A N Vrije tribune STADSSEKRETARIS CHRIS WILLEMS OVER GEMEENTELIJKE AUTONOMIE v.u. P.V.V. K.P. C.V.P. B.S.P. 2 - 12-12-75 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. (deel 4) STRAATGEWELD OF DE TOEKOMST VERZEKEREN Sinds de socialisten door hun eigen schuld en nu sedert bijna 20 maanden in de oppositie zitten, hebben ze op alle terreinen een politiek gevoerd zonder tegenvoorstellen en ge richt op een totaal negativisme. Daarbij hebben ze zich bediend van abstraktie zoals bij de fusiebesprekingen of van af braak zoals bij de besprekingen van het herstelplan dat nu bij het parlement aanhangig is. Alle mogelijkheden nemen ze te baat en zelfs die projekten waarvan socialistische voor mannen als Evalenko zeggen dat ze nog te zwak zijn om onze ekonomie te herstellen worden door de B.S.P. afgebroken. Daarbij en bij gebrek aan een degelijke parlementaire oppo sitie trachten de socialisten verwarring te zaaien onder de bevolking. Ze deinen niet terug daarbij de waarheid geweld aan te doen en allerlei verzinsels de wereld in te sturen. Een voor beeld daarvan is de herrie die vandaag rond de universiteiten wordt gevoerd. Zelfs wanneer men verklaart dat geen nadelige gevolgen aan de maatregelen verbonden zijn, worden de studenten in het harnas gejaagd. Opnieuw worden de studenten de straat opgehaald om die socialistische politiek te dienen. De B.S.P. droomt van een herhaling van 1961. Maarzeker is dat de arbeiders zich vandaag niet zullen laten gebruiken te meer dat ze zich meer bewust zijn van de toestand zoals hij zich werkelijk in het bedrijven voordoet. De gewone man voelt beter dan de socialistische leiders waarover het gaat. Trou wensdie leiders hebben zeker de ies van de laatste sociale verkiezingen, toen de socialisten met bepaalde verklaringen de arbeiders hebben verontrust, niet begrepen. Ook de kiezers en zeker ook de socialistische kiezers vormen zich een oordeel over de abstraktie en de af- braakpolitiek. En veeleer dan straatgeweld heeft ons land vandaag opbouwende voorstel len nodig. Dez kunnen ook van de oppositie komen indien ze daartoe bij machte is. De socialisten kunnen goed praten van alternatieve programma's, maar dan moeten ze bewijzen door een opbouwende politiek dat deze verwezenlijkbaar zijn. De houding die de socialisten aannemen dient zeker niet het belang van het land en nog minder de welvaart en het welzijn van de arbeider. Het is zoals de minister van Financiën, Willy De Clercq. verklaarde onmogelijk de koe te slachten en tegelijk te melken. Wanneer de socialisten onze welvaart en het welzijn willen opofferen aan hun afbraakpolitiek, dat ze dit dan duidelijk zeggen maar niet bepaalde groepen misbruiken om dwaze en damagogische theoriën. Wanneer de B.S.P. zegt dat het vijf voor twaalf is. dan moeten ze beseffen dat het hoog tijd is om het algemeen belang te dienen en de toekomst te verzekeren. DIAN D'HAESELEER DURE ZALFJES OP EEN DOORKANKERD BEEN... Wie vorige week in «De Voorpost» de bijdragen van PVV en CVP in de «vrije tribune» heeft gelezen, is zo verwachten Diane D'Haeseleer en Roger Van Keymeulen het althans met gerust gemoed slapen gegaan. Volgens Diane schenken de burgers van dit land vertrouwen aan de rege ring, en alles gaat óm ter best met de demokratie. Volgens Roger Van Keymeulen zal de huidige regering binnen een jaar tot de overwinnaars gerekend worden van de zwaarste eko- nomische krisis sedert jaren. Het is bijna ontroerend Maar de feiten zijn jammer genoeg anders. Men moet de mensen nemen voor sufferds van 'iet zevende knoopsgat, om te geloven dat ze als koekenbrood aannemen dat het met een regering goed gaat. wanneer deze het Parlement volmachts- wetten en programmawetten opdringt waarop geen amende menten mogen worden inge- 'diend, en die in blok en disiciplinair moeten gestemd worden. Buiten elke politieke en sociale inhoud bekeken, is dit objektief voor om het even welke bewindsploeg het doorslagge vend bewijs, dat ze zich in moeilijkheden bevindt en dat ze vreest dat haar eigen manada- tarissen en leden haar niet zullen volgen. Er is over de hele wereld geen enkel deskundige van parlemen tair recht die dit kan betwisten. En wanneer Diane Daarte genover als enig alternatief het «straatgeweld» stelt, dan be driegt ze haar lezers en rekent ze op de makheid en het egoïsme dat doorheen de lange geschie denis van sociale en politieke ontwikkeling steeds de macht hebbers heeft gediend. Ook toen het, honderdvijftig of twee honderd jaar geleden, nog alleen om de eisen van de burgerij tegenover de historisch voor bijgestreefde adel ging. CVP-er Roger Van Keymeulen doet aan struisvogelpolitiek, of speelt gewild zandmannetje. Wanneer de grootste zes landen van de wereld te Rambouillet bijeengekomen zijn zij tellen samen 15 miljoen werklozen! dan is het niet omdat de krisis binnen één jaar achter de rug zal zijn. En wanneer de Europese bewindVoerders 'n paar weken later te Rome weer vergaderen en er over bepaalde zaken zoals de petroleum zelfs tot ruzie kwamen waarbij de sociaal-demokraten Wilson en Schimdt mekaar uitscholden, ddn was dit niet om het reuzebanket over de ekono- mische heropbloei in algemene vreugde voor te bereiden. Acht bare dame, beste meneer, neem van ons gerust aan dat het ons spijt voor de werkende mensen, want er staan hen nog harde strijden te wachten indien ze hun veroveringen willen veilig stellen, maar het einde van deze diepe krisis v.h. kapitalisme is nog niet voor morgen, het is niet voor toekomend jaar of zelfs voor het jaar daarop. En daar zijn tastbare oorzaken en re denen voor. Eerst en vooral is sedert vóór de tweede wereldoor log, de krisis nu algemeen Ten tweede is er een vijfde van de wereld waar het kapitalisme geen macht meer heeft. Ten derde zijn de ontwikkelingslan den minder dan ooit zinnens zich verder te laten uitbuiten omtrent grondstofprijzen en wat zij te betalen krijgen voor afgewerkte produkten, en ook inzake leningen en investerin gen. Ten vierde neemt de konkurrentiestrijd tussen de USA, Japan, en de Europese Ekonomische Gemeenschap nog toe, terwijl de innerlijke tegenstellingen in laatstge noemde nog lang niet langer meer de onbetwiste heerser en geraakt men maar niet tot een muntstabilisatie. Ten zesde... och kom, het is genoeg. Voor ons mag men Tindemans en De Clerck tot aartsengelen promoveren, maar wat zij momenteel doen, is peperdure zalfjes smeren op een doorkankerd been. Waarbij zij natuurlijk de kosten door de kleine werkende man willen doen betalen. Eén zaak weten we echter met zekerheid: een so ciale en politieke weg terug komt er vast niet. Ook al moesten de werkers, daartoe door de geld- muur en zijn dienaars gedwon gen. op straat komen. Veel verschil zou dit trouwens niet uitmaken met wat in de strijd van de arbeidsbeweging meer maals is gebeurd. En steeds maar tegen dezelfden. RAY DESMET DENDERMONDE Vandaag komt te Dender- monde het 27" Nationaal Con gres van de C.V.P. samen. Het is ditmaal geen statutair con gres, m.a.w. er hebben geen verkiezingen plaats, het is ook geen doctrinecongres zoals BUITENGEWONE VERKOOP VAN 1) Zig-zagmachines, bekende merken, Pfalff, Naumann. Elna: uit te kiezen: 3.500 fr. 2. Enkele splinternieuwe Zig- Zagmachines in valies, en Automatics, slechts 4.»50 fr. 3) Snelstikkers voor thuiswerk ster Singer, DUrkopp e.a. vanaf 8.500 fr. kompleet met zware motor en tafel. Allen met garantie Leveren en aanleren gratis gans België. TOT 20 DECEMBER NAAD SERVICE BELGIE Watermolendreef 69 ST.-NIKLAAS Tel. 031/76.32.» Open van 8uJ0 tot 20 uur. Wij doen ook alle herstellingen van elk merk. Originele onderdelen van 35 be kende merken in voorraad 25 jaar ervaring. 122-56 Om te eindigen kunnen wij ons best nog wat vragen stellen. Hoe evolueerde de gemeentelijke autonomie in België tot op heden? Schenkt dat bevrediging of is er integendeel reden tot ongerustheid. Wat zou i.v.m. de gemeentelijke autonomie moeten voorzien worden voor de toekomst. Welke faktoren zullen de gemeentelijke autonomie kunnen ver sterken? Welke ze uithollen? en dan gebeurlijk een voorlopig, algemeen besluit. Onze eerste vraag: Hoe evolueerde de gemeentelijke autonomie ln België tot op heden. Men is vertrokken in het midden van de 19de eeuw met een vrij uitgebreide opvatting over de gemeentelijke autono mie. Ik wil hier nochtans onmiddellijk doen opmerken dat in de gemeentewet van 30.3.1836 enkel de regelen werden opgenomen over het beheer van een reeks beperkte taken die in de negentiende eeuwse visie aan de gemeenten konden worden toevertrouwd, en die grosso modo betrekking hadden op de burgerlijke stad, de wegenaanleg en het onderhoud en de ordehandhaving (met veldwachter als hoofpioen). Sindsdien werd tengevolge van de snelle maatschappelijke evolutie de verzorgende taak van de gemeenten duidelijker op een aantal nieuwe gebieden. Meer bepaald verwachten de inwoners van ht lokale bestuur, nu dat het zich gaat bezighouden met een degelijke ruimtelijke ordening, met het verschaffen van goedkopen bouwgrond, met woningbouw, met het verstrekken van levensnoodzakelijke diensten als drinkwatervoorziening, gas- en elektriciteitsdistributie met de water zuivering. met de bescherming van het leefmilieu, met de huisvuilophaling en -verwerking, met het openbaar vervoer en de teledistributie. dat het zich intens bezighoudt met de werkverschaffing en de economische expantie op de gemeente, dat het zorgt dat de inwoners zich kultureel kunnen ontwikkelen, dat de jeugd begeleid wordt, de vrije tijd zinvol besteed of de sport beoefend kan worden, dat het tenslotte aandacht heeft voor de minder begunstigden en de bejaarden door sociaal beleid. In bepaalde gevallen komen daar nog speciale opdrach ten bij als de bevordering van het toerisme, het havenbeleid, de monumentenzorg. En de opsomming is nog onvolledig. Er is dus zeer duidelijk een grote aanwas.van nieuwe taken voor de lokale besturen. Wij laten voorlopig in het midden of al deze taken nog weggelegd zijn voorde gemeentebesturen. Zo ja. onder welke voorwaarden; zo neen. voor welk soort van lokale besturen dan wel? Feit is dat die aanwas, gekoppeld aan de omstandigheid dat in het verleden alleszins een gedeelte van deze taken werden waargenomen door de gemeente besturen. onvermijdelijk een herdenking nodig maakte met betrekking tot; de wettelijke bevoegdheidsafbakening, hier stellen wij enig verlies vast ten nadele van de gemeentelijke autonomie, bijvoor beeld de urbanisatie van het grondgebied gebeurt straks door gewestplannen die nationaal worden uitgewerkt enz... met betrekking ook tot de voogdij wij zitten nu in tegenstelling met vroeger met een meer uitgesponnen en vooral met een hinderlijke zgn. getrapte voorgdij. en met betrekking tot de financiële middelen. Wij leren dat midden de industriële omwenteling en de daarop volgende ekonomische expansie van het midden van de 19de eeuw de gemeenten geplaatst werden voor nieuwe verplichtin gen en laster aan dewelke ze onmogelijk, met de toen bestaande middelen, het hoofd konden bieden. MEt dat doel werd onder de nochtans liberale minister Frère Orban. naar de ideeën van twee zeer verschillende figuren Emile Jamme. arrondissementscommissaris in Verviers en Francois haeck. pubicist van socialis tische strekking, een maatschappij in het leven geroepen meteen kapitalistische en commerciële vorm. maar die in feite een collectivistische instelling is vermits haar kapitaal uitsluitend mocht behoren aan de openbare besturen die op haar diensten een beroep konden doen. Ik bedoel hier het Gemeentekrediet van België dat in 1860 werd opgericht dat sindsdien een zending van openbaar belang vervult, daar het optreedt als een kredietcooperatie waarvan de winst uitsluitend toekomt aan de vennoten, de provincies en de gemeenten. Op deze wijze waarborgt de werking van deze maatschappij effektief de financiële autonomie van de lagere overheden, de gemeenten en de provincies. Onze tweede vraag: schenkt de evolutie van de gemeentelijke autonomie tot op heden bevrediging of h er in tegendeel reden tot ongerustheid. Eveneens als vroeger! misschien nog meer zelfs, bestaat de gemeentelijke autonomie en komt zij tot uifing in alle handelingen welke de gemeenteraad gemachtigd is te stellen; maar zoals reeds gezegd is de voogdij van de toeziende overheid in een nog grotere mate toegenomen en werd deze voogdij bovendien complexer. Dat iedereen hiermee niet gelukkig is kunnen wij o.a. vaststellen wanneer wij in «Les Pandectes Beiges» V Commune lezen: «De gemeentelijke autonomie in ons is positief recht niets anders meer dan een ijdel woord. De geest van- de moderne ccntralisatiedrang heeft alles opgeslorpt van wat nog overbleef van de oude plaatselijke vrijheden in het bestuur van de gemeenten Persoonlijk meen ik echter dat de kerngedachte van de gemeentelijke autonomie nog steeds ongeschonden bewaard is gebleven. Want volgens mij gaat de essentie van de gemeentelijke autonomie uit naar de bevoegdheid van de gemeenteraden om 'daden van uitsluitend gemeentelijk belang' te regelen. Worden deze beslis singen achteraf geschorst of vernietigd, of ontbreken de financiën ter uitvoering ervan, dan beknot de voogdij weliswaar. en soms op een geniepige manier die gemeentelijke autonomie. Maar het princiepe zelf blijft recht overeind. Ik zou dus zeggen dus zeggen: niets is reddeloos verloren, maar waakzaamheid is meer dan ooit geboden En zo komen wfj aan onze derde vraag: Wat zou i.vjn. de gemeentelijke auto nomie moeten voorzien worden voor de toekomst? Welke faktoren zullen de gemeentelijke autonomie kunnen ver sterken? Welke ze althollen? Ik maak weer mijn onderverdeling in drie: 1. Inzake de wettelijke bevoegdheids afbakening Normaal verwacht ik dat een aantal in hoofdzaak technische zaken aan de gemeenten zullen onttrokken worden om ze over te dragen aan supra-gemecntelijke organen, o.a. urbanisatie en ruimtelijke ordening, uitrusting van brandweer, diensten van openbaar nut zo deze door de openbare besturen worden geëxploi teerd (voorziening van water, gas en elektriciteit), ophalen en vernietigen van huisvuil, het verschaffen van goedkopen bouwgrond, de bescherming van het leefmilieu, enz... Misschien ook het middelbaar, technisch en kunstonderwijs of zelfs de inrichting van sportcomplexen, speelpleinen, par keerplaatsen en andere sociale voorzie ningen. Weinig invloed op, omdat het zoals gij ziet over werkelijk supra-communale zaken gaat. die per definitie onmogelijk een oplossing kunnen krijgen in elk van de 6 of 700 overblijvende fusiegemeenten van ons land. De vraag blijft dus welke instantie zich voor die supra-communale zaken wel zal aanbieden. Omdat ze van boven-gemeentelijk belang zijn is het niet wenselijk dat ze door de staat worden geregeld. In geen geval kunnen zij door de intercommunales behartigd worden. Deze instellingen met een onvoldoende demokratische inslag de leden worden o.m. niet rechtstreek verkozen hebben bij gebreke aan een adequate wetgeving na de tweede wereldoorlog aanvankelijk de moeilijkheden opgevangen die ge schapen werden n.a.v. grootscheepse supra-communale aktiviteiten als eko nomische ekspansie enz... door gebruik te m aken van een wet van 1922, d ie in wezen echter niet gemaakt wasvoor dit soort van bestendige tussengemeentelijke aktivi teiten. Thans vormt op korte termijn hun bestaan volgens mij één van de grootste bedreigingen voor de gemeentelijke autonomie. Eenerzijds zijn het levende werkelijkheden, anderzijds voelt men aan dat een ondcmokratisch bestuur te midden van de demokratisch onhoudbaar is. Vroeg of laat moeten zij verdwijnen. Bijna waren ze vervangen door de federaties. Maar nu ook deze vorm. die wel demokratisch is. blijkbaar verlaten zal worden, is te vrezen dat het centraal gezag zo maar een reeks van de hogergenoemde technische taken voor zijn rekening zal nemen: misschien urbanisatie. huisvuilverwijdering, brandweer, gezondheidszorg. En dan mag men werkelijk spreken van een beknotting van de gemeentelijke of supra-communale autonomie. Het ware dan nog veel verkieselijker dat deze zaken overgedragen zouden worden aan de provinciale instanties, die ze zou be hartigen krachtens een provinciale auto nomie. Best van al ware dat iets in de aard van de federaties kon terugkomen. (tweede onderverdeling: wat moet voor zien worden, welke zijn de versterkende en welke de uitbollende faktoren.) 2Inzake de voogdij lk merk een kentering ten goede op dank zij de afbouw van de reeds geciteerde trapsgewijze voogdij, die vaak zo traag en hinderlijk werkt. Na een vrij lange periode, tijdens dewelke zekere voogdij-instantie vreesden dat de gemeenten zware misbruiken of vergis singen zouden kunnen maken, hetgeen een uitbouw van het voogdijmecanisme voor gevolg had. beleefde men in 1948 de oprichting van de Raad van State, die onder de vorm van vernietigingsarresten de geschikte korrekties konden aanbren- VOO metc gert r bij gebeurlijke misbruiken vergissingen. En in de mate dat sindsdii het vertrouwen in de degelijke werki: de gemeenten kon herwonn worden, zag men de bevoegde instant i meer dokteren aan eenvoudif 5 mekanismen van de voogdij of. zoals het nu liever en ook mooier betitelt, - administratief toezicht. Thans sprei kkellj men in de meest bevoegde kring rwijs: dienaangaande over de 1-trapsvoogc ,jpoliti s werkelijk hopen dat die er kor Want dat wordt dan een fame crlingi winstpunt voor de gemeentelijke auton taat Zi tnd m (derde onderverdeling: wat moet voorzi .(^jg euwin atie v enaar 3.Inzake de financiële middelen In 1960 sprong het Gemeentekrediet België ter hulp. Na de tweede wereldoo 6° log geraakten de 4 grote steden van Belg e' (Brussel. Antwerpen. Luik en Gent) grote financiële moeilijkheden. gemeentelijk autonoom te kunnen blijvt I8nast werden zij door de wetgever bedacht m een A-Fonds dat nationale inkomsti naar gelang een van de behoeften ond de 4 genoemde gemeenten verdeeld Toen een paar jaar geleden de centrumgemeenten op hun beurt c in geldmoeilijkheden geraakten wei [EN hen nog geen maand geleden e soortgelijk fonds, met name het C-Font in het leven geroepen. Hieruit moge. m ik. de wil van de wetgever en van regering blijken om op dat punt gemeentelijke autonomie intakt houden. kort, voorloper d is ove iten ei :n tus: mete ZAI !d|raad PP'jk enscf 1 :loos allem Tot slot: een algemeen besluit De gemeentelijke bestaan, waarschijnlijk, en gevoel ook best. gesplitst in gewot gemeentelijke en boven-gemeentelijl autonomie. Voor dit laatste acht ik de federaties iets dergelijks nodig. Geen interkoi munales. Desnoods provincies. Als d niet lukt dreigt een overdreven centra satic. Dan z< it de bevoegd hedt 13 m kunnen trekken. Dat moet voorkoi worden, onder meer omdat wij van zijn dat de burgers voor zaken gemeentelijk of boven-gemeentelijk lang het best worden gediend door hu lokale demokratisch gekozen besture issler welke vaak meer initiatief aan de dender leggen dan het centraal gezag. SLO dat van Kortrijk in 1970, het is evenmin geaxeerd op een be paald thema, zoals in het ver leden vaak het geval was, maar gewoon aan actualiteits congres, waar de balans van 20 maanden regering Tinde mans door de eerste-mi nister zelf zal worden voorgelegd. In de verkiezingsborchure van de C.V.P., vorig jaar, werd erop gewezen dat de veelvuldige regeringswisselingen en voort ijdige parlementsverkiezingen onze democratische instellin gen ontwrichten. Het is dan ook al een prestatie vanwege de regering Tindemans, die een toch heterogene samenstelling kent, in een zeer moeilijke eco nomische toestand tot stand is gekomen, met de tweede grootste partij in de oppositie fout zelf van de B.S.P. nog even vast of misschien veel vaster dan in het begin in het zadel te zitten. Maar er is nog een andere re den tot tevredenheid. Deze re gering heeft niet altijd elke ver wezenlijking luidruchtig aan gekondigd, maar men is werke lijk verrast in de lijvige con gresbrochure de tientallen en tientallen maatregelen te lezen die door deze regering werden getroffen op de diverse ter reinenvan het maatschappelijk leven. Die lijvige balans weerlegt de vaak goedkope kritiek van de oppositie dat premier Tinde mans en zijn ploeg een politiek van immobilisme zouden heb ben gevoerd. De economische crisis, waaronder de ganse westerse wereld en derhalve ook ons land gebukt gaan, heeft de regering niet belet een sociale politiek te voeren die werkelijk vooruitstrevend is, en nog bestaande ongelijkheden voor een ruim deel af te vlak ken. De economische toestand is ongetwijfeld niet bijzonder rooskleurig, evenmin als de vooruitzichten: heel wat eco nomisten zijn ervan overtuigd dat wij nooit emeer dezelfde hoge welvaartspieken als in het verleden zullen bereiken. Zulks houdt in dat er naar rechtvaardige herverdeling van het algemeen welvaart speil moet gestreefd worden en dat er anderzijds in de toe komst soberder zal moeten ge leefd worden. De regering spant zich in om te komen tot een verbetering van onze concurrentiepositie, een bevordering van de tewerkstel ling, een herstructurering van het produktie-apparaat en tot een fiskaal beleid dat de indivi duen ertoe aanzet de con sumptie af te remmen en het sparen te bevorderen. Hiertoe werden reeds een hele reeks maatregelen getroffen en staan andere op het getouw. Het zijn natuurlijk geen won dermiddelen: geen enkele re gering heeft die, ook niet in de ons omringende landen met socialistische meerderheid. In afwachting dat een econo mische heropleving optreedt, neemt de regering het zich tot plicht vooral te denken aan de genen die het hardst te lijden hebben onder de huidige situa tie: heelwat maatregelen op sociaal vlak moeten ervoor zorgen dat het gezinsinkomen beveiligd blijft, zo bv. door een aangepaste fiscaliteit en de welvaartsvastheid van een reeks sociale vergoedingen, een nieuwigheid die de rege ring Tindemans helemaal voor haar rekening mag nemen. In dit verband moet ook gewezen worden op een bepaald aspect van de legertiervorming, met name de vermindering van de diensttijd voor miliciens (voor 1976 9 resp. 11 maanden, naargelang men in Duitsland of België is gekazerneerd), in af wachting dat in 1978 het eind doel wordt bereikt, zes maan den legerdienst en één dienst per gezin. Op het terrein van de hervor mingen der instellingen is de regering Tindemans bezig baanbrekend werk te verrich ten. De voorlopige gewestvor ming, ongeacht de boycot van B.S.P. en Volksunie, betekent een ernstige stap vooruit in de richting van een geregionali seerd Belgié en de nu reeds bereikte resultaten zullen moei lijk ongedaan kunnen gemaakt worden. De grondigste her vorming die door deze regering werd aangepakt is ongetwijfeld deze van de lokale besturen. Dat hiertegen vanuit bepaalde middens heftig verzet is gere zen, is niet abnormaal, precies omdat net een ingrijpende wij ziging is. Maar dat laattijdig verzet is niet altijd zeer geloof waardig: had men in alle arron dissementen dezelfde over legprocedure gevolgd als in Aalst, dan mocht men ervan overtuigd zijn dat het aantal gevallen, waarin men tot geen vergelijk kon komen, langs de minimale kant zou zijn ge weest. De fusies van gemeen ten zullen evenwel slechts een geslaagde operatie zijn, wan neer de gemeentelijke auto nomie, waarvan zo vaak en dan in negatieve zin sprake is, echt zal hersteld worden. Bij dit alles moet ook gewezen worden op de eminente rol die premier Tindemans zelf speelt op het Europese vlak. De opd racht die hij van zijn acht colle ga's had ontvangen om de diagnose van het politiek Eu ropa te stellen, was zeker ver erend, maar ook buitengewoon vermoeiend. Het verwijt van de B.S.P. dat de premier meer in het buitenland was dan in Be lgië was kinderachtig, omdat de premier telkens zijn wee kends heeft benuttigd om zijn opdracht uit te voeren. Dat zijn gezag op Europees vlak groot is, kan worden afgeleid uit het feit dat hij de Europese top te Rome, verleden week, uit de impasse heeft kunnen halen met een compromisvoorstel, nadat de Britse socialisten zich in een even kortzichtige als op portunistische stelling hadden ingegraven. Vast staat dat het Congres van Dendermonde zeer levendig zal zijn en voor de C.V.P. een aanleiding temeer om ten overstaan van het land haar vi taliteit te tonen. Hubert VAN WAMBEKE Arrond. Voorz. C.V.P. AMNESTIE De jongste dagen heeft de Spaanse politie betogingen uiteengeknuppeld van mensen die kwamen betogen voor meer amnestie. Er kwam veel machtsvertoon aan te pas, wa terkanonnen, paarden, ma trakken en soortgelijke dingen. Omdat het een betoging was tegen het regiem in Spanje, werd alles van zeer nabij ge volgd door de journalisten van de grote internationale persa gentschappen en ook door de journalisten van nationale bla den en radio- en TV-stations. Het optreden van de politie was dus wereldnieuws en alle kommunikatie-media be steedden er de nodige plaats en tijd aan. Dat de amnestie en de politie zozeer in de belangstelling staan bij de nationale en inter nationale persagentschappen, is misschien wel enigszins normaal. Niet in elk land van ons kontinent kan er betoogd worden en nog veel minder in aanwezigheid van buiten landse journalisten. Spanje is geen demokratie, maar heeft van bepaalde regimes in elk geval op dat stuk geen lessen te ontvangen. De journalistieke belangstel ling voor de gebeurtenissen rond de gedeeltelijke amnes tie, door de Spaanse koning voor politieke tegenstanders van het regiem afgekondigd, heeft misschien nog een an dere grond. Het is inderdaad zo dat Spanje een koning heeft die amnestie afkondigt. Niet elk land heeft een koning. En nog minder talrijk zijn de landen die een koning hebben die amnes tie afkondigt. Wel zijn er landen in Europa die een koning hebben en waar amnestie dringend noodzake lijk wordt. We hoeven daarvoor niet ver te reizen. We hoeven daarvoor niet eens het land te verlaten. België is een konink rijk en het heeft dus een ko ning. En al heeft België geen politieke gevangenen meer, het heeft er veel gehad, ver schrikkelijk veel, te veel zelfs, tienduizenden te veel! En wat het aantal mensen betreft die hier in dit onzalig land vandaag nog met de gevolgen van een politieke veroordeling rondlo pen, het zijn er nog vele dui zenden. En wat het politie-optreden bij amnestie-betogingen betreft, onze gezagsdragers hebben op dit stuk aan niemand lessen in moraal te geven. Ook hier werden betogers bewerkt met de kolf van een geweer, louter en alleen omdat ze de euvele moed hadden publiek en op straat te komen betogen voor amnestie! Ook hier werden mensen door de rijkswacht af geslagen en gebrutalizeerd, louter en alleen omdat ze de euvele moed hadden publiek en op straat te komen betogen voor amnestie! Over de mensonterende schanddaden uit de jaren on middellijk na het einde van de tweede wereldoorlog kunnen we het hier welvoeglijkheids- halve niet hebben. We wensen daar trouwens niet over te spreken. Het enige dat we wensen is dit: Dat de koning met Kerstmis 1975 dertig jaar na het einde van de oorlog! op het TV-scherm zou ver schijnen en algemene amnes tie voor repressie veroordelingen zou afkondi gen. Dat, niets minder en ook niet meer, is onze Kerstwens voor dit jaar. We zullen er trou wens nog op terugkomen. Dr. R. Van Leemputten Volksvertegenwoordiger lifi indien de socialisten thans in de regering zaten en veranf woordelijk zouden zijn voor de huidige toestand van het land, dan zouden zij door gans de pers en door alle mogelijke bevolkings- en drukkingsgroe pen worden uitgejouwd en weggefloten en zou hen bij de volgende verkiezingen een elektorale aframmeling te wachten staan. Maar wij heb ben te doen met een C.V.P - P.V.V.-R.W.-regering die tot stand kwam omdat de C.V.P. wilde aantonen dat het land de socialisten kon missen, een regering die zich derhalve anti-socialistisch opstelde en meteen anti-sociaal is gewor den. 2. Met deze regering Tindemans-De Clercq zit ons land diep in het moeras. Zij blijkt zich tot hiertoe echter veel te hebben mogen veroorloven. Het wordt toch allemaal goed gepraat. Het wordt vergoelijkt door pseudo-vergelijkingen met de toestand in andere lan den waardoor men er gedeelte lijk in slaagt het volk zoet te houden, onverschillig of lijd zaam te maken. Tot de dag dat de beker overloopt 3. En deze beker geraakt zo langzamerhand boordevol. Of is dit alles nog niet genoeg: OP ECONOMISCH GEBIED: één van de hoogste infla tiecijfers van de Euromarkt en nieuwe prijsstijgingen: zal blijvi ;r Zljr mi ui en ngen het bij rd a; vuur laglij vai.maa kp aar malig :raar st C een enorme werkloosheii die nog wekelijks blijft aan groeien; OP FINANCIEEL GEBIED: een steeds groter wot dende put in de staatskas: 3 miljard tekort op de begrotin van dit jaar en van 48 miljard o| lt deze van volgend jaar; een openbare schuld vafy,", de Belgische Staat die onde deze regering op twinti a, maanden tijds met een vierd steeg, nl. tot meer dan duizerx miljard fr.; OP SOCIAAL GEBIED: een jeugd zonder vooruit zicht tenzij gaan doppen, een inkomensbeleid dat d< rijkep gerust laat, een be paalde vorm van loondwanc invoert en de gevolgen van d< crisis afwentelt op de kleine man; een halfslachtig brugpen sioen dat de werknemers in ondernemingen met mindei dan 50 personeelsleden er var uitsluit en dat over onvol doende middelen zal beschik ken; een verbod om de lonen er wedden boven de 40.250 fr bruto per maand nog te indexe ren, wat de toestand van de kleine loontrekkenden verbetert maar uitsluitend ter goede komt aan de patroons; het gedeeltelijk ontfutselen aan de gepensioneerden en aan andere gerechtigden op sociale vergoedingen van de koppeling van hun uitkerinc aan het welvaartspeil door hel toekennen van een forfaitair bedrag dan slechts iets meer is dan de helft van wat hen op januari 1976 volgens de wel zou moeten toekomen (4.800 fr. in plaats van 8.40Q fr.); het invoeren van de belas ting op de ziekte- en werkloos heidsvergoedingen; het verhogen van het rem geld bij raadpleging van eer geneesheer en van de tussen komst van de verzekerde in de prijs van de medicamenten en van de hospitalisatie; het ontnemen van 12 mil jard aan instellingen van de so ciale sector zoals kinderbijsla gen en ziekte- en invaliditeits verzekering door de verminde ring van de staatstoelagen; het invoeren van een moe der - aan - de - haard - premie die de regering laat betalen met het onrechtstreeks loor (sociale bijdragen) van de wer kende vrouwen; OP WETENSCHAPPELIJK GEBIED: de financiële aantasting van de werking van de universi teiten waardoor honderden we tenschappelijke vorsers en an der umversiteitspersoneel in hun toekomst worden be- dreiad; BERT VAN HOORICK Volksvertegenwoordiger spre (a en r Ion ee et eer dreui een p 'loedi h ets it. r moe! ir is hel louw :1e ge keur égeli

De Voorpost | 1975 | | pagina 2