f jSui FILM BIJ ONS Kladderadasj MOTIE Keisbijsfanci en bunwi' SS KREDIETBANK De Voorpost - 14-11-75 - 3 t rationDERT: KWIS EN VARIÉTÉ aide w( ie jaar n fabriefcar lang zijn enkele moedige en werkzame organisatoren n toenvgelukt Meldert elk jaar, bij het ingaan van het wintersei- i Teintiin zpanning te doen leven door een oordeelkundig ilgend «nbrengen van elementen als zuiver hersenwerk, pittige wijn rr jSche proeven en de laatste paar jaar ook «kreatief to- irdelijkh ïerk„ van e gen makelij. et slot, want ook aan mooie liedjes komt een eind, wees elk ae 'e Geyse'aer> inrichter en ziel van het hele kwisgebeu- >Vv re !r°P dat'in het licht van de nakende fusies, de kwis niet Jt maailoos 231 ziin 9eweest- Zoals de kwis met wijkploegen de egen rlinge verstandhouding van de bewoners van een straat tt toln wijk, over eventuele ideologische of kleine dorpspoli- bedrijv grenzen heen, heeft bevorderd wordt nu gehoopt dat, tot kolli gefusioneerd en deel uitmakend van een heel grote overga ia, de Meldertse bewoners aan hun eigen entiteit iets iet ka: n willen doen en zich inspannen om het typisch plaatse- izake si mdelijk samenhorigheidsgevoel niet alleen te behouden nijverhi i zelfs het verder te ontwikkelen. i. Twee het begrip «gemeente» voor Meldert niet behouden, een deondjp dat, althans in de eerste tijd, toch zal blijven is de ndel en ertse «parochie». Dend igege< NLIJKE KWIS kwisavond van Kwis 575 zou en A .erste deel van de laatste bestaan uit het schriftelijk be- mneer ere vo in de die in j n mem uit h an de 6,6 'erbrande brug de g< n film van Guido Henderickx rd aan it men o epen s van ïrpak- et in de hoofdrollen DorisArden, Yves Beneyton, Jan Decleir Malka Ribovska. erder nog met Rita Corita, Charles Janssens, Johhny Kraai- mp, Co Flower, Fred Van Kuyk, Carlos Van Lanckere, Lena iu, Jenny Tanghe en Alice Toen. (erbrande Brug» is het langspeelfilmdebuut van Guido Hen- irickx, een 33-jarige Antwerpenaar die reeds geruime tijd in de Belgische film-weg timmert. De meesten kennen hem de man die samenwerkte met Robbe de Hert voor twee eressante «Fugitive Cinema» kortfilms: «S.O.S. Fonske» en he Death of a Sandwichman». Daarnaast werkte hij ook nog opdrachten van de BRT en liet hij zich opmerken als onteur van o.a. «Home Sweet Home», een film van Benoit my over de problemen van de derde leeftijd, ij schreef het scenario van «Verbrande Brug» in samenwer- jng met Marcel Van Maele, een man die voornamelijk poëzie CV enpirijft en in 1966 de Dirk Martens prijs kreeg voor zijn gedich- n. Twee jaar lang hebben zij er aan gewerkt, uitgaande van basisidee een man die tegen zijn wil in voor een keuze in het ordt geplaatst. Het uiteindelijk scenario hebben zij in Grim- ergen geschreven, in het gehucht dat Verbrande Brug heet. t schrijven vanuit een welbepaalde optiek bevordert uiter- ird de homogeneïteit van de film. eze werkwijze breekt ook met de tradities van de Vlaamse Dat valt trouwens ook op bij het bekijken van de film: geen ie beelden, geen zoete kleurtjes, maar een atmosfeer die fekt kadert met de omgeving, het verhaal, de personnages. lenckx observeert via zijn kamera, wat tot uiting komt in lange shots, aangehouden tot hun uiterste spannings- icht. (et gegeven is eenvoudig en bevat toch voldoende dramati- elementen om de kijker anderhalf uur te boeien. Alles it om vier personnages: Charel, Monique, Louis en Lola. fer gelegenheid van de jaarlijkse kermis komt Lola, een niet leer zo jonge waarzegster naar de «Verbrande Brug». Louis ihaar minnaar. Hij heeft echter een kind, Grietje, bij Monique, plaatselijke schoonheid. Deze is op haar beurt getrouwd it Charel, een ietwat povere figuur. Louis komt onder druk i Monique en Lola voor een moeilijke keuze te staan. Lola ift veel te verliezen, Monique niets. Tijdens het kermisbal it het tot een uitbarsting, de volgende ochtend is alles ij en opgelost: alles blijft zoals het was. Monique blijft bij irel, Louis trekt verder met Lola. let «Verbrande Brug» maakte Guido Henderickx zonder twij- de beste Vlaamse film van de laatste jaren, cinema Palace) Ithe sugarland express |Een film van Steven Spielberg Met Goldie Hawn, Ben Johnson, Michael Sacks en William Wierton. Spielberg debuteerde enige jaren terug prachtig met ■Duel», een angstaanjagende story. Zijn tweede gelijkenis mee Spielberg baseerde zich deze keer op een fait-divers dat ihij in een krant las. Het ging over een jong koppel dat een [politiewagen had «gekaapt» om op die manier hun kind op te 1 len. Normaal heb je daar geen politiewagen voor nodig, maar aangezien zij hun kind hebben moéten afstaan gaan ze liet met geweld terughalen. Het wonderlijke van de ganse affaire is echter dat ze ongewoon grote afmetingen aannam. Er werd een klein politieleger op de been gebracht, tweehon derd man sterk, van kop tot teen gewapend. Het koppel kan rekenen op de sympathie van de bevolking, [doch dat is natuurlijk nog geen reden om in wezen ongevaar- 'ijke mensen lafhartig dood te knallen. De ware reden si dat recht en orde moeten zegevieren, muiterij wordt nog steeds met de kogel gestraft. Wat Speilberg :en zijn kameraman, Vilmos Zsigmond) het meeste boeit is echter de «auto». En hier heeft hij zich werke- Sjkkunnen uitleven: ruim negentig politiewagens met knipper lichten en loeiende sirenes vullen het scherm. Hij lijkt wel even '9 vergeten dat hij een film maakt over een moeder en haar kind. (donderdag 20 november. Katholieke Filmliga) dood van een non Een film van Paul Collet en Pierre Drouot Met Nellie Rosiers, Josine Van Dalsum e.v.a. Het paradepaard van de Vlaamse filmproduktie, dat wel. Maar zo ontzettend hol, zo leeg als huize «Trois Fontaines» aan het and van de film.Een problematiek die enigszins past in het kader van het Jaar van de Vrouw, maar waar je als kijker niets *ijze mee wordt. De makers van de film slagen er nergens in te toeschouwer erbij te betrekken. voor het overige bezit deze film alle kenmerken van de typi sche Vlaamse film (in cinema Feestpaleis) De overwinnaar Eeckhoutstraat met inrichters en jury (jm) antwoorden van een reeks zo genaamde teoretische vragen waarbij vooral belezenheid, eruditie en het kort en oplet tend volgen van de aktualiteit primeren. Wegens het minder spektaku- lair karakter voor toeschou wers hadden de inrichters wij selijk beslist zulks zonder pu bliek boven op de zolderinrich ting van het Parochiecentrum onder het nauwlettend oog van de juryleden te laten verlopen. Uit het deel «algemeen» werd o.a. gevraagd naar winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede en de regisseur van «S.O.S. Fonske». In «aktualiteit» kwamen zowel Patricia Hearst als het Sym- bionese Bevrijdingsleger eraan te pas. «Binnenlandse aktualiteit» bracht ministers Oleffe, Her man, Defraigne en Chabert op het voorplan en voor «sport» konden de deelnemers hun kennis tentoonspreiden wat betreft wielrennen, voetbal en atletiek. Tien landen van Euro pa, dienden gerangschikt te worden zo naar oppervlakte als naar bevolkingsaantallen en bij de internationale aktualiteit kwamen Franco (hoe kon het anders), Herrema, en graflig gers aan bod. Komponisten, schilders, letter kundigen en journalisten wa ren in de belangstelling in de reeks «Kuituur». Voor de regionale geschiede nis waren er vragen over het renaissance-waterkasteel van Moorsel, laat-gotische kapel len en de oorzaak van de grote bekendheid van Meldert gedu rende de Middeleeuwen. Hiermee was de kous voor wat het zuiver hersenwerk aangaat dan af en zou begonnen wor den met meer spektakulaire kreaties. VARIÉTÉ OP HET DORP Zo te zien en te horen weinig variaties wat betreft de variété prestaties op het Dorp. Het was immers Annie De Maght, pro vinciaal raadslid, die niet alleen de spits moest afbijten maar die ook de hele tijd moest vul len in een «one-woman- show». In play-back bracht ze een paar pittige liedjes en ook enkele moppen waren aan de orde van de dag. Tot echte va riété geraakte het echter niet. Wel was de prestatie van Annie zeer verdienstelijk maar het werd geen kollektief gebeuren. DOMENTSE VARIÉTÉ Doment van zijn kant kwam wel tot een groepswerk en bracht allerlei verschillende tafereel tjes op het podium. Met Arne Verdoodt, zoon van de burgemeester die de Do- mentse ploeg kwam aanmoe- dfgen, als speaker bracht dei n- terkommunale wijk Doment waar men inderdaad van varia ties houdt werkelijke «variété». Als wijk waar de honderde- néénjarige Alfons Verleysen woont, presenteerden ze niet minder dan twee 101-jarigen, Bruyninckx en De Block, die niettegenstaande hun hoge ouderdom op de vragen van kwis-master Willems nog goede antwoorden wisten te geven al waren die vragen nu ook niet «van de moeilijkste». Ze werden beloond met een «reuzetutter» voor tweelingen. Met haar echtgenoot als gewil lig en volgzaam medium wist Alma van de Abdijstraat zich te ontpoppen tot een helder ziende waarvoor het telefoon boek geen geheimen meer heeft. Spijtig genoeg had haar echtgenoot nog een oud tele foonboek en stond een be paald nummer er niet in! Nadat meester Willems en De Block nog na een zakjesblaze- rij gered werden door het feit dat het kind de «klutsen» had uitgedronken kwam dan de rondborstige zanger zonder stem met een parodie op «Je- zuke liefste vriend» maar dan op zijn Doments en werd er ook duchtig op de deur «ge- boenkt». Een show die er echt mocht zijn en waarvoor de deelnemers van de jury een betere beoor deling hadden verwacht. HET NEUSJE VAN DE ZALM De ploeg Eeckhoutstraat- Putstraat kwam dan met het neusje van de zalm, daarover werd niet gediskuteerd. De taken waren er immers ook, goed verdeeld en er was plan ning in het hele geval waar in andere teams soms nogal veel aan improvisatie werd gedaan. De mannen zouden zich be zighouden met het kwisgedeel- te, de vrouwen zouden de va riété plannen en de jeugd zou alles ten tonele brengen. Een goed strijdplan als men er de effektieven voor heeft. En inderdaad het geschikt perso neel had men er in die ploeg wel voor. Lieve Beck, die zich ontpopte tot een werkelijk flink en ge makkelijk spelende aktrice, bracht een humoristisch lied van de Lamme Jojo, nl. «Jefke Staminee». Het trio Van den Steen, drie gezusters, brachten dan een zeer verzorgde en fel ge smaakte variétédans (Rain drops) waarin uiteraard regen schermpjes een belangrijke rol speelden. Verder ontpopte dit trio zich tot een fantastisch stel gogo-girls. De kous was er echter niet mee af want nu kwamen vier Hawa- iaanse meisjes (Beek, Rabaut, Van Keer, Van Langenhove), uiteraard met lange haren, bloemenkrans en typische rok jes die na hun danspasjes het publiek vergastten op looie bloempjes. Nu moest nog de mannelijke jeugd van deze ploeg aan bod komen en dat gebeurde dan met Geert Beek en Wim Peet- ers met hun «Dochter van de Slager». Ook het hele publiek werd in de aktie betrokken en dit is dan ook een onfeilbaar middel tot sukses. Er werd gestampt, ge floten en in de handen geklapt dat het een aard had, tot de hele ploeg met «When the Saints» het podium verliet. Een fel gesmaakt optreden dat met het feest voor gepensio- ELF NOVEMBER HERDENKING TE NIEUWERKERKEN Met een indrukwekkende plechtigheid herdacht men te Nieuwerkerken de gesneu velde jongens, opgeëisten en weerstanders. Voorafgegaan door het trom mel en trompetterskorps van de K.S.A. begaven de over heid, verenigingen en leden van de Nationale Strijder- sbondgevolgd door de school jeugd en inwoners der ge meente, naar de plechtige H. Mis, ter nagedachtenis van hen, die hun leven lieten in gruwelijke omstandigheden. Na de H. Mis, vóór het monu ment der gesneuvelden, dat omringd was door de vele vlaggen der verschillende ver enigingen werd door de heer De Beer overgegaan tot de naam-afroeping: Oorlog 1914-1918: Soldatne: De Sutter Prosper, Sack Pe trus, De Schutter Victor, Pode- vyn Kamiel, Schouppe Valerie, Van Der Steen Florent, Mer- tens Ernest, De Saedeleer Jo zef, De Lepeleer Kamiel, Soe- tinck Amedé, Muylaert Louis, Beygaerts Rufien, Baeyens Benoit, Lievens Victor, Ver hulst Sylvere, Van Landuyt Prosper, Biebaut Arsene, Mo reels Frans, Piron Remi, Roels Leon, Van Vaerenbergh Theo- fiel, Buysse Firmin, De Kegel Jan, Huylebroek Kamiel, De Paepe Constant, Lievens Frans, De Schrijver Petrus, Muylaert Benoit, Va Sande Gustaaf, De Smet Gustaaf. Opgeeisten: Limpens Frans, Van Impe Philemon, Ottoy Adolf,- Dé Caesemaecker Ka miel, Van Den Brempt Alfons, Lievens Cyriel, De Boeck Jo zef. Oorlog 1940 - 45: soldaten: Rys Jozef, De Waegeneer Al fons, D'Haeseleer Arthur, Mer- tens Prosper, Schellaert Be rnard. Weerstanders: De Schutter Leon, De Smedt Ka- rel, Molin Valery, Slagmulder Edgard. Onder het nog nazin- derend tromgeroffel zegde spreker: Hun namen zijn in het neerden, zieken en ouden van dagen wel eens zou kunnen herhaald worden. HUIZEKES PARIJS GOOCHELT Hier ook was de jeugd aan bod en vooral Bart Callebaut wist zich te tonen als een geboren akteur die bovendien door een materieel tegenslagje zich niet uit zijn lood liet slaan. Met zijn zuster Reine als assistente bracht hij, getooid als een wer kelijk goochelaar, een reeks humorvolle pseudo- goocheltruuks en dit in tempo vermits de truukjes waren ge synchroniseerd met een lied in play-back. De zaak werd dan afgerond door Pia Callebaut die nog maals de kontrasten Nederlander-Vlaming in de verf wist te zetten met haar katechismus-historie. «Ja, de Belgen komen OOK in de he mel!» Vokaal werd er dan nog ge presteerd door de twee Ro gers, Roger Callebaut en de alomgekende tenor Roger Plets. KOGERHAAG IN AKTIE Kokerhaag bracht uiteraard de ganse ploeg op het podium die Arnold bij een liedje over «de spriet» ritmisch begeleidde en ondersteunde op werkelijk ori ginele manier. Lutgarde De Koninck toonde haar vokale kwaliteiten die, mits de nodige scholing en beheersing, inder daad reèel zijn en Fons De Ko ninck was verontwaardigd over het sukses dat een heden daagse hit overal heeft vermits het hier, zegt hij, om «plagiaat» gaat. De originele versie zou niet over «Gus» geweest zijn maar wel over «Piet» die «naar hier komt». In «Gus» zou de historie ook helemaal omge draaid zijn want waar Gus van het dorp naar de stad trekt en van het goede in het slechte milieu terecht komt, handelt het «oorspronkelijk» lied «Piet, kom naar hier» over de over gang van iets slecht naar iets goed, namelijk over iemand van Meldert-Centrum (slecht) die naar iets goed (Kokerhaag) zou komen! Het einde van de reeks kwis- sen werd dan ook door de hele ploeg werkelijk «beweend» en de juryleden werden door deze ploeg (was dit een vorm van «korruptie»?) met een mini- bloempje bedacht. «Madame, op U ben ik niet kwaad, Want ik weet dat het anders in De Voorpost staat!». NIVEL KEERT DE ROLLEN OM Apotheker Cooreman zou, nu de kwis aan zijn laatste editie was, de rollen eens omdraéien en de leden van de jury eens op de rooster leggen. Met G. De Coster en G. Rossignol als jury leden en Hubert Baert als timer werden dan vragen gesteld die allusie maakten op de helaas vervlogen kansen van Meldert in een kleine fusie met Moorsel als centrum, antwoorden die beloond werden eerst met een voettocht naar Moorsel, dan naar Aalst en als hoofdprijs een «levenslang verblijf in Aalst», voor Mevr. Muylaert. Hugo Peeters, voorzitter van de jury, mocht dieren uitbeelden en de zaal was scheidsrechter en Paul Beek vertelde een mop, uiteraard dan een over een apoteker die o.a. een tanden borstel, scheermesjes en toi letpapier ging halen en door de stotterende apoteker te woord werd gestaan. DE UITSLAG De uitslag van de derde ronde, die van verleden zaterdag dus, luidde: 1Klaarhaag-Kokerij («het heeft vijf jaar geduurd eer we de mensen konden overtuigen dat op de Kokerhaag de «slim ste» mannen zitten» dixit Al fons) 2. Nievel 3. Eeckhoutstraat-Putstraat 4. Doment 5. Dorp 6. Huizekens-Parijs De totaalstand over de drie reeksen was dan als volgt: 1Eeckhoutstraat-Putstraat 2. Kokerhaag 3. Nievel 4. Doment 5. Dorp 6. Huizekens-Parijs L.H. Het Partijbestuur van de B.S.P. in zijn vergadering van 28.10.75. Na het verslag te hebben gehoord van de leden die zetelen in de Commis sie van Advies van de Academie voor Schone Kunsten. Onderstreept het succes van het kunstonderwijs in de stad aalst, bevestigt de vast wil van de partij om dit onderwijs, dat een element van ontvoogding betekent voor de mensen uit Aalst en omgeving, met alle mogelijkheden te bevorderen, verlangst nadrukkelijk een promotie van dit onderwijs, verlangt een duidelijke stelli ngname van het stadsbestuur over de verdere uitbouw en de behuizing van deze instelling. kan niet aanvaarden dat door gedeeltelijke noodoplossingen voor de behuizing een aanvang zou gemaakt worden met een aftakeling van de mogelijkheden van de direktie en het onderwijzend personeel die zich inspannen om dit onderwijs op een hoog peil te houden, eist een tijdige bespreking van alle mogelijkheden. De jury met E.H.Pastoor Standaert, Paul Beek, Constant Van den Broeck, Godelieve Haverals, Alfons Roggeman en voorzitter Hugo Peeters (jm) WEERSOMSTANDIGHEDEN EN TELEVISIE ONTVANGST Ingevolge de weersomstandigheden (hoge druk en mistig we der) kunnen zich moeilijkheden voordoen ingevolge propaga- tie (storende invloed van vreemde signalen op de normaal gekapteerde programma's) in de ontvangst van de TV- zenders, en dit over het ganse land. De stortingen zijn het sterkst op de verst verwijderde zenders. Denk niet dat de fout bij de TV-distributie ligt, ook niet bij Uw TV-toestel. Bij ons weten hebben de BRT, NOS en een Duitse zender hun kijkers reeds verwittigd dat slechte ontvangst mogelijk is. Dit geldt eveneens voor de kijkers met een privé antenne, die in normale omstandigheden gunstige signalen ontvangen. arduin gebeiteld van dit mo nument, opdat zij niet zouden vergeten worden, maar hun of fer zullen wij in onze herinne ring bewaren. - Na het te velde volgde een grootse bloemenhulde, ge volgd door het uitreiken van eretekens aan de oud strijders: Roeland Frans, Ridder in de Leopolds orde. Zilveren erete ken met zwaarden. Gediend onder Albert I: De Bakker Dominique, De Cracker Philemond, Van Wezemael Jozef, Van Bossuyt Armand, Van Den Brempt Edgard en Renneboog Oscar. Het eerbetoon aan de gesneuvelden te Nieuwerkerken (el) Op een Aalsterse muur met reklameborden krijgt bur gemeester Nols een eigenaardige spelling van de minder fraaie bijnaam toebedeeld. Wordt de nieuwe brandweerkazerne te klein of schort er iets mee,dat zijn vragen die ieder buitenstaander en waarom ook niet, hier een daar een diepdenkende brandweerman zich stelt. Immers zowel oud-brandweermannen als de huidige spuiters houden hun vergadering en immers in café De Klok in plaats van in de brandweerkazerne. Gehoord van «Nonken Jan», alias Jan Backaert: «En in de Pontstraat, waar dat die pomp staat, daar is 'n man die op zijn vrouw heur kont slaat». BRENDAN

De Voorpost | 1975 | | pagina 3