IET ALFONS DE COCK- [ANDELPAD TE HERDERSEM 'tv De Voorpost - 5-12-75 - 11 at optrr it gehel hun pd ft hebbf Tiber, z snstaaip zondag 1 juni 1975 werd te Herdersem het Alfons De Cock-wandelpad officieel voor het publiek aan eeegankclijk gesteld. Dit wandelpad is een realisatie van het Davidsfonds, afdeling Herdersem, in chrijvetmenwerking met de Vlaamse Toeristenbond en met de medewerking van het Noordstarfonds. Het rancurjuidelpad was een van de vier voornaamste programmapunten die de hiervoor genoemde organisaties :R EL^oropS|e|den om hu,, alomgekende dorpsgenoot, en volkskundige, Alfons de Cock, te huldigen. ,FONS DE COCK Drolus Alphonsius de Cock rd te Herdersem geboren op januari 1850. als jongste zoon i Petrus Josephus en van ctoria De Mol in het ouderlijk 'en gfcis op het dorp. Vader De Cock 'aar /ijbs sjnds 1844 ongediplomeerd nieenteonderw ijzer te Herder- m. Alfons de Cock volgde zijn Daartt der op. Na zijn studies aan de :rslag« jksnormaalschool te Lier. on- spektii rwees hij van 1869 tot 1874 te akelijk oorsel. Op 19 december 1874 3 at ;rd hij te Herdersem benoemd, dieerc lar hij gedurende vijf jaar met centime toewijding onderwees. Op aPr'' '876 trad hij in het iwelijk met Marie Clemence leters. landbouwster uit Leb- ike. Uit dit huwelijk sproten jf kinderen, van wie er slechts leven bleef. Het einde kwam haast onverwac wachteen beroerte trof hem op 2 maart 1921. Hij werd begraven op het kerkhof van Berchem- Antwerpen. HET ALFONS DE COCK- jaar. Het is dit jaar, 1975. precies 125 jaar geleden dat Alfons de Cock te Herdersem geboren werd. Alfons de Cock, de grondlegger van de op wetenschappelijke basis gesteunde Volkskunde. Dit mocht men niet zomaar laten voorbijgaan. Daarnaast was er ook nog het feit dat het Davidsfonds, de vereniging ter verspreiding van de kuituur, nu uitgerekend in 1875 werd ge sticht, dus juist 100 jaar geleden. Op het feestprogramma stonden vier voorname punten - een tentoonstelling over het nensc en oi :1 ma nd t De in 1974 gerestaureerde pastorie ok vil goed iddel teitd kost n '879 verliet hij Herdersem en werk ,erd schoolhoofd te Dender- scha| kuw. r jaaiHet jaar 1888 is het vertrekpunt et d 'w de- geschiedenis van de e aai 'olkskunde in de Nederlanden, effek "lel tijdschrift «Volkskunde» inkti "erd gesticht door Pol de Mont eei;n Auguste Gitée. Hieraan zal of ii ook later, vanaf 1894. Alfons de Cock meewerken, en dit tot aan lijn dood. In 1904, van zodra de pensioen wet hem de gelegenheid bood, verliet hij het onderwijs, om zich volledig aan «zijn» taak te kunnen wijden, de volkskunde. riclel Op het einde van 1907, na het s I"° huwelijk van zijn dochter, ves- r de tigde Alfons de Cock zich samen niet zijn familie te Antwerpen. In 1914. na de val van Antwerpen, was de Cock met 05161 zijn familie naar Engeland gevlucht en verbleef er te Halfleniere (Essix). Na een kortstondig verblijf aldaar, keerde hij naar Antwerpen terug zette zich weer aan het werk. leven en werk van A.de Cock. - de onthulling van zijn borst beeld. dc heruitvoering van de huidecantate, op tekst van Albert Baeyens en op muziek van Cesar Muylaert, welke in 1950 onder de leiding van de toenmalige muziekmeester Robert Bourgeois met 150 uitvoerders werd gebracht als hulde aan onze grote volks kundige. - het uitstippelen van een Alfons de Cock-wandelweg. Het is over dit laatste punt, de wandelweg dat we het in dit artikel vooral zullen hebben. DE ALFONS DE COCK-PRUS Terloops wil ik ook nog vermel den dat er regelmatig tweejaar lijks. een Alfons de Cockprijs wordt uitgereikt aan een per soon die zich op volkskundig gebied verdienstelijk heeft ge'v maakt. Deze prijs is op het ogenblik zowat dc hoogste hulde die aan een hedendaagse volks kundige kan gebracht worden. Dit jaar werd de prijs toegekend aan Robert Ruys uit Wichelen voor zijn studie over «De veren en de veerdiensten in Oost- Vlaanderen.» HET ALFONSDECOCK- WANDELPAD (6,4 km) Zich baserende op het werk van Alfons de Cock hebben de uitstippelaars van dit wandel pad zich vooral toegespitst op twee aspekten primo geschie denis en de monumenten van Herdersem, en secundo De bloemen te Herdersem. Alvorens over te gaan tot een meer gedetailleerde beschrijving van de wandelweg wil ik graag mijn algemene persoonlijke in druk over dit wandelpad weer geven. Een eerste punt van kritiek is wel de door de VTB aangebrachte kaart bij het vertrekpunt van de wandelweg. Laat ons het gebar sten glas, en door vocht door weekte kaart terzijde laten. De aanwijzingen op de kaart zijn misleidend. Een opvallend rood wegennet doet het tracé van het wandelpad vermoeden, maar je hebt het mis.bij nader toezicht blijkt dat het werkelijke parkoer aangegeven is door minuscule, moeilijk te ontwarren zwarte pijltjes. Een tweede punt van kritiek betreft de bewegwijzering van het wandelpad zelf. Buiten één wegwijzer aan de kapel van St-Antonius heb ik op gans het tracé geen enkele aanduiding aangetroffen. Zelfs het vertrek punt. het borstbeeld van Alfons de Cock, biedt reeds moeilijkhe- gebied Wallckens is een «woest» stukje bebost gebied, nabij de Monnikhofbeek. Daarmee is ook alles gezegd. Al deze kritiek terzijde latend, het Alfons de Cock-wandelpad heeft ook vele positieve kanten, zelfs meer dan negatieve. Laat ons beginnen bij het begin. Herdersem ligt naast of grenst aan Wieze. Zelfs zonder fusie problemen betekende dit dik wijls een geschilpunt of een dankbaar onderwerp tot spot. Hierbij wil ik graag teruggrijpen naar het werk van de Cock. De inwoners van Herdersem en Wieze spotten gaarne met elkaar, en de eersten maken de anderen voor zotten uit. Dat Wieze zogezegd vol zotten zit en Herdersem er volstrekt geen heeft, wordt uitgelegd als volgt Honderden jaren geleden was Herdersem al tamelijk bevolkt, maar Wieze bestond nog niet; men zag daar niets anders dan weiden, waar Herdersem zijn vee heenstuurde. Zodra er in Her dersem een zot werd gevonden, werd hij naar die weiden gestuurd die hij niet meer verlaten mocht en waar hij overigens als veehoeder dienst kon doen. Zo vond men op den duur ter plaats, waar nu Wieze ligt. een soort van gekkenkolo- nie. die zich weldra door huwelijken vermenigvuldigde, en waaruit de tegenwoordige bevolking van Wieze is gespro ten. Dat verklaart ook. waarom men thans te Herdersem geen zotten vindt. De wandelweg start aan het bortstbeeld van Alfons de Cock op de Kleine Lindendries. Dit plekje op de hoek van de Alfons de Cockstraat en de Hamme- straat is alles wat heden ten dage Het borstbeeld van A. de Cock, vertrekpunt van de wandel weg den. Geen enkele wegwijzer duidt de vertrekrichting aan. Daarbij komt nog dat je tenopzichte van het borstbeeld, om punt 2. het oude kerkhof te bereiken, eerst rechts moet gaan, om tenslotte naar links het parkoer te vervolgen. Dit omme tje staat niet op de kaart aangestipt en van een kerkhof is nog weinig te bespeuren, alleen een braakliggend, onopvallend terrein, met op het eerste zicht twee bouwvallige gebouwtjes. Een derde, betwistbaar punt, omvat het trajekt zelf. met zijn bezienswaardigheden. De stads mens. die op een rustige zondag eens even de dagelijkse sleur en slenter wil vergeten krijgt heel wat beton en niacadamwegen te slikken, waarbij hij een zeer voornaam stuk moet afleggen langsheen de Grote Baan, een drukbereden weg. Nergens vindt je een rustig, landelijk veldwe- geltje. Alle aangestipte wegen zijn met de wagen te berijden. Bij de verkenning van het parkoer heb ik trouwens het volledige trajekt met de wagen afgelegd. Verder lijken een paar beziens waardigheden er maar bijge- sleurd te zijn om de hoop aan te vullen. Zo onder andere de onder punt 11 aangegeven twee hoeven. Wat er nu speciaal is aan deze hoeven weet ik niet. Ik veronderstel alleen maar dat er in Herdersem zo meerdere alledaagse hoeven zijn. Het onder punt 14 aangegeven ren de drie altaren, het medail- lonvormige schilderij boven het hoofdaltaar, de nog gedeeltelijk overgebleven Kommuniebank, de predikstoel en twee biecht stoelen. De oude pastorie, gelegen recht over de kerk, werd in 1974 in haar oorspronkelijke staat her steld. De ijzeren afsluiting die de voortuin van de straat scheidde is echter verdwenen. Twee achtergebleven arduinen deur stijlen staan er nog als stille getuigen. De Bredeweg en de Biesweg bieden ons een stukje landelijke natuur, waar je rustig kunt kuieren, alvorens aan de monni kenhoeve te komen, die vroeger toebehoorde aan de abdij van Affligem, en waarvan de oude gebouwen nu wat schril afsteken tegen de recenter gebouwde om liggende woningen. Langsheen de Oudenhofbaan, temidden van weiden en grazen de koeien, begeven we ons naar de Broekstraat. Op de kruising met de Kapelleonimegang staat de kapel van het H.Hart, gebbuwd in 1873. Op het einde van de Kapelleommegang bot sen we op de kapel van O.L.Vrouw ter Linden of Ten Beelden.de huidige kapel dagte kent van 1474. Sommige schrij vers beweren dat er in de 12e eeuw en zelfs vroeger al een kapel zou gestaan hebben, maar de geschiedenis maakt er geen melding van. Via de Hammestraat bereiken we de Kapel Denderland. De Ketshoek of Oude dender is nog een stukje ongerepte natuur. De Dender werd hier bij toelating van 24 maart 1768 gekanali seerd tussen aalst en Dender- monde. De Ketshoek is één der krommingen van de Oude Dender. Hij blijft voor de natuurliefhebbers nog altijd een aantrekkingspunt. Wanneer we de Dender 150 m stroomop waarts volgen, bevinden we ons ongeveer op de plaats waar vroeger het kasteel Ten Ham heeft gestaan, waar de H.Gudu- la of Sint-Goedele werd geboren en ook overleden is, op 8 januari 712. Het galgenveld, vroeger het pleintje met de galg. behoorde Het oude kerkhof met de sakristie in een mistig herfstland schap tot het kasteel van de heren van Herdersem. Nu is het door de gemeente ingericht als een rusthoekje voor de natuurwan- delaars. Voor wandelaars die de schoon heid van een weidelandschap weten te waarderen en voor hen die oog hebben voor al wat leeft, heeft Herdersem heel wat aan te bieden. Zo komen er in Herdersem een tweehonderdtal hogere planten soorten voor. grassen inbegre pen. Dit is een respektabel aantal wanneer we weten dat er in België zo'n 1500 hogere plantensoorten opgetekend wer- Een dertigtal broedvogels en een zeventigtal soorten vogels wer den er waargenomen, waar onder enkele zeer zeldzame voor de streek, zoals de steltkluit en de bonte vliegenvanger. De belangstellenden die over de historie, de fauna en flora van Herdersem nog meer willen vernemen, wil ik verwijzen naar een rijkelijk geïllustreerde bro chure uitgegeven door de Vlaamse Toeristische Biblio theek. maandschrift mei 1975. nr. 189. met als titel «Herdersem en de Alfons de Cockwandeling» S.J. De misleidende, verweerde kaart van de A. de Cockwandel- weg is overgebleven van het oude dorpsplein. Het oude kerkhof biedt maar een trieste aanblik. Temidden van een braakliggend terrein rijst de oude sakristie van 1784 en de familiekelder van de familie Van assche, een gekend stokersgeslacht van Aalst - Lion d'Or, uit de grond. Het kerkhof waarop sinds 1963 niet meer werd begraven heeft de duimen moeten leggen voor de recht trekking van de nu zeer bochtige straat. Een bereidwillige buurt bewoner wist ook te vertellen dat de grafzerken welliswaar teeds opgestapeld lagen achter de oude sakristie. maar dat de rechttrekking nog niet voor onmiddellijk was. Het kan nog gerust een jaar of drie aanlopen. De eigenlijke route start wan neer we. naar het borstbeeld van de Cock kijkend, ons naar links op weg begeven. Het eerste monument op onze baan is het Sint-Antoniuskapelletje waar van het mooie houten beeldje van Sint-Antonlus-abt in 1972 werd gestolen. Aan de Grote Baan ligt het geboortehuis van de Cock, wat verloren tussen dc veel hogere burgershuizen. Wat verderop hebben we het gemeentehuis dat gebouwd werd in 1873 naar de plannen van de Gentse bouw kundige De Perrc-Montigny. De «nieuwe» kerk van Herder sem die gebouwd werd tussen 1859-1862. geeft een sobere indruk.tot de weinige voorname kunstschatten in de kerk beho- Het geboortehuis van Alfons de Cock ■k De kapel nabij de Monnik-hoeve

De Voorpost | 1975 | | pagina 11