Vrije tribune STADSSEKRETARIS CHRIS WILLEMS OVER GEMEENTELIJKE AUTONOMIE C.V.P. P.V.V. K.P. B.S.P. 2 - 28-11-75 - De Voorpost Wij hebben zojuist naar een bena derende definitie gezocht van het begrip «gemeentelijke autono mie». Laat ons nu even de ratio legis ervan nagaan, onderzoeken m.a.w. hoe de gemeentelijke auto nomie gerechtvaardigd kan wor den, welke redenen voorhanden zijn om de gemeentelijke autono mie te vestigen en te behouden, niet alleen in ons land, maar in de meeste andere landen. Ik wil u hier graag «Les Novelles» citeren, die in een notedop de belangrijkste re den opsomt, al klinken mij de rechtvaardigende en zelfs verde digende woorden wat vlammend in de oren: «De gemeentelijke autonomie haalt haar bestaansredenen uit de diepste factor die men tot op heden kan aantreffen om de volkeren te leiden: of deze factor gewetens volle verantwoordelijkheidszin noemt, ofwel begrepen eigenbe lang of eigen bestuur, het komt er niet op aan. Onze plaatselijke besturen waren voor de Belgen bovendien uitste kende leerscholen van solidariteit, sociaal gevoel en verdraagzaam heid. Zij hebben ons geleerd on szelf te besturen en tegelijk toch ook de vrijheid van anderen te res- pekteren. En tijdens de sombere uren van de vreemde bezetting van 1914 en 1918, wanneer de vijand het cen traal gezag buiten het vaderland hield en hoopte zich meester te maken van alle gezag over het grondgebied verzetten onze ge meenten zich uit alle macht door een lijdzaam verzet en door burger lijke ongehoorzaamheid en vorm den zij zo kleine burchten binnen dewelke piëteitsvol de herinnering aan het Vaderland werd bewaard. Tot zover «Les Novelles» betref fende de toestand in België. Meer algemeen in Europa wordt i.v.m. het algemeen verspreide ver schijnsel van de gemeentelijke au tonomie gewezen enerzijds op de historische traditie van autonome dorpen en steden, die reeds van in de middeleeuwen hun vrijheden vastgelegd zagen in keuren en verordeningen, en anderzijds ver klaart men er de sterke gemeente lijke autonomie vanuit de nood zaak om aldus de optimale funktio- nering van de demokratische sta ten mogelijk te maken. Men ver trekt van de stelling dat de bijdrage van de kleine lokaliteiten, in hoofd zaak de gemeenten, onontbeerlijk is voor de goede werking van een demokratisch ingestelde staat. Maar, zo zegt men, dit kan maar zijn volle vruchten afwerpen als die kleine lokaliteiten over een brede autonomie beschikken, omdat, meer dan in enig ander politiek re gime in de demokratie het meest nauwe kontakt veronder steld wordt tussen bestuurders en bestuurden. Als het waar is dat in de demokratische staten principi eel de grootste individuele vrijheid voor de mensen weggelegd is, zou dit moeten tot uiting komen in een staatsorganisatie die op de eerste plaats aan de gemeenten een rui me, vrije en autonome beslis singsbevoegdheid verschaft. Dit zijn extreme voorbeelden. Maar er zijn ook tussenvormen, waarbij men de gemeentelijke au tonomie ziet beknotten door het centraal gezag of weer ziet aan groeien, er kan aangetoond wor den dat deze bewegingen in relatie staan tot de mindere of grotere demokratische ingesteldheid van een staat. Binnen de raad van Europa, waar men erg demokratisch wil zijn, zag men derhalve op 29 4.1960 een reeks princiepen dienaangaande aangenomen worden in het charter van de Europese Konferentie der lokale besturen. De belangrijkste zijn gencht op het recht van de ge meenten om vnj bestuurd te wor den door gekozen gezagsorganen, de plicht van de staten om de orga nisatie ervan bij wet vast te leggen en ze te waarborgen door effek- tieve verhaalmiddelen bij de natio nale overheid en het recht van de gemeenten om over voldoende fi nanciën te beschikken Een poging, om deze principes ook afdwingbaar te maken door ze op te nemen in de Europese Konven- tie van de Rechten van de Mens mislukte vooralsnog, omdat hier geoordeeld werd dat in de konven- tie enkel de rechten van de mens mislukte vooralsnog omdat hier geoordeeld werd dat in de conven tie enkel de rechten van de mens als individu moeten opgesomd worden en niet deze van de men sengemeenschappen. Een kluifje voor de juristen op hoog niveau. Voor ons is het belangrijk te weten dat. deze negatieve beslissing van het ministercomité van de Raad van Europa ten spijt, het principe zelf van een Europese bescher ming van de gemeentelijke auto nomie bij dezelfde gelegenheid sterk bevestigd werd, juist zoals voorheen in het Charter van de Eu ropese Konferentie der lokale be sturen. maar dat enkel bezwaar werd gemaakt tegen de voorge stelde metode om deze principes in i-j lassen in de Konventie van de Rechten van de Mens. Dit alles toont aan hoezeer de ge meentelijke autonomie zowel his torisch gegroeid als nuttig verant woord en gewild is in Europa en bij ons. GEMEENTENET Wij zagen dat de grondwet van de wetgever verwacht dat hij zegt wat met tot de sfeer van de gemeente lijke belangen behoort Maar in de gemeentewet van 1836 somt de wetgever alvast enkele zaken op die wel tot de bevoegd heid, van de gemeenteraad, het schepenkollege en de Burgemees ter behoren, en dus per definitie van gemeentelijk belang zijn. Let wel, het zou ongrondwettelijk zijn te gaan beweren dat wij hier voor een limitatieve opsomming staan. Wij zagen immers dat in Frankrijk wel een wet nodig is om het ge meentelijk belang aan te tonen. Maar in België kan in principe alles van gemeentelijk belang zijn, tel kens de wet niet het tegengestelde zegt. Als in België een wet, in casu de gemeentewet, toch zaken van ge meentelijk belang begint op te sommen, gebeurt dit enkel ten exemplatieven titel en weten wij dat daarbuiten nog andere aange legenheden denkbaar zijn die door de gemeentebesturen best kunnen beslecht worden. Vanaf artikel 75 van de gemeente wet maken wij kennis met de be voegdheden van de gemeente raad. Het is echt nuttig deze artike len eens gehoord te hebben Ik overloop ze daarom in diagonaal en zeg er enkel het belangrijkste over Art. 75 zegt: De raad regelt al wat van gemeen telijk belang is; dit is een herhaling van wat ook in de grondwet staat. Verder: hij beraadslaagt over elk ander onderwerp, dat hem door de hogere overheid wordt voorgelegd. Hier worden niet meer de gemeen telijke belangen bedoeld, maar wel de nationale belangen, waarin het centraal gezag het advies, de me ning van de raden wil kennen. Hier heeft de gemeente een taak als deel van het Rijk. Bij wijze van voorbeeld citeer ik het gemeente raadsadvies inzake de fusie van gemeenten. Idem de adviezen in zake de gewestplannen enz Na dit artikel 75 treffen we 2 be langrijke artikelen aan, 76 en 77, die met hun naam de materies aanduiden die van gemeentelijk belang zijn. En naargelang zij zeer belangrijk zijn of wat minder be langrijk voorziet de gemeentewet enerzijds voor een eerste reeks van gemeenteraadsbeslissingen (opgesomd in art. 76) het ver plichte advies vanwege de besten dige deputatie van de provinciale raad plus de goedkeuring van de Koning om van kracht te kunnen worden; voor een tweede reeks gemeenteraadsbeslissingen (op gesomd in art. 77) schrijft de ge meentewet anderzijds enkel de goedkeuring voor van de besten dige deputatie van de provinciale raad. Art. 76 zegt: (het gaat hier over zeer belangrijke beslissingen) Aan het advies van de bestendige deputatie van de provinciale raad en aan de goedkeuring van de Ko ning moeten onderworpen worden de besluiten van de raad over vol gende zaken: 1De vervreemdingen, dadingen, ruilingen van onroerende goede ren of rechten van de gemeente; de erfpachten, de leningen en ves tiging van hypotheken, de verde ling van onverdeelde onroerende goederen, tenzij deze verdeling door de rechter bevolen wordt. 2. De in de gemeente te heffen tol en doorgangsrechten. 3. De akten van schenking en le gaten aan de gemeente of aan de gemeentelijke instelling, wanneer de waarde 100.000 F overschrijdt. 4. De aanvragen tot machtiging voor het aankopen van onroerende goederen of rechten. 5. De invoering, de wijziging of de afschaffing van de gemeentebe lastingen en van de desbetref fende reglementen. 6 De verkoop alsook de verande ring in het genot van onbebouwd land en van de onder het bosbe heer bestaande bossen. 7. De algemene rooiplannen voor de steden en voor de aaneenge- bouwde gedeelten in de platte landsgemeenten, de aanleg van nieuwe straten en de verbreding van de bestaande straten, als mede de afschaffing ervan. Art. 77 zegt: 'Aan de goedkeuring van de be stendige deputatie van de provin ciale raad moeten onderworpen worden de besluiten van de ge meenteraden over de volgende zaken: 1. De verandering in het genot van al de gemeentegoederen of van een gedeelte ervan. 2. De verdeling van het genot van het weiland, de houthak en de vruchten der gemeente, alsook de voorwaarden op te leggen aan de gebruikers, wanneer bezwaren zijn ingebracht tegen de besluiten van de gemeenteoverheid. 3. De verkopingen, ruilingen en dadingen betreffende schuldvor deringen, obligaties en aandelen die aan de gemeente toebehoren met uitzondering van de dadingen betreffende de gemeentetaksen, de beleggingen on wederbeleg- gingen van haar gelden. 4. Opgeheven. 5. De reglementen of tarieven be treffende de heffing van het plaats geld in de hallen, op de jaarmark ten, op de markten en in de slach thuizen, en van het standgeld op de openbare weg, alsook van de waag-, meet- en peilgelden. 6. De erkenning en de aanleg van de buurt- en voetwegen, overeen komstig de wetten en provinciale reglementen en zonder afwijking van de wetten op de onteigening ten algemenen nutte. 7. De ontwerpen van bouw, van grote herstellingen en van afbraak van gemeentegebouwen. 8. De begrotingen van de gemeente-uitgaven en van de middelen om ze te bestrijden. 9. De jaarlijkse rekening van ont vangsten en de uitgaven van de gemeente. Art. 78 somt een speciale soort ma teries van gemeentelijk belang op, namelijk deze die handelen over reglementeringsbevoegdheid van de gemeenteraden. Art. 78De raad maakt de gemeen tereglementen van huishoudelijk bestuur en de verordeningen van gemeentepolitie. Die reglementen en verordeningen mogen niet in strijd zijn met de wet ten of met de reglementen van al gemeen of provinciaal bestuur. De gemeenteraden kunnen straffen stellen op de overtredingen van hun verordeningen, tenzij een wet daarin heeft voorzien Die straffen mogen de politiestraffen niet over schrijden. Ik doe opmerken dat een in dit arti kel 78 bedoeld reglement van huishoudelijk bestuur niet mag verward worden met een regle ment van orde en huishoudelijke dienst, dat betrekking heeft op de werking van de gemeenteraad zelf en dat door een ander artikel van de gemeentewet nl. art. 73 gere geld wordt. vervolgt De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE EKONOMISCHE KRISIS De huidige economische krisis wordt algemeen be schouwd als de meest ern stige na de Tweede Wereld oorlog. Het ziet er naar uit dat de meest pessimis tische prognoses van dit 'jaar nog worden voorbij ge streefd door de feiten. De publieke opinie beseft zeer goed dat de krisis interna tionaal is, waar zij als klein land weinig in de pap te brokken hebben. Naast pessimistische gelui den i.v.m. de werkloosheid cijfers, inflatiegraden terug lopen van de vraag enz..zijn er de hoopvolle geruchten over de economische herop bloei in de Verenigde Sta ten, Japan en Duitsland. Ook in België begint het er hoe langer hoe meer op te gelijken dat de Belgische economie het dieptepunt van de recessie heeft be reikt. Een eerste aanduiding in die richting geeft de toe nemende verkoop van au to's. Dat deze regering binnen een aantal maanden de re cessie zal overwinnen ver oorzaakt een wrevelig ge voel bij de oppositie. De bevolking is zich zeer goed bewust van de toestand. Zij weet dat niemand een won- derremedie voor de krisis op zak heeft; de socialisten e- venmin als gelijk wie. Er zijn verschillende socialistische regeringen aan het bewind in West-Europa, nl. in En geland, Nederland, Wesi- Duitsland en de Scandina vische landen. Zij ook doen hun best, zij trachten zoals de Belgische regering de schade te beperken. Maar, wat de definitieve oplossing van de krisis betreft, weten zij ook geen raad. Het vertrouwen dat de meer derheid van de Belgische bevolking steeds behoudt in Tindemans en zijn rege ringsploeg, is gebleken uti de opiniepeiling van Uniop (Universitair Instituut voor Opiniepeiling). Het aantal gunstige antwoorden t.o.v. het algemeen beleid is be duidende groter dan het aantal ongunstige, vooral in Vlaanderen. SOCIAALBELEID De kritiek van de oppositie als zou deze regering anti sociaal zijn. is belachelijk en demagogisch. Minister De Paepe (Sociale Zaken) heeft onlangs cijfers (dus geen gehuil en getier zoals bij V.U. en B.S.P.) bekend gemaakt, waaruit blijkt dat ondanks de economische krisis in 1976 toch nog 10 miljard nieuwe sociale voor delen en vooral dan aan de minstbedeelden, zullen wo- den toegekend. Minister De Paepe heeft ook gewezen op de belangrijke wijziging die inzake de koppeling aan de welvaart werd ingevoerd. Gelet op de nulgroei van het bruto nationaal produkt heeft de regering beslist dat voor 1976 een vaste vergoe ding zou worden toegekend aan de gerechtigden op so ciale uitkeringen. Die ver goeding wordt dus niet pro centueel berekend. Hier door wordt aan de minstbe deelden een grote aandeel toegekend en dit is bij uit stek een sociale maatregel BESLUIT De oppositie is misnoegd over het feit dat deze rege ring binnen een jaar tot de overwinnaars zullen gere kend worden van de zwaar ste economische krisis se dert jaren. De verdeeldheid en de zwakte in de opposi tiepartijen, is des te scher per gesteld t.o.v. de een dracht en sterkte van de meerderheid. Roger Van Keymeulen Lid Arrond. Partijbestuur HERSTEL OF STRAATGEWELD Het meer dan zeventig urendu- rende debat over de fusies van gemeenten is in de nacht van vrijdag op zaterdag besloten na een stemming waarbij het plan door de Kamer werd goedge keurd. Zoals alle grote hervor mingen is ook de samenvoeging van gemeenten op onbegrip en tegenkanting gestuit. Het was lang. hard en moeilijk. De meerderheid heeft de moed opgebracht om geduldig te luisteren naar een oppositie die het er om te doen was de werking van het parlement te vertragen. De televisiekijkers hebben met hun eigen ogen kunnen zien hoe de socialisten met Van Eynde als dirigent zich gedroegen als dorpspolitikus die in een kroe genruzie betrokken waren. Her haaldelijk werden de argumen ten hernomen zonder dat dieper op het probleem werd ingegaan. En toch is de samenvoeging van de gemeenten een programma punt dat door alle partijen werd ingeschreven, en door de rege ringen de jongste jaren in hun verklaringen werd opgenomen. Tot hiertoe bleef het bij goede bedoelingen. Nu is er werk van gemaakt. Ongetwijfeld zullen ingrijpende aanpassingen op het plaatselijk vlak nodig zijn o.m. bij de samenstelling van verkie zingslijsten. gemeenteraden en schepencolleges. Er zullen ster kere gemeenten tot stand komen die meer en betere diensten zullen bewijzen aan de inwoners. Maar de dorpen, de gehuchten zullen door de administratieve hervorming niet voor hun be woners veranderen. De socialisten zijn mislukt in hun opzet om bij het fusiedebat de regering een harde slag toe te brengen. Toen ze voelden dat hun obstruktiepolitiek geen re sultaat zou opbrengen, dreigden ze met straatgeweld. Het is een socialistisch manoeuver om de bevolking op te hitsen. Het triestig parlementair schouwspel door de socialisten opgevoerd heeft gemaakt dat de zware economische en sociale problemen op de achtergrond zijn geraakt en pas de komende dagen in het parlement kunnen besproken worden. Een nieuw en belangrijk debat wacht. De recessie moet bestreden worden. Het relanceplan is dringend aan een uitvoering toe willen we niet in de afgrond tuimelen. Wij kunnen onze toekomst niet meer aan het toeval overlaten. Mis schien zullen de socialisten verder gaan met hun negatieve taktiek. Zij willen elke oplossing verhinderen. Hun doel is met alle middelen de regering ten val brengen. Ze voelen dat dit in het parlement onmogelijk is en dat de regering sterker staat dan ooit en dat de B.S.P. geen kans heeft om in een regering toe te treden. Daarom zullen de socia listen trachten de methode van 1961, het straatgeweld, te be proeven. Nu rekenen de socialis ten op de studenten die ze tegen de herstelwet willen opjagen. Het V.S.P-succes is twijfelachtig vooral in Vlaanderen. Maar de socialisten rekenen ook op de arbeiders tegen het relanceplan. Maar bijna zeker is het feit dat de arbeider van 1975 zich niet zal laten misleiden voor een politieke staking. De burgers met de crisis voor ogen reageren vandaag anders. Ze schenken vertrouwen aan dezen die verantwoordelijkheid nemen, en de recente opiniepei lingen hebben dat bewezen. Meer dan ooit staat de regering sterk. Ze mag voor de bedreiging niet terugdeinzen. De regering moet de democratische beslis singen van het parlement uit voeren en daardoor de waarde van onze democratische parle mentaire instellingen herwaar deren. De regering moet tevens snel en hard de crisis aanpak ken. Ze kan alleen met derge lijke houding nog meer vertrou wen winnen. DIANE D'HAESELEER HET VERTROUWEN IN ONS Uit het antwoord van de mi nistervan Arbeid en Tewerk stelling op de vraag van een volksvertegenwoordiger blijkt, dat tijdens de eerste zes maanden van 1975 in Oost-Vlaanderen elf bedrij ven hun deuren sloten. Interessant is ook het over zicht dat dezelfde minister geeft over de sluitingen tij dens de jongste drie jaar. Aldus vernemen we dat er in Oosb-Vlaanderen in 1973 niét minder dan 19 bedrijven gesloten werden en in 1974 weer 18. In 1973 gingen daarbij 1340 arbeidsplaat sen verloren en in 1974 dan 1123, terwijl dit voor de eer ste zes maanden van 1975 reeds 811 verloren arbeids plaatsen betekent. De arrondissementen Aalst en Dendermonde nemen daarvan een flink deel voor zich. Voor Aalst betekent dit aan gesloten ondernemin gen: 1973: 5, 1974: 1 en 1975: reeds;4 in de eerste zes maanden. Voor Dender monde: 3,2 en 2. Wat de verloren arbeidsplaatsen be treft luiden de cijfers voor Aalst: 195, 124 en 173. En voor Dendermonde: 437, 54 en 224. Wij hebben hier reeds vroe ger cijfers gegeven over de Oost-Vlaamse bedrijven die volgens staatssekretaris Dhoore in moeilijkheden verkeren. Het ging om een tachtigtal ondernemingen met plusminus 11.000 werk nemers. Welnu, volgens de jongste gegevens blijkt dat er over het ganse land 310 ondernemingen met zware moeilijkheden af te rekenen hebben, en dat dit meer dan 30.000 werkers betreft. Voor Oost-Vlaanderen zouden al dus 29 dossiers samenge steld zijn betreffende 2.150 werknemers. We zijn dus nog lang niet aan het einde van de miserie toe. Een rechts blad als «De Standaard» schreef vorige week nog, dat maatregelen van de CVP-PVV-regering of niet, men in de komende jaren toch mag rekenen op een gemiddeld aantal volle dig werklozen van 120.000 tot 200.000. En daar dan in andere artikels maar aan toevoegen, dat het met de huidige sociale voorzienin gen nog zo erg niet is, en dat jongeren er zich moeten in stellen djobs te aanvaarden waarvoor zij onderbetaald worden! Het is een weldoordachte taktiek van rechts vandaag heet en morgen koud te bla zen. Vandaag houdt men de werkers voor dat zij offers zullen moeten aanvaarden. Morgen vertelt men hen dat zij in feite niet te klagen hebben. Maar door het gan se betoog loopt voor wie het zien wil, de rode draad van de onbekwaamheid van het kapitalisme deze plaag van de werkloosheid in te dijken of uit de wereld te helpen. Het is dan ook met de dag onbegrijpelijker, dat organi saties die zich van de wer kende klasse noemen de heersende klasse met haar intoxicatiekampagne laten begaan. Er wordt weliswaar op het hoogste niveau ge protesteerd en aange klaagd, maar van een kon- kreet verzet waarbij de wer kers worden betrokken komt niets in huis. In het beste geval houdt men konferen- ties en «volksbijeenkom sten» in de beste elektorale stijl, wanneer men niet zijn toevlucht neemt tot beperk te aktiviteitjes samen met de gauchnistische jongetjes van dienst. Het is onbetwistbaar dat in de kristendemokratische rangen de ontevredenheid toeneemt. Zie de KWB. Maar het blijft daarbij, voor al dan op lokaal plan. Voor de BSP komt meer en meer naar voor dat de lijn voor de komende maanden getrok ken is traditioneel de ont wikkeling van de strijd af remmen ermee dreigen en van de ontevredenheid over de regeringspolitiek richten naar de komende verkiezin gen, gemeentelijke en wel licht parlementaire. Dit laat alle mogelijkheden open... Dat de werkers - vooral de genen die nu reeds door de werkloosheid getroffen zijn - met een dergelijke politiek bedrogen., uitkomen, moet niet meer aangetoond wor den. Maar ook de socialis tische arbeider die verder ziet, die in de toekomstmo gelijkheden van de arbei dersbeweging blijft geloven en hopen, zou er zich van bewust moeten worden dat hij met deze taktiek levens lang in dezelfde tredmolen zaj blijven lopen. ABVV-Algemeen Sekretaris Debunne verweet vorige week in «Vooruit» aan rege ring en patroons tot de wer kers alleen maar te zeggen «Heb vertrouwen in ons». Doen sommige verantwoor delijken van de arbeidersor ganisaties het anders? Ray De Smet «VIJF VOOR TWAALF.» Behoudens enkele kleine inzin kingen rondde vijftiger jaren ging vanaf de tweede wereldoorlog het welvaartspeil in Belgie steeds ho gere toppen scheren. De bevol king werd als het ware in slaap gewiegd en de waarschuwingen van de Socialisten werden in de -wind geslagen. Vandaag echter worden wij ge confronteerd met de harde reali teit van een ongewone crisiseen economische recessie gepaard met inflatie. Veel te laat heeft de regering eraan gedacht iets te ondernemen om de toenemende crisis en werk loosheid te weren. Toen de 300.000 werklozen werden bena derd werd de regering stilaan uit een diepe slaap geschud. Type rend voor deze rechts gerichte re gering was het feit dat zij de me ning van hei patronaat bijtrad die het beginsel van de indexering van de lonen in het gedrang bracht. De loonkosten waren im mers de schuld van alles. GEVAARLIJK EXPERIMENT Thans gaat de regering een ge- j waagd experiment wagen. Zij gaat ingrijpen op het terrein van de sociale partners. Wel loonma tiging maar liet principe van de indexering blijft behouden en liet brugpensioen kan ingaan vanaf 62 in plaats van 60 jaar. Maar wel beschouwd beperkt alles zich tot tijdelijke lapmiddelen. Het ver vangen van andere werknemers door jongeren kan voor sommige gezinnen wel een goede oplossing betekenen, maar economisch ge zien wordt hiermede geen enkele, nieuwe arbeidsplaats bij gecre ëerd. Het gelul van de vrije markteco nomie werd volledig vervalst dooi de multinationalskapitaalstrans- ferten deden de rest om het sys teem te ontwrichten om dan nog maar te zwijgen van de sociale en economische gevolgen van de overheveling van bedrijven zelfs na - zonder scrupules van fi scale vrijstelling te hebben geno ten. Ons ganse systeem is zodanig ontwricht dal men zich de vraag kan stellen of, nu men geen raad meer weet met het gecombineerd verschijnsel recessie-inflatie, niet meteen het begin van het einde van het kapitalistisch systeem in geluid werd. WAT WIJ WILLEN De socialisten willen dat de ge meenschap een gezonde kans zou krijgen om te bewijzen dat zij los van de privé-sektor bij machte is ingrijpend op te tredenniet al leen om sociale overwegingen maar op basis van economische motieven en de hoognodige structuurhervormingen te verwe zenlijken Een openbare holding is daar voor een eerste noodzaak. Het hoeft hierbij zeker geen be toog dat belangrijke sectoren zoals de energie en de financiële sector als eersten in aanmerking komen om uit de handen van de privé-secto'r te worden gehaald. GEVAARLIJKE SITUAITE Algemeen wordt aanvaard dat een hoog inflatieprocent een gevaar inhoudt voor de democratie. Daarbij stellen wij een bepaalde gelatenheid vast van diegenen die door de werkloosheid worden ge troffen. Misschien zit het hoog 1 vervangingsinkomen verwor ven dank zij de strijd van de socia listen hier wel voor iets tussen. Maar anderzijds stellen wij een verbittering vast onder de jonge werklozen die eens afgestudeerd, zich afvragen wuartoe al hun stu dies hebben gediend. Economische crisis - onverschil lige gelatenheid verbittering van de jongeren verloedering en verzwikking van het parlemen tair systeem, het zijn allemaal in grediënten die in hei verleden nog toegelaten hebben aan een of an dere sterke man ergens zijn fascis tische hutsepot te koken. De toestand is net van gevaar ont bloot. Niet alleen op economsich maar ook op politiek vluk is het VIJF VOOR TWAALF Het is dan ook onder dat motto dat de BSP in de eerstkomende dagen een nationaal georganiseerde voorlichtingscampagne zal hou den. Wij rekenen erop dat al onze militanten paraat zullen zijn en zich mee zullen inzetten voor deze campagne. Het zou achteraf wel eens kunnen blijken dat dit het be gin van een historisch keerpunt is geweest. Met zoals na de oorlog van 1914-IR het algemeen stem recht de politieke democratie in luidde, zou de crisis van 1975 wel eens de eerste reëele stap naar de economische democratie in zich kunnen houden Georges SPITAELS MOTIE VAN HET ZIEKENFONDS «DE EENHEID» IN VERBAND MET DE AANGEKONDIGDE MAATREGELEN VAN DE REGERING INZAKE ZIEKTEVERZEKERING Het Sekretariaat van het Ziekenfonds «De Eenheid», in vergadering bij een te Geraardsbergen op 1811.75. besprak de nieuwe aanvallen van de CVP-PVV-regering op de ziekteverzekering Het Sekretariaat stelt vast. dat de regering die de kollektieve arbeidsover eenkomsten voor 9 maanden wil bevriezen en aan de werkers elk nieuw voordeel inzake werk- en loonvoorwaarden wil ontzeggen, juist de eerste is om hen tot verhoogde uitgaven te dwingen door hun tussenkomst voor dokter en apotheker te verhogen Het remgeld verhogen, regeringsuitgaven schrappen inzake ziekenhuis- verpleging. en aldus de ziekteverzorging afremmen, is een frontale aanval op de gezondheidszorg van de werkende bevolking en haar gezinnen in hun geheel. De verscherping van de kontrole op de inkomsten van weduwen, invali den, gepensioneerden en wezen die van kostëloze zorgen moeten kun nen genieten, zal niet degenen onder hen treffen met een hoog inkomen, zoals in de verklaring van de minister wordt gezegd, maar duizenden randgevallen van kleine mensen die hulp en begeleiding inzake gezond heidszorg het meest nodig hebben Het voornemen van de regering haar tussenkomst inzake de werklozen te verminderen, is in strijd met de wet van 1963 en tast de mogelijkheden van de RMZ aan, terwijl de geplande vermindering van de administratiekosten der mutualiteiten de kleinere ziekenfondsen zal treffen. 1 Het Sekretariaat van het Ziekenfonds «De Eenheid» protesteerd met kracht tegen deze nieuwe poging tot afbraak van wat inzake ziekteverze kering door de arbeidersbeweging werd veroverd. Al deze maatregelen wijzen er op dat de regering ook op dit gebied haar slagen richt tegen de kleine man, terwijl zij ook in dit verband zoals over het algemeen de groten spaart. Inzake een gezonde regeling der dokterstarieven laat de regering inderdaad verder op zich wachten...

De Voorpost | 1975 | | pagina 2