UW WOORD Wcnieke tentoonstelling St^l DE BELFORTZAAL GIJZEGEMSE DOMEINHISTORIE KENT ONTKNOPING ZIT KOMPROMIS ER IN VOOR KATTESTRAAT DE HIPPOLIET VAN PEENE- VIRGINIE MIRYPRIJS 1975 EILINGEN BIJ ONS GEWESTPLAN AALST: EEN KLUCHT? De Voorpost - 21 -11 -75 y 23 OUDHEID nrtHET JEUGD- BBV1 KINDERBOEK t j>ensdag 19 november werd Q|de Belfortzaal een interes- rite tentoonstelling geopend i suc< wijd aan jeugd- en kinder- le voojeken. Deze tentoonstelling t. Mardzeer gespecialiseerd. Men >e Woer kennis maken onder- brevetflgr met de internationale gdliteratuur omtrent de Zeelst dheid. Deze ekspositie, een jagen cum °P dit 9ebied werd in' itoux, icht door de stedelijke ir am: gdbiblioteek in samenwer- zet ei g met de Vlaamse vereni- overw g van biblioteek en archief- "n 'jntrsonee'' "n var)^61'1 van Onderwijs en e Wol Ituur, de h. Van den Eede loenin ende de tentoonstelling in werk limistische woorden. Daar 't lar het de jeugd aangaat kan .lemen ,n njet optimistisch genoeg i. Spreker belichtte het initia- tocht' tot c*06' hee^ aan" 1 respc^tvandejeu9d'9e'ezerste km e kksn, niet alleen wat betreft delde beschikbare boeken in de Samen ilsterse jeugdbiblioteek. Hier he d< jgt de jeugd inderdaad ruim- ent e 100ts de gelegenheid infor- irevet- itie op te dóen op het gebied n de wereldliteratuur in ver- nd met de Oudheid, i Aalsterse jeugdbiblioteek ót een grote verscheiden- id aan jeugdboeken, de irgierige lezertjes en lezers nnen zich daar maximaal tplooien. Lezen is voor de igd een goed onderricht, een 3) g gelijke voorbereiding tot een ardaf rdere levensloop. >rt Dt aarom de Oudheid zich nu in lunde vorm van jeugdboeken in de Baa Isterse Belfortzaal nestelt, is 8 - 9 ikkelijk te begrijpen. Dit uni- Cacti13661 tema heeft ten allen e w. Ie in alle landen en in alle en onze jeugd aangespro- in. Leer- en leeslust om de irgane glorie te leren kennen, e wereld van goden en hel- I n wakkert de fantasie van ize kinderen sterk aan. Ze le- n erbij nadenken, vergelij- ïgen treffen, konklusies ma in. heer Van den Eede verge- |0 ek terecht zijn jeugd met de riendaagsetijd. Daar waar in de a tijd karige uitgaven de le- n KW rs moesten bevredigen is met ar nu een immense ver- 2 res( iheidenheid. heei de Belfortzaal liggen 280 >eken uit 28 landen in 12 ta- De bedoeling van deze 'tentoonstelling is meer geïnte- sseerden naar de jeugdbi- oteek te trekken. Inderdaad Aalsterse jeugdbiblioteek ischikt over tienduizend boe- in evenredig verdeeld voor kleinste lezer en de rijpere ugd. chepen Van den Eede dankte heer Buyl, de dynamische lofdbibliotekaris en mevrouw eprez, de verantwoordelijke in de jeugdbiblioteek. Ook de heer J. Peereboom kreeg dankbetuigingen als grafikus en fotograaf; inderdaad, de tentoonstellingszaal is versierd met prachtige kleurenfoto's van de uitleenzaal, de aktivitei- ten en de jeugdige lezertjes. Ook H. Muys en zijn leerlingen werden in het dankwoord be trokken om hun grafische aan duidingen. Verheugende vast stelling is de samenwerking tussen de diverse stedelijke in stellingen. Op deze tentoonstelling is een folder te verkrijgen uitgegeven door de jeugdbiblioteeksektie van de Vlaamse Vereniging van Biblioteek-, Archief- en Dokumentatiepersoneel. Eveneens worden de bezoe kers aangenaam verrast op een film over Griekenland, Egypte en nog meer. De film voorstellingen werden mogelijk gemaakt door de diensten van het Ministerie van Nederlandse Kuituur. In een gesprek met de heer Buyl konden we het volgende vernemen. Deze tentoonstel ling komt uit München en werd in twee dagen tijd gerealizeerd. We kunnen de talrijke boeken indelen in drie kategorieën: deze uit de eigen Aalsterse bi blioteek, boeken uit München en een keuze '75 van de beste jeugdboeken. Deze tentoonstelling kunnen wij warm aanbevelen aan jong en oud. Inderdaad, de be schikbare folder vermeldt een serie zeer interessante jeugdli teratuur die mogelijk met de komende feestdagen een aan gename en leerrijke verrassing in geschenkpapier kan bevat ten. ROEL VAN DE PLAS AMAAI AMYLUM In de nacht van vrijdag op za terdag 15 november zijn te kwart na twaalf de machines van de vroegere Glucoseries Réunies, thans Amylum, stil gevallen. Alle omwonenden van Burcht straat en omgeving beleefden de rust van het aards paradijs. Dat duurde tot maandagmor gen 17 november te 6 uur. Sedert jaren geeft deze steeds maar uitbreidingnemende fa briek aanleiding tot allerlei klachten van geburen. De jongste maanden werd week na week een verhoging van het lawaai vastgesteld. Eens zal deze nijverheid verplicht wor den tot passende maatregelen om het geluid te isoleren. Waarom wachten? De Aalsterse kulturele organi satie van de CVP-Jongeren richtte vorig jaar van 21 tot 29 september een 9-daagse in i.v.m. leefmilieu, luchtvervui ling en lawaaihinder. Zij publi ceerde daarbij een lijst van fir ma's en bedrijven «zonder welke hun materiële en finan ciële steun we anders deze manifestatie niet zouden kun nen inrichten hebben». Die lijst werd gepubliceerd door de be stuursleden Van Besien, Kin dermans, Baert en Lam- brechts. Op de 23ste plaats staat vermeld: «Glucoseries Réunies»! POL DE PAEPE Eind vorige week ging een kontaktvergadering door tussen het stadsbestuur, de dekenij Kattestraat samen met architekt Van Herreweghe de ontwerper van het projekt van de Federale Immobiliën, volksvertegenwoordiger G. Willems, de h. J. De Boeckals afgevaardigde van staatssekretaris L. D'Haeseleer en de heren Goedleven en Van den Bossche van de Rijks dienst Monumenten- en Landschappenzorg. Deze laatsten deelden mee dat het voorstel tot rangschikking van de aan de H. Geestkapel aanpalende gebouwen en binnenkoeren, wel degelijk voor wijziging vatbaar is. Het ging er de rijksdienst om een ondoordachte en onlogische realisatie rondom de kapel te voorkomen. Een projekt dat zowel de hedendaagse bouw kunde en kultuurhistorische aspekten harmonieert zou een geldig alternatief vormen. Architekt Van Herreweghe wees er de vergadering op dat het bestaande projekt gepland werd naar een bestaand B.PA. dat een bouwhoogte van 20 m en een breedte van 20 m voor het Ridderstraatje voorziet. Schepen De Neve kantte zich tegen een verbreding van smalle straatjes, daar dit noch verkeersveilig, noch kommerci- eel opportuun is. Een grotere vloeroppen/lakte kan een minder aantal bouwlagen kompenseren aldus de schepen, die er tevens op wees dat het aangehaalde B.P.A. slechts een richt lijn is en geen juridische gevolgen heeft. De schepen wees er op dat het geplande polyvalent centrum in de Kattestraat niet los kan gezien worden van de plannen om het stadscentrum te herdenken, waarbij de Gróte Markt centraal staat, om te maken dat alle aspekten van het sociale leven beter op elkaar kunnen inspelen. door rde rfri. oorsj izins leder jaar schrijft de Vlaamse Toeristenbond een prijs uit ter aanmoediging van de nog le vende Vlaamse toneelauteurs. Wordt bekroond de persoon of de instelling die in de loop van het voorbije jaar het meest heeft bijgedragen tot de verto ning van hun werk. De V.T.B. zet alle toneelgezel schappen aan volgend jaar tij dig hun kandidatuur te stellen, vóór 15 juni. De jury bestaat ieder jaar, on der voorzitterschap van de heer Jozef Van Overstraeten, voorzitter van de V.T.B.uit het beheer van de Vereniging der Vlaamse Toneelauteurs. Na een ernstig beraad besloot de jury eenparig tot het bekro nen, reeds voor de tweede maal, van het Nieuw Vlaams Toneel De Waag, uit Antwer pen, dat zich vanaf zijn oprich ting, het propageren van Ne derlandstalig werk tot doel heeft i De prijs van 20.000 F zal op woensdag, 26 november, te 21 u., overhandigd worden aan het gezelschap door de voorzit ter van de VTB-VAB, tijdens de opvoering van het toneelstuk «Lieve Daddy» van Mireille Cottenjé. R.V.D.P. In Gijzegem kijkt men reeds weken uit naar de ontknoping van de domeinhistorie waarbij gemeentebestuur en de paters Oblaten gemoeid zijn. Toen de gemeente Gijzegem een gedeelte van het domein van de paters Oblaten had aangekocht om een sport- en rekreatiecentrum uit te bouwen kwam men voor één moeilijk heid te staan: het domein was enkel langs één kant bereik baar, nl. via de Schoorstraat. Velen waren van oordeel dat men ook langs de Kerkstraat een verbinding met het domein nodig had. De omweg langs de Driesstraat was voor velen te ver om het gemeentelijk terrein te bereiken. VOORSTEL Inde schoot van de gemeente raad njpte het plan om een tweede gedeelte van het do mein der Paters Oblaten aan te kopen, nl. datgene dat paalt aan de Kerkstraat en urbanis- tisch een eenheid vormt met het reeds aangekochte gedeel te. Men wou over dit gebied een verbindingsweg aanleg gen met het Sportcentrum. Doch dit voorstel viel niet in goede aarde bij het bestaande gewestplan achter. Ondanks dit gegeven wilde de gemeenteraad toch overgaan tot aankoop van het gedeelte. De paters Oblaten, die zich als rechtmatige eigenaars njet ge- konsulteerd wisten, steigerden heftig bij deze mogelijke aan koop. Waarom vijf miljoen (de mogelijke waarde van het aan te kopen terrein) uitgeven als men het gratis in bruikleen kan krijgen? Het is inderdaad reeds jaren dat de gebouwen op het aan te kopen domein zoals zaal de Kievit en het huwelijkskonsul- tatiebureau ter beschikking staan van de Gijzegemse be volking bevolking en men on gehinderd over de invalsweg- jes het sport- en rekreatiecen trum kan bereiken. Bij even tuele aankoop zou enkel het huis waarin de paters Oblaten nu verblijven kunnen afgebro ken worden. Het dispuut werd wat afgete kend toen een schatter het domein op een kleine drie mil joen taxeerde, bedrag dat door de paters te klein bevonden werd. Gevolg, men zou over gaan tot een gerechtelijke on- Aals ent dp) ET LANDSCHAP, DE BRUYCKER, BRONS EN EEN KADEAUTJE OOR MARIE ANTOINETTE aterdag 8 en zondag 9 november stelden twee veilinghuizen te list hun deuren open voor wat en wel een «eigen» publiek mag lemen. Het is nu immers al ge- ime tijd zo dat veilingen in de :bbel cwincie kunnen rekenen op fer- mte zoekers, verzamelaars, ls lorbijgangers, allen er op uit om m «koopje» op de kop te tikken, n er de rustieke sfeer mee in huis Ze brengen, er de fermette mee op A freuren. of zomaar., geldbeleg- ig. Schilderijen en beeldende 5t N inst vormen zeker niet de hoofd- ok, wel wordt voldoende aan- 1 B( icht geschonken aan het genre- 8 fiilderij, doeken die het moeten bben van gezelligheid, romanti- Aa tie impressies, huis- en keuken- fereeltjes, koeien in de wei,.in- isief de barokke gulden kader, rsele ettegenstaande de weinig klin- mde naam die deze schilderijen 3ost; Brt worden er toch fikse bedragen Jor neergelegd. werkelijkheid is deze spielerei "Jikla m gok en de kandidaat-koper uet er best aan enige kennis van iklaa a materie en commercieel inzicht an de orde van de dag te leggen il hij niet voor verrassingen ko- i len te staan. Als het eerste object het schavotje wordt geplaatst ordt de gok gespeeld en duurt net chel a lang als de voorraad strekt, de ele katalogus lang... aterdag 8 een namiddagveiling ij Galenj Lievens waar meubels, aasjes allerhande, posturen, Chi- ibei ase en Delftse teljoren en schilde- en eht hoogste woord voeren. Uit nze resultaten citeren wij wat algt: t eertigduizend frank werd de toe- -e 'jzingsprijs voor een Oud- empische staande klok mét da im: 1808, een prachtexemplaar. 9' horloges bereiken doorgaans an hoogte van 3 m. en zijn dus wel isrod aorbestemd om geplaatst te wor- w in grotere huizen, an massief koperen luchter, Lo- awijk XVI-stijl met 4'lampes Be iges' werd 36.000 F betaald. Met een groot romantisch doek «Ka- naalzicht» bereikte H. Rihoux (Dendermondse school) 21.000 F. Theo Praet's «Kerkinterieur», groot 55 x45 cm., werd bij45.000 F uit de veiling genomen. Bij de meubelen houden we het bij twee stuks: een schitterende Franse renaissance bibliotheekkast in notelaar met fronton: 42.000 F, een linnenkast Louis XIV in massief eik, 17e eeuw 55 000 F Liefhebbers van brons wedijveren nog steeds om hun favoriet stuk: 19 000 F voor een gepatineerd brons «Diana de jaagster» door Falguière, een buste van Jef Lam- beaux kreeg 17 000 F. EEn serie maatbekers in tin, gepoinceerd en getekend kostte de koper 14 000 F. Soortgelijke bekers zijn meestal afkomstig uit Noord-Frankrijk, En geland of Holland en werden ge bruikt voor het afmeten van alco hol. Dat dus wat Galerij Lievens, Rid derstraat 36, betreft. Bij Galerij Van de Steen nu, nemen we de etsen van Jules De Bruycker als uitgangspunt, De Bruycker aan wie Galerij De Vuyst te Lokeren meermaals de aandacht vestigde door een niet onbelangrijk aantal etsen op te nemen bij haar veilin gen, en niet in het minst door de De Bruycker tentoonstelling vorig jaar van de Gentenaar, en Gentenaar was hij zeer zeker, meer dan wie ook en het grauwe, harde Gent in het begin der jaren 1900 was geen stad voor het impressionisme en De Bruycker ging dan ook zijn ei gen gang. Ensor en Jakob Smits hebben zich ook boven het im pressionisme weten te verheffen Uit de donkere sloppen en steegjes steeg de monumentaliteit van de stad met haar vele torens, een de cor van eeuwenoude tijden, de fa brieksstad met zijn dokken, zijn kloosters en begijnhoven waarin een woelig proletariaat zich mani festeert. En het zijn precies dié be elden van dèt Gent dat De Bruyc ker in zijn oeuvre heeft vastgelegd. Voor wie het werk van de kunste- naaqnog niet kent wacht een boei ende wereld. De prijzenDe oogst 1916) haalde 38.000 F, Les Sceptiques 50.000 F. Ook de ets «Het huis Jan Palfijn» kreeg dit bedrag toegewezen De «Marktdag te Gent» was goed voor 30.000 F Op een lager prijsniveau lagen de «Rolweg te Brugge» met 24.000 F en de «St.-Niklaaskerk»: 12.000 F. Twee steendrukken van een inte rieur van de St-Niklaaskerk, niet representatief te noemen voor het werk van De Bruycker kregen 7.000 F. «Mensen van bij ons» tenslotte kreeg 11.000 F. De vei ling kende een paar hoogtepunten waaronder 4 impressionistische schilderijen, eertijds tentoonges teld in de Royal Academy in Lon don. Van de «paardenschilder» Samuel Edmond Walleer werd het «Afscheid» uit 1898 140.000 F. be taald, het globaal resultaat van deze vier werd 226.000 F. Omdat de veilingmeester een ets van En sor ze op 50.000 F had gelimiteerd werd ze uit de veiling genomen, evenzo bij Dali, de ets «French Re volution» bij 15.000 F. Voor een groot Winterlandshcap van C. Pa- ta, Franse school 1870, werd grif 60.000 F neergeteld. Het is mis schien even goed de gewone prij zen te vermelden die voor minder gekende artiesten werden betaald Nemen we bijv. een jeugdwerk van Herman Verbaere, een zicht op Schellebelle: 18.000 F. Een ets van Jan De Cooman: 7.500 F, 34 000 F. voor «De guitige kunste naar» van Pierre Delcour. Hoge verwachtingen waren er ook voor het grote brons 1,15 m hoog door Jef (broer van Jules) Lam- beaux. Hij kreeg 70.000 F. Dit is dan meteen ook een type voorbeeld van de grote hoeveel heden bronzen skulpturen die vanaf het midden van de 19e eeuw werden gegoten met als belang rijkste inspiratiebron de voregere beelden uit de Griekse oudheid. Nog brons: een brons Mariothon: 36.000 F, een Pradier «Moeder en Kind» 20.000 F. Een cartel Boulle met inlegwerk schildpad door Martinot, aan het hof van Louis XV: 50.000 F. Ook een grote kollektie Chinees en Ja pans ivoren beeldjes was deze keer van de partij, voor twee figu ren 30 cm.) met voet werd 85.000 F betaald. Wanneer de meubelen worden aangedragen gaan de pnjzen algauw de hoogte in. Twee neo-renaissance kasten, duidelijk een produkt van de Me- chelse meubelindustrie uit de tweede helft van de 19de eeuw veranderden van eigenaar voor 55 000 F. De degelijkheid die der gelijke meubelen siert maken hen echter tot een «waardevaste» in vestering. Twee zeldzame boulle vitrines Napoleon III met inleg van schildpad kregen 65.000 F. De dou van de dag werd de 135.000 F. voor 2 unieke Sèvres vazen, indertijd opgedragen door de familie, wiens inboedel hier ge veild werd, aan Koningin Marie An toinette. Wij verlaten even voor het laatste nummer (550) de zaal en be schouwen het als een eer het er zes uur uitgehouden te hebben tussen het zenuwachtig en rumoe rig publiek met de veilingmeester vooraan die bedragen de zaal in slingert over verschuivende stoe len, over de meedeinende hoofd- enmassa, de habituees en de ver kenners die allen de hals even de hoogte in gooien om een glimp van het object op te kunnen vangen. Afspraak over veertien dagen, bij de veiling bij faling der firma «Car men». Ook even vermelden dat de Galerij een informatiekrant uitgeeft «On der de hamer» BEIanastelleden kunnen dit aanvragen: Galenj H. Van de Steen. Leo de Béthune- laan, 10. PAUL BALMAN teigening. Dit kulminatiepunt bereikt, kwamen de tongen van de Gijzegemse inwoners los. Welke beweegredenen zaten achter de beslissing van de gemeenteraad? Is er een al ternatief mogelijk? enz ALTERNATIEF Dit zou bestaan in het verlen gen van de reeds bestaande Meirweg aiover de aanpalende landerijen tot het sport- en re kreatiecentrum. De verkoop door de huidige eigenaar is geen enkel probleem. De aan te leggen verbindingsweg is makkelijk uit te voeren. De grond is er geëffend en de overbrugging van het beekje stelt geen enkel probleem. Deze alternatieve oplossing zal geen half miljoen kosten en is een ideale verbinding van het dorp tot het centrum Op de gemeenteraadszitting van vrijdag 21 november valt de uiteindelijke beslissing over deze zaak. D. DAELEMANS De Wetgeving op de Ruimte lijke Ordening en de stede- bouw voorziet in haar artikel 1 (Wet van 29 maart 1962) «dat het land, de streken, de gewes ten en gemeenten worden vastgelegd in de ruimtelijke or dening van plannen. Die ordening wordt ontworpen zowel uit ekonomisch, sociaal en estetisch oogpunt als met het doel 's lands natuurschoon te bewaren». In artikel 12 wordt vermeld wat de gewestplannen bevatten: 1 De aanduiding van de be staande toestand 2. De maatregelen van aan leg, vereist om te voldoen aan de ekonomische en so ciale behoeften van het ge west; 3. De maatregelen ter verbe tering van het net der voor naamste verkeerswegen. Het kan eveneens bevatten: 1Algemene voorschriften van estetische aard. 2. Geheel of ten dele de zaken die in een gemeentelijk al gemeen plan zijn opgeno men overeenkomstig de navolgende opsommingen. HISTORIEK De te volgen procedure tot het opmaken van een gewestplan wordt vastgesteld in art. 9 van de wet van 29.3.1962. «Het ontwerp-plan wordt opge maakt door tussenkomst van de minister. Deze wijst na raadple ging van de Bestendige Deputatie van de bij het ontwerp betrokken provincies, de natuurlijke dan wel privaat- of publiekrechterlijke personen aan die hij met het op maken van dat ontwerp belast. Tot het uitwerken van het Ge westplan Aalst-Ninove - Ge- raardsbergen - Zottegem werd be sloten bij Koninklijk Besluit van 7 mei 1965 (dus meer dan 10 jaar geleden). Bij kontrakt werd door het Be stuur van de Stedebouw en de Ruimtelijke Ordening aan gespe cialiseerde studiegroepen de opd racht gegeven een studie te maken die moest leiden tot de ontwerpen van gewestplannen. De uitwer king van het Gewestplan Aalst- Ninove, enz. werd bij kontrakt van 8.12.1966 door de Belgische Staat opgedragen aan het Onder zoekscentrum voor Ruimtelijke Ordening van de Katolieke Uni versiteit te Leuven en het Studie centrum voor Regionale Ontwik keling v z w. aan de Universiteit te Gent. Na bijna vier jaar studie, planning en overleg verscheen eigenlijk in 1970 het eerste voorontwerp Ge westplan. Het duurde dan nogmaals tot 15 oktober 1974 vooraleer het gewij zigd voorontwerp Gewestplan naar de gemeentebesturen ver stuurd werd voor een laatste kon- sultatie vooraleer het Ontwerp Gewestplan bij ministerieel be sluit te bekrachtigen. Dit Ministerieel Besluit werd dan op 9 mei 1975 getroffen door Staatssekretaris Luc Dhoore. Het duurde dan nog enkele maanden, en dit wegens, volgens ingewijde bron, de vele innerlijke moeilijk heden en vergissingen die op het eigenlijke ontwerp Gewestplan vermeld waren, vooraleerhet plan dan voor publikatie vrijgegeven werd. Voor de nu te volgen procedure wordt opnieuw naar art. 9 van de Wet op de Stedebouw en de Ruim telijke Ordening verwezen. Dit zegt: «Hel ontwerp wordt voorlopig vastgesteld door de Minister, die de Gouverneur van de provincie belast met de zorg van een open baar onderzoek. Dit wordt aange kondigd door aanplakking in elke van de bij het streekplan betrok ken gemeenten, door een bericht dat driemaal in het Belgisch Staatsblad verschijnt, in drie bla den van de hoofdstad en zo moge lijk, in drie bladen van de streek, alsmede door een bericht dat driemaal door het Nationaal Insti tuut voor Radio-Omroep wordt uitgezonden.» Voor het Gewest Aalst versche nen die berichten een eerste maal op zaterdag 8 november 1975. Daarin is vermeld dat het open baar onderzoek plaats heeft van 1 december 1975 tot 28 februari 1976. Iedere Belg kan gedurende deze drie maanden bezwaren indienen. De bezwaren en opmerkingen moeten voor het einde van de ter mijn van drie maanden schriftelijk ter kennis gebracht worden van de Goeverneur. De Bestendige De putatie van elk der betrokken pro vincies en de gemeenteraad van elk der betrokken gemeenten die nen de Gouverneur van advies binnen de zestig dagen na het einde van de bovenvermelde ter mijn. Indien de bestendige depu tatie of de gemeenteraad binnen die termijn geen advies geven, worden zij geacht een gunstig ad vies te hebben uitgebracht. Het ontwerpplan wordt samen met de bezwaren, opmerkingen en ad viezen voorgelegd aan de Regio nale Kommissie van advies, die advies uitbrengt binnen de 90 da gen na ontvangst van het dossier. Het dossier wordt na het verstrij ken van de termijn, door de Gou verneur aan de minister-doorge zonden. De Koning stelt dan het plan vast nadat de Ministerraad erover be raadslaagd heeft. Wat voorziet het Ontwerpge- westplan voor de stad Aalst? Nu men reeds zowat 10 jaar ge werkt heeft aan het eigenlijke Ontwerp Gewestplan van Aalst, mag men als buitenstaander op zijn minst verwachten dat de be staande toestand volledig is aan geduid. Dit blijkt niet steeds h$t geval te zijn, integendeel. Het be ste voorbeeld hiervan zijn de ge bieden die voorzien zijn voor openbare nutsvoorzieningen (of ficiële gebouwen, scholen, ker ken enz Openbare nutsvoorzieningen De onvolledigheid van het Ont werp Gewestplan blijkt onmiddel lijk als men het centrum van Aalst in ogenschouw neemt. De ge bouwen van de Oude Pupillen school werden wel als openbaar dienstcentrum (lichtblauwe kleur) aangeduid, maar het ernaast gele gen stadhuiskomplex (gelegen tussen Grote Markt, Kattestraat en Kapellestraat) is men zomaar «vergeten». De aanduiding van de scholen is werkelijk zonderenige kennis van zaken gebeurd. In omvang en leerlingenaantal klein scholen als de Jongensschool aan de Moor- selbaan, het Sint-Gudula-instituut aan de St.-Gudulastraat en de Ste delijke Meisjesschool aan de Bin nenstraat werden wel aangeduid, maar de belangrijkste scholen van de stad zoals het Sint- Maartensinstituut, St.- Jozefskollege, Koninklijk Ate- neum, Koninklijk Lyceum enz werden zomaar over het hoofd gezien. Ofwel vermeldt men niets ofwel alles. In hetzelfde kader is het even on begrijpelijk dat men een terrein van verschillende hektaren, ge vormd door de Keizershallen en de erachter gelegen parking aan de Nicuwbeekstraat (eigendom van de stad) niet aanduidde, ter wijl men het gebied waar het tweede zwembad van Aalst zal gebouwd worden (aan de Ael- brechtlaan) reeds mooi afbaken de. Begrijpe wie kan. Woonzones woonuitbrei- dingszones Wat dadelijk opvalt bij het bekij ken van het zopas verschenen Ontwerp Gewestplan is de enorme oppervlakte die voorbe houden wordt aan woningbouw (rood of roodgearceerde kleur). De nog overblijvende open ruim ten van Aalst worden zomaar op geofferd aan de woonzones of aan de sociale huisvesting. Zo zijn woonuitbreidingszones voorzien aan het Bosveld (tussen Oude Dendermondse steenweg en Bo- termelkstraat), tussen Botermelk- straat en Rozendreef; tussen Af- fligemdreef en Immerzeeldreef, tussen Immerzeeldreef en grens met Erembodegem; en tussen de L. De Bethunelaan. Capucienen- laan en autosnelweg (achter het stedelijk kerkhof). Een aantal aanduidingen ervan zijn verant woord omdat er inderdaad sociale woonwijken gepland zijn, vb. op het Bosveld en op de gronden De BioleyMaar of het werkelijk no dig is er alle tussengelegen gron den als bouwzone aan te duiden blijft een open vraag. Wanneer en door wie zal dit allemaal volge bouwd worden? Nog onbegrijpelijker wordt het als men ziet dat men terug bouwzone voorziet daar waar het gewijzigd voorontwerp (nog geen jaar eer der gepubliceerd) landbouwzone gepland had bv. achter het stede lijk Kerkhof (gelegen tussen St.- Jobstraat, Capucienenlaan, L. De Bethunelaan en Hoezestraat) GROENGEBIEDEN Deze domeinen en parken, die werkelijk niet anders konden werden aangeduid als groenge bied op het nieuw Ontwerp Ge westplan vb. Osbroek - Stadspark Terlinden, Kasteel De Vits enz. Ook hier vinden wij echter enkele onbegrijpelijke nalatigheden. Waarom vergat men vb. het Do mein Schelfhout aan te duiden als parkzone daar waar men de Houtmarkt wel in het groen kleurde (meereen parking dan een park). Men vergete dan nog niet dat het Staatssekretaris Dhoore himself was die in laatste instantie ervoor gezorgd heeft dat dit domein van elke verkaveling gevrijwaard bleef. Een andere vraag die openblijft is het feit dat de hogere overheid zoals voor het Gewijzigd Voor ontwerp tenig de uitbreiding van het Astridpark (Klein Parkje) naar de Gentsesteenweg toe, vergat te vermelden. Anderzijds worden groenzones vermeld op plaatsen waar die op langere termijn niet zullen kunnen uitgevoerd worden vb. op de oude spoorwegbedding Aalst-Moorsel - Opwijk, waar men een invalsweg van Vilvoorde naar de Aelbrechtlaan plant. Ook het feit dat men de zuidelijke Ringlaan van Aalst dwars door de Osbroek tekent, lijkt weinig lo gisch. wil men dit gebied werke lijk als natuurgebied bewaren Alles bij elkaar kunnen wij formu leren dat dit Ontwerp-Gewestplan ondanks enkele verbeteringen tegenover het Gewijzigd Voor ontwerp Gewestplan nog heel wat gebreken en onnauwkeurigheden vermeldt die niet meer zouden mogen voorgekomen hebben. Vooral als men rekening houdt met het feit dat men reeds 10 jaar werkt aan deze plannen. Het lijkt nog meer onlogisch als men bedenkt dat voor dit ontwerp Gewestplan iemand verantwoor delijk is die onze streek en onze stad zeer goed kent. en waarop Staatssekretaris Dhoore zijn volle vertrouwen stelt Maar als men voor Aalst zelf reeds dergelijke opmerkingen kan formuleren, verbaast het niemand meer dat de gewone burger geen enkel ver trouwen stelt in de Gewestplan nen, ondanks dat zij bij ministeri eel besluit kracht van wet kregen. L. VAN DER HELST

De Voorpost | 1975 | | pagina 23