NIEUWERKERKSE K.O.O. VOORZIET EEN DIENST VOOR GEZINS- EN BEJAARDENHULP Al STADSBEDI ENDEN BEZOEKEN STADSDIENSTEN EDAS PAST VERMINDERING TOEOP DE ELEKTRICITEITS REKENING VAN AL HAAR ABONNEMENTEN TIJDENS HET VIERDE KWARTAAL VAN DIT JAAR TOUNE DE PLEKKER BIJ DAVIDSFONDS MIJLBEEK WEER FEEST AAN DE MUZIEKTAFEL 3V 3E 0] E 10 - 21-11-75 - De Voorpost nen ei geleg In april 1975 werd een princiepsbeslissing genpen door de Gemeenteraad en de Bestendige Deputatie om in nauwe sa menwerking met de Aalsterse K.O.O. van start te gaan met een dienst voor gezins- en bejaardenhulp. In een welwillend gesprek legt K.O.O. voorzitter Oscar De Rijck, die reeds meer dan 11 jaar te Nieuwerkerken aan het roer zit, ons een en ander uit. NAAR DEN ARMEN GAAN... Voorzitter Oscar De Rijck is samen met zijn K.O.O. sekre- taris Van Vaerenbergh Roger (die 25 jaar sekretaris is), onze gesprekspartner over het ak- tuele en belangrijke onderwerp van gezins- en bejaardenhulp. Het begrip: «naar den armen gaan», zit er nog altijd spijtig genoeg bij de bevolking in, zegt ons de voorzitter. Nochtans is onze werking lang niet meer zol Wij staan natuurlijk nog al tijd ten dienste van de bevol king en wij verlenen nog altijd daadwerkelijke hulp, maar we zijn ook een soort «service- dienst» in een moderne evo luerende maatschappij. Daarom dat de dienst gezins- en bejaardenhulp verder strekt dan «naar den armen gaan. Hier kunnen we direkt hulp ver- De Rijck Oscar, reeds 11 jaar Voorzitter der K.O.O. Nieu werkerken lenen io gezinnen waar er prak tische hulp nodig is. De Kom missie van Openbare Onder stand is thans een volwaardige dienst, die regelmatig en op gestelde data in kommissie bij eenkomt en gehouden is aan een hele reeks van voorschrif ten en Koninklijke Besluiten. Voor voorzitter De Rijck heb ben deze wetten en voorschrif ten geen geheimen. Hij somt data's artikels voor de vuist weg op. Zelfs met zijn elf jaar ervaring moeten we bewon derend opkijken naar deze man, die soms en eerder van een mini-computer gebruik maakt, dan van het van ouds her gekende geheugen ofte brein. Al deze wetten en beslui ten, voorschriften en omzend brieven, betoelagingen en dies meer, konden we niet bijbenen en beperkten ons tot de essen tie van het genomen initiatief. AANWERVINGS - VOORWAARDEN Voorzitter De Rijck legde ons uit, dat het kader van bejaar den en gezinshelpers in feite uit 5 helpsters zal bestaan. Na- Van 7 november tot 19 december 1975 volgen verschillende stadsbedienden met minder dan 10 jaar dienst, vormings namiddagen. Zij brengen aan de verschillende afdelingen en diensten van de stadsadministratie geleide bezoeken en krijgen technische uitleg. OPENINGSREDE: In een korte maar opmerke lijke openingsrede wees Burgemeester De Bisschop er op dat de grote komplek- siteit van de stadsdiensten, zowel de binnen als buiten diensten, meer dan duizend personeelsleden telt, waar van de leden elkaar niet of nauwelijks kennen, laat staan, dat zij de precieze werking van de andere diensten zouden kennen. Eenieder zou het nochtans dienen te weten zegde de Burgemeester, om een beter begrip te hebben en vooral ook, waarom er gewerkt wordt, hoe er gewerkt wordt, door wie er gewerkt wordt, wie de verantwoorde lijken zijn en wie uw kollega'szijn. U lastgever, zo betoogde de burgemeester, is de bevol king, zij zijn het die U betalen en zij zijn het die van U diensten verlangen. Met deze namiddagen zult ge mekaar niet alleen beter leren kennen en waarderen, maar zal U toe laten U beter een vollediger ten dienste te stellen van onze gemeen schap. Tenslotte vroeg burgemees ter De Bisschop aan de deelnemers, dat eenieder zichzelf zou voorstellend door een na een recht te staan en naam en funktie duidelijk te zeggen, opdat van bij het begin eenieder zou kennen. Waarop hij prompt zichzelf voorstelde: «Marcel De Bisschop, bur gemeester». Na de heer Stadssekretaris en stadsontvanger, werden de diensthoofden en hun afdelingen voorgesteld, om te besluiten met lange rij personeelsleden. HISTORIEK VAN HET IDEE In een zeer verzorgde taal hield stadssekretaris C.Wil- lems een uiteenzetting over het ontstaan van deze vor- mingsdagen, die in overleg met de verschillende chefs gepland werden en waar tal van bijeenkomsten aan vooraf gingen. Men kwam immers tot de slotsom dat men niet 7 namiddagen nodig zou hebben, maar wellicht wel een programma van drie maand. Uiteindelijk kwam men tot de huidige schema's, met dien verstan de, dat er heel waarschijnlijk een tweede en derder ver volg zal plaatsvinden op dit eerste deel. Vooral indien ook de buitendiensten aan bod zouden komen zoals de C.O.O., het stadsmagazijn, de brandweer, enz. De spreker betoogde dat er eerst nog wijze lessen dienden getrokken uit dit idee, waar vooral na het geleid bezoek en de tech nische uiteenzettingen, de nabeschouwingen en be sprekingen na de bezoeken, samen met de deelnemers, belangrijke aanwijzingen zullen geven. Ook in deze toespraak lag de klemtoon op een goed beheer, een goede verstandhouding, een betere service voor het publiek in een huis waar honderden en honderden personeelsleden niet meer verloren zouden lopen in deze gigantische admini stratie en mekaar beter zouden leren kennen. Het mag niet zijn, zegde de stadssekretaris, dat zich een —weliswaar grappige situatie voordoet, - zoals onlangs, toen ik in een café een pintje zat te drinken en in de loop van het gesprek een lieftallige juffrouw me vroeg«tién werkt ge ook op stadhuis?» Tenslotte werden de perso neelsleden uitgenodigd om zich in groep naar de stedelijke waterdienst te begeven om een bezoek te brengen aan de waterme tersherstellers, magazijnen en administratie. EENS HOOG VAN DE TOREN BLAZEN De direktie en personeelsle den van de waterdienst zorgden voor een keurig onthaal om een inzicht te geven in hun uitgebreide en tot voor kort onvermoede werking. De technische en admini stratieve werkzaamheden werden geschetst, met een bijzondere uiteenzetting rond de betekenis van het K.B. van 1/11/55 waar de waterdienst ingesteld werd als «zelfstandig bedrijf». Het bezoek, voorbeelden en uiteenzetting aan de admi nistratieve diensten, omvat te 'de klantendienst, het fichenstelsel, de mecano- grafieen boekhouding. Ver volgens kregen de tech nische diensten een nadere uitleg, de werking van de buitendiensten, de water meterplaats, het magazijn en de watertoren, die in 1958 werd opgericht. Deze toren die in feite 62 meter hoog is, werd als slot door de deelnemers bezocht en na meer dan -250 draaitrappen bestegen te hebben liet zich een spuiter met een zucht ontvallen - terwijl hij van wijds panorama genoot op het platvorm, - «nu mogen wij ook eens hoog van de toren blazen»! Een drink en een zeer verzorgde brochure met al het specifieks van de stede lijke waterdienst, dat aan al de bezoekers werd overhan digd, besloot deze eerste verkennings en kennisma- kingstocht. SLOTBESCHOUWINGEN In de vergaderzaal van Openbare Werken werd, na het gebruik van een tas koffie, door de stadssekre taris een eerste vaststelling en rondvraag gemaakt. Uit deze leerrijke namiddag haalde hij de belangrijkste punten nogmaals naar voor, gaf uitleg en stelde vragen rondom de thema's. Als laatste punt op deze welgevulde en leerzame a- genda wees stadsontvanger Van de Wiele in een vlotte uiteenzetting op het volgend bezoek: de afdeling sekreta- riaat met de juridische dienst en militie. Bovendien een bezoek aan de raadszaal en schepenkol- legezaal en de juiste bete kenis en funktie van een gemeenteraad. Hoe een ge meenteraad precies ver loopt, hoe een schepencol lege in vergadering is en werkt, wat een begroting is en wat een buitengewone begroting is en ik weet zegt dhr. Van De Wiele, dat het volgend bezoek minder spektakulair zal zijn en een droge en moeilijke stof wordt, maar we zullen onze uiterste best doen, om aan de hand van praktische voorbeelden U nader kennis te laten maken. Voortgaande op de zin voor animatie die deze spreker aan de dag legde, wordt het beslist een aangename en leerzame namiddag voor de kursisten. PROGRAMMA In de nabije toekomst be zoeken de personeelsleden van de verschillende afde lingen nog volgende dien sten: Rekendiénst en personeel, met de personeelsdienst en ontvangerij. De afdeling on derwijs en bibliotheek met onderwijs, sport en biblio theek. In Openbare Werken komt stedebouw en teke naars aan de beurt en in de burgerlijke stand deze afde ling met bevolking en socia- ledienst. De slotnamïddag heeft plaats in het Oud Hospitaal waar I. De Vos en K.Baert gastheer zijn. Als slot zal men er de onthaalbrochure overhandigen. Dit programma is een voor uitstrevende vorm om aan interne public-relations te doen en toelaat de perso neelsleden met meer kennis van zaken over hun «bedrijf» te spreken en de weg te wijzen aan de bevolking. Al de bezoeken zijn stuk voor stuk zeer ernstig opge vatte studies, die in de nabesprekingen hun waarde bewijzen. tuurlijkzal men starten met 1 of 2 personeelsleden en naarge lang de behoeften het perso neelsbestand opvoeren. De personeelsleden zullen wer ken onder het statuut van ar- beidskontrakt. Om tot degelijk gespeciali seerd personeel te komen hebben de kandidaten de mo gelijkheid om kursussen te vol gen. De kursus van bejaarden en gezinshelpster volgenis op zichzelf geen waarborg, dat men gewoonweg aangenomen is. De kursus volgen is wel een vereiste om kandidaat te zijn en natuurlijk moet men in deze vursus slagen. DOEL In feite wijst de titel «dienst voor gezins- en bejaardenhulp» op de inhoud. Het komt er op aan dat gezinnen in tijdelijke moei lijkheden, omdat een van de hoofden van het gezin tijdelijk afwezig is of door ziekte thuis d§ nodige hulp niet meer kan verlenen, de taak van het gezin tijdelijk wordt verlicht door een bevoegd persoon. Alle gezinnen uit Nieuwerker ken kunnen via de K.O.O. met een minimum aan persoonlijke tussenkomst, beroep doen op deze gezeinsdienst. Vanzelf sprekend gaat het hier om ge zinnen, die tijdelijk moeilijkhe den hebbe, De dienst bejaardenhulp spreekt voor zichzelf en hier gaat het eveneens om een praktische kosteloze hulp en vergeet de K.O.O. haar sociale rol niet. BEGROTING 1976 Om een fullptime werking te verzekeren met een maximum aan personeel, voorziet men twee miljoen honderdduizend frank aan wedden, R.M.Z. ver zekering enz. De subsidies bedragen 70% of één miljeon 500.000 F en aldus wordt de netto last voor de plaatselijke K.O.O. ONGE VEER 600.000 F. Voorzitter De Rijck weet ons overigens opnieuw en in alle details de precieze beteneis uiteen te zetten en somt de di verse poesten in een han domdraai op. Hieruit blijkt dat men een minimum een maxi mum bereikt werd, waar alle gezinnen en alle bejaarden uit Nieuwerkerken, die hulp nodig heeft, van deze gespeciali seerde dienst, met een gerust geweten kan beroep doen. GEWONE WERKING BLIJFT BESTAAN K.O.O. Voorzitter De Rijck wijst er op, dat hij met het huidige initiatief en mogelijkheden, alle gezinnen wil bereiken, maar dat de gewone werking van de K.O.O. blijft bestaan. Zo wordt volgende maand de jaarijlse steunlijst opnieuw nagezien en blijft opnieuw nagezien en blijft de supplementaire teoslag voor verwarming gestaan. De voorzitter wil in dit gesprek vooral onderlijnen dat niemand bang hoeft te zijn die in nood is, om op de K.O.O. beroep te doen en zeker niet gezinnen en bejaarden die van deze nieuwe dienst gebruik kunnen maken en het gerust mogen vergeten. dat zij Pop den armen» beroep moeten doen. Het is gewoon een sociale rol in een moderne maatschappij, waarvoor de dienstverlening aangepast werd. GOEDE VERSTANDHOUDING Opvallend is, zo zegt ons Voorzitter De Rijck, dat er in onze kommissie een goede verstandhouding heerst. En omdat deze kommisie niet al leen bestaat uit een voorzitter en sekretaris, sommen we graag de andere leden even op: mevr. De Brucker Justine, Schelfout Rene, De Schutter p73 v Raymond, De Craecker Phile- Mos*- mond, die samen met sekreta- lor» ition put ival ris Van Vaerenbergh Roger en jje||e|< voorzitter Oscar De Rijck zorg kestk|( dragen voor al diegenen, die u t,u het nodig hebben in tijden, dat ta de zon eens tijdelijk ondergaat. n. De gemengde elektriciteitsinterkommunale EDAS, die de elektriciteit verdeelt in de streek van Aalst, Dendermon- de, Sint-Niklaas en Ninove, heeft beslist in de zitting van haar beheerraad van 27 oktober jlvolgende ristorno's toe te staan aan al haar abonnementen, en dit op de fakturatie van de verbruiken van het 4de trimester 1975. 1. Een ristorno van 4,5 aan de hoogspanningskliënteel die de tarieven, aanbevolen door het Kontrolekomitee voor de Elektriciteit en het Gas vanaf 1 april 1975, hebben onderschreven. 2. Een ristorno van 50 fr. wordt toegepast in de loop van het vierde trimester 1975 voor alle huishoudelijk- en professionele verbruikers. 3. Bovendien wordt de gelijkschakeling doorgevoerd met de huishoudelijke klanten voor de middenstanders waarvan het het niet huishoudelijk opgenomen vermogen voor verplichting en drijfkracht niet hoger is dan 1 KW, wat ook neerkomt op een bijkomende vermindering voor deze kategorie van klanten stelle Een dynamische voorzitter Peer- linck. een aktieve sekretaris Robert D'Haeyer en het enthou siasme en de werklust van de bestuursleden, brachten het voor mekaar, dat het Davids- fonds-Mijlbeek vrijdag jl. op nieuw een hoogtepunt kende. Te gast was «Toune en z'n kiekefretters», die voor een nokvolle zaal een kabaret-avond verzorgden in het Vlaams-Brus- selsdialekt. Het was gewoon een avond zonder pretentie, een aange naam en ontspannend geheel, waar af en toe tussen de regels kon gelezen worden... Toune en z'n gezelschap laten het niet vergeten dat er ook nog Vlamin gen zijn. Ook via omroep Brabant is Toune een bekendheid en waar, zoals men weet eind juni, na drie jaar uitzending, een punt werd gezet achter het program ma «In 't lieg plafond».dit wil echter niet zeggen, dat het Brussels programma nu meteen verdwijnt. Alleen vonden de organisatoren dat na al die tijd de uitzending wel een nieuwe naam en een nieuw kleedje mocht krijgen en bovendien proberen, om een beter uur van uitzending te bemachtigen. Bij gevolg werd het vanaf 2 oktober elke donderdag 35 minuten uitzending onder de titel «Bij Toune de plekker». Het is net zoals vroeger een verzoekprogramma maar waar bij. in een wekelijks intervieuw ook sociaal minder bedeelden aan bod komen en waaraan een wekelijkse prijsvraag verbonden is over oud Brussel. Net als vorig seizoen, kan men ook in de studio de uitzending meemaken. Het volstaat te schrijven naar B.R.T.2, Omroep Brabant - Bij Toune de Plekker» E.Flageyplein 18. 1050 Brussel, hetzelfde adres dat kan gebruikt worden voorde «dédicassem.die u langs de radio kunt laten omroepen. Het is wel van belang om uw eigen naam en adres op het kaartje of brief te vermelden, maar er wordt wel rekening gehouden met uw vraag, om uw naam en adres niet mede te delen. De uitzending van Toune de Plekker kan ontvangen worden tussen 19.10 u na het nieuws en 19.45 u over de golflengte van B.R.T. - 2. Omroep Brabant, op middengolf 1989,5 m. of 1,511 megaherz.. ofwel op FM kana len 22. 35. 36 en 39 elke donderdag. Bovendien wordt het programma heruitgezonden elke zaterdag-avond te 20.35 u als begin van het blokprogram- ma «Vanavond in Brussel». Het was voor de Davidsfonds-le- den een «avond in Brussel», zij het dan via de parochiale feestzaal, waarbij de overgeluk kige bestuursleden en toeschou wers. de Heer en Mevr. D'Haey er via de bloemen voor het gezelschap, hun dank uitbrach ten en na de voorstelling nog alle oude en vooral ook de vele nieuwe leden uitgeleide deden met dank voor hun belangstel ling. Iedereen keerde huiswaarts in de zeer zware mist van die In een streek waarin het de laatste tijd niet zo geestig meer weggaan is. moet het week-end van 22 en 23 november eindelijk wat brood op de plank brengen. JK Kreja ontvangt Ed Kooyman en JK Dido krijgt Fungus op het podium. ED KOOYMAN Antwerpen heeft nogal wat van haar zonen de volksmuziekweg opgestuurd: Wannes Van de Velde. John Lundström en één der laatsten Ed Kooyman. Al jaren speelde hij 5-string banjo en koncertina en zong hij liedjes van Tom Paxton. John Denver enz... Tot op de dag dat zijn vriend Wannes vroeg waarom hij het steeds in het Engels probeerde. Weldra volgden de eerste vertalingen, niet alleen naar de letter maar ook naar de •geest: «Ik wou liedjes die mij aanstonden projekteren naar mijn Antwerpse leefwereld». Het enten van countrymuziek op Antwerps dialekt was natuurlijk wel een kurieus procédé, het succes was er niet minder door. De eerste L.P. «Kongee» werd zeer goed ontvangen en ook zijn nieuwste produkt «Als de stenen konden zingen» kan de verwach tingen waar maken. Ed Kooyman brengt geen bood schappen. Er worden wel hier en daar wat speelse prikjes uitge deeld: een liedje over de prijzen die men voor pop-art betaalt, over vrouwen die berekend zijn in de liefde, over de slechte roep die langharige, gebaarde jon gens hebben enz. Over het algemeen dus een mild-kritische Kooyman met humoristische en soms ernstiger nummers. «Ik vind dat geëngageerd gedoe nogal gemakkelijk. We zijn toch allemaal tegen de oorlog? Dat weet toch iedereen, dat moet ge nog niet eens gaan zingen! Het is veel beter om een optreden een bepaalde sfeer mee te geven. Ik verwacht dat de mensen die een optreden van mij hebben mee gemaakt. die sfeer meedragen. Nu zijn de mensen die naar mij komen luisteren wel van mijn overtuiging, maar er zijn er ook die achteraf zeggen: dat of dat komt er toch goed uit. Niet dat die mensen daarna hun leven gaan veranderen, maar toch...» Enfin, alleszins een pertinente wijze van zingen over het alledaagse leven. Met veel humor, en dat is toch nooit weggenomen. Afspraak: jeugdhuis Kreja, Driesleutclstraat, Aalst om 20 uur op zaterdag 22 november 1975. FUNGUS Geen enkele Vlaamse volksmu ziekgroep is ooit zover gegaan in het aanpassen van traditioneel materiaal aan een elektrische sound als de Nederlandse groep Fungus. Ritmiek en tempo zijn zo van deze poptijd dat het wel duidelijk is dat Fungus vaart op hetzelfde kompas als Steeleye Span en Fairport Convention. Fred Piek. lid van het eerste uur: «Wij zijn geen folkgroep, wij zijn een rockgroep die volksmuziek hanteert.» Deze Nederlandse formatie groeide eigenlijk uit een duo (Fred Piek en Bob Dekenga). dat zich ook bezig hield met het Engelse en Ierse repertoire. Omdat het Nederlandse folk- circuit zo klein is datje op enkele maanden alle klubs rond bent, werden andere muzikanten aangetrokken en werd tevens gezocht naar uitbreiding van het repertoire en het aktieterrein. Verfrissend was de Friese aan breng van gitarist Sido Mariens, intussen vervangen door Rens Van der Zalm. gewezen violist en accordeonist bij de Gallooie van Alfred den Ouden. Herhaalde bezoeken aan Engeland zorgden voor inspira tie. en geleidelijk aan werd overgeschakeld naar elektrisch versterkte instrumenten. In de zomer van '73 trad de groep zelfs op in Cambridge op het beroem de folk-festival aldaar, en daar was het ook dat men Fungus aanraadde Nederlandse volks liedjes te gaan zingen: er waren immers al genoeg Britse groepen met een ongeveer gelijkaardig repertoire. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd een eerste elpee opgenomen. Dat ze nog avond, maar het Davidsfonds Mijlbeek gaat nog lang niet de |^'5 mist in met de steeds groeiende (zjj" belangstelling en aktiviteiten. E.A.R. het eder oor1 sreni eugd A Je A Jo Kr entr ing: roef irum xpei alst: teugc :.-Jc reja taari urel ido ieu' de kigc voor de helft uit Engelstalige nummers bestond klonk vrij vreemd maar ja. Fungus zat toen in de overgangsperiode die voortaan met de tweede plaat «Lief ende Leid» volledig is afgesloten. Tachtig procent van het reper toire is traditioneel en word gehaald uit boeken of uit het NOS-volksliederenarchief. Dat is een instelling die samen met de rijksuniversiteit in Amsterdam oude traditionele liederen en melodieën verzamelt en daar gaan de Fungussers één keer per maand een hele dag naar toe om te snuffelen in boeken en bandjes. De andere twintig procent zijn eigen kom posities. Fred Piek maakt ballades en Koos Pakvis. Rens Van der Zalm of Bob Dekenga schrijven instrumentale nummers - maar dan helemaal in traditionele stijl. Fungus maakt het stormender hand waar in Nederland en sinds Jari De Meulcmeester ze naar Mallemunt haalde lijkt het wel dat ook Vlaanderen zal volgen. Immers, weinig nederlandstali- ge ballades stralen zo een overtuigingskracht, zo een lek kere warmte uit als «Kaap'ren Varen». «Rijke Boer» of «De Ruiter» Huidige line-up. Koos Pakvis (bas), Fred Piek (zang en akoestische gitaar). Rens Van der Zalm (mandoline, viool, doedelzak, elektrische gitaar). Bob Dekenga (piano, accordeon en clarinet) en Louis Debij (drums). Optreden: zondag 23 november in jeugdklub DIDO te Erpe. René De Witte 3pz, Fal lèt 2 unn vant IJK Dnz< EDE Wuzi

De Voorpost | 1975 | | pagina 10