P I KULTUURKALENDER ZJEF VANUYTSEL EN DAVE PEABODY: TWEE REDENEN OM VERDER TE LEZEN. A. VISTE IN BELFORT KELDER «VOOR TAAL EN VRIJHEID» DOET ZUN NAAM EER AAN «DOKTERS IN DE ZAAL» LUIMIGE KOMEDIE IN BOERTIGE STIJL «DOOR EENDRACHT GROOT» VIERT SINT-CECILIA STAF BERGH: IN DE BOEIEN VAN DE MUZE 24 - 12-12-75 - De Voorpost Het uitfreaken van onze scho lieren zal na het dichtslaan van de schoolpoorten niet ver te zoeken zijn. Immers, het cen trum van samenlevingsver nieuwing (zegge CSV, Welle- kensstraat, Aalst) en JK Kreja (Driesleutelstraat, Aalst) bren gen aardig wat haver in de mu- ziekbak. Vooreerst in het C.S.V. de première van de popgroep Low Level uit onze Denderkontre- ien. Dit op zaterdag 20 decem ber, inkom 25 of 30 F. Dezelfde avond (20 uur) krijgt jeugdklub Kreja Zjef Vanuytsel over de vloer. Biezonder interessant aan dit zoveelste optreden van Vanuytsel te Aalst is het feit dat binnenkort een derde L.P. op de markt moet komen en dat hij er waarschijnlijk (hopelijk, liefst) nieuwe nummers zal uit presenteren. U krijgt alleszins een heleboel nummers uit zijn eerste twee platen: «Zotte Morgen» en «Er is geen weg terug». Een Vanuytsel met vlinder ende en romantische poëzie, voorzien van een sobere muzi kale omlijsting, op het randje of (soms) sentimenteel Maar aan dit woord «sentimenteel» hoeft men geen peoratieve beteke nis toe te kennen. Om Piet Pirijns (Mimo) te cite ren: met een tematiek van ziel, Liefde, Geluk, Dood, Lente. Als ook humor een kenmerk is van de romanticus dan laat Zjef zich zo kennen in zijn bindtek- sten en in zijn liedjes als «Om streeks middernacht», «Waar het klooster», enz. Zjef Vanuytsel is ontegenspre kelijk één der meest populaire liedjeszangers van de tweede kleinkunstgeneratie die de pio nierstijden van Raspoet, Van der Goten, Cools e.a. door brak. Hij zorgt voor een stem mige avond en daar zijn ook anderen dan meisjes voor ge voelig. Of niet misschien? De dag daarop in het C.S.V. (zondag 21 december - 15 u - voorverkoop 40 F. de dag zelf 50 F): een Engels folkduo, Dave Peabody en Hugh Mc. Nulty, voor de gelegenheid vergezeld van Dave Griffiths, hun ouwe maat die de Belgium-toernee meemaakt. In 1970 vormde Dave de (in het Londense zeer gekende) groep «Tight Like That». Van deze groep is trouwens een LP («Hokum») verschenen op het Village Thing Label. In de lente van 1973 was het gedaan met «Tight Like That», vooral om wille van financiële moeilijkhe den. Peabody begon dan maar een solo loopbaan met Mc Nulty als vaste begeleider. Hugh speelde reeds met Dave in '66 (groep Honest John Tree) en was tevens lid van Tight Like That. Einde 1973 verschijnt reeds een LP. «Peabody Hotel». Een beluis tering van deze LP. of het meemaken van hun optreden zal U meteen duidelijk maken dat Peabody zijn muziek kent en zijn instrumenten beheerst. Hij baant zich een weg door verschillende stijlen als country swing, de folk-blues der jaren zestig en enkele klassieke ei gentijdse good-time liedjes als bvb. «Jug Band Superstars». Als wij de organizatoren mo gen geloven bezitten zij even eens éên van de meest ener gieke en amusantste acts. Voer voor de folk- en andere freaks.Allen daar natut heen! R. DE Wl In de kelder van het Belfort te Aalst exposeert de naar Aalst uitgeweken Vilvoordenaar Adelin Viste. De zowat vijftig schilderijen en vijf houtskoolte keningen kan U nog bekijken en bewonderen tot 15 decem ber aanstaande. Viste werd geboren in 1939, nam vrij jong de penselen ter hand, volgde 8 jaar akademie in Ukkel en vervolmaakte zich achteraf nog een paar jaar met privélessen. In '63 trok hij naar Aalst. Vistes werk kan men in een drietal vakjes schuiven: het fi guratieve, het realisme en het surrealisme. De landschappen en stillevens blijven binnen het gewone terwijl de surrealisti sche doeken niet alleen qua techniek maar vooral qua kompositie opvallen. De meest treffende werken vonden we wel «Kruisiging», «Drugs», «Weerkaatsing» en «Wervel wind». Het symbolisme is mis- schien niet altijd even makke lijk te doorgronden, het maakt er de werken boeiender mee. Zo bievoorbeeld «Wervelwind» dat een achttal koppen ver enigt in eenzelfde draaikolk: een meeslepen in een ge meenschappelijke levensstrijd van een aantal mesentypen (het zotje, de bon-vivant, de piekeraar, de getraumatizeer- de, enz.) Een tentoonstelling die zeker meer brengt dan een ontsnap pen aan de stadsdrukte! (RDW) Voor Taal en Vrijheid, klinken de naam in het amateurstoneel, heeft een bomvolle stads schouwburg vergast op een prestatie die uitmuntte in ge brek aan beheersing! Zonder de waarheid geweld aan te doen moeten wij hier nogmaals gewa gen van een weinig overtuigende voorstelling. Natuurlijk was er, en gelukkig maar, de bevre digende lach van de jannen in de zaal die reeds schaterden als de pieten op scène over hun eigen voeten of tong struikelen. Daar valt niet aan te tornen. Wat wil je als de supporters van «Voor Taal en Vrijheid» nu eenmaal op dat soort grapjasserij al jaren inge steld zijn. Of onder het mom van studentikoze luidruchtigheid enige artistieke waarde schuil de? Jazeker, maar dan enkel in de Figuren van Valère en de directrice... klassespelers bij «Voor Taal en Vrijheid» die spijtig genoeg zichzelf maar half kunnen waar maken omdat ze te doen hebben met een toneelve reniging die van zichzelf denkt de beste uit Aalst en omgeving te zijn. omdat ze vervolgens een pietluttige rol in een even pietluttig verknoeid stuk be deeld krijgen, verder zich dienen te onderwerpen aan een regie waarvan de R alleen maar echt klinkt. Zonde van hun talent. We zouden «Dokters in de zaal» van Ted Willis kunnen om schrijven als een reeks gebeur tenissen in het studentenleven van drie dokters in spe, samen op een kamer te Gent en wat daar allemaal bij te pas komt, pret, flirt, drank en weinig studie. Een licht en vrolijk geheel dus, zou het altans moeten geweest zijn. Maar precies in deze situatietekening zijn de hoofdrolspelers te kort geschoten. Een schrijnend ge brek aan rolkennis, een door lopend steunen op de tekstop gever bevordert geenszins het tempo zodat we hier te doen kregen met een historie, waar van de uiteindelijke pointe zo kruipend langzaam komt dat er geen verrassing meer bij te pas komt. En nu nog even een verduidelijking bij de titel, mocht dit nodig zijn. Taal lag bij de akteurs, die zich van een algemeen beschaafd Oost- Vlaams bedienden. Vrijheid bij de regisseur die het zich veroorloofde een stel mensen op scène te brengen die allerminst degelijk voorbereid kunnen ge noemd worden. Om te besluiten een bedenking. Éénzelfde to neelstuk kan door elk individu in de zaal anders waargenomen worden, dat is de waarheid. Onze waarheid is de volgende: Voor Taal en Vrijheid slaagt er niet meer in illuzies te scheppen, al hadden we die bij hun origineel begin nog wel. Willen zij niet de oorzaak zijn van de ontluistering van het Aalsters amateurstoneel dan ware het wenselijk dat zij in de toekomst hun haatgevoelens jegens on dergetekende vervingen door een ander aspekt van hun mogelijkheden, GOED toneel brengen bijvoorbeeld. ROEL VAN DE PLAS De Koninklijke Symfoniekring «Door Eendracht Groot» gaf ter gelegenheid van de jaarlijkse Sint-Cecilia-viering een concert in de feestzaal aan het Stadhuis. Eens te meer bleek deze ruimte te klein voor het talrijk opgekomen publiek! Het programma omvatte werken van C.M. Von Weber, Tsjai- kowsky, Mozart, Puccini en Gershwin. Naast de Symfoniek ring berustte de uitvoering bij Rita Piron, sopraan en de pianist Luc Liekens. Bij deze gelegenheid werd tevens hulde gebracht aan be stuurslid Frans Trogh, aan Alfons Vanden Bergh (reeds vijf tig jaren spelend lid) en aan Willy Ruyssinck, veertig jaren spelend lid. We leerden «Door Eendracht Groot» kennen als een ensem ble dat geenszins de pretentie heeft op hoger vlak te musice ren en zich voor dergelijk kun nen uitgeeft Het betreft een orkest van louter amateur musici die in de muziek een gezonde en leerrijke ontspan ning zoeken en dit door hun op treden aan het luisteraarspu- bliek overdragen. Derhalve kunnen we hen niet kwalijk nemen dat de sonoriteit van dit orkest niet steeds aan onze eisen beantwoordde, een strijkersklank met meer homo geniteit zou naast de behoorlijk spelende blazers aan het or kest meer klankrijkdom kunnen geven. «Door Eendracht Groot» toonde zich langs zijn beste zijde in de ballet-suite «Het Zwanemeer» van P.l. Tsjai- kowski in een bewerking van Aubrey Winter. Vermelden we hierbij de knappe solopartij van Achilles Kieckens, violist, in het derde deel. Ter afwisseling bracht de sop raan Rita Piron fragmenten uit opera's van W A. Mozart, Puc cini en Johann Strairfas. Ze oogstte grote bijval met «Summertime», het geliefde stuk uit «Porgqy and Bess» van George Gershwin. Begeleider was pianist Luc liekens. Bij een volgende gelegenheid zullen we trachten het orkest en zijn historiek, gaande vanaf 1886 uitvoeriger te beschrij ven. André De Groeve Vrijdag 12 december Aalst 20 u.: In de feestzaal Stadhuis, Ceöliakoncert door de Aals- terse Postharmonie. Nog tot 21 december in galery New Reform, Wellekensstraat 45, tentoonstelling Robin Crozier Nog tot 16 december in Galery S-65, Spaarzaamheidsstraat 65, tentoonstelling Guy Leclerq Nog tot 15 december in Belfortkelder, tentoonstelling A Viste - Open iedere dag van 10 tot 20 uur. Nieuwerkerken Op 13 en 14 december tentoonstólling Herman De Schutter in atelier, Maaldreef 17. Zondag 14 december Aalst 20 uur: in Stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering door het Land Van Riem van «Haar laatste wil». Donderdag 18 december 20 u.: in filmzaal St.-Jozefskollege, Pontstraat 64, vertoning door KFL van «Chinatown». 1930 u in feestzaal Volkshuis, Houtmarkt 1, filmvertoning «Soldier Blue». ené Olmendreef 1, Lede. De belioze deur draait open en Voorpost-hand verdwijnt in de stevige knuist van een bijna vijftige Staf Bergh, alias Gustaaf Van Nieuwenbergh, romanschrijver dichter: een brok ervaring in de boeien van de schrijfmikrobe gesl\ A gen. Staf is een gezellige prater, hij anticipeert op al onze vragen wat is gemakkelijker dan luisteren? Staf Bergh werd geboren te Erpe op 1 maart 1926. Toen hij zovtj tien jaar terug een autobiografie onder de titel «Bikkelharde Wad] heid» op papier zette hebben verscheidene aanmoedigingen (o.B van Gaston Dumez. Willy De Vliegher) hem de opgestapte w| doen voortzetten. Volgden toen «Gewraakte Levenswandel» publikatie) en vervolgens de roman «Gedreven door Liefde a Haat». it .«j De auteur richt zijn fantasie hier zeer sterk op de realiteit, zodat m& J van een voortreffelijke, echte brok uit het menselijke leven k^olvf gewagen. De stijl doet in het begin wat vreemd aan: zeer zinnen, veel komma's. «Het is zoals mijn karakter» zegt Staf Bergf®™ «als ik mezelf wil (weer)geven, mezelf wil presenteren zal ik ngestc ook zo bondig mogelijk uitdrukken. Ik ben niet voor hoogdravend termen; wanneer ik diepte wil geven aan een verhaal zal ik dat doen dat de leek me meteen begrijpt. Ik wens een zo grobt mogeli iade publiek te kunnen bereiken Een konstante die we tevens in zijn twee (nog niet uitgegevcr dichtbundels («Levenservaring» en «Levensbeschouwing») weet vinden is het zeer dicht bij mekaar liggen van liefde en haat. Zie werk is met een sterke menselijkheid geladen en zeer indubitab< Volgens Staf Bergh liggen liefde en haat zodanig dicht bij mekaJ dat er geen tussenweg bestaat: «Er zijn mensen die de grens oveM'es. schrijden. Het wordt dan een onstuitbare passie die niet zomaar m£am'e' worden herleid tot wellust of perversiteit.Staf Bergh wil duidelir331, taboes doorbreken en in die zin is zijn werk geen kuise oogverbli?'550*11 der noch een speelse hypotese doch een onverbloemde drang naf e"con waarheid. Vandaar de menige beschrijvingen van ongebreldell^0"au,' innerlijke explosies in de menselijke ziel. lien ag» Jael /autei In afwachting van het ter perse komen van zijn laatste rom|f^a' »arna> «Ontgroend door zijn moeder» pikken we twee gedichten uit d bundel «Levensbeschouwing». Zij werpen hopelijk een licht op de inhoud van Stafs werk en zi misschien de aanloop tot het lezen van «Gedreven door Liefde Haat», uitgegeven bij A. Geers en Zoon te Oostakker. Ter verduidelijking, telkens de citaten die naast elk gedicht werde bijgevoegd door Staf Bergh. -ODE AAN MIJN MOEDER De door U met veel zorg gedragen miskende vrucht heeft dan tot op haar beurt vruchten afgeworpen. Deze weten dan ook hi oprechte dank te betuigen aan het oorspronkelijke. Hun leven het zin. Het is geen mythe met allerhande nutteloze verzinsels. Gezegend uw lichaam Waarin het mijne wortel schoot heen, U treft geen blaam Doch uw faam nog meer vergroot mij te baren vergde zorgen En een onbegrensde moed Onkennelijk leed hield je verborgen Die dan toch alles vergoedt Liefdevol gekoesterd aan uw borsten Wijl ik teder werd gestreeld Dacht niet aan -zullen ver korsten- Wel - Welk lot wordt hem bedeeld Steeds beangstigd aan mijn bedje Waar ik vastgekluisterd lag Je prevelend las een schietgebedje Voor mijn behoud, zielige hoop dat piet begaf Immer volgde je mijn schreden In een chaos van lief en leed Was jij nimmer moe gestreden Ondanks een ander U misdeed Ook al heb jij nu grijze haren Die je met de jaren kreeg Zal ik me aan uw zijde scharen En verdedigen wat jij verzweeg Ongekunsteld een echte moeder Ben je steeds voor mij geweest Je was een toonbeeld, immer vroeder Telkens zo lief, zo vroom bedeesd Nu mag jij zeer fier bevroeden Dat je innig wordt bemind Ik je verder zal behoeden Als je zoon, volwaardig kind. -EENVOUD- Eenvoud getuigt van de ontwikkeling. Aanstellerij is een doorn ii het oog van ieder weldenkend mens. Het humaan zijn verstevigt d banden met de innerlijke verbondenheid. Razen als een leeuw in ee kudde schapen brengt het welvoeglijke in 't gedrang. Wie z/eAj vernedert zal verheven worden, blijft nog altijd het symbool v grote waarde. Arrogantie werkt als een corrosie in. Jij dartele speelse eenvoud Dat zo vaak werd verknecht Door het soort dat men lomp noemt En zeker terecht Deze zich op een podium wanend Met opgeheven fiere nek Niet beseffend hoe hun zon zich tanend Achter een wolkendek onttrekt Met de angst voor 't illustere Verstoord, verbeten voor 't aards bestaan Zich slechts bindt met 't ontnuchterde Heb ik wel bestaan Nog even en dan ook tot slot een tekstje dat we rechts van hdjj gedicht: «De Oude Grijsaard» opvisten. Wel ja, we vonden som mige citaten soms mooier dan de poëzie. Alleen maar soms De ondertoon van een huichelende maatschappij draagt nog steed. I de stempel van een verfoeilijke kruideniersmentaliteitHet heeft no, niets van zijn trieste waarheid ingeboet. Waarom dan ook zou men zich verjpgen tot het opvissen van eet zwalpend stuk wrakhout dat uiteindelijk door de brutale brandtn, der zee als een nietig iets in het niet wordt gespuid? Gedenk echte dat ook uw boot, al is hij nog zo degelijk geflankeerd, wel een. schipbreuk kan lijden en vergaan in een onmetelijke diepte. RENE DE WITH Terwijl we met bolle zeilen verdervaren naar het begin van cei ander poëzierubriekje kondigen wij U volgend eiland ofte afleverinj aan: «Uit de ziel van rocker Chris (Latour)» (zie volgende editie) I Een boom met even voedzame kokosnoten als deze van Staf Bergh

De Voorpost | 1975 | | pagina 24