AALSTERSE VERLEYSEN PRINS VAN SINT-BARBARA OUDE STOOMTREIN IN DE FALLUINTJES? PARKING MOORSELBAAN OFFICIEEL OPEN LEEDSE BROEDERS MAAKTEN HET BONT De Voorpost - 28-11-75 - 5 ■et de meer dan vierhonderd jaar oude eed: «lek zweere als Prince ar Camere van Rhetorica «Sinte Barbara» te Aalst, by trauwe ende ■re, 't zelve gheselschap wel ghetrouwelycke ende deuchdelycke r mynder beste vroescepe ende wetendhede te beleedene, te jschermene, ende altoos te stade te syne. Aldus helpe my Godt machtig», af te leggen werd senator Wim Verleysen tijdens een echtigheid op het stadhuis, aangesteld als nieuwe prins van de [oninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara, Arbeid en l/ergeet het niet! Nog tot 5 december kan men intekenen ■oor het boek «Aalst-Karnaval». Doe het onmiddellijk bij Ie boekhandelaar of stort op gironummer 000-0346216-23 kan Chris Ghysens, Vrijheidsstraat 45 te Aalst. Prijs in ■oorintekening 820 fr. Nadien 970 fr. PORT SEM - Aalst zendt zijn zonen en dochters uit. Deze maal ging het naar Eeklo waar Albert en Ghislène Cornand een geslaagde kapelshow ten beste gaven voor de lokale klub aldaar. Met tien modellen werd een evokatie gebracht van J830 tot het jaar 2.000 samen met dag-, matinee en avondkapsels. In de Borse van Amsterdam, Grote Markt gaat zondag 30 ïovember a.s. van 10 tot 17 uur het eerste kongres van de Federatie van Vlaamse Vrouwengroepen (Wij, vrouwen in de Volksunie) door. Tijdens de voormiddag worden in werkgroepen t e n 'c volgende tema behandeld: politiek, gezin en arbeid. Vanaf 14 Klub uur worc*en de resoluties tijdens de plenumvergadering naar voor 93g gebracht, waarna Kris Yserbyt om 16 uur poëzie brengt. De slottoespraken worden door Huguette De Bleecker èn Nelly Maes uitgesproken. Het werkbezoek dat Minister van Openbare Werken J. Defraigne, op initiatief van zijn kollega Staatssekretaris L. D'haeseleer aan Aalst brengt gaat door op maandag 1 december. Om 9 uur gaat er een verwelkoming door in de lokalen van de Liberale Sociale Werken, terwijl de Minister een half uurtje nadien op het stadhuis ontvangen wordt, waar de aanwezigen oorgesteld worden en er een korte bespreking plaats vindt over iet werkbezoek. In de voormiddag wordt een bezoek gebracht lan de werken van de Aalstersc ringlaan, de viadukt over de Dendermondsesteenweg, het Erembodegemse industriepark en het industrieterrein van Schendelbeke. Na de lunch, te Geraardsbergen wordt een bezoek gebracht aan de moeilijkhe den rond de RW 56 en 62 en de Zottegemse ring. Het tijdschrift «Het Land van Aalst» is U onbekend? Je kunt er tennis mee maken door een abonnement te nemen. Je stort 250 F. Dp postrekening 000-0586911 van Het land van Aalst. Bavegemstraat 14. Zottegem. In het jongste nummer verscheen van de hand van C. Uyttersprot een bijdrage over drie voormalige Aalsterse tijdschriften: De Annalen van de Oudheidkundige kring. Nieuw Leven en Excelsior. De lopende jaargang voor «Het Land van Aalst» is reeds de 28ste. De H. Hartparochie zet een aktie op het getouw voor stadsgenote Zr. Georgina Devillé die werkzaam is als duiveltje-doe-al op het eiland Dominica van de Klein Antillen of de Caraieben. Vrijwilligers die voorzien zijn van een naamkaart met stempel die ook op de omslag staat, zuilen op de h. Hartparochie in de week van 8 tot 13 december een bijdrage tot deze aktie komen afhalen. Wie buiten de parochie woont en toch Zuster Georgina wilt steunen kan dit op bankrekening 293-3224341-19 van zuster Georgina. Vorige zondag ging in de Keizershallen een kringvergadering van de Getuigen van Jehovah door. 42 nieuwe getuigen werden in het Stedelijk Zwembad gedoopt, terwijl 1.697 personen de toespraak Hoe het Koninkrijk Gods op u van invloed is» bijwoonden. Het zal nog wel uitkomen zoals schepen van Openbare Werken Jan De Neve het graag zou hebben. Naar alle waarschijnlijkheid wordt de kieswet gewijzigd zodat het aantal schepenen en in de paar echt- Het :aaks veld in de in ja, werd ddag and- bleef post a hij ;elei- es en sdag gemeenteraadsleden gevoelig zal opgedreven worden. Als Aalst dan 43 raadsleden zou tellen en acht schepenen plus dan nog een burgemeester, dan zl er wel niks anders opzitten dan te vergaderen in de Bclfortzaal, zoals de schepen het graag zou zien. De eerste ronde van de karnavalkwis gaat nu zaterdag 29 november door om 20 uur in de Graaf van Egmont, Grote Markt. Kwismaster is zoals steeds Frans-Wauters. De jury onder voorzitterschap van Keizer Kamiel is verder samengesteld uit sekretaris Gaston Van den Hauwe, tijdmeter Albert Verbestelt, Herman Louies, Villiam Boulembercq. De deelnemende groepen voor deze eerste ronde zijn: De Aalsterse Gilles, de Kaloeterkabassen, de Suskewieten en de Dekenij Koolstraat. Werken werden uitgevoerd aan de Houtmarkt, waarbij de oude en schreeuwlelijke elekriciteitskabine zal verdwijnen. Zopas verscheen «Interscholkrant». Het is een uitgave van Interschol-Aalst. een werkgroep van scholieren uit het Aalsters sekundair onderwijs, zowel voor vrije als voor officiële scholen. Interschol wil een stem van de basis zijn, met een koördinatie en aan ongenoegens. Wie dit eerste nummer van de eerste jaargang wenst te ontvangen kan terecht bij Pol Bauwens, Asserendries 14, 9300 Aalst. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon (V.V.A.K.) gaat door op zondag 14 december a.s. om 15 uur in de feestzaal van het stadhuis. Dhr. Jan De Block, bestuurslid zal het welkomstwoord uitspreken, waarna mej. Van den Steen verslag brengt over de reizen. HEt tema ■Monumentenzorg» wordt behandeld door dhr. Dirk Henkens. Penningmeester dhr Cl. Uuttersprot brengt het financieel verslag, waarna de herbewerking van de helft van het bestuur doorgaat. Konservator I. De Vos spreekt over: «Wie was FJ. De Smet». Een gedenkplaat wordt onthuld en E.H. Goubert toont zijn diareeks over «De V.V.A.K. op stap in 1975». Naderhand Kaat een familiesouper door in de Borse van Amsterdam. Hiervoor kan men inschrijven bij cl. Uyttersprot, Erikstraat 50, Aalst of door storting op zijn postrekening 000-0605297-17, ten laatste tegen 9 december. JOHAN VELGHE Deken Theo Van Gijseghem was verheugd over de talrijke op komst en stelde dat de Eed van de Kamer het als vanzelfspre kend gevonden had dat Wim Verleysen Prins zou worden nadat Dokter Clinckaert om zijn vervanging gevraagd had. In zijn feestrede schetste prof. dr. Grypdonck, Ere-inspekteur- generaal van de provincie Oost- Vlaanderen de figuur van de nieuwe Prins. Na zijn studietijd in het St.-Maartenskollege was Wim Verleysen aktief in de K.A.J. op alle echelons. Vanaf september '44 werkte hij mee aan de wederopbouw van de kristelijke arbeidersbeweging tot hij politiek sekretaris van het ACV werd. Anderzijds vond men hem terug als gemeente raadslid te Erembodegem, later te Aalst en als schepen van 57 tot 59. Van 1953 tot 1971 zit hij ononderbroken in de provincie raad en van '59 tot 71 als bestendig afgevaardigde. In 1971 wordt hij senator. De spreker herinnerde aan de rol van het toneel voor het bewustzijnsproces van het Vlaamse volk terwijl het midden een materialistische tijd een opbrengen van energie is »voor dingen die niets opbrengen. Na de dankwoorden van de nieuwe prins en het uitwisselen van geschenken nam schepen van kuituur G. Van den Eede het woord. Hij herinnerde er de afgevaardigde van het Mini sterie van Nederlandse Kuituur aan, dit bij de overhandiging van het stadsplakket, via een rede rijkerswaardige woord frase, dat Aalst nog heel wat te verwachten heeft van het Ministerie van Nederlandse Kuituur, waarbij het op het stadsplakket afge beelde belfort reeds twintig jaar lang wacht op betoelaging van de restauratiewerken. JOHANVELGHE DRAECKENIER BURGEMEESTER DE BISSCHOP Ei gel ijk, goede heden van de Sim Barhagilde tot Aelst U zijde een ganse weke te vroeg. Immers werd ten vroegere dage Uwe prince aangesteld de zondage voor de feestdag van uwe patronesse de H. Barbara uit Nicomedie, zijnde de vierde dag van de sylvestermaartd dar is nu over II dagen. De Sint Barbaragilde heeft een oude traditie zij is reeds vermeld in onze schepenboek in het jure OH. 1^87. Van de twee kamere van Rhetorike was de Barbaragilde de meest trouwe aan kerk en geloof, zo is hel in de boeken bekend dat Uwe gilde de goede zeden bewaarde door hare esbattementen op een Aalsterse vastenavond terwijl de andere gild zich veroorloofde geuzenpraktijken in te voeren en het vertoningen te geven waar hel priesterkleed beledigd werd. U is vandaag ook nog de gild die meest trouw is aan diegene die kerk en het goede zeden verdedigen, want U zijl hel enig gild die nog een geestelijke proost heeft U ziet de spreuk blijft -Nihil novi sub sole-. Om nu een beetje verder te latiniseren. Nomen est Omen, heet uw prins niet Wim en is de spreuk op het Sint Barbara-altaar niet VINCIT WIM VERITAS Wie Wim Verleysen kent. weet dat hij een geweldigenaar is, maar zacht en stil zijn doel nastreeft ten dienste staan van de kleine man. Maar als prince van de Kamere heet hij een grote traditie te vervullen, eenmaal hem de princebrake omgehangen. Hij krijgt van mij reeds een opdracht dat ook onze Vlaamse burgemeester een ambtsketen mogen dragen, nu ze waardige burgenaders zullen zijn van grote gemeenten, en wij dal overschot van de Franse revoltie niet meer om hun lenden moeten scorten. Dan zullen zij ook met fierheid hunne eigen braak met het wapen van hun gemeente kunnen dragen zoals uwe princen. Wie de lijst nagaat van uwe aangesteld princen dun komen benevens Dr. Clinkaert zeer andere Aalsterse namen voor als De Smet. Van den Hende, Van Overstraeten, Van Langenhove speciaal wil ik de naam Van Wambeke vermelden, niet omwille van Hubert de huidige C.V.P. voorzitter, maar om de burgemeester Van Wambeke ten jure 1871 - 1895 Hij was de grote tegenstander van de zeer konservatieve Woeste, in eigen rangen, van de toenmalige katholieke partij. Maar wat hem zeer tot ere strekt, onder zijn beheer, dekreteerde onze Aalsterse Gemeenteraad in 1872 dat alleen het -Vlaemsch-, de ambtelijke taal was van deze raad Wij zijn overtuigd dat uwe huidige prins hetzelfde zou doen. hij ook zou de gewone man en zijn taal en zijn kuituur verdedigen Geboren Erembodegemenaar, zal weldra ook zijn geboortedorp dank zij zijn stem en invloed de fiere leuze mogen voeren NEC SPE NEC METU vrij vertaald wij hebben van niemand schrik maar verwachten ook niets van iemand anders. Wij wensen hem en uwe gilde vele jaren van geluk en zegen En volgens ouwe traditie deze enkele versmaten Oh, PRINCE, moge deze mooie dag Waarop Uedel den krone dragen mag van prince des Aalsters barbaragild Uw krone weze als een Stramme schild Vol edelheid en goede trouw ten over God en Kerk en vrouw U blijve de vroede grote daad Ons te leiden met goeden raad en zo vroom en zo goed zoals hel ook een vader doet Het weze zo ten allen tijd en voor God en zijne eeuwigheid. Aalst. 23 der slachtmaand ten onze heere 1975 De quasi voltallige beheerraad, geflankeerd door hun da- me(s), mocht verleden vrijdag in Gasthof Vonck te Baarde- gem niet minder dan 217 medewerkers aan het voorbije Pikfeest begroeten. Na een welkomwoord door Lambert Van de Sijpe, voor zitter van deV.V.V. «De Fal- luintjesstreek», werd een zeer gewaardeerd eetmaal aangeboden waarbij menig deelnemer verwonderd was dat het met zulke massa gasten zo vlot verliep en dit zonder dat «koud eten» werd opgediend. TENTOONSTELLING Bij het feestmaal hoorde ook een tentoonstelling. De kunstenaars die zich bij de pikfeesten hadden verdien stelijk gemaakt stelden en kele van hun werken tentoon in de stemmige bar van het Baardegems Gasthof, in stelling die na nieuwjaar als uitbater de zoon De Boeck krijgt. De Baardegemnaar die te Opwijk woont, Kamiel Van de Velde, toonde o.a. een gewaardeerd schilderij van de Baardegemse kerk en de Moorselse Anne-Marie Beu lens exposeerde enkele zeer fraaie tekeningen en ook een schilderwerkje van het vij vertje van het Hof ter Linde. Kunstschilder Jan Teugels die zijn atelier heeft in de Potaardestraat nr. 28 te Leb- beke stelde drie prachtige werken tentoon. Zijn ty pische «boerenkop» doet dadelijk denken aan schilde rijen van Karei De Pauw en achteraf bleek dat Teugels zoniet in de echte zin van het woord een «leerling» dan toch tot de school van Karei De Bauw behoort. Zijn bloemstukken waren even eens zeer prachtig doch niet te koop want voorbehouden voor de grote tentoonstel ling die hij wil houden te Aalst in het Belfort van 24 september tot 4 oktober 1976. Buiten zijn bloemstukken zal U er ook zijn dorpstypen en zijn meestal winterse landschappen kunnen be wonderen. Voor de jury, in casu de beheerraad, was het «drie span» geschilderd door de sympathieke Meester Jan (De Ridder) uit Opwijk ech ter het neusje van de zalm, eveneens door het feit dat dit onderwerp zo nauwkeu rig paste in de bedoelingen die ten gronde liggen aan onze pikfeesten. Dit werk werd dan ook, als blijk van waardering, door de V.V.V. prompt aangekocht. EREPRIJZEN EN GESCHENKEN De ploegen van de vier ge meenten werden dan be dacht met een typisch ge schenk, nl. een pik met pik- haak. Bedoeling is dat ze zouden worden opgehangen in een openbare plaats of lokaal. Eugeen De Croes werd dan nog bedacht met een prachtige grote foto van zijn inderdaad bijna uniek driespan. De V.V.V. had nog een schuld af te lossen bij enke le boeren van de pachthoe ven van vroegere pikfeesten en dus werden Alfons Rog geman van het Meldertse Hof te Putte, Marcel Van der Eist van de Hoeve Loere- mans en Remi Roggeman van het Hof ter Linde be dacht met een pentekening van hun eigen hoeve ge maakt doorTuurde Rijbel. FILM De Heer Van Hooren had gezorgd voor een typische en mooie film. Wie nog nooit in de Falluintjes kwam had na het bekijken van deze film een idee van het land schappelijk schoon en van de typische gebouwen van deze streek. Uiteraard waren de aktiviteiten van het Pik feest 75 hier vooral aan bod. Ook een geslaagd album met foto's van het voorbije Pikfeest door Jan Muylaert werd getoond en genoot al gemene waardering. EN VOLGENDJAAR? In het laatste weekend van juli 76 volgt dan reeds het zevende pikfeest dat nu zal doorgaan in en rond de hoe ve Muylaert te Moorsel. Wie het Pikfeest reeds mee maakte kent reeds de zo ge waardeerde sfeer waarin het verloopt en ondervindt het stijgend sukses van een werkelijkattraktieveen krea- tieveaktiviteit. Het pikfeest wil echter niet in stereotypiciteit vervallen. Buiten de vertrouwde veld-, schuur-en hoeveaktiviteiten komen nu ook rondritten met echte boerenkarren, tentoonstelling en verkoop van tal van kenmerkende kruiden en zo het weder het toelaat, zit- e Tijdens het bedankingsfeestje van de VVV Falluintjes (jm) De oudjes die in het kaarthuisje achteraan de gloednieuwe par king van de Moorselbaan van zelfsprekend te kaarten zaten, trokken zich maandagnamid dag jl. helemaal niets aan van de officiële drukte bij de opening van de nieuwe parking. Ook loen ietwat later de hele meute oftïciëlen en genodigden hun bloedeigen kaarthuisje binnen viel om er het glaasje schuimwijn te proeven bleef het spel onverstoord verder gaan. En toch. de desinteresse van de oudjes voor de parking is begrijpelijk, toch zullen ook de gepensioneerden mee genieten van deze nieuwe realisatie. Na het welkomwoord door burge meester De Bisschop wees schepen van openbare werken J. De Neve op deze nieuwe realisatie op de rechter Dender- oever. Nadat door beslissing van de gemeenteraad de afbraak van het oud-slachthuis een feit werd in 1974. de bestemming van dit vrijgekomen terrein door de gemeenteraad van 20 november '74 vastgesteld als dienstig voor parking. Bij de aanleg ervan werd rekening gehouden met de noden van de wijk Moorselbaan- Binnenstraat-Slotstraat. Het handelscentrum van de Moorselbaan kreeg zijn parking van een zeventigtal auto's, waaronder twee speciale plaat sen voor wagens van minder- valideu. Ten behoeve van het wooncentrum. met een bijzon der oog \oor de Binnenstraat en de Slotstraat. werd in samen werking niet de VZW Sportcen- trale, achteraan de parking een basketplein aangelegd, terwijl er in een later stadium speeltuigen zullen aangebracht worden. Voor de gepensioneerden wordt' een groenaanleg rondom het sportveldje en het kaarthuisje Schepen De Neve wees ten slotte nog op de komende realisaties op de rechter Denderoever. o.m. de afbraak van de huisjes aan de inkom van de Binnenstraat en de verplichte afbraak van de vervallen kapel op de Moorsel baan. Geen officiële opening, zonder het traditionele lint en zonder het glaasje schuimwijn. Dat geschiedde dan ook naar be horen JOHAN VELGHE genheid in de weide bij de hoeve met absoluut hetzelf de konfort en dezelfde mo gelijkheden als op de bin nenkoer die waarschijnlijk de verwachte massa niet zal kunnen slikken. Ook wordt een korte wande ling voorzien die U zal leiden langs weiden met koeien en stieren naar o.a. een ten toonstelling van foto's i.v.m. het pikfeest en van schilderwerken over het oogstgebeuren. Voor deze aktiviteiten roe pen we van nu af onze regio nale kunstenaars op in die zin willen werken en dan in juli deel te nemen aan deze veelbelovende expo. Dat wandelpad komt ook langs de dorpsherberg «de Kuiper» waarU een oude lier kan horen en die gelegen is aan het oud station van Moorsel want waarschijn lijk komt U dan naar Moorsel van in'Baardegem met de stoomtrein die, zo enigszins mogelijk, een nieuwe attrak- tie voor het Pikfeest 76 wordt. P.S. Kent U reeds de Falluintjes- graanjenever en de fameuze Falluintjeskoffie? Een broederpaar uit Lede maakte het sinds vier november zo boni dat de B.O.B. gealarmeerd door een golf van diefstal len in het Aalsterse konstant op de loer ging liggen en geen rust kende vooraleer beide jongens zestien en negentien jaar oud, te Denderhoutem bij de kraag gevat werden. Het werd hoogtijd of het ging van kwaad naar erger. De oudste werd opgesloten in de gevangenis van Dendermonde terwijl zijn minderjarige broer ter beschikking van de jeugdrechter van Dendermonde gesteld werd. Het begin van hun rooftocht ontstond toen het broeder duo alleen thuis viel met hun vader, toen hun moeder een zware operatie onderging in een Aalsters ziekenhuis. De broers trokken er thuis van onder en doken onder in een weekend-huisje te Erpe, hun radeloze vader achterla tend, die trouwens bij de rijkswacht hun verdwijning meldde. Om op rooftocht te kunnen gaan kochten beide jonge mannen onder een valse in- dentiteit een personenwa gen met geld dat ze thuis ontvreemden. De nummer platen die ze voor die auto nodig hadden maakten ze gewoon na. Eens gemotori seerd volgde er een reeks inbraken meestal op cam pings in caravans die ze meestal om binnen te gera ken zwaar beschadigden. Hun werkterrein breidde zich steeds maar verder uit en ging over Erpe, Impe, Lede, Vlierzele, Hofstade naar Denderhoutem, alwaar ze bij een vriend in een schuur onderdoken. Alles was niet te heet of te zwaar was verdween in hun auto onder meer tenten, t.v.'s, bandopnemers, pot ten, pannen en kleine geld sommen. Om konfortabel te kunnen slapen gapten ze ook slaap zakken en slaapkleding. Om in leven te kunnen blijven ritsten ze ook mondvoorraad en drank mee waar ze het vinden konden. Het ging zelfs zo ver dat het broeder paar oordeelde dat het toch maar moeilijk werken was met hun personenauto die veel te klein leek om de buit t vervoeren. Ze verkochten hun personenwagen en met dat geld schaften ze zich een bestelwagen aan. Die bleek veel ruimer, al blijft het voor de speurders nog een raad sel hoe ze er in slaagden een partij houten platen van zes meter lang hiermee te ver voeren. Het begin van hun ontmas kering begon voor deze wer kelijk gerafineerde jonge lingen te Mere alwaar ze op gemerkt werden tijdens een van hun rooftochten toen ze om voetafdrukken waarde loos te maken andere schoe nen aantrokken, zich voor zagen van handschoenen om ten slotte helemaal niet meer herkend te worden pruikenopzetten. Toen iemand deze verkleed partij te Mere opmerkte en daarbij de nummerplaat van hun auto opschreef leidde het spoor dat de B.O.B. volgde dadelijk in hun rich ting. De rijkswacht van Lede die de nummerplaat aanvroeg, kwam bij de radeloze vader terecht. Doordat, en hier maakte het dievenduo de grootste fout. de vervalste en nagemaakte nummerpla ten hetzelfde plaatnummer droeg als de wagen van hun vader. Het duo werd op zijn nest in casu de schuur, be trapt, alwaar ze als het ware hun buit hamsterden. Bui ten een grote gasfles die ze met de bestelwagen naar Nederland brachten, daar de fles in België geen geschik te kranen had, om ze er om te wisselen, was deze het enige gestolen stuk dat ont brak. De rijkswacht had ver scheidene kombiwagens nodig om de gestolen buit over te brengen naar de ka zerne. De speurders die pas met het onderzoek gestart zijn vermoeden dat nog heel wat diefstallen aan het licht zul len komen daar heel wat teruggevonden voorwerpen nog niet werden herkend door de rechtmatige eige naar. Alleszins een vangst, (hdw)

De Voorpost | 1975 | | pagina 5