FILM BIJ ONS 'E II GOLDONI'S MEESTERWERK BIJ HOGER OP !*L AAN DE HAAK VAN ONZE POËZIERUBRIEK SPARTELT PAUL BALMAN W Z i O c T] 24 - 5-12-75 - De Voorpost «DE KNECHT VAN TWEE MEESTERS» IN BOMVOLLE ZAAL Als jubileumstuk van het achtste lustrumjaar bewandelde Hoger Op commedia dell' Arte paden met Goldoni's meesterwerk «De knecht van twee meesters» of in de oorspronkelijke titel «II servitorc di due padroni». Goldoni leefde in de 18de eeuw (1707-1793) toen in Italië het teaterpubliek verzot was op de commedia delParte, het geïmprov iseerde stereotiepe toneel. Goldoni, dokterszoon, deed rechtenstudies, werkte als advokaat doch bleef met hart en ziel op teater verslingerd. Zijn eerste stukken waren nog in commedia dell'arte stijl, doch het improvizeren rond een bepaald scenario maakte stilaan plaats voor een volledig met dialogen uitgeschreven stuk. Zijn naam zal steeds verbonden blijven met de herv orming die hij aldus in Italië doorvoerde. Hij is de auteur van zowat 150 goedmoedige, levensechte karakter en zedenko- medies. De titel «De knecht van twet meesters» is een verklaring op zichzelf. Centraal in het spel staat hier inderdaad Arlecchino Battoehio. de knecht met als meester enerzijds Beatrice Rasponi en anderzijds Florindo Aretusi. Het dienen van twee meesters, die allebei denken de knecht voor zich alleen te hebben, schept wel problemen. Smeraldina bracht een spontane vertolking met een lichtheid en een vaart, helemaal in de Italiaanse stijl. Dat kunnen we niet zeggen van Lutgard Matthieu als Beatrice Rasponi. haar verschijnen was evenwel perpekt.zeer vlot maar niet de gedroomde vertolking in een stuk van Goldoni. Een lenige en dynamische Fons Vinck bewoog zich uiterst gemakkelijk in het trouwens dankbaar personnage van Arlecchino. Hij droeg de lacht. Die scène met Smeraldina bij het ontcijferen van de brief was één van de mooiste momen ten die in dit stuk te zien waren. Dat hij geen blauwe plekken na vier vertoning zal overgehouden hebben hoeft hij ons niet wijs te maken. Even echter een beden king. zijn diktie laat te wensen over. vooral dan als hij snel dient te praten. De akteurs van Hoger Op hebben onder de regie van Louis Pauwels in een verzorgd dekor een spel gebracht waar vaart in stak. al blijven we toch bij onze mening dat om com media dell'arte te brengen of altanseenbenaderingervan hier zeker spitsvondiger en meer overdreven bewegende elemen ten moeten ingelast worden. RVDP grapjas Arlecchino poogt met ruwe vondsten en akrobatische kunstgrepen zijn «spel» tot een goed einde te brengen. Als blijkt dat Beatrice en Florindo gelief den zijn komt hiermee ook zijn dubbelspel aan het licht. Maar het zou geen blijspel zijn als er niet nog meer liefeshistories in verweven waren. De Geliefden Clarice en Silvio' Lombardi zien hun verbintenis in rook opgaan bij het verschijnen van de dood gewaande Rasponi. er komt een tweegevecht bij te pas en de respektievelijke vaders Pantalone en Dokter Lombardi zeggen elkaar onverbloemd de waarheid. Ook smeraldina de kamermeid laat zich gelden. Twee verliefde paartjes en verzoenende vaders, klassiek einde in deze liefdeshistorie. Joger Op heeft met de vertolking van dit stuk een niet zo eenvoudige vorm van akteren gekozen. De commedia dell' arte stijl in de geest van Goldoni moet het vooral van sterk karakterspel en van beweeglijke steriotypering hebben, en deze karakteristieken zijn niet hele maal tot hun recht gekomen. Er is een poging gedaan om deze stijl getrouw te blijven maar bepaalde personnages konden niet volhouden met als resultaat een mengelmoes van commedia dell'arte en eenvoudige akteer kunst. Nest Verhofstadt gaf voortref felijk gestalte aan de koopman Pantalone dei Bisognosi. Van Fons Janssens zagen we hier de beste prestatie in de voorbije twee jaar. Hij speelde de rol van dokter Lombardi met een ge mak. maar jammer dat hij op momenten niet verstaanbaar is. Myriam Buys als Clarice bleef net iets onder de maat, ze deed wel een goede poging maar zij was niet het juiste personnage. te oud en iets te stijf, daar waar zo'n jong verliefd ding pittig en hups moet zijn. Mare Poppe als Silvio Lombardi was voornaam en goed. bracht een uitstekende vertoning bij hét schermen. Florindo Aretusi werd stevig op de planken gezet door Frans Pauwels. In kleinere rollen waren Frans Verhulst, Rudy De Meyst. René Van Gyseghem en Karei Pauwels aanvaardbaar, alhoewel bij hen dë commedia dell'arte stijl achterwege bleef. Een vinnige An De Baets- Pauwels als de Jcamenier Mijn vingers trillen nog na van gisteravond en moeizaam zoek in de juiste toetsen. Het zachte licht van de papierbol wordt verstoord door het licht van de bureel lamp waar een heel te sterke lamp in zit. De wind suist door de kieren van de ramen binnen, de straatlantaarns zwieren troosteloos heen en weer, de regen (en niet het roodborstje) tikt tegen het raam. Ik heb het koud ondanks mijn warm gehaakt jasje. Op mijn pick-up prijkt een nieuw deksel en voortaan slijten mijn platen niet meer eenzijdig af, de pick-up staat waterpas. Ik nies en hoest nog maar eens grondig en neem een slok uit het glas. Puur water want alle flessen zijn leeg, al lang geleden. Mijn maag protesteert en ik blijf in mirakels geloven. Binnen afzienbare tijd heb ik een spliksplinternieuwe werktafel, een enorm ding, veel te groot voorlopig. Maar dat hindert blijkbaar niet, beter te groot dan te klein. Barbara Streisand heeft het helaas ook niet lang uitge houden, dat komt er van. Drie films deze week, de vierde loopt in cinema Alfa maar ik ben de titel vergeten, het is een karatefilm, ook wel eastern genoemd. «Onbekend is onbemind. Ja en Neen» of liever «De stille levensgenieter geniet in stilte»? «Neen, neen, neen...» zegt Paul, je bental lang niet meer objektief met dergelijke titels.» Ik erger me evenwel niet aan dit onbegrip en peuter de vinger in de hemelkoepel. Alsof ik de lieve Sint was: «Plons je lippen in het o-zo-zoete gerstenat... of verkies je 'n druppeltje?» Het wordt een Grand Marnier, waarmee we ons weer in een hogere status indenken. Beuh... Paul wordt stoned, z'n ogen worden kikkerkuit en zijn krullen veren recht. Uit de niet zo stoere borst klinkt het van «Krullend haar, gekrulde zinnen»: vreemde kronkels voor zo'n Leo Sayeruiterlijk! «Ik ben Leo, ik ben just a boy!!!» «Jaja PopoIIeke, geef me liever die gedichten van jou.» De af-kick haalt ons uit de egotripperij. «Balman geef me jou balpen es». Hij kan er niet mee lachen... We praten dan maar over het geouwehoer van de ene, de verrukkelijke ogen van de andere, over koetjes en kalfjes en over de ouwe koeien die we al lang niet meer uit de gracht willen halen. En eigenlijk praten we over niet of toch niet veel, want Paul is 'n stille kerel, wat dromerige ogen, een stil water met diepe grond... Tweeëntwintig, net twee jaar burgerdienst achter de rug en toekomstzoekende; en ondertussen wat kuierend in de tuinen van de poëzie. In dit land van pot en pint staat zijn mond op vriendelijk en zijn blik op onberustend. De gedichten die hij me doorgeeft lijken in die zin wel het uitvechten ven een robbertje met de gekste verzinsels in een twinkelend brein. Een brein dat zich net als zoveel andere moeizaam een weg baant in de karnavaleske kleinburgerlijkheid van onze provinciestad, Paul Balman en ik praten over de kunst en haar evokaties van andere (vreemde?) soorten gevoelens dan de huidige. Surrogaatbevredigingen? We kijken naar 'n olijke dikkerd die lawaaiige moppen tapt en zich krampachtig aan de schenkbank optrekt. Het ligt met op de lippenzou die gelukkig zijn? Maar ik weet dat ik bijna weer zo'n met-stroop-overgoten woord ging gebruiken en zwijg dan maar. De «Ultima Dona» van Paul is trouwens veel mooier dan de onrust die me zorgen schijnt te baren, ultima dona Een eikenbos als een horror naar de top van de heuvel, krast er de hemelkoepel en heerst. 't Bomenbos die daar frigide staat te wezen zonder gerijpte blaadjes: allemaal kleine learusjes. Verlokkelijk verdacht de speelsheid die opdoemt in dit minnekoos-en-koiwjnenbos. Ik voel me puissant tussen reuzenbomen, een konijntje volgen tot haar pijp en dan verankeren in de ruimte die jij mij schenkt: een va-et-vient tussen de rozerode plooien van het samenzijn. Wie dit bos-in-doorkijkjas betreedt, vindt geen woorden voor al deze scnepseicu. vliegzwam. nimfkruid,... maar als het er op aan komt 'prachtig mooi'. Vind ik ooit nog een bos waarin jij met je schoonheid woont. dan wordt dit mijn eigenwillig graf. Een mooie slotzin was dat; een eigenwillig graf is een graf waa eigenwillig kan uit verrijzen... dagelijks, eventueel. Graf doet dan ook denken aan Franco Zaliger die net z'n wereldrekoi grafliggen-boven-dc-grond heeft beëindigd... en hiermee dachtt wij een passende bindtekst te hebben vóór het tweede en laats gedicht van Paul Balman. DE DAGELIJKSE VERRIJZENIS Effe stilstaan en nadenken of je zult doorgaan, eens rondgekeken, mantel dichtgeknoopt en al fluitend verder zoals kinderen in het donker. Je laten leiden door the Fifth en intussen de schaapjes tellen op de Nurnburgring. Een plotse angst voor wat niet scheen te bestaan: slechts een poliep op het zebrapad. Maar ik stal jouw droom, terwille van je zachte wangen te vroeg in bloei moest hij vergaan. Donderdag achttien mei feestdag van de Heilige Erik eerste sekonden donderdag, praat niet over heksen zonder eerste de dag van de week te noemen. Je snikt mijn naam in jouw kamer je geeft de morgen er van langs jij. een gevallen ster tussen frommelige lakens waarin je je nachten deelt, een jeu de massacre waarin je terecht bent gekomen je snikt mijn naam in beurtzang met je poes poos-poes-poespas je vertrouwd jezelf toe aan een strepentruitje jij 19 neus op de ruit je kijkt in een ruit naar je schoonheid naar de maan in jouw vingers tien witte maantjes in jouw vingernagels Mondriaan: de schoonheid gerijpt in het tastbare reële Je hoort de stem in de verte de stem van de stad elke stad heeft een andere stem, klank, kleur, klater Hoe vreemd deze namen luidop te roepen deochtendkreet jouw kleine morgenmuziekje Ik wou schrijven lief meisje happy birthday to you ik wou dit alles schrijven maar kon niet een dichter die zijn dichtjes versjes laat Ik op tram 10 je geschenk. 'Nina Ricci' onder mijn arm geklemd Even stelde ik mij voor datje van mij hield Thuiskomen en me op het bed werpen met die ene hoop: het wachten duurt niet lang meer. Als U dan ten slotte ook weet dat het tijdschrift «Avenue» binnen afzienbare tijd werk zal publiceren van Paul, dan z(jn we niel alleen rond, maar dan weet u ook dat dit een primeur was. Enl daar zijn we fier op... zoals steeds... RENE DE WITTE jenki ^ee r n. Di pin! wel i ovei Mi: epen an Dc tuss t-Anr nweg :indel gebt mini te bel >r het ging ;en i rdvel trdeli «der. uitvoi isluiti brug valt VAR' var enh.ii uze De de ui rken i .gen si ma en te C en st; i; de >drac een j rden ïg za at i: pden nged op di Het aardige van Chabrol' film is dat je hem ook gewoon als een avondje uit kan gaan zien. MANDINGO van Richard Fleischer met o.a. Ken Norton, Brenda Sykes en Perry King scenario: NormanWexler (cinema Palace) met Romy Schneider, Rod Steiger, Paolo Giusti en Jean Rochefort. (cinema Feestpaleis) Een film van Chabrol is telkens weer een gebeurtenis, die moet je zien. Want meestal heeft die man wat te vertellen. Zo ook in «Les Innocents aux Mains Sales». Deze keer inspireerde Chabrol zich op een 'série noire'-boek van Richard Neely. Zoals meer het geval is voor goede films blijft er van het oorspronkelijk boek niet veel over. Chabrol heeft het zich volledig eigen gemaakt. Het gegeven is niet moeilijk: een vrouw die haar oude maar steenrijke echtgenoot beu is en haar oog op een jongere kerel heeft laten vallen ruimt de oude uit de weg. Aanvankelijk lijkt het een perfekte misdaad te zijn. Chabrol zou echter Chabrol niet zijn indien hij het daarbij zou laten. Hij brengt de kijker sterk in de onzekerheid. Voor niet lang echter want de moord is voor hem slechts een aanleiding om enige kritische beschouwingen over onze maatschappij naar voor te brengen. Vooral de hogere burgerij (door linksen 'bourgeois' genoemd) wordt op de korrel genomen. Het ergste is - volgens Chabrol - dat de vrouw in een komplete mannenmaat schappij leeft en daar niet onderuit kan. (Dus een mooie boodschap voor het Jaar van de Vrouw.) van de Verenigde Staten. Wat gebeurde daar? werden de beste eksemplaren van het negerras voorbe houden voor de kweek. Het is misschien wat brutaa uitgedrukt, doch het strookt volkomen met de realiteit Dergelijke types noemde men 'mandingo' en zij moester er voor zorgen dat er een sterk negerras tot stand kwam, want het leven op een plantage was niet voor zwakkelin gen geschikt. Fleischer heeft dan wel een film gemaakt over waai gebeurde feiten, doch de voorstelling ervan overtuigt van weinig kritische zin. Het is natuurlijk wel aanlokkerijkei de onmenselijke feiten weer te geven en misschien bereik je daarmee ook een zekere graad van kritiek. Doch hiei ligt dan toch het grote verschil tussen Fleischer en ene groot regisseur zoals Kubrick bijvoorbeeld. Die man zoi een dergelijk onderwerp (uiteraard) anders behandelen, zo dat je als kijker even gaat nadenken. Na Fleischers film kan je alleen maar zeggen dat het toch wreed was en hoe dat in 's hemelsnaam toch mogelijk is geweest ver en i org: i igen wer 'tape aakt he it ee rbin LAPLANETESAUVAGE van René Laloux (regie en scenario) en Roland Topor|' (scenario en tekeningen) (zondag 7 december om 20.30 uur in zaal C.S.V. - Pan^ Filmklub) Science-Fiction tekenfilm naar een roman van Stefan Wul, 'Oms en série'. Op het gebied van de tekenfilm is deze «Planète Sauvage» geen innovatie. Ook het onder werp is niet nieuween mensenkind wordt ontvoerd naar een verre planeet, groeit er op en zoekt zijn lotgenoten op. De vrijheid roept en het wordt een lange weg om die te In oi Text Was Kon rich )rivi Ven en b won Van Richard Fleischer hebben we ook al aardige dingen gezien ('Soylent Green' bv.). Zijn films overtuigen echter nooit helemaal, hij slaagt er niet in een mijlpaal in de filmgeschiedenis voort te brengen. Misschien is dat ook niet eens zijn bedoeling, doch hij doet toch heel hard zijn best. Met «Mandingo» is het ook enigszins misgelopen. De idee voor deze film vond hij in een boek van Kyle Onstott, die vertelt over de slaven-periode in het Zuiden vinden. De basisidee die stilaan ook opduikt is dat alle bert wezens vreedzaam moeten kunnen samenleven in de grote kosmos Laloux, een bekend Frans animatiefilmer, heeft heel wat te dankemaan Roland Topor, een Frans tekenaar. Hoewel «La Planète Sauvage» mij niet heeft weten te veroveren moet ik U de film wel aanraden want ergens blijft het toch een prestatieeen dergelijke film te maken. Guy Dele Zati Erv autc Var Kat Dc via Bru waa LES INNOCENTS AUX MAINS SALES van Claude Chabrol

De Voorpost | 1975 | | pagina 24