STIJGT HET m 4 - 14-11-75 - De Voorpost Tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Aalst en naar aanleiding van een interpellatie over de «verontreiniging van het leefmilieu», maakte raadslid Caudron de opmerking: «Laten wij het voorbeeld geven en niet meer roken tijdens de zitting». Een voorstel dat bij velen in goede aarde viel, maar bij anderen, de verwoede rokers, wel aanleiding zal geven tot discussie. Roken, of liever, niet meer roken, is een probleem. En het zijn juist de rokers, die de niet rokers storen. Ook in het parlement zijn er anti-rook voorstellen in de maak en enkele jaren geleden terug stelde volksvertegenwoordiger Van Damme enkele lastige vragen aan de minister van Volksgezondheid. In Nederland werd er alvast een aanvang gemaakt met de treinstellen voor «niet-rokers» drastisch uit te breiden. Een tweetal jaar terug zorgde de BRT ploeg van «Verover de Aarde» voor een niet onaardig en schokkend TV-experiment in een life uitzending om het hinderlijke roken af te zweren, en in «De Voorpost» van een drietal jaren terug werd bijzonder aandacht geschonken aan een speciale zitting te Dendermonde om in 5 dagen de tabak vaarwel te zeggen, een bijeenkomst die gehouden werd door de liga «Leven en Gezondheid». Recenter is er het Zwitsers fenomeen Herman Michel, die tegen betaling van 1.000 fr en handoplegging de rookgewoonte stopzet. Ook op 8 november verblijft Herman Michel in ons land om de rokers die de hinderlijke tabakgewoonten kwijtwillen, te helpen. Alle anti-rookpogingen ten spijt, wijdt de Europese Gemeenschap een artikel in «Europa van morgen» onder de veelzeggende titel: «Tabak blijft belangrijk artikel». We lezen ondermeer: «Ondanks alle waarschuwingen van medische zijde tegen het roken lijkt het tabaksverbruik in de Gemeenschap niet af te nemen. In Amerika is zelfs voorspeld dat de tabaksindustrie één van de weinige bedrijfstakken zal zijn die in 1975 een zeer hoge winst boeken. Prijsstijgingen noch belastingverhogingen hebben de rokers afgeschrikt. Omdat tabak zo'n belangrijk artikel is, heeft de Commissie stappen ondernomen om ervoor te zorgen dat de tabaksmarkt in het voordeel van zowel consumenten als producenten wordt beheerd». Vier lidstaten van de Gemeenschap zijn grote tabaksproducenten. In 1974 stonden Italië en Frankrijk bovenaan met een produktie van 93.000 en 50.000 ton. Duitsland nam de derde plaats in (10.000 ton), gevolgd door België met bijna 2.000 ton. Deze landen voorzien samen in 20 procent van de vraag in de Gemeenschap Spijts deze onthullende cijfers, willen wc graag bij de anti-rookpogingen even stilstaan en een vijfdagenplan om niet meer te roken, van naderbij bekijken. in ncderland heeft men een vijfdagenplan tegen het roken Smoking Sam ZATEF Rokende Sam. die de oceaan overvloog, kwam als eerste in héél Europa naar Nederland en werd er. net zoals in de Verenigde Staten, de grote vedette. «Smoking» Sam. is een goed gekleed model van een jonge man. hij denkt niet. hij haalt geen adem, maar rookt tamelijk snel sigaretten, die in zijn mond gestopt worden. En Sam kan roken, als gevolg van de lucht, die door middel van een bal verder geperst wordt, wordt het roken van Sant overgebracht, waarbij de teerdelen en de nicotine door een rubberbuisje naar zijn «longen» gaan. twee doorzichtige buizen. Hier wor den de afzettingen, die normaal door rokers geïnhaleerd worden verzameld. In de ontwenningskursus (het 5 dagen plan) spreekt «Sam» een krachtig woordje mee, want het juist «zien» van de werkelijke smeerboel die door het roken in de tere weefsels van de longen terechtkomen, spreekt vele ro kers ernstig aan. Longkanker en ziekten der kransslagaders Hoe ernstig het roken wel is, moge blijken uit het feit, dat in tien jaar de longkanker met 88 percent steeg, waarbij mannen ouder dan 50 jaar. de meest kwetsbare groep zijn. In Nederland overleden in 1967 308 vrouwen en 4.330 mannen aan longkanker. Volgens gege vens uit de U.S.A. blijkt dat jaarlijks 53.000 mensen aan longkanker sterven en alle slachtoffers bijna sigarettenro kers zijn. De cijfers zijn nog afschrikwek kender. omdat ongeveer vier maal zoveel mensen aan ziekten der kransslagaders van het hart tenonder gaan dan tengevolge van longkanker. En zelfs indien men niet sterft, kan langdurig roken onherstelbare schade aanrichten aan vitale organen als hart. lever, nieren en hersenen. Carcinogenen Als men bedenkt, dat tabaks rook alleen al 200 tot 300 stoffen bevat, waarvan er minstens 8 chemische bestanddelen uit de tabaksrook werden geïsoleerd met een zogenaamd carcinogeen karakter, is dit op zichzelf reeds een waarschuwing, waar noch King-Size sigaretten of filters iéts aan veranderen. Roken is overigens slecht bij hoge bloeddruk, of iemand die last heeft van z'n hart, even nadelig voor maal of ingewan den. Ziekten van organen zoals neus. keel. bloedvaten, spijsver teringsorganen en zenuwen, worden verergerd door gebruik van tabak. Kontrole met de pols Men kan zelf de invloed nagaan van het roken, door het meten van de eigen polsslag. Iemand die na een tijdje rust een sigaret opsteekt zal bemerken, dat na een paar trekken genomen te hebben zijn hart wat krachtiger en sneller zal kloppen. Dit kan men zelf via de pols kontroleren en dit doet men best 's morgens na de nachtrust en men nog geen sigaret heeft opgestoken. Men telt het aantal polsslagen in één minuut. Wanneer men nadien een siga ret opsteekt en rustig oprookt zal men bemerken, na de polsslag opnieuw geteld te hebben, dat deze met ongeveer 20 slagen per minuut is toege nomen. Een persoon met een polsslag van ongeveer 70 slagen per minuut, stelt vast. dat na het roken van een sig^.et, de polsslag stijgt tot 90 slagen per minuut. En indien men de polsslag verder wil nagaan, komt men tot de conclusie, dat er 10 tot 20 minuten nodig zijn om terug tot het oorspronkelijke getal te komen. Dc Bloeddruk De invloed van het roken op de bloeddruk staat vast. Na ge bruik van 1 tot 2 sigaretten blijkt, dat de bloeddruk zeker van 10 tot 20 mm kwik stijgt, wat er op neerkomt, dat iemand met een bloeddruk van 13. deze kan stijgen tot 15, en personen die reeds een verhoogde bloeddruk hebben, kunnen na het roken van 1 of 2 sigaretten een stijging vertonen van het dubbele: iemand met een bloeddruk van 19 kan plots oplopen tot 24. Deze proeven werden overigens genomen bij personen die het roken gewend zijn. in het andere geval zouden de verschillende veel groter zijn. De nicotine kan ook nog langs indirekte weg de bloeddruk nadelig beïnvloeden, door het feit dat op de lange duur veranderingen in de vaatwanden bewerkstelligd worden, vooral in samenwerking met andere schadelijke stoffen, zoals choles terol uit het voedsel, waardoor Artherosclerose veroorzaakt wordt met verstijving en ver nauwing der bloedvaten als verder gevolg, in het bijzonder van de grote lichaamsslagader, de kransvaten van het hart en de hersenvaten. die op hun beurt weer bloeddrukverhogingen doen ontstaan. Nicotine en Tabaksteer Over het gevaar van nicotine en tabaksteer zegt dr. W. Hogendorp het volgende:bij het insmeren of penselen van tabaksteer op de huis van proefdieren, bleek dat dit kan kergezwellen verwekte op de plaats van insmering. Zodat men er achter kwam dat deze tabaksteer het meest verant woordelijk kankerverwekkend effekt heeft op de longorganen van het menselijk lichaam. Wat wordt er verstaan onder tabaksteer? Dat zijn zekere bestanddelen in de rook aanwezig, die bij de inhalatie neerslaan op het voch tige slijmvlies van de ademha lingswegen tot in de longen toe. Hoe meer er geïnhaleerd wordt, hoe meer er neerslaat, totdat er een dun filmpje van teer als het ware op het slijmvlies uitge smeerd ligt. Het bestaat uit een donkere en taaie substantie. Bij nader onderzoek is gebleken, dat indien de rokers ca. 10 sec. de rook na inhalatie inhoudt, alle vaste bestanddelen zich toch hebben afgezet op de slijmvlie zen van de ademhalingswegen. Aangenomen mag worden dat volgens de gebruikelijke rokers techniek zeker 50% van deze teer wordt vastgehouden door de weefsels der ademhalingsorga nen. Het is dus de teer die z'n schadelijke inwerking heeft op het bronchiaal en longweefsel in verband met zijn carcinigeen karakter. En nicotine? Het voornaamste alcoloid dat de tabak bevat is nicotine. Voordat men ontdekte dat er enig verband moest bestaan tussen sigarettenroken en het ontstaan van longkanker, werd de nicoti ne beschouwd als het enige schadelijke element van de tabak. Het enthousiasme waar op men zijn aandacht is gaan wijden aan deze correlatie, maakt de gevaren die de roker van de kant der nicotine bedreigen niet veel minder. De nicotine eist nog steeds een tol aan mensenlevens, die veel hoger liggen dan de longkanker en tengevolge van het roken van sigaretten. In feite is nicotine een nogal zwaar vergif. De dodelijke dosis bij inspuitingen in het bloed bedraagt 60 mgr. Hoeveel nicotine bevat een gemiddelde sigaret? Ongeveer 25 mgr. Bijna 100% hiervan komt er vrij in de rook. Gemiddeld wordt 2/3 van de sigaret opgerookt en wordt de rest weggegooid. Dus ongeveer 17 mgr. nicotine komt er vrij. Hiervan komt 3 mgr. in de mond. 6.5 gaat verloren door loze verbranding, 6,5 wordt vernietigd door de hoge tempe ratuur aan het verbrandingsein de en 1 mgr. condenseert en blijft achter in het onverbrande gedeelte van de sigaret. De roker die een pakje van 20 sigaretten per dag opmaakt krijgt dus de z.g. lethalte of dodelijke dosis door zjn mond. De volgende vraag is dan hoeveel hiervan door het lichaam wordt geresorbeerd. Dit kan wel gezegd worden, dat de vrije nicotine in de rook aanwezeig voor zeker 90% door het tere weefsel wordt opgeno men. De roker die inhaleert neemt vrijwel lOx zoveel nicotine op als degene die niet inhaleert. Dit scheelt dus nogal wat. Wat gebeurt er verder met de nicotine die resorbeerd wordt, laat maar zeggen, die ongev. 60 mgr. verdeeld over de gehele dag van de roker van een pakje per dag? Dat hij er niet dadelijk aan sterft komt vanwege het volgende: 1. Zijn lichaam maakt de nicotine op een of ander wijze onschade lijk. vrijwel onmiddellijk na de resorptie. 2. De roker ontwikkelt een soort tolerantie of gewen ning tegen een zekere dosis nicotine. Wat gebeurt er verder met de geresorbeerde nicotine in het lichaam? Ongeveer 10% wordt door het bloed getransporteerd naar de nieren en wordt onveranderd met de urine uitgescheiden. Ded resterende 90% ondergaat chemische veranderingen en wordt geneutraliseerd of actief gemaakt. Dit geschiedt hoofd zakelijk in de lever. In die tussentijd doet de vrije nicotine die met het bloed rondcirculeert. zijn schadelijke werking op de verschillende- organen van het lichaam. Het zou me te ver voeren om deze schadelijke werking op het centraal zenuw stelsel. de hersenen in het bijzonder, het ademhalings apparaat. de longen in het bijzonder, hart en bloedvaten, maag, lever, nieren, spierweef sels. enz. te bespreken. Dat het heel schadelijk is. weet men allang, aldus dr. W.G. Hogendorp. vertrouwens-arts van de B.O.T.A. Een vijf dagen plan Amerika ln 1962 startten Dr. J. Wayne Mc. Farland en Ds. J. Folkenberg in Amerika voor het eerst met dit plan, dat direkt een groot succes betekende. Waar nog verbeteringen konden wor den aangebracht heeft men zulks gedaan. Nu kan men door de vele toepassingen spreken van een door en door beproefd plan. Duitsland Ook in Duitsland behaalde men merkwaardige resultaten met de groepstherapie, waar op 10 zittingen zich 2015 bezoekers aanboden en 88% van het roken definitief verlost werden. Nederland In Nederland is het de stichting B.O.T.A. die terzake aktief is. De Bond van Onthouders van Tabak en Alkohol is een stichting zonder winstbejag en verkreeg reeds in 1946 haar rechtsgeldigheid in Nederland. Zij is opgericht, zoals haar statuten vermelden, met het doel: a) door doeltreffende verant woorde voorlichting de bevol king bekend te maken met de schadelijke gevolgen van het gebruik van alkohol en tabak. b) door deze opvoedende voor lichting, welke geschieden zal bij monde of door lectuurversprei- ding. radio en televisie, filmver toningen enz.... te komen tot een volledige afschaffing of ombui ging van deze schadelijke ge notmiddelen en hierdoor bijdra ge te leveren aan de vorming en de verbetering van de volksge zondheid. c) door het toepassen van een «vijf dagen plan», om van de tabaksverslaving af te komen. Voor zuiver medische aangele genheden is een vertrouwensarts aan de stichting toegevoegd. De stichting heeft door geheel Nederland aktieve groepen, die met hun eigen besturen het B.O.T.A.-werk in tal van plaat sen behartigen. Ook is er een nauw kontakt met haar «zuster organisatie». de grote wereld bond: I.T.A. (meer dan twee miljoen leden) «The Internatio nal Temperance Association». Met handhaving van haar eigen beginselen, kenmerkend een organisatie met een dubbele onthouding (nl. de bestrijding van tabak en alkohol) wil deze stichting zich gaarne verenigen en samenwerken met andere nationale organisaties, die de zelfde strijd willen aanbinden, hetzij tegen het alkoholmisbruik of tegen tabak. Deze stichting heeft zich aange sloten bij de «Nationale Kommissie tegen het Alkohol- isme». Ook wordt prettig sa mengewerkt met de plaatselijke «Drankweer Komitee's» in Nederland. Deze stichting is een adept van de Adventkerk (Zevende-Dags- Adventisten) en destijds opge richt vanuit humanitaire over wegingen en de wens om sociaal aktef werkzaam te zijn op het terrein van de preventieve ge zondheidszorg. Hoewel deze stichting dus van «christelijke» afkomst is. kent zij toch een kring van donateurs van allerlei «pluimage». Het kontaktorgaan «Alarm» dat gra tis aan alle donateurs wordt Niklaa De ern Britse 1 school Toven 18.55 Nieuws Weeke RTB: 9.30 E 12.35 14.00 peude beauc Waals Loisirs Specie A vos Pilis 19.30 Nieuw traord film: L urio N-1 10.00 Comp komst Schoc Muzie verstrekt, is geheel neutraal van opzet. Hoe stoppen met roken? De psychologie weet in hét algemeen veel van de mens af. zo ook de verslavingspsychologie die de bouwstenen heeft opgele verd waarmede men thans in deze vijfdaagse groeps-therapie- bijeenkomsten tegen het rook- monster optrekt. Alle mensen hebben een rempe daal. je moet alleen wat knutse len aan het bedieningsmecha nisme. Dat knutselen, maar dan met vakkundige vingerwijzingen vindt plaats in het «Vijf Dagen Plan». Dit aanvalsprogramma is tevens een soort natuurmethode te noemen, die gebaseerd is op gezonde, lichamelijke en psy chologische beginselen, die bo venal de wilskracht versterken. De rokers komen, na vele mislukte pogingen om zelf het roken af te leren, naar deze groepstherapie-bijeenkomsten. Geen wonder want er zijn duizenden die toch wel bewust het verlangen hebben om van hun rookgewoonten af te ko men. Verder zijn er degenen, die door hun dokter zijn aangemaand wat minder te roken of er mee te stoppen, het roken heeft immers dikwijls zijn tol geëist: bronchi tis. rokershoest. longkanker en niet minder hart- en vaatziekten enz... Duizenden pochen dat zij het roken terstond zouden kunnen opgeven, maar doen ze het? Waarom houden ze er niet mee op? Dc meerderheid mist de wilskracht om de verkeerde gewoonten te overwinnen. Iri het vijf dagen plan wordt de wilskracht versterkt. Het kost wel een paar moeilijke uurtjes, maar deze betekenen niets in vergelijking met grote operaties of ernstige langdurige ziekten. Een goede gezondheid is nog altijd het grootste levensgeluk. Hoe nuttig en noodzakelijk alle voorlichting en waarschuwing moge zijn. toch blijkt dat een praktische hulpverlening (vooral in groepsverband) de beste en allernoodzakelijkste begeleiding is. De meeste raadgevingen in het vijf dagen plan hebben het doel om door een vast omlijnd plan alle aanwezige schadelijke stoffen die in het lichaam van elke roker aanwezig zijn, zo snel mogelijk tc verdrijven, zodat zij spoedig door het onbehagelijke gevoel van het gemis aan nicotine heenkomen. Deze raadgevingen zijn zo ongeloof lijk simpel en toch zo verbazend succesvol, dat als de mensen zich trouw houden aan dit program ma, zij beslist hun rookgewoon ten overwinnen. Na deze vijfdaagse groepsthera pie worden in een programma van nazorg, nog enige kontakt- avonden gehouden, w aar de hele groep elkaar weer terug ziet en ervaringen uitwisselt. Om mentaal niet alleen te staan is het «partnerschap» bedacht. Ider deelnemer krijgt een part ner toegewezen, die hij regelma tig moet opbellen om te informe ren en te bemoedigen en hem te herinneren aan de leefregels. Hoewel men van een drastische aanpak kan spreken, mag het beslist niet een schoktherapie genoemd worden. Iedere deel nemer ontvangt een losbladig boekje in zakformaat waarin hij zelf het programma van elke dag kan nakijken. Er wordt namelijk elke avond een nieuw gedeelte uitgereikt, vol wenken en raad gevingen die op de volgende dag betrekking hebben. Het enthousiasme is dan ook enorm onder deze net-rokers-af, vertelt Ds. D. Vink. de landelij ke leider en promotor van deze akties. Overigens is de toegang voor alle deelnemers gratis. Boekje Naast de therapie in groepsver band, meteen speciale medische en psychologische begeleiding, is het ook mogelijk door eigen wilskracht-oefeningen de rook gewoonten af te leren aan de hand van een boekje (amper 15 bfr.). wanneer men stipt alle adviezen uit het boekje opvolgt. Wenken Andere wenken die kunnen helpen om het roken af te leren zijn de volgende: De eerste en belangrijkste stap is om er ineens geheel en al mee op te houden. Niemand bereikt er veel mee met te trachten het roken langzaam te verminderen. Wanneer gij tracht, uzelf te limiteren tot bijvoorbeeld één sigaret na iedere maaltijd, zult u zichzelf betrappen, steeds ver langend naar de klok te kijken, wachtend en hunkerend naar het ogenblik, dat u er weer een kunt opsteken. Op die manier zullen uw zenuwen nooit tot rust komen. Neen. de enige manier om op te houden met roken is: er ineens helemaal mee te stoppen. Enkele wenken, die u kunnen helpen om het roken af te wennen zijn de volgende: IGedurende enige weken moet u trachten zoveel mogelijk uit de buurt van andere rokers te blijven. 2. U kunt uzelf helpen nicotiij en andere vergiften uit uj lichaam te verwijderen do dagelijks hete baden te nemi en veel water of vruchtensappi te drinken. 3. Uw dieet moet grote hoeve heden vruchten bevatten zoi sinaasappelen, appelen, pert perziken, dadels, vijgen, rozi nen en pruimen. Misschien z het voor u nodig zijn om in h begin meer dan 3 maal per di te eten. Dit is te begrijpen en o< aanbevelenswaardig, want hebt dikwijls geteerd op nicotii van een sigaret, om het suiké gehalte in uw lichaam op voeren. Indien u zich flauw zwak voelt in geval van Vt moeidheid en honger gedureni deze periode, cct dan regelmai en vaker dan driemaal per da Zorg. dat u geen honger lijdt, kunt uw besluit om niet te rok( mau N-2: 18.45 Wicki kaan; Zand 20.25 Spee 23.0C Gods F.1 12.21 Sam Nieu mag; tien: est a pour Mag. 19.2' ten versterken door het suikerjj halte in ,het bloed hoog houden. 4 Vermijd alle sterk gekruii spijzen en stimulerende drai ken. Laat peper, mosterd en al prikkelende en hete spijzen uw dieet weg. 5. Wat medicijnen betre hebben sommige mensen er eens baat bij om gentiaanwor te kauwen. Anderen spoelen mond 3 of 4 maal per dag. li na het eten. met een zwak oplossing van zilVernitraat (w houding 1 op 5.000 of 1 8.000). 6. Neem voldoende lichaai beweging in de open lui Tracht geest en lichaam tot zekere hoogte druk bezig houden. Aarzel en verzwak no< in het vaste besluit om dc gewoonte te overwinnen. Het de moeite waard. En de beloning? Geen rokei keel meer. geen chronisd rokerskuch. geen hartkloppi gen meer, maar een gezoi rustig functionerend hart, el regelmatige pols. een fris adem. een schone mond. 0 ontspannen lichaam en geest, die meester is zichzelf. U bent niet lang verslaafd aan een pakje sigarl ten en een doos lucifers. En wat zal dit alles voor betekenen? Eenvoudig di hoogstwaarschijnlijk zult u d langer, gelukkiger en gezondl leven genieten met het besef dl u over morele kracht beschikt, bent uw eigen meester, ni langer een slaaf. Welke grote voldoening kan het leven u anderen schenken, dan deze? E.A.Roggcmi Num Plac 10.0 Nieu mag dan; plurr des lijke un ti d'ac derr de c

De Voorpost | 1975 | | pagina 4