enig in de STANDING' Weekblad van Dender - Durrae - en Scheldestreek lATHARINISTEN VIEREN OURSTE LIR RP RE KAPUCIENENLAAN Aalst 2 KOSTUUMS kopen voor i^DE PRIJS VAN I KOSTUUM 37 s,( li;1- NEDERLANDEN DENDERMONDSESTEENWEG 276 AALST TEL. 053-217973 :hter et aarlozin de t vijten ine mo den. H één ja ven. H atjes v< ipeukje i. Ook( éne zfc ;nkel i alers ;chrev( lochtai I steent e stad berisp en, do I t men jw h De Voorpost 28 NOVEMBER 1975 28* JAARGANG NR. 47 - 18 F EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 I Jaarabonnement 850 F I Halfjaar 425 F I Trimester 215 F 1 jarige Florel Van Molle eertijds de grote bezieler op toneelgebied uitsti srlijke je met Florel Van Molle een praatje gaat maken staat vooreerst in e( c|, wei verbaasd over zijn flinke fysische konditte. Florel Van Molle make ft er jaren jonger uit. Hij is bovendien een vlotte causeur, herinnert wij kui ch tal van gebeurtenissen die toch wel een halve eeuw oud zijn. Het ommeeen genoegen naar deze man te luisteren, zijn taal klonk ons als ïn afgftuzicli in de oren, zo beschaafd en verzorgd verraads de echte n met neelspeler in hem. Hij houdt nog van het toneel, ook al is het hem jna niet meer mogelijk veel voorstellingen bij te wonen. Via de erl zie igbladen volgt hij alles. houde selcer.. ,c dat 'J 1S geboren op 15 augustus en m 184 en vierde afgelopen zomer weinji" ^lste verjaardag te midden in kinderen en kleinkinderen eurs'e1 acllterkle'nk'nderen- Er zijn listers r o wnt ons fier foto s. We praten stad< er koet-ies en kalfles e" vaardiltdekken ^ee' vlu8 de ware ineelliefhebber, onvermijdelijk lat ons hele verdere gesprek plaus over toneel. Daarvoor zijn eook gekomen. lorei Van Molle is heden 77 ar werkend lid van de Aloude lerijkerskamer der Cathari- ;ten. Tijdens zijn lange loop- an al akteur was hij bijzonder liefd. In 34 jaar tijd speelde hij rollen. Maar niet alleen als :gaafd akteur sierde hij de ingen van de Catharinisten. Hij eeft ook verschillende be- taursfunkties waargenomen. In 907 werd hij op 23 jarige eftijd bestuurslid. In 1922 erd hij ondervoorzitter. Van 928 tot 1935 oefende hij het mbt van Deken uit. Deken is :n rederijkersterm voor voor tter. anaf 1950 tot op heden ekleedt hij het ambt van uverdeken (dit is het ereambt m effektief voorzitter in rede- jkerstaal). Protocolair gezien ekleedt Florel Van Molle de veede belangrijkste funktie. De erste is de Prins der Camere udovic Moyersoen, die deze ederijkerstitel draagt van Ere- oorzitter loc bent U bij het toneel ekomen? ip 16 jarige leeftijd was ik al een efhebber van toneel. Ik ging oen naar het St.-Jozefkollege. april 1900 waren mensen van et Land Van Riem en van de 'atharinisten op zoek naar onge krachten. Leo Geeroms an de Catharinisten vroeg me ij hen te komen. Niettegen- taande het reglement slechts ongeren vanaf 18 jaar toeliet, 'erd er een uitzondering ge laakt, ik was er pas 16. Tijdens e kermisviering werd toen het oneelspel «Per expres» opge- ar «MM ed< aai Én l r elling an 10 t 45. en op rum, 4u30 4u30 «De open ig. en door richt voerd en ik kreeg mijn eerste rol als loopjongen. Nu bent U nog werkend lid. Wat doet U? Ik sta de Catharinisten bij met raadgevingen. Soms komt men mij raadplegen in verband met het archief. Het archief van de Catharinisten kon reeds meer dan eens aangevuld worden door eigen bezit e'n door bepaalde inlichtingen. Welke problemen heb U gekend tijdens uw ambt als Deken? Ik heb af te rekenen gehad met een krisisperiode. De Cathari nisten verenigden toen 3 groe pen: een toneelgroep, een ge mengd koor en een symfonieaf deling. De vroegere voorzitter Schelfhout nam deel aan de gemeenteraadsverkiezingen en wenste de vereniging in de politiek te mengen. Er was een onvermijdelijke voor en tegen, wat een scheuring voor gevolg had. Afgescheurde Catharinis ten hebben toen de Barbaristen heropgericht. Ik heb toen ook last gehad met de kerkfabriek. Een beeld van de H. Catharina en een kast, langs de kerkfa briek eigendom van de Cathari nisten, werden toen teruggeeist. Achteraf heeft de nieuwe deken van St.-Martinus E.H. Coppieters de zaak geregeld. Maar ondertussen waren de Catharinisten verhuisd naar 't Paviljoen en de kast kon er niet meer binnen. Hoe was de werking van de Kamer rond wereldoorlog I? Ik verbleef toen vier jaar in Engeland. Tijdens de wereldoor log I waren er geen vertoningen meer. Onmiddellijk na de oorlog was het eerste stuk van de auteur Nestor De Tière. Hoe ontstond «Het geding van de Heer» in 1926? Hoe kwam de Kamer toen in betrekking met Johan De Meester? Het bestuur had het stuk gekozen. Het was van de hand van Pol De Mont, zelf oorlogsin valide, die goede betrekkingen onderhield met de Catharinisten Hij kende de regisseur Johan De Meester waarvan men zei dat hij wel met beroepsmensen maar niet met amateurs kon werken. Er ontstond enige deining maar het werd Johan De Meester. De regisseur koos zelf zijn akteurs waaronder wijlen Prosper Van Der Taelen de rol van Herodes kreeg. Het werk was zeer modern opgevat. De figuranten traden op in gewoon burgerpak en de Christusfiguur had enkel een figuratierol. Johan De Meester zelf zocht een geschikte zaal in Aalst en vond de Werkmans kring in de Zoutstraat. Hij liet er een reusachtig podium optim meren zonder koelissen. Het dekor was van Rene Moulaert die er vooraf een prachtige makette van maakte. Stuk dat nu nog bestaat. Die Rene Moulaert was echt een tovenaar. Het was de man die een veegborstel nam, in de verf doopte en maar schilderde, achteraf als dat werk droog was zag je een schilderij met een ontzettende diepte. Ik kan over dat stuk zeer veel vertellen. Maar een onverge telijke anekdote is de volgende. Bij de dood van Christus op het einde valt het gordijn onder een vreselijk lawaai van donder en flitsen van bliksem neer. De laatste keer valt het gordijn door de druk van het geluid inder daad volledig neer. in stukken van elkaar, helemaal kapot. Kunt U ons iets vertellen over de opvoering van «Lucifer»? Dit was geen vertoning die uitging van de Catharinisten. Pater Stracke had Lucifer in Gent gezien, vond het geen goede voorstelling en vroeg zeven figuren om zelf het stuk op te zetten. Ik was er ook bij. Zes maanden lang hebben we onder zijn leiding verschrikkelijk veel geleerd. Tenslotte bestond toen geen toneelschool noch dekla- matieklas. Na de première opvoering stuurde Pater Groot- aerts zijn leerlingen naar dit stuk en deed ze speciaal op mijn uitspraak letten. Wat werd door de Kamer gedaan om de opkomst van de cinema op te vangen? Dat was een geweldige handi- kap. Maar we poogden met alle macht ook vernieuwing te bren gen. Vooreerst was er het dekor. Wij waren één van de voorlopers OP ZIJN MINST EEN VREEMDE BEDOENING ëfiS 3E2ESÖ - - tüSi De pendelparking die uitgeeft op de Denderstraat te Aalst heeft volgens de aangebrachte borden voorrang op de openbare weg. Als je het ons vraagt, wij vinden dit toch maar vreemd. Een parking die voorrang heeft op de weg. Da kaan allien in Oilsjt..(el) die speelden in doeken o.a. het stuk «Waar de ster bleef stille staan». Verder speelden we sinds 1905 met vrouwenrollen. Mo derne stukken als Nora en het Poppenhuis, werk van Ibsen. Het is zeer moeilijk gegaan, maar we hebben altijd gepoogd mensen aan te trekken. Soms speelden in de cinema dezelfde stukken als die welke wij programmeerden. In 1907 was het de zevenhon derdste verjaring van de Catharinisten, dan hebben we zelf een toneelwedstrijd op nationaal vlak uitgeschreven. Er hebben acht toneelgroepen aan deelgenomen. De winnaar was een maatschappij uit Hoboken, ik ken de naam niet meer, maar zij speelden «De weldoeners der mensheid». In dit tornooi zaten heel sterke moderne stukken, waaruit wij op onze beurt een keuze uitmaakten voor volgende seizoenen. Welke markante feiten of anek doten uit uw lange toneelloop baan zijn U bijgebleven? De opvoering van «Franciscus» van H. Ghéon in een vertaling van A. Van de Velde. Moest U dit nu lezen dan zou U onmiddellijk denken, dat is niet te spelen. De Paters van St.-Job hadden gevraagd dit stuk op te voeren bij de verjaring van de dood van Franciscus. Regisseur was de vader van Rudi van Vlaanderen. De rol van Francis cus werd door mezelf gespeeld. De overste père Frangois zei tegen mijn vrouw «Dat ik van lotje getikt was» en er nooit zou in slagen deze figuur waar te maken. Dat zei mijn vrouw me nooit, maar na de eerste opvoering was het sukses zo groot dat Père Francois mij kwam feliciteren en zich verontschuldigde voor de uitlatingen tegen mijn vrouw. Hij kon zich niet indenken dat een leek in staat was om op zo'n ontroerende wijze de rol van de H. Franciscus te vertolken. Toen ik in Brussel woonde kwam de toenmalige eerste Schepen Coelst mij vragen in zijn toneelvereniging te komen spelen. Ik heb dat toen gewei gerd. Ik zou een hoofdrol gekregen hebben, maar hoe gaat het als een nieuwe onmiddellijk een hoofdrol krijgt, dat schept ruzie in de schoot van de toneelverenigiging. Ik heb hem dat ook gezegd en hij gaf mij achteraf volkomen gelijk. Mijn laatste optreden, dat herinner ik me ook nog goed. Het was in «De Spaanse broeders» van G. Walschap. Wat denkt U van de Kamer nu Ik kan er niet meer over oordelen, het in elk geval piet meer hetzelfde van vroeger. Dat kan ook niet. Vroeger waren «de Catharinisten» ook het enige wat wij hadden. Nu is er zo veel. er is T.V., toneel overal, cinema. Ga je nog regelmatig naar de Catharinisten zien? De laatste vertoning die ik meemaakte was Thomas More. Ik vind die zaal zo droevig en moet dan steeds denken aan de oude schouwburg aan de «Vee markt» waar de eerste voorstel lingen van de Catharinisten in 1900 plaats vonden. Ik betreur het wel dat ik de vertoningen van het Landjuweel niet meer kan bijwonen. Ik kijk nooit naar toneel op T.V., ik hoor het zo moeilijk. Maar ja er is een tijd van komen en gaan. Ik heb nog steeds de dagbladen, daarin lees ik alles wat met toneel te maken heeft. Florel Van Molle wordt zondag aanstaande 30 november ge vierd omdat hij 75 jaar werkend lid is van de toneelkring «De Koninklijke Aloude- Reder ij kerskamer De Catharinisten». Hij werd als jubilaris reeds gevierd voor 25 jaar lid en bekwam het gouden ereteken van de Kamer. Voor 35 jaar werden hem de «gouden Palmen in de kroonorde» toege kend en voor 50 jaar lid werd hij lid van het Sint-Genesius Gild en töt «Ridder in de Leopold II orde»gekroond. Vermits het geval van 75 jaar lid nog nooit is voorgekomen en de heer Van Molle werkelijk reeds alle mogelijk onderscheidingen bezit, gaat het hier dus om een uniek feit en zal dus iets nieuws gekreëerd moeten worden. Wat het zal zijn dat weten wij nog niet. De beslissing ligt bij de Minister van Kuituur Rika De Backer. Zondag worden nog vier andere leden eveneens gehul digd. Alfons Van Volsem voor 40 jaar werkend lid. Pros de Bruyn. Gilbert Eelbode en Luc Van Cauter voor 25 jaar werkend lid. ROEL VAN DE PLAS Eén is geen, moet door het hoofd gegaan zijn van de overvallers die dinsdagavond rond 18 uur een brutale overval pleegden op het kantoor van het Gemeentekrediet op de Kapucienenlaan 118 te Aalst. Inderdaad, de overvallers die kantoorhouder Gustaaf Appelmans voor zich kreeg, hebben zich niet alleen de zelfde modus operandi ge bruikt als bij de overval die op 16 oktober op de Bank van Brussel te St.-Lievens- Houtem werd gepleegd, maar waren ook met dezelf de vluchtauto op weg Zeer kalm stapten twee gangsters het kantoor van Gustaaf Appelmans binnen en onder bedreiging van wa pens werd een kliënte Rita Devroe, echtgenote Roe- landt, met koorden gekne veld waarna de gangsters onder bedreiging van een trommelrevolver de kantoor houder dwongen hen geld te overhandigen. Vooraleer te vertrekken werd ook nog de kantoorhouder gebonden, op een slechte manier evenwel, want deze kon zich zeer snel bevrijden Alvorens naar buiten te stor men werden ook nog de tele- foóndraden afgerukt. Wat de rovers echter niet wisten was dat inmiddels een late klant Louis Van Damme hen had opgemerkt doorheen de gordijnen en alarm sloeg. Hij kon zijn ogen niet gelo ven toen hij kantoorhouder Appelmans bedreigd zag door de twee bandieten waarvan één een zonnebril droeg. Van Damme liep zo snel hij kon naar een herberg op de hoek en vroeg daar om on middellijk de politie te ver wittigen en riep er meteen bij dat er een hold-up bezig was in het kantoor van het Gemeentekrediet. Verbruikers en uitbaters in die herberg dachten eerst dat het hierom een lugubere grap ging en zo verstreken kostbare minuten vooraleer de politie melding kreeg van de overval. Van Damme kwam net terug uit de herberg toep de twee overvallers doodkalm de Kapucienenlaan over wan delden en zich naar hun klaarstaande wagen bega ven die stond opgesteld een tweehonderdtal meters ver der inde Sint Jobstraat. Van Damme legde al de risiko's naast zich neer, sprong op zijn beurt in zijn auto en zette in volle snelheid de achtervolging in. Een kilo meter verder moest hij de achtervolging evenwel sta ken toen de bandieten met een ware doodsverachting op het kruispunt van de Sie- segemlaan met de Sint-Job straat, door de rode lichten raasden. Het is dankzij de moed van deze man dat de gangsters konden geïdentificeerd wor den. De buit bedroeg 139.000 fr. Het parket van Dendermon- de geleid door rechter van instruktie Albert Mertens stapte vergezeld van substi tuut De Gheest ter plaatse af, terwijl de gerechtelijke politie aangevoerd door kommissaris Vic Poets de eerste vaststellingen deed. Ondanks het feit dat de rijkswacht geleid door luite nant Van Peer onmiddellijk samen met de stadspolitie alle wegen in de provincie afsloot konden de overval lers voorlopig ontkomen, (hdw)

De Voorpost | 1975 | | pagina 1