JEAN-PAUL VAN DER POORTEN EN «ENGELKENS BLAZEN» ALLERMINST KOMKOMMERTIJD VOOR DIEVEN 'T LIEDBOEK TE AALST HET EREMBODEGEMSE RUSTOORD «DE HOPPERANK» OFFICIEEL GEOPEND LEEDSE FLODDERS 4 - 28-11-75 - De Voorpost Jean-Paul Van der Poorten met zijn «Engelkens blazen» komt beslist nieuw leven in ons Aalsters toneelgebeuren «blazen», dit hebben we kunnen afleiden uit de voorbije repetities. Deze jonge, talentvolle Aalstenaar en auteur van dit toneelwerk, brengt met de «Groep 75» een volks kerstspel, van vandaag voor het voetlicht Een éénakter, doorspekt met ABN- en dialektreplieken en door volkse mensen opgevoerd, die akteren zonder dekoratieve achtergrond. De algemene spelregie ligt in handen van Theo Van Gijseghem, een man die hiermee ongetwijfeld een garantiestempel op dit toneelge beuren kont drukken. De auteur J.P. Van de Poorten (el) EEN NIEUW GELUID? Gebeurt het niet al te vaak dat onze toneelopvoeringen steeds naar in beroeps voorgespeelde stukken of werken van vreemde auteurs grij pen? Of wordt er misschien ng te veel voor «jan» of «pol» gespeeld? Of aanziet metn het sukses van een stuk in het beroeps gespeeld, als een garantie voor een bomvolle zaal? Zou het niet beter zijn dat de to neelverenigingen hun «paardebnl» afwierpen en «toneel spelen» eens als een ruimer begrip gingen be schouwen. Het is niet, omdat een bepaald werk nummer één staat op de «Hitparade» staat dat men ver plicht is (om «in» te zijn) dat te ver tolken. Integendeel! Met «Engelkens blazen» heeft «Groep '75» het sein op groen wil len zetten om het toneelgebeuren in het Aalsterse een nieuwe wen ding te geven. «Groep '75» zijn mensen uit de straat, die zonder meer samengekomen zijn om een beetje toneel te gaanspelen. En om nadien, na afloop, uit elkaar te gaan. Bovendien steunt de inhoud van «Engelkens blazen» op dezelfde feiten: enkele mensen komen bij elkaar om een kerstspel «Er was geen plaats voor hen» op te .voe ren. Het is een stuk met een sociale achtergrond, waarin ten slotte het lot van de vreemdeling in onze maatschappij naar voren wordt ge schoven. Of de sociaal-getinte angeltjes, verscholen in deze eénakter bij het publiek altijd even vlot zullen over komen blijft afwachten. Tot alge meen welslagen hiervan, zal we liswaar veel afhangen van de rol- beheersing van de akteurs. De auteur J.P. Van de Poorten (el) Sinds een paar weken is in het Aalsterse een andere dievenbende aan het ope- ren. Op één enkele avond werden vorige week donder dag binnen het uur niet min der dan drie diefstallen vast gesteld, waarvan men prak tisch zeker, gezien de iden tieke modus operandi door dezelfde daders werden ge pleegd. Als eerste kreeg de h. De- jonghe uit de Albrechtlaan 23 het bezoek van de ongure gasten. Ze gingen er aan de haal met een belangrijke geldsom. Bij Jozef Vermoesen in het Park Baron Moyersoen 15 haalden de dieven het hele huis overhoopt, doch ver trokken er zonder buit on danks het feit dat twee obli gaties door hun handen gin gen. Van hier trokken de boeven naar de Gerstenbaan 53 alwaar ze bij Loncka via een klein raampje dat werd uitgegooid, binnendrongen. Buiten een geldsom en een partij juwelen namen ze ook nog een chequeboekje mee. Ondanks ijverig speurwerk van de B.O.B.-Aalst en de stadspolitie lopen de daders nog steeds op vrije voeten. Een paar dagen later werd te Herderseom ook in de ge bouwen van de firma Gilbos op de Grote Baan ingebro ken. Al waren hier waarschijnlijk wel specialisten aan het werk, hun doel werd niet bereikt doordat de brand kast die met branders werd bereikt stand hield, al werd deze zwaar beschadigd. Uren werk brachten niets op. De rijkswacht van Aalst deed de vaststellingen. De rijkswacht doet een dringen de oproep aan de bewoners van huizen al het nodige te doen, zoals achterdeuren sluiten en te laten uitschij nen dat de woning niet verla ten is, ten einde kandidaat inbrekers af te schrikken. De komende eindejaarsfeesten naderen met rasse schreden en het is nu precies in deze periode dat de meeste inbra ken worden vastgesteld. Oppassen en voorzichtig heid is de regel! (hdw) 't Liedboek startte enkele jaren terug als studentenblad aan de Gentse universiteit. Na vele (hoofdzakelijk finan ciële) problemen verschijnt het weer regelmatig, maan-» delijks en met vooral niet-commerciéle pop, folk en kleinkunst. 't Liedboek is het stadium van studentenblad volledig ontgroeid, is sterk kritisch en bevat zeer weinig reklame. Volgende namen moeten voorgaande beweringen onder steunen: Henri Van den Bergh (hoofdredakteur)'; Miel Appelmans, André De Bruyn, Lienen Tavernier. Deze en andere medewerkers hebben voor deze maand een num mer in mekaar getimmerd met artikels over o.a. Kris De Bruyne, Rum, David Bleu. Dit nummer is vanaf donder dag 27 november verkrijgbaar (voor de demokratische prijs van dertig frank) op volgende plaatsenHAK (Korte Nieuwstraat, Aalst), Bar AMBER (idem), platenhandel KIECKENS (Lange Zoutstraat, Aalst) en muziekhandel TROUBADOUR (Hoogstraat, Haaltert). Verdeler voor onze streek is HUGO DE TROYER, Boudewijnlaan 187, 9300 Aalst. Bij hem vindt u niet alleen nummers, maar krijgt u tevens alle gewenste informatie. EEN PRIMEUR VOOR AALST Voor het eerst zal in ons Aalsters toneelwereldje, de kijker in de zaal in het bezit gesteld worden en een toeschouwersbrochure, warin pro gramma en volledige tekst van «Engelkens blazen» afgedrukt stan. Hierdoor kan de toeschouwer aktiever het gebeuren op de scène beleven. Deze procedure zal niet alleen bij dragen tot het «toneelbewuster» maken, maar ook zal de bruchure een blijvend toneelboekje in de ei gen leeskamer vormen DE AUTEUR Wie met Jean-Paul Van der Poor ten praat, wordt onmiddellijk getrof fen door zijn vitaliteit en welbe- spraaktzijn, overgoten met een vleugje je humor. «Klein maar dapper» weet deze 24-jarige Aalstenaar niet alleen met woorden te goochelen, maar ook hanteert hij even vlot de pen. In de Aalsterse kulturele kringen is hij geen onbekende meer. Met «Engelkens blazen» is deze Aalstere auteur niet aan zijn proef stuk toe. Hier volgt een greep uit zijn werken. Sprookjes en kinderschetsen Het sprookje van Koning Lange- neus (kinderkarnaval 1973) Men- 'sen vangen, (een luimige schets voor de jeugd met rijm en zang) Van een oud manneken, (muzikaal kindervertelsel rond Sint-Maarten) Poëtische proza. Parabel van de man die nog nooit zoveel geleefd had: een monoloog van een leven (ABN - kernen, fe bruari 1975, Gent) «buiten wed strijd» Kortere werkstukken, limme- ricks, kolder. In Brussel - Mijn dierentuin - LUISTERSPELEN Gaspar, of het gebeurde anders (op kersttema) De spelbreker (een aardsparadijs- verhaal) Tevens is hij stichter van de ek- spressiegroep skêne, waarmee o.m. volgende successen: Preuk- jes (kinderdialoog) en «Handdruk met de dood» (laatste oordeel- spel). Ook was hij de organisator in 1971, 1972 en 1973 van de kerstspelen in de Sint-Annakerk. DE REGISSEUR Theo Van Giuseghem, tevens De ken van de Aloude Rederijkerska mer Sint Barbara «Arbeid en Kunst», bestempelt «Engelkens blazen» als een moeilijk stuk. «Om deze éénakter envooral de back ground ervan goed te laten overkomen, mag er niet «geak- teerd» worden. En dat is geen ge makkelijke opdracht. Dit werk vormde voor mij, alhoewel ik geen regisseur ben. een uitdaging om het te regisseren, niet alleen om wille van de moeilijkheidsgraad, maar ook om de sociale achter grond aldus Theo Van Gijseg hem. Vermelden we nog dat «Arbeid en Kunst» in de Stadsschouwburg de opvoering «En waar de ster bleef stille staan», onder regie van J. Be- ttens, voor het voetlicht gaat bren gen en dit op 27, 28 en 29 decem ber, telkens te 20 uur.Tevens is er een namiddagvoorstelling op 26 december voor de 65-plussers voorzien. Lame myn cherm achti] htigh ergee he boek Ch oorint De regisseurTheo Van Gijseghem (el) SPEELDATE «ENGELKENS BLAZEN» 1Première: Zaterdag 20 decem ber 1975 te 20 uur. Kapel Oud-Hospitaal Aalst. 2. Kerstvertoning: donderdag 25 december 1975 te 20 uur. St. An- nakerk - Aalst. 3. Vertoning 65-plussers: vrijdag 26 december 1975 te 19 uur. Kapel Rustoord St. Job Aalst Kaarten in voorverkoop (beperkt aantal) te bekomen bij: Theo Hen- ninck, Beekvelstraat 17 - Aalst Daniel Meert EEN MASSA NIEUWSGIERIGEN KWAM EEN KIJKJE NEMEN Niet alleen een groot aantal genodigden en toeschouwers maar ook de zon was zondagochtend aanwezig op de opening van het gloednieuwe rusthuis. Dit bracht met zich mee dat alles zich afspeelde in een kleurrijk dekor en toen de plaatselijke fanfare «Niets zonder Arbeid» de eerste tonen aanhief van een huldelied, verdrong de muziek ook enigszins de kilte van de ochtend. K.O.O. voorzitter Philemon Eeckhaut nam als eerste het woord. In zijn toespraak belichtte hij vooral de talrijke mogelijkheden die het gebouw de ouderlingen biedt en de zorgen die hen verstrekt zullen worden door een aangepast personeel. Ook vermeldde hij even de oprichting van een nieuwe dienst voor gezins- en bejaardenzorg die zich zal bezighouden met de bezoeken aan huls. Hij beëindigde zijn redevoering met een dankwoord aan allen die meegewerkt hadden aan het projekt. Zoals de meesten was zij ergens anders in de streek gelogeerd en werd zij nu tot haar groot genoegen naar rustoord «De Hopperank» overgeplaatst. Anderen hoorde men lovend spreken over het eten, de warmte of gewoonweg de hartelijkheid van het personeel. Daarom ook ziet men in het rusthuis vooral stralende gezichten van mensen die dank zij de inspanningen van de kommissie één van hun laatste wensen in vervulling zien gaan: in hun geboortedorp, in een gezellige omgeving hun laatste dagen doorbrengen. G. Van der Spiegel De heer De Pue, nationaal direkteur van de K.O.O. en afgevaardigde van minister van volksgezondheid De Saegher, wenste, alvorens over te gaan tot het doorknippen van het drie kleurig lint, de kommissie geluk met hun verwezenlijking en moedigde ze verder aan te ijveren voor een steeds beter sociaal beleid. In het portaal werd dan overgegaan tot de plechtige inzegening van het gebouw door E.H. Pastoor «Moge dit huis samengehouden worden niet alleen door stenen en cement maar ook door liefde» was de wens van deze laatste. Het talrijk aanwezige publiek kon nadien rustig een kijkje nemen in het gebouw. INRICHTING Rustoord «De Hopperank» waar van de eerste steen gelegd werd op 12/9/70 en dat in totaal ongeveer 35 miljoen gekost heeft, geeft bij een vluchtig bezoek een gezellige indruk. Dit efïekt wordt niet alleen bereikt door de constant hoge tempera tuur in het gebouw, maar ook door de sobere maar erg confortabele inrichting. Bij de bouw ervan heeft men geen oog gehadvoor luxe. wel voor praktische zaken. Op het gelijkvloers bevindt zich een raadszaal waar de leden van de kommissie en de burgemees ter kunnen vergaderen. Wat verder treffen we de refter met aanpalende keuken aan. In deze laatste zorgen ultramoderne apparaten ervoor dat elk oudje afzonderlijk een aangepast me nu krijgt en dat men rekening kan houden met het feit dat sommigen een dieet volgen. Ook de administratieve diensten be vinden zich op deze verdieping. Een eerste reeks kamers zijn rechts van de ingang gelegen. In totaal beschikt het rusthuis over 39 kamers en kan het 54 man herbergen. In elk hiervan staat een lavabo en een W.C., dit kan uniek genoemd worden als we vergelijken met de tehuizen uit het omliggende. Op elke verdieping zijn er ook twee badkamers, een zithoek met kleuren T.V., een lift en drie trappen, één middentrap en twee zijtrappen. Goed leesbare aanduidingen zorgen ervoor dat men gemakkelijk de in- en uitgang kan vinden. Een gevoe lig detektiesysteem werd aange bracht om bij grote tempera tuurstijging onmiddellijk de brandweer te verwittigen en een speciaal mechanisme zorgt er voor dat de verluchting tochtvrij gebeurt. Wat opvalt bij een wandeling door de gangen is het groot aantal bloemen die het interieur opsmukken. Rond het rusthuis bevindt zicht ook een hof die echter nog in aanleg is, evenals een parking voor het personeel en de bezoekers. Een kapel, die oorspronkelijk niet voorzien was, maar op initiatief van voorzitter Van Eeckhaut gebouwd werd, be slaat een groot deel van de kelderverdieping. Een glasraam met een voorstelling van de kapel Termuren trekt hierin de aandacht. Het is een werk van de hand van de in Erembodegem wonende kunstenaar Henri Coffot. De aanpalende vertrek ken doen dienst als sacristie en lijkenhuisje. Alle dagen wordt door de aalmoezenier een mis opgedragen in de kapel. In de toekomst voorziet men ook de oprichting van een bibliotheek en in zijn toespraak beloofde de K.O.O. voorzitter ook dat zal getracht worden elke bewoner in de mogelijkheid te stellen zijn hobby te beoefenen. PERSONEEL Tweeëntwintig mensen zullen instaan voor de verzorging van de ouderlingen en trachten aan hun wensen zo goed mogelijk tegemoet te komen. Hieronder een overzicht van de samenstel ling van het personeel: 1 verpleegster 6 bejaardenhelpsters 1 maatschappelijk assistent 1 ontvanger 1 secretaris 3 kuisvrouwen 1 kok 1 hulpkokkin 1 werkman 6 gezinshelpsters die instaan voor de buitendienst De K.O.O. bestaat uit volgende personen: voorzitter: Philemon Eeckhaut Leden: Palsterman Firmin, De Jonghe Philemon, Arijs Georges Ghysels Theophiel en Van der Borght Jan. Vermelden we dan ook even burgemeester F. Boel, secretaris De Sadeleer Alfons, ontvanger Arijs Leon en maatschappelijk assistent Stevens Paul als voor naamste medewerkers aan dit rustoord. DE BEWONERS «Ik heb gebeden omdat ik nog ooit in mijn geboortedorp Erembodegem zou mogen te rugkeren» aldus Celestinneken, één van de opgenomen oudjes. De plechtige openstelling (jm) Het nieuwe rusthuis (jm) KAATSKLUB «DE SPOR'B VRIENDEN» HERDERSEM j Uitslag Tombola Toegangsi. kaarten Bal 15/11/75. Ma 491 Stukkledingsstof3m 375Schoenenrek 252 Wijnrek 387 Glazen schoten 394 Mes.en vork 570 Fles wijn 411 Glazen schoten 027 Fles wijn 488 Damespantalon 093 Fles wijn. Prijzen af te halen 15/12/75.,Lokaal café 'I Klub huis, Kouterbaan 32. 938 Herdersem. -V/W MMtEL KKÉ&) Ik 'N WTtAL.. Ik HES ttH SCHOOI* HitXW kOSToUM- ik fóè s[EEL4oey m Hofik) Ik utij,4 kt(\tLMA rij ZAktfLJ tN ZOüitT sLA ik ££y kAUU&M- ai/Tomaat sruk- VAM WPtk M/14 ik Al etvs maal M£isj£ s k'jktM- ik WUT £cur uier ikAT ik AAM Uk Uot zou slottoe: uitgesf Het w Defrai D'haej Om 9 Libera nadicr voorgc iet wc aan d< Dendc het ii Geraa den ro Jong Lede blijft mee aan de leiding, dank zij een paar ^et tr slippertjes van zijn recht streekse tegenstrevers. Het was anders niet veel zaaks zondag in de Openveld- straat. Zaterdag naar het bal van de pompiers geweest? Enfin ja, zaterdag of zondag! Er werd tot ver in de voormiddag geblust aan de laatste brand jes. En de commandant bleef als een waardig leider op post tot de laatste man. En hij werd warempel nog uitgelei de gedaan door de meisjes en mannen van de harmonie. Die maakten zich klaar om op te stappen naar de hoogmis, voor de St. Cecilia- vierine. Dat noemen we volharding en plichtsbesef! Er toch nog even aan herinneren dat de vertegen woordigers alle Leedse verenigingen, zonder uitzon dering, verwacht worden op het gemeentehuis op dinsdag 2 december om 20 u. Daar wordt de «Boemerang-aktie» in mekaar gebokst. Laat eens zien dat ze in Lede nog wat anders kunnen dan feesten. Een nieuw karnavalgeluid. In café 't Vatjen werd een nieuwe karnavalgroep opge richt onder impuls van Walter Van Nieuwenbergh. Ze noemden zich de «Jabbereirs» en ze gaan meteen aan het werk om van hun eerste karnavaloptocht een succes temaken. De sportliefhebbers kunnen zaterdag liefst twee veldrit- ten op hetzelfde parcours beleven. Op de wijk Hulst- Steenland zijn achtereenvol gens de nieuwelingen en de beroepsrenners aan het werk. Kom eens kijken, 't Is er gezond. En de mannen van de harmonie gaan koppig door met feesten. Dat jubileum jaar wil maar niet voorbij. Zaterdag gaan ze er ander maal een lap op geven in de Volkskring. De tieners zullen uiteraard afspraak hebben in de zaal Lelie. Zondag is daar «moeders mooiste», Willy Summers, te gast. IJzige gilklanken en zwoele zuchten verzekerd. Mis dus de «Lieveling van alle Vlaamse maagdekens» niet. Marcole senni: Ip Baveg vandc Aalstt kring, Land DeH. Zr. Gi eiland Vrijwi ook o| tan 8 Wie I steum Geor} Vorig de Ge Stede «Hoe Het Jan C wordi geme dan 4 burg. verga De e liovei Kwis voon sekre Hein voor Kalo Werl en sc Zo pi lntet seku Intei aan wen« 930C Deji Aals dece Del mei. «Mo Pen, vers! dooi Sme zijn «aal Hiei Aal' laat

De Voorpost | 1975 | | pagina 4