van de natuur genieten inde Vlassenbroekse Polder Uit de volksmond blijkt dat wanneer het water hier de voe ten van de Heilige Maagd be reikt had, er gevaar dreigde voor overstroming. En hiervan heeft Vlassenbroek meer dan zijn dele gehad. I n 1954 heeft een dijkbreuk hier het ganse dorpje blank gezet, de rust hier wreed verstoord. Bij springtij, als de stroom weer een stronken is en woest van water, vreest eenieder hier de uitbarsting, de blinde boze kracht. Langs de versterkte dijken kan men de oever van de Schelde volgen tot in Dendermonde of in de andere richting tot in het dorp van Baasrode. Ook kan men dit enig kultuurhistorisch landschap op goed geluk af in trekken. Wanneer men met de hoed in de hand als een ge ntleman door dit polderland onopgemerkt voorbij, dan nog kan men moeilijk loochenen dat neusje wijsneus niets ge merkt heeft van de verpes tende stank van de plaatselijke vuilnisbelt. Gelukkig is mede door de inzet van de Werk groep een voorlopig stortver bod uitgevaardigd. Voorlopig, want het schepen college van Baasrode dat voorwaardelijk tot 1 maand ge vangenisstraf was veroordeeld is in beroep gegaan. Een defi nitieve uitspraak wordt ver wacht op donderdag 18 sep tember. Een andere plaag zijn de week-endhuisjes die hier als zwammen uit de grond blijken te schieten. Ja, ieder huisje heeft zijn kruisje, ook de Vlas senbroekse polder werd niet gespaard. Maar toch mag men hier niet blijven bij stilstaan. Schcldedijk een rustig plekje om te wandelen of om te Delphine met een van haar lievelingsbeestjes, een muskusrat Beraadslaging welk wandelpad men gaat volgen, en dan... van de Oude Breughel wegge lopen. Maar het gehucht mag maar een uitgangspunt zijn, een voorwendsel of een drenkplaats voor een dorstige lever Er is meer, maak een af spraak met je liefje. Neem je goed humeur mee en let vooral op! Neem de knotwilg die tegen over de kerk aan de voet van de Schelde gelegen is. Merk je met de resten van een kapel letje, van een vergane glorie. Op weg. Vertrekpunt is het 11de eeuwse kerkje van Vlassenbroek. trekt, zal de rijke fauna en flora u vele wegen openen, zal u een waar kijkgenot te beurt vallen. Kijk maar. Doe je ogen open. Haal diep adem alsof een ganse wereld voor je voeten ligt. Zie maar de beemden die afgezoomd met knotwilgen hier als schuurpaal dienen voor het vredige vee dat hier als God in Frankrijk de dag plukt. De koeien en kalveren die hier als haarkappers de weiden ne tjes gekapt houden. De boe renkar die hier lui over de Vlaamse kasseien dokkert. Het paard weet zijn stal staan en de boer hoeft geen bandbreuk te vrezen zodat hij zich aan de zoetste dromerijen mag over geven. Laat hem doezelen met het grassprietje in de mond, haal hem niet uit zijn vredig ge peins. Daar waar de goten, die in de Schelde uitmonden, de heirbanen kruisen, staan sta tige kaarspopulieren neerge zet. Hou hier even halt aan de stenen muur, aan de boord van het water. Door de sterke ver vuiling van de Schelde zijn de rivierplanten sterk teruggelo pen Hier waar een tiental jaren geladen nog talrijke scholen voorns konden bewonderd worden, waar de snoek als een OD wacht liggende duikboot langs de bodem te sluimeren lag. is nog weinig van het in tense zoetwaterleven te mer ken Werd de snoek niet door de metalen strik van de stroper uit het water gesleurd, dan ligt hij wellicht in de rietkant zach tjes in het industrieel schuim te vergaanZelf s al gaat men als éénoog in het land der blinden aan deze vele aantastingen Vloet men niet voortdurend in lit ootje roeren9 Doe wel en zie niet om als de iz'int voor uw voeten uit de askant opvliegt, als een wa terkieken zich in de schorren vlug aan het zicht onttrekt. Soms zie je wel eens een haar hier, of een konijn daar, dat als een hazewind zelfs Gaston Roelandt blozen doet. En wie van het goede pad af wijkt en zijn eigen neus volgen wil hoeft daarom nog niet in ze ven sloten tegelijk te lopen. Als hij zich koest houdt zal hij door de kikvors welkom geheten worden, zal hij er door de specht attent opgeklopt wor den niet het hoofd te stoten aan de doornstruiken. De natuur wet is hier de enig geldende regel. Wie het boterbloempje vertrapt zal door de distel ge stoken worden Wie de huis jesslak hier niet met rust laat k an alvast rekenen op een beet van bij of wesp Wie de nesten van vogels roven wil zal met zijn broek in de pnkkeldraad blijven hangen Maar wie met de mikroskoop van de natuurliefhebber gewa pend de ogen openhoudt zal OD de vijvers als een zacht de ken waterviolieren en water vorkjes bemerken. Wgtermunt en lisdodde, ste kelvarken en vergeet-mij- nietje of zwanebloem zal hij GDsnuiven. En kattestaart of bitterzoet, koekoeksbloem en herderstasje zal hij zijn liefje vertederd schenken. Hier vindt men nog de katjes van de els, van" de vlier maakt men nog vliersiroop. Van de lucht haalt men hier nog adem. Wanneer men na een derge lijke wandeling Vlassenbroek verlaat om zich terug in de sleur en de slenter te storten van het dagelijkse leven, voelt men zich een ander mens. Men is terug klaar om de verpes tende steden tegemoet te tre- 1en. Voor hoelang? Voor de mensen die dit natuur gebied willen bezoeken heeft 3e WLB nog enkele nuttige tips in petto: laat dat kleine stukje na tuurgebied dat ons nog rest a.u b. onaangeroerd. De dijk is enkel toegankelijk voor wandelaars en fietsers (geen motorfietsen of paarden) Laat uw wagen buiten het natuurgebied Laat geen vuilnis of afval achter. Wellicht bemerkt u hier en daar enkele schendingen van de natuur. Laat ze voor u een stimulans zijn om verdere aan tasting te vermijden. Nog een suggestie: hpu de radio thuis en luister eens' naar het prachtige vogelconcert. Pluk geen bloemen of plan ten. Laat de nestkastjes onaan geroerd. Houd uw hond aan de lei band Individuele bezoekers kun nen elke eerste zondag van de maand terecht aan de kerk van Vlassenbroek, waar telekns om 9.45 uur een begeleide wandeling van ongeveer 2 uur start. Voor groepswandelingen stelt de Werkgroep Leefmilieu Gaasrode natuurgidsen ter be schikking (principieel enkel tij dens de week-ends) De schrif telijke aanvragen kunnen ge richt worden aan het sekretari- aat: Werkgroep Leefmilieu Baas rode. Cleemputstraat 8, 3-9350 Baasrode. De witte rookpluimen van het brandende gemeentestort verpesten er een groot deel van de omgeving.

De Voorpost | 1975 | | pagina 11