3) OSSIER «KASTEEL VAN LEDE» DEEL 6 AKTIEGROEP» SPANT ZICH VOOR DE WAGEN EDE EEFMLLIEU WEEKEND ERDIENDE BETER LOT ONEEL GROEP'75 GAAT «ENGELKENS BLAZEN» ZO ZIE JE DAN MAAR WEER... OF HET VERHAAL VAN DE MUIS, DE OLIFANT EN BEA. GROTE BELANGSTELLING VOORAALSTERSE JEUGDBIBLIOTHEEK OOK VOOR ONTSPANNING VAN MENTAAL GEHANDIKAPTEN WORDT GEZORGD De Voorpost - 14-11-75 - 9 weten nu waar ons kasteel vandaan komt, wat er zo allemaal mee leurde en wie er in woonde of verbleef. Dat de school gesloten id, en het waarom van deze beslissing is ons ook bekend, rplaatsen we ons nu terug naar 1972, het jaar van de sluiting der looi. Het kasteel werd ontruimd en de gebouwen bevonden zich in een ordentelijke staat, enkele onderhoudswerken niet te na iproken. Het park lag prachtig onderhouden. Het «kasteel» kwam koop. dat ogenblik was er reeds een «aktiegroep Lede» aktief in de neente. Deze a-politieke groep ging van start met een enquête over BLIKATIES ide 1972 ging de aktiegroep start met een grondige ipak van het «kasteelpro- Om U een beeld op te ens de opening van de tentoonstelling «Leefmilieu» te ede (el) Lede is er blijkbaar geen liltje» aan de lucht. Hoe ders de geringe belangstelling ■klaren voor het leefmilieu ekend dat ingericht werd door ALDES. De mensen van aides hadden nochtans alles in ■t werk gesteld om van dit lekend een schitterend geheel maken. Bovendien genoten zij steun van het Davidsfonds, .T.B.. -BV.A.B. en de Heem- indige Kring. e start viel echter, geheel nten hun wil om, in het water. ot'.Verstraete van de R.U.G. ld nochtans heel wat interes- nte dingen te vertellen over het rwerken van afvalstoffen, aast enkele nuttige statistieken ts hij ook op de diverse jgelijkheden van huisvuilver- trking. Hij liet zich zelfs itimistisch uit over de zuive- ng van onze waterwegen, als er aar tijdig en met de nodige lanciële middelen werk van maakt wordt. tn avond dus die heel wat ilieu-bewuste mensen kon in- el je echter de konsternatie van ireker en organisators voor, anneer slechts 8 (ja. acht) ensen kwamen opdagen naar it Kultureel Centrum, t volgende dag was de belang stelling al niet beter voor de opening van de tentoonstelling over leefmilieu en gewestplan. Er was wel een beterschap ze waren al met zijn dertien! De Raldes-voorzitter schetste het doel en de verwezenlijkingen van de aktiegroep, sekretaris Sigfried Van Nuffel wijdde even uit over het gewestplan en Roger Quintijn zorgde voor enkele dia's en toelichtingen bij het «probleem» van het Kasteel van Mesen van Lede. Zondag was de opkomst iets beter. Een dertigtal geïnteres seerden zakten of naar de kerk om er de kunstschatten van de eigen parochiekerk te bekijken. Spijtig dat E.H.Vandeputte zijn uitleg nogal lang uitviel. Hier door bleef er van de groep niet veel meer over om aan de 6 Km lange wandeling langs de schil derachtige plekjes van Lede te beginnen. Maar het kan gerust nog eens overgedaan worden. Als het zo vroeg niet donker wordt! Ook dinsdag was de opkomst -niet zo denderend om vanwege S. Van Nuffel alle mogelijke uitleg omtrent het gewestplan te ontvangen. Marcole 'Groep '75» (el) |Met volkse mensen een tukje toneel ten beste leven. «Engelkens blazen» s een kerstverhaal- van andaag- met sociale in- Een éénakter door en oor het volk opgevoerd», 'dus Jean-Paul Van der 'oorten, auteur van dit oneelwerk. teze woorden worden nog net meer kracht bijgezet als 'e de naam van Theo Van ü|seghem vernoemen, de han die de algemene spelre- 5'ein handen heeft. 'jdens de eerste repetitie in ■e feestzaal van St.-Anna *erd door auteur en mede- fcteur Jean-Paul Van der 'oorten een korte openings- We gehouden. Hierin be- 'emtoonde hij nogmaals fct volkse karakter van zijn oneelwerk en bedankte te- *ons Theo Van Gijseghem "oor zijn stuk te willen 'e9'seren. ^vorens samen met de 'A'eurs zich te verdiepen in de lezing van het toneel- werp, wierp Theo Van Gijse ghem nog enkele nuttige beschouwingen over «to neel spelen» voor het voet licht. «Toneel is een brokje leven. Inderdaad, eerlijk en echt zijn en spelen zoals men het voelt, het moet uit het hart komen», aldus Theo Van Gijseghem. Om deze eerste kennisname met de «Groep '75» af te ronden, nog even de namen van de akteurs: Paul Cop- pens, Vicky De Wolf, Jean- Paul Van der Poorten, Gil- berteGysbrecht, Jef Borms, Eddy De Vadder, William Van Der Gucht, Hendrik Strijpensen Kris Steenhaut. Vernoemen we daarbij ook Fritz Nimmegeers, de «souf fleur» met dienst en Roland, grimeur. Nog meer biezonderheden over deze merkwaardige «Groep '75» en «Engelkens blazen» volgende week. Daniel Meert het park, dat toen nog helemaal moest aangelegd worden. Er volgde nog een studie over een op te richten kinderkribbe in de gemeente, en nadien zou de aktie omtrent het kasteel grondig aangepakt worden. En de start was zeer bemoedigend. Naast vele publikaties liet de aktiegroep een kleuren-affiche verkopen aan alle Ledenaars. Honderden affiches werden opgehangen met de slogan «kasteel van Lede ONS KASTEEL». Er gingen brieven naar ministers en parlementsleden maar de beloofde enquête kwam er niet. De aktie, em meteen de aktiegroep bloedde dood. hangen van het enthousiasme en de goede bedoelingen van deze groep, ware het wellicht nuttig, U een bloemlezing te geven van de diverse publikaties die de aktiegroep hieromtrent ver spreidde. «Een dringende roep!!!... in de woestijn???» Dat was de titel van de eerste publikatie omtrent het kasteel. En wat hield die tekst in: «Als de gemeenteraad niet te lang aarzelt en zijn fantasie even aanscherpt, dan krijgt hij de gelegenheid om het «Oud Kas teel». nu Meesen, aan te kopen, zoals het gestaan en gelegen is: 12 ha met gebouwen, hovingen en wal, tegen de prijs van X miljoen, met af- en opbieden, waarop wellicht staatstoelagen. Dan krijgt de gemeente meteen de gelegenheid om de smerige muren in drie straten op te ruimen en desgevallend te vervangen door open raster werk. Dan krijgen wij opeens een prachtig park met vijvers en dreven. Dan komt in de Kasteel straat, tegenover 't ouderlingen tehuis, grond vrij om minstens 50 huisjes te bouwen voor gehuwde oude paren, in twee- lingbouw, of hoe ook, als het maar prettig is. Dan ligt er een goed onderhou den gebouw gereed, met ver warming, lopend water, remiges en afgesloten koer, voor een «kinderbewaarplaats» in de Markizaatstraat, dicht bij de statie. Het geval is aan de orde van de dag. Dan ligt daar de grond gereed om een «zwemkom» op te richten, temidden van het dorp. waar in een straal van 400 m er al de scholen van Lede zijn gevestigd, met de bijkomende gelegenheid, de scherpe bocht van de Kasteel- en Markizaat straat gevoelig af te ronden. Dan komen er de parkeerplaat sen bij in de Stationsstraat en de Markizaatstraat, van ongeveer Een doodgewone zaterdagnacht... de beifortklok moet toen net een zoveelste middernacht door de tijd hebben getikt toen ik de deur van 't Pompierke achter me liet dichtvallen. Achter de tegenwalmende tabakslucht, alle gekende gezichten: de doorwinterde boemelaars, de beginnelingen en de mensen die net als ik de wcek-end-belevenis kwamen blussen met een dampende koffie-met-poedermelk. De lepel roerde de klontjes stuk met geluidjes die tekeer gingen tegen het gerinkel met opigespoelde glazen en het opflakkerend geklets van drukdoende jongelui. Achter de schenkbank: bazin Bea, die een beduimelde Voorpost te voorschijn haalt, waarna ze mij langdurig bekijkt. 'Zijt gij dat die dit en dat en...?' 'Jawel!' 'Zozo, wat drinkt ge voor mij...' Bea vertelt me dat ze ook nog Johan Velghe kent en ook 'énen met lang haar', en dat zal wel Lieven zijn, denk ik. Ze is wel bereid ook eens iets te schrijven: «zeg maar op; geef me maar een onderwerp!» Een schier ondraaglijke last voor een oververmoeid brein, maar toch: 'De olifant en de muis dronken samen een pintje en dansten een walsken... vul maar aan Bea'. Ze fronst de wenkbrauwen maar belooft me toch zo snel mogelijk een tekst over dit onderwerp. We leven ondertussen enkele weken later. De tekst ligt naast de tikmachine en een aanlooptekst wil maar niet volgen. Ik weet alleen maar dat Bea en ikzelf mekaar gevonden hebben in een gemeenschappelijke vroomheid, dat haar taaltje niet gespeend is tan humor en nog minder van vriendelijkheid. Overigens neemt ze het allemaal met de nodige korrels zout en dat zal de beste lezer van volgend verhaal ook wel doen. «En grote muis en een kleine olifant kwamen elkander eens tegen Zo, zei de muis, gaat u er eens op uit hier in Aalst ben ik zeer goed thuis Ze gingen op stap, juist aan het park maar daar wordt ge ook niet zat Want de Voorpost ligt wat verderop en die mannen zijn altijd op post De Pontstraat doorgegaan kwamen ze St. Martinus aan dachten geef ons de zegen toen kwamen ze de Kerkstraat tegen Ik moet het zeker niet vertellen hier zijn vele kapellen Als ge per toeval dorst moest hebben dan kunt ge die in de Breugel lessen Want Brigitte die zit er in ze is met de jongens niet min Voor de vrouwen is Jean Pier een schat hij weet op van alles wat In de Scharaban nu binnengegaan trok de ping-pong hen wel aan De Zwarte Kat is toch zo nieuw ze zoeken er allen een lief Op 't hoekske was vroeger Willy Bellon nu is 't gewoon een vrouw met balkon Ze waren verder de markt afgezakt de frakken is 'n sympathieke gast Ze moesten nog vele dingen doen maar waren zeker nog niet moe gingen den Hoorn eens binnen want 't is er een goeie bazinne Den Bristol kwam er ook nog bij de drank maakte ze toch zo blij Op de markt was het er zo plezant met Dirk Martens en zijn stand Hij mag er gratis exposeren zonder zich ooit te generen Ze kwamen aan de Madeion 'tis er een groot hol 't Pompierke is wel klein de bazin is er toch fijn Bij Gastonske Van der Eist is de kleinste muis kontent Zondag tot de tienen kan men ze zien zwieren Naar de Sissen afgezakt staat elke nacht op wacht Ze bleven er tot na de noen de olifant deed zijn oogjes toe De muis ging eens op stap en zakte terug naar 't park Met een olifant valt toch niets te beginnen hij geraakt er toch nooit niet binnen...» Bea van 't Pompierke De zuurpruim zal het wel karramellepoëzie vinden, natuurlijk, de anderen zullen het misschien wel grappig vinden. Alleszins, vorige tekst is te beschouwen als een onmisbare paternoster bij de kroegentocht door onze stad, u aangeboden door het huis 't Pompierke. Zoveel bollekes, zoveel mensen, zoveel zo-zie-je-dan- m aar-wee rsjes 300 meter lengte. Dan komt de gemeente in bezit van lokalen voor uitbreiding van bibliotheek met leeszalen enz., plaats te veel, voor administra tieve inplantingen, met enorme besparingen op de geplande uitgaven van 15 miljoen, voor uitbreiding van het gemeente huis. Zalen voor voordrachten en kursussenenz. Dan staat er een grote gymnas tiekzaal ter beschikking, een ruime toneelzaal, een prachtige concertzaal die vele steden niet bezitten (de kapel). Dan kan het jeugdhuis er misschien aan denken zich in het centrum der gemeente te vestigen. De lokalen liggen er, met grote wandelgangen, ver lichting. stadswater, 16 stort baden en verscheidene ligbaden, honderden lavabo's en tientallen lavatory's, alles in goede staat. Plaats en gerief van grote waarde. Dan kan misschien, met een beetje geestdrift, de nodige durf en beslistheid, het oud kasteel worden omgetoverd tot een open lokaal, een Casino of zo, niet noodzakelijk een speelhuis maar een trefpunt waar familiegeest en vermaak is te vinden, zo noodzakelijk voor een gemeente die tot residentieoord werd omgeschapen. Denk even aan terrassen boven of onder de brede trappen met uitzicht op het park, met lanen vol lover en speeltuinen voor kinderen. Het ligt er allemaal... het is geen fantasie! Schuift U deze rubriek niet aan de kant met de dooddoener: Wat gaat dat allemaal kosten? Och kom!... Al de geplande ontwerpen zullen stellig niet duurder uitkomen als op de Keiberg, waar men voor groter moeilijkheden zal komen te staan, buiten de kom der gemeente, en waar de eerste steen nog moet worden gelegd. De meest besproken zaken in dit artikel werden reeds aangesne den in de gemeenteraad en worden onontbeerlijk in een centraal gelegen dorp dat mor gen waarschijnlijk het knoop punt zal worden van een federatie of een agglomeratie van gemeenten. Wij weten, er zijn reeds aanwer vingen gedaan van gronden en terreinen. Uitstekend noemen wij dat! Hier ligt de basis voor een betere villawijk in de buurt van Aalst en verbinding op een staatsbaan, aansluitend op de nieuwe fraaie wijk van Overimpe waarmede op slag de verbreding en de omleiding van de Grote Kapelleweg zin en betekenis krijgt. Deze aanpak is geen droombeeld. Het zal nog rende rend worden op de koop toe! Deze gemeenteraad is niet per sé achterlijk en deze plannen zijn geen illusies. Wie maakt er zich een levenstaak van? NU! NU!» Tot zover de publikatie van de Leedse aktiegroep. OPMERKINGEN Vooreen goed begrip misschien toch een paar toelichtingen op deze tekst. Op het ogenblik van de publikatie waren er dus nog geen stappen ondernomen voor de aankoop van het kasteel. Rond die tijd was er ook sprake van de inrichting van een kinderbewaarplaats. De aktie groep wijdde daar zelfs een hele studie aan. De gemeenteraad maakte er zich goedkoop vanaf. Een door de raad georganiseer de enquête kreeg slechts enkele antwoorden binnen waarachter de raad zich makkelijk kon verstoppen met de opmerking: «Blijkbaar stelt er niemand belang in een kinderbewaar plaats, want we kregen nage noeg geen antwoorden binnen. Het loont dus de moeite niet». Het was o.i. overbodig, hieraan een enquête te wijden. Wie eraan twijfelt dat een gemeente met 11.000 inwoners geen (wel iswaar kleine) kinderbewaar plaats kan gebruiken, leeft niet meer in deze tijd waarin bij heel wat gezinnen beide partners uit werken gaan. Verder wordt ook nog gehan deld over de zwemkom. Op het ogenblik van die publikatie, had de gemeenteraad reeds enkele gronden aangekocht op de plaats waar de zwemkom moest komen, achter het jeugdhuis. En het opzet van de aktiegroep was niet zo gek op dat ogenblik: de terreinen die de gemeente reeds in bezit had, konden zeker aangewend worden voor een villawijk, dichtbij Aalst en vlakbij een staatsbaan gelegen. De inmiddels aangelegde «boulevard» van de Ommegang- weg en de Grote Kapellestraat zou dan inderdaad een veel groter nut gekregen hebben dan dit nu het geval is, voor zo een dure onderneming. Bovendien was er op de terrei nen van het kasteel meer dan ruimte genoeg om een zwemkom op te richten. Inmiddels zijn de plannen van de zwemkom naar de donkere schuiven verdwenen. Lede moet de eerste jaren op geen zwemkom meer hopen. En de gronden liggen er ook nutteloos. Een dure «grap» om al die miljoenen daar zo maar nutteloos in de kouter van de Ommegangweg te laten liggen. Wanneer de aktiegroep het heeft over de administratieve gebou wen dan moeten we hier toch een onderscheid maken. Het admi nistratieve centrum was toen reeds lang gepland en is ondertussen ook helemaal klaargekomen. Maar had de gemeente niets mee te maken. De grond werd aan de diverse ministeries verkocht, die er dan de gebouwen optrokken. Wat de uitbreiding van het gemeente huis betreft, leek ons de schat ting van 15 miljoen op dat moment toch wat overdreven. Overigens is dit ook een ontwerp dat voorlopig een rustige slaap geniet in de gemeenteschuiven. Vast staat echter, dat de geplande uitbreidingen er vroeg of laat moeten komen. En dan was er ook hiervoor ruimte te over geweest in het kasteel. Maar kijken we enkele maanden verder. Dan hangt de aktiegroep voor de Ledenaars een klein visioen op. Wij citeren: «Laten we even een visioen voor onze lezers' ogen hangen. Het kasteel breekt zijn muren af. Er komt een tweede park, meer een wandelpark, open te liggen, met visvijvers en speelgelegenheid voor kinderen met hun ouders. Laten we zeggen er komt een open manége, de attraktie van de dag, er komt een restaurant, het wemelt in de lokalen en de voorhof misschien van atletische bedrijvigheid en congresleden allerhande. Wij hebben een zwemkom voor de streek van Lede en achterland vlak bij het kasteel-restaurant en in de nabijheid van de scholen. Misschien wordt er een open lening gedaan voor het bouwen van tweepersoonshui zen die aanleunen en onder het gezag komen van de C.O.O.. De grond ligt er. Het zal niet allemaal verloren investering zijn, en voor tientallen zaken hebben we «vadertje staat» die in zijn zak moet schieten om sport en kuituur te steunen. Wij krijgen een ideale gelegenheid om de boekerij onder te brengen en een leeszaal erbij te betrek ken. Het muziek moet meer open armen krijgen, voor zijn herhalingen en zijn majoretten. De judogroep moet iets anders worden als loutere vecht- en verdedigingsgroep. Die mensen moeten gezien worden. Het kultureel centrum en de Kring voor Heemkunde, de fotoclub en veel andere, krijgen open armen die in de toekomst grijpen. Laten we wandelmogelijkheiden Laten we wandelmogelijkheden erbij betrekken, beplanting op den Dries, bezoek aan Ronkenbirg, Sterre wal enz. Lede, wat een parel kunt gij worden!» Dat was dan inderdaad een visioen. Maar misschien mogen we dit dromerige stukje niet al te belachelijk naast ons leggen. De aktiegroep gebruikte op dat ogenblik nog alle mogelijke middelen om de Ledenaars te sensibiliseren voor de gedachte, dat er van het kasteel inderdaad iets kon gemaakt worden. De aktiegroep wou een brede achterban krijgen, die desnoods voor steun zou zorgen om hun ideeën door te drijven. Begin '73 schreef de aktiegroep: jammer misschien, maar geen reden om zo maar te kapituleren, want nu is het volgende aan het gebeuren en daarom moet onze kasteelaktie verstrakken en verdapperen: de stichting verwaarloost het kom- plex volledig, het park, de bomen en de vijver zijn qua verzorging in erbarmelijke toe stand. De gebouwen zijn bin nenin blote muren geworden. Regelmatig wordt er «gerief» meegenomen. Het woord is aan de politiek... Er blijft maar één uiting: -bemoeiing van de poli tiek! Doet het gemeentebestuur het niet, dan zullen wij het doen!» MARCOLE Zo pas verscheen de maandelijkse statistiek over uitleen cijfers van de stedelijke openbare bibliotheek en filialen. Terwijl wij vaststellen dat de regelmatig stijgende lijn van de totale uitleencijfers aanhoudt moeten wij toch de bijzonder gunstige resultaten van de centrale bibliotheek als van de jeugdbibliotheek in het liebt stellen. De centrale bereikte in oktober 1975 een uitleencijfer van 15097 boeken hetzij een verhoging van 11% tegenover dzelfde maand in 1974. De jeugdbibliotheek deed 3835 uitleningen tegenover 2929 of een spectaculaire verhoging van 31 Ook de discotheek blijft vorderingen maken. 6530 platen werden uitgeleend in oktober '75 tegenover 5680 in zelfde periode '74 of 15% meer. Van januarietot eind oktober 1975 werden reeds in totaal 52.639 platen en 269.708 boeken uitgeleend. De grote verscheidenheid, de overgrote keuze in alle genres en de snelle aanvoer van nieuwe boeken en platen, samen met de volledige inzet van een bekwaam personeels-team zijn zeker niet vreemd aan deze gunstige resultaten. Tijdens een perskonferentie die doorging in de lokalen van Levensvreugde werd in aanwezigheid van de Heren D'Haeseleer, Verleysen en mevrouw De Kegel twee nieuwe initiatieven voorgesteld, waarbij de sportieve ontspanning van de mentaal gehandikapten centraal wordt geplaatst. Voor de gehandikapte jongeren bestaat er in Vlaanderen een overkoepelende organisatie die de naam SLOBO (Sport en Lichamelijke Opleiding in het Bijzondere Onderwijs) in haar banier voert. Deze dienst zorgt voor de sportbegeleiding van drie onderscheidene kategoriën gehandikapten nl. voor senso risch gestoorden (visueel en auditief), voor fysisch gehandi kapten en nu ook voor mentaal gehandikapten. We beleefden namelijk de oprichting van die federatie die in het Vlaamse land de naschoolse sport en lichamelijke opvoeding voor mentaal gehandikapten zal propageren en koordineren. Af gevaardigden van drie provin cies werden door voorzitter dokter J.Streumer welkom gehe ten. Nadien werden door de initiatiefnemers een overzicht gegeven van de doelstellingen en de optie waarvan men vertrekt. Sport en ontspanning is bevor derend voor het fysisch en moreel evenwicht van de gehan dikapte en het is tevens een noodzakelijk middel tot integra tie. De federatie wil vooral vanuit de basis vertrekkend een net van mogelijkheden aanbie den aan de tehuizen voor gehandikapten en aan alle individuele mentaal gestoorden. Doch het leveren van informa- tieën infrastruktuur is niet voldoende effektief zonder de noodzakelijke bevoegde begelei ders van deze naschoolse aktivi- teiten. Daarom wordt ook het vormingswerk voor begeleiders op een officiële basis aangevat wat ons op het tweede initiatief brengt. Men wil komen tot een eenvor mige SLOBO kursus voor het opleiden van de specifieke begeleiders, zodat het vormings werk op een eensluitende basis kan aangevat worden. Op het ogenblik zijn deze begeleiders meestal mensen met goede wil die als ondeskundige amateurs weinig effektief kunnen meehel pen in de sportwerking. Met het doel dit te verhelpen zijn reeds twee kursussen te Aalst (25 en 36 deelnemers) ingericht. Met de evaluatieverslagen die door de kursisten na hun stage in een vakantiecentrum werden ingediend en aan de hand van de verschillende kampverslagen hoopt men binnen afzienbare tijd een eenvormige kursus te kunnen voorschrijven zodat in alle delen van het Vlaamse land dergelijke kursussen kunnen gegeven worden. Met een heil dronk op deze initiatieven werd deze persvoorstelling gesloten. Dirk Daelemans.

De Voorpost | 1975 | | pagina 9