UW WOORD UW WOORD DOSSIER «KASTEEL VAN LEDE» DEEL 7 MINISTERIELE BELANGSTELLING 10 - 5-12-75 - De Voorpost De «Aktiegroep Lede» bewerkte via het plaatselijke reklaamblad en de pers, de Ledenaars om er hen van te overtuigen dat het kasteel van Lede een kostbaar bezit was. Samen met de affiche-aktie en een paar voorlichtingsavonden betekenden deze publikaties evenveel middelen om de Ledenaars te sensibiliseren voor het probleem, om aldus een drukkingsgroep op brede basis te vormen. Maar met drukkingsgroepen of spektakulaire akties koop je geen domein van vele hektaren. En daar was de aktiegroep zich maar ai te goed van bewust. Hier moest ook de politiek ingeschakeld worden, en liefst nog de grote politiek. Want ook een gemeenteraad stond hier machteloos. Dus... maar de grote middelen gebruikt! «WILT U ONS HELPEN» Met deze vraag richtte de aktiegroep zich. in een rond schrijven van 30 augustus 1972 tot alle voorzitsters en voorzit ters der Leedse verenigingen. Hierin werd hen gevraagd om op hun diverse vergaderingen het probleem van de aankoop van het kasteel ter sprake te bren gen. alle mogelijke voorstellen en suggesties te verzamelen en deze door te spelen naar de aktiegroep. Maar op dezelfde datum werd ook het grof geschut bovengehaald. Alle senatoren, volksvertegenwoordigers en provincieraadsleden van het arrondissement Aalst, de leden van de bestendige deputatie en diverse ministers ontvingen van wege de aktiegroep de volgende oproep: «Hooggeachte Dames en Heren, Vóór enkele maanden verscheen in het Belgisch Staatsblad het bericht dat er een neiuwe beheerraad werd opgericht voor het koninklijk gesticht van Mesen te Lede. met als opdracht het kasteel en omliggende do meinen van het «markiezaat van Lede» te verkopen. Het is U wellicht niet onbekend dat dit kasteel, in het centrum van de gemeente Lede. waarin tot voor twee jaar een school was ondergebracht, sinds die tijd verlaten werd. en momenteel nog steeds leeg staat. Het beperkte minimum aan onder houd laat verwachten dat dit prachtig geheel over enkele maanden een ruïne wordt indien hier geen maatregelen getroffen worden tot behoud of tot het opnieuw laten funktioneren van de gehele akkomodatie. Een aktiegroep uit Lede. los van elke politieke binding, begin van dit jaar opgericht, bracht reeds een enquête in omloop over de inrichting van een gemeentelijk park. waarbij tevens navraag gedaan werd haar andere on derwerpen die de inwoners van de gemeente Lede nauw aan het hart liggen. Honderden ant woorden verwezen naar de aankoop, door de gemeente Lede. van dit domein der oude Heren van Lede. het bedoelde markiezaat. met zijn unieke gebouwen, park en vijvers. De aktiegroep nam dan ook kon- takt op met een lid van de beheerraad van de stichting Meesen. We vernamen hierdoor dat er besprekingen waren geweest met het Ministerie van Nederlandse Kuituur, doch dat de onderhandelingen strandden wegens gebrek aan financiële middelen vanwege dit ministe rie. Tevens werd onze aandacht gevestigd op de noodzaak van politieke invloeden om tot enig resultaat te kunnen komen. Daarom dit schrijven. Het is onze overtuiging dat dit geheel aan de Ledenaars, aan al de inwoners van het gewest, zelfs aan gans de provincie Oost- Vlaanderen enorme diensten zou kunnen bewijzen. Enkele argumenten in dit verband lieten we in een plaatselijk weekblad verschijnen. U vindt bijgaande kopij hiervan. Een kontaktname van onze aktiegroep met het plaatselijk schepen kol lege was niet on gunstig. Er wordt echter, mis schien terecht, gevreesd dat Lede de aankoop en uitbating niet alleen zou aankunnen. Daarom juist willen we dit probleem naar een bredere belangstellingskring opvoeren en bij deze ook beroep doen op uwe suggesties en zo mogelijk hulp. We richten ons derhalve met dit schrijven tot alle politieke man datarissen van ons gewest, zowel uit de senaat, de kamer van volksvertegenwoordigers, al* van de provincie (en de diverse ministeries) met de oprechte vraag: «Kunt U ons helpen»? Samen met alle inwoners van onze gemeente evenals uit het gewest en zelfs alle Oost- Vlamingen zoudeh we u dank baar zijn om uwe eventuele bemoeiingen bij de hogere instanties, uw raadgevingen en suggesties. Een negatief reslutaat zal on vermijdelijk meebrengen dat in betrekkelijk korte tijd de hovin gen een wildernis zullen worden, de gebouwen een ruine. We blijven steeds bereid. U desge wenst alle bijkomende inlichtin gen te verschaffen, 't zij schrifte lijk. 't zij tijdens een mondeling onderhoud op plaats, dag en uur zoals door U gewenst. Uw antwoord tegemoet ziende, geachte Mevrouw, geachte Heer, danken we U reeds bij voorbaat, en blijft aktiegroep Lede steeds ter uwer beschikking. Gelieve te aanvaarden de uit drukking van onze oprechte gevoelens van hoogachting.» Met deze hoopvolle bewoordin gen richtte de aktiegroep zich dus tot die mensen die in verband met het kasteel enig gewicht in de -schaal konden leggen: de mensen van de grote politiek. En hun vragen bleven niet zonder gevolg. «MILITAIR» ANTWOORD De kortste, en meest ont goochelende brief kwam van het ministerie van landsverdediging Hij was wel persoonlijk getekend door min. Van Den Boeynants maar dat was de enige troost. Het was duidelijk dat deze man zich in geen enkel opzicht interesseerde voor dit probleem, alhoewel het kasteel van Mesen nog heel wat te maken had met zijn departement. Zijn militair antwoord luidde: «Mijnheer de voorzitter, ik meld U de goede ontvangst van uw brief van 30 augustus jongstleden, waarvan ik met aandacht kennis heb genomen». Basta! Gelukkig maakten de andere ministers er zich niet zo gemak kelijk vanaf. Het ministerie van financiën had er enkele woorden meer voor over: «Geachte Heer, De Heer Minister verzoekt mij U de goed ontvangst de melden van uw brief van 30.8.LL. waarin U aandringt op het treffen van de aangepaste maatregelen tot het behoud van het kasteel van Lede, en het openstellen hiervan ten behoeve van de bevolking. Uw verzoek zal met de meeste aandacht worden onderzocht, en ik hoop U zeer binnenkort verder nieuws te kunnen laten geworden omtrent de moge lijkheden terzake». Ook de minister van binnen landse zaken, dhr. Van Elslande schonk aandacht aan het voor stel: «Geachte Heer, met belang stelling nam ik kennis van uw brief van 30.9 LL. waarin U me de bezorgdheid mededeelt van de aktiegroep Lede voor de toestand van het kasteel en de omliggende domeinen van «Het Markiezaat van Lede». Ik heb kontakt opgenomen met de provinciale overheden van Oost-Vlaanderen en hun aan dacht gevestigd op deze aange legenheid.» Tussendoor kwamen natuurlijk nog antwoorden binnen van diverse politici die op diverse wijze hun diensten aanboden. Onder hen de heren L. D'Haeseleer. R.Otte. G. Willems. W. Verleysen en de Volksuniemandatarissen van het gewest. KONKRETE VOORSTELLEN De meest hoopgevende berich ten kwamen echter van de ministeries van openbare wer ken en van Nederlandse Kui tuur. Het kabinet van Openbare werken schreef op 19.10.72: «In antwoord op uw brief van 30 augustus '72 betrekking hebben op de onder rubriek vermelde aangelegenheid, heb ik het genoegen U mede te delen dat het Departement van Openbare Werken aan de ondergeschikte besturen toelagen kan toeken nen voor de aankoop van groene zones. Deze toelage bestaat uit een forfaitair bedrag dat ongeveer 50% bedraagt van het schat- tingsverslag opgemaakt door de voorzitter van het Aankoop- kornité. Deze toelage wordt gegeven onder voorwaarde dat het domein wordt opengesteld voor het publiek. Gezien het hier gaat om bestaande schoolgebouwen om geven van een groen zone is het zowel om stedebouwkundige als om esthetische redenen absoluut gewenst dat dit park in de toekomst als dusdanig behou den blijft.. Tijdens de 2de konsultatie in verband met het gewestplan heeft de gemeente zich ook 100 akkoord verklaard dit park als groenzone te behouden. De bebouwingsmogelijkheden van het park in kwestie wordt bepaald door de bestaande beplanting. De inplanting van nieuwe elementen van openbaar nut. als daar zijn, klinieken, rusthuizen. openluchtcentra, zwembaden, musea, recreatie zalen. scholen, sportinstallaties met de daarbijhorende funk- tionele complementaire uit rusting, mag niet ten koste van het bestaande groen gebeuren. Met de meeste hoogachting.» Dat was reeds een eerste pluspunt. Maar ook Neder landse kuituur scheen geïnteres seerd te oordelen naar een brief van min. Van Mechelen aan dhr. Roger Otte: «Waarde Collega, lk heb uw schrijven betreffende de hier- bovenvermelde aangelegenheid in goede orde ontvangen. Het eerste voorstel tot eventuele aankoop van het domein ging uit van de provincie met name van Depute Verleysen. Aangezien de provincie financieel niet bij machte was de aankoop te doen werd door de provincie gevraagd of mijn departement het domein niet kon aankopen. Door mijn departement werd medegedeeld dat de aankoop door de Staat om financiële redenen, onmoge lijk was. Wel stelde ik voor de mogelijk heid te onderzoeken, bij aan koop door de provincie, een staatstoelage te verlenen. Op dit voorstel werd totnogtoe niet gereageerd. Ik blijf bereid de mogelijkheid tot betoelaging te onderzoeken bij aankoop, hetzij door de Provincie, hetzij door de Ge meente. Uw dienstwillige Frans Van Mechelen.» Aan de aktiegroep zelf schreef kabinetschef J. Fleerackers van Nederlandse Kuituur: «In ant woord op uw schrijven van 30 augstus 1972 gericht aan de Heer Minister, kan ik U mededelen dat de Heer Minister bereid is de mogelijkheid te onderzoeken om de gemeente te helpen bij de aankoop van het Koninklijk Gesticht van Mesen.» Ik moge U dan ook verzoeken voorstellen ter zake te doen die dan door onze diensten zullen bestudeerd worden. Ver trouwende u hiermee van dienst te zijn geweest, teken ik met de meeste hoogachting. J. Fleerackers Kabinetschef.' AKTIE STOKT Waren de eerste reaktieS niet zo denderend, er was toch een basis waarop de aktiegroep kon verderbouwen. Dit was het stadium waarbij, samen met het gemeentebestuur, moest gestart worden met konkrete plannen. Er waren reële kansen op betoelaging. De betrokken ministeries vroegen enkel naar plannen en inzichten. En toen kwam de grote ontgoocheling voor velen. Van de Aktiegroep hoorde men hoe langer hoe minder. Uiteindelijk stuikten alle goede voornemens en il lusies in mekaar... de aktiegroep vergaderde niet meer. Maar alle schuld op de aktiegroep schuiven zou te gemakkelijk, en bovendien niet eerlijk zijn. Ook het gemeentebestuur bleef in gebreke. We hebben nooit beweerd dat de aankoop van het domein in ieder geval een goede zaak kon betekenen. Daarvoor was het domein te groot, en waren de vernoemde bedragen te aan zienlijk. Dat moest eens rustig bekeken worden. Hier moesten heel preciese plannen gemaakt worden. En dat is het enige dat we de gemeenteraad kunnen verwij ten. maar het is geen licht verwijt: de gemeenteraad heeft, voor zover wij weten. Nooit of Nooit enige moeite gedaan om konkrete plannen op papier te zetten. Nooit werd tot in de diepte onderzocht of er met dit domein inderdaad iets kon aangevangen worden. Wanneer men niet alle mogelijkheden heeft uitgeprobeerd, kan men ook zo maar niet beweren dat het geheel financieel niet haal baar is. Daarvoor was een gemeentelijke werkgroep vereist om alle mogelijke bestemmin gen na te gaan. MARCOLE Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmer king. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Open brief aan het Gemeentebes tuur van Erembodegem Betreft: Erembodegemse Spookstraat Met vreugde verneem ik via «De Voorpost» van 14.11.75 dat het Erembodegemse Gemeentebes tuur uiteindelijk met het bestaan van een illegale straataanleg werd gekonfronteerd op de jongste raadszitting (deze van 5.11.75). Als eigenaar van een gedeelte van de grond waarop reeds bestra- tingswerken werden uitgevoerd en waarover deze zgn. Spookstraat is aangelegd, ben ik uiteraard direkt bi) deze zaak betrokken. Het is verheugend aldus te vernemen dat de Gemeente Erembodegem reeds zowat één maand na de fei ten. uiteindelijk de normale proce dure zal volgen of doen volgen. Met grote verwondering echter verneem ik meteen dat het ge meentebestuur bi] monde van Bur gemeester Boel verklaarde, niet op de hoogte te zijn geweest van deze illegale straataanleg. Ergens vraag ik mij af wat de reden mag zijn dat de heer Burgemeester daar be weerde van die hele affaire niets af te weten terwijl bij mijn weten het omgekeerde waar is. Een opsom ming van het feitenverloop zal mis schien ook het geheugen van de Heer Burgemeester opfrissen: 1) Op maandag 6 oktober, werden werken aangevat voor de straat aanleg der verkaveling «De Ge- yter». Een straat (sic!) van 6 meter breed wordt voorzien tussen de G De Schepperstraat en Dr. Carlier- baan, volledig op de eigendom van de familie DeGeyter. Dezelfde dag vraagt de ondernemer dezer wer ken, de h. Luc Raes, of de be staande tellertoezichtput, van de aansluiting van mijn woning op het waternet en welke aan de rand van de G De Schepperstraat is aange bracht op zowat 30 meter van mijn woning, voor het gemak der door hem uit te voeren werken, mocht verplaatst worden. In zover ikzelf hierover noch kosten, noch lasten moest dragen heb ik de h Luc Raes hiertoe schriftelijk mijn in stemming verzekerd en hem op deze voorwaarden volmacht ge geven in mijn naam te handelen t o.v de watermaatschappij. 2) Op woensdag 8 oktober, wer den reeds grondwerken uitgevoerd op een gedeelte van mijn eigen dom Aangezien niemand mij had medegedeeld dat er werken op mijn eigendom zouden worden uit gevoerd, bleef ik bij de veronder stelling dat de werken aan de ver kaveling DeGeyter, het tijdelijk met zich mede zouden brengen dat een gedeelte van mijn grond zou wor den opgegraven Gedurende mijn afwezigheid op donderdag 9 en vrijdag 10 oktober werden dan steeds verder grondwerken uitge voerd over de gehele breedte van mijn eigendom en dit zowat op een strook van 4 meter x 16 meter. Het zag er dus duidelijk naar uit dat hier, in tegenstelling met de ge plande 6 meter straat, er nu ge werkt werd aan een 12 meter (breedte) straat waarvoor een strook van 16 m x 6 meter (circa 1 are) welke mijn eigendom is, nodig zou zijn. Ineens stonden we voor het feit dat, zonder meer onze grond werd in beslag genomen voor de aanleg van een straat zonder hier van noch officieus noch officieel in kennis te zijn gesteld. Diezelfde vrijdag 10 oktober, informeerde mijn vrouw persoonlijk bij de ge meentelijke diensten voor Open bare Werken. Hiervoor kwam zij te recht bij de Heer Roland Van Vae- renbergh. Deze vertelde haar dat de Gemeentediensten niets wisten en dat alleen de Heer Burgemees ter zelf hierover meer inlichtingen kon verstrekken 3) Op zaterdag 11 oktober heb ik getracht, langs de verschillende mogelijke andere betrokkenen, te weten te komen wat nu precies aan de gang was De ondernemer sug gereerde dat de gemeente hem dekte en verwees naar de Heer Burgemeester De Burgemeester met wie ik op die dag een telefo nisch gesprek had, vertelde mij dat hij inderdaad door de betrokken ei genaars op de hoogte was gesteld van hun voornemen om een straat aan te leggen aansluitend over heel de lengte aan de 6 meter straat van de verkaveling De Ge- yter Hij zegde verder dat hij «hen» had opgedragen de gewone wettelijke procedure te volgen en dat hijzelf tegen hun voornemen geen be zwaar had. Hij voegde er aan toe. dat. in geval dit ten aanzien van mij niet scheen te gebeuren, ik de wer ken nog altijd kon doen stilleggen Als ik nadien de andere aangren zende eigenaars en feitelijk be trokkenen hierover kontakteerde ontkenden dezen dat zij ook maar enige opdracht hadden gegeven tot het uitvoeren van deze werken, laat staan dat zij opdracht zouden geven om op mijn eigendom wer ken uit te voeren 4) Op maandag 13 oktober, zond ik een aangetekend schnjven naar de ondernemer met het verzoek de werken stop te zetten op mijn ei gendom. Wel was ik bereid, indien hij mij de schriftelijke verzekenng kon geven dat alles wettelijk zou verlopen en tevens om hem meer kosten door stilleggen te besparen, hem tijdelijk niet te doen ophouden in afwachting dat alles dan zi|n normaal verloop zou kennen. Op mijn verschillende vragen welke ik in dit schrijven had gesteld ant woordde de h. Luc Raes bevesti gend. In zijn antwoord, welke hij mij op vrijdag 17 oktober zelf overhan digde bevestigde de h. Luc Raes, als ondernemer van de werken, het volgende dat er een volledige bestrating wordt voorzien, volgens wettelijke voorschriften; dat het ontwerp en de uitvoe ring hiervan door de gemeente Erembodegem is goedgekeurd; dat de procedure voor grondaf- stand zijn beloop heeft; dat ik hiervoor geen enkele last zou dragen, enz Van maandag 13 oktober tot vrij dag 17 oktober, dag van dit ant woord had de ondernemer intus sen verder doorgewerkt. 5) Op zaterdag 18 oktober deel ik aan de Heer Schepen van Open bare Werken van Erembodegem mede wat de Heer Raes, als on dernemer, mij schriftelijk had be vestigd. Tevens verzocht ik hem dit desgevallend te willen bevestigen of ontkennen. (N B Tot op heden kreeg ik niet de minste reaktie van de gemeente!). Als ik intussen op maandag 13 en dinsdag 14 oktober nl. met mijn be zwaar tegen deze handelswijze naar de Heer Politiekommissaris toeging met de vraag of hier door hem niet kon worden opgetreden, verwees deze mij naar de Heer Burgemeester. Als ik dan noch dinsdagavond noch woensdaga vond de Heer Burgemeester kon aantreffen op het Gemeentehuis (na 21 u.) heb ik op woensdaga vond aangebeld bij de Heer Bur gemeester privé. Daar deze niet thuis was op dat ogenblik, heb ik het dubbel van mijn schrijven aan de ondernemer samen met een foto van de «werken op mijn grond» onder zijn deur geschoven Intus sen had de h. Raes. op vrijdag 17 oktober, mij telefonisch uitgeno digd bij hem thuis, op zaterdag 18 oktober te 14.30 uur. Toen ik mij daar aanmelde te kwart voor drie, werd mij niet opengedaan, ook al belde ik 8 maal aan. Rond half vier dezelfde zaterdag namiddag kwamen verschillende personen in gezelschap van de h. Raes en waaronder de Heren De Clair en Ghijsbrecht, de werken «bezoeken». Geen van hen vond het op dat moment nodig dat ik op de hoogte moest worden gebracht vermits niemand zich aanmeldde. Het feit dat «hun» straat toevallig ook op mijn eigendom werd aange legd, was blijkbaar het minste van hun zorgen. Diezelfde zaterdag schreef ik de ondernemer, dat alhoewel ik in af wachting dat de Gemeente mij een bevestigend antwoord zou geven zijn beweringen en toezeggingen accepteerde, ik mij alle rechten bleef toeèigenen om bij niet wette lijkheid der werken, deze onver wijld te doen stop zetten en de grond in zijn oorspronkelijke staat te herstellen Aangezien dan, reeds meer dan 14 dagen na het begin der werken, niemand het nodig scheen te vin den om ook maar enig teken van legaliteit te geven, bleef mij niets over dan tegen de ondernemer op te treden, 6) Op maandag 29 oktober stuurde ik een aangetekend schrij ven naar de ondernemer, de h. Luc Raes, waarin ik hem mededeelde dat hij: aangezien de gemeente niet bleek te kunnen bevestigen wat hijzelf aan mij had geschreven; nl. dat er wel degelijk een straat werd goedgekeurd binnen een pe riode van 24 uur ai zijn aange brachte materiaal van mijn eigen dom moest verwijderen, de werken stop zetten en alles te herstellen in de oorspronkelijke staat. Diezelfde dag diende ik klacht in tegen de h. Raes bij de politie te Erembode gem wegens het onwettelijk in be zit nemen van mijn eigendom en het uitvoeren van werken zonder toestemming Dezelfde dag schreef ik aan de Heer Gouverneur der Provincie O-VI. over deze aangelegenheid met het verzoek te willen toezien op het in acht ne men der wettelijke verplichtingen door de betrokkenen. Intussen werd door «onbekenden» aan de waterdienst opgedragen om de bestaande aansluiting van mijn woning op het waternet te wij zigen nu mijn tellertoezichtsput in het midden van de «Spookstraat» kwam te liggen Toen bleek dat ik hiervoor zelf een opdracht zou moeten tekenen en dat hierdoor vanzelf de kosten voor mijn rekening zouden vallen, wei gerde ik met verwijzing naar mijn eerste voorwaardelijk akkoord met de ondernemer. Nadien heb ik de waterdienst te Asse schriftelijk geïnformeerd over deze toestand met het verzoek niets te ondernemen zonder mijn goedkeuring. Als nu. mede door het artikel in de «Voorpost» van 24 10. jl. over de Erembodegemse Spookstraat, op de jongste raads zitting toch even werd gesproken over deze onverkwikkelijke affaire dan stel ik met verwondering vast dat een ernstige inbreuk op de wet telijkheid zomaar wordt «gepas seerd» zonder in te gaan op het geheel normale verzoek van de h. Eylen- bosch, welke de vaststelling der feiten vroeg (normaliter had het Gemeentebestuur dit reeds moe ten doen na mijn schrijven van 18.10; en met de mededeling (en ik citeer «De Voorpost») dat op de volgende raadszitting het ontwerp (voor deze Spookstraataanleg) voor bespreking op de agenda zal worden genomen; dan vraag ik mezelf af of te Erembodegem degewoonte is om: overtredingen stilzwijgend toe te staan; pas dan een straatontwerp te bespreken als de straat er reeds ligt. Van mijn kant kan ik de Gemeente (en dus de Gemeenschap) gerust stellen; ikzelf zal mij steeds houden aan mijn schriftelijke toezegging aan de Gemeente, op het ogenblik dat mijn bouwtoestemming werd afgeleverd, om nooit enige eis noch aanspraak te stellen t.a.v. de gemeente met betrekking tot de aanleg van een bestrating en van riolering voor de toegang van mijn woning. Zolang inderdaad de gemeen schap geen voordeel heeft bij een volledige bestrating is het inder daad niet eerlijk dat diezelfde ge meenschap hiervoor zou moetë opdraaien. Ik hoop nu maar dat het Erembj degemse Gemeentebestuur in d toekomst wat vlugger gaat optrP den opdat dergelijke ongezonde d tuaties zouden vermeden wordef Dat ze te Erembodegem op f Gemeentehuis een slecht gehel gen hebben en tevens hun pj van 18 oktober steeds niet hebb* doorgenomen op 5 november, ik dan maar als een alleenstaar^ voorval beschouwen en aan toevallige samenloop toeschrijvel Sans rancuii ERICH A. VAN DER ELS, EN ZEGGEN DAT SOMMIGE VERENIGINGEN NOG DURVEN KLAGEN! Met deze woorden eindigde uw medewerker Roel Van De Plas zijn artikel in de Voorpost van vrijdag 21 november 75, waarin de subsidies werden opgesomd die in het jaar '74 werden toegekend aan de erkende jeugdinstellingen en -organisa ties uit het Aalsterse nl. 3 jeugdateliers, 6 jeugdhuizen, HAK (hulp- en adviescentrum), het Centrum voor levensvorming (werkende jongeren) en het Scola Cantorum Domino. Totaal van de subsidies: 2.091.188 Frank. Als trouw abonnee van de Voorpost lees ik regelmatig de verslagen en kritieken die uw medewerker verzorgt over to neelvoorstellingen, kunstmani festaties e.d. Wat ik daarvan overhoud is de indruk van een verslaggever met een scherpe pen, die kritisch ontleedt en onomwonden schrijft wat hij denkt, kortom, deskundig en geloofwaardig. Vandaar mijn verwondering over die m.i. erg onkritische kommentaar «en zeggen dat sommige verenigingen nog dur ven klagen!» Laat ons daarom die subsi diëring eens beter doorlichten en het aan de lezer overlaten te oordelen. 1of die subsidiëring zo royaal is 2. of deze investering van de overheid al of niet rendeert. Aan de 12 opgesomde instellin gen en organisaties werd in '74 dus 2.091188 F. uitbetaald. De 3 jeugdateliers (voor kinderen van 7 tot 14 jaar) ontvingen elk gemiddeld 33.000 F. aan toelage. Het Centrum voor levens vorming kreeg 145.000 F. Cantate Domino 92.000 F. het Hulp-, Advies en Kon- taktcentrum (HAK) kreeg 418.000 F. (waarvan 2 maat schappelijk werkers worden be taald) de 6 jeugdhuizen ontvingen elk gemiddeld 220.000 F. met uitzondering van Eureka (Erembodegem) dat slechts 48.000 F. ontving, en St.-Joris (Aalst)dat er 350.000 F. kreeg. De subsidies die aan de jeugd huizen worden toegekend zijn verdeeld in twee stukken: toelage voorde werking toelage voor het loon van een animator of vormingswerker die door de instelling wordt in dienst genomen. De jeugdhuizen ontvingen ge middeld 60.000 F. werkingstoe lage. Met uitzondering van Eureka hebben alle jeugdhuizen (Ocarina, Dido. St.-Jorisklub, Leeuwerik en Kreja) één full time vormingswerker in dienst die belast is met de animatie en de algemene koördinatie, bege leiding van groepen en vrijwil lige medewerkers, administratie en technische taken, individuele hulpverlening, alsook geregeld «meid voor alle werk en op elk uurkis. He ministerie betaalt (achteraf!) 75% van de loonkosten (netto loon, RMZ, belastingen, pa- tronale lasten) terug (begrensd op wedde van maatschappelijk assistent). Konkreet wil dat zeggen dat het jeugdhuis bij voorbeeld 150.000 F aan subsi die op de loonkosten voor 1 bediende kan ontvangen, indien het centrum vooraf zelf 200.000 F. heeft uitgegeven aan loon. Daarbij komt dat velen dit bedrag niet kunnen voorschie ten en moeten gaan lenen. In dat geval van jeugdhuis Kreja wordt jaarlijks 200.000 F. geleend en betaalt men hierop minimum 10.000 F intresten. Als besluit zou men kunnen zeggen dat de totale subsidie (loonkosten plus werkingstoelage) bijna volstaat om er het loon van de Permanent Verantwoordelijke mee, te be talen. WAT IS HET RENDEMENT Wat is het rendement van de 220.000 F. die jaarlijks door de staat in elk van de 7 jeugdhuizen geïnvesteerd worden? Om erkend te worden en te blijven worden aan de instellin gen werkingsvoorwaarden g ,js Qp h steld (die natuurlijk vatbaar zij^s sjncj voor verbetering!) die de centi meent' binnen de sfeer van het vom. Alf mingswerk houden. Daartc <jer op zijn er maandelijkse verslag! ijfcsnor (met bewijsstukken), inspekti<;rwees en een jaarverslag noodzakelijk oorscl lk heb de indruk dat »rd hij opgesomde gesubsidieerc iar hij jeugdhuizen, alsook de centime toe waarvan de erkenningsproc i april dure in uitvoering is (CSV- iwelijk Fabriksken,'Terlinden, Miki eters, klub) een belangrijke (en nc Jee. U groeiende) funktie en beteken jf kind hebben in het kader van n in le jeugd bevordering van de sport. Het gaat om vrij grote instellii gen die een uitgebreide infr® struktuur, gespreid over h® Aalsterse, ter beschikking stel len van jeugd en volwassene® met hun groeperingen, en i vrijwillige inzet van vele mensel begeleiden en koördineren oil de vrije tijd van nog veel me® mensen zinvol-bevrijdend besteden. Neem het dankbare voorbeeli van de interjeugdhuiskompetiti voetbal - volley - pingpong: de 1[ voetbal, 19 volleybal- en pingpongploegen geven aan ml nimum400 personen minstens! maal per week de kans om aaf aktieve sportbeoefening te do< en dit in een andere mentalitel als deze waarin de «kommerc* sport» beoefend wordt en waal vooral de hoge prestatie en h J financieel voordeel van tel zijn. I Mag ik ook de toelage 220.000 F. per jeugdhuis in eel sociaal-ekonomisch perspekti® plaatsen? in een tijd waarin de industrlj voor elke nieuwe arbeidsplaan 200 a 300.000 F. investering! subsidie van de overheid on! vangt (en nog veel meer ook vil vrijstelling van belasting, goed kope grond e.d.), een gemiddel de student aan de universiteit d staat zowat 250.000 F/jaar kost n 1 en elke (onproduktieve) werk ker(' loze de kas van de gemeenschap6^ gemiddeld 200.000 F per jaa ïet ja lichter maakt, wordt met d '°°r subsidie van het ministerie aa: 'olksh het jeugdhuis, als neveneffek van de maatschappelijk funkti ker(l van de instelling, ook eeien Ai arbeidsplaats geschapen of ii 'a stand gehouden. Hebben de jeugdhuizen he^"^* financieel zo royaal als Roel Vai n De Plas het meent? verhei Van een organisatie ken ik vollcd situatie grondig, nl. Kreja. 11 kunni geloof echter dat de ftnanciël Qp problemen waar men elders me opgescheept zit, ongeveer de zelfde zijn. Onze boekhouding is open voo iedereen. Daar zou u onder d uitgaven voor werkingskostei zj kunnen vinden: ongev. 80.000 F per jaar aai aankoop uitrustingsgoederen meubilair, inrichting van d lokalen, hout, verf, chauffage brander, elektrische installatie e.d. Tussen oktober 74 en novembe 75 werd er meer dan 250.000 F als eerste inrichtingskosten uit gegeven (uitsluitend aan ma teriaal) en alle werk wer< uitgevoerd door onbezoldigd! vrijwilligers. Gespreid over en kele jaren bedraagt de jaarlijks! uitgave hiervan ongev. 80.000 F. Ongev. 70.000 F. per jaar verwarming. Plus minus 12.000 F. telefoon per jaar. 30.000 F. sekretariaat. publikaties en pu bliciteit. En 12.000 F. vervoersonkosten. En de inkomsten? Naast de toelagen van hel Ministerie van Nederlands* Kuituur, ontvangen we jaarlijks ook een toelage van de provincie 15.000) F. en de stad 10.000). Hoe moeten we dan de eindjes aan elkaar knopen? Daar we geen privé-personen d koepelorganisaties hebben die de zaak «sponsen» moeten we met eigen inzet proberen zowal 25.000 F. per jaar supplemen taire inkomsten te vergaren. Die koinen dan vooral van de opbrengst van de bar, alsook van T.-Dansants, feesten en steun van leden en sympatisanten. De vuistregel voor ons financieel beleid is dan ook: elke frank driemaal rond' draaien vooraleer hem uit tl GUIDO MOENS hu wel ligdc met In I Antw :ijn gevlu Haiti korts keerd en ze Perm. Verantw. Kreja He

De Voorpost | 1975 | | pagina 10