ARNAVAL? FILM? FESTIVAL? 3VER SUBSIDIES 3ESPROKEN NIEUWERKERKEN. WIELERKLUB DE DENDERZONEN ZUN OVER HUN TELEURSTELLING HEEN EN KIJKEN REEDS NAAR 1977. I0ND GROTE EN JONGE GEZINNEN EEFT WIND IN DE ZEILEN. NIEUWERKERKEN, VERKEERSKOMMISSIE IS KLAAR MET VOORSTELLEN. De Voorpost - 21-11-75 - 11 ien enkele maanden bestaat filmklub Kinova dertig jaar. gelegenheid daarvan kwam een tema uit de bus dat elke P ïtgeaarde Aalstenaar nauw aan het hart ligt, namelijk ^.nfrnor». Volgend jaar wil filmklub Kinova dan nog een in- zitterlationaa' film"humorfest'va' inrichten. weleden zaterdag, 15 november, stelde Kinova aan het Aals even P publiek vijf filmpjes voor. Vier van die filrrtpjes hadden ;tine ,ava' 74 '7^ a's onderwerp. De verwachtingen die utterDva we^e 'n baar aankondigingen werden helaas niet hile- Host. [eta~ Ier Kamiel was er, met zijn ïr en iiellekes, keurig uitgedost z°r9 iestkledij. De Prinsencae- p, burgemeester De Bis- PP» tal van karnavalgroe- |aat- jen natuurlijk ook de Bloe- jfee. Voor de afwezige be stellenden even opmerken de Bloemenfee gekleed in een eenvoudige lange laarse jurk, bijzonder mant en elegant. Dat werd gekompleteerd met het ntje, het tweekleurig linten onafscheidelijke tandpas- mlach. iet al heeft mijnen baas mij Siater geschilderd door mij af te sturen. Eigenlijk was ets voor een karnavalmin- de kollega, doch in het ka- van onze kultuurpolitiek een karnavalfilmfestival er de bevoegdheden van ilmmedewerker. Zodus jnd ik mij om acht uur in de van de FFR die weldra sde. De mensen van Ki- a hielden het hart vast toen eerste filmpje startte, eerste filmpje was een kort elfilmpje van de Heer De getiteld: «GRAM- IAP». Met karnaval had het lig uitstaans, doch het had jpig moeten zijn en m veel bier aan te pas en toch maar. We kregen de ivenissen te zien van een nkaard die op zekere dag krijgt met een andere toog- ger. De brave man vertelt allemaal zelf, in een soort lologue intérieur, terwijl background muziek de in diende te vullen. Een ordering op technisch ge- nog terzijde gelaten faalde Hmpje volkomen voor wat verhaal betreft. De gags afgezaagd, slecht uitge- fkt en overtuigen slechts e k zij de goodwill van het vro- publiek. Het tweede filmpje, «CARNA VAL '74», van Herman Van Ho ren, handelt volgens de kom- mentaar over de Aalsterse kamavalgroep «De Krakken». In feite kregen we zowat de halve karnavalstoet te zien, steeds vanuit hetzelfde stand punt. En ik die dacht dat super-8 zo'n handig formaat was. De klankband bestaat uit flarden slordige kommentaar en muziek die met de typisch Aalsterse karnaval weinig te maken heeft. Bovendien loopt die muziek gans de film door zonder ergens op het beeld be trokken te zijn. De Heer Van Horen zondigt bovendien te gen een aantal elementaire filmtechnische regels (de snel heid van een panoramische beweging bijvoorbeeld). «Car naval '74» is een weinig krea- tief geheel dat eerder de indruk wekt een samenraapsel te zijn van alle bruikbare stukken ontwikkelde film, aangevuld met een klankband van erbar melijke kwaliteit. «KINDERKARNAVAL '75» was eveneens een filmpje van Herman Van Horen. Het was een pover vertoon met niet de minste struktuur. Steeds maar voorbijtrekkende kinderen, geef maar katoen jongens, draai maar door. Ook hier weer muziek van het soort 'waar heb dat nou toch voor nodig?'. Als vierde filmpje kwam dan «CARNAVAL AALST '75», van de Heren Van der Schueren en De Droog (of moet het Dedroog zijn?). Al bij al nog het best ge slaagde werkstukje, dat een kronologisch overzicht geeft van alle karnavalaktiviteiten: de voorbereiding van de wa gens, de bals, de stoet, de ajuineworp, enz. De makers van dit filmpje heb- het tijdschrift «Open deur», tijdschrift van het ministerie van ederlandse Kuituur, 7de jaargang nr. 8 lazen we: oor het bestuur voor jeugdvorming gesubsidieerde jeugd- irenigingen in Vlaanderen samen met de toelagen 1974. sugdateliers: Jeugdheem Haaltert 39.075 fr. Joepie Aalst 28.050 fr. Krea Lede 28.250 fr. entra voor Werkende Jongeren en Centra voor Levensvor- ling: Centrum voor Levensvorming Aalst 145.455 fr. roepen voor Amateuristische Kunstbeoefening: Scola Can- irum Cantate Domino Aalst 91.936 fr. xperimenteel jeugdwerk: Hulp-, advies en kontaktcentrum alst: 418.478 fr. eugdhuizen: t,-Jorisklub Aalst: 351.841 fr. reja Aalst: 229 636 fr. •carina Aalst: 256.126 fr. ureka Erembodegem: 48.184 fr. •ido Erpe: 192.611 fr. eeuwerik Lede: 261.546 fr. p de streek van Aalst werd 2.091188 fr. aan subsidies voor pugdwerk uitgedeeld voor het dienstjaar 1974. En zeggen dat jommige verenigingen nog durven klagen! ROEL VAN DE PLAS T FABRIEKSKEN AALST Dpzaterdag22 november 1975 heeft dé gebeurtenis plaats, in iFabrieksken om 20.30 u. Een «FUIF MET MA EN PA». Kijk, Öat zou ons misschien een (heel klein) stukje op het spoor kunnen brengen van de ECHTE samenlevings-vernieuwing: wanneer de pret van de generaties een GEMEENSCHAPPE LIJK goed wordt, zonder spot of bitterheid. Dnze DJ past zijn muziek aan tot een fantastische avond voor EDEREEN. Muziek van NU en van TOEN. Inkom 30 fr.voorverkoop 25 fr ben wel meer aandacht be steed aan de klankband. Zij gebruikten de klank tijdens een gedeelte van de film volle dig parallel met het beeld. Al naargelang wat in beeld komt vloeit de klank over van het ene in het andere. Dat gaf soms wel aanleiding tot enkele boeiende momenten, doch meestal neigde het resultaat sterk naar kakafonie, op het randje van het ergerlijke. Ondanks de overbodige kommentaar en de povere kadrages was dit noch tans het best geslaagde filmpje van de ganse avond. Als vijfde en laatste filmpje kwam dan «A.K.V. 1975», eveneens van de Heer Van der Schueren. Dit had met film he lemaal niets meer te maken. Het was gewoon een samen raapsel van de overschotten van drie klubleden, een hutse pot die nergens op sloeg. Het enige wat er over te zeggen valt is dat (volgens Kinova, en dat willen we graag aanvaar den) alle karnavalgroepen er in te zien zijn. Bovendien was er iets aan de hand met de beeldsnelheid, tenzij dat de bedoeling was na tuurlijk (maar waar was dat dan goed voor?). In het algemeen kan men wel zeggen dat de mensen die voor deze filmpjes verantwoordelijk waren hun kamera gebruiken zonder veel na te denken. Hoe is het anders te verklaren dat er over een boeiend onderwerp als karnaval geen enkel filmpje uit de bus komt dat het peil van de zondagsfilmer overtreft? Het aanwenden van de klank getuigt bovendien van een lang voorbijgestreefde opvatting. Waarom maken deze mensen geen gebruik van rechtstreeks klankopnamen? De vertoonde filmpjes hadden amper een anekdotische maar in geen en kel geval een dokumentaire waarde. Natuurlijk zullen de tweehon derdvijftig aanwezigen zich best geamuseerd hebben, al hoewel de echte karnavai- stemming er niet was. Of dat soms aan de filmpjes kan gele gen zijn? Of misschien was de opzet van de avond verkeerd? Een feit is dat de klubkas blijk baar dringend moest worden bijgevuld. En dat de aanwezi gen daar moesten voor opd raaien was ook al duidelijk Maar geef de mensen dan als tublieft waar voor hun geld! Ik hoop van ganser harte dat de vertoonde filmpjes niet repre sentatief waren voor de totale werking van filmklub Kinova. Indien dat wel het geval zou zijn stel ik mij terecht de vraag waar die mensen zich een gans jaar mee bezig houden. Hopelijk krijgen we de kans binnenkort enige andere as- pekten van dertig jaar film- klubwerking te bekijken. GUY DE LOMBAERT Tijdens de jongste gemeenteraadszitting zag de Koninklijke Spaar en Sportklub «De Denderzonen» met 5 tegen 6 stemmen 200.000 F aan haar neus voorbijgaan en kwam het kampioenschap van België voor Juniors in het gedrang. In de riante bungalow van Voorzitter André Meert, die als gemeenteraadslid het voorstel van de 200.000 F waarborg indiende, hadden wij een nader gesprek. André Meert is een 40 jarige industrieel, die grote bekendheid geniet in de wielerwereld. Hij is lid van het sportkomitee te Aalst, lid van de Royale Union Motor entre Sambre et Meuse van Mettet (die dit jaar het wereldkampioenschap wielrennen hebben ingericht). Bestuurslid van het Hoofdbestuur. Oost-Vlaamse afdeling B.W.B. Hij is Ere-Voorzitter van Voetbalklub Denderzonen. Gemeenteraadslid en absoluut niet vreemd (maqr zeer bescheiden op de achtergrond) in sociaal voelende aktiviteiten. TRADITIE In feite is het een traditie. De belangrijkste wedstrijd gaat im mers om de grote Prijs Philemon Meert, vader van de huidige voorzitter, die in 1928 stichter was van de huidige bloeiende verenigingen overleed in 1957. André Meert is een waardige opvolger, die sinds 1955 hart en ziel verpand aan «zijn» wieler- klub. «Ik kwam zelfs door de wielrennerij in de politiek te recht», zegt hij. Een verhaal op zichzelf, dat we straks gaan aanhalen. AKTIVITEITEN Opeen bescheiden en duidelijke wijze, met het karakteristiek van iemand die gewoon is het roer stevig in handen te houden en met kennis van zaken spreekt, legt Voorzitter Meert ons de dossiers van de klub voor en zijn eerste aandacht gaat naar die genen. die het moeten waar maken. De personen die onder zijn leiding het bestuur vormen. Onder voorzitter Emiel Mat- thijs. -Sekretaris Leon Roelandt. -Schatbewaarder Julien Welle- kens, -Koerscommissaris Lucien Van den Bergh. -Aankomst- rechter René Ottoy, -bestuursle den Jan Vermassen, Frans De Neef. Victor Vermassen, De Block Henri, Uytersprot Rudy. De Cock Ernest, Lepiouf Mar cel. Vermassen Robert. Van den Bergh Michel. Vermassen Fred dy. Bayens Danny, Degelaan Jacques. Ere-Ondervoorzitter Camiel Roelandt en Ere-leden Désiré Roelandt enDésiré Souf- friau. Deze indrukwekkende lijst van aktieve mensen zorgt ervoor, dat er te Nieuwerkerken vijf koersen per jaar ingericht worden van verschillende kategorieën (nieuwelingen, juniors en lief hebbers). Zij zorgen er ook voor dat er zaad in het bakje komt. Koken kost geld en wielerwed strijden inrichten nog meer. INKOMSTEN EN UITGAVEN Met een jaarlijkse toelage van de gemeente, die negenduizend frank klein is, moet een belang rijk deel der inkomsten komen van de eenmalige jaarlijkse publiciteit in de brochure en door steun van de plaatselijke handelaars. Vijf koersen inrichten kost in werkelijkheid 250.000 F per jaar. De prijzen in natura (auto, slaapkamer, diepvriezer, enz.... bedragen minstens 150.000 F. Voorzitter Meert somt duize lingwekkende bedragen op. om aan te tonen wat precies een organisatie kost. De wielerwed strijd van verleden maand beliep 150.000 F in speciën en er diende 60.000 F op tafel te liggen om uit te betalen in geld aan kontrak ten. Deelnemers die meer dan 100 km verplaatsingskosten hebben, krijgen hun reiskosten terug. Drukwerken alleen al beloopt 50.000 F. Een belang rijke bron om de kas terug te spijzen is het jaarlijks bal. HEDEN EN TOEKOMST De belangrijkste wedstrijd heeft steeds plaats in september, tijdens de kermis en behoort tot de belangrijkste in België. Nieuwerkerken staat in de toplijst op kop met de klassie kers en als rijkstbegiftigd van gans België. Ook de belangrijk ste renners komen naar dit Wielerminnend Nieuwerkerken. Inmiddels blikt Voorzitter André Meert naar de toekomst. Een vaststelling die we overigens herhaaldelijk meemaakten. Met enthousiasme spreekt hij over de 50ste verjaardag van de klub. Hij kijkt naar 1977. waar hij met zijn staf. iets speciaals wenst van te maken. Hij heeft beslist plannen, reuze plannen, die hij met zijn dynamisme nu reeds wil omlijnen, om er al zijn medewer kers in mee te voeren. Omdat we gekomen zijn met de bedoeling dichter bij de realiteit aan te sluiten, krijgen we Voorzitter Meert toch los van het voor hem reeds zo dichtbije 1977 en springen meteen tien jaar terug. In 1967 werd voor de eerste maal te Nieuwerkerken het kampioenschap van België ingericht. Meteen komt de zakenman aan het woord, die prompt, voor de vuist weg, precies weet te vertellen, dat dit kampioenschap 72.000 F winst opleverde vooreen onderneming die één miljoen, tweehonderd duizend frank had gekost. Voorzitter Meert wees er meteen op. dat de gemeente toen wél 200.000 F waarborg gaf. al was het niet schriftelijk bevestigd. Onze zegsman schroomt er overigens niet voor om toe te geven, dat in 1969, met een zelfde kampioenschap, met 5.000 betalende toeschouwers minder, er toen 175.000 F verlies Philemond Meert, stichter van de Koninklijke Spaar en Sportklub «De Denderzo nen» DOOR KWAAD TE WOR DEN IN DE POLITIEK Met het kampioenschap van 1969 waren er dezelfde kondities als twee jaar terug. Maar toen ging de vlieger niet op, want het stond niet in de begroting. De weigering van 200.000 F lag zwaar op de maag van André Meert en hij ging prompt in de politiek. Om de moeilijkheden van het financiëel verlies goed te maken, tasste de Voorzitter in eigen zak. Hij kocht vijfhonderd meter nadar-afsluiting, om aan. de klub te geven, aan diezelfde nadar-afsluiting waren er on langs nog 175.000 F kosten voor herstellingen. Diezelfde nadar is nu in het bezit van de gemeente, zegt voorzitter Meert. Maar de gemeente verhuurt ze verder. «Ikzelf vroeg nooit één frank voor verhuring in de gemeente. Deze nadar afsluiting is nu 400.000 F waard. De nadar-affaire gaat hem vooral ter harte, omdat tijdens de jongste gemeenteraadszitting omtrent de waarborg van 200.000 F een allusie werd gemaakt over de toelage van 275.000 F als tussenkomst voor deze nadar. Voor hem is deze kwestie afgedaan en ziet het als industrieëel, waarbij de gemeen te thans een waarde bezit van 400.000 F. die door dezelfde gemeente in huur kan gegeven worden en dus in de gemeente kas maar niet in de wielerklub terechtkomt. HANDEL,NIJVERHEID EN ORGANISATIE Het zal niemand ontgaan, dat handel en nijverheid belang hebben bij belangrijke sportge beurtenissen en Voorzitter Meert wijst er terloops op. dat voor de eerste wedstrijden in 1967 en 1969 door de wielerklub alle handelaars bijeengeroepen werden om mede de omloop te helpen vastleggen. Indien ge een opiniepeiling moest houden. - aldus Voorzit- orzitter Theo Meuleman en sekretaris-schatbewaarder Victor igendries waren in hun nopjes zaterdagnamiddag. Al hadden wty t de jaarvergadering van de B.G J.G., meer dan hun handen vol de ruim de 150 volwassenen en meer dan 200 kinderen in goede ien te leiden. hoge gast voor de kleintjes van Sint-Maarten en Zwarte Piet, die I bijzonder druk hadden om al die glunderende gezichtjes een chenkje te overhandigen. oraf hadden de kleintjes ïds van een filmprogramma loten in de zaal van het oster, terwijl de volwassenen jaarvergadering bijwoonden luisterden naar de gastspre- Gustaaf Scheerlinck uit derhasselt. aerings pre mies, één soldaat gezin, leningsfonds en de emene werking van de Bond het thema, met daarnaast i niet onaanzienlijke en niet te Waarlozen oproep, om meer langstelling op te brengen Br de kleine handelaar. De winkelier uit Uw buurt. Spreker wees op de belangrijke rol van de plaatselijke handelaars en het belangrijke gevaar, indien ieder een zich zou wenden tot de uitsluitend zeer grote verkoops- punten en de discounts. Hierbij is niet alleen het materiële gevaar tijdens de grote verplaat singen die men soms doet om een aankoop te doen, maar schetste alle andere aspekten van deze handelsvorm. Hij hing een beeld op van een toestand, indien alle kleine handelaars zouden verdwijnen en alleen nog de reuzen in de verkoop het voor het zeggen zouden hebben. De oproep om aandacht - en een verdiende aandacht - te schen ken aan diegenen in de onmid dellijke nabijheid wonen, zou niemand mogen negeren. Het zou anderzijds geen jaarver gadering zijn, of er komt een verslag op tafel. Met rechtma tige fierheid kon sekretaris- schatbewaarder Victor Langen- dries een gamma van aktivitei ten voorleggen. Bovendien is de B.G J.G. primus van het gewest en veroverde te Blankenberge de erkenningswimpel, omdat er te Nieuwerkerken het grootste aantal ledenwinst was met maar liefst 103. Uit een korte maar duidelijke opsomming volgende feiten eind 1974 waren er 199 leden en een half jaar later, op 30 juni 1975 steeg het aantal tot 302. Bovendien had men te Nieuwer kerken de Elegasten op bezoek, was er de jaarlijkse bijeenkomst ter gelegenheid van de Plechtige Kommunie, een dia-avond, volks- en sportspelen, de land dag te Blankenberge en nu Sint-Maarten en de traditionele jaarvergadering. Ook voor de toekomst bestaan er reeds konkrete plannen. Mo menteel is men in kontakt met Willem Vermandere, bij de leden café-bazen denkt men kaart-avonden te organiseren, voor de kinderen een poppen kastvoorstelling of goochelna- middag. In de maand mei voor de vrouwen het moederfeest en zal een spreekster uitgenodigd worden. Daarnaast blijven de jaarlijks terugkerende aktivitei ten bestaan. Voor het realizeren van de BGJG werking in Nieuwerker ken is er een stevig bestuur nodig en dit zyn Voorzitter Theo Meuleman, sekretaris-schatbe- waarder Langendries Victor en de bestuursleden Schoof Ro ger, De Cock Jan, Neirinck Daniël, Callebaut Etienne, Jans- sens Raymond, Van Lierde Marcel, De Vulder Norbert, Van Der Vekens Albert, Mevr. Lauwereys-Meuleman, Mevr. Eeckhout-Van Den Bossche en Mevr. Van Scheurbeeck-Van Impe. Zij hebben meer dan hun handen vol om de meer dan driehonderd leden aangenaam en nuttig bezig te houden. E.A.R. ter Meert, om na te gaan of eenmaal per jaar 35 F per man teveel gevraagd is en rekening houdend met de belangstelling die onze gemeente geniet tijdens onze wielerwedstrijden, dan zoudt ge vaststellen, dat deze uitgave verre te verkiezen is en meteen kon vragen wat de algemene onkosten reeds zijn voor. al de voetbalploegen qua aanleg en voorzieningen. Het betreft hier opnieuw een allusie op de jongste gemeente raadszitting en verwijzen naar «De Voorpost» van 24 oktober. Voorzitter Meert besluit een beetje bitter «Het gemeentebe stuur zou beter zelf naar de koersen gaan zien en zich persoonlijk een oordeel vormen over de belangrijkheid van dergelijke manifestaties. Ze zijn zelfs niet aanwezig op de receptie waar de belangrijkste figuren uit de wielerwereld aanwezig zijn. met uitzondering van een man of twee.» VERDER DOEN Inmiddels is Schatbewaarder Julien Wellekens ons gezelschap komen vervoegen en hij beaamt de woorden van zijn Voorzitter, na onze vraag omtrent de teleurstellende houding van het gemeentebestuur «verder doen». Verder doen wil voor de organi sators zeggen, opnieuw proble men oplossen, verder werken en in juni reeds hard werken aan de organisatie van september, de uitnodigingen, publiciteit, kon- takt met andere klubs, zorgen dat er plaatselijk minstens honderd (betaalde) seingevers aanwezig zijn. en als het tegenslaat zoals laatst, in 14 dagen viermaal de omloop veranderen, wanneer men mocht veronderstellen dat alles in kannen en kruiken was en ondertussen een helpende hand geven aan de twee of drie andere wielerklubs. die Nieuwerkerken rijk is. ZONDER DOEKJES Voorzitter Meert doet er geen doekjes om. en doekjes tegen het bloeden heeft hij niet nodig. Hij gaat gewoon recht op zijn doel af. Hij geeft konkreet antwoord op een vraag, en juist otndat hij dit steeds doet. stelden we hem een ietwat (achteraf gezien) domme vraag. Tijdens de jong ste gemeenteraadszitting wou raadslid Meert geen cijfers noemen wat het bedrag van de aanbesteding was in verband met de eventuele inrichting van het Kampioenschap van België voor juniors. gezien het een aanbesteding betrof, die dezelfde avond van de raadszitting te Gent doorging, en het bod van de wielerklub alsnog niet mocht geweten worden, kon de Heer Meert er niet op antwoorden. Uiteindelijk liep het bod uit op één miljoen 850.000 F. komende uit Waarschoot, en de gemeente schijnt 500.000 F toegewezen te hebben. Noch Voorzitter Meert, noch zijn uitgebreide staf nemen risico's en kijken met nieuwe- moed en enthousiasme naar 1977. Dan bestaat de «Konink lijke Spaar- en Sportklub De Denderzonen» 50 jaar. E.A.ROGGEMAN. Van links naar rechts: Frans Ceulaers, voorzitter Nationale Sportcommissie - Meert André, voorzitter Wielerclub Denderzonen - Albert Van Mossevelde, Nationaal Voorzitter B.W.B. Smalle straten en een druk autoverkeer stellen vele problemen te Nieuwerkerken. Het samenstellen van een verkeerskommissie om de plaatselijke, situatie te onderzoeken, was een dringende noodzaak. De problemen zijn echter legio en de leden staan voor een immense taak om een en ander in nieuwe en goede banen te leiden. Aan het gemeentebestuur en de bevoegde diensten wil men volgende voorstellen ter tafel brengen Beurtelings parkeren in de Edixveldestraat en Peerlingveldstraat. Parkeerverbod in de Huytstraat en in de Dorpstraat, na de verbredingswerken in de Schoolstraat, de Bredeweg verharden. Parkeerzones voor bussen en postwagens. Na de aansluiting van de kerkveldweg met de Kantonstraat, verkeersverbod tussen de Kerkveldweg en Dorpstraat. Voorrangsregels voor fietsers in de Brouwerijstraat en Paepestraat en aan de Maaldreef een bord met de melding doodlopende straat. Rechttrekken van de bocht aan de grens Erpe - Nieuwerkerken. Een rond punt op de wijk Dries, bij het einde van de Kraaiwinkelstraat en een rond draaipunt aan het einde van de Kantonstraat.

De Voorpost | 1975 | | pagina 11