Vrije tribune v.u. K.P. B.S.P. C.V.P. P.V.V. 2 - 21-11-75 - De Voorpost De -eaaKtie heeft het recht deze teksten in te korten STADSSEKRETARIS CHRIS WILLEMS OVER «GEMEENTELIJKE AUTONOMIE» deel 1 Recentelijk gaf stadssekretaris Chris Willems een belangwekkende spreekbeurt te Aalst over -gemeentelijke autonomie'Hel hoeft geen betoog dat inzonder heid nu het fusie-probleem aan de orde van de dag is, deze voordracht heel wat interesse opwekte. We hebben dan ook gemeend deze causerie in een viertal afleveringen voor onze lezers op deze pagina te moeten brengen. VER WOORDENSCHAT NIEUWEN, DIANE Diane D'Haeseleer neemt me het artikel ten kwade, dat ik en kele weken geleden schreef over een interview van haar vader, L.D'Haeseleer, in het «Nieuw Aalsters Magazine». Dit is haar goed recht, maar opvallend in haar antwoord in de «Voorpost» van 7 november is, dat zij ongeveer de helft van haar twee volle kolommen no dig heeft, om de lezer te verkla ren wat haar vader, en zij zelf in een vroeger artikel, eigenlijk wel hebben bedoeld! In feite zou ik doodeenvoudig kunnen verwijzen naar wat ik in mijn vorig artikel heb geschre ven, want Diane brengt niets nieuws. Althans niet in het eer ste gedeelte van haar bijdrage, waar zij tracht aan te tonen dat de PW een sociale partij is en haar vader een sociale voor vechter. Omtrent dit laatste de puntjes op de i's: ik loochen niet dat L. D'Haeseleer^be paalde wetsvoorstellen of ontwerpen heeft opgesteld die sociale scherpe hoeken kon den afronden, MAAR ik on derstreep STEEDS IN HET RAAM VAN HET REGIME, ZONDER DE MACHTHEB BERS PIJN .TE DOEN, OF HEN IN HUN MACHT AAN TE TASTEN En daarmee zit ik dan volop in de tweede helft van haar be toog. Volgens Diane wensen wij, kommunisten, de socialis ten en niet het minst Debunne, de ineenstorting van het kapita lisme, en DAAROM willen wij het ontwrichten. Wij willen de oprichting van wat zij «een kol- lektivistisch stelsel» noemt, terwijl de PW een maatschap pij wenst waarin loon naar wer ken wordt gegeven en die vrij is van iedere klassentegenstel ling. Trouwens, zij is er van overtuigd, dat de meerderheid van de man in de straat te vin den is voor een loonmatiging met werkzekerheid als waar borg. De arbeiders zijn zich bewust van de noodzaak van het behoud van het konkurren- tievermogen der ondernemin gen Zoals ook Houthuys van het ACV, zo voegt zij er aan toe. Ik geloof niet dat we Diane zul len verwonderen zij weet wel beter wanneer we zeg gen dat we niets willen ont wrichten of doen ineenstorten. Wij willen WEL en daar staan we op het kapitalis tisch stelsel dat steeds nieuwe krisissen kent waarvan de wer kers de hardste klappen krij gen, omvormen tot een stelsel dat de werkers waarborgen biedt. Kollektivistisch? Dat woord haalt Diane uit de oude doos van al wie en wat anti socialistisch en anti- kommunistisch was. Zij zal haar woordenschat moeten vernieuwen. Maar wij willen in derdaad ekonomische en poli tieke kontrole van de arbeider sbeweging op wat de geldmuur onderneemt, wij willen de gel dmuur de laan uitsturen waar hij tekort schiet, en wij willen een einde stellen aan zijn prak tijken waar hij de gemeen schap bednegt. Denken we maar eens aan de schandalen met geldspekulatie (Bank van Brussel), en frauduleuze kapi- taalsuitvoer (Bank Lambert), die het land tientallen miljarden hebben gekost! Trouwens, de geldmuur is lang zo vies niet van de kollektiviteit (de gemeenschap) vermits hij langsom meer op de gelden ervan (kredieten, subsidies, vrijstelling van belastingen en sociale vergoedingen) beroep doet. Maar dan ZONDER KONTROLE natuurlijk! De vrijheid? Waarom met een of ander land kortten aansleu- ren? Ten eerste, zouden we over de voor- en nadelen een flink debat kunnen houden, maar daar gaat het in onze po lemiek niet om, maar OM ONS LAND; ten tweede, willen wij, kommunisten, vertrekkend van ons land, zijn tradities en de wil van zijn bevolking, tot hervor mingen komen; en ten derde, krijgt die vrijheid wel harde no ten te kraken, op het ogenblik dat de CVP-PW-regering geen parlementaire debatten meer duldt, de kollektieve (weer dat woord) arbeidsover eenkomsten doodeenvoudig voor negen maanden wil be vriezen, en patroons en arbei ders met speciale belastingen wil straffen die tot een andere en betere arbeidsovereen komst zouden komen! De klassen, Diane D'Haese leer, dat is niet iets dat wij heb ben uitgevonden. DAT IS EEN OBJEKTIEVE REALITEIT. En die klassen botsen, wanneer de uitgebuitenen zijn eisen stelt aan de uitbuiter die steeds meer wil. Blijkbaar aanvaardt de bewuste man in de straat de loonmatiging niet, en indien het vandaag nog niet de meerder heid zou zijn, dan zal het mor gen zo zijn. Die meerderheid zich zien vormen jaagt de CVP-PW-regering angst aan. Vandaar de pogingen zoals Diane dit doet door Houthuys tegenover Debunne te stellen om het vakbondsfront te verdelen. De PW wenst dit en de PW wenst dat? Och kom, feiten zijn sterker dan woorden, zelfs woorden van een staatssekre- taris en zijn dochter kandidaat-opvolgster bij de genade van haar geboorte. De PW is op dit ogenblik de harde havikken-kern in een regering die de politiek tracht door te voeren van het kapitalisme in algemene krisis. Het is de his torische rol van de arbeider sbeweging haar dit vandaag zoals gisteren te beletten. En wij geven Diane ons woord, dat wij daaromtrent ons best zullen doen. RAY DE SMET FUZIES EN DEMOKRATIE Er is tijdens het oeverloos fuzie-debat in het Parlement veel gesproken over demo- kratie. Ook de kranten hebben hun duit in het zakje gedaan. Volgens de opposi tie wordt de demokratie de nek omgewrongen door een zo omvangrijk ontwerp als dit i.v.m. de fuzies niet te laten amenderen en van de parlementairen te eisen dat ze het in zijn geheel zouden aanvaarden of verwerpen. Volgens de regeringspartij en en de hen goedgezinde kranten wordt de demokra tie vooral geweld aangedaan door de parlementaire ob- struktie van de oppositie partijen in het Parlement. Laten we ernstig zijn. Ob- struktie-technieken in het Parlement zijn vanzelfspre kend niet sympatiek. Ook de oppositie-partijen weten dat. Maar laat diegenen die daarover nu moord en brand schreeuwen mij eens uit leggen wat de oppositie anders te doen staat? Wat kan de oppositie aanvangen tegen het weigeren van hun amendementen? Wat moet de oppositie doen? Zich als kalveren lateren afslachten? Wie doet de demokratie geweld aan? De oppositie die het reglement uitput en het de regering op alle mogelijke manieren - maar steeds binnen de grenzen van het reglement - moeilijk maakt? Of een regering die haar eigen meerderheid de mond snoert en haar parle mentairen een tuchtstem- ming oplegt? Want laat ons eerlijk zijn: ook in de regeringspartijen zitten heel wat mensen die het fusie- ontwerp van minisier Michel met veel plezier zouden kelderen. Hun mening mag echter niet aan bod komen. Hun partijbestuur heeft be slist en daarmee basta! En alhoewel er voor de plannen van minister Michel in feite geen parlementaire meer derheid bestaat, zullen de schapen toch allemaal braafjes in de partij-schaap stal blijven en het plan Michel bij meerderheid goedkeuren. Als we ons vergissen - het is dinsdag avond 18 november - zullen we het hier nederig komen bekennen... Op de hierboven beschreven wijze zal de minderheid een meederheid worden. Vele honderden gemeenten ver dwijnen volgend jaar van de administratieve kaart van België. Behalve hier en daar een uitzondering, zoals Ede- gem bv., waar premier Tindemans woont; of Hove bv., waar CVP-parlementair Swaelen woontof Essen De eerste vraag van elk gemeentebe leid is deze van de afbakening van het eigen werkterrein volgens de begrip pen en de regels van de zogenaamde gemeentelijke autonomie. Men kan doorgaans wel vermoeden wat de gemeentelijke autonomie zou kunnen betekenen, men voelt wellicht ook aan wat de autonomie zoal kan vergroten, of bedreigen of doen in krimpen. Maar boven vermoedens en gevoelens is zeker voor hen die politiek op gemeentelijk vlak willen bedrijven of begrijpen een akkurate kennis van de zaken te verkiezen. Deze kennis zal hen doen inzien of de gemeenten in het algemeen en de eigen gemeente in het bijzonder nu werkelijk over vol doende autonomie beschikken; of zij met te veel atonoom te regelen mate ries toegespeeld krijgen vanwege het centraal bestuur (ook dit is denkbaar) zodat zij deze taken niet meer aankun nen; of zij op het vlak van de (financië le) middelen wel voldoende uitgerust zijn om de gewenste autonomie in toepassing te brengen, enz Want de gemeentelijke autonomie is een zeer «levende», zich steeds wijzi gende aangelegenheid. Wat vandaag begrepen wordt binnen het aktieter- rein van de gemeentelijke autonomie, wordt er morgen uit genomen. Op het eerste gezicht zou men zich kunnen afvragen hoe het mogelijk is. Welnu dat komt omdat gemeentelijke auto nomie in rechtstreekse korrelatie staat met de begrippen «centraal gezag» en «algemeen belang». M.a.w naarge lang het centraal gezag minder taken voor eigen rekening neemt of naarge lang men een aantal zaken minder gaat verheffen tot aangelegenheden van al gemeen belang, zullen de gemeente besturen de autonome beslissingsbe- voegheid hebben om de materies zelf vrij te regelen. En omgekeerd Daaruit volgt dat maatschappijwijzi gingen, die men enerzijds volgens de regels van de gemeentelijke autono mie, volgens de inwerking van het centraal gezag en naar de princiepes van het algemeen belang telkens tracht te kanaliseren en te koördineren (daaruit volgt dat deze maatschappij wijzigingen) anderzijds steeds op nieuw de vraag kunnen doen oprijzen naar een herdenking van deze begrip pen en van hun toepassingsveld. Daarom spreekt men ook naargelang van het tijdstip en van de plaats over een «breed uitgesponnen» gemeente lijke autonomie in België rond het midden in de I9de eeuw. Terwijl men terecht zegt dat sindsdien gestadig een steeds grotere tendens waar te nemen is naar meer centralisatie, ten koste dus van de gemeentelijke autonomie. Precies ook omdat zoals wij zagen de gemeentelijke autonomie met elk maatschappijwijziging meeloopt, zal men nergens een afgelijnde defini tie vinden van dit begrip, met een limi tatieve opsomming erbij van de afge bakende terreinen van de gemeente lijke autonomie. Is dat slecht? Is dat goed? DEFINITIE: (benaderende omschrijving in de grondwet) Laat ons om te beginnen nagaan waar wij bij gebreke aan een duidelijke de finitie in de wet, niettemin een bena derende omschrijving kunnen vinden van de «gemeentelijke autonomie». Voor wat België op dit ogenblik be treft zijn alle auteurs het erover eens dat een aanwijzing te vinden is van het begrip gemeentelijke autonomie in de artiekelen 31 en 108 van de grondwet. In artikel 31 wordt bepaald: «de uit sluitende gemeentelijke belangen worden geregeld door de gemeentera den volgens de beginselen vastgelegd in de grondwet». In verband met dit artikel 31 zegt een zekere rechtsgeleerde, met name Buttgenbach, dat bijgevolg alle on derwerpen tot de gemeentelijke be voegdheid behoren, die de gemeente lijke overiieid zich meent te moeten toeeigenen voor zover deze macht door de grondwet of andere wet aan geen andere autoriteit is toegekend. Waauit hij dan afleidt: 1 dat de wetgever alle vrijheid heeft om de uitgestrektheid van de gemeen telijke bevoegdheden te beknotten. 2. dat. buiten voornoemd voorbe houd, de gemeente op om het even welk terrein mag optreden. Ik moet er hier onmiddellijk aan toe voegen dat men toen, bij het stemmen van de grondwet en van de gemeente wet, zeer erg gesteld was op de ge meentelijke autonomie. Men zag pas het menselijke individu gewaarborgd in zijn rechten en vrijheden, wanneer deze kon leven in de mensengemeen schap bij uitstek, de gemeente, die op haar beurt voldoende vrij en autonoom diende te kunnen optreden. Zonder moeite en zonder discussie werd der halve het artikel 31 van de grondwet aangenomen. Meer nog, uit het rapport van de ver slaggever, dhr Raikem. uitbracht in de zitting van 23.12.1830, over de werkzaamheden van de kommissie, blijkt duidelijk dat oorspronkelijk, naast de drie traditionele machten (wetgevende, uitvoerende en gerech telijke macht) de gemeentelijke en provinciale bevoegdheden als een vierde macht werden beschouwd. De heer Raikem zei onder meer het volgende: «Het ontwerp, dat U wordt voorge steld, heeft de dne machten ingesteld en de ontwerpers hebben daarenboven gemeend dat het nuttig was het be staan te erkennen van een vierde macht, namelijk de provinciale en gemeentelijke macht. Men heeft immers gemeend dat de wetgevende macht niet mocht tussen komen in de zaken van provinciaal of gemeentelijk belang; en men heeft van de andere kant ook gemeend dat het gevaarlijk zou zijn deze aangelegen heden over te laten aan het staatshoofd en bijgevolg aan de ondergeschikte agenten van de uitvoerende macht. Men heeft gemeend ze te moeten toe vertrouwen aan raden die, dank zij hun nauw contact met de belangheb bende bevolking, best zelf uitmaken wat van lokaal belang is. Maar door het feit dat dergelijke in stellingen zeer vatbaar zijn voor wij zigingen. heeft men gemeend de reg lementering tussen wat van provin ciale of gemeentelijke belang en wat van akgemeen belang is aan de wetge ver te moeten toevertrouwen. De wetgever zal de schikkingen moe ten nemen die het zullen verhinderen dat het algemeen belang wordt op geofferd aan het lokaal belang» aldus de verslaggever Raikem. Tot zover artikel 31 van de grondwet. Ik zei reeds dat er nog een tweede grondwetsartikel handelt over de ge meentelijke autonomie namelijk arti kel 108. Blijkens dit artikel heeft de grondwet gever willen bewerken dat de gemeen ten aan eventuele willekeur van de uitvoerende macht werden onttrok ken, en droeg hij daarom de regeling van de gemeentelijke instellingen op aan de wetgever. Deze laatste diende nog steeds krachtens de grondwet gever bij deze taak de volgende princiepen te eerbiedigen; en dan volgt een opsomming van 6 princie pen waarvan ons hier voornamelijk het 2de interesseert: namelijk het prin ciep dat de uitsluitend gemeentelijke belangen door de gemeenteraad wor den geregeld, behoudens goedkeurin gen van de beslissingen van de ge meenteraad in de gevallen en op de wijze bepaald door de wet. Prof Mast beoordeelt deze tekst als volgt: Binnen de sfeer der gemeentelijke belangen is de gemeenteraad be voegd, telkens de wet niet het tegen deel zegt. Ter voldoening aan het princiep van de gemeentelijke auto nomie, handelt de raad uit eigen be weging zonder dat een andere macht in zijn plaats mag treden Het Hof van Kassatie heeft in vol gende bewoordingen de gemeente lijke autonomie omschreven: «Het Centraal gezag dient zich van alle inmenging te onthouden zolang het gemeentebestuur niet buiten zijn bevoegdheid treedt en niet in strijd komt met het algemeen belang». In Les Pandectes Beiges Tome II V° Autonomies vinden we de vol gende omschrijving: «Als men afgaat op de etymologische samenstelling van het woord «auto nomie» betekent deze term de boven enige twijfel staande onafhankelijk heid van een lichaam dat zijn eigen wenen maaktIn de taal echter van ons nationaal recht komt dit woord niet voor als de uitdrukking van een onom stootbare werkelijkheid. Immers, als men bij ons bijvoorbeeld,, over ge meentelijke autonomie spreekt heeft men het in wezen enkel over een on gedefinieerde onafhankelijkheid van de gemeente tegenover de staat; geen enkele wettekst bepaalt op een exacte wijze de bewuste gemeentelijke auto nomie; enkel vanuit allerhande wet teksten kan men bij benadering de idee die schuil gaat achter dit begrip «ge meentelijke autonomie» gaan afleiden bv., waar CVP-kamerlid Suyckerbuyck burgemees ter isof Vosselaar bv.waar PVV-Kamerlid De Clerca P. burgemeester is; of Polen bv., waar PVV-senator Poortmans burgemeester is enz.... De Faluintjes-gemeenten worden volgend jaar dus afgeschaft ten voordele van een gróóóót-Aalst en tot meerdere ere en profijt van de toekomstige burgemees ter ervan! Het amendement Van Hoorick (BSP) ertoe strekkende Moorsel-Mel- dert-Baardegem als zelf standige en leefbare ge- strekkende Moorsel-Mel- dert-Baardegem als zelf standige en leefbare ge meente samen te voegen, gaat de parlementaire scheurmand in. En het amendement van dr. Van Leemputten (VU) ertoe strekkende de vier Faluin- tjesgemeenten (de drie voor noemde en Herdersem) tot een levenskrachtige en lan delijke gemeente samen te voegen, gaat diezelfde Scheurmand in. Alhoewel de absolute meerderheid van Moorsel, Meldert, Baar- degem en Herdersem tegen de aanhechting van Aalst gekant is! Maar welke CVP- of PVV-parlementair trekt zich daar iets van aan? Willy Cobbaut PARTIJDIGE FUSIES VAN GEMEENTEN AFBRAAK VAN DE UNIVERSITEITEN AFWENTELING VAN DE CRISIS OP DE WERKNEMERS De politiek van de regering en vandeC.V.P. -P.V.V. is in bot sing gekomen met drie belang rijke delen van de bevolking: met de gemeentenaren op het stuk van de opgedrongen fusies van gemeenten, met de universiteiten in zake het verminderen van hun werkingsmogelijkheden; met de arbeiders, bedien den en kaders van de onder nemingen en van de openbare diensten aangaande de loon stop. Het resultaat is dan ook dat op verschillende plaatsen door gemeentelijke mandatarissen en hun bevolking wordt gema nifesteerd tegen de fusieont- werpwet van de regering, dat professoren, wetenschappelijk personeel en studenten van de universiteiten in betogingen op straat komen en dat tenslotte felle reakties van de wereld van de arbeid zijn te verwachten. 1. PARTIJDIGE FUSIES VAN GEMEENTEN Vorige en ook nog deze week hebben de Socialisten in de Kamer een uitputtend gevecht geleverd tegen de partijdige wijze waarop de regering en haar meerderheid de samen voeging van gemeenten door drukt. De regering deed dit soms tegen de grondwet in. Zij heeft het amenderingsrecht van de volksvertegenwoordi ging verkracht. Zij heeft in de meeste gevallen geen reke ning gehouden met de uit spraak van de gemeenten zelf, wel met de politieke wensen van ministers, staatssecreta rissen en arrondissementele secretariaten van de partijen die haar steunen Om maar een paar voorbeelden te ge ven. Edegem en Hove zijn twee aanpalende gemeenten met elk minder dan 10,000 in woners. Deze ontsnappen aan de fusie. De eerste is de ge meente van de Eerste Minister, de tweede deze van een C.V.P. volksvertegenwoordiger - bur gemeester Andere C.V.P. - volksvertegenwoordigers wer den van de Kamertribune weg- gejouwd toen zij over de fusies kwamen spreken terwijl hun gemeente, waarvan zij burge meesterzijn, niet gefusioneerd wordt. Moorsel, Meldert en Baardegem daarentegen om maar een voorbeeld uit hon derden te nemen, konden geen eigen fusie bekomen, zoals honderden andere gemeenten willekeurig worden behandeld in de fusiewet. Het is thans voor iedereen duidelijk hoe er door de regering werd tewerk gegaan met twee maten en twee gewichten. AFBRAAK VAN ONZE UNI VERSITEITEN Even grof gaat de regering te werk met de kredieten voor de werking van de universiteiten, die zodanig worden besnoeid dat hun toekomst mede met het lot van vele wetenschappe lijke vorsers en met de demo cratisering van het hoger on derwijs op het spel worden ge zet. Vooral aan de jonge Vlaamse universiteit te Brus sel. de V U B., worden slagen onder de gordel toegebracht. Ook hier, zoals met de fusies, treedt een gemacaniseerde meerderheid in de Kamer als een stemmachine op die alle goedbedoelde amendementen van de oppositie wegstemt en naar geen rede wil luisteren. AFWENTELING VAN DE CRISIS OP DE WERKNE MERS Eerstdaags moet de regering voor het parlement komen met haar politiek van loonmatiging in het kader van wat zij «de of fers door iedereen te brengen» noemt. Men heeft reeds moe ten toegeven dat deze offes onbestaandeeian voor de divi denden van de kapitaalhou ders van de ondernemingen en dat zij oncontroleerbaar zijn voor wat de wijze beroepen be treft vooral ingevolge de fiskale fraude. Men kan evenmin vol houden dat de lonen de be langrijkste faktor zijn in het probleem van de competitiviteit van de Belgische ondernemin gen op de buitenlandse markt in de E.E.G., vermits zij het loonniveau van Duitsland en Nederland, onze belangrijkste concurrenten, niet overschrij den en vermits de aflossing van de investeringen in bedrijf- suitrusting in vele gevallen een belangrijker faktor in de prijs vorming uitmaken dan de lo nen. DE BS.P. AAN DE WIN NENDE HAND Een instituut voor opiniepeiling heeft zojuist de resultaten van haar enquête bekend ge maakt. Deze wijzen op een achteruitgang, van de rege ringspartijen, van de C.V.P. - P.S.C., deP V V - P.LP het R.W. en het hieraan verwante F.D.F.. De Socialisten daaren tegen versterken hun posities met, volgens deze peiling, een stemmenwinst van 0,8 t.h. Dit is maar een begin, want waar ook, in de gemeenten, aan de universiteiten en in de bedrijven gaan de ogen open. Bert Van Hoorick CVP 30 JAAR JONG Elders in dit blad hebt U wel licht het verslag gelezen van de herdenking van de dertigste verjaardag van de Christelijke Volkspartij in het Arrondisse ment Aalst. Herdenking die in het teken stond van een ont moeting tussen de pioniers van 1945-46 en de nieuwe, de jonge generatie. Een overzicht van wat de Christelijke Volkspartij in die 30 jaar gepresteerd heeft stemt ons enigszins tot nadenken. Als jonge mensen kunnen wij inderdaad niets dan bewonde ring hebben voor wat onze par tij op gemeentelijk, provinciaal en natioaal vlak tot stand heeft gebracht. Maar dat is ook heel normaal als wij bedenken dat de Christelijke Volkspartij een partij is die, gesteund op kriste- lijke principes, steeds een posi tief sociaal programma voor stond, dat alle klassen van de samenleving ten goede zou komen. Als wij de resultaten bekijken van wat de Christelijke Volk spartij tijdens die dertig jaar op de diverse terreinen van het maatschappelijke leven heeft verwezenlijkt (denken wij aan de realisaties op het vlak van de wegeninfrastruktuur, indus trievestiging, sociale woning bouw, ruimtelijke ordening, be jaardenbeleid, onderwijs, re- kreatie, enz enz -dan moeten wij toegeven dat zij trouw gebleven is aan de uni versele dimensie van haar grondfilosofie. De stempel die de Christelijke Volkspartij, gedurende die 30 jaar ook steeds de sterkste par tij, op het politieke leven heeft gedrukt is een duidelijk bewijs van de eeuwige vitaliteit die haar kenmerkt. Voor de jongsten uit de nieuwe partijgeneratie waren er dan ook redenen te over om geluk kig te zijn al de pioniers, en ze waren talrijk aanwezig, te kun nen ontmoeten. Voor de ra sechte CVP-jongeren zal 15 november 1975 een hoogdag uit de arrondissementele par- tijgèschiedenis blijven. Aan al deze mensen, die in zich de bezieling droegen om de fundamentele principes van de Christelijke Volkspartij in het leven van elke dag te verwerke lijken en die op die wijze enorm veel in dit arrondissement wis ten te realiseren, is de jonge CVP-generatie zeer veel dankbaarheid verschuldigd. Langs deze weg willen wij dan ook, in naam van alle CVP- jongeren van het Arrondisse ment Aalst, welgemeend onze dank zeggen. Voor ons zijn zij allemaal, zonder onderscheid, «bouwmeesters» die, op en kele gelukkige uitzonderingen na, hun taak hebben volbracht. Zij rekenen op de nieuwe ge neratie om de partij verder uit te bouwen en om het CVP- programma verder te verwe zenlijken. Zij hebben ons de weg ge toond. Wij danken hen oprecht daan/oor. Zij kunnen op ons rekenen! THEO VAN SANTEN Lid Arrond. Partijbestuur en geval per geval nagaan wat i AF wat wel behoort tot de gemeen autonomie hic et nunc». 'pp Dit waren dus 2 grondwetsartiki een paar beschouwingen m.b.t. naderende omschrijving van tj grip» gemeentelijke autonomie irvolg de hand daarvan kan men kort ire| g ten dat de gemeenten lokaal de v van bevoegdheid Inzitten bn voorde materies die door de w« AalS in de loop der jaren aan een >uw V< gezagsorgaan werden toevertro ee die door de uitvoerende mach het kader van haar voogdijbe heid over de gemeenten o j 9 3 bestuurlijke of gerechtelijke i jddel kolleges worden gelnterpretce ^ten; niet meer behorend tot de be\ heid van gemeenten volgens rende wetteksten of reglemente C Zo te horen kan men bijna va erder negatieve definitie gewagen v rwljl gemeentelijke autonomie als rht< «Gij gemeenten, kunt niet o even wat doen. Wij, wetgever )er^ gering, wij beslissen wat voo !UW e weggelegd en wat aan U onttn Qat wordt om het toe te vertrouwe andere gezagsorganen.- Men vindt deze chagrijnige opr ermC bij vele auteurs en praktijkmem »end€ feldhe Maar, naar mijn gevoel is d; s|e(jj( Igisch systeem, dat op het eers zicht weinig rationeel is, mis: n ®n toch wel goed te noemen Men de. vooreerst bedenken dat elke nau\ quj( rige opsomming van de materie v_ tot de bevoegdheid van de geme zouden dienen te behoren autorn leste voor effect zou hebben dat zij li )lg tief is. Terwijl volgens de Beljygrhe grondwet het toepassingsveld v gemeentelijke autonomie in be geen grenzen kent. In tegenst aertS met wat de Franse grondwet, p te deze van 1946 als de laatste 0ste 4.10.1958, voorschrijft:.... '4 meenten) worden vrij door gel gemeenteraadsleden bestuurd ïfSCr" voorwaarden die door de wet zi )0ndi paald». Zonder wet mag hier dus aaj gemeentelijk belang gepresui worden Bij ons daarentegen k princiepe alles van gemeentelij veral lang zijn. telkens de wet niet h }l er gengestelde zegt. Dit is veel soe| oakt En het moet voor Belgie gezegd ruj^ den dat de gemeentelijke auton tot op heden gerespecteerd wei in9®' tekent er zich een tendenz af in t leid S van een inkrimping van de sfe< arna uitsluitend gemeentelijk geacht 0|^s langen J elacl eit v« 9e o| Eyskens-Merlot. De soci euzei ten die in 1971 deze procet n de hebben uitgedacht, mi g<je zich vandaag belachelijk 0||<S| de regering Tindemans antwoordelijk te stellen een verplicht opgelegde w wijze. Meer nog de socialisten den vandaag door hun volmachtenwet in het ong gesteld. En dan klagen de ,alka' cialisten over aanslagen ofe o parlementaire demokratie machtmisbruik wanneer ze deze werkwijze enkele j<:omi terng aan het parlement h L ben opgelegd. Maar de so |e|an listen willen voortgezette a en achten het klimaat gun voor politieke agitatie zoal <erd odig 'jet ké het os C ver i red ijke de zestiger jaren. Ze heb |erm een vuur aangestoken bij >1"^' meteenjerpvanburgemee 'omi of schepen omgorde mandi ien k rissen. Men heeft de indruk dat sa listische leiders hun zelfh»r heersing verloren hebben.jV t TV bracht ons een uittrel rs van het spektakel, dat Uv diepste punt is van de pa mentaire geschiedenis. P lementaire woordvoerders zich niet kunnen losmaken1 de kleinzielige mentaliteit van de politieke frustraties En dat alles op een ogen dat we staan voor één van meest grondige hervormini van ons land, namelijk de fi van de gemeenten tot grol en sterkere leefbare eer den. Een debat over een grootse hervorming zou veel hoogstaander moe zijn. Het gaat om de eisen de diensten die morgen de woners van een gemeente' 1975 kunnen stellen. Hetg om de diensten als kultil dida sport en ontspanning. Hetg om de leefbaarheid, de au In Ai door geer and( dan een Doo num som fees richt We vast hun dev nav; Vee ajuii met Wel FUSIERUZIE Waarschijnlijk beëindigt de Kamer deze week de fusiebe spreking met een stemming. Bespreking is veel gezegd. Het ganse debat heeft nooit de grond van de zaak geraakt. In het ganse debat kwam de mis noegdheid door van parle mentsleden die burgemees ters of schepenen zijn met dan overal een kritiek op de proce dure, bedoeld als vertragings manoeuvre. En het onlogische in het socia listische opzet is, dat de wet van 1971 waarop de regering steunt en die een ongewone procedure vooropstelt, het werk is van de gewezen socia listische minister Harmegnies ten tijde van de regering nomie van onze gemeenten Asst vooral om een belangrijke in het geheel van de hen ming van onze instellingen En misrekenen de sodalis en de VU zich niet wanneer het er op aanleggen het del beneden alles te voeren daarbij het parlement in <J krediet brengen? Het ver tegen de regering kleiner dan de oppositie v meent en recente opiniepei gen bewijzen dit. De duidelj houding van de regering wo door tweemaal zoveel al hangers als tegenstandersI getreden. De openbare opii is overtuigd dat de regerii doet wat ze kan en zich fi leent tot chantage. Daarc keurt dezelfde openbare ning dezen af die denken straatrumoer en buiten pari' mentaire politieke aktifl Daarom steunt de openbai opinie deze regering en ve wacht van haar spoedige b slissingen. Weti den de z navc kigv kree liers Ster Prin zich dit/ regc raar beq bijvl Keij kon lanc bijw Aal; sen Kei: van takt prir kroi ma DIANE D'HAESELEEI

De Voorpost | 1975 | | pagina 2