UW WOORD R HET GEBEURDE IN UW STRAAT. NTMOETING MET DE JONGE AALSTERSE CINEASTFONS BORREMANS ■hv De Voorpost - 28-11-75 - 9 Dlanski illiam lies ge raarin lensen ukties ebben o's, ak dramaturgie gaan verwach ten van een land dat totaal zonder echt professionele filmakteurszit. Er zijn er enkele o.a. Jan Decleir, één de weinigen die omzeggens het statuut heeft verworven van filmak- teurtezijn. Men moet er trouwens reke ning mee houden dat al deze mensen van het toneel ko men, dat een gans ander medium is. Het zijn op dit gebied dus allemaal «self made men». Men heeft hen gewoon uit het toneel gere- cruteerd. De rest hebben ze dus zelf moeten waar ma ken. Ze hebben er geen en kele specifieke opleiding voor gekregen. Trouwens, waar? D.V.Er is zopas een kort film verschenen? F.B.Ja, een heel korte film dan, «Celtina» volledig op muziek van Alain Barrière. D.V.Deze film is volledig van uw eigen hand? F.B.: Volledig, dat is na tuurlijk onmogelijk wel voor een groot gedeelte. Het 'draaiboek en het scenario heb ik zelf gemaakt en de regie en de montage heb ik zelf gedaan. Het camera werk is van mijn ex-kollega Serge Samyn. D.V.: Hebt u een artistieke pretentie met deze kortfilm? F.B.Geen enkele. Mijn e- nige bedoeling was, zelf alle aspekten van het filmmaken te doorlopen. Het is als het ware een leerstuk voor mij geweest, om zelf ervaring op te doen, en vooral om wat te leren van mijn fouten. Dat zal wel het belangrijkste zijn, ik geloof dat het nog wat vroeg is om nu al hoog van de toren te blazen D.V.De muziek van Alain Barrière is er nadien bijge bracht? F.B.Neen, juist omge keerd. De film is gemaakt op, en in funktie van de muziek. Thema, aankleding, decor, hoofdpersonnage, fotografie en camerawerk: alles is gekozen voor, en geleid door de muziek. D.V.Wat bent u nu van plan in de toekomst, ziet u werke lijk filmmogelijkheden in België? F.B.: Hé, jij gaat er nogal eenvoudig over. Die kortfilm moet nu nog lopen ook, hé. Gelukkig zijn dat nu geen problemen meer. Die film gaat lopen. Wat mij nu nog overblijft is aan de toe schouwer te vragen wat hij ervan denkt. Hieruit zal ik dan opnieuw mijn konklusies kunnen Carin, het «droommeisje» in het romantische «Celtina» trekken. Nadien zal ik dan dokumentaireworden, met die ervaring aan een Op hoop van zege, natuurlijk volgende film kunnen begin nen, en dat gaat dan een Hugo Heyndrickx AALST Bestuurder gewand Dinsdagnamiddag deed zkh aan de Capucienenlaan-Leo De Bethunelaan een aanrijding voor tussen de personenauto's bestuurd door Adolf Scheer- linck uit Aalst en deze bestuurd door Leo Spitaels uit Nieuwer- kerken. Benevens grote ma teriële schade liep Scheerlinck verwondingen op en moest worden verpleegd. Diefstal in groot warenhuis Maandag werd in een groot warenhuis aan de Sint Annalaan Christine M. uit Aalst op heterdaad door een verkoopster betrapt. Zij had verschillende voorwerpen ontvreemd en werd door de politie voorgeleid. Erge val Zaterdagavond deed Felix Temmerman wonende Doorn- veld 25 ingevolge een misstap een erge val en kwam hierbij in een ruit terecht. Hij werd met ernstige verwondingen naar het hospitaal overgebracht. Wielrijder gewond Woensdagavond aan de Leo- poldlaan kwam het tot een aanrijding tussen de personen wagen bestuurd door Marie Rose Van Keer uit Asse en de wielrijder Gunther Dierick uit Aalst. De wielrijder werd ge wond en moest worden ver pleegd. Kind zwaar gewond Zaterdag is de kleine Andy Mens wonende Geraardsbergsestraat 166 gevallen en liep ernstige verwondingen aan de hals op. Het kleintje moest naar het hospitaal worden overgebracht. Voetganger gewond Ter hoogte van de Aalsterse bibliotheek in de Kattestraat deed vrijdagnamiddag de voet ganger Odilon Bombeek, Sint Jobstraat 48 een erge val. De man liep verwondingen op en moest naar het hospitaal worden overgebracht. Twee zwaargewonden In de nacht van zaterdag op zondag aan de Hovenierstraat- Eenmeistraat werden de voet gangers Jozef Van Nieuwenhove en echtgenote Marie Jeanne Maes wonende Binnenstraat 18. bij het oversteken van de straat door een personenwagen aange reden. Beiden werden met ernstige verwondingen naar het hospitaal overgebracht. Bestuurder gewond Zaterdag kwam het aan de Welvaartstraat - Naarstigheids straat tot een aanrijding tussen de personenwagens bestuurd door Johan Vander Poorten en deze bestuurd door Prosper Van Audenhove uit Nieuwerkerken. Er was aanzienlijke materiële schade. Van Der Poorten liep verwondingen op en moest worden verpleegd Bestuurder gewond Zondagavond deed zich aan de Schoolstraat een aanrijding voor tussen de personenwagens be stuurd door Frans Goedvriend uit Erpe en deze bestuurd door Emiel Permentier uit Erembo- degem. Benevens materiële schade liep eerstgenoemde ver wondingen op en moest worden verpleegd. Bromfietser gewond Zondag aan de Bredestraat - H. Hartlaan deed zich een aanrij ding voor tussen de bestelwagen bestuurd door Omer Lalmant uit Dendermonde en de brom fietser Rene Heyvaert Geldhof straat. De bromfietser werd gewond en moest worden ver pleegd. Bestuurder gewond Maandagavond deed zich langs de Leo De Bethunelaan een aanrijding voor tussen de per sonenwagen bestuurd door Theo De Backer uit Denderleeuw en deze bestuurd door Ronny Van den Bogaert uit Herdersem Benevens materiële schade werd een bestuurder gewond. Op heterdaad betrapt Maandagnamiddag werd B.A. uit Vorst in een winkel in de Korte Zoutstraat door een verkoopster op heterdaad be trapt. De man had van de afwezigheid van de verkoopster gebruik gemaakt om een som geld uit de lade te ontvreemden. Hij werd door de politie voorge leid. EREMBODEGEM Bromfietser gewond Dinsdagnamiddag in de Hoog- weg reed de bromfietser Jan Troch wonende Van de Vijver straat 32 met zijn bromfiets toen hij door een verkeerde beweging ten val kwam. Hij werd gewond en moe6t naar het hospitaal overgebracht worden. Bestuurder gewond Door een ongekende oorzaak slipte zondagmorgen langs de autosnelweg Brussel Oostende, de personenwagen bestuurd door Jan Lieds wonende Schel- destraat te Zwijnaarde. Het voertuig kwam in de gracht terecht. De bestuurder liep verwondingen op en moest naar een ziekenhuis overgebracht worden. Bromfietser gewond Zondagnacht in de Kerkstraat deed de brofietser Roger Spaens wonende Alfons Van De Male- straat 89, bij het ontwijken van een hindernis een zware val. Na verpleging ter plaatse moest de ongelukkige naar het hospitaal overgebracht worden. Kind erg gewond Maandagnamiddag langs de Steenweg op Ninove werd de kleine Marie Jeanne Troch wonende Lokerenveldstraat, aangereden door een personen wagen. De kleine werd ernstig gewond en moest naar het hopsitaal van Aalst overge bracht worden. GUZEGEM Voetbalsupporter bezweken Zondagnamiddag werd op het voetbalveld in de Trapstraat de supporter Jan Baptis. Ledegem wonende Hoek 77, te Mespe- laere door een beroert getroffen. De man werd in allerijl naar het hospitaal te Aalst overgebracht Bestuurder H. De Biende werd zwaargewond toen hij op de middenberm terechtkwam van de nieuwe Dendermondse- steenweg te Hof stade (el) doch overleed tijdens het over brengen. Wielrijdergewond Dinsdagmorgen langs de Steen weg op Dendermonde werd de wielrijder Ernest De Groote wonende Stationstraat te Oude- genv aangereden door de per sonenwagen bestuurd door Pier re Bruggemans uit Hamme. De wielrijder werd gewond en moest worden verpleegd. Brand Zondagnamiddag rond 17 uur brak in de kleedkamer op het voetbalveld van FC Manchester brand uit. De brandweer van Aalst was spoedig ter plaatse en kon na korte tijd uitbreiding voorkomen en de brand over meesteren. Er is belangrijke schade. Men vermoedt dat de brand te wijten is aan een kortsluiting aan een verwar mingstoestel. LEDE wbromfietser gewond Maandagavond langs de Steen weg op Wichelen werd de bromfietser Frans Van de Walle, wonende Suikerstraat te Schellebelle aangereden door de personenwagen bestuurd door Gustaaf Muller uit Aalst. De bromfietser werd gewond en moest worden verpleegd. RVDP Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is. komen niet voor plaatsing in aanmer king. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. DIEPZEEHAVEN INZEEBRUGGE? Op zaterdag 15 november be zocht het Liberaal Vlaams Studenten Verbond Aalst en het LVSV-Blankenberge, met als gids André Mertens, burger lijk ingenieur bij het ministerie van Openbare Werken, de werken aan de havens in Zeebrugge en Duinkerke. Waar in Duinkerke een haven voor schepen tot 300.000 ton bijna voltooid is, is men in 'Zeebrugge een mislukte zeesluis van 125.000 ton aan het «proberen» bouwen, aangezien de beton- konstrukties verzakken. Onze industrie heeft goedkope grond stoffen nodig, zoals ertsen en aardolie, welke goedkoper wor den als ze vervoerd worden in massa, met schepen van 200.000 tot 500.000 ton. Hiervoor heeft Vlaanderen een diepzeehaven nodig, voor deze tonnemaat toegankelijk, aangezien de Schelde en de hedendaagse Zeebrugse haven slechts toe gankelijk zijn voor 65.000 ton ners, volgeladen. In Zeebrugge KAN men deze diepzeehaven bouwen door het aanleggen van 7 kilometer lange dammen in zee, zodat een voorhaven ge vormd wordt voor 300.000 tonners, door het uitbaggeren van de vaargeul ertussen tot 30 meter diepte. Kostprijs voor dit projekt: 4 miljard fr. Later zou een 200.000 ton-zeesluis gebouwd worden enkele kilome ters landinwaarts, waarachter het «Superkanaal van Vlaan deren» voor dezelfde tonnage gegraven, zodat Gent-Zelzate en Antwerpen met de zee recht streeks verbonden worden. Kostprijs van dit projekt werd in 1969 geraamd op 34 miljard, terwijl de opbrengst ervan, rekening houdend met de af schrijving van de investeringen, tegen 1980 een 8 miljard jaarlijks zou opleveren. Deze plannen bestaan sinds 1959, uitgewerkt door de RA-groep, met ingenieur Mertens. De verkwisting van ongeveer 4 miljard aan twee Brusselse firma's (Sogetra en SBBM) voor het bouwen van een sluis van 125.000 ton (er zijn slechts een tiental schepen van deze tonne maat in de wereld) welke verzakt in slechte grond, zou voldoende geweest zijn voor de aanleg van de diepzeehaven voor 300.000 ton, zoals in Duinkerke is gebeurd; terwijl hierdoor jaar lijks enkele miljarden aan ver voerkosten zouden uitgespaard worden. Deze investering zou voor de Vlaamse ekonomie en voor het aantrekken van buiten landse investeringen meer doel treffend zijn dan welk relance- plan, van welke regering ook. Langs dit «Superkanaal van Vlaanderen» 82 km. lang, zou den zich nieuwe industrieën en bedrijven kunnen vestigen, op voldoende afstand van elkaar, zodat voldoende plaats zou overblijven om ze te verbergen met groene zone's. •Velke ook toestanden zoals in Schaarbeek, niet-splitsing van het kicsarron- dissement Brussel-Halle- Vilvoorde, de Voerstreek en andere in stand houden om de aandacht van de Vlaamse be volking af te leiden van veel belangrijker noden, zoals de uitbouw van een basjsinfra- struktuur, onder andere de diepzeehaven in Zeebrugge. er een is. basispeiler van de ekonomie voor een toekomstig autonoom Vlaanderen. LAMBRECHT ANTOON De fjlmploeg tijdens de opnamen van «Celtina» Cineast Fons Borremans woestijn voor filmmensen. En al degenen die nu in die filmsektor werkzaam zijn, zijn ofwel afgestudeerden van het RITCS, ofwel docen ten van het RITCS maar in elk geval totaal nieuw. Om het eenvoudig te houden, een cameraman, dat bestaat hier sinds «Mira». Dat was trouwens het volwaardige uit de kinderschoenen groeien van de Nederlands talige film. En zo zijn er nu een aantal mensen die zich gaan be kwamen in het vak, die min of meer in echt professio neel kriterium beginnen te komen. Vandaar ook dat de produkten op dat terrein ver beteren, precies omdat onze ervaring steeds groter wordt. Ook op artistiek terrein ver betert het wel, alhoewel dat bij ons nog steeds wat ach teruit komt. Wat wil je, als je steeds te kampen hebt met financiële en technische problemen. Eigenlijk heb ben we hier in België mo menteel een pioniersgene ratie. Laat ons daarom niet te vlug de filmroem reeds gaan pre diken. D.V.: is er een vergelijking mogelijk tussen de buiten landse produkties en Bel gië? F.B.Neen, helemaal niet. Mag je trouwens niet doen. In den beginne, verweet men onze mensen, mooie prentjes te schieten, en voor de rest niets naar voor te kunnen brengen. Vergeet echter niet, dat het al een enorme prestatie was, een mooi prentje te kunnen presenteren. Je kunt toch niet eerste klas V.: Wie is Fons Borre- jns, en hoe ben je in het ■nvak terecht gekomen? Wel, ik ben een water- an geboren in 1952, dat iuwens een uitstekend jnjaar was, die graag eet, ag drinkt en teveel rookt, de klassieke rommel van jer en sekundair kollege- derwijs maakte ik enkele en het NA.RA.F.I. (Natio- al radio- en filmtechnisch ïtituut) te Brussel onveilig or het behalen van het iloma van Foto- en Film- :hnicus. it magische in de fotogra- trok me reeds aan van ;n ik zeer jong was, ik zou irven beweren dat het bij een obsessie voor met worden is. In de fotogra- heb ik altijd getracht een iwegingselementen te kre- sn en vandaar moest ik oeg of laat wel eens in de m terecht komen. Zo ben dan nu pas afgestudeerde n het RITCS (Rijks Hoger stituut voor Toneel- en jltuurspreiding) en werd lar gepromoveerd met de el van «Technicus A1 inde lm-en Televisietechniek» V.: Zijn er mensen voor ie U een fantastische be- andering hebt t.o.v. de men de fotografie? Ja, natuurlijk. In de tografieheb ik een buiten- iwone bewondering voor im Haskins, Francis Gia- en vooral David Ha- In de cinematografie heb ik een uit en voorkeur voor de en Amerikaanse met mensen zoals Kubrick, Roman en de nieuwe gene- Amerikaanse cineasten Francis Ford Copola, Friedkin en Peter De Holly- film is trouwens vol- mij nog altijd leiding- Kunt U nu onmiddel- na uw studies, de roem het filmpad opgaan? Kijk, ik heb mijn stu- gedaan in een periode een aantal mensen in beginstadium zaten, de al met meer sukses dan andere. Zo hebben we als Roland Verha- Harry Kümel, Collet en die enkele jaren gele- hier of elders populair zijn. In hun pro- zit een evolutie, vast zeker maar zij hebben at zoveel moeilijkheden af rekenen, dat het hier echt vingerknip is om zo op één twee drie, een speelfilm op touw zetten. En dit vooral om- van het budjet, dat hier ontoereikend is. Dat op zichzelf natuurlijk al enorme beperking, maar ergste is dat we precies ook problemen qua financiering, la- akteurs en vakmensen het algemeen. U moet ich voorstellen enkele jaren was het hier een totale

De Voorpost | 1975 | | pagina 9