Baardegem: DE SPAANSE VLIEG PRO ARTE AALST UITMUNTEND PIANORECITAL DOOR MEIKO MIYAZAWA Hm* imi OPENINGSKONCERT PRO CIVITATE JONGE MUSICI IN HET DAGLICHT GEPLAATST VOORTAAN OOK ENGELS? FEESTKOMITEE PRAAT MET EXPOSANTEN JAARBEURS «LAAT BLIJDE WEERGALMEN» JUBILEERT fl De Voorpost-21-11-75- 9 erde n. I i, datfroeger, in de periode vóór en na de tweede wereldoorlog, zoudyaren er praktisch in elke gemeente niet alleen twee rivalise- nhe^ ende brouwers die elk een deel, een «partie» van de bevol- aanting achter hen wisten te scharen maar volgden daaruit ook ogischerwijze, als vaandeldragers, twee piuziekmaat- ichappijen met veel of minder middelen en talent. iioze jjj ejke fanfare) Qf harmonie, hoorde dan ook nog een «to- leelbond» en zo kon men de hele winterperiode van dorp tot lorp gaan vakken om al die scenische produkten eens te i iekijken. Aet het luwen van de dorpspolitieke hartstochten, het meer >ewust worden van een deel van de bevolking en daarna literaard niet het minst in het kader van de nakende fusies lijn, soms reeds lang, vele «toneelkringen» van het podium rerdwenen en een roemloze dood gestorven. |Vat dan toch overblijft, of herrijst, geeft inderdaad blijk van |en onverwoestbare vitaliteit, een innerlijke drang eigen aan Ie Vlaming om ook bij middel van toneelopvoeringen zich te (unnen uitleven. IOOP IN j>E TOEKOMST ten dergelijke groep is dan ook e Baardegem «Hoop in de Toekomst», een inderdaad pnge, jeugdige groep die zich t/il aandienen als een heraut an het toneelleven in onze Ireek. 'erleden jaar kenden ze reeds !en onvermoed sukses met lun opvoeringen van «Oud- leidelberg» die ze dan be loonden met een trip naar het ;hte Duitse Heidelberg waar Li de archieven op het stadhuis e Baardegem niet vreemd is Ju hebben ze het gezocht in jen knettergekke klucht «De Ipaanse Vlieg», een van de 'ele suksesstukken van het )uitse duo Arnold en Bach dat liet alleen nog zeer dikwijls Rioor amateurs wordt opge- 'oerd maar zich ook in de be- angstelling van beroeps schouwburgen mag verheu- k jen. Dat het een sukses werd A wordt inderdaad ontegenspre- I celijk aangetoond door het feit lat een kleine gemeente als 3aardegem een ruime zaal niet ninder dan vijf maal weet te Allien. JONG, VOLWASSEN EN OUD SAMEN! Eén der opvoeringen, de vier de, ging door onder het motto ■Jong, volwassen en oud sa- nen vormen één maatschap lij». In de praktijk wordt dit ge realiseerd door de opvoering op een zaterdagnamiddag door de interdaad jeugdige ploeg van «Hoop in de Toe komst» voor een publiek van de derde leeftijd uit Aalst, Mel- dert, Moorsel en tuurlijk Baar degem. Voorzitter van de plaatselijke bond voor ouden van dagen, koster Frans Heyvaert, was dan ook de tolk van de vele aanwezigen om de jonge ploeg hiervoor te danken. EEN KLUCHT Paula Klinke, dochter van een mosterdfabrikant, is verliefd ge worden op een zekere Tijtgat. Wanneer het uitgerekend die man is die als advokaat in een rechts geding de belangen van Klinkes tegenstander verdedigt, gaan na tuurlijk de poppen aan het dansen. Zulks gaat nog crescendo wan neer advokaat Tijtgat, die wel scheen te weten waar Abraham de mosterd haalde, op de hoogte ge raakt van een vroegere liefdesaf faire van Klinke met een danseres je, de «Spaanse Vlieg» genaamd. Die affaire ligt weliswaar ruim twin tig jaar achter de rug maar het re sultaat ervan, een kloeke zoon, loopt vrij rond. Het verbetert niet wanneer mevrouw Klinke duide lijke huwelijksplannen heeft opge vat voor haar dochter en dit met de zoon van een vroegere vriendin. Die jongeman, een vreemdsoortig wezen, wordt door Klinke prompt voor zijn onechte zoon aangezien. Hierin krijgt hij overigens konkur- rentie, want nog andere mannen worden door het vroegere danse resje gechanteerd. Om de boel kompleet te maken wordt de bewuste jongeman ver liefd op Paula's nichtje en ver schijnt ook mevrouw Klinkes vrien din ten tonele. Klinke zelf slaagt erin die dame voor de Spaanse Vlieg te houden. DE PROLOOG Op vrij originele wijze werd het stuk bij de toeschouwers ingeleid. Met Val. De Clerck als muzikant en Heiman Crabbe als voorzanger werden van de verschillende ver tolkers dia's gebracht door Guy Arijs, die het publiek vertrouwd maakten met de vertolkers en waarin ook elk akteur of aktrice raak werd getypeerd in een paar zinnen. Een interessant begin, inderdaad. DE VERTOLKING Regisseur Erik De Corte, niet aan zijn proefstuk, wist de tal rijke schare spelers en speel sters (niet minder dan dertien) werkelijk tot een echt team te laten uitgroeien zodat er niet alleen eenheid doch gewis ook vaart in de vertolking zat. Uiteraard met enkele uitblin kers die in hun genre wel vedet ten worden was er de verdien ste dat van de hele bezetting niemand ontgoochelde of uit de toon viel. ledereen pres teerde volgens de hem toebe deelde rol. Het Algemeen Beschaafd Ne derlands kwam hier, in 't alge meen, een paar schoonheids foutjes niet te na gesprokentot zijn recht al zijn er wel typische klanken en uitgangen wa r men hier in de streek nogal last mee heeft. Stuk voor stuk waren de da mes, mooi gekleed volgens de mode van het begin van deze eeuw, hupse verschijningen die zich gewoon op het podium wisten te bewegen. Linda Van den Broeck als freule Paula en Noëlla Moens als haar nichtje Nelly, waren werkelijk aangenaam om vol gen al mocht op sommige ogenblikken hun spel wel wat meer doorvoeld geweest zijn. Rose Monsieur bracht een sta tige voorzitster van de «zede lijkheidskommissie» ten tonele met een ietwat te vlot debiet. Roos Moens in haar beschei den rol van meid deed ook haar duit in het zakje en kwam vooral in het slotbedrijf aan bod. Mooie scène was inder daad het wenend trio. De klas sieke ingrediënten van een klucht waren ook door de schrijvers niet vergeten. Er was de lispelende kantoorklerk Groenen met de karakteris tieke kantoormouwen die lis pelde in de persoon van Hubert Siben, flink akterend en het onze taal radbrakende en meer aangewezen op de taal van Nols. kamerlid Ruban, ge bracht door Paul Van Rossem. Raf Spinoy was als vriend des huizes Leemans een aanne melijke vader doch het leeu wenaandeel van het sukses van de avond ging ongetwijfeld naar Roger De Rop als mos terdfabrikant Klinke en Jef De Hauwere als zoon Philemon. Waar het stuk aangekondigd is als een knettergekke klucht mag men zich aan veel ver wachten. Deze beide heren brachten dan ook spektakel van de bovenste plank. Of het ook tot charge kwam zal uiter aard elk persoon wel verschil lend beoordelen. Feit is dat de zaal zich met de prestatie van beide akteurs kostelijk ver maakte en dat de lachsalvo's niet uit de lucht waren. Een groot deel in het welslagen van deze opvoeringen mag zeker op de rekening van deze mos terdfabrikant en anderzijds op die van de assyrioloog ge bracht worden. Het geheel werd dan afgerond met Geert De Clerck, een hoofse, galante advokaat, en het echtpaar De Rijck met Jo Van den Eede en Ben Sae- rens, twee karikaturaal ge brachte figuren uit de periode 1900. Speciaal willen we toch in de bloempjes zetten Pol Cooreman als knecht Nestor, die, uiteraard zonder een woord, de aandacht van de zaal op zich wist te vestigen en zijn handicap ruimschoots wist te kompenseren door mimiek en gebaar. Flink spel en goed van de inrichters dergelijk per soon aktief in hun spel te be trekken. Globaal gezien een reeks wer kelijk verdienstelijke en mooie opvoeringen van een jonge ploeg die, een paar schoon heidsfoutjes terzijde gelaten, alle krediet verdient en die in de talrijke opkomst een stimulans moet zien voor verdere aktivi- teiten. Regisseur Erik De .Corte en produktieleider Mare De Bie halen echt eer van hun werk. DE TECHNIEK Het dekor voor het stuk «De Spaanse Vlieg» waar iedereen op scène kwam uitgezonderd de fameuze senorita Rosita, de «Spaanse Vlieg», alias «Rosa Mastik» van Steenokkerzeel, werd door de regisseur ont worpen en gerealiseerd door Paul Uyttersprot en de dames Myriam Blindeman, Louise De Bie en Margriet Moortgat. Waar het stuk zich afspeelde op eenzelfde plaats was het natuurlijk wel gemakkelijker want dekorveranderingen kwamen er niet bij te pas. Alles was echter haarfijn in orde en zowel het geheel als de details november 1975, een datum die vele pianomuziek-liefhebbers nog lang in de oren zal blijven klinken! Pro Arte opende een nieuwe koncertreeks met ais overtuigende inzet een uitmuntend pianoreci tal door Meiko Miyazawa, een Japanse pianiste met wereldfaam. Ook bij ons wist ze haar reputatie op grootse wijze te bevestigen. We werden vergast op een koncert waarin de pianiste door haar prachtig spel elke vorm van kritiek uitschakelde en de luisteraars in de ban van een konstante muzikale «hoogspanning» hield. loosheid voortgebracht door de in een blijvend twistpunt bestaat. De subtiliteit van zijn muziek en de ware betekenis van zijn werk heeft Chopin meegenomen in zijn graf; enkel mogelijk dank zij een trouw publiek, dat voortgaande op de op komst bij dit eerste koncert, wel degelijk bestaat. Hier en daar MOZART, BEETHOVEN EN SCHUBERT Wat velen voor onwaarschijnlijk hielden heeft Meiko Miyazawa tot klinkend resultaat gebracht Naast tendres plaintes» en «La vil- Dise» van Jean Philip Ra- meau, «Jeux d'eau» van Maurice Ravel, drie Mazurkas en drie Noc turnes van Chopin bracht ze, zon der de minste inzinking of ver zwakking nog drie grote pianoso nates: Mozarts KV 331 (met de Turkse mars) gevolgd door «Les Adieux» opus 81a van Beethoven om het geheel te besluiten met de grandioze sonate in la klein opus 143 van Franz Schubert. Vooral laatstgenoemde sonate liet door de constante spanning die de compositie doorstroomde en door de onopgeloste la klein - slotak koorden bij vele toehoorden een diepe indruk na. We betreuren het wel dat na dit werk nog twee toe maatjes werden gegeven. Hier door brak men de sfeer van einde- houd van de finale. Naast de nogal pianistieke aanpak van Rameau's werkjes (bestemd voor klavecim bel) is dit de enige kritiek - als men het zo kan noemen die we kun nen geven. Onvergetelijk was haar Mozart- interpretatie. De forse aanpak en het resoluut musiceren - wars van alle sentimentaliteit - deed ons on willekeurig denken aan een andere grote figuur uit de jongere pianisten-generatie, Vladimir As- kenazy. Dezelfde geest doordrong Beethoven opus 81a een zeer per soonlijke maar door en door boei ende voordracht. Over Chopins werk waren de me ningen verdeeld. Uit de mond van een Pools kenner vernamen we dat het niet de «echte» Chopin be trof, maar wie kan ons daarvoor een definitief beeld scheppen? Door de jaren heen is deze geniale pianomuziek door zovele kunste naars gesublimeerd en door ande ren zodanig ontvoogd dat hierover W VMJ Na hel eerste Pro-arte koncert van het seizoen 75-76 overhandigde de burgemeester de stadsplakket aan de Japanse pianiste Meiko Mijazawa en aan haar beschermvrouw Wed. A. De Vries. net zoals de meeste andere grote kunstenaars. Wat we hoorden van Meiko Miya- rawa was van. groot artistiek ge halte en bevredigde volkomen. Van de zijde der organisatoren verwachten we een consequent volhouden van het peil dat met dit recital heeft bereikt Dis is echter hoorden we opmerkingen over de hoge toegangsprijzen, maar we kunnen dit onvoorwaardelijk nege ren omdat het artistieke gehalte der koncerten ruim aangepast is aan de mate van leefbaarheid der organisatie. We hopen in de toe komst hierover opnieuw bevesti ging te krijgen. And ré DE GROEVE Begeleid dooor de Solisten van het Belgisch Kamerorkest, onder lei ding van Georges Maes kregen op 8 november jl. een aantal jonge musici de gelegenheid op te treden voor een talrijk opgekomen pu bliek Eens te meer was de Feest zaal van het stadhuis te klein! Vermelden we de jonge musici: Reinhold Wolf (viool) en Peter Wolf (cello) in de Sinfoma Concertante in A van Johann Christian Bach (1735-1782). Zelfzekerheid, mis schien met een tikkeltje overmoed, kenmerkt beide jonge Weense musici De Jougoslavische hoboïst Dusko Nengdovic (1955) bracht het con certo in la klein voor hobo en sna ren van Vivaldi (1678 - 1741), Er klonk een zekere koele gereser veerdheid doorheen de solopartij. Vaak een mooie ranke toon. In het Brandenburgs Concerto nr. 4 in sol groot van Johann Sebastian Bach (1685-1750) waren de solis ten Roland Daugareil (viool), Eva-Mana Muller (dwarsfluit) en Wolfgang Schultz, eveneens dwarsfluit. Opmerkelijke prestatie van Schultz, doch een minder goede intonatie van de violist Na de pauze speelde Marylin Van- dergugten Mozarts klavierconcerto in la groot KV 414. Mooie prestatie, doch met iets meer voorbereiding had ze ver schillende fouten kunnen vermij den Laat dit alles vaststellingen zijn, het ligt geenszins in onze bedoeling deze jonge musici te beoordelen. Wanneer we bedenken dat vele beroepsmuzikanten vaak op onver antwoorde wijze de muziek ge weld aan doen, kunnen we enkel het enthousasme van onze jonge ren prijzen en hen aanzetten de ingeslagen weg te volgen. De solisten werden op bewonder enswaardige, begrijpende wijze begeleid door het ensemble van Georges Maes. Laatstgenoemde wist zijn musici tot sobere maar degelijke begelei ding aan te zetten. Gans anders, met de hun kenmer kende virtuositeit en accuratesse, evenwicht in dosering en eenheid in stijl brachten de solisten van het Belgisch Kamerorkest Récréation de Midi voor snaren van Raymond Chevreuille (1901) en Fünf Stucke für Streichorchester op 44 nr. 4 van Paul Hindemith (1895-1963). Het volledige programma werd op genomen en op zondag 9 novem ber via BRT3 nogmaals ten gehore gebracht André DE GROEVE hadden alle aandacht opgeëist en er kwam bv. geen anakro- nistisch telefoontoestel' bij te pas, zoals ik onlangs wel zag. De grime was voortreffelijk en voor een klucht waren de per sonages inderdaad «in de verf» gezet. NOG MEDEWERKERS Nog een hele schare mede werkers kwam er aan te pas om alles prima te laten verlo pen. Vernoemen we enkel Rose Monsieur voor de lay out, Marie-Jeanne De Ridder en Rozelinde Dierickx als regie assistenten, Maria Van den Steen en Chris Roelandt als toneelmeesteressen. Marcel De Hauwere en Désiré D'Hau- wer voor licht en klank en nog Kris Aelbrecht, Wilfried Blin deman, Roza De Clerck, Marie-Louise De Maeseneer, Maurice De Ridder, Rik De Meersman, Jozef De Rijbel, Robert De Waegeneer, Henri Joostens, Herbert Monsieur, Raymond Pessemier, Jos Raes, Frans Redant, Maria Spinoy, Terus Timmerman, Norbert Van den Eede. Paul Van Langenhove, Ivo Van Lembergen en Hugo Verstrae- ten LAGER ONDERWIJS IN VLAANDEREN: de WLE, dat is de Vlaamse Vereniging Leerkrachten En gels, heefteen motie verstuurd naar de voorzitter van de ne- derlandstalige kultuurraad, naar de fraktievoorzitters van de in die raad vertegenwoor digde politieke partijen en naar de minister van nationale op voeding. Daarin worden de betrokken instanties verzocht, bij hoogd ringendheid een voorstel te wil len indienen gelijkaardig aan datgene dat op 21 januari 1975 door de franstalige kultuurraad aanvaard werd. Men zou de nederlandstalige ouders een gelijkaardige keuze moeten la ten als die waarop minister Humblpt destijds doelde, zo wordt gesteld. De minister steunde toen het voorstel waardoor in het lager onderwijs van het franstalig landsge- deelde de vrije keuze wordt gelaten voor de tweede taal na het Frans, en stipte toen aan «dat het voorstel slechts de vrije keuze van de ouders ver groot en niet gericht is tegen het Nederlands». Thans wordt, zo stelt de WLE, de in het sekundair onderwijs reeds bestaande keuze der tweede taal ernstig gehinderd door het ontbreken van een soortgelijke keuze in het lager onderwijs. De vereniging be klemtoont dat ze geen bedoe lingen heeft of kan hebben die tegen het Frans gericht zijn. Zoals men weet mag het on derricht van de tweede taal in het lager onderwijs van het vijfde leerjaar af ingericht wor den. Die tweede taal is, op en kele regionale uitzonderingen na, excluzief Frans in het Ne derlands taalgebied en was tot voor kort enkel Nederlands in het Franse taalgebied. Als de WLE haar zin krijgt hoef je voortaan in het lager onderwijs niet meer per se Frans als tweede taal te kiezen en zal ook het Engels ruimschoots aan bod kunnen komen. W.V. Verslag De Paepe die met onderv oor zitter Jakobus en Carlier alle verlan gens van de exposanten had geno teerd. Vooraf waren alle haalbare en niet- haalbare punten reeds door het komi- tee geschift, en was een lijstje opge maakt van alles wat aan de organisatie van de Jaarbeurs nog kon verbeterd worden. Onderling hadden de exposanten reeds een opinie-peiling gehouden, waaruit eveneens nuttige zaken naar voor kwamen. Onder voorbehoud van een definitieve beslissing, door het Feestkomitee, zouden volgende schikkingen getrof fen worden voor 1976: 's zondags zou de opening slechts te 15 uur plaats vinden; de koperskaarten zouden beter koop worden voor grote hoeveel heden. de standen met orgels en muzie kinstrumenten zullen verzocht worden het geluidsvolume dras tisch te beperken, zoniet glazen schennen te gebruiken bereiden» van eetmalen zullen dampkappen of een schouw naar buiten moeten gebruiken. de toegang tot de avondspektakels zal waarschijnlijk in prijs verho gen; wie er via de Jaarbeurs binnen wil zal een supplement betalen, maar samen zou dit nog beterkoop uitvallen dan de rechtstreekse toe gang tot de spektakels. Verslaggever De Paepe wees er de ex posanten op dat het voedingssalon te Brussel praktisch uitsluitend buislam pen worden gebruikt voor de verlich ting. Te Aalst zou voor 140.000 watt per uur verbruikt worden met uitslui tend gloeilampen die mede de tempe ratuur in de zaal opdrijven tijdens de warmste dagen van het jaar. Verder zal gepoogd worden om alle verbruikersstanden te groeperen en hen de kans te geven nog na sluitings uur van de Jaarbeurs verder open te blijven. Op het gebied van de publiciteit kwa men meerdere punten naar voor van wege de exposanten, en telkens stemde voorzitter Singelyn ermee in: op de stedelijke publiciteitsplaten wordt enkel de show vermeld, er moe ten wegwijzers naar de Keizershallen komen, de platen op de voetbrug over de Dender ontbreken dit jaar. op de koperskaarten zou een stadsplannetje moeten staan enz. Komiteelid Ravyts vertolkte in één zin de strekking van alle organisatoren: «Wij doen op elk gebied ons best om U zoveel mogelijk te laten verkopen-. Schepen Ringoir, de pionier van tien tallen Aalsterse Jaarbeurzen, ver heugde zich erover dat bij komiteel- eden en exposanten zoveel geestdrift bestond om steeds beter te willen. Op maandag 17 november laatstleden gaf het koor «Laat blijde weergalmen» geleid door de heer Karei Van Daele ter gelegenheid van zijn tien-jarig bestaan een koncert in de feestzaal aan het stadhuis. Gastmedewerker was de bariton Herman Slagmulder, in de stad reeds voldoende bekend; onder andere door zijn gewaardeerde medewerking in het voorbije Festival van Vlaanderen. Het koor werd opgericht in september 1965 en stelde zich tot enig doel, het opluisteren der kerkelijke feestdagen in de St.Anna- kerk. Deze beperking werd algauw doorbroken. Deel name aan Provinciale Koor- zangtornooien leverden vol gende resultaten op; 1968: tweede divisie 1970: eerste divisie 1972: uitmuntendheid Het koor verzorgde optreden onder meer te Asse, Dil- beek, Wilrijk, Lanaken en Krefeld. Dit buiten verschil-' lende optreden te Aalst. In maart 1967 had hun eerste kerkkoncert plaats in de St.Annakerk. Men poogde echtereen ruimer publiek te bereiken, en hiertoe werden koncertavonden ingericht in de feestzaal van het stad huis; dit in 1969, 1970 en 1972. Dit jaar verzorgde «Laat blijde weergalmen» naast optreden te Erpe, Dender- monde en Lokeren zes uitvoeringen te Aalst en verleende zijn medewerking aan «Wij zingen de mei in» van 30-4-1975, ingericht door het Davidsfonds; ma nifestatie waarbij nog acht andere koren waren uitge nodigd. Op 24 mei werd, samen met een kopersensemble van de Stedelijke Muziekacademie, geleid door de heer Ver- straeten, een Mei-serenade gegeven. Op 9 november werd te Gent in de Verrijzeniskerk een uitvoering verzorgd van de «Missa brevis oratio» van GastoldiOp 29 november in het kader van de Provinciale Koorzangtornooien, dient «Laat blijde weergalmen» zijn klassering in de reeks uitmuntendheid te bevesti gen. Voortgaande op wat we in de feestzaal van het stadhuis hoorden kunnen we positieve verwachtingen koesteren. Hun optreden resulteerde in een aangename koorzanga vond, bijgewoond door tal rijke prominenten onder wie de heer burgemeester, de heerschepen Bogaert en de heer stadssekretaris Wil- lems. De feestzaal van het stadhuis bleek te weinig ruimte te bieden voor het zeer talrijke publiek zodat ook het balkon moest ge bruikt worden. Dergelijke publieke opkomst moet de koorleden en de direktie wel aangenaam verrast hebben en was ongetwijfeld een stimulans om er het beste van te maken Het klinkend resultaat bleek meer dan bevredigend te zijn. We moeten rekening houden met het feit dat het een ensemble van liefhebbers is; mensen die zingen om te zingen, veelal zonder theo retische muzikale kennis. Daarom kunnen we het detoneren op sommige o- genblikken geenszins kwa- lijk nemen, temeer er vele professionele zangers en koren (zelfs met wereld faam) dergelijke fouten be gaan. Belangrijk vonden we het mooie evenwicht der stemmen onderling en een grote troef de mooie pianissimo's waartoe de dirigent zijn zangers kan bewegen. De ervaring leerde ons meermaals dat zacht zingen veel meer inspanning en zorgvuldigheid opeist van de zijde der uitvoerders dan bij musiceren op nót- maal niveau. Tevens wijzen we op de veelzijdigheid van het ge brachte programma. We hoorden werk van onder meer Brahms, Lassus, Schubert (Die Nacht), Fere- mans (op tekst van Renaat Van Daele; vader van de dirigent en door verschil lende componisten gewaar deerd tekstdichter) en Hin demith. Verder, met Herman Slag mulder, fragmenten uit ope ra's van Handel en Lortzing. Het spontane en bezielde musiceren van «Laat blijde weergalmen» werd geest driftig onthaald door een enthousiast publiek, wat voor de zangers en de dirigent een stimulans mo ge zijn tot verdere ontwikke ling. André De Groeve Tien jaar -Laat Blijde Weergalmen-, (jm)

De Voorpost | 1975 | | pagina 9