ORTUGEES KANKERSPECIALIST TELT GELANG IN ROGER ROELANDT 75 RE 'S 'tdy Building Man en titelvoerder Mister Vlaanderen kleine taille). f De Voorpost - 5-12-75 - 23 prest nei. An nog er te nde wc pardoes en onverwachts de gezellige flat van Roger Roelandt binnenvielen en gedurende drie ophoudend nota's namen, heeft Rogers goede vriend en mede-trainer Norbert Burgelman, die ''tevergeefs gewacht op de steevaste oefening van vrijdag-avond. o ks de titel weze vooraf duidelijk gemaakt, dat Roger Roelandt helemaal niet ziek is. Hij is de tencate*'8ste' aktiefste, wilskrachtigste en gezondste mens op aarde. Hij is bovendien een veelzijdig man, ^ssche andei ïneens /oor M 1 juni< onkuri De as, er itegori ijd. L( emy anning >res. bleef van aties in sport en medische kringen en hij was zelfs te gast bij de «ronde tafel». Roelandt volgde muziek- en zijn hobby is gitaar- reken*. Bij het bankduwen haalt jeugc kg., (liggend met de rug senitt gestrekte armen). Zijn hobby is echter Body ng, waar hij met een eurigheid en een bijna chappelijke benadering preekt. Met deze man maken was een belevenis en rui izelf. Bovendien is Roger ïdt, ondanks zijn titels en ng, een bescheiden verrass n. Zelfs in Nieuwerkerken lij werkt en woont, weet niet zoveel af over de ijke prestaties van Roger, iet dagelijkse leven in een ielijke firma, kunst- maakt. Een reden dachten we om Roger t ten voeten uit voor te TERSPORT is we aanbelden bij onze t. zagen we er een beetje om een «body-building- te ontmoeten. Wetende, beslist zouden afsteken een dergelijk figuur. :ig was Roger gehuld in heiden sportpak, die de spierbundels voor ons ■borgen hielden. Al was ichtige kleurfoto in onze dellijke nabijheid een :huwing op zichzelf. Onze :r stelde ons echter dade- ons gemak. «Mijn ouders mager», zo zegde hij, ik wou mijn lichaam liën en in onze familie een sportieve geest en hebben een «karakter». Body Building is een ter-sport». Aanvankelijk, 2 tal jaren geleden, deed aan een aantal sporten en paar mensen. Boksen, trekken en vooralveel Hoewel hij zeer graag 1581 P01"*6" bedreef, voelde hij, nog wel iets bijkon. méér at hij iets miste. Tot hij op ag een reklame ontdekte Body Building. Dit was n de start tot een volledig ontplooiing van deze Samen met een paar werd er duchtig ge- Zij wisten echter niet s waaraan ze begonnen en werden er allerlei boekjes aald. Een jaar lang werd «•geschreven methode ge- maar het verwachtte bleef uit. De drang om te geraken bleef bij Roger ndt bestaan. Een nadeel loger was, dat hij in feite was. Toen woog hij 68 kg. 73 kg. Hij had echter het ter om verderop te ge en deed er veel meer voor, «nmige beroepssporters, wee jaar uitblinken in Ide oefeningen, zat men 2354 1996 1718 nog steeds in de duisternis. Het zo graag geziene resultaat was neit naar de zin. Aan de gestelde verwachtingen werd niet vol daan. De karaktervastheid een woord dat we nog vaak zullen gebruiken bleef echter bestaan en kost wat kost wou Roger zijn doel bereiken. BELGISCH KAMPIOENSCHAP Op een keer trok Roger Roelandt zijn stoute schoenen aan en ging naar een Belgisch Kampioenschap Body Building. Pas toen besefte hij wat Body Building in feite was. Hij zag de werkelijkheid. De bedoeling om meer te weten - van de «echte Body Building, was meteen de definitieve start. Het Belgisch Kampioenschap inspireerde R. Roelandt en het kleine clubje, dat hij opgezet had. Samen met Norbert Brugelman (Roelandt was samen met Norbert de dominante van de club), werden de oefeningen verder gezet. Er volglde meteen een jaar van hard trainen. En na dit jaar, het vast voornemen om een kans te wagen tijdens een kampioen schap. Alhoewef men dacht goed te trainen, was men nog niet goed ingelicht en waren bepaalde spieren nog niet goed bewerkt. Toch eindigde Roger nog 3de in het kampioenschap van Vlaan deren (d.i., de provincies Oost en West Vlaanderen, Antwerpen en Limburg). Roger leerde weer wat bij, hij zag de concurenten vóór en achter de schermen; hij nam kennis van de opmerkingen van zijn col lega's en het was een stimulans om beter te doen. Ondanks te weinig leiding voelde hij aan om nog beter te doen, mits een bepaalde training. Roger had het vaste voornemen om zich in de toekomst te meten met de zeer goede atleten. Ondanks alle inspanningen en wat hij opgevanen had bij de vorige kompetitie, kwam hij een jaar later weer tekort om als eerste te eindigen, ondanks de fouten, die hij dacht goed gemaakt te habben. LESSEN TREKKEN Opnieuw had hij lessen getrok ken uit dit tweede kampioen schap. «Men moet werkelijk wedstrijden meedoen», zegt Roger. Hij had wel de fouten qua persoon goedgemaakt, maar hij had, ondanks de dagelijkse oefeningen, onvoldoende aan dacht geschonken aan het poseren. De posering is van zeer veel belang, zo onderstreept onze gastheer. Met de opgedane kennis volgde een jaar lange training, veel aandacht voor de houding en een bijzondere kennis over de voeding. Hij had het vaste voornemen, met het oog op het volgende jaar de drie belang rijkste elementen in acht te nemen: goede en aangepaste voeding, goed trainen en goed leren poseren. Dagelijks, soms 15 uur per week, werd de training aangevat, om op het volgende kampioenschap, ge durende één minuut, alles te kunnen geven om te winnen. Roger had reeds een jarenlange training en twee wedstrijden achter de rug. Hij stoomde zich letterlijk klaar voor de derde wedstrijd, met het voorgevoel en het vertrouwen, deze keer te zullen winnen, en moest alleen nog afwachten hoe het poseren én de beslissing van de jury zou uitvallen. Roger verscheen met alle zelfvertrouwen' op het podium en een toeschouwer vertelde tijdens de voorstelling aan Roger: «Roger, het is hier voor U». En inderdaad, Roger won. Er waren 5a 6 jaar nodig geweest om in Vlaanderen een sukses te bereiken. Het was een lange weg geweest. Roger Roelandt dacht er echter niet aan om de werkelijke grote clubs, zoals die in Brussel en Wallonië bestaan, te gaan bekampen, omdat hij nog steeds moest optreden zonder werke lijke leiding. Hij werd echter automatisch aangeduid voor het Kampioenschap van België en eindigde als derde mooiste atleet van België in de kleine taille. Voor Roger was het een moei lijke opgave, omdat tussen het sukses tijdens het kampioen schap der Vlaanderen en dit van het Kampioenschap in België, slechts twee a drie maanden verliepen. Overwegende dat er in ons land een achtduizend mensen aan Body Building doen en er velen in sterke clubs zetelen, mag het kampioenschap van België als een waar sukses worden be schouwd, die het bijna helemaal alleen of althans met slechts enkele mensen en met een eigen leerschool, diende bereikt. Het is misschien typisch om even te onderstrepen dat niemand uit de streek, zelfs de pers niet, iets wist over de resultaten van Roger! DOOR DE ERVARING EEN KEERPUNT Met de opgedane ervaring, en vooral omdat hij z'n hoogste doel bereikt had, dacht Roger er niet meer aan om aan wedstrij den deel te nemen. Hij had met Body Building andere ambities en dit tweede doel was om zich fysisch en mentaal als mens hoger te plaatsen. Dit was voor Roger iets anders dan een eerste of tweede plaats te krijgen in een klassement en de beoordeling van een jury. De jury zou voortaan een ander aspekt krijgen, de mensen en dingen rondom hemzelf. Een toeval zou hier een duwtje geven. Lucien Van Impe torst de 73kg wegende mister Vlaanderen it te Roelandt (links) tijdens het kampioenschap van Vlaanderen HET KEERPUNT Onze gastheer woont in een appartementsgebouw en in een van de appartementen onder Roger Roelandt, woonde mr. De Beuf Roland. Dit is de manager van Lucien Van Imde, die met een bepaald toestel trainde. Roland De Beuf, die vaak, vanop afstand, onze Body Building man gezien had. zegde op een bepaalde dag tegen z'n renner: «dat is een vent die we eens moesten aanspreken, want dat ziet er een atleet uit». En er kwam inderdaad met Roger Roelandt een gesprek tot stand, waarbij door mr. De Beuf beslist werd, dat Lucien Van Impe een power training diende tc volgen bij onze gastheer. Amper een week na deze kontaktname was er een sport avond te Mere en Lucien Van Impe nodigde Roelandt uit om te komen optreden. Het was voor Roger De eerste maal, dat hij in eigen streek voor het publiek verscheen. Ook And ré Dierickx was op deze avond en werd getroffen door het optreden en de gesprekken die er later op volgden. André Dierickx vroeg meteen om ook in de wintermaanden de power training te mogen volgen bij Roger. Twee dagen later kwamen de twee beste renners trainen. Twee jaar lang, gedurende drie maand. Bij deze wintertraining van 1 uur liet Van Impe zich ontvallen: «Ik rijdt liever een col op dan 1 uur bij U te trainen». Maar niettemin beschouwde aezc populaire renner het als een belangrijke faze in z'n training en vond het zelf nodig. Ook Jean Stablinsky was het er over eens. Er was zelfs nog meer, aanvan kelijk ging André Dierickx bij een dokter, die vaststelde dat de beenspieren van deze renner te zwak waren, waarbij deze ge neesheer aan de renner de raad gaf, om bij Roger Roelandt te gaan trainen. De belangstelling en belangrijk heid in verband met Body Building kwam door deze ge sprekken bij Roger Roelandt nu totaal anders over. De referenties v.d. renners en een geneesheer, deden dit inzien. Automatisch volgde er een kontakt met andere sportfï- guren en de optredens tijdens sport-avonden, brachten Roger Roelandt in kontakt met andere mensen en andere belangstel- lingspunten. Zo werd Roger Roelandt uitgenodigd op een elite bijeenkomst van de «tafel rond», wat voor hem een stimulans en erkenning be tekende. /'weemaal per week komt er bij ïoger Thuis een dokter uit de streek trainen. Ook de gekende loper Roelandt en Luc De Troyer een renner uit Kerksken. Een andere merkwaardigheid uit 't boeiende leven van deze atleet is, dat op een bepaald ogenblik Roland De Beuf in kontakt kwam met een Portu gees Kankerspecialist. Deze ge neesheer werd aan Roger voor gesteld en wou met Roelandt een nader gesprek. Hij moest tonen hoe hij trainde enz. Deze dokter (een kampioen in Judo te Portugal), gaf aan Roger veel goede raad. Roger heeft ook zeer veel dokters als vriend, die hun bewondering voor zijn uithoudingsvermogen en wils kracht uiten door hun sympa thie. «Ik heb die top bereikt», zegt onze gastheer, «welke ik vanaf het begin wou». ACHTER DE SCHERMEN Roger kan vertellen als geen ander en zijn echtgenote komt er niet of uiterst zelden tussen. Wij dachten er echter goed aan tc doen, ter vervollediging van dit gesprek, ook mevrouw Roelandt even te polsen. Een van haar belangrijkste taken is te zorgen voor de aangepaste voeding van haar echtgenoot. Staat ze zeer begrijpend tegenover haar atleet, dan heeft ze het niet onder de markt om in de enge voeding van haar man de nodige variatie te brengen. Een normaal mens heeft onge veer 70eiwitten nodig. Een Body Builder heeft er 180 nodig. De eiwitten zijn het allerbelang rijkste in deze sport en de beste eiwitten zijn de dierlijke. Hoe ziet er nu zo een menu uit? 's Morgens begint Roger de dag met vers fruitsap en een dosis profitaan met rauwe eierdooiers met wat vanille. De eiwitdosis van 's morgens is immers zeer belangrijk. Rond 9 uur een stuk kaas en wat fruit. Nooit koffie. De middag wordt weer ingezet met geperst fruitsap en zwart brood (vol koren brood) met kaas of 300 gr. rauw vlees. De namiddag vordt voltooid met wat fruit en 's avonds groenten, gebakken eieren (zonder boter), plus een biefsteak of een vis en een doos plattekaas. Dit is ongeveer het regime van praktisch alle body Builders. Daarbij komt nog dagelijks een portie Yougort en een liter botermelk per dag en fruit 's avonds en in feite de dag door. Met of tegen de goesting, het komt er op aan om altijd het eiwitgehalte te bereiken. TRAINING Op het eerste zicht is de training erg eenvoudig: maandag 1 uur thuis om twee spiergroepen te ontwikkelen. De dinsdag met Norbert in de club 2 uur, de woensdag opnieuw een uur thuis, donderdag nog een uur thuis trainen en tussendoor zwemmen. Vrijdag opnieuw twee uur bij Norbert en de zaterdag 1 uur thuis en de zondag weer twee uur bij Norbert. De timing komt neer op steeds een zware training en dan een mindere. Technisch gezien komen deze oefeningen helemaal anders uit de verf. De maandag stemt overeen met drie spiergroepen, de rugtrai ning, de biceps en de triceps, met daarbij elke dag buikspier- oefeningen. Deze training komt overeen met 120 bewegingen per spier, of 560 bewegingen in 60 minuten. De dinsdag komen de beenspie ren. borstspieren en schouders aan de beurt en een spiergroep naar willekeur. Dit kan gaan tot 680 bewegingen en het is een doorlopende training met slechts 1 minuut ongeveer, bij elke overgang naar een andere spier. De woensdag is dan weer gelijk aan de maandag en de donderdag terug 560 bewegin gen, om vrijdag in de klub te trainen, met een programma gelijk aan dinsdag. De zaterdag is dan gelijk aan woensdag. Het komt er op aan om elke spiergroep driemaal per week te trainen of driemaal honderd twintig bewegingen. Ook de zondag gaat de oefening door en die dag is gelijk aan de training van dinsdag en vrijdag. Zo werkt en leeft Roger Roelandt reeds 12 jaar in een onveranderlijke stijl en natuur lijk zonder roken of drinken. Verlof is er praktisch niet bij. Slechts sporadisch een tiental dagen en indien er nog plaats is in de valies, zo zegt mevr. Roelandt, dan voegt hij er stiekum een kleine halter aan toe om mee te nemen. Met Body Building valt er geen geld te verdienen. Wel veel geld insteken, zegt onze gastheer. Men leer wel, om zichzelf te beheersen. kom er niet op aan zoals in Amerika om de zwaarste benen op armen te bekomen of het kollosaalste te bereiken. Body Building moet doelbewust ge richt worden, met zuivere elementen. WAT BETEKENT BODY BUILDING Roger Roelandt geeft zijn me ning te kennen over het feno meen Body Building. 1En mooi lichaam verkrijgen. 2. Uzelf graag zien, opdat ge iemand anders gaarne ziet. 3. Alle mensen hebben spieren. Met karakter kan iedereen deze spieren bekomen mits de juiste voeding en juiste training voor een atletisch lichaam. De aan gepaste training moet onder leiding gebeuren en het involgen van een publiciteit voor Body Building, is slechts een zeer pover begin. 4. Een harmonisch lichaam bereiken, elke spier afstemmen op de andere om een goed evenwicht te bekomen. Een echte Body-building-man haalt het uiterste uit zichzelf. Hij hoeft geen reus te zijn. men moet hem vergelijken met bvb., de Griekse beelden uit de Oudheid. Het ALL ROUND MAN Onze gesprekspartner is iemand die z'n weetje weet en over honderd en een dingen kan meepraten. Hij maakt een squatch (kniebuigingen) met in de hals 190 kg. En met z'n huidig gewicht laat hij 160 kg 6 maal achterelkaar zakken. Met de klok van elf in het zicht, hadden we nog een informeel gesprek over allerlei dingen waaruit bleek, dat Roger Roelandt met alle gemak mee spreekt over literatuur, ana tomie, of wat dan ook. Hij staat niet onder medisch toezicht, maar weet zeer goed wat hij doet. Kortom, het is een all round man voor wie geen enkele opoffering teveel is geweest of nog is. Iemand met- een open geest en een sportief karakter, maar meer dan twaalf jaar bescheiden op de achtergrond bleef met zijn enorme wilskracht. E.A. ROGGEMAN Een demonstratie van de triceps

De Voorpost | 1975 | | pagina 23