r k EEDSEFLODDERS POLEMIEK ROND TOEKOMSTIGE INDUSTRIËLE WASSERD TE EREMBODEGEM ALST ZAG BEREND BOUDEWDN IN KWIS TREFFEN (ET ZES BURGEMEESTERS 10 ZIE JE DAN MAAR WEER... De Voorpost'- 5-12-75 - 3 i du lellen, t waarbi gdheid tl of he rnietigen I of d< ieligingsjac 'ordi bi hel bc' rokkenei lei oed idee vanwege het estkomitee en de ge- eenteraad om de Leed- verenigingen eens om lichtingen te vragen ntrent hun bestuur, jn voorbije aktivitieten i hun plannen voor vol- ;nd jaar. 'ie subsidies ontvangt oet ook min of meer innen aantonen wat er et de gelden gebeurd. i zo kan het gemeente- stuurook een duidelijk idzicht krijgen in de spe- fieke noden der vereni- ingen. Leedse Kalveren zijn opnieuw vroeg bij. Een tar weken geleden ont- ng het Feestkomitee ids de eerste kandida- lur voor de prins karna- Die valverkiezing. Ex-prins Dennis De Backer is dus de eerste gegadigde om de scepter over te nemen van zijn broer, prins E- tiennus. Voor de rest lo pen er voor het ogenblik zowat tien kandidaten - prins karnaval rond in Le de. Dit aantal zal nog wel dalen ten dat de uiterste inschrijvingsdatum na dert, maar feit is dat er bij ons weten nooit zoveel belangstelling was voor de prinsentitel Dat be looft voor de verkiezin gen, en voor de karnaval- groepen. Want ook op dit vlak gaat het Feestkomi tee een geheel andere koers varen. De prinsenverkiezing wordt voor de eerste maal ingericht door de vere nigde karnavalgroepen, d.w.z. de groepen die reeds vorig jaar deelna men aan de karnaval- stoet. Bovendien zullen de groepen van Lede en for faitair bedrag ontvangen voor hun deelname aan de stoet. De rest zullen ze moeten verdienen onder vorm van prijzen. Voor taan zullen de Leedse groepen dus betaald wor den naargelang hun pres taties in de stoet. Deze maatregel kan uiteraard de kwaliteit van de karna- valstoet maar verhogen. geldbelegging erkingen clcn len rvolgt 4^ Vervolg van blz. 1 BEZWAREN De Aalsterse wasserijuitbaters zijn werkelijk boos op deze- volgens hen «verkapte staatsin stelling» die met politieke in vloed hun bestaanszekerheid met ongelijke middelen komt bekonkurreren. Het blijk na melijk dat de VOV kontrakten van langere duur kan afsluiten (namelijk voor 10 jaar), dit in tegenstelling met de privébe- drijven die slechts kontrakten van beperkte duur mogen slui ten. Indien men een gelijk schakeling van de duur van kontrakten zou hebben, dan zouden deze privaatbedrijven zonder overdreven risico's kun nen investeren. De VOV wordt gespijsd door bijdragen van de COO's. Ook de COO's hebben ongelijk dit reuzeprojekt te steunen: op het ogenblik ver werkt een privébedrijf de was vijf frank per kilo goedkoper als de reeds in gebruik zijnde VOV's in Jumet en Wijnegem. Het ar gument. 200 nieuwe arbeids plaatsen is hier niet van tel, aldus de federatie, daar ook de privébedrijven dit kunnen kreë- eren als ze, gesterkt door lange kontrakten zoals de VOV's nieuwe investeringen kunnen uitvoeren. De konkurrentie gaat verder dan de potentiële washoeveel- heid. De VOV kan goedkope leningen afsluiten bij het Ge meentekrediet terwijl de privé bedrijven bij het Beroepskrediet veel moeilijker aan voldoende geldmiddelen geraken. Deze nieuwe installatie zal steeds een bedreiging voor de Aalsterse wasserijen vormen, daar de VOV geen geschoold kaderpersoneel bezit of heeft opgeleid. Het personeel, opge leid in de privaatbedrijven, kan door een stabielere (want staat)- werkkring afgesnoept worden, meent de federatie. Al deze bezwaren zijn voor de wasserij bedrijven uit Aalst, Lokeren, Oudenaarde, Gent en Sint- Niklaas zo fundamenteel dat een grote betoging op 13 december in Aalst wordt aangekondigd. Volgens de organisatoren zullen minstens driehonderd bedrijf- wagens met zwarte vlaggen deelnemen. olg van blz. 1 PANEEL e ronde begon mei de Helling van het paneel. Hierin zaten vijf bekende personen uit het Rita Boelaert. T.V.-omroepster; Aalsterse: de heer Slngeleyn. Carlos Van de Veere. Oud-renner voorzitter van het feestkomitee. Fred De Bruyne. Tv.-Journalist, en Keizer Kamiel Sergeant. Berend Berend had voor hen twee perti nente vragen klaar. Vraag 1.: Mocht u coach van het Nederlands elftal zijn. wat zoudt u dan doen? De heer Singeleyn: Ik zou het Nederlands elftal bevelen naar het doel van de tegenstrever te spelen. Rita Boelaert: Een gemengde ploeg, 5 mannen en 5 vrouwen, lijkt mij de beste oplossing. De keeper zou ik zelf wel aanpakken; ik zou hem leren hoe hij met de voeten moet spelen. Carlos Van de Veere: Ik zou de 11 beste spelers uit België kiezen om de Neder- rre Van Ostade in zijn mode-show parodie (jm) landers voetbal bij te brengen. Fred De Bruyne: Ik zou heel veel interlands België-Nederland or ganiseren, niet alleen om de Nederlanders te leren voetballen maar ook om hun algemene ontwikkeling op peil te brengen. Vraag 2: Wat denkt U over 1975 als het jaar van de vrouw? Fred De Bruyne: Het mag wel hoor, maar ik vrees dat de brouw te graag in de schijnwerper gaat staan om de man te verblinden. Carlos Van De Veere: Ik ben pro-vrouw, voor mij mag 1976 er nog bij. Rita Boelaert: 1975 is ook het jaar van de monumenten. Jammer dat daar meer geld wordt aan besteed. De vrouw en het monument moeten toch allebei Van de hand van de heer C. Uyttersprot lazen wij in •Mededelingen van de Vereniging voor Aalsters kultuurschoon» Een bijdrage over «Aalst en Dendermonde». Wij onthouden ze tlvast niet aan onze lezers, tot spijt van de Dendermondenaars... lalst en dendermonde Wanneer Ve de geschiedenis van Aalst doorbladeren, dan treft ons de figuur van Iwein. Ne reus van ne vent, die er niet voor crugschrok met de vuist op tafel te slaan als het nodig was en die waarschijnlijk zijn betoog liet volgen door ne flinke godver om er tracht bij te zetten. Een man die de geschiedenis van zyn land gebrelhecft beinvoed en die de graaf van Vlaanderen mores leerde bij de alvas Hertshage de 26 juli 1128. Kortom een stadsgenoot waar ge fier res vai moogt op zijn. Van zijn tijdgenoot Daniël van Dendermonde weten wij voornamelijk dat hij paradeerde in het gevolg van die graaf. De Dendcrmondenaren zijn dus wel altijd flauzen en paffers geweest. Wanneer later de Gentenaars het aan de stok kregen met hun Heer, kwamen ze bij voorliefde in onze stad hun nest draaien en de boel op stelten zetten. Ze hadden dat evengoed regelmatig in Dendermonde kunnen doen. maar dat plaatsje was toen een zo ■odvergeten, dat de stroppen het blijkbaar niet eens wisten iggen. De glorie van onze zeventiende eeuw zijn de Caudrons! In >iezonder de zoon Caudron, die de Vondel van het Zuiden wordt >enoemd! De vader kwam weliswaar uit Dendermonde. Maar de >ocde man had algauw ingezien dat hij in zijn geboortedorp de lauweren niet zou plukken die de beschaafde wereld hem voorbehield. En dies kwam hij naar Aalst wonen. En van de zoon Caudron is het maar al te zeer bekend hoe hij zijn beste pen y. m versneed om de Dendermondse betoverde-klokspelers in de verf Ie zetten. Maar genoeg daarover! Praten wij over onze kuituurmonumenten! Ge hebt daar allereerst de zwétte maan. Boontje zegt dat hij met zijn gezicht naar de café's staat, en dat is een detailpunt dat niet /onder betekenis is. Maar jong en oud kent hem. Hij staat midden de grote markt en leeft op vertrouwelijke voet met zyn stadsgenoten. Nu hebben ze weliswaar in Dendermonde iets dat als /.wétte maan zou kunnen dienst doen. Van Duyse om hem bij naam te noemen. Maar die begaafde jongen smeekte op 13 augusti 1824 om toch maar lid te mogen worden van de Aalsterse Catharinisten, omdat hij wist dat hij dan in serieus gezelschap vertoefde, en de Aalsterse hebben hem dat, grootmoedig als ze zijn, goedjongstig toegestaan. Zo kon de faam van Van Duyse het ganse land door bekend worden, wat nog niet belette dat de brave /iel in latere jaren uit het Denderdorp de vlucht nam en zich te Gent vestigde; eenvoudig omdat het in dat verloren nest niet uit te houden was. En die Dendermondse zwètte maan hebben ze in een verlaten hofken opgesteld nevens het justitiepaleis; kwestie van hem in de gaten te kunnen houden dat hij er niet opnieuw zou vandoor muizen. En over dat justitiepaleis valt ook een woordeken te zeggen. Want dat hebben ze op een geniepige en venijnige manier aan de Aalstenaars ontfutseld. Denk nu maar niet dat we daar jaloers /ouden om zijn! Bijlange niet! Het betekent alleen maar dat er in Dendermonde heel wat lorejassen rondlopen en dat kan in geen geval van Aalst worden gezegd! En dan hebt ge onze kopcre boezem! Helaas, ze hebben in jftj Dendermonde niets, maar dan ook hoegenaamd niets, dat de i vergelijking kan doorstaan. Wij in Aalst, hebben een zeer »jj weelderige boezem en de twee ncvenpostuurkens zijn navenant. ■J Muur de drijpikkel zult ge zeggen! Ze hebben toch wel nen j j drypikkel! Helaas, weeral helaas, ze hebben er geen! Ze hebben I wel een klein stenen peerdeken, maar dat werd dan weeral gebeeldhouwd door nen Aalstenaar, en op de koop toe geschonken door de voorzitter van de V.T.B., een andere Aalstenaar, en dat is het ganse land door gekend! En het past hier el de vraag te stellen of het bij de Dendermondenaars reeds Is doorgedrongen hoezeer ze van de Aalstenaars afhankelijk zijn. Maar ne pit roept ge in vertwijfeling uit; ze hebben dan toch zeker ne pit? En voor de derde maal, helaas, ze hebben in Dendermonde zelfs nog gene pit. De schamele dutsen! Als wc het Orgaan van de Aalsterse Postzegelklub raadplegen, vinden wc daarin dat de Aalsterse monumenten. Belfort en Sint Maarten, op de meest verschillende wijzen op postzegels zijn afgebeeld. Dat is begrijpelijk en natuurlijk. En nu moeten we erkennen dat ook de Dendermondse toren op een zegel voorkomt. Want ja een toren hebben ze wel! Toen dan in het jaar zoveel door een of andere, intussen vergeten, minister beslist werd dat die Dendermondse toren op een zegel moest, waren ze daar in Brussel zodanig de kluts van kwijt, dat ze de toren omgekeerd op de postzegel hebben gezet. Het hele geval werd bovendien op een klein aantal exemplaren gedrukt. Aldus onze Prins Robert, en die kan het weten. Op zichzelf is daar niets buitengewoons aan: er zijn nog postzegels met scheve torens! Maar dat geen enkele Dendermondse verzamelaar, gesteld dat ze in Dendermonde reeds weten dat postzegels verzameld worden, dat geen enkele Dendermondse verzamelaar zeg ik, dat Dendermondse zegeltje in zijn album heeft geplakt, is zo vanzelfsprekend. Maar toch spant Aalst weer de kroon! Want wij kunnen wijzen op een enig feit in de ganse geschiedenis van de filatelie: van onze Dirk Martens bestaat een schreeuwlelijke zegel met twee verkeerde date erop. Welke zegel in de ganse wereld heeft hier zijns gelijke? Van postzegels komen wij begrijpelijkerwijze op postnummers; de laatste uitvinding! Door het Bestuur der Posterijen werden de voornaamse steden van het land bedacht met een nummer; voor Aalst is dat 9300. Negenduizend driehonderd! Een nummer als een keizerlijke strijdkreet voor een keizerlijke stad! Dan volgen de nummers van de gemeenten en dorpjes die aan onze stad ondergeschikt zijn, en die nummers werden bedeeld volgens het belang van de gemeenten zelf. Aldus vinden we in de lijst der postnummers: 9308: de belangrijke gemeente Hofstade 9310: de belangrijke gemeente Lede 9320: de belangrijke gemeente Oudegem 9322: de belangrijke gemeente Gyzegem 9330: het dorpje Dendermonde. In de lijst van de gemeenten die aan Aalst onderworpen zijn, komt het dorp Dendermonde dus op de dertigste plaats! Denk nu niet dat het hier gaat om ne vuilen toer van een of andere Aalsterse minister of mandatatris! Geen sprake van! Die lijst werd opgemaakt door gewetensvolle ambtenaren en aan de hand van gegevens die boven elke verdenking verheven staan. En van ministers gespróken! Wij hebben er in Aalst met hopen: gewoon ministers, staatsministers en kandidaat-ministers. Ze allemeel opnoemen is onbegonnen werk en daarbij bestaat het gevaar er een heel handsvol te vergeten. Ze hadden in Dendermonde ook ne keer ne minister! Hoe onbegrijpelijk het ook moge wezen, het is waar: Minister De Bruyn. Een wijs en verstandig man. Zo wijs en zo verstandig dat hij dra inzag dat hij in Dendermonde op zijn plaats niet was en dat hij in feite thuis hoorde in een meer verfijnd midden. Hij is dan maar naar Aalst komen wonen, leefde er rustig en is er vreedzaam gestorven. Hebben ze in Dendermonde nen Bert of ne Louis? Hebben ze ne Staaf of ne Ludovic? Hebben ze ne Gust Kees of Drackenieren? Kunnen ze roemen op nen Donsj of ne Woeste? Helaas, ze hebben dat alles niet! Of hebben ze nen houilleschijter of'n Angelique? Op een Tipken Vermeir of een Amoerken? Of een Slek of een Jaaksken van de Werkmen? Weeral helaas, ze hebben dat alles niet! Ze moeten in Dendermonde wel erg met de handen in het haar zitten en ze zijn te beklagen ook. Men spreekt de laatste tijd veel over fusies en er is pro en contra. Er moet absoluut geen Groot-Aalst1 komen! Aalst is groot op zichzelf. Maar als ze in Brussel beslissen dat het er toch komen moet, dan past het volgende voorstel: De residentie van onze Bisschop zou bestaan uit: de stad Aalst uiteraard; de gemeenten Herdersem, Wieze, Lebbeke en Vlassenbroek; het gehucht Dendermonde. Dit voorstel zou het Dendermondse nestje, na verloop van tijd. verlossen van een niet te ontkennen minderwaardigheidskom- pleks. De Dendermondenaren zouden versmolten worden in een geheel van mensen met allure. Zij hebben er alle belang bij! De Aalstenaars zullen ze genadiglijk ontvangen en met beerin behandelen vei De winnaars de h. en mevr. De Leenheer (jm) versierd worden, niet? Voorzitter Singeleyn: Ik vrees voor overdrij vingen. De burgemeester heeft reeds voorgesteld een vrouwelijk politiekorps op te richten. Ik verwacht er niet veel goeds van. Kamiel Sergeant: Dit jaar had ik beslist niet minder te zeggen dan vorig jaar. Integendeel. Ik ben dus pro-vrouw en een fervent verde diger van het statuut «open en bloot». Na deze krasse verklaringen was het de beurt aan de kandidaten om te gissen wie wat gezegd had. Het echtpaar De Leenheer bleek hierin het sterkst te zijn. Het won de tweede rondeprijs en kwam tevens aan de leiding. Tijdens een korte plechtigheid verhief Keizer Kamiel de Nederlandse gasten tot ridders in de Keizersorde. Hierop kon Pierre de tussenstand aflezen. Die luidde als volgt: De Bisschop 79, De Pauw 80. De Leenheer 234. Uyttersprot 224. Hooghuys 124 en Muylaert 99. DE FINALE De derde ronde beloofde dus een spannend duel te worden tussen Moorsel en Haaltert. Maar Berends stekelige vraagjes en het «rad» beslisten daar anders over. De burgemeester uit Moorsel werd er het voornaamste slachtoffer van. Tweemaal antwoordde hij fout en dat kostte hem veel punten. Zijn kollega uit Haaltert kon rustig de kat uit de boom kijken. Toch werd hij nog fel verontrust door een formidabele comeback van de sympathieke vertegenwoordigers uit Nieuwerkerken. Ze wonnen immers de rondeprijs: een diep vries ter waarde van tienduizend frank. Met amper tien punten voorsprong trad het echtpaar De Leenheer als overwinnaar uit het strijdperk. EN HET PUBLIEK? Berend zou Boudewijn niet zijn mocht hij het publiek in de aktie niet betrekken. Hij had het nochtans niet gemakkelijk. Zelfs de minikwis voor het publiek kon het vuur niet aan de lont steken. De finale van deze mini-kwis bracht een heterogeen gezelschap op het podium. Een man met een welige baard (lees: Johan Velghe), een onwennige modeshow pre sentatrice. een afwasser in het leger, een jongeman met gaten in zijn sokken en een intelligent bakvisje dat de hoofdprijs weg kaapte. Deze teenager in notedop kon het best rekenen en daarvoor kreeg ze een gratis weekend op de Kanarische eilanden. Het bleef echter niet bij die ene prijs. Het aantal platen dat Pierre mocht uitstrooien, was ontelbaar. Charel Janssens zal beslist een goede beurt gemaakte hebben. OVer Pierre nog dit: zijn parodie op een damesmodeshow deed het wel, maar voor de rest kwam hij niet over. Daarvoor was het publiek te weinig talrijk in de grote Keizers- halle. Het kwam loeilijk los uit zijn passieve beklemming. Dit onder vond ook Keizer Kamiel. Het voorstel om het Aalsters Karnaval- lied «Olsjt viert Karnaval» te zingen, kreeg maar een lauwe navolging. Het wees er tevens op dat de stad Aalst maar matig vertegenwoordigd was. Wellicht zit de veroudering van de B.B.- formule er voor wat tussen. Burgemeester De Bisschop is echter een andere mening toege daan zoals U op een ander plaats In dit blad kunt lezen. DE EINDUITSLAG: I. De Leenheer 244 p.; 2. Hooghuys 234 p.; 3. Uyttersprot 204p.: 4. Muylaert 149 p.; 4. De Pauw 85p.; 6. De Bisschop ~9p. BURGEMEESTER DE BISSCHOP: «GEEN VERSTAND HOUDING, GEEN SUKSES...» De zes burgemeesters en hun echtgenoten zagen er na afloop van de B.B.-kwis vermoeid uit. Toch waren de meesten tevreden. Burgemeester Hooghuys vondt het een fantastische gebeurtenis en had een kompliment over voor de lieftallige hostessen. Burgemeester Uyttersprot zei: «Wij hebben ons kostelijk geamuseers, maar wat het voor het publiek werd, dat weet ik niet.» Kollega De Pauw sprak in dezelfde zin. Hij verklaarde zijn teruggeslageri^positie door wat hij noemde «het gokken met het paneel». De overwinnaars en supporters uit Haltert waren duidelijk gelukkig. Burgemeester De Bisschop ten slotte, steeds even vinnig, gaf een paar rake antwoorden op de vragen die hem werden gesteld. VHoe kwam het datje in de eindronde niet meer aan het woord bent geweest? A: Dat is heel eenvoudig: op mijn leeftijd heb je niet meer de retleks om vlug te reageren. Soms duwden we met vijf tegelijk op de toets, maar steeds was er één die een beetje vlugger was. De Leenheer bijv. kende het spel heel goed. Ikzelf heb nooit de B.B.-kwis op de televisie gezien. Maar kom. winnen of verliezen interesseert me niet. Wat telde was de sportiviteit, de pret en het doel. VDenk je dat er voldoende sfeer was? A: Neen. De reden pioet niet ver gezocht worden. Ik betreur het gebrek aan verstandhouding tussen de organisatoren en het «Aalsters feestkomitée!» Zij hebben alles willen exploiteren, maar hebben de publiciteit verkeerd aangepakt. Dat is de reden waarom zovele Aalstenaars zijn weggebleven en ik heb hen dat ook gezegd. BEREND BOUDEWDN: «HET BELGISCH PUBLIEK GEEFT JE MEER KREDIET DAN HET NEDERLANDSE». Praten met Berend Boudewijn is een hele belevenis. Zijn vlotheid en nuchter denken maken vlug indruk. Hoe kan het ook anders? Berend is een oude rat in het vak die het klappen van de zweep kent. V.: Wanneer is het voor jou eigenlijk begonnen? A.: Mijn eerste optreden dateert van het jaar 1957. Ik was toen amper 19 en was pas afgestudeerd aan de toneelschool van Amsterdam. Later ben ik dan naar Londen uitgeweken. Ik studeerde daar twee jaar aan de «Royal Academy of Dramatic Art-, Ik heb verscheidene toneelstukken in het Engels gespeeld, zelfs stukken van Shakespeare. De ervaring die ik daar opdeed, is me later wel van pas gekomen. VHoe lang werkje nu al met Pierre samen? A.: Dat moet zowat 5 jaar zijn. Pierre is een fijn kerel die. gelet op zijn leeftijd, nog over een verrassende vitaliteit beschikt. Dat heb j deze avond zelf kunnen vaststellen. V.: Hoe vond je het publiek? A.: Ik vond het een beetje mat, een beetje passief maar wel aandachtig. Dat komt meer voor in België. Het publiek hier begrijpt me niet altijd en daarvan ben ik me wel bewust. Het ineressante is wel dat het Belgische publiek daar begrip voor heeft. Bij ons in Nederland is het publiek veel kritischer, veel harder. De Belgen geven je meer krediet, ze zijn trouwer en warmer.» Berend is beslist niet de eerse Nederlander die een dergelijke kommentaar weggeeft. Dat we een warm volk zijn, weten we onderhand al lang. Wellicht kreeg de radde Berend daarom van onze Keizerlijke Kamiel een kachelrooster. Dit symbool van warmte zal hij bij onze «koele» Noorderburen wel kunnen gebruiken. Voorlopig moeten we hem immers niet meer op het B.R.T.-scherm verwachten. Na de B.B.-reeks heeft onze nationale televisie niets meer van zich laten horen. Met de K.R.O. vlot het beter. Volgens Berend wordt er iets nieuws uitgebroed. Wat het worden zal, wou hij niet verklappen. JAN DE SMEDT De organisatie liep niet totaal op wieltjes. Ook de akkomo- datie was niet helemaal het je van het. (jm) Nou, wie we daar hebben, de drie jongens dichts bij B.B.waren goed vooreen scheerpapparaat, een parapluutje, een abonnement op De Voorpost en platen van Juul Kabas en Charel Janssens en Co Flower, (jm) Het kwispaneel(jm)

De Voorpost | 1975 | | pagina 3