Vrije tribune v.u. C.V.P. K.P. OOK EEN KWESTIE VAN CENTEN! B.S.P. P.V.V. IN DIENST VAN DE MENSEN 900 AALST STEEDS PARAAT TE HELPEN 2 - 7-11-75 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. HULDE AAN DE PIONIERS Volgende zaterdag, 15 novem ber, herdenkt de C.V.P. van het arrondissement Aalst op plech tige wijze de 30e verjaardag van de oprichting van de partij. Vele redenen zetten er ons toe aan deze verjaardag niet onopge merkt te laten voorbijgaan: gedurende deze drie decennia heeft de C.V.P. zowel op gemeentelijk als op provinciaal en nationaal vlak haar onmis kenbare stempel gedrukt op het gevoerd beleidvoor het grootste deel heeft de generatie van 1945-46 de teugels overgegeven aan jongeren die pas na de oorlog hun eerste schreden in de politiek hebben gezet. Welnu, een terugblik op de realisaties van de voorbije 30 jaar en een terugzien van de pioniers van toen moeten van deze 15 november een uitzon derlijke dag maken voor een partij die dagelijks nog blijk geeft van een grote vitaliteit. Dat is precies het bijzonderste kenmerk geweest. Al die jaren, in alle gemeenten van ons arrondissement, hebben mensen die uit de C.V.P. zijn ontsproten en die in zich de bezieling droegen om de fundamentele ideologie van de partij in het leven van elke dag uit te dragen, het aanschijn van dit arrondis sement grondig veranderd. De politieke eerlijkheid gebiedt ons evenwel te zeggen dat, in heel wat gemeenten, ook andere partijen daaraan hebben mee geholpen. wat niet zo moeilijk is. omdat de C.V.P. steeds een programma van algemeen be lang voor ogen heeft. Wie een ronde maakt doorheen ons arrondissement, staat be wonderend op te kijken naar de realisaties op gebied van wegen infrastructuur, industrievesti ging, sociale woningbouw. ruim telijke ordening, bejaardenbe leid. onderwijs, recreatie, enz. Vaak is het gebeurd met bescheiden middelen, maar steeds met de totale inzet van de gemeentelijke beleidsmensen. Men staat nooit stil bij de talloze uren van overleg, onderzoek van de dossiers, voorbereiding van de gemeenteraadszittingen, be sprekingen op provinciaal en nationaal niveau, met ontwer pers. en ondernemers, e.d.m. Makr in iedere gemeente werd telkens opnieuw naar geen inspanning gekeken: de moder nisering en de verdere uitbouw stonden steeds prioritair bij de C.V.P.-gemeentepolitici. De' pioniers .van 1945-1946 mogen met fierheid terugblik ken op hun prestaties: vaak hebben zij de eerste steen gelegd voor het gebouw dat nog steeds voor onze ogen wordt opgetrok ken. Wij, generatie die slechts veel later politiek mondig zijn geworden, zijn dankbaar ge stemd voor al wat onze C.V.P.- mensen in dit arrondissement hebben gedaan. Onze hulde aan hen is dan ook zeer gemeend. Wij hopen dan ook dat zeer velen onder hen zullen kunnen aanwezig zijn op deze herden kingszitting die o.m. zal worden bijgewoond door nationaal voorzitter Wilfried Martens. Voor de C.V.P. van het arron dissement Aalst wordt 15 no vember een nieuw vertrekpunt voor de verdere uitbouw van de partij en de verdere concretise ringvan het C.V.P.-programma. Hubert Van Wambeke Arrond. Voorzitter CVP STAKING BD SCHOTTE PATRONAAT WIL EEN BRES SLAAN Sedert 15 oktober zijn de arbeiders van de leerlooierij Schatte te Erembodegem in staking, solidair met de werkers van soortgelijke bedrijven te Zaventem. Turnhout. Zulte, Deiljjze. Lokeren. Gent, Doornik en Malmedy. Het is een staking die. al betreft ze dan slechts ongeveer 1700 arbeiders, van zeef groot belang is. omdat bij dit kontlikt zo klaar de houding naar voor komt van het patro- naafóp dit ogenblik. De patroons der leerlooierijen weigeren de vernieuwing van de Kollektieve Arbeidsovereen komst. Zij eisen niets minder dan één jaar sociale pauze. De ganse verzoeningsprocedure werd uitgeput. En zoals men verder zien zal. zijn de eisen van de vakbonden van deze sektor nochtans geenszins overdreven. Er is in geen geval kwestie van een voorbeeld van doorbraak te stellen. Altans niet vanwege de vakbonden. Dit is blijkbaar wel het geval bij de patroons. Er werden in deze sektor nooit zeer hoge lonen betaald. Wij hebben met arbei ders van Schotte gesproken, welnu, men kan zeggen dat hun lonen eerder tot de laagste behoren. En dit dan in vele gevallen voor werk dat zwaar en vuil en ongezond is. De hoogste konventionele lonen liggen op dit ogenblik tussen 126 en 130fr per uur voor de mannen, produktiviteitspremie inbegre pen. Hier en daar zijn er hogere lonen, maar dit zijn uitzonde ringen. De vakbonden vragen een alge mene loonsverhoging van 7 fr, om de afstand tussen de lonen niet nog te vergroten, en verder verbetering inzake bestaans zekerheid. rustvergoeding enz. Overdreven zijn deze eisen zeker niet. vermits het patronaat toegeeft dat er heel wat werk is, dat de bedrijven allen flinke winsten afwerpen, dat de pro- duktiviteit is gestegen, en... dat ze aan de twee weken staking reeds meer hebben verloren dan wat de vakbondseisen geduren de een jaar hen zouden kosten! Einde vorige week werd gezegd, dat de patroons na de jongste mislukte verzoeningsvergade ring wel weer zouden bereid zijn te onderhandelen, maar dat het werk zou moeten hervat worden. Maar het is klaar, dat de vakbondsleiders ongelijk zou den hebben inzake de eisen ook maar de minste toegeving te doen. Het is inderdaad duidelijk, na voornoemde verklaring van de patroons, dat het hen om méér te doen was dan de eisen op zich zelf. Hier werd een poging gewaagd om inzake de sober- heidspolitiek door het verbond van de belgische ondernemingen vooropgesteld en door de CVP- PVV-regering verdedigd, een voorbeeld te stellen, een bres te slaan. De sektor leerlooierijen is een beperkt gevechtsterrein, het risico is- niet te groot, de provocatie en poging tot chan tage kon slagen. Wij kunnen natuurlijk niet voorspellen wat er tussen het ogenblik van schrijven van dit artikel en het verschijnen ervan zal gebeuren, en het is ook niet onze rol de betrokken vak bondsleidingen de les te spellen, maar er staat heel wat op het spel. Méér dan de eisen van 1?00 arbeiders, méér dan het prestige van één centrale. Het lijkt ons nogal duidelijk, dat de arbeiders der leerlooierijen deze staking moeten winnen, en dat met deze overwinning aan het geheel van de eisende arbeidersklasse in ons land een zeer grote dienst zal bewezen worden, daar waar het patro naat over het algemeen, bij een voor de patroons der leerlooi erijen positieve afloop, niet zou aarzelen dit sukses op elke onderhandelingstafel te gooien. Houden de patroons het been verder stijf, dan lijken uitge breide solidariteitsbetuigingen zowel in openbare diensten als in andere privé-bedrijven aller hande ons dan ook absoluut nodig. Het moet tot daarboven bij het Verbond der Belgische Ondernemingen doorklinken, dat het niet zal pakken, en dat chantage met werkloosheid wel eens als een boomerang zou kunnen werken. Ray De Smet N.B. Maandag gaven de pa troons van twee belangrijke bedrijven toe. maar elders ging de stri jd dinsdag verder. Door velen wordt de Vlaamse Beweging nog te veel beschouwd als een kwestie van wapperende leeuwenvlaggen, felle toespra ken op een 11 juli-viering en soortgelijke dingen meer. Door velen wordt nog altijd gedacht dat de Vlaamse Beweging niets anders is dan een romantische, ver van de werkelijkheid staande gevoels-aangelegenheid. Een flamingant is voor die mensen iemand die Vlaamse strijdliede ren zingt, naar Vlaamse beto gingen gaat en op 11 juli zijn leeuwenvlag door het venster steekt. Alhoewel alles wat hier opge somd werd ook tot het domein van de Vlaamse Beweging hoort, is de zgn. «Vlaamse kwestie» toch nog heel wat anders en heel wat meer. En vooral: het is ook een kwestie van centen! Centen die nooit in Vlaamse handen komen of. wat ook het geval is. Vlaamse centen die in Brusselse en Waalse richting verdwijnen! Dat alles is nogmaals duidelijk aangetoond in het zgn. «Dossier Vlaanderen» dat door de Volks unie tijdens een perskonferentie op woensdag 15 oktober aan het publiek werd voorgesteld. Wie de tekst van dit «Dossier Vlaanderen» leest, komt onder de indruk van het financieel onrecht dat de Vlamingen in deze unitaire staat nog dagelijks aangedaan wordt. Een greep uit de vele voorbeel den die men in dit «Dossier» kan vinden: Bij de ASLK zijn 57,75% van de spaarboekjes onderschreven door Vlamingen en 42,25% door franstaligen. Wat betreft de spaargelden is dit resp. 58.80% en 41,20%. Maar dat belet de ASLK niet bijna 13 miljoen Fr uit te trekken (van januari tot oktober 1973) voor publiciteit in de franstalige pers, tegen slechts 8.6 miljoen in de Vlaamse pers! Vlaanderen ontving in de perio de van 1969 tot 1973 van de machtigingen in het kader van de ekonomische ekspansie slechts 49.3% van de kredieten, alhoewel Vlaanderen 56.38% van de bevolking telt. De kredieten per sektor werden 50/50 verdeeld! Wat de zgn. geregionalizeerde kredieten be treft. is het al niet veel beter: daarvan ontving Vlaanderen slechts 51.82%! Wat de investeringen in wegen bouw betreft, daar werd met de grote hamer geslagen, evenwel niet in Vlaamse richting: hier gingen slechts 39,74% naar Vlaanderen, voorde periode van 19"! tot 1974. De Vlamingen staan in voor ongeveer 60% van de radio- en TV-taksen. De BRT en de RTB krijgen evenwel beide 50% van de centen! In hel kader van de sociale zekerheid gaan jaarlijks onge veer a 8 miljard voor de Vlaamse mens verloren, terwijl Wallonië hier vele miljarden w inst opstrijkt! Enz., enz... Dat alles toont overduidelijk aan dat de Vlaamse zaak niet alleen een kwestie is van Vlaamse leeuwenvlaggen, maar op de allereerste plaats een kwestie van centen, veel centen die voor de Vlamingen verloren gaan! Dr R. Van Leemputten Volksvertegenwoordiger CVP-LIBERALE- R.W.-PLOEG TINDEMANS ONBEKWAAM EN ANTI-SOCIAAL De zowat 300.000 werkloze arbeiders, bedienden, mannen en vrouwen, huisvaders en huismoeders, jonge afgestu deerden. die alle hoop hadden gesteld op hun diploma om aan de slag te kunnen, evenals de vele andere tienduizenden wiens werk en gezinsinkomen op dit ogenblik bedreigd worden, zul len het de CVP en de liberalen die op dit ogenblik in de regering zetelen, niet vlug vergeven dat ze hun tot «den dop» veroordeeld hebben en aldus hun gezin van zijn normaal inkomen hebben beroofd. Met de BSP aan het regerings roer bleef de werkloosheid beperkt, evenals de inflatie (7%): België stond er toendertijd het best voor van gans de Europese Gemeenschap. Echter, sinds de CVP en de liberalen de socialis ten op schandelijke wijze uit de regering hebben gewipt, hangt België aan de staart van het Europees peleton: zowel de prijsstijgingen als de werkloos heid halen trieste rekords. De CVP en de liberalen hebben nog niets uitgespookt dat deugt: alles wat ze wel gedaan hebben, was gericht tegen de porte monnee van de arbeiders, de bedienden, de huisvrouw, de gehandikapte. de kleine zelf standige en middenstander: STRAKS KOMT ZELFS DE PORTEMONNEE VAN DE werkloze aan de beurt! De heren van de CVP en de PVV gaan zelfs zover met hun anti-sociale politiek dat ze nu een wet in de maak hebben die het aan de kleine man zal verbieden links of rechts nog een karweitje te gaan opknappen! Dat er ondertussen aan honderd per uur door de grote heren gecumuleerd wordt kan hun geen snars schelen. Het grote misbruik mag wel; het kruimel werk van de kleine man mag niet! Mocht deze wet bovendien nog de verklikking aanmoedi gen dan brengt hij ons meteen in een zeer gevaarlijk klimaat! CVP EN LIBERALEN TEGEN DE KLEINE MAN Het is zo klaar als pompwater: de liberalen en de CVP zijn van oordeel dat de kleine man het te goed heeft en dat hij nu maar eens «terug op zijn plaats» moet gezet worden. Vandaar de reactionaire aanval van de heer Grootjans, hierin achter de schermen gesteund door Mr. Martens van de CVP, tegen de syndicaten en tegen de staat, die moet «ontvet» worden. Let echter op: het doel van de conservatieve Liberalen en CVP- ers komt erop neer de arbeider en bediende, of hij nu in staatsdienst of in dienst van een privé-onderneming werkt, te «ontvetten» en dit met als enig doel. nl. diegenen die al «vet» zijn nog wat vetter te kunnen mesten. Het werkende volk van dit land mag deze poejadistische aanval van de conservatieve krachten niet onderschatten: het is klaar blijkelijk de bedoeling van deze conservatieve CVP-PVV-RW regering de bereikte welvaart van de werkende mensen stilaan maar zeker weer af te breken, en dit door zgn. rechtstreekse aanval op het inkomen van de werknemers, van de gehandi- kapten. van de werklozen enz... Om deze sociale afbraakpolitiek te doen slikken door de massa, permitteren Grootjans en Martens zich middelen die ieder rechtgeaard burger van dit land zouden doen blozen tot achter verkiest. Nog meer werklo zen en zulks terwijl degenen die blijven werken meer verdienen of zoveel mogelijk mensen aan het werk hou den door een tijdelijke matiging van de inkomens. Ik ben ervan overtuigd dat het merendeel van de man in de straat te vinden is voor een loonmatiging met werk zekerheid als waarborg. De arbeiders zijn zich wel bewust van de noodzake lijkheid van het behoud van het concurrentievermogen van de ondernemingen. En vooraanstaande vakbonds verantwoordelijken o.m. Houthuys legden hier ook de nadruk op. De interpretatie van de verklaringen van mijn vader over de jeugdwerkloosheid gaat toch te ver. Mijn vader sluit niet de ogen voor het probleem van de werkloos heid bij de jongeren. Hij heeft alleen willen aantonen dat de cijfers in vergelijking met vroeger nu hoger liggen omdat er meer gerechtigden zijn die kunnen genieten. Mijn vader is, in tegenstel ling met wat Ray De Smet wil doen uitschijnen, be gonnen met te zeggen dat de jeugdwerkloosheid een pijn lijke aangelegenheid is. Ze ker is, ook in normale omstandigheden met be perkte werkloosheid, de zijn oren. Martin Hutsebaut GEEN DUBBELZINNIGHEID De heer Ray De Smet heeft in de «Vrije Tribune» van de «de Voorpost», dd. 31.10. 75, gemeend te moeten terugkomen op verklaringen van mijn vader Staatssekre- taris L.D'Haeseleer, afge legd tijdens een intervieuw met het maandblad «Nieuw Aalsters Magazine». Vast gesteld wordt dat de spreek buis van de K.P. daarbij bepaalde bedenkingen of uitspraken uit hun verband rukt. Het echter anders voorstellen dan het de bedoeling is geweest, lijkt mij opzettelijke misleiding van de lezer. Ik ga akkoord met de steller van K.P.-bijdrage dat mijn vader de verouderde Libera le Partij heeft aangepakt en er een sociale richting heeft aangegeven in dit arrondis sement. Maar dat het suc ces van de politiek van de liberale sociale beweging alleen te danken is aan verdeeldheid, veroudering en zwakte van de B.S.P. lijkt mij zeer goedkoop. Trou wens de achtereenvolgende overwinningen van de Libe rale Partij en later van de P.V.V. is veeleer te danken aan vertrouwen van de kiezers in de werking van de partij en in mijn vader als sociaal voorman van het P.V.V. in het arrondisse ment. Evenmin heb ik nooit gezegd dat ten top gedreven kapitalisme een waarborg is van sociale vooruitgang. Wel heb ik verklaard dat economische vooruitgang de mogelijkheid inhoudt va sociale vooruitgang. En wanneer mijn vader Staats secretaris D'Haeseleer ver klaarde: «'t is niet te geloven», dan bedoelde hij dat de levensstandaard van de gemiddelde werkman in Amerika laag is. Mijn vader voegde daar trouwens aan toe: «In tegenstelling met de U.S.A. heeft Belgiè in de naoorlogse jaren toch een belangrijke evolutie gekend op het stuk van de sociale voorzieningen». En aan de verbetering van de sociale voorzieningen heb ben verneem ik, alle partijen die in het parlement zetelen meegewerkt. Niemand zal trouwens durven ontkennen dat mijn vader, die als sociale werker aan de basis ligt van vele wetsontwerpen interpellaties en parlemen taire vragen, niet zijn deel heeft bijgebracht en deelge nomen heeft aan de arbei dersbeweging en dit trou wens vandaag nog doet. Maar moet men op een bepaald ogenblik, en is dat nu niet aangebroken, de moed opbrengen en realist zijn. Men moet weten wat men richting of het gebrek aan richting in het onderwijs niet vreemd aan werkloos heid voor bepaalde gediplo meerden. En ten slotte eindigt de kommunistische bijdrage met de klassieke aanval op ons sociaal-economisch systeem en op het zoge naamde kapitalisme en de winst. Daarbij laat de steller door schemeren dat hij zich lichtjes verheugt over de huidige moeilijkheden die - naar hij verhoopt - naar de ineenstorting van ons stel sel zullen leiden. De socia listen en de kommunisten hopen het huidig stelsel te kunnen ontwrichten om daarna te kunnen zeggen dat het onbruikbaar is. Ray De Smet moet onze aandacht niet vestigen op een wijziging in onze maat schappij. Wij zijn ons ervan bewust dat onze maat schappij voortdurend zich wijzigt. Wij wensen de verandering niet in de rich ting van een socialistisch model. De socialisten en de kommunisten en niet het minst De Bunne - die - terloops gezegd de enige verliezer is van de onlangs gehouden sociale verkiezing -willen de ineenstorting van ons huidig sociaal-econo misch stelsel om op de punten een collectivistisch stelsel op te bouwen. Want bijna 60 jaar zien wi socialistische landen bezig en nog steeds is de winkel in de Sovjets de toonbank van. het tekort, is het regimi synomiem van beperkte po> litieke rechten, van wille keur,, van arbeidsdwang. Di P.V.V. wenst onze maat schappij, waarbinnen een| grote persoonlijke vrijheii en welstand heerst, voort durend te verbeteren en bij te sturen. En zonder aarzelen verde digen we een stelsel dat di grootst mogelijke ruimte laat voor persoonlijk talent, voor ondernemingsdurf, voor bekwaamheid en voor spaarzin. We sturen aan op een maatschappij waarin loon naar werken wordt gegeven waarin de overheid de scheppende krachten steunt in plaats van ze te ontmoe digen en waarin de zwakke ren recht hebben op de solidariteit van de sterkeren Wij willen een maatschappij vrij van iedere klassente genstelling, open voor een ieder-van de arbeider tot de ondernemer - die in het leven vooruit wil en daar oo iets wil voordoen. Diane D'Haeseleer Als iemand in nood het magische nummer 900 draait, ver wacht hij kleine mirakeltjes. Die gebeuren ook. Dat hebben we zelf kunnen vaststellen in de brandweerkazerne te Aalst waar alle oproepen met bekwame spoed worden beantwoord en een massa problemen in ijltempo worden opgelost. Een voorbeeld? Te elf uur wordt uit Steenhuffel om hulp ge vraagd. Enkele sekonden later weet men in Londerzeel al dat een ambulancewagen moet vertrekken en vijf munuutjes la ter loopt de melding binnen dat die julpauto ter plaatse is. Geen verhaaltje: echt gebeurd, wa waren er getuigen van. Er gaat geen dag voorbij of de 900 wordt met een ongeval of brand gekonfronteerd. Dat seintje volstaat om een ingewik keld raderwerk in een mum van tijd op gang te brengen... Hoe ontstond die hulpdienst eigenlijk? De idee een ambu- lancewagennet uit te bouwen ontstond in de jaren voor de wereldexpovan 1958 omdat al leen grote steden over derge lijke dienst beschikten. Uit de dotaties van de'mobiele kolon- ners en de civiele bescherming werden verscheidene wagens overgeheveld naar een aantal brandweerkorpsen. Het skelet van de latere 900 was er. De beste en vlugste oplossing voor het leggen van kontakten is telefoneren. Maar hoe moes ten de hulpbehoevenden wijs geraken uit de massa abon neenummers Na ruggespraak met de Regie van Telegrafie en Telefoon werd het nummer 900 ter beschikking gesteld. In Antwerpen werd al in 1958 een proefcentrale opgericht. Na dien begon de uitbouw over gans België en met de wet van 8 juli 1964 werd alles officiéél bekrachtigd. Er zijn in België 16 centrales, allemaal in brandweerkazer nes gevestigd. Het gebied van een centrale komt overeen met één of meerdere telefoonzo nes. De 900 Aalst bievoor- beeld, bestrijkt de zones 052 (Dendermonde), 065 (Aalst) en 054( Ninove). Tijdverlies? He lemaal niet. Doorseinen naar de dichtbijzijnde ambulance diensten neemt nauwelijks en kele sekondjes in beslag Daarenboven biedt het oproe pen van die centrale 900 een paar grote voordelen: als een hulpauto vertrekt, wordt die dus voorlopig onbeschikbaar Indien nu voor hetzelfde ge bied een nieuwe oproep bin nenloopt, een ander voertuig naar de plaats van het tweede ongeval sturen. STEEKKAARTEN Op het hulpcentrum 900 is er voor alle gemeenten een steekkaart met alle nuttige ge gevens In een oogopslag be schikt de centralist dus over alle nodige informatie De op roep zelf? Het telefoonnummer van de oproeper, en dat gebe urt alleen in België, verschijnt tijdens het gesprek op een scherm van de bedieningspa nelen. Dit systeem heeft reeds onschatbare diensten bewe zen, vooral wanneer hij be paalde mensen zodanige pa niek heerste dat ze gewoon weg hun adres vergaten op te geven. Het is ook mogelijk dat iemand plots ziek wordt, nog net de tijd heeft om drie cijfer tjes te draaien en niet meer in staat is om één woord te uiten Geen nood: langs een recht streekse lijn met de RTT weet de centralist binnen de 30 se konden vanwaar de oproep kwam, zelfs al is dat een open bare cel. Elk gesprek wordt daarenboven op magneetband opgenomen en nadien vertelt de sprekende klok hoe laat het is: geen betwisting dus over het uur van de oproep Praatpalen langs de autowegen geven si- multaan verbinding met het hulpcentrum 900 en de rijks wacht, zodat bij een ongeval beide diensten aanstonds uit rukken. AMBULANCEDIENSTEN De meeste ambulancewagens van het 900-net worden door brandweermannen bediend die een kursus EHBO hebben gevolgd. Wagens van hospita len, klinieken en privé- ambulances werken mee met de 900. Deze diensten moeten voldoen aan door het ministe rie gestelde normen. De brandweermannen zijn mees tal vrijwilligers: het is geen uit zondering dat die vrijwilligers reeds binnen de twee minuten na de binnengelopen oproep met de hulpauto vertrekken. Naast de klassiek VW, staan op bepaalde punten reanima- tiewagens en medische ambu lancewagens ter beschikking. Kleine «rijdende klinieken met zuurstofapparatuur, een uiterst - sekuur apparaat om bij hartstil stand te gebruiken en noem maar op De medische wa gens, en Aalst heeft er zo een, laten toe kleine heelkundige ingrepen ter plaatse te verrich ten. De laatste «aanwinst» is de helikopter Alouette III van de civiele bescherming die eveneens als een «reanimatie- voertuig» is uitgerust. Zich een 900-net zonder radio voorstellen is gewoon ondenk baar. Niet alleen voor het door geven van berichten, maar ook om hospitalen en klinieken te verwittigen. Een verdere ont wikkeling van deze radiover bindingen zal het mogelijk ma ken nog vlugger alle betrokken diensten over alles en nog wat in te lichten. Inderdaad over af zienbare tijd worden de radio zenders met een zogenoemd «selektief oproepsysteem» uit gerust. Na het ontvangen van een op roep vormt de centralist een cij- ferkode en zendt een signaal uit. De brandweerlieden met dienst, waar ze zich ook bevin den, worden gealarmeerd: zonder tussenkomst van wie dan ook, weten ze dus dat ze zich naar hun «post» moeten begeven. Door dit systeem wordt een maximum aan tijd winst geboekt. HOE DE 900 VERWITTIGEN? Op het eerste gezicht een overbodige vraag. En toch. Zo handelt men best: bij ongeval, brand of ramp, zoek de eerste de beste telefoon. In een cel moet u wel vijf frank bij de hand hebben, maar die krijgt u terug. Draai het nummer 900 en blijf op aansluiting wachten, bij een ongeval lopen bij de centralist soms meerdere oproepen bin nen, dus kunnen alle alarmlij- nen op dat ogenblik bezet zijn. Na het tot stand brengen van de verbinding, zegt u duidelijk wat er gebeurd is, de gemeen te, de straat, de plaats en als dat kan, het huisnummer, eventueel een kenmerkend punt: bievoorbeeld: aan de wa tertoen, de kerk, de dancing. Luister goed naar wat de cen tralist u zegt en geef zoveel mogelijk inlichtingen: hoeveel gewonden zijn er, zitten ze in een wagen geklemd? Omdat een 900-centralist geen expert in dialekten is, zou het erg nut tig zijn ABN te spreken Als iedereen desgevallend die raadgevingen wil volgen, zal een eventuele 900-oproep prompt beantwoord worden In Aalst, evenals in de andere 15 centra van het 'and vraagt men slechts één ding: zo vlug en zo doeltreffend te kunnen bij springen als hulp nodig is. MVH Het centrum 900 van Aalst (vs)

De Voorpost | 1975 | | pagina 2