Vrije tribune v.u. M P.V.V. B.S.P. K.P. W WERKHERVATTING BIJ SCHOTTE TE EREMBODEGEM VOLKSUNIE ELK JAAR ZONDER ZELFBESTUUR KOST VLAANDEREN VELE MILJARDEN ELK JAAR ZONDER ZELFBESTUUR KOST VLAANDEREN HONDERDEN WERKPLAATSEN! 2 - 14-11-75 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. «WIE DE ROOK VOOR Zl CH ALLEEN KAN HOUDEN, MAG GERUST EEN SIGARET OPSTEKEN!» In de laatste gemeenteraad van de stad Aalst hebben wij beslist dat wij gedurende de zittingen van de raad niet meer zullen roken. Dit geldt zowel voor het kollege en de raadsleden als voor het publiek. Er waren heel wat onthou dingen en ik stond versteld bij de motivering van som migen ervan! Het klonk ongeveer zo: «Wij hebben ons onthouden uit eerbied voor de persoonlijke vijand van de mens en omdat wij menen dat er al genoeg verbodsbepalingen zijn in onze maatschappij.» Zet men hier de zaken niet op zijn kop? Vindt U volgende redenering niet gezonder?: «Wij stemmen «ja» uit eerbied voor de persoonlijke vrijheid van de mensen die niet wensen te roken- En dit zien wij als een gebod om eindelijk eens wat gezonder te gaan leven en de nodige eerbied op te brengen voor diegenen die er last kunnen van ondervin den.» Of is het misschien niet zo dat niet-rokers in een rook- milieu tegen hun zin ver plicht zijn de bezoedelde lucht in de ademen? En waar blijven wij dan met de eerbied voor de persoonlijke vrijheid van de mens? Wij zouden hier tevens willen pleiten voor een grondige verandering in ons leefpatroon. Een van de schaduwzijden van onze materialistische en gejaag de konsumptiemaatschap- pij is dat wij aan een kollektieve stress gaan lij den, waar de spanning in ons organisme onherstelba re schade aanrichten. De gemiddelde aktieve mens eet, drinkt en rookt te veel, beweegt en rust te weinig en leeft onder de voortdurende spaning om het nog wat verder te brengen in dit leven. Aan de kwaliteit van het leven zelf wordt maar zelden gedacht. De gevolgen van dergelijke «moderne» leefgewoonten zijn dan een verhoging van het aantal longkankers, hart-en vaatziekten, nerveu ze stoornissen en nog een hele boel ellende. Indien wij eens de tijd vonden om regelmatig wat aan sport te doen, dan zouden onze ziekenhuizen niet zo overbevolkt zijn en heet deficit van het Riziv niet zo enorm! Hoeveel mensen zijn er niet die 's morgens pillen inne men om «fit» te wordenover dag pillen slikken om de zenuwen te kalmeren en allerhande ongemakken te bestrijden en 's avonds niet in slaap geraken vooraleer nog eens een «slapertje» door te spoelen? Op die manier komen zij dan te recht in een duivelskring, die aaneenhangt van medi- kamenten, die dikwijls ne venwerkingen en gewenning veroorzaken. Nu vraagt U zich misschien af of deze stof wel thuis hoort in een politieke tribu ne, Wij vinden van wel! Politiekers hebben de plicht een betere maatschappij op te bouwen. Door het verbeteren, van de volksge zondheid kunnen wij allicht de nodige miljarden vrijma ken, die nuttig kunnen besteed worden bvb. in het raam van de verbetering van het leefmilieu. Jan Caudron EEN MIJLPAAL Vandaag 15 november wordt in ons arrondissement een mijl paal gezet: dertig jaar C.V.P. worden er op plechtige wijzer herdacht. Met gewettigde trots en fierheid gaan wij terugblik ken naar een periode, waarin de C.V.P.nationaal, 24 jaar heeft deelgenomen aan de re gering en waarin zij sedert 1958 ononderbroken, op het jaar 1973 na, de leiding heeft gehad; een periode waarin de C.V.P., provinciaal, steeds in de bestendige deputatie heeft gezeteld, eerst alleen en se dert 1965 in koalitie met de B.S.P.; een periode waarin de C.V.P., gemeentelijk, steeds in overgrote meerderheid in de schepenkolleges heeft geze ten; grosso modo maakt de C.V.P. sedert de verkiezingen van 1970 deel uit van 50 sche penkolleges in de 69 gemeen ten van het arrondissement. De realisaties, zowel nationaal, provinciaal en gemeentelijk, zijn dan ook grondig geïnspi reerd geworden door de dok- trine van de Christelijke Volk spartij. Waarin onderscheidt de C.V.P. zich van de andere politieke partijen? Er is onze visie op de mens: niet alleen moet ieder een de kans krijgen op zel fontplooiing binnen de ge schikte maatschappelijke ka ders, maar dit moet gepaard gaan met een solidariteit on der alle mensen, wat een weidse uitbouw van de maat schappelijke zekerheid vraagt In de tweede plaats is er onze zedelijke waarde-opvatting van de maatschappij: basis van onze doktrine is het chris telijk humanisme, gemeen schappelijk erfgoed van gelo vigen en niet-gelovigen, en de sociale leer van de Kerk, wat ook inhoudt dat de burger moet beschermd worden tegen de uitspattingen van de wel vaartsmaatschappij. Ten derde is er onze vooruit strevende en dynamische poli tiek door een bestendige ver betering van de sociale toe standen en structuren, waarbij vooral aan de minderbedeel den wordt gedacht, en door een demokratisering van het onderwijs en het organiseren van een echte participatie Verder onderscheidt de C.V.P. zich van de andere partijen door onze opvatting over de demokratie, gebaseerd op reële medeverantwoordelijk heid, verantwoorde medezeg genschap en eerbied voor de gezagsstrukturen. Ten slotte is er ons streven naar een maatschappij zon der klassevoorrechten. naar een geordende maatschappij. De C.V.P. is een multistanden- partij, dat is een van haar meest essentiële eigenschap pen, maar ook een formule met veel moeilijkheden. Kortom, de C.V.P. heeft een eigen profiel: zij is geen partij naast het socialisme of het libe ralisme, maar een partij die er tegenover staat. Zonder zich aan triomfalisme te bezondigen, mag worden gezegd dat de C.V.P., in de dagelijkse praktijk, deze dok trine heeft toegepast met het gevolg dat ons land een ander gelaat heeft gekregen. De taak is evenwel niet èf! Ie dere tijd stelt telkens nieuwe eisen en nieuwe uitdagingen en het is de opdracht van de beleidsmensen van nu en morgen de nieuwe kaders te scheppen waarin de burger de kans moet krijgen zich zelf te ontplooien binnen de gewij zigde omstandigheden. Het is geen gemakkelijke opdracht, maar de C.V.P. heeft in het ver leden bewezen dat zij die aan kon. 15 november is een mijlpaal. Wij sluiten een periode af, maar wij moeten voortbouwen op de verworvenheden van de voorbije 30 jaar. Wij staan voor nieuwe horizonten: de wereld van morgen vraagt principieel sterke figuren. De C.V.P. heeft bewezen dat zij deze personen in haar rangen telt, zodat zij met gerust gemoed de uitda gingen van morgen aankan. Hubert VAN WAMBEKE Arr. Voorzitter C.V.P. REGERINGS VERANTWOOR DELIJKHEID BIJ HERSTELPLAN EN GEMEENTEFUSIES Ondanks het feit dat de regering al het mogelijke geduld heeft opgebracht om de sociale partners in een bijzondere lastige krisispe- riode tot een akkoord te laten komen, zijn vakbon den en V.B.O. er niet in geslaagd een vergelijk te vinden. Naast het Verbond van Belgische Ondernemin gen bleek eveneens de heer Debunne, en dan om politieke redenen, niet voor een overeenkomst te vin den. Ze zien liever de krisis voortduren en ons land verderen meer werklozen en een steeds stijgende levens duurte dan een realistische en haalbare oplossing. En de vraag kan gesteld worden of de sociale partners in dit land slechts akkoord kun nen komen wanneer de taart groot genoeg is om te verdelen. En op een ogen blik dat velen reeds in de sociale moeilijkheden ge noegen vonden en hoopten op dé val van de regering Tindemans, hakte de be- windsploeg de knoop door en kondigde ze het luik van de matiging in het herstel plan af. Sommige van deze maatregelen zullen via het parlement gaan. De wetgever zal daardoor zijn verantwoordelijkheid kunnen nemen en de demo- kratische instellingen zullen hun rol kunnen vervullen. Aan het parlement dan om de beslissingen of ze ak koord gaan met een geheel van maatregelen die de nationale solidariteit van alle bevolkingsgroepen aan spreekt om door een inko mensbeleid een oplossing te geven aan de prijsinflatie en aan de jeugdwerkloos heid. Nu reeds blijkt dat van de sociale partners het Verbond van de Belgische Ondernemingen zijn onte vredenheid laat kennen. Morgen zullen de vakbon den volgen. De regering heeft gehandeld zoals de bevolking dit verwacht van een beleidsploeg, bewust van de problemen waarvoor ze staat, en vooruitziend om klaar te zijn bij een komend herstel van de ekonomie. En vandaag kondigen bepaalde studies een heropflakkering aan van de ekonomie, zij het dan met een tijdelijk karak ter en met gevaar voor nieuwe inflatiestoten. Misschien hopen sommige harde kenners van de socialistische partij en van het ABVV de gelegenheid gunstig om de opstand van 1960 tegen de eenheidswet te herhalen. Nu reeds trach ten ze de bevolkingsgroepen te overtuigen, zoals in de BSP-bijdrage van de «Vrije Tribune» dd. 7.11.1975, dat de regering een rechtstreek se aanval doet op het inkomen van de gehandi- kapten en andere sociale kategoriën. Maar schril en realistisch staan daartegen over de cijfers der waarheid. In 1976 zullen, ondanks de moeilijke toestand, voor 10 miljard nieuwe sociale voor delen worden toegekend. Indien de socialistische spreekbuis dat een politiek van sociale afbraak noemt, dan denk ik dat de houding van een Debunne en andere socialisten reeds meer so ciale nadelen voor onze bevolking hebben opgele verd. En na wapenstilstandsdag komen de fusies aan de orde in de Kamer van Volksverte genwoordigers. Een histo rische hervorming, die 2359 gemeenten moet herleiden tot 590, maar die een modern gemeentebeleid zal inleiden met autonomen en sterker gemeenten die beter tegemoet kunnen komen aan de hedendaagse noden van de bevolking. En dat streven lag ook aan de basis van het vijfpartijenakkoord dat inzake fusies voor ons arrondissement tot stand is gekomen. Zeker zal het fusiedebat lawaaierig zijn omdat niet overal akkoorden als in het arrondissement Aalst bestaan, wat betreu renswaardig is te meer dat door akkoorden als bij ons de basis en grotere inspraak heeft gehad. Men verwacht echter dat het plan Michel de meerderheid zal halen. Alleen zou het spijtig zijn dat de kleingeestige ge meentepolitiek bij een der gelijk historische hervor ming het zou halen. En hier ook heeft regering haar verantwoordelijkheid opge nomen. Door deze histo rische omgeving, na jaren lange beloften door voor gaande regeringen, aan het parlement voor beslissing voor te leggen. Diane D'Haeseleer Een geschenk van 25 miljard frank! Na het ping-pong-spelletje van de heer Tindemans met de vakbonden heeft de regering uiteindelijk kleur bekend: de loonstop wordt ingevoerd tot 1 oktober 1976 en dat bete kent in de praktijk van velen tot 1 januari 1977 en later. Het zó goed voorbereid komediestuk, met medehulp van al wat rechts is in dit land loopt stilaan teneinde. De heer Pulinckx van het Ver bond der Belgische Onderne mingen is innerlijk tevreden alhoewel om het imago Tinde mans niet te schenden hij ver der gaat met te zeggen dat ook het patronaat niet zo bijster ge lukkig is. Laat ons lachen! Door de genomen regeringsbeslis sing krijgt het patronaat ineens 25 miljard ten geschenke nl. 20 miljard normale loonsverho ging (met een geringe loon sverhoging aan 2,5%), die nu niet dient betaald te worden, 3 miljard aan index-diefstal van het kaderpersoneel en een slordige 2 miljard verminderde bijdrage aan R.M.Z. Wie nu een rekensommetje wil maken komt zeer vlug tot het besluit dat de Regering inder daad 25 miljard cadeau doet aan de sukkelaars-kapitalisten van dit land. En dan maar, met het meest ernstige gezicht voor de Televisie aan dejaevolking vragen om een inspanning te doen om de krisis te overwin nen Dat betekent met andere woorden de krisis doen betalen door dezen die er in de eerste plaats het slachtoffer van zijn namelijk de arbeiders zelf. Men moet maar lef hebben! Trou wens, wij willen er op wijzen dat ook de lonen voor het perso neel van de openbare diensten voor gans het jaar 1976 ge blokkeerd worden, geen en kele begroting voorziet ook maar een cent voor nieuwe programmaties. Intussen werden allerlei maat regelen genomen die aan de belastingbetaler zeer duur zul len komen te staan: premies voor bepaalde nijverheden, ongekontroleerde en uitge breide steun aan bedrijven in moeilijkheden, exportpremies e.a. waarvan het nut later wel eens zal bewezen worden. Geen enkele regering heeft sedert 1945 een zó rechtse koers gevaren als de regering Tindemans, en dit spijtig ge noeg met de medewerking en verdoken hulp van de kristen- demokraten. De vraag die velen zich stellen: hoelang nog gaat de arbei dende klasse deze voor hen benarde toestand ondergaan? Steeds meer sociale konflikten komen stilaan naar buiten: de leerlooierijen en de sektor der verzekeringen waren de eer sten om een bres te slaan in de vooropgezette politiek. Begin volgend jaar moeten normaal heel wat openbare besturen de nieuwe konventie afsluiten hun houding zal wellicht bepa lend zijn voor de verdere aktie en strijd. Vooralsnog houden wij op het federale vlak een grootse voor- lichtingskampagne kam- pagne die zich niet alleen richt tot het partijlid maar die haar uitstraling ook moet vinden in de bedrijven en de kantoren. De tijd van de keuze is aange broken, het is vijf voor twaalf! Een sterke arbeiderswil is van daag meer dan ooit in staat halt toe te roepen aan de rechtse willekeur. Laten al degenen die het an ders willen eendrachtig de ak tie en strijd organiseren! Wachten op de heilige geest. Volgens de Nationale Feder atie van het Bouwbedrijf is het aantal volledig werklozen in de bouw de afgelopen 12 maan den met 107 gestegen. Het zou nu 18.462 bedragen. Het aantal bouwvergunningen is met 30% gedaald. Eerste op merking: waar staat de rege ring nu met haar maatregel van vorig jaar waarbij de openbare werken werden afgeremd, waar staat ze met haar onver vulde belofte zes maand later, om het bouwen van sociale woningen aanzienlijk op te drij ven? Tweede opmerking, ge zien het hoog aantal bouwvak kers in ons gewest, de zoveel ste klop voor de tewerkstelling in, of van mensen uit de Den derstreek. Het bedrijf Globus van Dender leeuw verhuist naar Antwer pen. Ongetwijfeld om redenen van bespraingen o de ver voerskosten. De werkers en werksters mogen mee indien ze willen. Men zal ze om 6.30 u opladen en ze 's avonds om 19.30 uur weer in Denderleeuw afzetten. Dus tenminste 13.30 u a 14 uren weg van huis. Waar en wanneer denkt dit patronaat televen? In België in 1975, ofin ergens een kolonie vijftig jaar geleden? Maar intussen weer vermindering van werkgele genheid in de Denderstreek. Bij de besprekingen met AKZO op nationaal en internationaal vlak komt er enige beweging. Het lot van de fabeltabedrijven is daarbij betrokken en er is een fabeltabedrijf te Ninove. Maar.voor w.voor wat België betreft werd onder meer ge zegd, dat zelfs het voortbe staan van de kunstvezelnijver heid in België, enerzijds uit breiding van sommige bedrij ven maar anderzijds rationali satie, dus desgevallend op doeken, kan voor gevolg hebbe In hoeverre werden door de verantwoordelijken in ons gewest stappen onderno men om omtrent Fabelta- Ninove iets meer te weten? Tupperware is een bedrijf te Aalst waarvan men de indruk heeft dat het tot nog toe niet onder de krisis lijdt. Toch wordt er terecht of niet terecht verteld dat de bedoeling zou bestaan het bedrijf naar een ander land over te plaatsen. Men zal ons zeggen dat men niet op alle geruchten kan in gaan, mara hardnekkige ge ruchten zien we liever logen straffen. .Teinturia, waarover we het reeds meer dan eens in deze rubriek hadden, kreeg een nieuwe direkteur nadat reeds 75 mensen werden afgedankt en 15 bedienden en kaderper soneelsleden in vooropzeg wa ren gesteld. De direkteur trachtte in een toespraak tot het personeel de kwestie te stellen alsof het door zijn hou ding en gedrag de schuld draagt van de achteruitgang van Teinturia. Wij weten dat de trust die dit bedrijf naast ver schillende andere van uit Frankrijk kontroleert, rati or£LC seert en aan bepaalde wej verdeling doet. Twee jaar leden werd aldus een fabrie|arlan vilvoorde gesloten en toenvgelukt reeds de naam van Teinti f jn z\ als vermoedelijk volgend Jnbrer val. De eis van klare wijn rr jSche door wie verantwoordelijk! ,erk„ draagt met alle kracht ges etslol Twee zken zijn en elk ge5eG® duidelijk. De CVP-PVV re ;r°P c ring weigert absoluut maa '°°s 4 gelen te treffen tegen rl,n?* grootpatronaat dat totnwlJ'< machtswillekeurig bedrijv 9r®n verplaatst of sluit, tot kolli 9e'u tieve afdankingen overgjsa, de terwijl zij zelf van het ka; nwill» naar de muur loopt inzake s ndeli toren zoals de bouwnijverhi zelfs waar zij kan ingrijpen. Twee hetb kwestie, er is omtrent de ond jp da' tewerkstelling, de pendel en ertse werkloosheid in de Dend streek twintig jaar lange ge< iNLIJ cussieerd door Jan en A man, maar zelfs wanneer ene klap op de andere vo komt geen enkele van de p tijen of organisaties die in gewest tienduizenden menj vertegenwoordigen uit h schelp. Voorstellen van de1 om samen tot konkrete ak over te gaan worden van I hand gewezen. Wie houdt men voor de ge in filn We laten het antwoord aan lezer. Voor wie bereidt men weg voor. Voor fasicerer groepjes die zich beroepen de wanorde in de huidig maatschappij, en jongei trachten het hoofd op hol brengen met dezelfde leugef als in de jaren dertig. Patronaat en rechts vallen al en degenendie zich van del beidersklasse noemen zitf er met dë handin in de schf op te kijken. Op wat wacl ze, op het bezoek van de N lige geest? Ray'De Sml voi_ €RB Na drie weken staking hebben honderdzestig arbeiders van de leerlooierij «Schotte», te Erembodegem, het ontwerpak- ngmi koord, dat tussen dedirektie en de vakbonden (ABVV, ACV en ihrijft ACLVB) werd bereikt, aanvaard. Deze nieuwe CAO omval n. Tv een loonsverhoging van vijf frank/uur in twee etappen, een verhoging van de bestaanszekerheidsvergoeding en van het ordt t aantal vergoedbare dagen. ARRONDISSEMENT AALST Inderdaad, vele miljarden ontvangen we jaarlijks te weinig in het kader van de wetten op de ekonomische ekspansie, in het kader van de overheidsinvesteringen, de wegenaanleg, het wetenschappelijk onderzoek, de radio- en TV-taksen, enz., enz. Vele miljarden ook gaan jaarlijks verloren in het kader van de sociale zekerheid. Inderdaad, de nederlandstaligen komen nog steeds onvoldoende aan bod in minis teries, leger, parastatalen, gewestelijke instellingen, in Brusselse diensten en COO's, enz., enz. Wie hieromtrent meer details wil, vult hieronder naam en adres in en stuurt deze aankondiging aan: Volksunie arr. Aalst, p a. Het Gulden Vlies, Esplanade, 9300 Aalst. Wij sturen U graag het uitvoerig «Dossier Vlaanderen 1975» waarin U over vloedig cijfer- en feitenmateriaal zult vinden. Naam: Adres:

De Voorpost | 1975 | | pagina 2