TADSGENOOT EZOCHT HAÏTI e t«S.«lLÜ [flit t tol® De Voorpost - 28-11-75 - 23 ock nHeck Dool Fr, srtens ie jeman s Alf.) am me anleiding van het bezoek van de Heer Luc Coppens aan Haïti deden we aan «ten huize m, zij het dan minder direct, ook kennis te maken met het land. aakt deel uit van de Grote Antillen en deelt met de Dominicaanse Republiek het meest jk gelegen en een der grootste eilanden van de groep. yte Antillen situeren zich juist onder de Kreefskierkring, ten zuiden van de Verenigde (Florida) en ten noorden van Columbia en Venezuela, ttz. op de scheidingslijn tussen en Zuid Amerika. Haïti heeft een oppervlakte van 27.750 km2. Het is een bergachtig met diep doorlekende kust. Er heerst een tropisch klimaat; vooral aan de kust kunnen oge temperaturen worden waargenomen. ar, enkele algemeenheden die nuttig kunnen zijn voor het interpreteren van Coppens We laten nu de ooggetuige aan het woord! - Van nhove uau PI ;quater - Peel ock Heek fi Laere lens ysewir f aes J. ïr - Peet schue ira A) bodoo-bezwering te Port-au-Prince waarbij een jong meisje in trance «geholpen» door een Voodoo-priesteres. Dit is een zeldzame foto genomen tijdens een autentieke ïeist Eonie itr. Ve Adi - Sd flEDENIS .enlijke geschiedenis van ^Cla bedoeld wordt: de ge- enis in vast te stellen fei- igint in 1492 bij de ont- - 23. van Amerika door Co- Duivi(s, die met drie schepen [sen PPinta, Sancta Maria) zijn man A che reis aanvatte. Het 28 ïti geweest zijn waar hij in wal zette. Hij vondt er fid met Indianenbevol- i'eein n verkeerde in de over- öat hij het vasteland van ei kt had. Het was ech- ans-3n eiland van Amerika enkele honderdduizen- ïianen leefden die ech- de ontdekking van het erk in aantal verminder- or ontbering en aan Eo- izen dece >pij V Jen, Rog riekten, waartegen ze gen. esistentie hadden, net e )us noemde het land nenzi lomonica, vandaar de ing van de tweede re- op het eiland. Zoals I, werd de plaatselijke ng na een tiental jaren erminderd, en de Span- zelf zijn dan begonnen et importeren van Afri- negerslaven, die ze op es en in mijnen te werk sani oer van slaven was ech- liem, vergeleken bij de itie die de Fransen later Haïti is steeds een twis- geweest tussen Frank- Spanje Dit is nu te mer- de verdeling van het ei- de Dominicaanse re- is de taal Spaans ge- terwijl in Haïti de offi- 2- lal Frans is. De bevol- chter spreekt' Creools, 3- kooksel van het Frans lerhande vreemde ele- 6- I. snde de ganse 17de voerden de Fransen lent slaven in, afkom- de kuststreken van Af- n. oorkust, Kongo, Angola, 5- len). De slaven werden zoveel mo gelijk verspreid op het eiland, de families werden uit elkaar gerukt en dit om georganiseerd verzet te vermijden. Daaruit volgt dat die ingevoerde ne gers geen gemeenschappe lijke cultuur, taal en godsdienst meer hadden. Deze mensen werden totaal ontworteld, zo dat alles aanwezig was tot het maken van een gedesorgani seerde staat. De Fransen ech ter wisten alle touwtjes in han den tehouden en ontdeden het land van zijn rijkdommen. Ze voerden voornamelijk suiker riet, katoen, koffie en spece rijen uit naar het Europese vas teland. Merkwaardig is het feit dat men in Haïti gebouwen te rugvindt in oude Franse bak steen. Dit houdt rechtstreeks verband met deze uitvoer. De bakstenen werden niet ter plaatse gemaakt, maar komen werkelijk uit Frankrijk. De ste nen dienden als balast voor de schepen die, ongeladen van Europa naar Amerika moesten varen! Een ongeladen schip (zeilschip) uit die tijd lag onge laden te onvast op het water Men vondt een kathedraal te rug, opgetrokken in Franse baksteen, daterend uit 1724. Er viel weinig invloed te beken nen van Europese stijlen of stromingen. De Fransen aldaar hadden een tamelijk georganiseerd leven, maar hielden vaak lelijk huis tussen de slaven. Daarvoor zijn enkele sterke verhalen ge kend. Men stak bijvoorbeeld de negers tot aan het hoofd in de grond, om aldus te dienen tot mikpunt voor het kegelspel. Men deed negers dynamiet eten, om het tot ontploffing te brengen., in hun buik. Deze wreedheden werden toegepast als afschrikmiddel. De slachtoffers waren immers meestel opstandigen of men sen die poogden te vluchten. Een Haitiaanse markt de Fransen, en na hevige strijd moesten onze zuiderburen het onderspit delven. Zo werd Haïti een der eerste staten onafhan kelijk geworden door revolutie. Hierbij kwam echter een dosis geluk aan te pas, want, de aandachtige lezer heeft het misschien reeds gemerkt, het betrof hier de tijd van de Napo leontische oorlogen Napoleon zelf had in Europa de handen vol en kon zich met de zaak in Haïti weinig inlaten. Dit geluk kig toeval speelde ongetwijfeld Kenscoff Merkwaardig genoeg bleken de negers, ondanks de on dankbare situatie waarin ze zich bevonden, toch tot een georganiseerd verzet te ko men. Het was een zekere Des salines die de negers (om streeks 1804) opstookte tegen een grote rol in de strijd en mis schien is het hierdoor dat de Haïtianen het Franse juk wis ten af te werpen. Het is even eens een mooi bewijs van het intercontinentale karakter dat de Europese geschiedenis in zich draagt. Zeker als men bedenkt dat de onafhankelijkheid van Haïti in zekere zin de onafhankelijk heid van de Verenigde Staten heeft gewaarborgd, Napoleon zou het plan hebben opgevat om na de verovering van Eu ropa naar Amerika te trekken. Op Haïti waren reeds strategi sche punten aangelegd, die echter verloren gingen door de onafhankelijkheid der Haïtia nen! Had Napoleon in Europa meer geluk gahed, en was Haïti afhankelijk gebleven, dan zou Amerika er heel anders uit ge zien hebben. Na de koloniale periode waren het aanvankelijk negers, en nadien mulatten die Haïti tot een koninkrijk maakten tot in 1940, toen Papadoc. een zwar te, het regime in handen nam. We wijzen echter wel op het feit dat de politieke strijd in Haïti minder gekenmerkt wordt door rassenonderscheid dan elders. Haïti heeft verschillende mer kwaardige vorsten gehad. On der hen vermelden we Le Roi Christophe. Het was een neger, die echter de discipline der Fransen had geerfd. Hij bouwde een zeer zware vesting in Cap Haïtien, kort na de onafhankelijkheid. Die burcht is nog steeds te be zichtigen. Van deze man werd verteld dat hij een zodanig strenge discipline oplegde dat wanneer zijn manschappen op de vestingsmuren marcheer den in de richting van de zee, de soldaten bleven doorstap pen, ook al kwamen ze aan het einde van de muur, waar de vesting loodrecht op de zees piegel eindigde. Zo vielen de soldaten het water in tot op het ogenblik dat «Le Roi» het stop-woord uitsprak. Dit feit zou historisch zijn. Ondertussen leefde het volk verder met de restanten van de kennis, opgedaan tijdens het Franse regime. Zo ook werden Franse termen en uitdruk kingswijzen overgenomen in hun taal, samen met links en rechts enkele Spaanse woor den. De vervoegingen zijn ech ter op basis van de negertaal. De landbouw in die periode verkeerde wegens de beperkte technologische kenms'in een onontwikkelde toestand DE HUIDIGE POLITIEKE TOESTAND In de vijftiger jaren werd «le docteur Duvalier», gemeen zaam genoemd «Papadoc» democratisch verkozen. Hij was een zwarte. Aanvankelijk had hij positieve ideeën en be oogde mooie realisaties. Sinds enkele jaren nam zijn zoon Jean-Claude, het president schap over. Er wordt verteld dat het vooral Simonne Duva lier. de moeder van Jean- Claude, is die het heft in han den hield. Het huidige regime is met- democratisch. weinig volks verbonden. Men kan hier spre ken van een rechtse dictatuur. De bevolking echter is zeer kalm, of moet zich kalm hou den. De minste kntiek of op stand wordt onmiddellijk on derdrukt. Tekenend voor der gelijke opstanden is volgende historie: Enkele jaren terug was er muiterij in het leger. Op een bepaald ogenblik kwam een schip, of beter een kano neerboot, voor het presidenti eel paleis aanliggen en vuurde in die richting. Hun bedreven heid in het vak was zodanig ontwikkeld dat ze alles raakten, behalve het paleis! Gans het leger was echter in rep en roer, doch er kwam tamelijk vlug een einde aan deze situatie omdat de mensen op het schip geen voedsel meer aan boord had den en in onderlinge ruzie ver keerden! Er is ook eens een invasie ge weest vanuit Cuba, met twee vliegtuigjes, er waren acht (8) opstandelingen. Bijna wierpen ze het regime omver, doch hun poging werd in laatste instantie verijdeld. Het huidige regime heeft alles in handen, en zit bijgevolg ste vig in het zadel. SOCIOLOGIE In Haïti zijn twee standen: de rijken, die ontwikkeld zijn en de economie in handen hebben en de arman meestal land bouwers en bedelaars. Men merkt hier het ontbreken van een middenstand, op enkele kleine uitzonderingen na. Er zijn geen ambachtslui, geen kleinhandelaars. De armen zijn dus volledig afhankelijk van de rijken. Het analfabetisme is er nog zeer groot. Men spreekt van 90% analfabeten. Ook de jeugd behoort hiertoe. Dit be tekent voor die mensen niet enkel de onkunde in lezen en schrijven, maar het houdt ook hun volledige afhankelijkheid in van werkgevers, onwetend heid over moderne technieken, rechten, politiek, eigen moge lijkheden enz..., dus een totaal onbewustzijn. Het alfabetiseren is een eerste stap naar ontwikkeling. In Haïti echter wordt het onderwijs uit sluitend in het Frans gegeven, dus buiten de kennis van de gewone bevolking die Creools spreekt. Mensen die zich willen ontwikkelen hebben dus eerst af te rekenen met een taalpro bleem vooraleer ze het lezen en schrijven kunnen aanleren. In het onderwijssysteem wordt vooral de nadruk gelegd op wat we bij ons de Oude Humaniora kunnen noemen. Latijn en Frans kennen is er het hoogte punt van civilisatie. Een on derwijs dat geenszins beant woord aan de noden van de bevolking. Er wordt bv. niet aan landbouwonderwijs gedaan, wat toch een noodzaak is in dat land. Het is bijvoorbeeld zo dat een landbouwer na de oogst gedwongen is alles te verko pen (in het seizoen aan kleine prijs!) omdat hij geen silo's of andere bewaarplaatsen en/of middelen heeft. Buiten de oogstperiode moet de boer dan zijn eigen producten aan hoge prijs terugkopen van woeke raars. Het komt er dus vooral op aan om de mentaliteit van de land bouwbevolking in betere ba nen te sturen, wil men hier een ontwikkeling doorvoeren. Men moet hen leren sparen, investeren en betere technie ken aanwenden. Een ploeg kent men ginds niet! Er zijn geen syndicaten, geen politieke partijen, geen organi saties, buiten de kerk, die de belangen van het volk beharti gen. Officieel zijn de mensen christe lijk, hetzij katholiek of protes tants. Ruim 80% is protes tants, weliswaar in 1001 ver schillende secten. Het protes tantisme is grotendeels over gewaaid uit de Verenigde Sta ten. Buiten dezegoedsdienst(en) is er ook nog een belangrijke Voodoo-cultuur. Deze cultuur is meegekomen uit Afrika en is een van de weinige zak^p die de negers te Haïti gemeen schappelijk hadden. Het is een vrij duistere ritus. Kenmerkend is het veelgodendom, het ge loof in geesten, natuurkrachten en een sterke voorvadercultis. Als belangrijke expressiemid delen vinden we dansen en diersymbolen. Op Haïti is er echter een grote invloed van andere godsdien sten in de voodoo-cultuur. Er is op elke plechtigheid een kruis! Men gelooft in de oppermacht van de enige en ware God, maar toch blijven ze liever ook op goede voet staan met de andere geesten! Zelfs de beste christenen aldaar zijn nog on derhevig aan bepaalde magi sche krachten. Er zijn bijvoorbeeld lougarous (tovenaars) die zich kunnen veranderen in dieren, en aller lei kattekwaad uitsteken, zoals het opeten van mensen, bij voorkeur jonge meisjes! De gewone mensen geloven daar in, zo waar zelfs dat de Heer Coppens volgende situatie meemaakte. Bij het maken van opmetingen met topografische instrumen ten (iedereen kent die dingen wel die landmeters gebruiken) in een kleine nederzetting was het gedurende de tijd dat de opmetingen gedaan werden mooi weder. Het was echter regenseizoen en de boeren hadden regen nodig, (de land meters niet!). Een week later hoorden de topografen vertel len dat in een dorp, tien kilome ter verder, verteld werd dat blanken geweesd waren om de regen tegen te houden. Dat zouden ze (de blanken) ge daan hebben met stokken! (De rood-witte bakenlatten!) Dat ze in hun opzet slaagden werd bewezen, want na hun vertrek regende het overvloedig! Officieel wordt de Voodoo- cultuur bestreden, omdat der gelijk gedoe weinig gecivili seerd lijkt voor de hogere klas se. In wezen zou men dit moe ten bestuderen en de positieve kenmerken moeten nagaan. Gelukkig wordt dit de laatste tijd gedaan, vooral door katho lieke etnologen, die op syste matische en wetenschappelijk verantwoorde wijze deze za ken onderzoeken. Men is tot nog toe weinig opgeschoten, en wel omdat blanken zeer moeilijk toegang krijgen tot dergelijke Voodoo- manifestaties. Wel is men er reeds toe gekomen het africh- telijke van deze ritus van zich te werpen we bedoelen dit vanuit het standpunt der blan ken en meer in te gaan op de verbondenheid met de natuur van deze zwarten, die een waarde is die wij niet (meer) kennen en voor de zwarte ech ter een levensbron is. De Voodoo-cultus manifes teert zich in rituelen en plech tigheden, vooral 's nachts. Het komt vrij spontaan vanuit de gemeenschap. Vooral bij volle maan botst men vaak op derge lijke ritus. De ritus is niet gebonden aan een bepaalde regelmaat of aan bepaalde tijdstippen, op één uitzondering na: de Vodoo- voor de toerist! Het blijkt on danks het ontbreken van spon tane opwelling toch vrij realis tisch te zijn. Men ziet er men sen door het vuur dansen en er zich in rondvyentelen, om dan nadien in de zee te springen. Anderen dansen in trance rond, eten brandende stokken op... Nog anderen bijten de kop van een levende haan af om dan het bloed te drinken! Geografisch gezien is de Voodoo meer gelokaliseerd langs de kuststreken, dan in het binnenland. Op een echte, oorspronkelijke Voodoo-avond word geen aanwezigheid van blanken ge duld. Ofwel stopt men er mee, ofwel vraagt men de blanke weg te gaan. Het is niet uit haat tegen de blanken, maar enkel uit over tuiging dat de blanke er geen snars van begrijpt. Ze hebben gelijk! Tot daar enkele feiten en be denkingen over een volk dat een hoogst merkwaardig be staan leidt en zeker, uit etnolo gisch en menselijk standpunt onze aandacht verdient. We hopen volgende week hierover nog meer te kunnen vertellen. André De Groeve Het presidentieel paleis

De Voorpost | 1975 | | pagina 23